Јанко Бачев

1. Во Македонија се уште е на сила стадиумот на непризнавање. Тренер не признава неуспех. Дечко не признава корпа од женска. Селектор не признава дека е виновен за лошите резултати. Аналитичари не признаваат дека не знаат да анализираат. Телевизии не признаваат лоша гледаност. Водители на ТВ, исто така. Сите се виновни, освен тој што загубил! Па, логично, никој не призна изборен пораз. Никој не пружи рака на победникот. Ниту арогантниот Пендаровски, ниту прелажаниот Заев, ниту маргиналецот Бачев. 2. Мерсел Биљали не призна дека нема абер од аналитика. Дека промаши за 300.000 гласа. Не признава дека е тапа во таа професија, ама продолжува да бара оставки. 3. И Ерол Ризаов, во пакет, не признава дека комплетно ја промаши прогнозата за претседателските избори на дебатата со Боцевски и Биљали на телевизијата на Роби Телекабел. 4. Стојанче Ангелов не се соочи, односно не го призна фактот дека немало такви што се плашеле да се потпишат на неговата претседателска кандидатура. Не виде дека тие што му го рекле тоа ...
| | веќе видена

Народно движење за Македонија (НДМ) изразува длабоко жалење и разочараност од фактот што Македонската телевизија продолжува со својот поданички и сервилен однос со што ја девалвира нејзината институционална позиција. Во овој контекст, МТВ го допре новинарското дно со нејзиното вчерашно однесување во врска со прес конференцијата на НДМ на која претседателот на партијата, Јанко Бачев, презентираше документи за скандалозниот грабеж на 772.824, денари и 14.700 гласови од НДМ на изборите и притоа како актери во оваа валкана операција ги посочи министерот за правда и ДИК. Имено, неприфатливо е уредникот на вестите на МТВ да го тргне прилогот за НДМ само заради тоа што во него се зборува за кражба на гласови, и просторот во вестите дополнително да го пополни со испраќањето на истата новинарка која присуствуваше на пресот на НДМ, да земе изјава од претседателот на партијата Алијанса за позитивна Македонија кој беседеше дека СДСМ ќе се распадне со тоа што ќе се сведе на десетина пратеници, што пак, очигледно му се ...
| | веќе видена

Народно движење за Македонија тврди дека постои „пеколно подземно сценарио за понижување на НДМ на изборите преку перфектно изведената операција на грабеж на парите и гласовите на партијата“. „Еве ги фактите за грабежот на парите: Во два наврати преку извршител ни беа одземени 120.000 денари за наводен долг од 2011, кој, замислете, решиле да го наплатат токму на стартот на изборната кампања кога НДМ требаше да започне со уплати кај медиумите за наша предизборна промоција. Ова се два банкарски изводи од кои во два наврати на 3 април од нашата сметка се симнати 29.573 денари и 90.427 денари, или севкупно 120.000 денари. Понатаму, министерот за правда Блерим Беџети има донесено решение за исплата на 652.824 денари на НДМ по основ на Законот за финансирање на политичките партии. Иако уште во јануари кога беа распишани изборите во разговор со Беџети, како и лицата Адеми и Касами од кабинетот на Беџети, добивме цврсто уверување дека буџетските средства кои законски ни следуваат најпосле ќе легнат на нашата сметка, ...
сите 2 | | | веќе видена

Од сметката на Народното движење за Македонија (НДМ) биле украдени 772.000 денари за време на изборниот процес, а од вкупниот број на гласови кои ги добила партијата, под неразјаснети околности останала без 14.700 гласови, обвини денеска лидерот на НДМ, Јанко Бачев. Освен тоа, Бачев тврди дека на партијата не и биле исплатени 652.000 денари кои и следуваат според Законот за финансирање на политички партии и за тоа го обвинува надлежното Министерство за правда. Грабежот на партијата, вели Бачев, бил направен во два наврати и преку извршители, што значително и наштетило на предизборната кампања на НДМ. - Преку извршител ни беа одземени 120.000 денари за наводен долг од 2011, кој, замислете, решиле да го наплатат токму на стартот на изборната кампања кога НДМ требаше да започне со уплати кај медиумите за наша предизборна промоција - посочи претседателот на НДМ. Тој приложи два банкарски изводи од кои на 3 арпил од партиската сметка биле симнати 29.573 денари, а истиот ден уште 90.427 денари во втора ...
сите 3 | | | веќе видена

„Еве ги фактите за грабежот на парите: Во два наврати преку извршител ни беа одземени 120.000 денари за наводен долг од 2011, кој, замислете, решиле да го наплатат токму на стартот на изборната кампања кога НДМ требаше да започне со уплати кај медиумите за наша предизборна промоција. Ова се два банкарски изводи од кои во два наврати на 3 април од нашата сметка се симнати 29.573 денари и 90.427 денари, или севкупно 120.000 денари. Понатаму, министерот за правда Блерим Беџети има донесено решение за исплата на 652.824 денари на НДМ по основ на Законот за финансирање на политичките партии. Иако уште во јануари кога беа распишани изборите во разговор со Беџети, како и лицата Адеми и Касами од кабинетот на Беџети, добивме цврсто уверување дека буџетските средства кои законски ни следуваат најпосле ќе легнат на нашата сметка, заради што со конкретни медиуми договоривме уплата и на овие средства за наша предизборна промоција. Ове е тоа решение на износ од 652.824, денари кое може да го видите во оригинал", тврди ...
сите 4 | | | веќе видена

Прес конференија, интегрално излагање на претседателот на НДМ, Јанко Бачев: Велат дека во Македонија постои политички плурализам и слободни непосредни и демократски избори избори со рамноправен настап на сите учесници во изборите. Меѓутоа, со денешната прес конференција сакаме да ја запознаеме јавноста со пеколното подземно сценарио за понижување на НДМ на изборите преку перфектно изведената операција на грабеж на парите и гласовите на партијата. Еве ги фактите за грабежот на парите: Во два наврати преку извршител ни беа одземени 120.000 денари за наводен долг од 2011, кој, замислете, решиле да го наплатат токму на стартот на изборната кампања кога НДМ требаше да започне со уплати кај медиумите за наша предизборна промоција. Ова се два банкарски изводи од кои во два наврати на 3 април од нашата сметка се симнати 29.573 денари и 90.427 денари, или севкупно 120.000 денари. Понатаму, министерот за правда Блерим Беџети има донесено решение за исплата на 652.824 денари на НДМ по основ на Законот за финансирање на ...
сите 5 | | | веќе видена

Саше Политико му се заканува на Јанко Бачев. Иако освои многу малку гласови како носител на кандидатската листа на НДМ во третата изборна единица, сепак Саше Политико имаше далеку поголема поддршка од лидерот на партијата. За Саше Политико во тројка гласале 619 гласач а за Бачев како носител во ИЕ1 освои само 237 гласа. Во родното Кратово за Саше Политико гласале само 79 гласачи. Партијата на Бачев имаше ужасен изборен резултат, само 1.925 гласа. Најголема поддршка имаше во четворка – 669 гласа, а најмалку во петка 158, па во единица 237.
| | веќе видена

Саше Политико му се заканува на Јанко Бачев. Иако освои многу малку гласови како носител на кандидатската листа на НДМ во третата изборна единица, Саше Политико имаше многу поголема поддршка од лидерот на партијата. За Саше Политико во тројка гласале 619 гласач, а за Бачев како носител во ИЕ1 само 237 гласа. Во родното Кратово за Саше Политико гласале само 79 гласачи. Партијата на Бачев имаше ужасен изборен резултат, само 1.925 гласа. Најголема поддршка имаше во четворка – 669 гласа, а најмалку во петка 158, па во единица 237.
сите 2 | | | веќе видена

Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии. Кандидатски листи за пратеници во сите изборни единици, вклучувајќи ги и 7 (Европа и Африка), 8 (Северна и Јужна Америка) и 9 (Австралија и Азија), имаат поднесено ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, СДСМ и коалицијата и ДУИ. ДПА има поднесено листи за ИЕ 1,2,3,5,6,7 и 8, НДП за ИЕ 1,2,5,6 и 7, ПДП само за Шестата изборна единица, коалицијата „За позитивна Македонија“ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, коалицијата „Достоинство за Македонија“ во ИЕ 1,2,3,4,5,6 и 8, ВМРО-НП во ИЕ 1,2,3,4,5,6, НДМ во ИЕ 1,2,3,4,5, СДПМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, ПЕП 21 во ИЕ 1 и 2, ПЕИ во ИЕ 1,2,5 и 6, коалицијата ГРОМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски традиционално е носител на кандидатската листа во Првата изборна единица, во втората носител е Гордана Јанкуловска, Никола Тодоров во Третата изборна единица, Зоран Ставрески во ИЕ 4, во ...
сите 2 | | | веќе видена

Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии. Кандидатски листи за пратеници во сите изборни единици, вклучувајќи ги и 7 (Европа и Африка), 8 (Северна и Јужна Америка) и 9 (Австралија и Азија), имаат поднесено ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, СДСМ и коалицијата и ДУИ. ДПА има поднесено листи за ИЕ 1,2,3,5,6,7 и 8, НДП за ИЕ 1,2,5,6 и 7, ПДП само за Шестата изборна единица, коалицијата „За позитивна Македонија“ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, коалицијата „Достоинство за Македонија“ во ИЕ 1,2,3,4,5,6 и 8, ВМРО-НП во ИЕ 1,2,3,4,5,6, НДМ во ИЕ 1,2,3,4,5, СДПМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, ПЕП 21 во ИЕ 1 и 2, ПЕИ во ИЕ 1,2,5 и 6, коалицијата ГРОМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски традиционално е носител на кандидатската листа во Првата изборна единица, во втората носител е Гордана Јанкуловска, Никола Тодоров во Третата изборна единица, Зоран Ставрески во ИЕ 4, во ...
сите 4 | | | веќе видена