Гоце Делчев

Со цел да се избегне метежот кој во изминатиот период се создаваше околу такси постојките на булеварот „Туристичка“ и на улицата „Гоце Делчев“ кај вториот градски чинар, локалната самоуправа планира да дислоцира дел од нив. - Целта е да се зголеми бројот на такси места и да се избегне метежот кој се правеше околу влезот на пазарот и кај чинарот . Такси постојките повторно ќе бидат во близина на сегашните локации но ќе се поместат за неколку метра , објаснуваат од локалната самоуправа. Ваквото решение чека зелено светло од советниците кои по предлог одлуката за авто- такси превозот на патници ќе расправаат на седницата закажана за утре.
| | веќе видена

СУПЕРЛИГА Најтрофејниот кошаркарски клуб во Македонија, Работнички (14 титули), обезбеди пласман во разигрувањето за титулата. Место во елитната четворка Работнички обезбеди со победа од 69-66 против Кожув дома, во првиот меч од последното коло во Суперлигата. Предводник во триумфот на „црвено-белите“ беше Горан Икониќ со 22 поени, на кои додаде и осум скока, три асистенции и четири украдени топки. Кај Кожув најефикасен со 20 поени беше Игор Мијајловиќ. Синоќа беа последните два дуела од Суперлигата, Струмица дома играше против Куманово, а МЗТ Скопје, кој Суперлигата ја заврши како број еден, беше домаќин против Лирија. Последните два дуела решаваа за конечниот пласман на екипите од второто до четвртото место (Лирија, Работнички и Кожув), како и за двојките во полуфиналето. МЗТ Скопје ќе игра против четвртиот тим, а во второто полуфинале ќе играат второ и третопласираниот. Полуфиналните дуели ќе се играат до две победи, предноста на меч повеќе е на тимот со подобар пласман на табелата, а ќе се игра по систем ...
сите 13 | | | веќе видена

Голем дел од фрефентните улици низ градот веќе подолг временски период им задаваат главоболка на охридските возачи. Од ударните дупки, но и од несоодветно поставени шахти, најчесто страдаат автомобилите на граѓаните. Истите преставуваат и опасност по безбедноста во сообраќајот, со оглед на тоа што возачите се обидуваат да ги одбегнат. пресек на улицата „Гоце Делчев“ на излез од градот За очајната патна инфраструктура говорат улиците „Питу Гули“, „7-ми Ноември“ во близина на автобуската станица, „Прва Македонска Ударна Бригада“ према населбата Видобишта“, „Димитар Влахов“ во централното градско подрачје, делови од булеварот „Туристичка“ и пресекот на излезот од градот со улицата „Гоце Делчев“. „ Патиштата се крвоток на секој град. Оттука мора да се преземат мерки и да се санираат оштетувањата. Кога врне, дупките се полни со вода, не се приметуваат. Или ги гаѓаш, пука некој амортизер, или прскаш случаен минувач. “ - велат револтирано охриѓани. централно подрачје улица „Димитар Влахов“ Крпењето на улиците - ...
| | веќе видена

Младите основци и средношколци од Куманово го сакаат спортот и голем дел од нив се вклучени во неколкуте спортски клубови во кои се тренира ракомет, кошарка, фудбал, футсал, одбојка, велосипедизам и други. На регионалните или државните натпревари не ретко се враќаат со признанија за нивните успеси, меѓутоа општ впечаток е дека младите сè повеќе пасивни и најголемиот дел од слободното време го минуваат пред компјутер. Куманово изобилува со потенцијал, особено во ракометот. Александар Јовановиќ, професор по фискултура и тренер. Александар Јовановиќ, Младен Давидовиќ и Зоран Ивановски се професори по фискултура. x Александар Јовановиќ, Младен Давидовиќ и Зоран Ивановски се професори по фискултура. Стручњаците оддамна забележале дека во здравото тело е и здравиот дух, а професорите по фискултурно и здравствено воспитување во училиштата и тренери во клубовите настојуваат што повеќе млади да го сфатат тоа сериозно. Но, не може да се пренебрегне дека во времето на сиромаштијата и невработеноста, младите не можат ...
| | веќе видена

Пред да продолжи изградбата на плоштадот Скендербег во Скопје, ќе мора да се подготви проектната документација за втората и третата фаза, со кои е предвидено премостување на булеварот Гоце Делчев до објектот на Македонската опера и балет. Локалната самоуправа од Чаир веќе склучи договор за изработка на проектите за следните две фази со Друштвото за градежништво и услуги Урбан Стил Инженеринг од Скопје, кои се должни архитектонските и инженериските услуги да ги завршат во рок од пет месеци. За оваа намена од општинскиот буџет веќе се одвоени 26.986.600 денари, односно над 430 илјади евра. Главниот проект ќе се работи врз основа на идејното решение изготвено од Архинг Груп . И покрај неодамнешните ветувања на општина Чаир, очекувањата се дека градежните работи на плоштадот Скендербег сепак нема да можат да продолжат во првично најавениот рок јуни 2014 година. Покрај времето што е потребно за да се изработи проектот, работите ќе доцнат и поради фактот што локалната самоуправа допрва треба да го ...
| | веќе видена

Учениците од основното училиште „Гоце Делчев“, заедно со децата од градинката „Гоце Делчев“, засадија расад од македонски даб во пластични чашки, како дел од третата акција „Садница плус“ - Цел на проектот е да се поттикне и да се развие екосвеста кај децата. Грижата за младите дрвца останува на посветеноста на учениците - информираат од општината. Наесен израснатите садници ќе бидат засадени на различни локации. Во досегашните 12 успешно спроведени акции на територија на општината Илинден се засадени околу 1,4 милион садници на површина од 590 хектари. Во акцијата присуствуваа државната секретарка во Министерството за животна средина и просторно планирање Соња Лепиткова, претставници од Министерството за образование и наука, од здружението „Ден на дрво“, од „Македонски шуми“, како и ракометарите на РК Металург, Наумче Мојсовски и Гоце Георгиевски, кој своето образование го стекнал токму во ова училиште.
| | веќе видена

Заедничкото чествување на Светите Кирил и Методиј по стариот календар, отвора страници во новиот календар на македонско-бугарските односи, велат македонски политичари. Заедничкото чествување на празникот на светите браќа Кирил и Методиј во Софија, на 11 мај, по стариот календар, организирано од бугарската (БАН) и македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), наиде на позитивни реакции во двете земји. Главниот впечаток на јавноста во двете земји, е дека академиците им одржаа лекција на политичарите, кои со години, „намерно или ненамерно“ ги држат подзатворени вратите за отворена и искрена соработка. „Кирил и Методиј ги обединија Бугарија и Македонија“, „Македонија и Бугарија заедно на празникот на светите браќа“ беа дел од насловите во бугарските медиуми, кои известуваа за заедничката прослава. Во рамките на прославата, и поглаварот на Македонската православна црква, г.г. Стефан, присуствуваше на литургијата што ја одржа бугарскиот патријарх Неофит во „Свети Александар Невски“. Добра вест Сепак, ...
сите 60 | | | веќе видена

Општина Чаир склучи договор вреден 440.000 евра за проект за втората и третата фаза на плоштадот кој ќе ги спојува Чаир и Центар Друштво за градежништво и услуги „Урбан стил инженеринг“ во наредните пет месеци треба да ја проектира втората и третата фаза од плоштадот „Скендербег“. Со ова, конечно ќе продолжат активности и надвор од таканаречената „тераса“, односно платформата која досега се издигна над дуќаните и локалите од улицата „Казанџиска“. Општина Чаир денеска склучи договор во висина од 440.000 евра за архитектонски и инженерски услуги, услуги за просторно планирање, уредување на земјиштето, технички испитувања и анализа на целиот предвиден простор. Критериум за договорот беше најниската понудена цена. Засега не се знае кога ќе започне и кој ќе ги врши изведбените работи за комплетно довршување на плоштадот „Скендербег“, кој досега чинеше над 2,5 милиони евра и, според многумина, е своевиден баланс на проектот „Скопје 2014“. Тендер за фирма-изведувач веројатно ќе биде распишан откако „Урбан стил ...
сите 2 | | | веќе видена

На третиот повик за проекти финансирани од Европската унија преку фондовите за прекугранична соработка Општина Берово доби 500 илјади евра за реконструкција на детската градинка 23 август" во селото Русиново. Носител на проектот е Општина Берово, а нејзин партнер е детската градинка Џани Родари" од градот Гоце Делчев во Бугарија. Со проектот ќе се изврши целосна реконструкција на објектите на детската градинка во Русиново. Предвидена е замена на дрвната столарија со современи ПВЦ материјали, спуштени плафони од гипс картон и нова фасада со вградување на пресуван стиропор од 12 сантиметри заради обезбедување на енергетска ефикасност. Паралелно со реконструкцијата ќе биде вграден и соларен систем за користење на сончевата енергија за парното затоплување. - Општина Берово со европски средства преку ИПА фондовите во вкупен износ од околу 1.000.000 евра, покрај реконструкцијата на детската градинка во Русиново, ги реализира и проектите за изградба на бизнис-инкубаторот и регулацијата на Брегалница во централното ...
сите 2 | | | веќе видена

“Напред розово 2014 - чекори против ракот на дојка“ е кампања која по шести пат се одржува во организација на Здружението Борка – За секој нов ден, со единствена цел да ја подигне свеста кај населението за ракот на дојката како потенцијално излечива болест. Во рамките на кампањата “Напред розово 2014 - чекори против ракот на дојка“ која Здружението Борка ја организира во соработка со Амбасадата на САД во Република Македонија, централниот настан ќе се одвива во Градскиот Парк кај Школка со почеток во 11:00 часот. Во склоп на кампањата Здружението отвори веб страна посветена на кампањата, која можете да ја погледнете на следниот линк - http://napredrozovo.borka.org.mk/ , а на која постојано се објавуваат нови информации во врска активностите на Здружението Борка во рамките на кампањата Напред Розово 14. На 17 мај ќе се одржат Розова прошетка 14 и Розово возење, чии рути можете да ги погледнете подолу. Розовото возење е организирано во соработка со неформалната група „На точак“ која го популаризира урбаното ...
| | веќе видена