Љупчо Зиков

Прашање е и дали со своите потези СДСМ воопшто ќе овозможи или, пак, ќе дозволи да се појават нови опозициски партии на политичката сцена што би се обиделе да му го одземат приматот како „најголем коректор“ на власта. На пример, интерес за тоа постои кај левичарските здруженија на граѓани, но и кај новите партии што на изборите се обидоа со афирмативен пристап да го привлечат вниманието на гласачите продолжува агонијата на најголемата ОПОЗИЦИСКА ПАРТИЈА Враќањето на мандатите од страна на СДСМ, што беше потврдено и со изјави заверени на нотар, деновиве е во политичкиот фокус на јавноста и кај аналитичарите, а се толкува различно. Едната теза го опсервира овој потег на СДСМ како комплетно деструктивен и дезинтегрирачки не само за граѓаните што гласале за нив туку и како чин што директно го загрозува функционирањето на политичкиот систем на државата и на институциите на системот, а го разнебитува и ткивото на самата партија. Враќањето на мандатите од страна на СДСМ, што беше потврдено и со изјави заверени на ...
сите 13 | | | веќе видена

Коалицијата за позитивна Македонија нема да има претеник во македонскиот парламент. Кампањата која се водеше во Македонија во последните дваесет дена влијаеше на овој резултат, изјави на денешната прес конференција, претседателот на АПМ, Љупчо Зиков. „Моментално резултатите на 59 отсто од обработените гласачки места во државата не даваат за право да бидеме задоволни, напротив ние сме разочарани со постигнатиот резултат. Коалицијата за позитивна Македонија ќе нема пратеник во македонскиот парламент. Сакаме да укажеме на тоа дека камањата која се водеше во Република Македонија во последните 20 дена влијаеше за овој резултат. КПМ смета дека на еден начин е и жртва на својата наивност која можеби стои дека сме заробеници на нашата визија бидејќи водиме позитивна кампања и укажуваме што треба коалицијата да работи за граѓаните, наместо да плукаме и навредуваме политички конкуренти. Мислам дека ако се гледа од овој аспект резултатите се логични исто како што се сите анкети без разлика дали се провладини или ...
| | веќе видена

Државната изборна комисија и Министерството за внатрешни работи соопштија дека изборите биле мирни, фер и демократски, додека неколку медиуми, како и невладината организација „Цивил“, информираа за нерегуларности ДВОЈНА ПОБЕДА НА ВМРО-ДПМНЕ Нема промени на претседателското и на премиерското место по вториот круг од претседателските избори и по предвремените парламентарни избори што се одржаа вчера. Според резултатите од 75 отсто обработени избирачки места, претседателот Ѓорге Иванов имаше водство од над 100.000 гласа пред конкурентот Стево Пендаровски, што значи дека стана првиот политичар што двапати победил на претседателски избори. Исто така, ВМРО-ДПМНЕ освои речиси двојно повеќе гласови од СДСМ, што значи дека Никола Груевски ќе остане на премиерската функција. Од партиите на Албанците, ДУИ исто така имаше двојно повеќе гласови од ДПА. Резултатите на помалите партии одвај надминуваа 10.000 гласа, со исклучок на ГРОМ на Стевчо Јакимовски, која надмина 20.000 гласа. Инаку, според процените на граѓанската ...
сите 13 | | | веќе видена

Колицијата за позитивна Македонија е разочарана од постигнатиот резултат од предвремените парламентарни избори 2014 година, изјави синоќа на прес конференција, претседателот на Алијансата за позитивна Македонија, Љупчо Зиков. - Моментално резултатите на 59 отсто обработените гласачки места во државата не даваат за право да бидеме задоволни, напротив ние сме разочарани од постигнатиот резултат. Коалицијата за позитивна Македонија ќе нема пратеник во македонскиот парламент. КПМ смета дека на еден начин е и жртва на својата наивност, која можеби стои дека сме заробеници на нашата визија бидејќи водиме позитивна кампања и укажуваме што треба коалицијата да работи за граѓаните, наместо да плукаме и навредуваме политички конкуренти. Сепак, демократски е да ги почекаме конечните резултати за да можеме подетално да ја видиме сликата во Македонија - рече Зиков.
сите 5 | | | веќе видена

Неофицијални резултати: ВМРО-ДПМНЕ освои 63 пратенички места, СДСМ 34, ДУИ 19, ДПА 6, а едно место освои НДП Премиерот Никола Груевски и владината коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ, според неофицијалните податоци од владејачката партија, вчера однесоа убедлива победа на изборите за места во парламентот. Според податоците кои се се' уште неофицијални и се од партиски извори, ВМРО-ДПМНЕ освоила 63 пратенички места, СДСМ 34, ДУИ 19, ДПА 6, и едно место освои НДП на Руфи Османи. Оваа коалиција ја доби и поддршката на дијаспората, каде ги освоија и трите пратенички места од иселеништвото. Пребројувањето на гласовите се одвиваше побавно отколку на првиот круг од претседателските избори. Според податоците на Државната изборна комисија, пак, објавени на официјалната интернет страница, по обработени 61,11 отсто од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ има 215.165, СДСМ - 117.307, ДУИ 82.057, а ДПА 35.842 гласови. ГРОМ на Стевче Јакимовски имаше 15.433,а НДП на Руфи Османи - 8.010. ВМРО-Народна партија на Љупчо Георгиевски доби ...
сите 100 | | | веќе видена

Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии. Кандидатски листи за пратеници во сите изборни единици, вклучувајќи ги и 7 (Европа и Африка), 8 (Северна и Јужна Америка) и 9 (Австралија и Азија), имаат поднесено ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, СДСМ и коалицијата и ДУИ. ДПА има поднесено листи за ИЕ 1,2,3,5,6,7 и 8, НДП за ИЕ 1,2,5,6 и 7, ПДП само за Шестата изборна единица, коалицијата „За позитивна Македонија“ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, коалицијата „Достоинство за Македонија“ во ИЕ 1,2,3,4,5,6 и 8, ВМРО-НП во ИЕ 1,2,3,4,5,6, НДМ во ИЕ 1,2,3,4,5, СДПМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, ПЕП 21 во ИЕ 1 и 2, ПЕИ во ИЕ 1,2,5 и 6, коалицијата ГРОМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски традиционално е носител на кандидатската листа во Првата изборна единица, во втората носител е Гордана Јанкуловска, Никола Тодоров во Третата изборна единица, Зоран Ставрески во ИЕ 4, во ...
сите 2 | | | веќе видена

Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии. Кандидатски листи за пратеници во сите изборни единици, вклучувајќи ги и 7 (Европа и Африка), 8 (Северна и Јужна Америка) и 9 (Австралија и Азија), имаат поднесено ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, СДСМ и коалицијата и ДУИ. ДПА има поднесено листи за ИЕ 1,2,3,5,6,7 и 8, НДП за ИЕ 1,2,5,6 и 7, ПДП само за Шестата изборна единица, коалицијата „За позитивна Македонија“ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, коалицијата „Достоинство за Македонија“ во ИЕ 1,2,3,4,5,6 и 8, ВМРО-НП во ИЕ 1,2,3,4,5,6, НДМ во ИЕ 1,2,3,4,5, СДПМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, ПЕП 21 во ИЕ 1 и 2, ПЕИ во ИЕ 1,2,5 и 6, коалицијата ГРОМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски традиционално е носител на кандидатската листа во Првата изборна единица, во втората носител е Гордана Јанкуловска, Никола Тодоров во Третата изборна единица, Зоран Ставрески во ИЕ 4, во ...
сите 4 | | | веќе видена

Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии. Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии. Кандидатски листи за пратеници во сите изборни единици, вклучувајќи ги и 7 (Европа и Африка), 8 (Северна и Јужна Америка) и 9 (Австралија и Азија), имаат поднесено ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, СДСМ и коалицијата и ДУИ. ДПА има поднесено листи за ИЕ 1,2,3,5,6,7 и 8, НДП за ИЕ 1,2,5,6 и 7, ПДП само за Шестата изборна единица, коалицијата „За позитивна Македонија“ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, коалицијата „Достоинство за Македонија“ во ИЕ 1,2,3,4,5,6 и 8, ВМРО-НП во ИЕ 1,2,3,4,5,6, НДМ во ИЕ 1,2,3,4,5, СДПМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, ПЕП 21 во ИЕ 1 и 2, ПЕИ во ИЕ 1,2,5 и 6, коалицијата ГРОМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски ...
сите 5 | | | веќе видена

Во трката за 123 пратенички места во шест изборни единици во земјата и три во странство се 1.402 кандидати на 14 листи поднесени од пет коалиции и девет политички партии. Осмите парламентарни избори, трети во низа во Македонија ќе се одржат утре, на 27 април. Кандидатски листи за пратеници во сите изборни единици, вклучувајќи ги и 7 (Европа и Африка), 8 (Северна и Јужна Америка) и 9 (Австралија и Азија), имаат поднесено ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, СДСМ и коалицијата и ДУИ. ДПА има поднесено листи за ИЕ 1,2,3,5,6,7 и 8, НДП за ИЕ 1,2,5,6 и 7, ПДП само за Шестата изборна единица, коалицијата За позитивна Македонија во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, коалицијата Достоинство за Македонија во ИЕ 1,2,3,4,5,6 и 8, ВМРО-НП во ИЕ 1,2,3,4,5,6, НДМ во ИЕ 1,2,3,4,5, СДПМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6, ПЕП 21 во ИЕ 1 и 2, ПЕИ во ИЕ 1,2,5 и 6, коалицијата ГРОМ во ИЕ 1,2,3,4,5 и 6. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски традиционално е носител на кандидатската листа во Првата изборна единица, во втората носител е ...
сите 6 | | | веќе видена

Лидерот на Алијансата за позитивна Македонија, Љупчо Зиков, на денешната прес-конференција искажа задоволство што воделе позитивна кампања во која не користеле говор на омраза, ниту пак го напаѓале политичкиот ривал. - Одработивме кампања во контекст на она што го кажавме на почетокот, а тоа е дека ќе биде позитивна и полна со енергија, со проекти за доброто на граѓаните. Дефинираме и каде лежи одговорноста за сè што се случува во Македонија во целиот период од 23 години. Успеавме да ја раскажеме нашата приказна во 20 дена кампања и да допреме до многу луѓе, до многу совесни и позитивни граѓани. Направивме над 700 настани, поминавме многу илјади километри и буквално влеговме во секој македонски град, па и село, се качивме на секој важен македонски камен. Оттаму ги пративме нашите пораки, дека е крајно време Македонија да се сврти кон развојот, а македонските граѓани да се обединат не против некого туку меѓусебе за убави цели и за развој на Македонија - рече Зиков. Според него, за жал, останале сами во оваа ...
| | веќе видена