Горан Анчески

Организацискиот секретар на ГРОМ, Чедомир Саздовски, носител на листата за изборната единица 1, гласаше во општина Кисела Вода, а генералниот секретар на партијата, Виктор Цветковски, кој е и носител на листата за изборната единица 2, своето право на глас го оствари во месната заедница во населбата Зелен рид во Куманово. Штерјо Николов, носител на листата за изборната единица 3, својата граѓанска должност ја оствари во ОУ „Благој Кирков", додека носителот на листата за изборната единица 4, Панчо Минов, гласаше во месната заедница „Страшо Пинџур" во Кавадарци. Љупчо Настоски, носителот на листата за изборната единица 5, своето право на глас го оствари во СИЗ за домување во Охрид, а Горан Анчески, носителот на листата за изборната единица 6, гласаше во ООУ „Петар Поп-Арсов" во Скопје.
сите 2 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ одржаа митинг во Свети Николе, каде што претседателот на партијата Никола Груевски рече дека на изборите в недела ќе слават двојна победа. - Остануваат само уште четири дена, само уште четири дена до двојна победа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Македонија ја препозна разликата и покажа дека има разлика во Македонија помеѓу политичките конкуренти и помеѓу нивниот начин на работење и на дејствување - истакна Груевски. Пред граѓаните на Свети Николе зборуваше и Никола Тодоров, носител на листата на кандидати за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ во третата изборна единица. Тој ги спореди времињата на владеење на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ односно, како што рече, затворањето на фабриките наспроти отворањето нови работни места.Тодоров истакна дека оваа влада е прва што не ја заборава источна Македонија и се грижи тој дел од државата да напредува. Македонија ја препозна разликата и покажа дека има разлика во Македонија помеѓу политичките конкуренти и помеѓу нивниот начин ...
сите 8 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат на Граѓанска опција за Македонија, Зоран Поповски, претпладнево имаше среќавања со со граѓаните на Гостивар и на Тетово. Низ гостиварските улици, Поповски се прошета придружуван од носителот на листата за кандидати за пратеници од изборната единица 6, Горан Анчески, како и од лидерот на коалицискиот парнер на ГРОМ, Либерална партија, Ивон Величковски. Тие поразговараа со граѓаните на Гостивар и со локалните дуќанџии и занаетчии, кои им ги пренесоа своите впечатоци за животот во западниот дел од Македонија. - Што е направено за нас, за граѓаните на Македонија кои не живеат во Скопје? Кој последен изградил фабрика во Тетово, во Гостивар? Зошто за нас да нема вработувања и развој, а сè е концентрирано во главниот град – рече еден дуќанџија, кому претседателскиот кандидат на ГРОМ му одговори дека Граѓанска опција за Македонија се залага токму за еднаков регионален развој на сите краишта од земјава. Во Тетово високите претставници на коалицијата ГРОМ, заедно со лидерот, Стевчо ...
сите 14 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ Еднократен отпис на долговите на корисниците на социјална помош, невработени и на лица што имале семејна трагедија за струја, парно, банки и за радиодифузна такса најави членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Ставрески, како еден од 2.046 проекти предвидени во програмата на партијата. Од септември ќе почне еднократниот отпис на долговите на граѓаните за да се помогне да се надминат последиците од економската криза. - Иако Македонија добро се справи со кризата, последиците врз одделни фирми и граѓани не можеа целосно да се избегнат. Кај граѓаните тоа е најизразено преку неможност навремено да ги плаќаат достасаните обврски, што води кон голем број извршни и судски решенија - рече Ставрески. Тој најави отпишување на неплатените сметки за електрична енергија што се тужени и неплатени подолго од 12 месеци. Право на отпишување на долговите ќе имаат лица корисници на социјална помош, лица што над 12 месеци се евидентирани како невработени, лица што поради семејна несреќа не можат да ги ...
сите 23 | | | веќе видена

Коалицијата ГРОМ испрати соопштение во кое ги претставува кандидатите за пратеници од оваа коалиција. "Во извонредна и многу позитивна атмосфера, со громогласни аплаузи и скандирање на имињата, беа поздравени 120-те кандидати за пратеници на коалицијата ГРОМ, кои вечерва, 5 април 2014 година, во преполната сала на Домот на културата „Трајко Прокопиев“ во Куманово, на свечена конвенција им беа претставени на поширокото членство на партијата и на јавноста. Чинот на обзнанувањето на кандидатските листи на ГРОМ, својата свеченост ја манифестираше низ говорите на лидерите на коалиционите партнери на Граѓанска опција на Македонија. Прв на членовите на ГРОМ им се обрати Кире Гештаковски, претседател на Сојузот на слободни демократи, кој посочи дека најголемиот патриот во Македонија е токму меѓу членството на ГРОМ. Алудирајќи на лидерот на Граѓанска опција за Македонија, Стевчо Јакимовски, Гештаковски истакна дека политиката на ГРОМ е против тоа за името на земјата да се одлучува на референдум. - Оваа генерација ...
сите 8 | | | веќе видена

Чинот на обзнанувањето на кандидатските листи на ГРОМ, својата свеченост ја манифестираше низ говорите на лидерите на коалиционите партнери на Граѓанска опција на Македонија (ГРОМ). Прв на членовите на ГРОМ им се обрати Кире Гештаковски, претседател на Сојузот на слободни демократи, кој посочи дека најголемиот патриот во Македонија е токму меѓу членството на ГРОМ. Алудирајќи на лидерот на Граѓанска опција за Македонија, Стевчо Јакимовски, Гештаковски истакна дека политиката на ГРОМ е против тоа за името на земјата да се одлучува на референдум. „Оваа генерација политичари нема право во името на нашите предци и во името на нашите поколенија да одлучува за името на земјата на референдум", порача Гештаковски. Лидерот на Либерална партија, пак, Ивон Величковски, говореше за тоа што ги обединува коалициските партнери во ГРОМ. „Нас нè спојуваат визијата и идејата дека ГРОМ не е трета опција, туку дека таа е вистинската опција . Нè спојува потребата на граѓаните за поинаков концепт, потребата за сплотување без ...
сите 14 | | | веќе видена

Граѓанска опција за Македонија (ГРОМ) по изборни единици, според одлуката на Централниот одбор ги објави носителите на листите за предвремените парламентарни избори. Носител во првата изборна едиица е Чедомир Саздовски, во втората Виктор Цветковски, во тројката е Штеријо Николов, во четворката поранешниот градоначалник на Кавадарци, Панчо Минов, во петткаа е Љупчо Настоски и во шестата изборна единица предложен е Горан Анчески.
сите 6 | | | веќе видена

Политичките партии ги доставија кандидатските листи во ДИК. ВМРО-ДПМНЕ без изненадувања кога се во прашање носителите на листите. СДСМ отиде со невообичаен потег - го нема раководството на листите, а за една недела направи измени на 17 позиции на кандидатските листи. Избегнат е судир Никола Груевски – Зоран Заев или Никола Груевски-Радмила Шекеринска во скопска единица.Еве кој против кого „ќе игра“ на парламентарните избори на 27 април: Изборна единица 1 ВМРО-ДПМНЕ - Никола Груевски СДСМ - Рената Дескоска Алијансата за позитивна Македонија - Љупчо Зиков ГРОМ - Чедомир Саздовски Достоинство – Благоја Марковски ВМРО НП - Слободан Близнаковски ДУИ - Ермира Мехмети ДПА – Беким Фазлиу. Изборна единица 2 ВМРО-ДПМНЕ - Гордана Јанкулоска СДСМ - Петре Шилегов Алијансата за позитивна Македонија - Владо Бучковски ГРОМ - Виктор Цветковски Достоинство - Горан Зафировски ВМРО НП - Љупчо Балкоски ДУИ - Реџаил Исмаили ДПА - Орхан Ибраими НДП - Џезаир Шаќири Изборна единица 3 ВМРО-ДПМНЕ - ...
сите 7 | | | веќе видена

Политичките партии ги доставија кандидатските листи во ДИК. ВМРО-ДПМНЕ без изненадувања кога се во прашање носителите на листите. СДСМ отиде со невообичаен потег - го нема раководството на листите, а за една недела направи измени на 17 позиции на кандидатските листи. Избегнат е судир Никола Груевски – Зоран Заев или Никола Груевски-Радмила Шекеринска во скопска единица. Еве кој против кого „ќе игра“ на парламентарните избори на 27 април: Изборна единица 1 ВМРО-ДПМНЕ - Никола Груевски СДСМ - Рената Дескоска Алијансата за позитивна Македонија - Љупчо Зиков ГРОМ - Чедомир Саздовски Достоинство – Благоја Марковски ВМРО НП - Слободан Близнаковски ДУИ - Ермира Мехмети ДПА – Беким Фазлиу. Изборна единица 2 ВМРО-ДПМНЕ - Гордана Јанкулоска СДСМ - Петре Шилегов Алијансата за позитивна Македонија - Владо Бучковски ГРОМ - Виктор Цветковски Достоинство - Горан Зафировски ВМРО НП - Љупчо Балкоски ДУИ - Реџаил Исмаили ДПА - Орхан Ибраими НДП - Џезаир Шаќири Изборна единица 3 ВМРО-ДПМНЕ - ...
сите 8 | | | веќе видена

Четиринаесет партии на 29 март годинава доставија листи на кандидати за пратеници до Државната изборна комисија за претстојните парламентарни избори За парламентарните избори Листи за пратеници поднеле ВМРО-ДПМНЕ, Социјалдемократскиот сојуз, Демократската унија за интеграции (ДУИ), ВМРО-НП, Демократската партија на Албанците (ДПА), Националната демократска преродба (НДП), ГРОМ, коалицијата „Достоинство за Македонија“, Алијансата за позитивна Македонија, Партијата за европска иднина, Народното движење за Македонија, ПДП и Партијата за економски промени 21 и СДПМ. ДИК има рок од 48 часа да утврди дали листите се доставени во согласност со одредбите на Изборниот законик ВМРО-ДПМНЕ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ќе ја предводи листата во изборната единица еден. Во двојката на чело ќе биде Гордана Јакуловска. Никола Тодоров е прв на листата во тројката. Во четворката ќе биде Зоран Ставрески, додека носител во петтата изборна единица ќе биде Антонио Милошоски. Во шестата изборна единица листата ќе ја ...
сите 16 | | | веќе видена