Зоран Ставрески

ТатJана Поповска Ќе ги задржат ли лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, во новата влада досегашните најблиски соработници и луѓе од доверба или ќе се обидат да ги „подноват“ ресорите, што ќе им припаднат со нови кадри, е една од дилемите во пресрет на формирањето на новиот владин кабинет. Преговорите за поделба на владиниот колач се во тек, но се целосно затворени за јавноста, а сите информации се сведени на шпекулации и неофицијални брифинзи. Во кругот на затвореност се вклучи и Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, кој најдоцна до 20 мај треба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, како партија која освоила најмногу пратенички места, да му го довери мандатот за формирање влада. „Мандатот ќе биде доделен во согласност со законските рокови“, кусо информираа вчера од Кабинетот на шефот на државата. Неофицијално се дознава дека за разлика од првата фаза од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои тече под притисок на роковите за конституирање на парламентот и инаугурацијата на новиот ...
сите 59 | | | веќе видена

Фискалната политика, односно продлабочениот буџетски дефицит и зголемувањето на државниот долг во последниов период, се главните теми на кои се фокусира Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, предводена од шефицата Ивана Владкова-Холар, во текот на оваа посета на земјава. Ова се оцените на неколкумина соговорници на „Утрински весник“, кои побараа да останат анонимни, а кои ги знаат клучните сфери на интерес на монетарците за време на нивните разговори во Македонија. Од ММФ најавија дека нема да излегуваат со официјални изјави или брифинзи околу нивните дискусии со македонските власти, но и со други релевантни фактори во земјава, како што се бизнисмени, банкари, аналитичари, поранешни министри, како и претставници на невладини организации, со кои вообичаено се сретнуваат. Својот конечен став околу клучните економски перформанси и перспективи на државава Мисијата ќе го каже на 19 овој месец, кога треба да се одржи нивна вообичаена завршна прес-конференција, заедно со министерот за финансии Зоран Ставрески ...
| | веќе видена

Менаџментот во фабриката „Дрекслмајер“ во Кавадарци оствари средба со вработените кои штрајкуваа со цел да се разјаснат комуникациските недоразбирања, соопштија од компанијата, истакнувајќи дека основната месечна плата која што групацијата „Дрекслмајер“ ја исплаќа на своите вработени е над законската минимална плата во Македонија. Раководството на фабриката истакнува дека „Дрекслмајер“ им обезбедува дополнителни исплати и услуги на вработените, како исплата за работа во смени, бонуси за остварени цели, исплата за прекувремена работа, медицинска нега во самата фабрика, како и бесплатен оброк. „Спротивно на тврдењата, „Дрекслмајер“ не им ја намали платата на своите вработени. Овде се работи за недоразбирање. Од бруто платата како што е законски пропишано се исплаќаат социјалните придонеси и персоналниот данок. Потоа на вработените им се исплаќа нето-плата. „Дрекслмајер“ се придржува на превземените обврски кон вработените. Транспортот за вработените веќе долг период се одвива без проблеми. Дневно околу 30 ...
сите 14 | | | веќе видена

Изборите завршија. Еуфоријата на партијата што победи траеше многу кратко бидејќи таа веднаш ги засука ракавите и се зафати со планирање на наредните свои чекори за веднаш да почне со реализација на ветувањата. Всушност, таа не треба да почне со реализација на ветувањата, туку да продолжи бидејќи старо-новата Влада во континуитет ги реализира своите ветувања, па дури и повеќе од тоа. Првиот човек на владејачката партија, Никола Груевски, и луѓето околу него се свесни дека ја добија довербата на граѓаните благодарение најмногу на економските проекти и ветувања, и токму затоа мора да сторат сѐ за да ја оправдаат таа доверба преку практично спроведување на проектите. Кој е најгорливиот проблем што бара решение? Тоа, секако, е невработеноста, за која ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе ѝ обрне посебно внимание, со отворање 64.000 работни места. Тоа може да се исполни со доаѓање на странските инвестиции кои би апсорбирале голем дел од невработените. Друго клучно ветувања за остварување веднаш по изборите е и отписот на ...
сите 5 | | | веќе видена

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески денеска присуствуваше на почетокот на реконструкцијата на улицата „Јаким Стајковски“ во центарот на Пробиштип. Со кредит од Светска банка, обезбедени се половина милион евра за целосно санирање на главната сообраќајница во градот. Проектот опфаќа обнова на коловозот во должина од 1.220 метри, изведба на нови пешачки патеки и хоризонтална и вертикална сигнализацијата долж целата улица. Изведувач на градежните работи е струмички „Жикол“. Според првичните очекувања на локалната самоуправа, реконструкцијата на „Јаким Стајковски“ би требало да заврши во временски период од шест месеци.
сите 2 | | | веќе видена

„Го задржавме стабилниот рејтинг и тоа е добар сигнал за странските инвеститори, но и за домашните, дека може да сметаат на предвидливи и добри услови за работа“, изјави министерот Зоран Ставрески, при посетата на Пробиштип, коментирајќи ја потврдата на кредитниот рејтинг од агенцијата „Стандард и Пурс“ објавена денеска. Тој додаде дека оваа агенција е една од трите најголеми рејтинг-агенции во светот и нивната потврда на кредитниот рејтинг е показател дека макроекономската политика во Македонија е добро поставена. „Дополнително, нивото на долгот на земјата е оценето како умерено, заедно со фискалната и монетарната политика и банкарскиот сектор и дека се подобруваат на состојбите со невработеноста“, рече Ставрески и нагласи дека сето тоа помогна, во релативно тешки времиња, кога во други земји се намалува рејтингот, како што се Хрватска и Украина, оваа агенција да и' го потврди рејтингот на Македонија. Инаку, на веб-страницата на „Стандард и Пурс“, за кредитниот рејтинг за Македонија стои дека е ББ, додека ...
| | веќе видена

Според истражувања направени пред две години, околу 10-20 проценти од територијата на РМ е потенцијално подложна на појава на свлечишта, одрони и други форми на гравитациско движење на земјишните (карпести) маси. Владата сериозно му посветува внимание на овој проблем. Свлечиштето Буково и Фариш се санирани во 2013 година, за останатите свлечишта (Пелистер, Тасева Чешма, Маврово и Ботун) ќе се спроведат санации во текот на 2014 година Обилните врнежи што изминатиот период ја зафатија Македонија ги активираа постојните, но и предизвикаа нови свлечишта, како и одрони на одредени патни правци, загрозувајќи ја безбедноста на сообраќајот. Според истражувања направени пред две години, околу 10-20 проценти од територијата на Република Македонија е потенцијално подложна на појава на свлечишта, одрони и други форми на гравитациско движење на земјишните (карпести) маси. Особено изразени потенцијални подрачја се оние по рабовите на котлините и во централниот дел на државата. Најсвежи примери се актуелните свлечишта што ...
сите 143 | | | веќе видена

Кредитниот рејтинг на Македонија е ББ-, а изгледот е стабилен Според Ставрески, потврдата на кредитниот рејтинг е добар сигнал дека македонските политики се добро поставени, вклучително и нивото на долгот, кое е оценето како умерено, фискалната политика, монетарната политика, банкарскиот сектор, но и подобрувањето на состојбите со невработеноста, каде што имаме намалување на невработеноста Потврдениот стабилен кредитен рејтинг на Македонија од агенцијата "Стандард и Пурс" е добар сигнал за нови инвестиции, оцени денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. - "Стандард и Пурс" е една од трите најголеми рејтинг-агенции во светот и нивната потврда на кредитниот рејтинг која ни ја соопштија, секако, е добар сигнал дека македонските политики се добро поставени, вклучително и нивото на долгот, кое е оценето како умерено, фискалната политика, монетарната политика, банкарскиот сектор, но и подобрувањето на состојбите со невработеноста, каде што имаме намалување на невработеноста - изјави Ставрески ...
сите 2 | | | веќе видена

Ставрески Во Пробиштип вчера почнаа активности за реконструкција на главната улица Јаким Стојковски". Инвестицијата изнесува околу 500.000 евра, што Општина Пробиштип ги обезбеди преку заем од Светска банка. Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески на почетокот на градежните активности истакна дека продолжуваат проектите за подобрување на инфраструктурата во земјава. - Задоволство ми е што можам да кажам дека согласно проекцијата од предвидениот рок за реализација на активностите започнува реконструкцијата на оваа улица и на тој начин ќе се исполни уште едно ветување на локалната и централната власт кон граѓаните на општина Пробиштип. Крупен инфраструктурен проект со кој што 16.000 жители на Пробиштип ќе добијат добра и модерна улица и на тој начин ќе можат да ги извршуваат секојдневните активности во подобар амбиент, рече Ставрески. Тој истакна дека во Пробиштип во изминатиот период се реализираа многу значајни инфраструктурни проекти, меѓу кои, новиот Градски пазар, нови игралишта но и ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонија успеа да го задржи стабилниот кредитен рејтинг,потврди денеска Агенцијата Стандард и Пурс. Ова е добар сигнал за сите странски и домашни инвеститори кои сакаат да инвестираат кај нас, рече вице-премиерот и министер Зоран Ставрески при дене Македонија успеа да го задржи стабилниот кредитен рејтинг,потврди денеска Агенцијата Стандард и Пурс. Ова е добар сигнал за сите странски и домашни инвеститори кои сакаат да инвестираат кај нас, рече вице-премиерот и министер Зоран Ставрески при денешната посета на Пробиштип. Денеска во Пробиштип почна реконструкцијата на главната улица Јаким Стојковски. Инвестицијата чини околу 500.000 евра, средства кои општина Пробиштип ги обезбеди преку заем од Светската банка. Набргу треба да започне и реконструкцијата на патот Крупиште-Пробиштип, а ќе се гради и патот Пробиштип-Пониква. Александра Ристевска
сите 4 | | | веќе видена