Чедомир Саздовски

ГРОМ, партијата на Стевчо Јакимовски, најверојатно ќе биде третиот партнер во владата, јави Либертас , повикувајќи се на извори од партијата. Според информациите на порталот, Груевски му ветил на Јакимовски дека вечерва е крајниот рок во кој тој ќе му соопшти дали во Владата ќе има простор за неговата партија. Исто така, пишува Либертас, не е исклучено Министерството за образование да му припадне на ГРОМ, а на негово чело да застане претседателскиот кандидат на партијата, Зоран Поповски. „До овој момент немало комуникација меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот на Карпош, иако се претпоставува дека мандатот на Чедомир Саздовски и желбата да Груевски зад себе да има 62 пратеника ќе надвладее над внатрепартиската битка за ресори и распределбата на министерствата со ДУИ“, пишува Либертас.
сите 11 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска одржа седница на која беше инаугуриран новоизбраниот претседател на државата, Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално го почна вториот петгодишен мандат како шеф на државата. - По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но должност ми е да бидам еден за сите. Да дадам сè од себе, за државните интереси, за интересите на сите македонски граѓани - истакна Ѓорге Иванов на денешната свечена изјава во Собранието. (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) Во собраниската сала беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и единствениот пратеник на ГРОМ, Чедомир Саздовски. Како што најавија, пратениците на ДУИ денеска ја бојкотираа инаугурацијата на Иванов. Старо-новиот шеф на државата им се обрати и ги повика на соработка. - Дел од раководството на една политичка партија инсистираше на некаков си консензуален избор на претседател, категорија која не постои ниту во Уставот ниту се навестува во Охридскиот ...
сите 89 | | | веќе видена

По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но должност да бидам еден за сите. Да дадам сè од себе, за државните интереси, за интересите на сите македонски граѓани, истакна Ѓорге Иванов на денешната свечена изјава во Собранието, со што започна неговиот втор мандат како шеф на државата. Иванов во обраќањето пред пратениците и дипломатскиот кор истакна дека кога пред пет години ја презел функцијата, светот се наоѓал во глобална финансиска криза, но сега кризите полека се надминуваат. Во такви сложени услови неопходно е, смета Иванов, Македонија успешно да ги брани своите интереси. Иванов нагласува дека бил и ќе остане претседател на сите граѓани и ја повика опозицијата да биде разумна и да започне со дијалог во институциите на системот. Ѓорге Иванов, гласање за парламентарни 2014 (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) - Денес од ова место повикувам да се надминат теснопартиските интереси. Ја повикувам опозицијата да биде доследна на демократските принципи. Демократијата функционира ...
сите 61 | | | веќе видена

На денешната инаугурацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов не присуствуваа опозициската СДСМ, ДУИ и партијата на Руфи Османи. Во собраниската сала се присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и единствениот пратеник на ГРОМ Чедомир Саздовски. На почетокот на обраќањето пред пратениците, претседателот Иванов изрази огромна благодарност до граѓаните кои придонеле да се одржат мирни, фер и демократски избори. Иванов во обраќањето пред пратениците и дипломатскиот кор истакна дека кога пред пет години ја презел функцијата светот се наоѓал во глобална финансиска кризи но со тек на време кризите полека се надминуваат. -Во такви сложени услови неопходно е, смета Иванов, Македонија успешно да ги брани своите интереси. Иванов нагласува дека бил и ќе остане претседател на сите граѓани. Иванов изјави дека ДИК ефикасно ги спровела изборите, а им се заблагодари и на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ за непристрасноста при следењето на изборниот процес во Македонија за време на изборите.
сите 116 | | | веќе видена

Конститутивната седница на осмиот пратенички состав која започна попладнево ја води најстариот пратеник Стојан Миланов од Социјалистичката партија, а на неа, од вкупно 123 избрани претставници присуствуваат 85. Како што најавија, на седницата не присуствуваат членовите на опозициските СДСМ и нејзините коалициски партнери, како и пратеникот од НДП кои освоија мандати на предвремените парламентарни избори на 27 април. СДСМ и коалицијата освои 34 мандати, а НДП еден. Собранието избра Верификациска комисија, чиј претседател е Александар Николовски, а членови се Реџаил Исмаили, Чедомир Саздовски и Влатко Ѓорчев. Конститутивната седница ќе продолжи откако тие ќе ги верификуваат освоените мандати. Потоа ќе следува избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата, која може да предложи претседател на Собранието од редот на пратениците. Претседател на Собранието можат да предложат и најмалку дваесет пратеници. За да биде избран претседател на ...
сите 58 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска ја одржува конститутивната седница на осмиот пратенички состав. Седницата ја води најстариот пратеник Стојан Миланов од Социјалистичката партија, а на неа, од вкупно 123 избрани претставници присуствуваат 85. Како што најавија, на седницата не присуствуваат членовите на опозициските СДСМ и нејзините коалициски партнери, како и пратеникот од НДП кои освоија мандати на предвремените парламентарни избори на 27 април. СДСМ и коалицијата освои 34 мандати, а НДП еден. Собранието избра Верификациска комисија, чиј претседател е Александар Николовски, а членови се Реџаил Исмаили, Чедомир Саздовски и Влатко Ѓорчев. Конститутивната седница ќе продолжи откако тие ќе ги верификуваат освоените мандати. Потоа ќе следува избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата, која може да предложи претседател на Собранието од редот на пратениците. Претседател на Собранието можат да предложат и најмалку дваесет ...
сите 58 | | | веќе видена

Осмиот по ред пратенички состав од независноста на Република Македонија ја започна првата седница. Од вкупно 123 избрани пратеници, присуствуваат 85. Претседавач на седницата е најстариот избран пратеник од овој состав Стојан Миланов. По усвојувањето на дневниот ред, е отворена расправа за првата точка, избор на верификационата комисија чиј претседател е Александар Николовски, а останатите членовви се Владимир Ѓорчев, Беким Фазлиу, Реџаил Исмаили и Чедомир Саздовски. На пленарната седница останаа празни столчињата предвидени за опозицијата, согласно одлуката на опозициските партии да не ги прифатат мандатите. Седницата ќе продолжи за половина час.
| | веќе видена

Прашање е и дали со своите потези СДСМ воопшто ќе овозможи или, пак, ќе дозволи да се појават нови опозициски партии на политичката сцена што би се обиделе да му го одземат приматот како „најголем коректор“ на власта. На пример, интерес за тоа постои кај левичарските здруженија на граѓани, но и кај новите партии што на изборите се обидоа со афирмативен пристап да го привлечат вниманието на гласачите продолжува агонијата на најголемата ОПОЗИЦИСКА ПАРТИЈА Враќањето на мандатите од страна на СДСМ, што беше потврдено и со изјави заверени на нотар, деновиве е во политичкиот фокус на јавноста и кај аналитичарите, а се толкува различно. Едната теза го опсервира овој потег на СДСМ како комплетно деструктивен и дезинтегрирачки не само за граѓаните што гласале за нив туку и како чин што директно го загрозува функционирањето на политичкиот систем на државата и на институциите на системот, а го разнебитува и ткивото на самата партија. Враќањето на мандатите од страна на СДСМ, што беше потврдено и со изјави заверени на ...
сите 13 | | | веќе видена

ГРОМ на Стевчо Јакимовски и Српската напредна странка на Македонија (СНСМ) остануваат во коалиција, а пратеничкиот мандат веројатно ќе остане кај носителот на листата од ГРОМ, Чедомир Саздовски. -Односите беа подгреани, но сега се е во ред. Српската напредна странка (СНСМ) останува цврсто пријателски во коалицијата ГРОМ. Господинот Саздовски беше прв на листа, го подигна уверението за мандат за пратеник, а работите ќе ги решаваме внатре во коалицијата со договор, вели претседателот на СНСМ, Драгиша Милетиќ. Единствениот пратеничкиот мандат кој коалицијата ГРОМ го освои на предвремените парламентарни избори неодамна ги разбранува односите внатре во коалицијата. Наводно поради тоа што му бил ветен на Драгиша Милетиќ, а уверението за пратенички мандат од Државната изборна комисија (ДИК) го подигна Саздовски. Пратеникот Саздовски веднаш по врачувањето на уверението во ДИК изјавил дека тврдењата на Милетиќ не се точни и ќе го задржи мандатот кој го добил од граѓаните. (С.Р.)
| | веќе видена

Потпретседателот на ДИК, Субхи Јакупи, ги додели уверенијата за пратеници на партиите-учеснички во изборниот процес, оценувајќи ги изборите како фер и демократски. На врачувањето на уверенијата не присуствуваа претседателот Никола Рилкоски и членовите на ДИК од СДСМ, кои не дале образложение за своето отсуство СДСМ не ги подигна уверенијата за пратеничките мандати од предвремените парламентарни избори кои вчера Државната изборна комисија ги додели на партиите кои учествуваа во изборниот процес. Потпретседателот на ДИК, Субхи Јакупи, ги врачи уверенијата на кандидатите за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, ДПА, ГРОМ и информираше дека уверенијата на кандидатите за пратеници од СДСМ ќе им бидат доставени на домашните адреси. Претседателот на ДИК, Никола Рилкоски и членовите на СДСМ во Комисијата не присуствуваа на доделувањето на уверенијата. -ДИК направи распоред како да ги врачи уверенијата на сите мандати кои ги добија од политичките партии. Точно во 11 часот беше закажано за СДСМ да им ги врачиме уверенијата ...
сите 5 | | | веќе видена