Мендух Тачи

На листата пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет магистри и еден специјалист Образованието не е важно колку што е желбата да се работи во интерес на граѓаните Степенот на образование не е пресуден за да се биде пратеник Правници, економисти, доктори, хирурзи и професори се занимањата на пратениците што во наредните четири години ќе ги бранат интересите на граѓаните во Собранието. Голем број од пратениците што седнаа во пратеничките клупи има завршено високо образование. Меѓу нив има и доктори на науки, магистри и специјалисти. Во новиот парламентарен состав најмногубројни се правниците, економистите и докторите. За разлика од претходниот состав, кога имаше и повеќе пратеници само со средно образование, во овој состав тоа не е толку често. И кај албанскиот и кај македонскиот блок најмногу има пратеници со педагошки, правен и економски факултет и магистри по овие области. На сегашната листа на пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет ...
сите 2 | | | веќе видена

Во парламентарните демократии граѓаните се тие кои со нивниот глас одлучуваат за судбината на политичките партии. Легитимитетот на ДУИ извира од политичката волја на Албанците и се токму тие, а не ДПА, кои одлучуваат која партија ќе владее, која ќе остане во опозиција и која ќе исчезне од политичката сцена, се вели во писмената реакција на ДУИ, насочена кон денешниот став од партијата на Мендух Тачи . „ДУИ е одговорна партија со национално и меѓународно верификувани политики и како таква таа има визија, знае и може да го направи потребното за доброто на граѓаните Албанци. Тоа што ДПА денес со ваквите изјави ни го откри е фактот дека преминала во групата на тие што сакаат да ги убедат граѓаните дека интегрирањето во ЕУ и НАТО не се решение за проблемите на државата. Ова е прв случај една албанска партија да се осмели да фрли сомнеж врз придобивките кои ги носат интеграциите и да се обиде да ја разниши евроатлантската ориентација на Албанците. На чии антиЕУ и антиНАТО структури решила ДПА да биде адвокат?“, ...
сите 12 | | | веќе видена

ДУИ е подготвена да го промени ставот околу легитимитетот на претседателот Ѓорге Иванов само доколку во државата се постигне консензус за промена на името. Ова вчера неофицијално го брифираа од партијата на Али Ахмети, откако нивните пратеници ја бојкотираа инаугуративната седница. Доколку се постигне договор со Грција, тоа ќе биде нивниот придонес за создавање позитивна политичка клима во надминувањето на најголемиот проблем со кој се соочува државата. За ДУИ непризнавањето на легитимитетот на Иванов не е проблем и не треба да се зема предвид при распределбата на ресорите, особени на оние кои имаат поделена надлежност со претседателот на државата. Оттука, не гледаат никаква причина да се откажат од министерството за одбрана, бидејќи како што велат, во мирновремени услови надлежностите се целосно поделени. Велат, нема да има проблем ни со Советот за безбедност бидејќи тој се свикува само кога има некаква закана, а изминатите пет години не одржа ниту една седница. Иако се' уште формално не се почнати ...
сите 52 | | | веќе видена

Пратеничката група на ДПА во полн состав, на чело со лидерот на партијата Мендух Тачи, присуствуваа на инаугурацијата на претседателот Ѓорге Иванов во Собранието на Република Македонија денеска. По завршувањето на свечената седница, ДПА на прес конференција објасни зошто пратениците биле на седницата, но не го коментира говорот на старо-новиот шеф на државата. - На седницата присуствувавме зошто ова е наш принцип за овие избори, ние бевме против бојкотот и не сме направиле уцени, закани и терор над гласачите за да не излезат да гласат. Претседателот е легитимен зошто за него гласале повеќето граѓани на Република Македонија - рече Беким Фазлиу од ДПА. Пратеникот на ДПА истакна дека не им наложиле на своите гласачи во вториот круг од претседателските избори да гласаат за Иванов, туку тврдеше дека оставиле секој Албанец да гласа по сопствено убедување. Од ДПА одбија да коментираат дали имало некаков договор да влезат во новата влада.
| | веќе видена

Заменик-претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) вчера и формално им ги додели уверенијата на пратениците кои на предвремените парламентарни избори добија мандат да ги претставуваат граѓаните во парламентот. Во стилот на целиот изборен процес, така и вчерашното доделување на уверенијата помина во знакот на партиската поделеност. Уверенијата не ги подигнаа социјалдемократите кои останаа доследни на најавите дека не ги признаваат изборните резултати. Уверението не го подигна ниту Руфуи Османи од НДП кој исто така има забелешки на изборниот процес. Покрај кај пратениците, поделеност имаше и меѓу членовите на ДИК кои во нецелосен состав и официјално им го предадоа пратеничкото место на избраните политичари. Наместо претседателот на ДИК Никола Рилковски, уверенијата ги подели неговиот заменик Субхи Јакупи, а отсутна беше и Виолета Дума која е член во ДИК на предлог на СДСМ. Уверенијата од ДИК ги подигнаа новоизбраните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за подобра Македонија“, ДУИ, ДПА и ГРОМ. ...
сите 4 | | | веќе видена

Во Државната изборна комисија денеска почна врачувањето на уверенијата на избраните пратеници на предвремените парламентарни избори што се одржаа на 27 април. Како што најавија, избраните пратеници од опозицијата предводена од СДСМ не се појавија на врачувањето на уверенијата во предвидениот термин. Неприфаќање на мандатот најави и Руфи Османи, единствениот пратеник на НДП што доби мандат. Претпладнето, уверенијата за избрани пратеници во ДИК ги подигнаа новите парламентарци од ДПА, со исклучок на лидерот на партијата Мендух Тачи. По нив тоа треба да го направата новоизбраните пратеници од ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и ГРОМ. Во идниот состав на Парламентот ќе седнат 61 пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, 19 од ДУИ, 7 од ДПА и 1 од ГРОМ. Опозицијата предводена од СДСМ освои 34 мандати, за кои најави дека нема да ги прифати. Конститутивната седница на Собранието се очекува да биде свикана до крајот на неделава, откако спикерот Трајко Вељаноски официјално ќе го добие извештајот од ДИК дека предвремените парламентарни избори 2014 ...
сите 4 | | | веќе видена

Уверенијата на коалицијата предводена од СДСМ како и единствениот мандат на партијата на Руфи Османи НДП останаа неподигнати во Државната изборна комисија. Нивните најави дека нема да ги подигнат се остварија. Новоизбраните пратеници од опозицијата не се појавија на свечената седница на која се доделуваа уверенијата за пратенички мандат. Седницата на ДИК ја бојкотираа и претседателот и членот кои се од редовите на СДСМ Никола Рилковски и Виолета Дума. На почетокот на седницата прв се појави Бедредин Ибраими кој на шега рече – еве јас дојдов, па сега што и да се случи тука сум, алудирајќи на бојкотот на доделувањето на уверението за претседател на Ѓорге Иванов. Сепак, уверенијата на пратениците ги доделуваше заменик претседателот на ДИК Субхи Јакупи кој рече дека телефонски бил известен од Рилковски оти нема да присуствува и бил замолен тој да го преземе доделувањето на пратеничките уверенија. За тоа што ќе се случи со одбиените пратенички мандати тој рече дека нивната судбината сега останува на ...
сите 9 | | | веќе видена

Лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи по завршувањето на изборниот циклус, со своите најблиски реши да одмори, но бидејќи е познат по следењето модни трендови, на Фејсбук го објави првото спортско селфи. Тачи со насмеан лик и во тренерки ги поздрави своите најблиски пријатели и партиски колеги.
сите 6 | | | веќе видена

Заменик претседателот на Државната изборна комисија Субхи Јакупи денеска ги врачи уверенијата на избраните пратеници на предвремените парламентарни избори што се одржаа на 27 април. Пратениците од СДСМ, како што најавија, не дојдоа да ги подигнат уверенијата, а на доделувањето не присуствуваа ниту претседателот на ДИК Никола Рилковски и членовите на Комисијата од СДСМ. Уверението, како што најави партијата, не дојде да го подигне ниту пратеникот на НДП. Уверенијата од ДИК ги подигнаа новоизбраните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за подобра Македонија“, ДУИ и ДПА и ГРОМ. Уверението за избран пратеник го прими и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, а на чинот на доделувањето не присуствуваа лидерите на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи. За оние што не ги земаа уверенијата, Јакупи рече дека ќе им бидат испратени на домашни адреси на кандидатите. ДИК, според Јакупи, досега не била известена, ниту усно, ниту писмено дека СДСМ нема да ги прифати мандатите. - Вчера ДИК ги објави конечните резултати за ...
сите 22 | | | веќе видена

Во Државната изборна комисија денеска почна врачувањето на уверенијата на избраните пратеници на предвремените парламентарни избори што се одржаа на 27 април. Како што најавија, избраните пратеници од опозицијата предводена од СДСМ не се појавија на врачувањето на уверенијата во предвидениот термин. Неприфаќање на мандатот најави и Руфи Османи, единствениот пратеник на НДП што доби мандат. Претпладнето, уверенијата за избрани пратеници во ДИК ги подигнаа новите парламентарци од ДПА, со исклучок на лидерот на партијата Мендух Тачи. По нив тоа треба да го направата новоизбраните пратеници од ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и ГРОМ. Во идниот состав на Парламентот ќе седнат 61 пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, 19 од ДУИ, 7 од ДПА и 1 од ГРОМ. Опозицијата предводена од СДСМ освои 34 мандати, за кои најави дека нема да ги прифати. Конститутивната седница на Собранието се очекува да биде свикана до крајот на неделава, откако спикерот Трајко Вељаноски официјално ќе го добие извештајот од ДИК дека предвремените парламентарни избори 2014 може ...
сите 22 | | | веќе видена