Беким Фазлиу

Иванов се обврза дека ќе биде претседател на сите, укажувајќи дека го избираат граѓаните, а не заедниците. ДУИ, пак, која не присуствуваше на инаугурацијата, рече дека не ја признава легитимноста на претседателот, а ја признава легалноста на неговиот избор ИНАУГУРАЦИЈА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДРЖАВАТА ЗА НОВ ПЕТГОДИШЕН МАНДАТ Гласовите што ги добив за да ја извршувам функцијата претседател немаат ниту етнички ниту религиски предзнак. Претседателот го избираат граѓаните, а не заедниците. Бев и ќе останам претседател на сите граѓани, без оглед за кого гласале. Вака вчера се обрати во Собранието претседателот Ѓорге Иванов, повикувајќи да се надминат теснопартиските и личните интереси и укажувајќи дека „демократијата функционира кога се почитуваат правилата на игра, кога се почитуваат законите и Уставот“. Иванов се обврза дека ќе ја гарантира унитарноста на државата, дека ќе го брани уставното име. Притоа останува и определбата за НАТО и за ЕУ, како и волјата за соработка со соседите. На инаугурацијата не ...
сите 6 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов положи вчера свечена заклетва во парламентот, со што го почна и официјално вториот мандат, по победата што ја оствари на петтите претседателски избори во земјата. Инаугурацијата почна со половина час задоцнување, а сликата во парламентот беше многу поразлична од таа на истиот датум пред пет години. Двете парламентарни редици, резервирани за опозицијата и за втората по бројност владејачка партија, ги пополнија овој пат единствено пратениците на ДПА и министрите на ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ и ДУИ, како што и се очекуваше, не се појавија на седницата. Опозициските социјалдемократи не дојдоа затоа што не ги признаваат двојните избори што се одржаа на 27 април, а владејачката ДУИ поради тоа што не го признава легитимитетот на старо-новиот шеф на државата. Така новоизбраните пратеници на двете партии немаа можност да ги слушнат директно пораките што им ги упати Иванов од собраниската говорница. Тој им порача на социјалдемократите дека бојкотот на претседателската функција и на парламентот значи ...
сите 12 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов за ДУИ е нелигитимен претседател, бидејќи не ја одразува волјата на Албанците, изјави денеска Талат Џафери, избран за пратеник на ДУИ, кој во моментов технички ја извршува функцијата министер за одбрана. Иванов, кој е избран во еден легален процес, за Албанците е нелитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по големина народ во Република Македонија. Која било институција која ја нема волјата на двете најголеми заедници, согласно Охридскиот договор, е нелегитимна. Над 90 отсто од Албанците рекое „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја, изјави Џафери. Партиските тела ќе одлучат дали тие ќе имаат претставник во Советот за безбедност, кој е во надлежност на претседателот на државата. Беким Фазлиу од ДПА, пак, изјави дека за нив Иванов е легитимен претседател и оти тие биле против бојкот на претседателските избори. - Претседателот е легитимен, бидејќи за него гласаа мнозинството граѓани, изјави Фазлиу. Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ за ...
сите 26 | | | веќе видена

Иванов истакна дека ќе биде претседател на сите граѓани без разлика на нивната етничка, верска или политичка припадност. Оние што мислат дека ја бојкотираат институцијата претседател на Република Македонија, всушност ги бојкотираат граѓаните, кои гласале на претседателските избори, истакна Иванов. x „Оние што го бојкотираат Собранието на Република Македонија за кое добија мандати, всушност ги бојкотираат волјата и довербата на граѓаните кои гласале и за нив. Бојкотот на институциите значи бојкот на демократијата и бојкот на волјата на граѓаните. Бојкотот е потценување на демократската зрелост на македонските избирачи.“ Иванов дополни дека Уставот во кој се заколнал, го обврзува да ја гарантира унитарноста на државата, да биде претседател на една единствена, неделива, суверена, самостојна, демократска Република Македонија. „Уставот врз кој се заколнав, исто така, ме обврзува да го бранам уставното име на нашата држава. Затоа, нема да дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име – ...
сите 30 | | | веќе видена

Пратеничката група на ДПА во полн состав, на чело со лидерот на партијата Мендух Тачи, присуствуваа на инаугурацијата на претседателот Ѓорге Иванов во Собранието на Република Македонија денеска. По завршувањето на свечената седница, ДПА на прес конференција објасни зошто пратениците биле на седницата, но не го коментира говорот на старо-новиот шеф на државата. - На седницата присуствувавме зошто ова е наш принцип за овие избори, ние бевме против бојкотот и не сме направиле уцени, закани и терор над гласачите за да не излезат да гласат. Претседателот е легитимен зошто за него гласале повеќето граѓани на Република Македонија - рече Беким Фазлиу од ДПА. Пратеникот на ДПА истакна дека не им наложиле на своите гласачи во вториот круг од претседателските избори да гласаат за Иванов, туку тврдеше дека оставиле секој Албанец да гласа по сопствено убедување. Од ДПА одбија да коментираат дали имало некаков договор да влезат во новата влада.
| | веќе видена

На денешната свечена седница на која новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов даде свечена изјава не присуствуваа пратениците на ДУИ и на СДСМ и НДП. За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ВМРО-ДПМНЕ и ДПА партиите треба да ја почитуваат волјата на граѓаните, бидејќи тој на изборите освои мнозинство гласови. Претседателот Ѓорге Иванов за ДУИ е нелигитимен претседател, бидејќи не ја одразува волјата на Албанците, изјави денеска Талат Џафери, избран за пратеник на ДУИ, кој во моментов технички ја извршува функцијата министер за одбрана. - Иванов, кој е избран во еден легален процес, за Албанците е нелитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по големина народ во Република Македонија. Која било институција која ја нема волјата на двете најголеми заедници, согласно Охридскиот договор, е нелегитимна. Над 90 отсто од Албанците рекое „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја, изјави Џафери. Партиските тела ќе одлучат дали тие ќе имаат претставник во Советот за безбедност, ...
сите 34 | | | веќе видена

За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ВМРО-ДПМНЕ и ДПА партиите треба да ја почитуваат волјата на граѓаните, бидејќи тој на изборите освои мнозинство гласови. Претседателот Ѓорге Иванов за ДУИ е нелигитимен претседател, бидејќи не ја одразува волјата на Албанците, изјави денеска Талат Џафери, избран за пратеник на ДУИ, кој во моментов технички ја извршува функцијата министер за одбрана. - Иванов, кој е избран во еден легален процес, за Албанците е нелитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по големина народ во Република Македонија. Која било институција која ја нема волјата на двете најголеми заедници, согласно Охридскиот договор, е нелегитимна. Над 90 отсто од Албанците рекое „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја, изјави Џафери. Партиските тела ќе одлучат дали тие ќе имаат претставник во Советот за безбедност, кој е во надлежност на претседателот на државата.  Беким Фазлиу од ДПА, пак, изјави дека за нив Иванов е легитимен претседател и оти тие биле ...
сите 34 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска одржа седница на која беше инаугуриран новоизбраниот претседател на државата, Ѓорге Иванов. Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално го почна вториот петгодишен мандат како шеф на државата. - По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но должност ми е да бидам еден за сите. Да дадам сè од себе, за државните интереси, за интересите на сите македонски граѓани - истакна Ѓорге Иванов на денешната свечена изјава во Собранието. (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) Во собраниската сала беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и единствениот пратеник на ГРОМ, Чедомир Саздовски. Како што најавија, пратениците на ДУИ денеска ја бојкотираа инаугурацијата на Иванов. Старо-новиот шеф на државата им се обрати и ги повика на соработка. - Дел од раководството на една политичка партија инсистираше на некаков си консензуален избор на претседател, категорија која не постои ниту во Уставот ниту се навестува во Охридскиот ...
сите 89 | | | веќе видена

На денешната свечена седница на која новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов даде свечена изјава не присуствуваа пратениците на ДУИ и на СДСМ и НДП. За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ВМРО-ДПМНЕ и ДПА партиите треба да ја почитуваат волјата на граѓаните, бидејќи тој на изборите освои мнозинство гласови. Претседателот Ѓорге Иванов за ДУИ е нелигитимен претседател, бидејќи не ја одразува волјата на Албанците, изјави денеска Талат Џафери, избран за пратеник на ДУИ, кој во моментов технички ја извршува функцијата министер за одбрана. - Иванов, кој е избран во еден легален процес, за Албанците е нелитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по големина народ во Република Македонија. Која било институција која ја нема волјата на двете најголеми заедници, согласно Охридскиот договор, е нелегитимна. Над 90 отсто од Албанците рекое „не“ на едностраниот претседател и ние ќе ја почитуваме нивната волја, изјави Џафери. Партиските тела ќе одлучат дали тие ќе имаат претставник во Советот за безбедност, ...
сите 59 | | | веќе видена

Осмиот по ред пратенички состав од независноста на Република Македонија ја започна првата седница. Од вкупно 123 избрани пратеници, присуствуваат 85. Претседавач на седницата е најстариот избран пратеник од овој состав Стојан Миланов. По усвојувањето на дневниот ред, е отворена расправа за првата точка, избор на верификационата комисија чиј претседател е Александар Николовски, а останатите членовви се Владимир Ѓорчев, Беким Фазлиу, Реџаил Исмаили и Чедомир Саздовски. На пленарната седница останаа празни столчињата предвидени за опозицијата, согласно одлуката на опозициските партии да не ги прифатат мандатите. Седницата ќе продолжи за половина час.
| | веќе видена