Дритон Малиќи

Поголемите европски градови се местата на кои најмногу иселеници се пријавиле да гласаат за предвремените парламентарни избори. Изборната единица Европа и Африка предничи со интересот, следуваат САД, па, потоа Австралија со Азија, покажуваат податоците од Државната изборна комисија (ДИК). Според ДИК, вкупно за гласање на парламентарните избори се пријавиле 22.154 Македонци во странство кои ги исполнуваат условите. Од нив, 4.131 се во Берн, 3.749 се во Венеција, а во Виена има регистрирано 1.840 потенцијални гласачи. Државна изборна комисија (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Во Швајцарија има значителна македонска заедница. Иако Берн е на прво место по бројот на пријавени гласачи, тамошните активисти имале проблеми да ги мотивираат Македонците да се регистрираат. - Тешко е да се натераат луѓето да гласаат. Баравме од владата да има пунктови за гласање во Лозана, Женева, Цирих и во Тичино, но тоа сега не можеше да се направи. Во Тичино има доста гласачи, но оттаму до Берн е 280 километри во еден правец. Се ...
сите 57 | | | веќе видена

Партиите од власта и од опозицијата, покрај на домашен терен, интензивно се подготвуваат за освојување на гласови и меѓу иселениците. ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ ги истакнаа своите кандидати за парламентарните избори во дијаспората.Тројцата пратеници, кои се добиваат на сметка на поддршката меѓу иселениците, ги натера партиите од македонскиот и од албанскиот блок активно да се ангажираат во дијаспората. Кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за влез во Собранието од Австралија, ќе биде Васко Наумоски, на местото на Мики Додевски. Кандидатите за пратеници од Америка и од Европа остануваат исти како за минатите избори, Павле Саздов и Ристо Манчев. СДСМ во седмата изборна единица во Европа го кандидираше Гелал Абдиевиќ, во Америка кандидат е Јани Хаџи Еленов, а во Австралија Пеце Смилевски. Гласовите на ДУИ во Европа ќе ги бара преку Исмаил Белули, во Америка е кандидиран Тефик Абдулахи, а во Австралија Дритон Малиќи. Кандидати за пратеници има и ДПА, Шпенд Саити за Европа и Ферки Бектеши за Америка. Македонците што живеат во ...
| | веќе видена

Фото: Фаланга Македонската заедница од Мелбурн доделува награда од 1 милион долари за оној кој го познава и докаже дека кандидатот за пратеник Васко Наумовски бил член на ВМРО-ДПМНЕ или каков било активист во Австралија, инвеститор или бизнисмен како што сака да го прикаже и промовира владејачката партија. Дали некој воопшто го познава овој човек кој ни е вметнат да мораме да го гласаме? Дури ниту во Комитетот во Мелбурн не го познаваат, каков срам, се вели во соопштението од македонската заедница. Тие се крајно револтирани од односот на раководството на ВМРО-ДПМНЕ кое не ги земало предвид нивните предупредувања за кандидат за пратеник да не биде избран еден од трите предложени имиња: Милорад Додевски, Валентин Ристевски или Васко Наумовски. - Ако сте во право со вашиот однос кон нас, кон дијаспората, сте се запрашале ли зошто дијаспората е разочарана и сосема во мал број се пријавува и има интерес за изборите. На секоја империја, диктатура и едноумие му дошол крајот и ова ќе помине. Вие си ја ...
сите 2 | | | веќе видена