Али Ахмети

На листата пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет магистри и еден специјалист Образованието не е важно колку што е желбата да се работи во интерес на граѓаните Степенот на образование не е пресуден за да се биде пратеник Правници, економисти, доктори, хирурзи и професори се занимањата на пратениците што во наредните четири години ќе ги бранат интересите на граѓаните во Собранието. Голем број од пратениците што седнаа во пратеничките клупи има завршено високо образование. Меѓу нив има и доктори на науки, магистри и специјалисти. Во новиот парламентарен состав најмногубројни се правниците, економистите и докторите. За разлика од претходниот состав, кога имаше и повеќе пратеници само со средно образование, во овој состав тоа не е толку често. И кај албанскиот и кај македонскиот блок најмногу има пратеници со педагошки, правен и економски факултет и магистри по овие области. На сегашната листа на пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет ...
сите 2 | | | веќе видена

Сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек по повод трагичната загуба на човечки животи во несреќата во рудникот во Сома испратил претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски. „Нашите мисли се со Вас, семејствата на загинатите и повредените и со целиот турски народ“, се вели во писмото. Писмо со сочувство до премиерот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, испрати лидерот на ДУИ, Али Ахмети. „Дозволете ми во името на сите членови и поддржувачи на Демократската унија за интеграција и во мое лично име да ви изразам најискрено сочуство вас, на турскиот народ и семејствата на загинатите рудари кои ги загубија своите животи како последица на големата трагедија во рудникот во Cома“, пишува Ахмети. Се придружувам на молитвите на сите наши граѓани за семејствата погодени од оваа трагедија и ја изразувам мојата увереност дека семејствата на жртвите, но и Турција, ќе ја надминат оваа катастрофа со безрезервната поддршка на сите ваши пријатели, во кои, ...
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска испрати писмо со сочувство до претседателот на Големото Народно Собрание на Република Турција, Џемил Чичек за трагичната загуба на човечки животи во несреќата во рудникот во Сома. - Во свое лично име и во името на пратениците на Собранието на Република Македонија да искажам длабока жалост за трагичната загуба на човечки животи во несреќата во рудникот во Сома, наведува Вељаноски во писмото. Изразувајќи сочувство, Вељаноски вели дека со мислите се со семејствата на загинатите и повредените и со целиот турски народ. Демократската унија за интеграција упати телеграма со сочуство до турскиот народ и семејствата на загинатите рудари во рудникот Сома. - Сите ние во Демократската унија за интеграција сочувствуваме и ја делиме болката со турскиот народ во овие тешки мигови и ја изразуваме нашата целосна солидарност со Република Турција и семејствата на жртвите, се наведува во телеграмата. Од ДУИ се придружуваат на молитвите на сите граѓани ...
сите 13 | | | веќе видена

Дел од потписниците на апелот до ДУИ да не отстапуваат од изборните ветувања и да опстојат на своите позиции во преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на новата влада, се разочарани од новите позиции на партијата на Али Ахмети и сметаат дека партијата ги разочарала граѓаните кои им дадоа масовна поддршка на парламентарните избори. Интелектуалците Албанци, поранешни политичари, министри и стопанственици - Исмет Рамадани, Џевдет Хајредини и Мендерес Кучи сметаат дека ДУИ со одлуката да отстапи од своите политички приоритети всушност ги поткопала своите позиции што ги добила со своите изборни резултати. Воздржан став кон одлуката на ДУИ имаат потписниците на апелот Насер Зибери и Алберт Муслиу кои сметаат дека е рано да се коментира потегот на ДУИ, бидејќи се' уште не се знае целиот договор што го постигнале двете партии. Групата интелектуалци на два дена пред склучувањето на договорот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, побараа од победничката македонска партија да не ја погази волјата на 153.000 гласачи. Во однос на ...
сите 9 | | | веќе видена

За распределба на Министерствата за транспорт и врски, финансии, како и Управата за јавни приходи кршат копјата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ при договорот за формирање влада. Извори во партијата на Али Ахмети за Телеграф.мк брифираат дека работните тела на двете партии кои треба да ги „испеглаат“ разликите за поделба на министерските места, се среќаваат секојдневно. И едната и другата страна е свесна до каде може да одат во барањата во согласност со бројот освоени пратенички места. Шеесет и еден мандат што ги освои ВМРО-ДПМНЕ , наспрема 19 на ДУИ , ѝ даваат комоција да го води главниот збор во разговорите. - За ДУИ, речиси, сигурно се резервирани министерствата за Труд и социјална политика, за екологија, образование, вицепремиерските места за евроинтеграции и за спроведување на Рамковниот договор, како и министерското место во транспорт и врски. Новина е и тоа што за партијата веќе не е интересно министерството за одбрана. Главната причина што се нафативме да го водиме ова министерство - членството во НАТО, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Демократската Унија за интеграција нема дилеми дека заеднички приоритет на новата Влада ќе биде македонската евроатланска интеграција. Според нив, заедничкото соопштение од двете партии во преговори е потврда дека договореното ќе се реализира. Јас верувам дека кога човек ќе се обврзе, дури со пишано соопштение, и потоа тоа е апсолутен и програмски приоритет на секоја политичка партија, не само на ВМРО-ДПМНЕ или на ДУИ. Артан Груби, ДУИ. „Јас верувам дека кога човек ќе се обврзе, дури со пишано соопштение, и потоа тоа е апсолутен и програмски приоритет на секоја политичка партија, не само на ВМРО-ДПМНЕ или на ДУИ, изјави Артан Груби од ДУИ. x Јавен изговор пред своите гласачи, а не реална точка на преговори се изјавите на ДУИ дека во преговорите за новата Влада цел им се исполнување на евроинтеграциите до крајот на годината. Вака политичките аналитичари го коментираат однесувањето на интегративците во преговорите за новата Влада. Доколку навистина сакаат тоа да биде врвен приоритет, досега ќе го ...
сите 16 | | | веќе видена

СРЕДБА НА ЛИДЕРОТ НА ДУИ СО АМБАСАДОРОТ РАЛФ БРЕТ Парламентарните и претседателските избори, евроатлантската интеграција, но и судскиот процес за случајот "Смилковско Езеро", се темите на кои вчера, во седиштето на ДУИ во Тетово, разговарале амбасадорот на ОБСЕ во Македонија Ралф Брет и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Ахмети, се наведува во соопштението на ДУИ, побарал од Мисијата на ОБСЕ да продолжи да го следи судењето на случајот "Монструм", со цел сите страни да се осигурат во еден фер и праведен процес, базирани врз факти. Амбасадорот Брет го убедил Ахмети дека ОБСЕ внимателно го следи судењето. Како што соопштуваат од ДУИ, на средбата, амбасадорот Брет му ја честитал победата на Ахмети на изборите од 27 април и навел дека ОБСЕ е подготвена да соработува со локалните власти за надминување на точките кои се наведени во извештајот на меѓународните организации за изборите. Ахмети, во однос на одлуката на ДУИ, да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, потенцирал дека партијата одлучила да се фокусира во изнаоѓањето напредок ...
сите 18 | | | веќе видена

Според податоците од државниот буџет за 2014 година, Министерството за внатрешни работи под себе има 10.859 вработени, со што е поголемо од 12 други министерства заедно, со исклучок на одбрана и на образование. Исто така, неговиот буџет од над 160 милиони евра е поголем од тој на 12 други министерства заедно ДУИ раководи со Министерството за одбрана, а сака контрола и врз МВР ВО ЕКОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА РАСПРЕДЕЛБА НА РЕСОРИТЕ Демократската унија за интеграција сака да го замени директорското место во „Македонска пошта“ (кое досега го држеше Рафиз Алити, но тој се враќа во пратеничките клупи) за позицијата директор во Управата за јавни приходи. Оваа вест што повеќе медиуми ја презедоа од порталот на албански јазик „Шќипмедија“, кој, пак, се повикува на свои партиски избори, е последната од многуте шпекулации за преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за распределба на позициите во новата владина коалиција. Оваа информација е до некој степен изненадувачка ако се има предвид дека сѐ уште нема сигурни договори ...
сите 2 | | | веќе видена

Некако сум уверен дека и сега, иако не ги повторува зборовите од пред осум години, премиерот не заборавил на нив и не е баш расположен да го дозволува недозволивото и дека не е подготвен да влезе во евентуалниот оган. Зашто механизмот за гаснење, оној противпожарен апарат што ги ништи пламените јазици и ја пеплосува надежта на потпалувачите, е во неговите раце и не гледам зошто не би го употребил ако е земјата во опасност Постојат луѓе, барем така ми се чини, чиј живот е трага на врело железо втиснато во почвата. Каде и да стапнат, под нив гори, а кога ќе поминат, чадот останат од запаленото уште долго ги пече очите и го навредува погледот. Тоа се луѓе на огнот, огнот е нивниот елемент, нивната природа и судбина, па затоа не сте изненадени што во раката постојано им го забележувате кибритот, а од устата, небаре ламја, им излегуваат заканувачки пламени јазици. Да, овој метафорички приказ го повторувам, го пишувам по втор, можеби и по третпат, но, ете, кога станува збор за Али Ахмети напросто сум немоќен да ...
| | веќе видена

ТатJана Поповска Ќе ги задржат ли лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, во новата влада досегашните најблиски соработници и луѓе од доверба или ќе се обидат да ги „подноват“ ресорите, што ќе им припаднат со нови кадри, е една од дилемите во пресрет на формирањето на новиот владин кабинет. Преговорите за поделба на владиниот колач се во тек, но се целосно затворени за јавноста, а сите информации се сведени на шпекулации и неофицијални брифинзи. Во кругот на затвореност се вклучи и Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, кој најдоцна до 20 мај треба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, како партија која освоила најмногу пратенички места, да му го довери мандатот за формирање влада. „Мандатот ќе биде доделен во согласност со законските рокови“, кусо информираа вчера од Кабинетот на шефот на државата. Неофицијално се дознава дека за разлика од првата фаза од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои тече под притисок на роковите за конституирање на парламентот и инаугурацијата на новиот ...
сите 59 | | | веќе видена