Муса Џафери

На листата пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет магистри и еден специјалист Образованието не е важно колку што е желбата да се работи во интерес на граѓаните Степенот на образование не е пресуден за да се биде пратеник Правници, економисти, доктори, хирурзи и професори се занимањата на пратениците што во наредните четири години ќе ги бранат интересите на граѓаните во Собранието. Голем број од пратениците што седнаа во пратеничките клупи има завршено високо образование. Меѓу нив има и доктори на науки, магистри и специјалисти. Во новиот парламентарен состав најмногубројни се правниците, економистите и докторите. За разлика од претходниот состав, кога имаше и повеќе пратеници само со средно образование, во овој состав тоа не е толку често. И кај албанскиот и кај македонскиот блок најмногу има пратеници со педагошки, правен и економски факултет и магистри по овие области. На сегашната листа на пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет ...
сите 2 | | | веќе видена

За распределба на Министерствата за транспорт и врски, финансии, како и Управата за јавни приходи кршат копјата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ при договорот за формирање влада. Извори во партијата на Али Ахмети за Телеграф.мк брифираат дека работните тела на двете партии кои треба да ги „испеглаат“ разликите за поделба на министерските места, се среќаваат секојдневно. И едната и другата страна е свесна до каде може да одат во барањата во согласност со бројот освоени пратенички места. Шеесет и еден мандат што ги освои ВМРО-ДПМНЕ , наспрема 19 на ДУИ , ѝ даваат комоција да го води главниот збор во разговорите. - За ДУИ, речиси, сигурно се резервирани министерствата за Труд и социјална политика, за екологија, образование, вицепремиерските места за евроинтеграции и за спроведување на Рамковниот договор, како и министерското место во транспорт и врски. Новина е и тоа што за партијата веќе не е интересно министерството за одбрана. Главната причина што се нафативме да го водиме ова министерство - членството во НАТО, не ...
сите 79 | | | веќе видена

ТатJана Поповска Ќе ги задржат ли лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, во новата влада досегашните најблиски соработници и луѓе од доверба или ќе се обидат да ги „подноват“ ресорите, што ќе им припаднат со нови кадри, е една од дилемите во пресрет на формирањето на новиот владин кабинет. Преговорите за поделба на владиниот колач се во тек, но се целосно затворени за јавноста, а сите информации се сведени на шпекулации и неофицијални брифинзи. Во кругот на затвореност се вклучи и Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, кој најдоцна до 20 мај треба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, како партија која освоила најмногу пратенички места, да му го довери мандатот за формирање влада. „Мандатот ќе биде доделен во согласност со законските рокови“, кусо информираа вчера од Кабинетот на шефот на државата. Неофицијално се дознава дека за разлика од првата фаза од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои тече под притисок на роковите за конституирање на парламентот и инаугурацијата на новиот ...
сите 59 | | | веќе видена

Македонска пошта повеќе нема да биде во „владение“ на ДУИ, оти раководството на ова јавно претпријатие во иднина ќе биде од ВМРО-ДПМНЕ, кое пак ќе се откаже од Управата за јавни приходи (УЈП), дознава порталот Шќипмедиа , повикувајќи се на извори во ДУИ за резултатите од преговорите. Меѓу другите промени за кои известува Шќипмедиа е и тоа дека нов министер за образование и наука ќе биде кадар на ДУИ, а на вицепремиерското место се враќа Абдилаќим Адеми, преземајќи го ресорот за Рамковен договор од сопартиецот Муса Џафери. Фото: Плусинфо
сите 2 | | | веќе видена

Годинава по втор пат Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за евроинтеграциите, Фатмир Бесими, беше домаќин на „ЕУ Појадокот“ во Клубот на пратениците во Скопје, во чест на 9 Мај - Денот на Европа. На појадокот беа дипломатскиот кор во земјава, министерот Никола Поповски, вицепремиерот Муса Џафери и поранешните вицепремиери за европски прашања. Воведно обраќање имаа Бесими и евроамбасадорот Орав. Бесими на почетокот оддаде почит на војните во поранешна Југославија, Балканскиот полуостров, Европа и светот, а цитирајќи го Шуман тој порача дека „Светскиот мир не може да се сочува без вложување креативни напори пропорционални на опасностите кои го загрозуваат. Потребата од пропорционални креативни напори за донесување на мир и стабилност одекнува и 64 години подоцна“. На свеченоста Бесими како дел од проектот „Младите за Европа“ им врачи благодарници „Еден ден за Европа“ на студентите и средношколците од Факултетот за музичка уметност – Скопје, Факултетот за уметност – Тетово и ...
сите 3 | | | веќе видена

Неофицијално „интегратривците“ се' уште ги немаат на маса ставено барањата кои можат да го закочат процесот Во ВМРО-ДПМНЕ и во ДУИ владее молк околу почетокот на преговорите за евентуалното формирање на новата влада. Засега нема официјална потврда за што разговарале членовите на преговарачките тимови - генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Емил Димитриев, членовите на Извршниот комитет Сашо Мијалков и Гордана Јанкулоска, од едната страна, и Абдулаќим Адеми, Муса Џафери и Фатмир Бесими, од другата. Средбата, според неофицијалните информации, поминала во конструктивна атмосфера и во испитување на пулсот за тоа до каде може да оди во своите барања другата страна во преговарачкиот процес. Пред средбата, претседателството на ДУИ ја одобри платформата на партиската работна група. „Интегративците“ не ги открија деталите за содржината на платформата, но рекоа дека немаат намера да ги напуштат основните приоритети - брзо интегрирање на земјата во евроатлантските структури и унапредување на статусот на Албанците во ...
сите 42 | | | веќе видена

Без барања кои на прв поглед изгледаат неприфатливи за ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ го стартувал првиот ден од преговорите за формирање на новата влада. Преговарачките тимови ги предводеле генералните секретари Абдулаким Адеми и Емил Димитриев, а во во нив од страна на ДУИ биле уште и Муса Џафери и Фатмир Бесими, а од ВМРО-ДПМНЕ Сашо Мијалков и Гордана Јанкулоска. Од Мала речица, како што информираа дел од медиумите на албански, соопштиле дека нивните барања за кои очекуваат согласност се продолжување на економските реформи и деблокада на евроинтеграциите. Од партијата изјавиле дека преговараат за политичките принципи на заедничкото владеење, а распределбата на ресори и кадри ќе се договара подоцна. Од ДУИ не откриле детали за својата платформа, освен дека се залагаат за брза евроатланска интеграција и унапредување на правата на Албанците. Што се подразбира под оваа формулација се уште не се знае. Не е познато дали партијата на Ахмети ќе опстои на предизборните барања за употреба на албнскиот јазик како втор службен ...
сите 23 | | | веќе видена

Попладнево треба да се одржи првата средба на преговарачките тимови од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за формирање на идната Влада, дознава 24 Вести од партиски извори. Како што е познато, тимот на ДУИ ќе го предводи генералниот секретар Абдулаќим Адеми, а членови се Фатмир Бесими, Муса Џафери, Блерим Беџети, Аднан Јашари, Артан Груби и Бујар Османи. Тимот на Груевски, пак, најверојатно ќе биде составен од истиот тим што преговараше и во 2011 година во кој беа Сашо Мијалков, Гордана Јанкуловска, Никола Тодоров, Владимир Пешевски и Зоран Ставревски. Дополнително, во тимот овој пат, според неофицијалните информациите, ќе биде и генералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски. Засега нема информации која ќе биде платформата со која тимот на Ахмети ќе настапи спроти ВМРО-ДПМНЕ и нивната предизборна програма „Проверено“. Она што можеше да се чуе од Мала Речица во изборниот период беше дека приоритети на ДУИ за следниот мандат се официјализирање на албанскиот јазик, рамномерна застапеност на државните функции по ...
сите 16 | | | веќе видена

Централното претседателство на ДУИ избрал осумчлен тим што ќе ги води преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за коалицискиот договор за следниот мандат на владата – објави Алсат-М. Работната група ја предводи генералниот секретар на партијата Абдулаќим Адеми, а дел од неа се и Муса Џафери, Фатмир Бесими, Изет Меџити, Блерим Беџети, Бујар Османи, Артан Груби и Аднан Јашари. Избраните денеска ја започнуваат интерната координација за градење платформа, со која треба да излезат пред ВМРО-ДПМНЕ. Од ДУИ велат дека платформата ќе се базира на програмата со која на изборите ја добија довербата на народот. Не се откриваат приоритетите и барањата на ДУИ ниту црвените линии во разговорите со ВМРО-ДПМНЕ. Функционери на ДУИ велат дека разговорите треба да почнат веднаш по мајските празници, евентуално претстојниот викенд. Првично ќе се разговара за принципите за заедничко владеење, а постепено ќе се допираат и конкретните теми. Во последниот мандат ДУИ имаше 2 вицепремиера, 5 министри и 4 заменици-министри, потпретседател на ...
сите 21 | | | веќе видена

Формирани се тимовите што ќе ги водат преговорите ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ за состав на новата Влада. Тимот на ДУИ ќе го предводи генералниот секретар Абдулаќим Адеми, а членови се Фатмир Бесими, Муса Џафери, Блерим Беџети, Аднан Јашари, Артан Груби и Бујар Османи. Тимот на Груевски, најверојатно ќе го води генералниот секретар Емил Димитриев, но нема информации дали во него исто како и по изборите во 2011 место ќе има за Сашо Мијалков, Гордана Јанкулоска, Никола Тодоров, Владимир Пешевски и Зоран Ставрески. Ставовите на ДУИ во предизборниот период беа дека приоритети за следниот мандат се официјализирање на албанскиот јазик, рамномерна застапеност на државните функции по вертикала, рамковен буџет, како и уставни измени, за претседателот на државата да се избира во Собранието. Вчера попладне Груевски и Ахмети се сретнаа и договорија двете партии да почнат преговори. Груевски пред средбата со Ахмети се сретна и со Тачи, од кого според дел од медиумите, добил уверување дека ќе добие поддршка и доколку ДПА не биде дел ...
сите 5 | | | веќе видена