Беџихудин Шехапи

Убеден во победата на претстојните парламентарни избори, лидерот на ДУИ Али Ахмети ја најави втората деценија од владеењето на неговата партија, која, како што рече, ќе биде во знакот на зачленувањето на Македонија во ЕУ и НАТО, но и продолжување на борбата за целосна рамноправност на Албанците во земјава. Спортската сала „Борис Трајковски“ прексиноќа беше претесна да ги прими сите симпатизери и членови на ДУИ кои со организиран автобуски превоз беа донесени на партиската конвенција за промоција на кандидатите за пратеници. Во контекст на партиското мото „Заедно посилни, заедно похрабри, заедно во Европа“, Ахмети соопшти дека е се' поубеден дека влезот во НАТО и во ЕУ ќе стане реалност, поради што од граѓаните побара масовна поддршка за да може ДУИ да ја продолжи мисијата за обединување на сите Албанци под еден европски чадор. Во своето обраќање Ахмети не упати ниту една порака за неговиот владин партнер лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, иако Никола Груевски во неколку наврати од партиските митинзи му испраќаше ...
сите 8 | | | веќе видена

ДУИ сепак се одлучи да кандидира листа за пратеници и во изборната единица број 4. Четвртата изборна единица го опфаќа југоисточниот регион на Македонија, поточно Струмица, Прилеп, Гевгелија и Кавадарци, а оваа листа партијата на Ахмети ја дефинираше последна. Според информациите на Алсат, листата ќе ја предводи Неџати Јакупи. Според претходно објавеното, во изборната единица 1 листата на ДУИ ја предводи Ермира Мехмети, во двојката – Реџаил Исмаили, во изборната единица 3 – Беџихудин Шехапи, во петката – Муса Џафери и во шестиот изборен регион – лидерот на партијата Али Ахмети. Во финална фаза на изготвување на кандидатските листи е и партијата НДП на Руфи Османи. Извесно е дека лидерот на партијата ќе ја предводи листата во ИЕ6. Во изборната единица 5 носител е Ардиан Демири, а во двојката – Џезаир Шаќири. Во изборната единица 7, која ги опфаќа Европа и Африка, одлучено е НДП да учествува со Енвер Османи. Носителите на листи за претстојните парламентарни избори денеска ги претстави и партијата ГРОМ на ...
сите 12 | | | веќе видена

Како што и се очекуваше, лидерите на двете најголеми албански партии, Али Ахмети и Мендух Тачи, повторно ќе се соочат во шестата изборна единица, односно во тетовско-гостиварскиот регион, од каде што албанските партии всушност и црпат најмногу пратеници. Веднаш зад Ахмети, на оваа листа ќе се најде поранешниот тетовски градоначалник од оваа партија, Хазби Лика. Шестката ќе ја засили и министерот за одбрана Талат Џафери. ДУИ денеска потврди дека пратеничката Ермира Мехмети ќе биде носител на првата изборна единица, а грбот ќе и' го чува актуелниот директор на „Македонски пошти“ Рафиз Алити. Листата во скопско-кумановскиот регион ќе ја предводи Реџаил Исмаили, а веднаш по него е Шкодран Дардишта. На третата и на четвртата позиција се номинирани Мирван Џемаили и Артан Груби. Носител на листата во третата изборна единица ќе биде актуелниот пратеник Беџихудин Шехапи, во петтиот битолско-охридски регион ДУИ ќе влезе во изборна трка со двоецот Муса Џафери и Рамиз Мерко. Иако од ДУИ најавуваа дека на овие избори ...
сите 5 | | | веќе видена

ДУИ ГИ УТВРДИ КАНДИДАТСКИТЕ ЛИСТИ ЗА ПРАТЕНИЦИ Пратеничката Ермира Мехмети е носител на пратеничката листа на ДИУ во изборната единица еден во Скопје. Демократската унија за интеграција ги утврди носителите на листите на пет изборни единици за претстојните парламентарни избори, во четвртата ИЕ нема да истакне листа. Интересно е што на кандидатските пратенички листи на ДУИ воопшто ги нема ексминистерот за здравство и портпарол на ДУИ Бујар Османи, и министрите за економија Ваљон Сараќини и за животна средина и просторно планирање Абдулаќим Адеми. Кумановската изборна единица или двојката ќе ја води Реџаил Исмаили, агроном од кумановско Слупчане. Во изборната единица број 3, носител на листата е Беџихудин Шехапи, историчар на уметност од Тетово, кој беше пратеник во сегашниот состав на заминување. Петката ќе ја предводи вицепремиерот Муса Џафери, а изборната единица бр 6 - Тетово носител е лидерот на ДУИ Али Ахмети. (С. К. Д.)
сите 87 | | | веќе видена

Партискиот лидер Зоран Заев да ја предводи Првата изборна единица. Заев во Скопје ќе му се спротистави на премиерот Никола Груевски, пишува Дневник повикувајќи се на неофицијални информации. Во првата изборна единица, Владо Бучковски ќе ја претставува Алијансата за позитивна Македонија. Во двојката (скопско-кумановска) од СДСМ се планира носител да биде актуелниот генерален секретар Оливер Спасовски, кој доаѓа од кумановскиот регион, а во Третата, Маријанчо Николов. Иако во централата на опозициската партија с` уште се кројат пратеничките места и се одлучува за носители, с` поизвесно е дека акцентот ќе биде ставен на помалку експонирани членови на партијата. Пратениците во заминување, од кои голем процент беа блиски соработници на Бранко Црвенковски, речиси и да ги нема во распоредот за новиот состав на СДСМ во Собранието. Во владејачката коалиција, во втората изборна е диница фаворит, најверојатно, повторно ќе биде Гордана Јанкулоска. Во третата изборна единица за пратеничко столче ќе се бори и лидерот на ...
сите 28 | | | веќе видена

Според информации на Алсат М, Демократската унија за интеграција веќе ги објави носителите и некои други кандидати на изборните листи за следните парламентарни избори. Во изборна единица 1 носител ќе биде Ермира Мехмети, а втор на листата Рафиз Алити. Во изборната единица број 2, прдводник на листата на ДУИ ќе биде Реџаил Исмаили, втор е Шкодран Дардишта, трет Џемаили Мирван, а четврти Артан Груби. Во изборната единица број 3, интегративците ќе се натпреваруваат со Беџихудин Шехапи како носител на листата. Носител на листата во изборната единица број 5 е Муса Џафери, а Рамиз Мерко е веднаш зад него. Во изборната единица бр 6, листата на ДУИ ќе ја предводи лидерот Али Ахмети, а Хазби Лика ќе биде на второто место. На четвртото место на листата е Талат Џафери, а Џевад Адеми на петто. Останува да се утврдат позициите 3 и 6 во оваа изборна единици, кои се резервирани за женски кандидати. Извор: Алсат М
сите 33 | | | веќе видена

Според информации на Алсат М, Демократската унија за интеграција веќе ги објави носителите и некои други кандидати на изборните листи за следните парламентарни избори. Во изборна единица 1 носител ќе биде Ермира Мехмети, а втор на листата Рафиз Алити. Во изборната единица број 2, прдводник на листата на ДУИ ќе биде Реџаил Исмаили, втор е Шкодран Дардишта, трет Џемаили Мирван, а четврти Артан Груби. Во изборната единица број 3, интегративците ќе се натпреваруваат со Беџихудин Шехапи како носител на листата. Носител на листата во изборната единица број 5 е Муса Џафери, а Рамиз Мерко е веднаш зад него. Во изборната единица бр 6, листата на ДУИ ќе ја предводи лидерот Али Ахмети, а Хазби Лика ќе биде на второто место. На четвртото место на листата е Талат Џафери, а Џевад Адеми на петто. Останува да се утврдат позициите 3 и 6 во оваа изборна единици, кои се резервирани за женски кандидати. Извор: Алсат М
сите 35 | | | веќе видена