Петре Шилегов

На листата пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет магистри и еден специјалист Образованието не е важно колку што е желбата да се работи во интерес на граѓаните Степенот на образование не е пресуден за да се биде пратеник Правници, економисти, доктори, хирурзи и професори се занимањата на пратениците што во наредните четири години ќе ги бранат интересите на граѓаните во Собранието. Голем број од пратениците што седнаа во пратеничките клупи има завршено високо образование. Меѓу нив има и доктори на науки, магистри и специјалисти. Во новиот парламентарен состав најмногубројни се правниците, економистите и докторите. За разлика од претходниот состав, кога имаше и повеќе пратеници само со средно образование, во овој состав тоа не е толку често. И кај албанскиот и кај македонскиот блок најмногу има пратеници со педагошки, правен и економски факултет и магистри по овие области. На сегашната листа на пратеници на кои им е верификуван мандатот има пет доктори на науки, десет ...
сите 2 | | | веќе видена

Засега неизвесен е епилогот на ситуацијата во законодавниот дом откако опозициската коалиција предводена од СДСМ одлучи да не ги прифати освоените пратенички места, и покрај верификацијата на нивните мандати. Извори од СДСМ за ВЕЧЕР брифираат дека наскоро ќе излазат со правно решение за надминување на оваа ситуација во Собранието. Во меѓувреме, остануваат децидни на ставот дека нема да ги прифатат пратеничките мандати До крајот на следната недела собранискиот спикер, Трајко Вељаноски, ќе свика седница за избор на тројцата потпретседатели на Собранието и одлука за формирање на работните тела. Откако ќе биде донесена одлуката, Комисијата за избори и именување ќе го предлага кадровски решенија, односно персоналниот состав на комисиите. Деловникот и Законот за Собрание предвидуваат претседателот на Анкетната комисија, како и на двете надзорни комисии да биде од редот на опозицијата, додека комисијата за финансирање и буџет не е регулирано кој да води, иако досега со ова работно тело претседаваше пратеник од ...
сите 38 | | | веќе видена

Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори и после тоа СДСМ е спремен да се појави во Парламент, изјави Петре Шилегов, портпарол на партијата. За враќање на пратеничките мандати Шелегов рече дека за одлука има време нема рокови... (Г.Т.) За целиот текст кликнете тука
сите 6 | | | веќе видена

Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори и после тоа СДСМ е спремен да се појави во Парламент, изјави Петре Шилегов, портпарол на партијата за весникот Вест. За враќање на пратеничките мандати Шелегов рекол дека за одлука има време нема рокови.
сите 2 | | | веќе видена

Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори и после тоа СДСМ е спремен да се појави во Собранието на Република Македонија, вели портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, пренесува „Вест“ .
сите 3 | | | веќе видена

Услов СДСМ да се појави во Собрание се процесуирање на кривичните пријави против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, формирање техничка влада која ќе спроведе фер и демократски избори и после тоа СДСМ е спремен да се појави во Парламент, изјави Петре Шилегов, портпарол на партијата. За враќање на пратеничките мандати Шелегов рече дека за одлука има време нема рокови. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски вчера рече дека јавно во секоја прилика ќе ги повикува пратениците од опозицијата да се вратат во Собрание. "Искрено очекувам и посакувам да се вратат во Собранието и се што е во моја надлежност ќе направам. Не е убаво во Собранието да нема опозиција, не сакам да бидат претседател како во времето на Тито Петковски, изјави Вељаноски, на вчерашниот брифинг со новинарите, по неговиот повторен избор за претседател. Спикерот Вељаноски следната седница на Собранието ја најави за крајот на следната или почетокот на последната недела од јуни на која ...
сите 41 | | | веќе видена

Ситуацијата во македонскиот парламент ќе се заплеткува дополнително во наредниот период, како резултат на верификацијата на мандатите на СДСМ, наспроти опозициската одлука да не се заземат пратеничките места. Двете седници што ги одржа досега осмиот состав на парламентот - конститутивната и инаугуративната, поминаа без бранувања, како што и можеше да се очекува со оглед на отсуството на најголемата опозициска партија. Но, овие заседанија не донесоа конкретни решенија за тоа како ќе функционира законодавниот дом во новонастанатата ситуација, а под водство на стариот претседател Трајко Вељаноски. Вистинската формула не ја знаат ниту некои од поискусните пратеници од мнозинството и од опозицијата, со кои разговаравме вчера. Првата нејасна работа е како ќе им се регулира работниот статус на пратениците од коалицијата на СДСМ, кои одбиваат да седат во парламентот, и покрај верификацијата на нивните мандати. Оние што учествуваа и во претходниот парламентарен состав (Марјанчо Николов, Стојко Пауновски, Горан ...
сите 30 | | | веќе видена

СДСМ има концепт како ќе дејствува во наредниот период откако Конгресот ги прифати одлуките на Извршниот и Централниот одбор за непризнавање на изборниот процес и неприфаќање на мандатите за пратеници, но не е време да се обелодени додека не се усвои од органите на партијата, изјави портпаролот на партијата, Петре Шилегов. Ви гарантирам СДСМ ќе победи, а со тоа ќе си ја вратиме татковината, ќе ја нормализираме Македонија во земја во која владее правото и ќе ја ослободиме од диктатурата. Зоран Заев, претседател на СДСМ. Тој додава и дека постојат цела лепеза од планирани активности кои многу наскоро ќе се најдат пред партиските органи. Партискиот конгрес на кој досегашното раководство доби доверба заврши со порака на лидерот Зоран Заев за единство и сплотеност за постигнување на крајната цел – демократски избори на кои како што рече „ви гарантирам СДСМ ќе победи, а со тоа ќе си ја вратиме татковината, ќе ја нормализираме Македонија во земја во која владее правото и ќе ја ослободиме од диктатурата.“ Она ...
сите 246 | | | веќе видена

Скопје, 11 мај 2014 (МИА) - СДСМ денеска го одржува 18 - от конгрес на кој делегатите треба да гласаат за доверба на актуелното раководство и телата на партијата, а најавен беше и извештај за претседателските и предвремените парламентарни избори. Според портпаролот на партијата Петре Пилегов, атмосферата на когресот, кој започна во 11 часот и се очекува да заврши доцна во ноќта, е демократска и фер. - Околу 23 дискутанти дадоа целосна поддршка на актуелното раководство, седум беа против. Досега 18 општински организации на СДСМ на ниво на извршни одбори недвосмислено изгласале доверба на сегашното раководство. Атмосферата е демократска, фер, дискусиите се темелни. Делегатите имаа можност во целост да си го искажат своето мислење, и оние кои се за останување на актуелното раководство и оние кои имаат намера да гласаат за недоверба на раководството, изјави Шилегов. Од 707 делегати на конгресот, според информациите од опозициската партија, присутни се 590. Гласањето, кое најверојатно ќе се одржи доцна вечерва, ...
сите 3 | | | веќе видена

Од 30 делегати кои го искористиле правото на обраќање на конгресот на СДСМ, 23 се изјасниле дека се „за” Зоран Заев да остане лидер социјалдемократите, додека 7 биле против - изјави портпаролот на партијата Петре Шилегов. На Конгресот ќе се обратат уште 20 делегати. Видео: А1 он
сите 138 | | | веќе видена