Зоран

  во

  Спротивставени економски оценки за изминативе 100 дена на Владата на Груевски. Вицепремиерот Ставрески тврди - стапката на економски раст годинава нема да биде пониска од околу пет проценти. Но, граѓаните бенефитите ќе ги почувствувале по неколку години.

  „Странските директни инвестиции во првите седум месеци изнесуваа 301 милион евра, што секако е најдобро остварување во делот на странските инвестиции во изминатите 17 години“, рече Зоран Ставрески, потпретседател на Влада.

  „Ништо спектакуларно, ништо значајно. Голем дел и од овие 300 милиони се девизни дознаки на нашите граѓани кои живеат и работат во странство“, изјави Зоран Заев, в.д. претседател на СДСМ. Заев: Ништо спектакуларно

  „Скоро и да немаме воопшто „грин-филд“ инвестиции што создаваат работни места“, додаде Заев.

  И министерот за економија Бесими задоволен. Изминативе 100 дена изработиле девет закони за подобрување на деловната клима, а заедно со МАНУ работеле и на енергетска стратегија.

  „Веќе се ...
  | | веќе видена | слични

  Предвремените парламентарни избори и заборавањето на евроинтеграциите најголеми грешки на владата според СДСМ и ЛДП, борбата против корупцијата најпозитивна според владиниот партнер ДОМ.

  Со самиот факт што Груевски направи коалиција со ДУИ, самиот ја призна грешката што ја направи пред две години кога направи коалиција со ДПА и изјави дека нема да преговара со терористи и криминалци, а камо ли да направи коалиција. За оваа негова грешка Македонија веќе две години стагнира во нејзиниот напредок, оцени претседателот на СДСМ Зоран Заев. Според него наредна грешка на Груевски беше одржувањето на предвремените парламентарни избори.

  „Требаше деноноќно да се работи на исполнување на 8-те критериуми на Европската Унија за да Македонија добие датум за преговори, наместо тоа Груевски реши да оди на избори се со цел да има уште две години повеќе власт. Во однос на преговорите под посредништво на Метју Нимиц околу нашето име Груевски наместо суштински да преговара реши на сметка на иднината на ...
  | | веќе видена | слични

  Двоецот за економски прашања на Владата, Ставрески и Бесими, оценуваат дека Македонија во првите 9 месеци годинава имала постојан економски раст. Вицепремиерот Зоран Ставрески вели дека во овој период индустриското производство забележа раст до 10%, а се очекува економски раст од 5%. Според него, идните години економскиот раст треба да биде постојан со цел граѓаните да ги видат резултатите и во пракса.

  „Во сите економии во светот каде што се направиле трансформација и каде што се остварени добри економски резултати биле потребни неколку години барем 5 години по ред да се остваруваат добри економски резултати за да се почувствуваат посериозни подобрувања во делот на невработеноста или во делот на зајакнување на економскиот стандард“ изјави Ставревски.

  Зборувајќи за постигнувањата во неговото министерство, министерот за економија Фатмир Бесими, го спомена објавувањето на тендерите за малите и средните хидроцентрали и почетокот на градењето на втората фаза на хидроцентралата ...
  | | веќе видена | слични

  НЕ СЕ ОЧЕКУВА СТАПКАТА НА ЕКОНОМСКИ РАСТ ДА БИДЕ ПОНИСКА ОД ПЕТ ПРОЦЕНТИ

  Вицепремиерот за економски прашања Зоран Ставрески и министерот за економија Фатмир Бесими денеска на прес-конференција информираа за постигнувањата на Владата во еконосмкиот сектор во првите 100 дена од нејзиното работење.

  Ставрески соопшти дека стапката на економскиот раст во земјата во 2008 година не се очекува да биде пониска од околу пет проценти. Ова, според него, е извонредно остварување, имајќи ги предвид вкупните случувања во светот. Сепак, за граѓаните да ги почувствуваат бенефитите од него, како што појасни вицепремиерот одговарајќи на новинарско прашање, треба овој раст да има континутет од неколку години, за што се стреми и Владата.

  Ставрески, меѓу другото, информираше дека Бруто домашниот производ во изминатите два квартала од годината изнесувал шест проценти. Просечната исплатена нето плата во текот на третиот квартал од годината беше околу 9,5 до 10,5 проценти повисока во споредба со истиот ...
  | | веќе видена | слични

  - Вицепремиерот за економски прашања Зоран Ставрески и министерот за економија Фатмир Бесими денеска на прес-конференција информираа за постигнувањата на Владата во еконосмкиот сектор во првите 100 дена од нејзиното работење.

  Ставрески соопшти дека стапката на економскиот раст во земјата во 2008 година не се очекува да биде пониска од околу пет проценти. Ова, според него, е извонредно остварување, имајќи ги предвид вкупните случувања во светот. Сепак, за граѓаните да ги почувствуваат бенефитите од него, како што појасни вицепремиерот одговарајќи на новинарско прашање, треба овој раст да има континутет од неколку години, за што се стреми и Владата.

  Ставрески, меѓу другото, информираше дека Бруто домашниот производ во изминатите два квартала од годината изнесувал шест проценти. Просечната исплатена нето плата во текот на третиот квартал од годината беше околу 9,5 до 10,5 проценти повисока во споредба со истиот период лани. - Зголемени се платите во јавниот сектор за 10 проценти, како и ...
  | | веќе видена | слични

  Зоран Миловановиќ, осомничен за убиството на Иво Пуканиќ и Нико Фрањиќ, престојувал во петокот на подрачјето на Добој, но, полицијата на Република Српска (РС) не успеала да го уапси.

  „Се обидовме да го лишиме од слобода, но, такво лице не е пронајдено на наведените локации, иако, според нашите информации, тоа престојувало на подрачјето на Добој на 31 октомври, околу 18,00 часот“, изјави денеска на вонредна прес конференција, шефот на Одделот за истраги при Специјалното обвинителство на РС, Дарко Илиќ.

  По налог на Обвинителството, полицијата во петокот на повеќе локации во Добој ги пребарала објектите кои ги користел Миловановиќ и пронашла опрема и предмети кои упатуваат дека тој е поврзан со убиството на хрватскиот новинар Иво Пуканиќ и Нико Фрањиќ.
  | | веќе видена | слични

  Зоран Миловановиќ, осомничен за убиството на Иво Пуканиќ и Нико Фрањиќ, престојувал во петокот на подрачјето на Добој, но, полицијата на Република Српска (РС) не успеала да го уапси. „Се обидовме да го лишиме од слобода, но, такво лице не е пронајдено на наведените локации, иако, според нашите информации, тоа престојувало на подрачјето на Добој на 31 октомври, околу 18,00 часот“, изјави денеска на вонредна прес конференција, шефот на Одделот за истраги при Специјалното обвинителство на РС, Дарко Илиќ.

  По налог на Обвинителството, полицијата во петокот на повеќе локации во Добој ги пребарала објектите кои ги користел Миловановиќ и пронашла опрема и предмети кои упатуваат дека тој е поврзан со убиството на хрватскиот новинар Иво Пуканиќ и Нико Фрањиќ.
  | | веќе видена | слични

  Македонската армија денеска на воениот полигон Криволак и оддржа лекција на грчката војска за начинот на кој се организираат воени вежби. И покрај тоа што АРМ се уште не е дел од НАТО, поради блокадата од страна на Грција, македонските војници покажаа дека нашата војска е спремна и способна за извршување на мисии предводени од НАТО.

  Зоран Коњановски Министер за одбрана на РМ. . . . Денеска покажавме колку е вредна нашата армија и не би сакал повторно да коментирам зашто мислам дека е јасно зашто не присуствував на парадата во Грција.

  Влатко Ѓорчев Претседател на комисијата за Одбрана и безбедност. . . Со ова денес докажавме и покажавме како се организира воена вежба. Покажавме дека сме цивилизирани и спремни и дека треба да сме горди со нашата Армија.

  Македонски блесок 04 е најсложена и најголема вежба на АРМ, во која учествуваа 1000 војници од средниот пешадиски баталјон, хеликоптерскиот детачмент и воената полиција. Вежбата која траеше две недели беше набљудувана од 70 ...
  | | веќе видена | слични

  Не стивнуваат реакциите по скандирањата на грчките војници на парадата во Солун. Денеска министерот за одбрана Зоран Коњановски и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев уште еднаш ги коментираа последните случувања.

  „Ова тука е вистинска војска, не со шовинистички извици туку со професионализам и патриотизам. Навистина сме горди на Армијата на Република Македонија“ рече Ѓорчев.

  „Јас не сакам да коментирам , дадов коментар на тоа зошто не отидов на самата парада во Грција“ изјави Коњановски.
  | | веќе видена | слични

  Околу илјада војници на АРМ учествуваа на воената вежба „Македонски Блесок 4“ на Криволак. Вежбата имаше за цел подигнување на професионализмот на припадниците на АРМ, но и нивно оценување од страна на 70 претставници на НАТО дојдени во земјава.

  „Навистина импресиониран сум од она што можев да го видам тука и од она што можев да слушнам како помина целата вежбовна активност изминативе 15 дена иако ако сакаме да бидеме одговорна држава и одговорна армија мора и поради нас и поради НАТО да го подготвиме средниот пешадиски батаљон онака како што имаме декларирано“ изјави министерот за одбрана, Зоран Коњановски.

  „Секогаш очекуваме и уверени сме дека нашите војници секогаш мора да дадат се од себе и резултатите кои се постигнуваат да бидат високи“ изјави началникот на Генералштабот на АРМ, Мирослав Стојановски.

  Планирањето на најмасовната воена вежба на АРМ беше според стандардите на НАТО и во согласност со Директивата за планирање, соопштија армиските ...
  | | веќе видена | слични

  Неколку месеци откако се интернационализираше прашање за Македонското малцинство во Грција, јужниот сосед во контра офанзива.

  Земјата која не го признава Македонскиот национален идентитет на своја територија, сега тврди дека Македонија е таа која системски ги истребува граѓаните со грчка самосвест и ги игнорира правата на грчкото малцинство.

  Пред неколку дена во координација со грчкото министерство за надворешни работи, панмакедонската организација во САД организираше протест со работен наслов засрами се ФИРОМ. Триесетина грчки активисти пред зградата на Обединетите нации бараат Македонија да ги почитува правата на грчкото малцинство во земјава.

  Во барањето од дванаесет точки се бара Грците во Македонија да можат да ги посетуваат црквите под контрола на српскиот егзарх Зоран Вранишковски, а манастирот Свети Наум да се врати на грчката црква.

  Според грчките организации во дијаспората кои своите активности најчесто ги спроведуваат со пари од грчкиот буџет, 360 грчки ...
  | | веќе видена | слични

  ВМРО ДПМНЕ одговори на обвинувањата од страна на в.д.претседателот на СДСМ Зоран Заев. За нив обвинувањата за кои говори Заев се теми и проблеми кои тие самите ги создаваа како партија која многу долго владееше со Република Македонија.

  ВМРО ДПМНЕ го потсети г-динот Зоран Заев за изјавата дадена во медиуми дека тој самиот е пристрасен кога станува збор за вработување на членовите на СДСМ .

  Според ВМРО ДПМНЕ СДСМ треба да и одговори на македонската јавност за инструкцијата за партиски вработувања на активисти на СДСМ онаму каде што се на власт на локално ниво. Како и дека одржале состанок за подготовки за локални избори. Резултатот од состанокот бил одлука за партиски вработувања во скоро сите единици на локална самоуправа каде СДСМ е на власт.

  -Пример за тоа е фактот што деновиве во општинската администрација во Охрид ќе бидат вработени 31 активист на СДСМ, во Велес пред еден месец во Јавното Комунално Претпријатие се вработија 41 активист на СДСМ, а сега во тек е конкурс за нови ...
  | | веќе видена | слични

  Во Центарот за обука (ЦО) „Пепелиште“ и Армискиот полигон (АП) „Криволак“ на Денот за високи гости (ДВД), учесниците на вежбата „Македонски Блесок 04“ денеска ќе изведат вежбовни активности, со кои ќе ја демонстрираат нивната обученост и оперативна способност за извршување на мисии предводени од НАТО.

  Како што е најавено ќе биде презентирана структурата на вежбата, сценариото и реализацијата на активностите.

  На полигонот, средниот пешадиски баталјон, четата на воена полиција и хеликоптерскиот детачмент ќе изведат вежба со која ќе прикажат обезбедување на база, приведување на криминална група, постапка при експлозија на инпровизирана експлозивна направа, пребарување во населено место и уништување на терористички камп.

  Сите активности ќе бидат поддржани со безпилотно летало кое ќе се ангажира за прибирање на разузнавачки податоци на теренот, а ќе се презентираат директно на видео бим за гостите.

  На Денот на високи гости се очекува да присуствуваат министерот за одбрана ...
  | | веќе видена | слични

  УЧЕСНИЦИТЕ ВО „MАКЕДОНСКИ БЛЕСОК 04“ ЌЕ ДЕМОНСТРИРААТ ОБУЧЕНОСТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ МИСИИ ОД НАТО

  Во Центарот за обука (ЦО) „Пепелиште“ и Армискиот полигон (АП) „Криволак“ на Денот за високи гости (ДВД), учесниците на вежбата ,,Македонски Блесок 04“ денеска ќе изведат вежбовни активности, со кои ќе ја демонстрираат нивната обученост и оперативна способност за извршување на мисии предводени од НАТО.

  Како што е најавено ќе биде презентирана структурата на вежбата, сценариото и реализацијата на активностите.

  На полигонот, средниот пешадиски баталјон, четата на воена полиција и хеликоптерскиот детачмент ќе изведат вежба со која ќе прикажат обезбедување на база, приведување на криминална група, постапка при експлозија на инпровизирана експлозивна направа, пребарување во населено место и уништување на терористички камп.

  Сите активности ќе бидат поддржани со безпилотно летало кое ќе се ангажира за прибирање на разузнавачки податоци на теренот, а ќе се презентираат директно на ...
  | | веќе видена | слични

  Учесниците на вежбата ,,Македонски Блесок 04“ денеска, во Центарот за обука „Пепелиште“ и Армискиот полигон „Криволак“, на Денот за високи гости, ќе изведат вежбовни активности, со кои ќе ја демонстрираат нивната обученост и оперативна способност за извршување на мисии предводени од НАТО.


  На полигонот, средниот пешадиски баталјон, четата на воена полиција и хеликоптерскиот детачмент ќе изведат вежба со која ќе прикажат обезбедување на база, приведување на криминална група, постапка при експлозија на инпровизирана експлозивна направа, пребарување во населено место и уништување на терористички камп. Сите активности ќе бидат поддржани со безпилотно летало кое ќе се ангажира за прибирање на разузнавачки податоци на теренот, а ќе се презентираат директно на видео бим за гостите.


  На Денот на високи гости се очекува да присуствуваат министерот за одбрана Зоран Коњановски, началникот на Генералштабот на АРМ генерал-потполковник Мирослав Стојановски, заменикот на НГШ на АРМ ...
  | | веќе видена | слични

  Милко Ѓуровски најверојатно ќе биде новиот тренер на македонскиот фудбалски прволигаш Вардар. Славниот фудбалер, до сега тренер во неколку клуба од Словенија, денеска ќе дојде во Скопје, на потпис на договорот со црвено-црните, а потоа се очекува да го води првиот тренинг и утре да ја предводи екипата на средбата од 11. коло против Силекс, во Кратово.

  Ѓуровски вчера не беше достапен за коментар, но неговиот менаџер, Виктор Треневски ги потврди контактите.

  - Вардар, едноставно, не се одбива, како што не се одбиваат некогаш големите ју-клубови од рангот на Црвена звезда, Динамо, Хајдук, Партизан... Милко е идеален за тренер на клуб како Вардар. Денеска треба да ги договориме сите детали, а потоа... - вели некогашниот македонски репрезентативец, а сега менаџер, Треневски.

  Според информациите, Милко Ѓуровски ќе работи најмалку до јуни 2009 година. Досегашниот тренер Жикица Тасевски ќе остане во клубот,а Ѓуровски дополнително ќе ги одреди своите помошници.

  Ѓуровски ќе биде ...
  | | веќе видена | слични

  Доколку се впуштите во дискусии за антимакедонските пароли на грчката армија на воената парада во Солун, бесцелно ќе потрошите време за непрактични прашања, смета Јоанис Микалетос, грчки аналитичар што работи во Истражувачкиот институт за европски и американски студии. Тој за „Нова Македонија“ ги објаснува целта и причините за провокативните пароли на грчката војска насочени против Македонија.

  - Паролите доаѓаат од резервните десантни единици, составени од цивили што парадираат под сопствена администрација, а се ангажираат во случај на војна или големи катастрофални состојби во државата. Традиционална навика е да се слушнат вакви или слични парадирања од страна на овие сили. Не сум целосно запознаен со конкретната законска регулатива по ова прашање, но мислам дека тоа не е забрането согласно со грчките закони. Во минатото имаше слични парадирања и провокации поврзани со Турците, но не можам да се сетам на епилогот од овие случувања - вели Микалетос.

  Според него, двете држави, Македонија и ...
  | | веќе видена | слични

  Проверките на исказите на сведокот на Љубомир Фрчкоски, кои ги спроведува посебен тим на МВР с уште се во тек, а додека полициските истражители работат веќе проструија информации дека сведокот ќе биде обвинет за давање лажен исказ.

  Сведокот, како што дознаваме, тврдел дека не само што тој ја направил спорната фотографија, туку и дека знае кој е купецот на автомобилот бомба, оперативец на УБК, кој многу личел на фотороботот.

  „Нова Македонија“ веќе ги пренесе изјавите на Ставре Џиков, истражен судија во времето на атентатот и Зоран Петров, тогашен новинар на „Нова Македонија“ дека не можеле да го најдат мистериозниот германски турист што ја направил фотографијата на „амито“.

  МВР засега не сака да се изјасни бидејќи проверките се уште не се завршени.

  - Ништо засега не можеме да соопштиме. Во текот на наредната недела ќе има известување за јавноста, откако ќе му го испратиме одговорот на обвинителот Шврговски - вели Иво Котевски, портпарол на МВР.

  Освен двете ...
  | | веќе видена | слични

  Новиот закон за работни односи е голем удар врз правата на работниците и обезбедува максимални права само за работодавците, критикуваше вчера опозициската СДСМ. Според Зоран Заев, привремениот претседател на партијата, законот за работни односи е срамен и против работниците.

  - Со овој закон ВМРО - ДПМНЕ зададе тешки удари врз работничките права. Годишниот одмор отсега ќе биде пократок за 4 до 5 дена најмалку. Работодавецот може да ве отпушти кога сака, а тоа да го прикаже како технолошки вишок. Веднаш потоа да вработи друго лице со истите квалификации. Ова посебно ќе се одрази врз јавната администрација. Таа целосно ќе се партизира - нагласи Заев на вчерашната средба со новинарите.

  Тој истакна дека со новиот закон повеќе не било безбедно ничие работно место, а посочи дека големи проблеми ќе имале работниците кои работат во повеќе смени.

  - Ако една недела сте работеле во ноќна смена, наместо да ротирате, пак ќе работите во иста смена. Ќе страдаат оние кои се изложени на тешка и ...
  | | веќе видена | слични

  За новите 300 двокатни автобуси, кои треба да ги набави Владата за да го подобри јавниот превоз во Градот, заинтересирани се и приватните превозници. Во нивното здружение „Слобода превоз“ сметаат дека и тие треба да бидат земени предвид кога ќе се реализира тендерот за двокатните автобуси. - Вкупниот број автобуси што во моментов се активни и ги покриваат сите градски и приградски линии е речиси во ист број со оние што Владата сака да ги набави. Затоа не гледам зошто и ние не би биле вклучени во нивниот проект. Доставивме вакво барање до вицепремиерот Зоран Ставревски во кое ги образложивме нашите ставови, но се уште немаме одговор - вели Ленин Јовановски, директор на „Слобода превоз“. Тој смета дека државата, наспроти некои други тврдења, може да помага и во приватниот сектор, а како пример ги посочува субвенциите кај земјоделците. Од Владата, пак, велат дека новите автобуси ќе бидат наменети само за јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. - Идејата на Владата беше да се подобри јавниот градски превоз. ...
  | | веќе видена | слични