Зоран

  во

  Вељаноски бара одговор од СРД Дали телефонските квизови на телевизиите се во согласност со законодавството и правилниците што ги донел Советот за радиодифузија? Ваква информација побарал претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, од првиот човек на Советот за радиодифузија, Зоран Стефановски.- Барам одговор дали вршите мониторинг на овие програмски содржини на комерцијалните електронски медиуми и дали досега имало кршење на законските или на одредбите од други акти. Доколку имало, што сте презеле, прашува во писмото што Вељановски го испрати претседателот на Советот на радиодифузија. На вчерашниот брифинг со новинарите Вељаноски појасни дека ова писмо произлегува од жалбите на повеќе граѓани за високи телефонски сметки по јавувањата на овие квизови.- Следејќи ги како граѓанин овие квизови, можев да забележам дека тие се емитуваат и во претпладневни часови. Исто така, забележувам дека многу нејасно е наведена цената на еден ваков телефонски повик, што создава сомнеж за вистинска злоупотреба на ваквиот вид ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Зафиров и официјално го промовираше својот проект Јужна Америка 2010-Велосипедски маратон. На 1 февруари, заминува за Јужна Америка во обид да помине 4000 километри со својот велосипед. Предизвикот е голем бидејќи Зафиров е хендикепирано лице со протеза на левата нога Штипјанецот Дејан Зафиров и официјално го промовираше својот проект Јужна Америка 2010-Велосипедски маратон. На 1 февруари, заминува за Јужна Америка во обид да помине 4000 километри со својот велосипед. Предизвикот е голем бидејќи Зафиров е хендикепирано лице со протеза на левата нога. Патот ќе го почне во Буенос Аирес, а ќе го заврши во Мендоза, поминувајќи низ Аргентина и Чиле и совладувајќи ја хоризонталата на источниот и западниот брег на Јужна Америка. Зад проектот со севкупна логистичка поддршка застана Општина Штип и градоначалникот д-р Зоран Алексов. Дополнитлено ќе се утврди колку финансиски општината може да му помогне на Зафиров. Прес-конференцијата беше искористена да се упати јавен повик до сите фирми, институции и организации од ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Во судир на камиони на патот од Градско за Велес, завчера загина камионџија од Скопје. При судирот на камиони марка застава и ман животот го загуби скопјанецот Зоран Костовски (50). Според полицијата тешката сообраќајна несреќа се случила завчера на патот Градско-Прилеп. Околу 11 часот во близна на Кавадраци дошло до судир на товарно возило застава, што го управувал Костовски и камион ман, што го упрваувал Р.П. (46) од Прилеп. Во незгодата Костовски се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во Ургентниот центар во Скопје, каде што вчераутро им подлегнал на повредите. На местото на несреќата полицијата извршила увид, по што ќе се знаат причините поради кои настанал судирот.
  сите 7 | | | веќе видена

  Дневниот весник ВЕЧЕР и годинава ќе биде организатор и донатор на манифестацијата ВОДИЦИ. Последниот купон за пријавување на верниците кои ќе скокаат по крстот ќе биде објавен во сабота на 16 јануари, а последниот рок за доставување на купоните до нашата Редакција ќе биде недела, 17 јануари до 12 часот Дневниот весник ВЕЧЕР и годинава ја продолжува традицијата. Со благослов на Скопската епархија на Македонската православна црква ќе ја организира манифестацијата ВОДИЦИ, којашто се одржува во Скопје. Сите граѓани, кои имаат желба на Денот на Богојавлението, или меѓу народот познат како Водици, да учествуваат во традиционалната манифестација фаќање на крстот, ќе треба да го пополнат КУПОНОТ ЗА ПРИЈАВА, кој го објавуваме на страниците на ВЕЧЕР. Последниот купон за пријавување на верниците ќе биде објавен во сабота на 16 јануари, а последниот рок за доставување на купоните до нашата Редакција ќе биде недела, 17 јануари до 12 часот. Како и секоја година право на учество имаат само полнолетни лица од машки пол, со ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Карневалот на најдобар можен начин го прикажа вевчанскиот мајтапчиски дух, кој никому не му простува, ни на големец, ни на обичен човек... Тиквен народ - тиквени политичари, Пицотакис и Дркојани, проститутки, доктори во крв, пијаници..., ова е само дел од она што посетителите на вчерашниот традиционален и надалеку познат Вевчански карневал можеа да го видат. Со вино, топла ракија, маски кои го критикуваат општеството, музика и оро, се славеше низ улиците на Вевчани. - Вевчани вчера без пардон и без замерки ги критикуваше актуелните состојби во светот и државата. Карневалот на најдобар можен начин го прикажа вевчанскиот мајтапчиски дух, кој никому не му простува, ни на големец, ни на обичен човек... Според организаторите, отвореноста и слободоумноста е она што плени кај вевчанци.Градоначалникот на Вевчани Перо Илиевски, пак, потенцираше дека од вчера кога почна манифестацијата, карневалот се одвива во најдобар ред, исто како и организацијата. Сепак, годинава, како што додаде, имало помалку гости отколку што ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Екскомандирот на СВР Кичево Дејан Стојкоски, осуден на пет години затвор, раководителот Благоја Трајаноски, осуден на три, и директорот на основно училиште Зоран Гроздановски, осуден на две години затвор, поднеле жалби во Аплеацискиот суд Петгодишната заторска казна што му ја изрече скопскиот кривичен суд на поранешниот командир на СВР Кичево, беше причина за жалба која одбраната ја вложила до повисокиот суд. Дејан Стојкоски во октомври, лани, беше осуден за кривични дела примање поткуп и за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. На Стојкоски скопскиот суд му изрече единечни казни од по три години, која му ја замени во единствена казна од пет години. Со изрекување на казната, судот му ја укина мерката притвор на Стојкоски и му ја замени со куќен притвор. За поткуп од 16 илјади евра Одделот за организран криминал ги товареше и ексраководителот на Канцеларијата за криминалистички работи, Благоја Трајаноски (42), и директорот на основно училиште Кузман Јосифовски-Питу" ...
  | | веќе видена

  Градоначалникот тврди дека во обновата на оградите нема да се користат антички примеси Деспина Трајковска Мостовите кај „Холидеј ин“ и кај „Александар палас“ ќе се обноват по теркот на идеите на истите автори според чии идејни решенија се гради музејот на ВМРО и се лијат четирите лава наменети за мостот „Гоце Делчев“. Тоа, според едниот од авторите, но и според тврдењата на градоначалникот Коце Трајановски, не значи дека мостовите ќе имаат антички орнаменти или симболи од времето на Александар Македонски. Иако се' уште не сакаат јавно да ги обелоденат, авторите велат дека станува збор за решенија, според кои, мостовите ќе добијат современ изглед искомбиниран со модерни детали и примеси од богатото македонско културно наследство. Градоначалникот Трајановски накусо објасни дека и двата моста ќе имаат ограда од ковано железо, најверојатно канделабри кои со својот изглед ќе даваат посебен белег, а на ниту еден од нив нема да има скулптури или други елементи за кои се шпекулира во јавноста. Столбовите на мостот ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Ѓорге Иванов функционира само како дел од тимот на премиерот Груевски Верувале или не - починатиот претседател Борис Трајковски и првиот шеф на државата Киро Глигоров, кој со години не е активен во политиката, имаат повисок рејтинг од актуелниот претседател Ѓорге Иванов, кој, всушност, нема рејтинг! Неговиот претходник Бранко Црвенковски, пак, е надвор од оваа конкуренција, бидејќи сега како лидер на опозицијата сосема очекувано е на второ место на листите на популарноста каде што, главно, беше позициониран и во последните години од мандатот на чело на државата. Најновата анкета на ИРИ потврди дека граѓаните едноставно не се идентификуваат со претседателот Иванов и оти тој не им е прва асоцијација кога некој анкетар ќе им заѕвони на врата за да ги праша во кој политичар имаат најмногу доверба. Во таква ситуација многу пологично е мислата прво да се насочи кон политичарот што најчесто може да се види на телевизија и чие име најмногу се спомнува во медиумите, а тоа е премиерот Никола Груевски. Но, според ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Бранко Глигоровски (47) од Скопје вчераутро загина во сообраќајна несреќа на автопатот кај Петровец, соопшти полицијата. Несреќата се случила триесетина минути по полноќ кога Глигоровски, возејќи по автопатот кон Велес, изгубил контрола врз автомобилот „форд фокус“ и удрил во бетонски столб. Се здобил со тешки повреди на главата и на телото, на кои им подлегнал по неколку часа во Ургентниот центар во Скопје. Полицијата ги истражува причините за несреќата. Тешка сообраќајна несреќа во која едно лице го загуби животот се случи завчера на патот Градско - Прилеп. Според МВР, до несреќата дошло по судир на две товарни возила „застава“ управувана од Зоран К. (50) од Скопје и „ман“, управуван од Р.П. (46) од Прилеп, по што скопјанецот се здобил со тешки повреди, на кои им подлегнал во Ургентиот центар во Скопје. Причините за несреќата засега не се познати. (Г.А.)
  сите 8 | | | веќе видена

  Владата не се откажува од намерата да прави восочни фигури на контроверзните личности од минатото на Македонија. Тодор Александров веќе е пристигнат во Скопје пред 3 недели, Мара Бунева ќе стигне следниот месец, а до крајот на годинава - за кога е предвидено отворањето на музеите на ВМРО и на жртвите од комунизмот, ќе биде готова и восочната фигура на Ванчо Михајлов. Тие се дел од проектот 105 восочни фигури. Изборот на личностите го правел тим на чело со директорот на Архивот, историчарот Зоран Тодоровски. Власта смета дека и негативните личности се дел од историјата и оти и за нив има место во музеите. „Таму ги има восочните фигури и на позитивни и на негативни личности од историјата, ги има восочните фигури и на Хитлер и на Сталин и на многу личности од историјата кои не се земени како позитивни, меѓутоа тие се ставени таму бидејќи се дел од историјата“, изјави премиерот Никола Груевски. Ванчо Михајлов Дел од историчарите и Сојузот на борците веќе го оспорија изборот на Михајлов и на Бунева, со ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Во организација на Агенцијата за промоција на туризмот и Министерството за Економија, Република Македонија успешно ги промовирасе туристичките потенцијали пред многубројните туроператори и новинари од Холандија. На организираната прес конференција и презентација на нашиот штанд свои обраќања имаа Амбасадорот на Република Македонија во Холандија Г-н.Никола Димитров, заменик министерот за Економија Методиј Хаџи-Васков и директорот на Агенцијата за промоција Зоран Стрезовски.Пред многубројните посетители на нашиот станд кој беше брендиран под името Мацедониа Тимелесс се презентираа туристичките можности на Македонија, проследено со промоција и дегустација на Македонско вино, македонска храна и македонска етно музика во изведба на нашата Александра Поповска, изјави М-р Стрезовски.Нашите туристички работници остварија директни средба со значајни холандски туроператори и како што сите нагласија 2010. година ќе биде година во која на голема врата ќе се вратат Холандските туристи во Македонија. (Крај)
  сите 4 | | | веќе видена

  Предвидуваме, за жал, падот да продолжи и во третиот квартал. Да видиме дали бевме успешни во предвидувањет, прашува во својата ВЕБ колумна потпретседателот на СДСМ Зоран Јовановски и продолжува. Македонската економија влезе во рецесија и сеуште не е излезена. Падот на економијата во вториот квартал од минатата година, изнесуваше 1,4% и беше поголем од падот во првиот квартал. Во третиот квартал падот изнесуваше 1,8% и беше поголем од падот во вториот квартал, конастатира Јовановски. (Крај)
  | | веќе видена

  Вчера, на патот Градско - Прилеп се случи сообраќајна незгода помеѓу ТМВ „Застава“ управувано од Зоран К. (50) од Скопје и ТМВ „Ман“ управувано од Р.П.(46) од Прилеп. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил Зоран К. Повреденкиот е пренсен во Скопје, каде подоцна, во Ургентниот центар, им подлегнал на повредите.(Крај)
  сите 10 | | | веќе видена

  Кината ,,Козјак" и ,,Напредок" во Куманово веќе одамна не постојат. Не го издржаа времето на транзицијата и поради економската неоправданост овие кино сали се затворени. Постарите кумановци со носталија се сеќаваат на убавите времиња кога редовно ги гледале филмските премиери во овие кино сали. Двете кина „Козјак“ и „Напредок“ како и летната кино бавча веќе две децении во Куманово не постојат. Новото време и економската неоправданост ги затворија кино салите во овој град, во кој своевремено некои кумановци и по два пати седмично следеле филмски хитови прикажувани на големото платно. За возрасните кумановци за кои кино забавата била составен дел од нивниот живот, сега е само носталгично сеќавање. За младите пак, киното ништо не значи. ,,Ме асоцира на најубавите младешки години кога најзанимливата забава за нас беше одење во ,,биоскоп." Ме асоцира на најубавите младешки години кога најзанимливата забава за нас беше одење во ,,биоскоп" ,,Јас сум човек во години и асоцијацијата на биоскоп кумановски, се ...
  | | веќе видена

  Господине Маневски, наместо да им се закануваат на новинарите во Ваше име и да им порачуваат “да не се чепкаат со Вас оти треба да знаат што може да им се случи”, наместо да ја користите Вашата позиција да спречите во еден електронски медиум да не се емитува извештајот што го подготвил новинарот од прес конференцијата која ја одржав пред Министерството за правда, заканувајте се кон мене, јас одржав прес конференција и јас поставив прашања до Вас - пишува ексминистерот Љубен Пауновски во писмото кое го испрати до сите медиуми. - Заканувајте се кон мене, организирајте насилници кон мене, подготвувајте се да вршите притисок врз судиите кои ќе одлучуваат за моето ново барање за повторување на постапката, размислувајте и консултирајте се со вашите наредбодавци кои методи или кој од методите ќе го употребите за да извршите тивка егзекуција врз мене во затворот – кофа со вода, лизнување на вода, хемиски или природен отров, инфаркт, наводен инцидент предизвикан од мене... Оти само мртва уста не зборува. ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Македонија успешно ги промовираше туристичките потенцијали пред многубројните туроператори и новинари на саемот во Утрехт, Холандија. На организираната прес-конференција и презентација на нашиот штанд кој беше брендиран под името Macedonia Timeless пред многубројните посетители се презентираа туристичките можности на Македонија, проследено со промоција и дегустација на македонско вино, македонска храна и македонска етно музика во изведба на Александра Поповска. Во рамките на конференцијата на саемот свое обраќање имаа и Амбасадорот на Македонија во Холандија, Никола Димитров, заменик министерот за Економија, Методиј Хадзи-Васков и директорот на Агенцијата за промоција Зоран Стрезовски, информираат од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот.
  сите 5 | | | веќе видена

  Возач на камион од Скопје загина вчера напладне во судир со друг камион на патот од Градско за Прилеп во близина на Кавадарци, информира Министерството за внатрешни работи. Според полицијата, несреќата се случила околу 11 часот кога на патот се судриле камион “застава“ што го возел скопјанецот Зоран Костовски (50) и камион “ман“ на прилепчанецот Р.П. (46). При судирот со тешки повреди се здобил Костовски, по што веднаш бил пренесен во Ургентниот центар во Скопје, каде утрово починал. Полицијата се уште ги утврдува причини поради кои се случила несреќата.
  сите 11 | | | веќе видена

  Идниот еврокомесар за проширување Стефан Фуле вчера се соочи со интересни прашања за Македонија што му ги поставија европратениците Наследникот на Оли Рен е подготвен да ја стави на располагање својата канцеларија за да им помогне на Скопје и на Атина да го решат спорот за името. - Топката е во рацете на политичарите од двете земји - рече идниот еврокомесар за проширување Стефан Фуле, кој ги повика Македонија и Грција да го решат спорот за името и со тоа да и овозможат на ЕУ да ги почне преговорите со нашата земја. Како одговор на новинарско прашање, Фуле рече дека постои можност Македонија годинава да ги почне преговорите со ЕУ. Фуле на вчерашното испрашување од страна на европарламентарците што треба да дадат зелено светло за неговото назначување истакна оти ќе се залага за време на неговиот мандат да се поканат што повеќе нови членки во европското семејство. Интеграцијата на земјите од Западен Балкан, за кои Чехот Фуле истакна оти носат голем историски и политички багаж, ќе биде еден од главните ...
  | | веќе видена

  На восочната фигура Ченто е претставен во затвор, дедо Иљо Малешевски носи традиционална малешевска носија. Мисирков и Груев се седнати, Христо Узунов е во поза пред да изврши самоубиство, пишувајќи проштално писмо Восочната фигура на Мара Бунева ќе стигне во Скопје до петти февруари. Музејот во Киев веќе и ја изработил главата. Сега се прави телото. Гоце Делчев се доработува. Се леат фигурите на Страхил Гигов, Лазар Колишевски и Цветко Узунов - Абаз. Христо Матов, Пере Тошев, Кузман Јосифовски - Питу и Лазар Трповски се готови. До почетокот на идниот месец нивните фигури ќе бидат транспортирани од Украина во Скопје. Со образложение дека ја овековечува историјата, Владата не се откажа од намерата да ги излее во восок и контроверзните личности од минатото на Македонија. Ванчо Михајлов е во групата на фигури што следни ќе се прават. Фигурата на Тодор Александров е примена во Скопје пред дваесетина дена. Сите тие се дел од 105-те восочни фигури што ќе бидат изложени во музејскиот комплекс „Македонска борба – ...
  сите 5 | | | веќе видена

  МО и АРМ и понатаму ќе прават сé што е во нивна надлежност вистината да излезе на површина и да се дознаат причините за хеликоптерската несреќа, рече министерот за одбрана Зоран Коњановски Тој на чествувањето во спомен на загинатите мировници вчера истакна дека ќе се продолжи и со помошта за семејствата на загинатите македонски мировници и во таа насока ќе се настојува да се изгради споменик во центарот на Скопје и покрај веќе постојните во кругот на МО. - Дојдовме да им оддадеме достојна почит на хероите, нашите мировници што беа на мисија во БиХ, дојдоа во татковината, се вратија во Република Македонија, но никогаш не ги пречекорија праговите на нивните домови - рече министерот Коњановски. Во спомен на загинатите 11 војници, високи делегации од Министерството за одбрана и од Генералштабот на АРМ, како и членови на семејствата, положија свежо цвеќе пред Здружената оперативна команда и Воздухопловниот ВИНГ на АРМ во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец и на местото на хеликоптерската несреќата кај ...
  сите 3 | | | веќе видена