Зоран Заев

  во

  Струмица - „Политичкото цунами во Македонија, предизвикано од ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски продолжува да коси се пред себе. Власта изгубена во сопствениот лавиринт секојдневно влегува од грешка во грешка, на штета на својата држава и на своите граѓани„, изјави на прес-конференција потпретседателот на СДСМ Зоран Заев. „Катастрофалните потези на Владата прогресираат до тој степен што веќе тешко можат да се следат. Таман граѓаните се соочуваат со еден проблем а веќе им се заканува друг. Да беа Груевски и неговите поданици најголемите душмани на граѓаните, тоа немаше да им го сторат. Лудилото, раскримувањето на земјава и поигрувањето со судбината на граѓаните мора под итно да запре, затоа што на секое поле Македонија го допира дното„, истакна Заев. Според него власта успеала, како што рече, од Македонија да направи Европски рекордер во сиромаштијата, па сега како да сакала да ја докусури и онака бедната социјална слика за нашава земја. „Се’ помасовното укинување на социјалната помош на најсиромашните граѓани ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Нашите сознанија велат дека само во Струмица се изготвени или веќе издадени повеќе од 600 решенија за укинување на правото за добивање социјална помош, а таа бројка на ниво на Македонија најверојатно е над 11.000, рече потпретседателот на СДСМ , Зоран Заев. Тој додаде дека има примери на граѓани кои од социјалната програма на Струмица примиле 2- 3000 денари за лекување дете, купување кубик дрва и слични потреби поради што им била укината социјалната помош. „Ваквото однесување на Власта кон сопствените граѓани е флагрантно рушење на сите можни кодекси, декларации и повелби за човекови права со кои социјалната заштита на граѓаните е едно од нивните основни права.“, рече Заев. Тој ги повика Владата и Министерството за труд и социјална политика да ја преиспитаат својата одлука и под итно да ги повлечат решенијата за укинување на социјална помош.
  сите 15 | | | веќе видена

  Заев: 11.000 семејства ќе останат без корка леб Политичкото цунами во Македонија, предизвикано од ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски продолжува да коси се пред себе. Власта изгубена во сопствениот лавиринт секојдневно влегува од грешка во грешка, на штета на својата држава и на своите граѓани. Катастрофалните потези на Владата прогресираат до тој степен што веќе тешко можат да се следат. Таман граѓаните се соочуваат со еден проблем а веќе им се заканува друг. Да беа Груевски и неговите поданици најголемите душмани на граѓаните, тоа немаше да им го сторат. Лудилото, раскримувањето на земјава и поигрувањето со судбината нa граѓаните мора под итно да запре, затоа што на секое поле Македонија го допира дното. Малку и беше на власта што успеа од Македонија да направи Европски рекордер во сиромаштијата, па како да сака да ја докусури и онака бедната социјална слика за нашава земја. Се помасовното укинување на социјалната помош на најсиромашните граѓани во државава е само уште еден доказ дека оваа расипничка ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Потпретседателот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција во Струмица ја обвини власта дека масовно ја укинува социјалната помош наменета за најсиромашните граѓани, со што вели, „произведува социјална бомба“. Заев псоочи дека во Струмица, според нивните сознанија, биле изготвени или веќе биле издадени повеќе од 600 решенија за укинување на правото за добивање социјална помош, а на ниво на Македонија оценуваат дека се над 11.000 со што се засегнати, велат, 11.000 семејства, односно од 40.000 до 50.000 граѓани. Посочи оти месечната социјална помош од 1.800, 2.000 или 2.500 денари ги задоволува потребите на едно семејство, само за леб, а сезонското аргатување, собирањето пластични шишиња или старо железо и слични работи како обид за преживување вели не треба да бидат причина да се укине социјалната помош, без предупредување или укажување за да се пријават тие приходи. Заев посочи и на примери на граѓани кои од социјалната програма на Општина Струмица примиле 2.000-3.000 денари за лекување дете, ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Власта масовно ја укинува социјалната помош наменета за најсиромашните граѓани, обвинуви Зоран Заев на денешната прес конференција. Заев посочи дека во Струмица, според нивните сознанија, биле изготвени или веќе биле издадени повеќе од 600 решенија за укинување на правото за добивање социјална помош, а на ниво на Македонија оценуваат дека се над 11.000 со што се засегнати, велат, 11.000 семејства, односно од 40.000 до 50.000 граѓани. Посочи оти месечната социјална помош од 1.800, 2.000 или 2.500 денари ги задоволува потребите на едно семејство, само за леб, а сезонското аргатување, собирањето пластични шишиња или старо железо и слични работи како обид за преживување вели не треба да бидат причина да се укине социјалната помош, без предупредување или укажување за да се пријават тие приходи. Заев посочи и на примери на граѓани кои од социјалната програма на Општина Струмица примиле 2.000-3.000 денари за лекување дете, купување кубик дрва или за слични потреби, поради што, вели им била укината социјалната ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Околу 11.000 семејства или 40.000 до 50.000 граѓани ќе останат без социјална помош по одлука на владата, вели потпретседателот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев денеска. “Нашите сознанија велат дека само во Струмица се изготвени или веќе издадени повеќе од 600 решенија за укинување на правото за добивање социјална помош, а таа бројка на ниво на Македонија најверојатно е над 11000. Замислете, 11000 семејства или од 40000 до 50000 илјади граѓани, Владата на Груевски ги остава без корка леб. Без око да им трепне и без да размисли за судбината на тие луѓе, Владата произведува социјална бомба која и се заканува на Република Македонија. Замислете, сега сите тие семејства треба и да ја вратат социјалната помош што ја добивале последните 12 месеци. Веројатно секому му е јасно дека месечната социјална помош од 1800, 2000 или 2500 денари ги задоволува потребите на едно семејство, само за леб“, тврди Заев. Заев ја повика владата и министерството за труд и социјална политика да ја преиспитаат “својата ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Струмица, 14 јануари – Владата произведува социјална бомба која и се заканува на Република Македонија, обвинува Зоран Заев, потпретседател на СДСМ. „Политичкото цунами во Македонија, предизвикано од ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски продолжува да коси се пред себе. Власта изгубена во сопствениот лавиринт, секојдневно, влегува од грешка во грешка, на штета на својата држава и на своите граѓани“, обвини Заев. На денешната конференција за печат во Струмица, Заев рече дека тешко може да се следат катастрофалните потези на Владата поради нивното прогесирање. „Таман граѓаните се соочуваат со еден проблем, а веќе им се заканува друг. Да беа Груевски и неговите поданици најголемите душмани на граѓаните, тоа немаше да им го сторат. Лудилото, раскримувањето на земјава и поигрувањето со судбината на граѓаните мора под итно да запре, затоа што на секое поле Македонија го допира дното“, вели Заев. Според Заев, Македонија, под раководство на ВМРО-ДПМНЕ, станала европски рекордер во сиромаштија, а сепак,, партијата на власт ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Проблемот со името и реформата во јавната администрација ќе бидат двете најзначајни политички прашања со кои ќе се занимава премиерот Никола Груевски во оваа година Владата како врвен приоритет ќе ја има и економијата, најавува Груевски во интервјуто за државната агенција МИА, бидејќи лани бил најнезадоволен токму од економската состојба во државата и од преговарачкиот процес за решавање на спорот со Грција. ЗА РЕФОРМАТА НА ЈАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА На овој сектор не му било посветено внимание 20 години, ниту била спроведена некоја суштинска реформа во него, смета Груевски. - Го ангажиравме Грегор Виранд, кој бил стручно лице за јавна администрација во словенечката влада, и имавме значајни консултации со Брисел околу модалитетите на овие реформи - вели премиерот во интервјуто. ЗА „КАНИБАЛСКАТА“ ИЗЈАВА НА ЗАЕВ Изјавите на градоначалникот на Струмица и потпретседател на опозициската СДСМ, Зоран Заев, Груевски не ги гледа како закани за реформата во јавната администрација. - Мојот впечаток е дека она што го ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Реформата на јавната администрација ќе биде во фокусот на нашата работа оваа година, најави вчера во интервју за националната агенција МИА премиерот Никола Груевски. Сите стандарди во администрацијата веќе се нарушени, му одговори од Вевчани лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски. - Можам да најавам дека оваа година ќе биде година во која целосно, и јас и Владата, ќе бидеме фокусирани на ова прашање, слично како што лани бевме фокусирани на судските реформи. Досега направивме значајни анализи и консултации со домашни и со странски експерти, го ангажиравме Грегор Виранд, кој бил стручно лице за јавна администрација во словенечката влада кога тие правеле реформи, и имавме значајни консултации со Брисел за модалитетите на овие реформи - вели Груевски. Тој се наврати и на изјавата на потпретседателот на СДСМ, Зоран Заев, дадена на една партиска трибина, кој најави „дека ќе јаде живи луѓе кога СДСМ ќе дојде на власт и дека не само партиски членови туку и нивни роднини ќе ги вработува во администрацијата“. - ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Никола Крстиќ Власта планира да активира социјална бомба, ќе ја укине социјалната помош за 11 000 семејства. Со вакво тврдење излезе Зоран Заев, човекот што неодамна се закануваше дека ќе јаде живи луѓе и ќе вработува само партиски кадри. “Ваквото однесување на власта кон сопствените граѓани е флагрантно кршење на сите можни кодекси, декларации и повелби за човекови права со кои социјалната заштита на граѓаните е едно од нивните основни права” изјави Зоран Заев, потпретседател на СДСМ Случајно или не во исто време пред центарот за социјални работи во Струмица се собраа незадоволни граѓани. “Деца учат, струја имаме, чешма имаме, трошкови имаме, а не доаѓаат да не прашаат, да гледа директорот малку” вели еден од насобраните граѓани. Ќе бидат избришани само оние што го кршат законот и остваруваат приходи, има случаи кога некој заработува и до 25 илјади евра годишно, а добивал социјална помош. Тоа е редовна практика секоја година. Реагираше лично министерот Бајрами. “Ние ја разбираме потребата за ...
  сите 23 | | | веќе видена

  СДСМ никогаш не ги демантираше изјавите на Заев дека вработуваат исклучиво партиски кадри во јавната администрација Македонската информативна агенција (МИА), направи мега интервју со претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски. Во интервјуто, кое МИА ќе го објавува во делови денеска и во наредните денови, премиерот Груевски говори за очекувањата на економски и политички план во 2011 година, политичките случувања во државата, односите со ДУИ, состојбите со медиумите, одговара на обвинувањата на опозицијата, ги коментира состојбите во земјоделството, економските прогнози, инвестициите, проектите кои ги спроведува. Груевски се осврнува и на реализацијата на проектот Скопје 2014, актуелните случаи во борбата против корупцијата, отворено говори за досегашниот и идниот тек на процесот на разговори со Република Грција. На политички план од што сте најмногу, а од што најмалку задоволен во 2010-та? - Задоволен од судските реформи и визната либерализација, образованието... Незадоволен од ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Зошто социјалдемократите никогаш не ја демантираа изјавата на потпретседателот Зоран Заев дека партиска стратегија е да ја партизира јавната администрација. Премиерот Никола Груевски во интревју за агенцијата МИА не се сомнева дека СДСМ и на локално, но и централно ниво ќе вработува исклучиво партиски кадри. - Тоа е скандалозно. СДСМ никогаш не демантираше дека вработува исклучиво партиски кадри. Откако не им помина планот дека изјавата била извадена од контекст, почнаа да го правдаат дека тоа било говор за пред членството. Демек СДСМ нема да направи така, ама сега мора да си го лаже членството за да ги мотивира. На крај дадоа наредба нивните медиуми да се концентрираат на другиот дел од изјавата, оној дека ќе јаде живи луѓе. Потоа Бранко излезе да негира дека ќе јаделе живи луѓе, а Заев го ставија во фрижидер. Но најинтересно е што на локалните телевизии истиот човек истата поента ја повторувал неколку пати - вели Груевски во интерјвуто. Претседателот на СДСМ, Црвенковски од Вевчани реплицира. ВМРО-ДПМНЕ, а ...
  сите 7 | | | веќе видена

  СДСМ никогаш не ги демантираше изјавите на Заев дека вработуваат исклучиво партиски кадри во јавната администрација Скопје, 13 јануари 2011 Македонската информативна агенција (МИА), направи мега интервју со претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски. Во интервјуто, кое МИА ќе го објавува во делови денеска и во наредните денови, премиерот Груевски говори за очекувањата на економски и политички план во 2011 година, политичките случувања во државата, односите со ДУИ, состојбите со медиумите, одговара на обвинувањата на опозицијата, ги коментира состојбите во земјоделството, економските прогнози, инвестициите, проектите кои ги спроведува. Груевски се осврнува и на реализацијата на проектот Скопје 2014, актуелните случаи во борбата против корупцијата, отворено говори за досегашниот и идниот тек на процесот на разговори со Република Грција. Денеска го објавуваме првиот дел од интервјуто, во кое премиерот говори за реформите во судството, администрацијата, проектот за легализација на ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Во интервјуто, кое ќе биде објавувано во делови денеска и во наредните денови, премиерот Груевски говори за очекувањата на економски и политички план во 2011 година, политичките случувања во државата, односите со ДУИ, состојбите со медиумите, одговара на обвинувањата на опозицијата, ги коментира состојбите во земјоделството, економските прогнози, инвестициите, проектите кои ги спроведува. Груевски се осврнува и на реализацијата на проектот Скопје 2014, актуелните случаи во борбата против корупцијата, отворено говори за досегашниот и идниот тек на процесот на разговори со Република Грција. Во првиот дел од интервјуто премиерот говори за реформите во судството, администрацијата, проектот за легализација на дивоградбите... На политички план од што сте најмногу, а од што најмалку задоволен во 2010та? - Задоволен од судските реформи и визната либерализација, образованието… Незадоволен од економската состојба заради кризата и спорот со Грција. Визната либерализација ги донесе своите погодности. Денес ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Лоша, погрешна и штетна. Вака Бранко Црвенковски ја оценува последната изјава на неговиот коалиционен партнер од НСДП, Тито Петковски, кој за унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека го поттикнува национализмот и оти е автократ. Ваквите изјави, според Црвенковски, можат само да ù наштетат на Република Македонија. "Ние не стоиме зад неа. Со оглед на тоа какви се состојбите на демократски план во одделени земји членки на Европската Унија, пред сè тоа е задача на јавноста и политичарите во тие земји". Коментирајќи ги најавите за измени во Законот за лустрација, Црвенковски рече дека нема кодоши во редовите на СДСМ, а измените биле само за замајување на јавноста. "Што се однесува до мене и до целокупното раководство на СДСМ, власта може да предлага каков сака широк опфат и по структури на личности и по период. Едноставно нема ништо да најдат и повторно ќе се заплеткаат со некакви свои поранешни или сегашни членови и симпатизери и тоа не е проблем" Во врска со денешната изјава на Груевски во интервју за МИА во ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Премиерот Никола Груевски во мега интервју за Македонската информативна агенција (МИА) говори за очекувањата на економски и политички план во 2011 година, политичките случувања во државата, односите со ДУИ, состојбите со медиумите, одговара на обвинувањата на опозицијата, ги коментира состојбите во земјоделството, економските прогнози, инвестициите, проектите кои ги спроведува. Исто така, македонскиот премиер се осврнува и на реализацијата на проектот Скопје 2014, актуелните случаи во борбата против корупцијата, отворено говори за досегашниот и идниот тек на процесот на разговори со Република Грција. Груевски рече дека опозиционата СДСМ никогаш не ги демантираше изјавите на Заев дека вработуваат исклучиво партиски кадри во јавната администрација Во првиот дел од интервјуто, (кое МИА ќе го објави во повеќе делови), премиерот говори за реформите во судството, администрацијата, проектот за легализација на дивоградбите... На политички план од што сте најмногу, а од што најмалку задоволен во 2010та? - ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Општина Струмица инвестира во изградбата на инфраструктурата во индустриската зона Сачево, на површина од 400.000 квадратни метри каде што е предвидено да се градат повеќе производствени капацитети Преддоговори за изградба на производствени капацитети во индустриската зона Сачево, во близина на Струмица, досега потпишале 16 странски и домашни компании. Општина Струмица е инвеститор на изградбата на инфраструктурата на површина од 400 илјади квадратни метри. На неа треба да се градат исклучиво производствени капацитети, во кои е предвидено да се вработат околу 2.000 работници. - Станува збор за повеќе домашни компании, но и од Грција и од Германија. Тие се заинтересирани да купат земјиште во индустриската зона и за неколку месеци да почнат да градат - вели градоначалникот Зоран Заев. Почетната цена е едно евро за квадратен метар, а во Општината очекуваат да биде повисока на јавната лицитација. Освен тоа, локалната самоуправа нуди попусти за плаќање на комуналиите од 50 до 100 отсто под услов идните ...
  | | веќе видена

  Детски информатор... „Божиќ е ден кога се потсетуваме на себе и на луѓето околу нас“, беше мотото на неодамнешниот Божиќен концерт, што го организираше младинскиот совет на општината Струмица, во соработка со училишниот хор на СОУ „Јане Сандански“. Манифестацијата им беше посветена на децата со телесен инвалидитет и физичка попреченост од Бања Банско и од Ново Село. Преку хуманитарниот фонд „Да ја разбудиме хуманоста“, во холот на Домот на АРМ беше поставена новогодишна елка под која присутните оставаа подароци и доброволни прилози за овие деца. „Идејата е прекрасна, секој може да донира, во пресрет на Божиќ, кој ќе нé зближи сите нас“, рече градоначалникот на општината Струмица, Зоран Заев, кој и самиот остави божиќен подарок под елката. Концертот почна со песната „Тивка ноќ“, интерпретирана од Стефанија, Тијана, Гонце и Георгина, чиј настап навести вечер за паметење. На овој настап настапија млади, сé уште неафирмирани уметници, ученици на СОУ „Јане Сандански“, но според она што го покажаа тие допрва ќе ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Помина коледе, помина Бижиќ и веќе се се враќа во нормала. Но, секогаш е добро да се чуе како празниците ги поминале луѓето за кои не сме навикнати да зборуваат за тоа. А, кој најмалку зборува за вакви работи ако не политичарите. Овојпат, Бранко Црвенковски го прашавме за Коледе, дали шетал од врата на врата. Ама овие деца со сигурност ќе се сеќаваат како им ја затворија вратата пред нос. Но, не се тие криви. Крив е нашиот страшен колега кој ја исплаши Јасна, сопругата на господинот Црвенковски. Да бидеме искрени, таа веќе имаше подготвено пакетче ама очигледно не сите сакаат камери. А што Зоран Заев правеше за празниците? Не плашете се, апетитот на Зоран Заев за празниците се намали.
  | | веќе видена

  Аболираниот Заев, градоначалникот, кој аболицијата ја разбира единствено како стил(о) за културно изигрување на законите, одново си поигра со (нервите на) граѓаните. Не толку одамна јасно и гласно им порача дека форсирањето при вработувањето нему блиски, роднини и партиски луѓе му е силна слабост. Едноставно, стил на работа. Но, еве, деновиве таа своја краста ја воздигна до ниво на свирепост. Одново покажа вилици или поточно заби. И без око да му трепне, што би рекол неговиот шеф и месија, се испофали дека кога тој и неговите (а со тој ум кога?) ќе дојделе на власт, не чушки и френки, туку луѓе ќе јаделе. Згора и живи да биле! Ај тоа што други ќе бркале, ај што свои ќе згрижувале ама работата отишла дотаму што уште живи луѓе ќе кркале. Некоја нова, дива форма на нашизам - канибализам. Крајно морбидно, ама, за жал, и вистинито, ачик од ТВ и в очи некој да ти се топори дека жив ќе те изеди?! Нема што кога човек (у)види со кого се си има работа и до каде забегала, таа, едноставно, останува скаменет. Брзата ...
  | | веќе видена