Зоран Ставрески

  во

  Балтичка компанија сака да инвестира во МЖ

  Интерес за инвестирање во железницата и во пругите во Македонија вчера изрази најголемата железничка компанија на Балтикот „Скинест рејл“. Идејата била соопштена за време на средбата меѓу раководството на „Скинест рејл“, вицепремиерот Зоран Ставрески и министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Притоа, владините претставници на своите соговорници од странство им ги претставиле состојбите во МЖ, сообраќајната инфраструктура и можностите за инвестирање во доизградба на железничките линии по должината на коридорите 8 и 10.

  „Ова е прв состанок. Наскоро ќе почнеме со обработка на детални податоци за влез на овој пазар. Првичната идеја беше да ја запознаеме Владата со нашата идеја и истовремено да ги чуеме нејзините намери и ставови. Конкретни понуди ќе има во иднина“, изјавија претставниците на естонската компанија. Во фокусот на работењето на „Скинест рејл“ е градење, одржување и ремонт на пруги, производство на вагони, локомотиви и резервни ...
  | | веќе видена | слични

  Тројца министри од техничката влада на ВМРО-ДПМНЕ на 15 јуни ќе ја спасуваат демократијата во Македонија. Вицепремиерот за економски прашања, шефот на дипломатијата и министерот за финансии ќе помагаат за мирни, фер и демократски избори и ќе ги охрабруваат граѓаните да излезат на гласање. Распоредот кој каде ќе ги брани избирачките места од инциденти и кој каде ќе ги чува гласачките кутии од силување, веќе е направен. На денот на прегласувањето Антонио Милошоски ќе биде присутен во Зајас, а Зоран Ставрески и Трајко Славески ќе дежураат во Липково, Сарај, Чаир и во Тетовско. Министрите ќе бидат рамо до рамо со набљудувачите и со полицајците.

  Тоа што Владата се ангажира и демонстрира чин на добра волја во функција на изборите е разбирливо. Но, несфатливо и неприфатливо е тоа што министрите - теренци истовремено се и носители на кандидатски листи за идни пратеници. Повеќе од невообичаена е таа парада на челни владини луѓе, всушност партиски репрезенти, особено кога изборниот процес се уште не е ...
  | | веќе видена | слични

  Во новиот владиниот кабинет, што според уставните рокови треба да се формира најдоцна до 6 август, речиси е извесно дека ќе седат истите министри од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Партиски извори тврдат дека премиерот Никола Груевски нема да направи големи промени во министрската екипа од неговата партија и дека се можни рокади од еден во друг ресор. Истите извори се убедени дека Груевски ќе им се заблагодари на соработката на министрите од НСДП, Лазар Еленовски, Живко Јанкуловски и Вера Рафајловска, иако тие на изборите му искажаа поддршка. Ресорите, пак, што ги имаа новите социјалдемократи ги зголемија апетитите во ВМРО-ДПМНЕ, чија коалиција на изборите освои 64 мандати, од кои 54 се на партијата на Груевски.

  Инаку, со сигурност се тврди дека Зоран Ставрески останува на вицепремиерското место. Гордана Јанкулоска, најверојатно, ќе ја задржи челната позиција во МВР, но се спомнува и како прв човек во Министрството за одбрана. Миле Јанакиески, наводно, од Министрството за транспорт и врски би преминал во ...
  | | веќе видена | слични

  Избори не се бранат со полиција и со оружје, туку со демократија и политичка култура

  Само за десетина дена изборните неправилности радикално метастазираат загрозувајќи го се повеќе нивниот легитимитет, иако победата на ВМРО-ДПМНЕ е голема. Има забегани кои уште зборуваат на цел глас за два отсто неправилности и тоа само кај Албанците.

  Два отсто рак на витален орган брзо се покажа дека е опасен, особено ако се проширил и кај повеќе други органи. Се откри дека изборниот карцином метастазирал од мозокот, а последиците прво се појавиле каде што организмот е најслаб. Така, македонските скандинавски избори со само два отсто неправилности, кажано со јазикот на Груевски, станаа 50 отсто неправилности од вкупниот број изборни единици. Значи, од шест изборни единици - во три имаше големи неправилности. Изборите се повторуваат во Првата, Втората и Шестата изборна единица. Се прегласува во 193 изборни места каде што се запишани околу 195 илјади гласачи. Тоа е точно 11 отсто од вкупното гласачко тело ...
  | | веќе видена | слични

  Епизодата во Њујорк со фиромизирањето на премиерот Никола Груевски и вицепремиерот Зоран Ставрески може да се земе како добар (лош) пример во кампањата „образувајте се“, што ја спроведува македонската влада овие денови. Тоа приближно во иронична форма би се кажало и како „не мора да не си образуван за да не прочиташ“ што ти пишува на беџот на јаката од палтото. Можеш дури да бидеш магистер или доктор на науки во некоја област, а да не сакаш да го видиш или да го прочиташ она што се гледа и од авион. Нешто што и необразованите можат да го видат.

  Но, инцидентот во Њујорк не е тема на овој коментар, туку нешто друго. Фиромизираниот премиер и вицепремиер се само анегдота како вовед во еден поинаков одглас на агресивната владина кампања за поттикнување на населението да се образува. Во оваа кампања се наведени сите предности на образованието и на образованата нација. Се апелира до младите да не трошат време во кафеани и со лошо друштво, туку да се фрлат на учење.

  Меѓутоа, иако лансираната ...
  | | веќе видена | слични

  „Наградата е за целата бизнис клима во нашата земја. Ние сега го чувствуваме развојот во споредба со 90-тите, и сакаме истиот да се случува со уште побрзо темпо“, рече бугарскиот министер за финансии, Пламен Орешарски. Getty Images

  Владини претставници од Хрватска, Македонија и Бугарија присуствуваа на церемонијата во Њујорк доцна во средата (4-ти јуни), каде што ги примија наградите од Светската банка за бизнис реформите во нивните земји.

  Извештајот „Како се прави бизнис 2008“, кој го објави Банката и Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ) во септември, ги рангира трите балкански земји помеѓу десетте најголеми реформатори во светот.

  Извештајот, кој рангира 178 економии врз основа на десет регулаторни показатели за олеснување на водењето бизнис, го прогласува Египет за водач, по што следат Хрватска, Гана, Македонија, Грузија, Колумбија, Саудиска Арабија, Кенија, Кина и Бугарија.

  Церемонијата на доделување на наградите во средата, исто така, значеше и прием на овие ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот Никола Груевски ја прими наградата за реформите што ги спроведе Македонија, според кои во извештајот „Дуинг бизнис 2008“ на Светската банка е рангирана на четврто место на листата со 10 најреформски земји во светот. Токму поради реформите што ги спроведовме, на Македонија се гледа со многу почит и како на земја која е многу погодна и интересна за инвестиции - изјави тој по Форумот на инвеститори од Реформскиот клуб, кој го организираше Меѓународната финансиска корпорација (ИФЦ), јави МИА. Според него, земјата следи што се случува во другите девет земји-реформатори и продолжува со реформите за подобрување на бизнис-климата. Не сме оптоварени со тоа на кое место сме. Најважно е работите да се завршуваат и да се оди напред. Секако дека признанијата се пријатни затоа што светските инвеститори зборуваат за нив и постојано слушаат за разни награди, така што добро е да бидеме присутни во еден таков амбиент - истакна Груевски.Вицепремиерот Зоран Ставрески изјави дека оствариле контакти со повеќе ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот Никола Груевски и вицепремиерот Зоран Ставрески вчера во Њујорк ја примија наградата за спроведените реформи за подобрување на бизнис-климата во Република Македонија, која според извештајот „Дуинг бизнис“ на Светска банка во 2007 2008 година беше рангирана на четвртото место меѓу 178 земји во светот. Наградата на Република Македонија и се доделува за напредокот постигнат во областа на даночните реформи со ниски и едноставни даноци, регистрирање бизнис, регулаторна гилотина, реформи во царината и забрзување на процедурите за добивање дозволи за градба. Премиерот Груевски ги презентира економската политики и реформите што Владата ги спроведе за подобрување на вкупната бизнис-клима, придобивките за домашните и за странските бизнисмени и реформите кои ќе бидат имплементирани во следниот период, во насока на дополнително растоварување на фирмите и намалување на трошоците за работа, меѓу другото, и преку намалување на придонесите на плата за една третина. Премиерот се осврна и на мерките во останатите ...
  | | веќе видена | слични

  Со листа на стари проблеми и пакет на нови ветувања, новата власт ќе го стартува претстојниот четиригодишен мандат.

  Предвремените избори, според експертската јавност, ги забавија реформските процеси во земјава и ги одложија плановите на дел од инвеститорите за влез во Македонија.

  „Промените се случуваат многу брзо и ние не смееме да си дозволиме комоција. Ние мора да трчаме побрзо од другите“, изјави Мијалче Санта, магистер на Економски факултет.

  Висока инфлација, невработеност, ниски инвестиции, трговски дефицит што расте, гломазна администрација, долга е листата на болни точки што ја тиштат економијата.

  Партиската програма на победничката партија на изборите нуди оптимистички решенија. За бизнисмените - значајно намалување на трошоците, за работниците - повисоки плати.

  „Најкрупна реформска мерка за следните три години што ја предвидуваме заклучно со 2011-та е намалувањето на социјалните придонеси, придонесите од плата за една третина“, рече Зоран Ставрески, ...
  | | веќе видена | слични

  Од Струмица ја почнавме преродбата, оттука по 1 јуни ќе ја продолжиме. Вака коалицијата „За подобра Македонија“ го почна вечерашниот завршен митинг во Струмица.

  Барајќи ја поддршката на граѓаните, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ги спореди четирите години со СДСМ, години на духовна и економска стагнација и 20-те месеци со ВМРО-ДПМНЕ, кога и покрај кочниците на СДСМ, се вратило достоинството на земјоделците, просветните работници и пензионерите, а се вратиле и странските инвестиции.

  „На преродбата и треба триумф, на преродбата и треба секој глас, твојот глас, за да биде ослободена од уцени и пазарења, за да биде ослободена од кочници и сопки заради ситни интереси. Само така ќе се случи онолку брзо колку што посакуваме“, изјави Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

  Со ВМРО-ДПМНЕ секогаш имало и ќе има пари за земјоделците, рече носителот на листата во четвртата изборна единица Зоран Ставрески. Зоран Ставрески

  „Им подадовме рака да се извлечат од калта, да ...
  | | веќе видена | слични

  СТРУМИЦА - Градоначалникот и носител на листата на коалицијата „Сонце“ во Четвртата изборна единица Зоран Заев завчеравечер одби да го отвори четвртото издание на Меѓународниот филмски фестивал „Астерфест“. Причина за тоа е големиот портрет на Зоран Ставрески, поставен пред една недела на покривот на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица.

  Заев, непосредно пред отворањето на фестивалот, дојде пред Центарот, но не влезе внатре. „Многу ми е криво тоа што Домот на културата за мене никогаш повеќе нема да биде куќа на културата и тоа што не можам да бидам присутен на Астерфест . Поздравете ги гостите, кои ќе уживаат во убавините на Струмица“, рече Заев и си замина. (Е.П.)
  | | веќе видена | слични

  Француската фирма „Монтипе“ ќе инвестира 100 милиони евра за изградба на фабрика за автомобилски делови во Слободната економска зона „Бунарџик“. Владина делегација, на чело со премиерот Никола Груевски, денеска во Париз ќе го потпише договорот со реномираната француска компанија.Во фабриката во „Бунарџик“, која ќе ја изградат Французите, со примена на современа технологија ќе се произведуваат алуминиумски глави за мотори на возила „форд“, „рено“, „цитроен“, „пежо“, „ауди“ и „џенерал моторс“. Француската фирма во првата фаза ќе инвестира 60 милиони евра и ќе вработи 500 луѓе. Се очекува приходот што ќе се оствари за пет години да достигне 200 милиони евра. Вкупната инвестиција за шест години треба да достигне вкупно 100 милиони евра, а ќе бидат вработени 1.000 луѓе.Во Владата посочуваат дека ова ќе биде прва француска гринфилд-инвестиција во „Бунарџик“. „Монтипе“ користи висока технологија со која од алуминиумски шипки со роботи и стручни кадри се изработуваат најсложените делови, главата на моторот за ...
  | | веќе видена | слични

  Власта укинала помош за социјалци од Струмица

  СТРУМИЦА - Изборниот штаб на разгранокот на СДСМ во Струмица вчера на прес-конференција ја обвини власта дека на шеесетина корисници им ја укинала социјалната помош во Турското Маало во Струмица.

  „Раководството на ВМРО-ДПМНЕ се пресметува со неистомисленици. Се укинува социјалната помош на населението од Турското Маало, им се испраќаат судски извршители. Исто така, се врши притисок за одземање лични документи и се нудат пари“, изјави Зоран Ѓорѓиев, член на Општинскиот изборен штаб на „Сонце - коалиција за Европа“.

  Според него, опозицијата имала информации дека ВМРО ДПМНЕ, преку своите активисти, планирала оштетување на големиот портрет на Зоран Ставрески, поставен на Центарот на култура во Струмица. Ѓорѓиев додаде дека за тоа ќе била обвинета опозицијата. (Е.П.)
  | | веќе видена | слични

  Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, за вчера вечер го најави централниот митинг на плоштадот „Македонија“ во Скопје. На митингот беше најавено дека свое обраќање ќе имаат лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, носителите на листите во сите изборни единици и кандидатите за пратеници од првата изборна единица. Коалицијата „За подобра Македонија“ во петокот се претстави пред велешани. - На 1 јуни ќе избираме меѓу грчките зетови и сватови и преродбата. Оваа влада за 20 месеци направи многу повеќе од тоа што го вети пред две години, енергична борба против криминалот, повеќе пари за земјоделците, повисоки пензии и плати за администрацијата - рече премиерот Никола Груевски. Тој вети дека веднаш по изборите ќе ги намали придонесите за плати за една третина. - Ќе има помали давачки на македонските фирми кон државата и тие пари ќе останат во фирмите, ќе останат за да можат сопствениците на тие фирми, менаџерите на тие фирми да купат нови машини, да купат нова опрема, да го прошират ...
  | | веќе видена | слични

  Македонско-израелската компанија „Агриленд“ од следниот месец ќе ги откупува земјоделските производи. Освен откуп, „Агриленд“ ќе врши и промоција и продажба на македонските земјоделски производи на европските пазари. - Нема да има веќе проблем со откупот и со пласманот на производите, затоа што имаме партнери кои имаат одлична експертиза и кои имаат разработени канали за дистрибуција до најреномираните светски трговски фирми и до земјите од Европа - вели Зоран Ставрески, потпретседател на Владата. Израелската компанија „Соли груп“ има удел од 49 проценти во „Агриленд“, а со 51 процент учествува Владата. Според првиот човек на „Соли груп“, македонските земјоделци сега треба да се насочат кон воведување нови технологии. - Во моментот во кој се наоѓа вашето земјоделство, потребна му е многу голема поддршка од државата во форма на субвенции и евтини кредити - изјави Исак Лајбрих, директор на „Соли груп“. За земјоделците отворањето мешовитата компанија значи решавање на проблемот со пласманот на нивните ...
  | | веќе видена | слични

  „Агриленд“, фирмата што ја основаа Владата и израелската компанија „Соли груп“, ќе врши организиран откуп на земјоделски производи и ќе придонесе за надминување на долгогодишните проблеми со кои се соочуваат земјоделците при пласманот на своите производи. Вака вицепремиерот Зоран Ставрески викендов ја промовира мешовитата фирма, која ќе почне со работа во идниот месец, јави МИА.Тој истакна дека „Агриленд“ е формирана откако студиите на израелскиот партнер покажале огромен потенцијал во македонското земјоделство и идентификувале проблеми во зголемувањето на квалитетот на производството, откупот, пласманот и извозот. Соработката со странските компании отвора можност за обезбедување сигурни канали за пласман и извоз на македонските земјоделски производи. Таа ќе овозможи и трансфер на технологии и знаења за подобрување на производството - рече Ставрески. Според директорот на „Соли груп“, Исак Лајбрих, недостигот од современа технологија е еден од главните проблеми на македонските земјоделци, а потребна е и ...
  | | веќе видена | слични

  Нова компанија за земјоделски производи „Агриленд“ Пред два дена се промовира „Агриленд“, нова мешовита компанија во сопственост на Владата и на израелска компанија. Вицепремиерот Зоран Ставрески рече дека одлуката за формирање на мешовитата компанија доаѓа по спроведените студии од израелскиот партнер, со кои се утврдени огромните потенцијали на македонското земјоделство и се идентификувани проблемите со кои тоа се соочува. „Агриленд“ ќе почне со работа во почетокот на јуни и ќе обезбедува организиран и сигурен откуп на земјоделските производи и директно ќе придонесе за надминување на досегашната стихијна политика во земјоделството. Директорот на „Соли груп“, Исак Лајбрих, посочи дека недостигот од современа технологија е еден од главните проблеми на македонските земјоделци. „Соли груп“ е реномирана компанија со долго искуство во областа на откупот и пласманот, оранжериското производство и производството на органска храна. (МИА)
  | | веќе видена | слични

  Македонско-израелската компанија „Агриленд“ од следниот месец ќе ги откупува земјоделските производи.

  Освен откуп, „Агриленд“ ќе врши и промоција и продажба на македонските земјоделски производи на европските пазари.

  „Нема да има веќе проблем за откупот и пласманот на производите, затоа што имаме партнери коишто имаат одлична експертиза и коишто имаат разработени канали за дистрибуција до најреномираните светски трговски фирми и до земјите од Европа“, рече Зоран Ставрески, потпретседател на Владата.

  Во „Агриленд“ 49% удел има израелската компанија „Соли груп“, а со 51% учествува Владата.

  Според првиот човек на „Соли груп“, македонските земјоделци сега треба да се насочат кон воведување на нови технологии.

  „Во моментот во кој се наоѓа вашето земјоделство потребна му е многу голема поддршка од државата во форма на субвенции и евтини кредити“, изјави Исак Лајбрих, директор на „Соли груп“ - Израел. Исак Лајбрих

  „За нас е многу битно да работиме со ...
  | | веќе видена | слични

  Со огромниот портрет на Зоран Ставрески на Домот на културата во Струмица, ВМРО-ДПМНЕ го прекршува законот, обвини вчера струмичката СДСМ. Обвинувањето дојде откако вчера на покривот на Домот на културата во Струмица е поставен голем портрет од 20 х 20 метри на Зоран Ставрески, носител на листата на коалицијата „За подобра Македонија“. На тоа реагираа струмичките социјалдемократи, обвинувајќи ја владејачката партија за прекршување на законите и ставање на една државна институција во залог на оние што повикуваат на почитување на Уставот и законите.Една државна институција се става во залог на оние што проповедаат почитување на Уставот и законите. Со овој портрет на Ставрески се потврдува безобѕирната и безобразна желба за апсолутна власт на ВМРО-ДПМНЕ - рече Панче Орцев, претседател на ОО на СДСМ во Струмица.
  | | веќе видена | слични

  Груевски: Ниските даноци ја извишија Македонија

  Намалените даноци во изминатите 20 месеци ја издигнаа Македонија на високо место на листата земји со висок процент на економски раст, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на прексиноќешниот митинг на коалицијата „За подобра Македонија“ во Гевгелија.Тој посочи дека Владата почнува проект за изградба на 100 нови училишта во Македонија, а за Гевгелија предвидува да стане универзитетски град во кој ќе има факултет за туризам и угостителство. Лидерката на СДСМ, Радмила Шекеринска, нека каже кои и се лобистите за влез во ЕУ зашто актуелни поддржувачи на Македонија веќе се американскиот претседател Џорџ Буш, државниот секретар на САД, Кондолиза Рајс, германската канцеларка Ангела Меркер, како и премиери на повеќе европски земји - потенцира Груевски.Носителот на листата во Четвртата изборна единица, Зоран Ставрески, во Валандово рече дека по намалувањето на даноците Македонија станала привлечна земја за инвеститорите. Тој нагласи дека програмата ...
  | | веќе видена | слични