Зоран Ставрески

  во

  Се премислил петтиот уставен судија, со чиј глас Уставниот суд за влакно успеа да го запре преслекувањето во барок на ГТЦ, Македонската опера и балет и Националната универзитетска библиотека, но и градбата на стотина станбени згради, приватни хотели и други комерцијални објекти кои поранешната влада на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ги прогласила за објекти од посебен интерес за државата. Еднаш веќе донесената одлука за времена забрана за градежни активности на објектите од посебен интерес додека Уставниот суд не се изјасни за оспорениот член на законот е прегласана, и забраната е тргната. Со тргањето на мораториумот за градба ќе се спасат милионските бизнис интереси на ВМРО-ДПМНЕ за стотина локации низ цела Македонија, а партијата ќе има проекти кои лидерот Груевски ќе ги промовира за престојните локалните избори. Преседанот еднаш веќе донесена одлука да се прегласа и смени, е официјално објавен на веб страната на Уставниот суд. Во решението постои одлуката со која на 5 април Судот донел одлука да биде ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Кој е поранешниот министер во време на владеење на Никола Груевски и Али Ахмети, кого јавниот обвинител Марко Зврлевски го гони за перење пари со помош на актуелни и сегашни директори на НЛБ Тутунска банка, е прашањето на кое целата јавност го очекува одговорот, пишува Фактор . Од Јавното обвинителство не откриваат детали, ниту пак посочуваат иницијали. Само кусо посочуваат дека е отворен предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска Банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија за перење пари. „Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање на фирми, подигање на кредити и пренесување на парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа дел од средствата се инвестирани во основање на нови фирми и купување на недвижен имот на подрачјето на град Битола“, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство. Поранешни министри од времето на владеење на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, се и ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Кој е поранешниот министер во време на владеење на Никола Груевски и Али Ахмети, кого јавниот обвинител Марко Зврлевски го гони за перење пари со помош на актуелни и сегашни директори на НЛБ Тутунска банка, е прашањето на кое целата јавност го очекува одговорот, пишува Фактор . Од Јавното обвинителство не откриваат детали, ниту пак посочуваат иницијали. Само кусо посочуваат дека е отворен предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска Банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија за перење пари. „Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање на фирми, подигање на кредити и пренесување на парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа дел од средствата се инвестирани во основање на нови фирми и купување на недвижен имот на подрачјето на град Битола“, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство. Поранешни министри од времето на владеење на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, се и ...
  | | веќе видена | слични

  Кој е поранешниот министер во време на владеење на Никола Груевски и Али Ахмети, кого јавниот обвинител Марко Зврлевски го гони за перење пари со помош на актуелни и сегашни директори на НЛБ Тутунска банка, е прашањето на кое целата јавност го очекува одговорот, пишува Фактор . Од Јавното обвинителство не откриваат детали, ниту пак посочуваат иницијали. Само кусо посочуваат дека е отворен предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска Банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија за перење пари. „Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање на фирми, подигање на кредити и пренесување на парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа дел од средствата се инвестирани во основање на нови фирми и купување на недвижен имот на подрачјето на град Битола“, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство. Поранешни министри од времето на владеење на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, се и ...
  сите 67 | | | веќе видена

  Кој е поранешниот министер во време на владеење на Никола Груевски и Али Ахмети, кого јавниот обвинител Марко Зврлевски го гони за перење пари со помош на актуелни и сегашни директори на НЛБ Тутунска банка, е прашањето на кое целата јавност го очекува одговорот. Од Јавното обвинителство не откриваат детали, ниту пак посочуваат иницијали. Само кусо посочуваат дека е отворен предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска Банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија за перење пари. „Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање на фирми, подигање на кредити и пренесување на парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа дел од средствата се инвестирани во основање на нови фирми и купување на недвижен имот на подрачјето на град Битола“, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство. Поранешни министри од времето на владеење на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, се и министрите Зоран ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Пратеникот од СДСМ, Сашо Поцков, на собраниската говорница извади фотографија од екс-министерката Гордана Јанкулоска, под која пишува „баш кафана систем ја третираме државата“, објави А1он . Ова е дел од разговор кој го објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев и кажа дека се водел помеѓу Јанкулоска и поранешниот министер Зоран Ставрески. Поцков обвини дека ВМРО-ДПМНЕ го блокира Собранието, додека граѓаните бараат решение на реалните проблеми. - Граѓаните во Гевгелија против одлуката да градат рудници. Горд сум што сум од Гевгелија. Гевгеличани ни порачаа две пораки. Додека траеше кампањата за референдумот фокусот беше да не се отвораат рудници. Никој не ја спомна платформата за тоа време. Граѓаните ви велат дека сакаат да почнат демократските процеси - рече Поцков.
  сите 7 | | | веќе видена

  Управата за јавни приходи ги испитува и сметките на актуелниот портпарол на СДСМ, Петре Шилегов. Се бараат детали за текот на парите за сите членови на семејството. Од УЈП велат дека истрагата е даночна тајна и од тие оричини не можат да соопштат повеќе информации. Претходно, беше обелоденето дека се проверуваат сметките на сите членови на семејството на поранешниот министер за финансии, Зоран Ставрески. „Ова е девета или десета истрага за имтот на моето семесјтво, која што партизираните институции на ВМРО ДПМНЕ ја спроведуваат. Ова е прв пат вака јавно да излезе. Во принцип мене ми е нејасно зошто тоа го бараат од 2012-та година, бидејќи јас сум должен, согласно Законот за спречување на корупцијата, да давам одговори пред институциите од моментот кога сум под нивна ингеренција, а тоа е од април 2014 година. Меѓутоа нема проблем, можат да се враќаат наназад колку сакаат. Имотната состојба моја и на моето семејство е транспарентна - изјави Петре Шилегов.
  сите 26 | | | веќе видена

  Зоран Ставрески, за чии состојби на сметките, како и за состојбите на сметките на неговото семејство бара податоци УЈП, сепак, не е поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески, туку некое друго лице. Во обновената вест, остана сомнежот дека станува збор за поранешниот министер, поради што сега објавуваме дополнително објаснување и извинување до семејството на поранешниот министер. Управата за јавни приходи побарала детални информации за состојбите на сметките и на пратеникот од СДСМ Петре Шилегов, почнувајќи од 1 јануари 2012 година до сега. УЈП барала податоци за приливи и одливи на девизни и денарски сметки, како и на штедни книшки, вклучувајќи податоци за налогодавач и краен корисник. Се барале и податоци за кредити и за нивна исплата, рати и договори за подигнување кредити. Барањето на УЈП е поднесено на 18 април годинава.
  сите 4 | | | веќе видена

  УЈП и антикорупциска досега по 10. пат бараат отчет за мојата имотна состојба, која е транспарентна и нема што да се крие, рече пратеникот Петре Шилогов во изјавата за медиумите, по информацијата дека УЈП бара отчет за неговиот имот од 2012 наваму. „Она што го прават е партиски инструирано затоа што институциите се во заложништво. Поскандалозно е тоа што во изминатите три години антикорупциска отвори постапка против опозицијата, наместо да го истражува она што ние го објавивме во ‘Вистината за Македонија’. Но, добра вест е што наскоро ќе има смена на власта и ќе има независни регулатори и вистинска анткорупциска која ќе истражува вистински криминал.“ Што се однесува до поклопувањето на постапката за имотот на Зоран Ставрески, Шилегов рече дека тоа е случајност и дека не сака да има никаква поврзаност со него. На новинарско прашање кога ќе се деблокира Собранието, тој вели дека тоа ќе биде наскоро, но не прецизираше кога. „Промени ќе има многу брзо. Овој процес ќе биде откочен, а за Никола Груевски како ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Пратеникот и портпарол на СДСМ, Петре Шилегов кажа дека Управата за Јавни Приходи по десети пат бара увид во неговата имотна состојба. - Девет пати досега УЈП бара мои имотни листови, за да ми ја провери имотната состојба од 2012. година. Девет пати не најдоа ништо, не ми е јасно што ќе најдат сега - рече Шилегов. На прашање дали овој случај е поврзан со тоа што УЈП проверува имотна состојба на екс-министерот Зоран Ставрески, Шилегов дека немал ниту сакал да има нешто со него. Извор: А1он
  сите 5 | | | веќе видена

  УЈП и антикорупциска досега по 10. пат бараат отчет за мојата имотна состојба, која е транспарентна и нема што да се крие, рече пратеникот Петре Шилогов во изјавата за медиумите, по информацијата дека УЈП бара отчет за неговиот имот од 2012 наваму. „Она што го прават е партиски инструирано затоа што институциите се во заложништво. Поскандалозно е тоа што во изминатите три години антикорупциска отвори постапка против опозицијата, наместо да го истражува она што ние го објавивме во ‘Вистината за Македонија’. Но, добра вест е што наскоро ќе има смена на власта и ќе има независни регулатори и вистинска анткорупциска која ќе истражува вистински криминал.“ Што се однесува до поклопувањето на постапката за имотот на Зоран Ставрески, Шилегов рече дека тоа е случајност и дека не сака да има никаква поврзаност со него. На новинарско прашање кога ќе се деблокира Собранието, тој вели дека тоа ќе биде наскоро, но не прецизираше кога. „Промени ќе има многу брзо. Овој процес ќе биде откочен, а за Никола Груевски како ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Пратеникот и портпарол на СДСМ, Петре Шилегов кажа дека Управата за Јавни Приходи по десети пат бара увид во неговата имотна состојба, јавува „А1он“. https://www.youtube.com/watch?v=x_Eua1tjuK8 – Девет пати досега УЈП бара мои имотни листови, за да ми ја провери имотната состојба од 2012. година. Девет пати не најдоа ништо, не ми е јасно што ќе најдат сега, рече Шилегов. На прашање дали овој случај е поврзан со тоа што УЈП проверува имотна состојба на екс-министерот Зоран Ставрески, Шилегов дека немал ниту сакал да има нешто со него.
  сите 18 | | | веќе видена

  Управата за јавни приходи (УЈП) побарала детални информации за состојбите на сметките на целото семејство на поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески, како и за семејството на пратеникот од СДСМ Петре Шилегов, почнувајќи од 01. јануари 2012 година до сега – дознава порталот Плусинфо.УЈП барала податоци за приливи и одливи на девизни и денарски сметки, како и на штедни книшки, вклучувајќи податоци за налогодавач и краен корисник. Се барале и податоци за кредити и за нивна исплата, рати и договори за подигнување кредити.Барањето на УЈП е поднесено на 18 април годинава.Останува отворено прашањето зошто УЈП го чешла контото на семејството Ставрески, кој е кум на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, и долго време беше негова десна рака. Како што е познато, во „бомбите“ што ги објави СДСМ, Ставрески беше тој кој призна дека државата безмилосно троши пари за чоколадо, а нема ни за леб.
  сите 22 | | | веќе видена

  УЈП и антикорупциска досега по 10. пат бараат отчет за мојата имотна состојба, која е транспарентна и нема што да се крие, рече пратеникот Петре Шилогов во изјавата за медиумите, по информацијата дека УЈП бара отчет за неговиот имот од 2012 наваму. „Она што го прават е партиски инструирано затоа што институциите се во заложништво. Поскандалозно е тоа што во изминатите три години антикорупциска отвори постапка против опозицијата, наместо да го истражува она што ние го објавивме во ‘Вистината за Македонија’. Но, добра вест е што наскоро ќе има смена на власта и ќе има независни регулатори и вистинска анткорупциска која ќе истражува вистински криминал.“ Што се однесува до поклопувањето на постапката за имотот на Зоран Ставрески, Шилегов рече дека тоа е случајност и дека не сака да има никаква поврзаност со него. На новинарско прашање кога ќе се деблокира Собранието, тој вели дека тоа ќе биде наскоро, но не прецизираше кога. „Промени ќе има многу брзо. Овој процес ќе биде откочен, а за Никола Груевски како ...
  сите 23 | | | веќе видена

  УЈП и антикорупциска досега по 10. пат бараат отчет за мојата имотна состојба, која е транспарентна и нема што да се крие, рече пратеникот Петре Шилогов во изјавата за медиумите, по информацијата дека УЈП бара отчет за неговиот имот од 2012 наваму. „Она што го прават е партиски инструирано затоа што институциите се во заложништво. Поскандалозно е тоа што во изминатите три години антикорупциска отвори постапка против опозицијата, наместо да го истражува она што ние го објавивме во ‘Вистината за Македонија’. Но, добра вест е што наскоро ќе има смена на власта и ќе има независни регулатори и вистинска анткорупциска која ќе истражува вистински криминал.“ Што се однесува до поклопувањето на постапката за имотот на Зоран Ставрески, Шилегов рече дека тоа е случајност и дека не сака да има никаква поврзаност со него. На новинарско прашање кога ќе се деблокира Собранието, тој вели дека тоа ќе биде наскоро, но не прецизираше кога. „Промени ќе има многу брзо. Овој процес ќе биде откочен, а за Никола Груевски како ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Управата за јавни приходи (УЈП) побарала детални информации за состојбите на сметките на целото семејство на поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески, како и за семејството на пратеникот од СДСМ Петре Шилегов, почнувајќи од 01. јануари 2012 година до сега, дознава Плусинфо. УЈП барала податоци за приливи и одливи на девизни и денарски сметки, како и на штедни книшки, вклучувајќи податоци за налогодавач и краен корисник. Се барале и податоци за кредити и за нивна исплата, рати и договори за подигнување кредити. Барањето на УЈП е поднесено на 18 април годинава. Останува отворено прашањето зошто УЈП го чешла контото на семејството Ставрески, кој е кум на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, и долго време беше негова десна рака. Како што е познато, во „бомбите“ што ги објави СДСМ, Ставрески беше тој кој призна дека државата безмилосно троши пари за чоколадо, а нема ни за леб.
  сите 27 | | | веќе видена

  Управата за јавни приходи (УЈП) побарала детални информации за состојбите на сметките на целото семејство на поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески, како и за семејството на пратеникот од СДСМ Петре Шилегов, почнувајќи од 1 јануари 2012 година до сега, дознава Плусинфо. УЈП барала податоци за приливи и одливи на девизни и денарски сметки, како и на штедни книшки, вклучувајќи податоци за налогодавач и краен корисник. Се барале и податоци за кредити и за нивна исплата, рати и договори за подигнување кредити. Барањето на УЈП е поднесено на 18 април годинава. Останува отворено прашањето зошто УЈП го чешла контото на семејството Ставрески, кој е кум на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, и долго време беше негова десна рака. Како што е познато, во „бомбите“ што ги објави СДСМ, Ставрески беше тој кој призна дека државата безмилосно троши пари за чоколадо, а нема ни за леб. ОБНОВЕНО Поради невнимание, во документите што ги објавуваме подолу, Плусинфо ги објави и имињата на ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Управата за јавни приходи (УЈП) побарала детални информации за состојбите на сметките на целото семејство на поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески, како и за семејството на пратеникот од СДСМ Петре Шилегов, почнувајќи од 01. јануари 2012 година до сега, дознава Плусинфо . УЈП барала податоци за приливи и одливи на девизни и денарски сметки, како и на штедни книшки, вклучувајќи податоци за налогодавач и краен корисник. Се барале и податоци за кредити и за нивна исплата, рати и договори за подигнување кредити.Барањето на УЈП е поднесено на 18 април годинава. Останува отворено прашањето зошто УЈП го чешла контото на семејството Ставрески, кој е кум на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, и долго време беше негова десна рака. Како што е познато, во „бомбите“ што ги објави СДСМ, Ставрески беше тој кој призна дека државата безмилосно троши пари за чоколадо, а нема ни за леб.
  сите 27 | | | веќе видена

  Пратеникот и портпарол на СДСМ, Петре Шилегов кажа дека Управата за Јавни Приходи по десети пат бара увид во неговата имотна состојба.– Девет пати досега УЈП бара мои имотни листови, за да ми ја провери имотната состојба од 2012. година. Девет пати не најдоа ништо, не ми е јасно што ќе најдат сега, рече Шилегов.На прашање дали овој случај е поврзан со тоа што УЈП проверува имотна состојба на екс-министерот Зоран Ставрески, Шилегов дека немал ниту сакал да има нешто со него.
  сите 29 | | | веќе видена

  Управата за јавни приходи (УЈП) побарала детални информации за состојбите на сметките на целото семејство на поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески, како и за семејството на пратеникот од СДСМ Петре Шилегов, почнувајќи од 01. јануари 2012 година до сега, пренесува порталот Плусинфо УЈП, преку барање поднесено на 18-ти април, барала податоци за приливи и одливи на девизни и денарски сметки, како и на штедни книшки, вклучувајќи податоци за налогодавач и краен корисник. Се барале и податоци за кредити и за нивна исплата, рати и договори за подигнување кредити. Повеќе на Плусинфо
  сите 12 | | | веќе видена