Зоран Ставрески

  во

  Лидерот на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски на прославата по повод 27 години од формирањето на партијата најави внатрешно реструктуирање и кадровско освежување на партиските редови. Тој на прославата Музејот на македонската борба пристигна навреме. Камерата на Телма не ги забележа во првиот ред покрај лидерот поранешните министри Гордана Јанкуловска, Никола Поповски и Миле Јанакиевски. До него беа Трајко Велјановски, Илија Димовски, Емил Димитриев и Зоран Ставрески. Со доцнење пристигнаа Антонио Милошоски, Спиро Ристовски и Коце Трајановски. Пораката до владеачката СДСМ беше дека за важни прашања може да сметаат на поддршката од ВМРО–ДПМНЕ но, дека ќе направат се за да спречат закони и потези кои ќе бидат на штета на државата. Македонија Има видео?: da
  сите 432 | | | веќе видена

  Во ТИРЗ Струмица денеска беше официјално пуштена во употреба фабриката за производство на навлаки за автомобилски седишта „Адиент“. Инвестицијата е 20 милиони американски долари и ќе вработи над 1.300 лица. На отворањето на овој прв објект во зоната присуствуваа премиерот Зоран Заев, американскиот амбасадор Џес Бејли, директорот на Дирекцијата за ТИРЗ Виктор Мизо и Владимир Тефлик, потпретседател на операции на „Адиент“. Претседателот на Владата Зоран Заев истакна дека како Влада посветена на евроатлантските интеграции ги отвора можностите и за бизнисот. – Отворањето на „Адиент“ почна пред доаѓањето на новата Влада. И тогаш како градоначалник на Општина Струмица дадов силна поддршка, а и денеска го поздравувам отворањето на фабриката кое носи и нови работни места. Сакам да испратиме порака и дека ќе одиме чекор понатаму „Адиент“ да остане тука и да продолжи да се развива, рече Заев. Додаде дека како реформска Влада ќе овозможат еднакви услови за развој на бизнисот. – Преку реформскиот процес зад кој цврсто ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Во ТИРЗ Струмица денеска беше официјално пуштена во употреба фабриката за производство на навлаки за автомобилски седишта „Адиент“. Инвестицијата е 20 милиони американски долари и ќе вработи над 1.300 лица. На отворањето на овој прв објект во зоната присуствуваа премиерот Зоран Заев, американскиот амбасадор Џес Бејли, директорот на Дирекцијата за ТИРЗ Виктор Мизо и Владимир Тефлик, потпретседател на операции на „Адиент“.Претседателот на Владата Зоран Заев истакна дека како Влада посветена на евроатлантските интеграции ги отвора можностите и за бизнисот. – Отворањето на „Адиент“ почна пред доаѓањето на новата Влада. И тогаш како градоначалник на Општина Струмица дадов силна поддршка, а и денеска го поздравувам отворањето на фабриката кое носи и нови работни места. Сакам да испратиме порака и дека ќе одиме чекор понатаму „Адиент“ да остане тука и да продолжи да се развива, рече Заев.Додаде дека како реформска Влада ќе овозможат еднакви услови за развој на бизнисот.– Преку реформскиот процес зад кој цврсто ...
  сите 33 | | | веќе видена

  21 Јануари 2013 година, во вечерните часови Собранието со 58 гласови “за“ и ниту еден против или воздржан, го избра Марко Зврлевски за нов Јавен обвинител. На оваа позиција дојде од скопското обвинителство, наследувајќи го дотогашниот обвинител Љупчо Шврговски. Четири години подоцна, почнува постапката за разрешување на Зврлевски, со тоа што од страна на Владата предводена од СДСМ е покрената инцијатива. Следни на потег се Советот на јавни обвинители кој треба да испрати мислење до Владата. Обвинителот Зврлевски непосредно по изборот во 2013 година беше регистриран на Ромскиот бал, во друштво на Сашо Мијалков, Никола Грувески и Амди Бајрам, по што не запреа коментарите за негова блискост со доскорешната власт предводена од Вмро-Дпмне. Кои случаи останаа “под клуч“ ? На позицијата државен јавен обвинител, Зврлевски дојде како единствен кандидат што се пријави на огласот. Тогаш на адреса на Владата стаса позитивно мислење од страна Советот на јавни обвинители. “Пред претседателот на Собранието на Република ...
  сите 183 | | | веќе видена

  Три дена се чека оставката од човекот кој ја „зароби“ и „приватизира“ обвинителската дејност. И јавноста и експертите и меѓународната јавност работата на Марко Зврлевски ја оценуваа како пристрасна и селективна, и затоа не оставка, туку разрешување се неопходни за почеток на неопходните реформи. На 24 јануари 2013, тогаш новиот јавен обвинител Марко Зврлевски пред тогашниот претседател на Законодавниот дом Трајко Вељаноски се заколна дека при вршењето на функцијата Јавен обвинител ќе работи согласно Уставот, законите и ратификуваните договори, дека ќе постапува непристрасно, совесно и стручно. Вака вети Зврлевски и веднаш замина на Ромскиот бал. Со Мијалков, Груевски и Амди Бајрам „договараа“ како побрзо да ја подобрат општествената положба на јавните обвинители, да ја унапредат работата на јавното обвинителство, како што беа приоритетите на Зврлевски. Но по четири години како шеф на обвинителите, ќе остане запаметен по ниту еден решен случај за кој не доби амин од власта.Марко Зврлевски гледаше и слушаше ...
  сите 138 | | | веќе видена

  Новиот премиер верува дека може да биде трансформативен лидер кој ќе понуди визионерска, а не одбранбена социјалдемократија и дека откако ја промени партијата може да го промени и општеството. Што мислеше новиот премиер, Зоран Заев, кога влегуваше во својот нов кабинет да ја преземе функцијата од Емил Димитриев? Дали им веруваше на своите очи кога поминуваше покрај портретите на поранешните премиери (најголемата рамка беше за сликата на Никола Груевски и само на неа и на онаа на Димитриев беше насликано македонското знаме, како тие да биле единствените бранители на државата) и дали се сеќаваше на оние мигови пред две и пол години кога беше тајно сниман за време на контроверзниот разговор? Дали се сеќаваше дека тие одаи беа сосем поинакви од оние во кои го пречека Димитриев? Дали ја виде оваа монархистичка промена во ентериерот во собата во која се обидуваше да се надмудрува со Груевски? Дали забележа дека влегува во срцето на она против кое се бореше три години, кога како влог се стави себеси, своето ...
  сите 141 | | | веќе видена

  Новиот премиер верува дека може да биде трансформативен лидер кој ќе понуди визионерска, а не одбранбена социјалдемократија и дека откако ја промени партијата може да го промени и општеството. Колумна на Љупчо Поповски. Што мислеше новиот премиер, Зоран Заев, кога влегуваше во својот нов кабинет да ја преземе функцијата од Емил Димитриев? Дали им веруваше на своите очи кога поминуваше покрај портретите на поранешните премиери (најголемата рамка беше за сликата на Никола Груевски и само на неа и на онаа на Димитриев беше насликано македонското знаме, како тие да биле единствените бранители на државата) и дали се сеќаваше на оние мигови пред две и пол години кога беше тајно сниман за време на контроверзниот разговор? Дали се сеќаваше дека тие одаи беа сосем поинакви од оние во кои го пречека Димитриев? Дали ја виде оваа монархистичка промена во ентериерот во собата во која се обидуваше да се надмудрува со Груевски? Дали забележа дека влегува во срцето на она против кое се бореше три години, кога како влог се ...
  сите 129 | | | веќе видена

  Специјалното јавно обвинителство денеска отвори нов случај „Траекторија“ против четири службени лица, високи владини функционери, кои во втората половина од 2012 и во текот на 2о13 година во постапка за изградба на автопатите Скопје-Штип и Кичево-Охрид ги искористиле и пречекориле овластувањата, соопшти СЈО. Обвинителката Фатиме Фета кажа дека постои основано сомнение дека е ошететен буџетот за 155.117.172 евра и за истиот износ на изведувачот му овозможиле на противправна имотна корист. „Четирите лица во постапката ја одбегнале примената на Законот за јавни набавки и постапиле спротивно на условите на кинеската влада и кинеската банка Ексим како заемодавач“, рече Фетаи. Истрагата за кинеските автопати произлегува од 14. бомба на тогашната опозиција, во која беше објавен прислушуван разговор меѓу поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот премиер Никола Груевски. Во разговорот додека трае тендерскиот процес за автопатите, Груевски го прашува Јанакиески „За ова ти колку ...
  сите 56 | | | веќе видена

  Македонската филхармонија по 73 години доби сопствен објект во центарот на Скопје. Се градеше седум години, а инвестицијата тежи 37 милиони евра. Новиот објект се протега на површина од 12.400 квадратни метри. Има две сали – голема сала со капацитет од илјада места и мала, повеќенаменска сала со капацитет од 310 места, опремени со најсовремени сценско – технолошки системи за врвна акустика. На отварањето освен претседателот Ѓорге Иванов, премиерот во заминување Емил Димитриев и министерката за култура, Елизабета Канчевска Милеска, присуствуваа и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, неговиот братучед и екс директор на УБК, Сашо Мијалков, како и поранешните министри Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески. На отварањето дојде и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пратеникот Крсто Јовановски и градоначалниците со истечен мандат, Коце Трајановски и Ивица Коневски. Дел од партиското раководство, кое не извршува државна функција, седеа во горните ложи, додека во првите редови со своите сопруги ...
  сите 5 | | | веќе видена

  После осум години од најавата новото седиште на Филхармонија ги отвори вратите. Први гости-политичкиот врв и раководство на ВМРО ДПМНЕ. Меѓу нив сегашни и екс министри. Сашо Мијалков, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески, Зоран Ставрески-само дел од партиското раководство кое на свеченото отворање на Филхармонија му испрати можеби последен аплауз на својот лидер. Никола Груевски по обичај со доцнење од час и половина пристигна на свеченото пуштање на зградата а црвената лента не се пресече без тој да дојде. Меѓу присутните беа и скопските градоначалници Коце Трајановски, Ивица Конески, техничкиот премиер Емил Димитриев, директорот на Телеком Жарко Луковски, министрите Спиро Ристовски и Никола Тодоров. Само за потсетување...новата зграда на Македонска филхармонија според првичната најава во 2009 требаше да чини шест милиони евра, но ја достигна сумата од 39 милиони евра. Од партијата на мандатарот Заев немаше никој на свеченоста. Министерката Канчевска-Милеска „фатена во тесно“ од новинарите без влакно на ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Македонската филхармонија по 73 години доби сопствен објект во центарот на Скопје. Се градеше седум години, а инвестицијата тежи 37 милиони евра. Новиот објект се протега на површина од 12.400 квадратни метри. Има две сали – голема сала со капацитет од илјада места и мала, повеќенаменска сала со капацитет од 310 места, опремени со најсовремени сценско – технолошки системи за врвна акустика. На отварањето освен претседателот Ѓорге Иванов, премиерот во заминување Емил Димитриев и министерката за култура, Елизабета Канчевска Милеска, присуствуваа и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, неговиот братучед и екс директор на УБК, Сашо Мијалков, како и поранешните министри Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески. На отварањето дојде и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пратеникот Крсто Јовановски и градоначалниците со истечен мандат, Коце Трајановски и Ивица Коневски. Дел од партиското раководство, кое не извршува државна функција, седеа во горните ложи, додека во првите редови со своите сопруги ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по 30-минутното доцнење на отварањето на новата сала во филхармонијата беше пречекан со аплауз. Со неговото доцнење, ја одложи и целата церемонија. Во холот на новата филхармонија беше пречекан од министерката за култура Елизабета Канческа Милевска на која ѝ честита за новиот објект. Груевски кратко одговори дека купил карти за да влезе на настапот иако ниту тој ниту неговата сопруга не покажаа билети на влез во салата. Тој седна веднаш до претседателот на државата Ѓорге Иванов и премиерот во заминување Емил Димитриев. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не одговори на новинарските прашања дали ќе остане лидер на партијата или ќе се повлече од функцијата. На отварањето освен Иванов, Димитриев, Канчевска Милеска и Груевски, присуствуваа и неговиот братучед и екс директор на УБК, Сашо Мијалков, како и поранешните министри Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески. На отварањето дојде и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пратеникот Крсто Јовановски и ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Македонската филхармонија по 73 години доби сопствен објект во центарот на Скопје. Се градеше седум години, а инвестицијата тежи 37 милиони евра. Новиот објект се протега на површина од 12.400 квадратни метри. Има две сали – голема сала со капацитет од илјада места и мала, повеќенаменска сала со капацитет од 310 места, опремени со најсовремени сценско – технолошки системи за врвна акустика. На отварањето освен претседателот Ѓорге Иванов, премиерот во заминување Емил Димитриев и министерката за култура, Елизабета Канчевска Милеска, присуствуваа и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, неговиот братучед и екс директор на УБК, Сашо Мијалков, како и поранешните министри Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески. На отварањето дојде и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пратеникот Крсто Јовановски и градоначалниците со истечен мандат, Коце Трајановски и Ивица Коневски. Дел од партиското раководство, кое не извршува државна функција, седеа во горните ложи, додека во првите редови со своите сопруги ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Партискиот врв на ВМРО-ДПМНЕ, синоќа присуствуваше на отворањето на новиот објект на Филхармонија, зграда, која според некои информации е пуштена во употреба без последните проверки на објектот - пишува Макфакс. На отварањето освен претседателот Ѓорге Иванов, премиерот во заминување Емил Димитриев и министерката за култура, Елизабета Канчевска Милеска, присуствуваа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, неговиот братучед и екс директор на УБК, Сашо Мијалков, како и поранешните министри Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Зоран Ставрески. На отварањето дојде и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пратеникот Крсто Јовановски и градоначалниците со истечен мандат, Коце Трајановски и Ивица Коневски. https://youtu.be/di_Kfk-2ezA
  сите 6 | | | веќе видена

  Речиси целиот партиски врв на ВМРО-ДПМНЕ присуствуваше на отварањето на новата филхармонија, која е пуштена во употреба без последните проверки на објектот. На отварањето освен претседателот Ѓорге Иванов , премиерот во заминување Емил Димитриев , министерот за здравство, Никола Тодоров и министерката за култура, Елизабета Канчевска Милеска , присуствуваа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски , неговиот братучед и екс директор на УБК, Сашо Мијалков , како и поранешните министри Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Зоран Ставрески . На отварањето дојде и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски , пратеникот Крсто Јовановски и градоначалниците со истечен мандат, Коце Трајановски и Ивица Коневски . За разлика од сите поранешни функионери кои седеа во последни редови од новата сала на Филхармонијата, Никола Груевски и неговата сопруга беа сместени во средниот ред, онаму каде што седеа претседателот Иванов и премиерот Димитриев. Министерката во заминување, Канчевска Милеска претходно во изјава за ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Партискиот врв на ВМРО-ДПМНЕ, денес присуствуваше на отворањето на новиот објект на Филхармонија, зграда, која според некои информации е пуштена во употреба без последните проверки на објектот. На отварањето освен претседателот Ѓорге Иванов, премиерот во заминување Емил Димитриев и министерката за култура, Елизабета Канчевска Милеска, присуствуваа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, неговиот братучед и екс директор на УБК, Сашо Мијалков, како и поранешните министри Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески. На отварањето дојде и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пратеникот Крсто Јовановски и градоначалниците со истечен мандат, Коце Трајановски и Ивица Коневски. Дел од партиското раководство, кое не извршува државна функција, седеа во горните ложи, додека во првите редови со своите сопруги беа поздравувани претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, претседателот на државата Ѓорге Иванов и премиерот Емил Димитриев. Министерката во заминување, Елизабета Канчевска Милеска пред ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски беше пречекан со аплауз на отварањето на филхармонијата, откако доцнеше 30 минути. Настапот на музичарите не започна до неговото влегување, а министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска не влезе додека не се појави лидерот на нејзината партија, објави А1 он . Груевски за медиумите не сакаше да одговори дали ќе се повлече од лидерската позиција во партијата, а само кратко одговори дека купил карти за да влезе на настанот иако ниту тој ниту неговата сопруга не покажаа билети на влез во салата. Тој седна веднаш до претседателот на државата Ѓорге Иванов и премиерот во заминување Емил Димитриев. На отвoрањето на новиот објект на Филхармонијата беа екс директор на УБК, Сашо Мијалков и поранешните министри Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Зоран Ставрески. Министерката за култура рече дека сите тие си купиле карти и дека ниту еден политичар не добил покана да присуствува на отворањето. Билетите за првиот концерт во новата Филхармонија чинеа од 2.500 и 3.000 ...
  сите 50 | | | веќе видена

  Партискиот врв на ВМРО-ДПМНЕ, денес присуствуваше на отворањето на новиот објект на Филхармонија, зграда, која според некои информации е пуштена во употреба без последните проверки на објектот. На отварањето освен претседателот Ѓорге Иванов, премиерот во заминување Емил Димитриев и министерката за култура, Елизабета Канчевска Милеска, присуствуваа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, неговиот братучед и екс директор на УБК, Сашо Мијалков, како и поранешните министри Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Зоран Ставрески. На отварањето дојде и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пратеникот Крсто Јовановски и градоначалниците со истечен мандат, Коце Трајановски и Ивица Коневски. Дел од партиското раководство, кое не извршува државна функција, седеа во горните ложи, додека во првите редови своите сопруги беа поздравувани претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, претседателот на државата Ѓорге Иванов и премиерот Емил Димитриев. Министерката во заминување, Елизабета Канчевска Милеска ...
  сите 79 | | | веќе видена

  Речиси целиот партиски врв на ВМРО-ДПМНЕ присуствуваше на отварањето на новата филхармонија, која е пуштена во употреба без последните проверки на објектот.На отварањето освен претседателот Ѓорге Иванов, премиерот во заминување Емил Димитриев и министерката за култура, Елизабета Канчевска Милеска, присуствуваа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, неговиот братучед и екс директор на УБК, Сашо Мијалков, како и поранешните министри Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Зоран Ставрески. На отварањето дојде и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пратеникот Крсто Јовановски и градоначалниците со истечен мандат, Коце Трајановски и Ивица Коневски. За разлика од сите поранешни функионери кои седеа во последни редови од новата сала на Филхармонијата, Никола Груевски и неговата сопруга беа сместени во средниот ред, онаму каде што седеа претседателот Иванов и премиерот Димитриев.Министерката во заминување, Канчевска Милеска претходно во изјава за медиумите рече дека ниту еден политичар не добил ...
  сите 359 | | | веќе видена

  Партискиот врв на ВМРО-ДПМНЕ, денес присуствуваше на отворањето на новиот објект на Филхармонија, зграда, која според некои информации е пуштена во употреба без последните проверки на објектот. На отварањето освен претседателот Ѓорге Иванов, премиерот во заминување Емил Димитриев и министерката за култура, Елизабета Канчевска Милеска, присуствуваа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, неговиот братучед и екс директор на УБК, Сашо Мијалков, како и поранешните министри Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески. На отварањето дојде и поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пратеникот Крсто Јовановски и градоначалниците со истечен мандат, Коце Трајановски и Ивица Коневски. Дел од партиското раководство, кое не извршува државна функција, седеа во горните ложи, додека во првите редови со своите сопруги беа поздравувани претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, претседателот на државата Ѓорге Иванов и премиерот Емил Димитриев. Министерката во заминување, Елизабета Канчевска Милеска пред ...
  сите 359 | | | веќе видена