Зоран Ставрески

  во

  Отчетот за сработеното во првите 100 дена на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески пројде и во објаснување за проблемите со изградбата на автопатите во Македонија како едни од најскапите инфраструктурни проекти, но и на тоа што не го сработила како што треба претходната влада. Министерот Сугарески не прецизираше колкава ќе биде штетата во државниот буџет поради грешките во изградбата на автопатите. Тој вината ја префрла на претходната власт, но вети дека изградбата ќе продолжи со посакуваната динамика и на начин на кој ќе се заштитат интересите на Македонија, со контролирано трошење на парите. Сугарески кажа дека државата добила 41 милион евра неповратни средства за изградба на автопатиштата и негираше дека има стопирање во изградбата на веќе почнатите проекти. Сепак, рече дека се работи со намалена динамика поради тоа што ги решавале проблемите кои ги оставила претходната власт. „Проектите се направени целосно погрешни. Менувани се на дневна основа, за да некои си го остварат својот хир и во ...
  сите 52 | | | веќе видена

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески не кажува колкава ќе биде штетата во државниот буџет поради грешките во изградбата на автопатите. Тој вината ја префрла на претходната власт, но вети дека изградбата ќе продолжи со посакуваната динамика и на начин на кој ќе се заштитат интересите на Македонија, со контролирано трошење на парите. Сугарески кажа дека државата добила 41 милион евра неповратни средства за изградба на автопатиштата и негираше дека има стопирање во изградбата на веќе почнатите проекти. Сепак, рече дека се работи со намалена динамика поради тоа што ги решавале проблемите кои ги оставила претходната власт. „Проектите се направени целосно погрешни. Менувани се на дневна основа, за да некои си го остварат својот хир и во јавноста да прикажат дека се работи. Зоштои криеја четири години дека автопатиштата се закочени?“ - изјави Горан Сугарески. Министерството за транспорт и врски поднело предлог закон за анекс договор до владата со цел да се продолжи рокот за изградба на автопатот ...
  сите 54 | | | веќе видена

  Разузнавачот Ѓорѓи Лазаревски кој со колегата од Управата за безбедност и контраразузнавање Ѕвонко Костовски ги изнел „бомбите“ од УБК и му ги предал на Зоран Верушевски, во интервју за „ Нова ТВ “ кажа дека одлуката да почне да ги зачувува нелегално прислушуваните разговори ја донел кога слушнал разговор меѓу поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и ексминистерот за финансии Зоран Ставрески. „Кога првпат дознав дека се прислушува министерката за внатрешни работи и не знаев тогаш дека не се прислушува министерот за финансии Зоран Ставрески, важно дека има разговори меѓу нив, и кога чув некоја содржина од таков разговор, му реков на Ѕвонко, тоа мора да се зачува“, рече Лазаревски, кој до 2006 година бил началник на Петтата управа во МВР. Поранешниот директор на УБК Зоран Верушевски беше првообвинет во случајот „Пуч“, а Ѓорѓи Лазаревски беше второобвинет и Основното јавно обвинителство го товареше за неовластено прислушување и шпионажа. Ѕвонко Костовски се спогоди со обвинителството и ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Јас веќе не сум веќе истиот човек. Веројатно за еден живот вреди да се помине тоа, да си речеш „барем не сум живеел залудно“, вели разузнавачот Ѓорги Лазаревски, „виновникот“ за обелоденувањето на прислушуваните материјали по поминати 11 месеци во притвор.Во интервју за порталот НоваТВ, Лазаревски, поранешниот началник на петата управа во МВР, вели дека во УБК се создал амбиент на приватизација на институцијата.Тој и Ѕвонко Костовски беа обвинети во случајот „Пуч“ дека ги дале нелегално прислушуваните разговори на Зоран Верушевски, кои потоа претседателот на СДСМ Зоран Заев ги објавуваше. Лазаревски вели дека во 2008 година дознал дека во УБК се прави нелегално масовно прислушување и не сакал тоа да го премолчи. Заедно со колегата Ѕвонко Костовски три години ги собирале нелегално прислушуваните разговори за да се открие вистина. Потоа материјалите му биле давани на Зоран Верушевски.Одлуката за да ги зачувува прислушуваните разговори, Лазаревски вели дека ја донел кога слушнал разговор меѓу поранешната ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Зврелвски ќе остане запаметен како Јавен обвинител во чие време се формираше Специјално јавно обвинителство, со основна цел – да ги истражи наводите од прислушуваните разговори поврзани и кои произлегоа од прислушуваните телефонски разговори. Марко Зврлевски е на функцијата јавен обвинител на Република Македонија од 2013 година, а на оваа позиција дојде од одделението за организиран криминал и корупција. Најголемите критики кон Зврлевски следуваа по објавувањето на политичките бомби од страна на опозицската СДСМ, преточени во проектот „Вистината за Македонија“. Обвинителството со месеци ги чуваше во фиока, а во меѓувреме отвори случај против Заев познат како „Пуч“. На ромски бал со Мијалков и Бајрам Марко Зврлевски во јавноста се појавуваше многу ретко. за четири години откако беше на челната позизвицја на државното обвинителство, Зврлевски прес конференција има одржано еднаш или двапати и тоа за да ја претстави пр - службата. Медиумите не ги сакаше многу, во насока на тоа дека речиси секогаш одбиваше ...
  сите 222 | | | веќе видена

  Пратениците во Собранието попладнево со 64 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржан“, по 12 продолженија на седницата, го разрешија јавниот обвинител, Марко Зврлевски. Пратениците од владејачкото мнозинство одлуката за разрешување на Зврлевски ја поздравија со аплауз. Нивните колеги од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата, затоа што сметаат дека разрешувањето е незаконско. Тие се повикуваат на мислењето на Антикорупциската комисија дека разрешувањето е незаконско. Предлогот на Владата за разрешување на Зврлевски беше ставен на дневен ред во Собранието на 12 јули, а дискусијата траеше се до вчера, кога пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од понатамошна расправа откако стигна мислењето на Антикорупциската комисија. Власта планира реформи во судството, а на Зврлевски му забележаа дека не работел професионално. БИОГРАФИЈА Марко Зврлевски е роден на 04.12.1960 година во Дебар. Основно и средно образование завршува во Скопје. Дипломира на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. ...
  сите 268 | | | веќе видена

  Прашање од два долари е кој ги креира сега политиките во ВМРО-ДПМНЕ. Таква конфузија во ставовите, во изјавите, во концепциите, во перцепциите на настаните што се случуваат со неверојатна динамика во и околу Македонија, се чини дека немало ниту на првиот ден од нејзиното основање, кога партијата не беше ниту во флуидна фаза. Главниот идеолог, кој наводно бил алфа и омега на начинот на презентирањето на политиките на партијата во јавноста, сега, според изјавите на неговите адвокати, се лечел во некоја болница во Будимпешта (остана тајна од што бил болен), па е понастрана од креирањето на стратегиите. Во јавноста ги нема ни три-четворицата главни поранешни министри и силни луѓе во врвот на партијата, па оние што останаа треба да ја одржат ВМРО-ДПМНЕ во живот, но на погрешен начин. Ги нема и оние професори кои го кроеја демохристијанскиот штоф на конзервативната партија за да ѝ дадат идеолошка платформа. Илија Димовски е добар пратеник, извежбан собраниски полемичар, кој знае да поентира над политичките ривали, ...
  сите 154 | | | веќе видена

  По чија желба или чија стратегија ВМРО-ДПМНЕ замина во егзил, во кој самото се прогонува, подготвено е да се скара со сите, и дома и надвор, и да очекува граѓаните на избори да го поддржат овој беспричински нихилизам. Прашање од два долари е кој ги креира сега политиките во ВМРО-ДПМНЕ. Таква конфузија во ставовите, во изјавите, во концепциите, во перцепциите на настаните што се случуваат со неверојатна динамика во и околу Македонија, се чини дека немало ниту на првиот ден од нејзиното основање, кога партијата не беше ниту во флуидна фаза. Главниот идеолог, кој наводно бил алфа и омега на начинот на презентирањето на политиките на партијата во јавноста, сега, според изјавите на неговите адвокати, се лечел во некоја болница во Будимпешта (остана тајна од што бил болен), па е понастрана од креирањето на стратегиите. Во јавноста ги нема ни три-четворицата главни поранешни министри и силни луѓе во врвот на партијата, па оние што останаа треба да ја одржат ВМРО-ДПМНЕ во живот, но на погрешен начин. Ги нема и оние ...
  сите 219 | | | веќе видена

  По чија желба или чија стратегија ВМРО-ДПМНЕ замина во егзил, во кој самото се прогонува, подготвено е да се скара со сите, и дома и надвор, и да очекува граѓаните на избори да го поддржат овој беспричински нихилизам Прашање од два долари е кој ги креира сега политиките во ВМРО-ДПМНЕ. Таква конфузија во ставовите, во изјавите, во концепциите, во перцепциите на настаните што се случуваат со неверојатна динамика во и околу Македонија, се чини дека немало ниту на првиот ден од нејзиното основање, кога партијата не беше ниту во флуидна фаза. Главниот идеолог, кој наводно бил алфа и омега на начинот на презентирањето на политиките на партијата во јавноста, сега, според изјавите на неговите адвокати, се лечел во некоја болница во Будимпешта (остана тајна од што бил болен), па е понастрана од креирањето на стратегиите. Во јавноста ги нема ни три-четворицата главни поранешни министри и силни луѓе во врвот на партијата, па оние што останаа треба да ја одржат ВМРО-ДПМНЕ во живот, но на погрешен начин. Ги нема и оние ...
  сите 241 | | | веќе видена

  Браво за изборот, заедно сплотени до нови победи, ќе се работи со поголема енергија и мотив од било кога, учете од грешките и продолжете ги добрите практики, речено сторено, нова енергија за нови успеси, без запирање кон нови победи. Ова се дел од реакциите на социјалните мрежи по изборот на новите членови на Извршниот комите на ВМРО ДПМНЕ. Граѓаните пишуваат – Никола Груевски го исполни ветувањето и внесе свежина во партиските редови со што уште повеќе ја засили инфраструктурата за брзо враќање на власт. Одличен тим за голема победа на ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори.. Позитивни реакции има и за новиот генерален секретар Христијан Мицкоски, доктор по технички науки и професор на Машинскиот факултет во Скопје. “Мицкоски, иако не го познавам лично, тој е мој фаворит“, “искрено се радувам за овој човек“, “силна личност огромен капацитет и високи морални вредности, ВМРО ДПМНЕ доби железна рака од генерален секретар, полн погодок со Христијан Мицкоски“ се реакциите на граѓаните. Како што велат од партијата, ВМРО ...
  сите 64 | | | веќе видена

  Новоизбраниот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во кој сега членуваат еминентни професори, граѓани и експерти во својата област кои се докажани професионалци, а се доживува како баланс меѓу влијателните и веќе докажани кадри и млади перспективни индивидуалци и професионалци, укажува и на многу претпазливо и насочено селектирање на кадрите коишто во иднина преку постојано присуство на теренот меѓу избирачите ќе работат истовремено и на градењето на личните кариери како политичари и ќе го претстават новиот свеж дух во партијата. Но, тоа очигледно предизвика страв кај владејачката СДСМ, којашто се обидува да се спротистави со т.н. герила кампања и тоа на едно многу ниско ниво, првенствено пласирана преку социјалните мрежи. Промените во врвните тела и органи на секоја партија, вообичаено се доживуваат како заземање нов курс на одредената политичка групација. Сепак, кога станува збор за ВМРО-ДПМНЕ, тоа не се наметнува како неопходност во овој момент. Затоа што, од една страна партијата не ги загуби вонредните ...
  сите 43 | | | веќе видена

  Со смена на две третини од членовите на Извршниот Комитет ВМРО-ДПМНЕ го почнува процесот на големи реформи во партијата. Од таму велат дека со спој на младоста и искуството тргнуваат по нова победа на претстојните локални избори. Вистинско освежување во партиските редови се очекува да биде докторот по технички науки Христијан Мицковски кој доаѓа на позицијата Генерален секретар на партијата и го менува Емил Димитриев кој и натаму останува во Извршниот комитет. Мицковски кој важи за еден од најдобрите кадри во областа на машинството се очекува да ги збие партиските редови и да ја подигне организацијата на повисоко ниво. Шанса да раководат со најголемата политичка партија во Македонија добиваат и граѓанските активисти Богдан Илиевски и Никола Србов, со што според експертите, партијата испраќа порака на отвореност кон граѓанскиот сектор и подготвеност на поинтензивна соработка на сите полиња. Меѓу новите кадри е и долгогодишниот декан на Земјоделскиот факултет Драги Димитриевски но и екс министерот Џери Наумоф ...
  сите 238 | | | веќе видена

  Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во сабота, едногласно го избра составот на новиот Извршен комитет. Од партијата соопштија дека мандатот на членовите на претходниот Извршен комитет бил изминат. Претседател на Извршниот комитет и натаму останува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Во комплетно „освеженото" највисоко партиско тело влезе и граѓанскиот активист Богдан Илиевски познат како Бетмен велит на социјалните мрежи, потоа Александар Николоски, Џери Нумов, Златко Перински, историчарот Никола Србов, Славе Трпески, пратеничката Ане Лашкоска. На листата се најдоа и имињата на Сеад Солаковски, лекар од Лабуништа, Марио Цветковски од Куманово , ветеринарот Дијана Транталовска, Светлана Колариќ, поранешниот портпарол на Владата, Александар Георгиев, кошаркарот Дејан Јовановски, Анета Стојановска Стефанова и Армен Незири, Дебар. Во Извршниот комитет остануваат и неколкумина досегашни членови како Илија Димовски, Антонио Милошоски, Влатко Ѓорчев, Емил Димитриев, Коце Трајановски, Никола Попоски, Никола ...
  сите 268 | | | веќе видена

  Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во сабота, едногласно го избра составот на новиот Извршен комитет. Од партијата соопштија дека мандатот на членовите на претходниот Извршен комитет бил изминат.Претседател на Извршниот комитет и натаму останува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.Во комплетно „освеженото" највисоко партиско тело влезе и граѓанскиот активист Богдан Илиевски познат како Бетмен велит на социјалните мрежи, потоа Александар Николоски, Џери Нумов, Златко Перински, историчарот Никола Србов, Славе Трпески, пратеничката Ане Лашкоска.На листата се најдоа и имињата на Сеад Солаковски, лекар од Лабуништа, Марио Цветковски од Куманово , ветеринарот Дијана Транталовска, Светлана Колариќ, поранешниот портпарол на Владата, Александар Георгиев, кошаркарот Дејан Јовановски, Анета Стојановска Стефанова и Армен Незири, Дебар.Во Извршниот комитет остануваат и неколкумина досегашни членови како Илија Димовски, Антонио Милошоски, Влатко Ѓорчев, Емил Димитриев, Коце Трајановски, Никола Попоски, Никола Тодоров, ...
  сите 182 | | | веќе видена

  ВМРО ДПМНЕ избра нов Извршен комитет. На синоќешната седница Централниот комитет го избра новото раководство на партијата, од кое како што брифираат од партијата, се очекува да и донесе победа на локалните избори и да ја врати партијата на власт. Претседател на Извршниот комитет и натаму е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Две третини од вкупниот број на членови се нови лица, а 11 се од претходниот состав. Од ВМРО ДПМНЕ велат дека овој состав претставува добар баланс меѓу стари и нови членови, односно комбинација од политички искусни кадри и докажани професионалци. Во партијата очекуваат нова свежина да донесе новиот генерален секретар, Христијан Мицкоски. Тој е доктор по технички науки и професор на Машинскиот факултет во Скопје и генерален директор на ЕЛЕМ. Како млад кадар членството очекува да ги збие партиските редови и да придонесе за подобра организација на партијата. Мицкоски го наследува Емил Димитриев кој и натаму ќе остане дел од највисокото тело на партијата, извршниот комитет. Заедно со ...
  сите 279 | | | веќе видена

  ВМРО-ДПМНЕ синоќа избра нови 19 членови на извршниот комитет (ИК) на партијата, а меѓу нив повеќе не се осум од досегашните високи функционери, од кои повеќето се споменуваат во „бомбите“ што ги објави СДСМ. Во новиот ИК не се поранешните министри Владимир Пешевски, Емил Димитриев, Зоран Ставрески, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Кирил Миновски, како и блиските соработници на Никола Груевски, Мартин Протоѓер и Сашо Мијалков. Поранешниот директор на УБК, претходно соопшти дека е повлекува од сите функции на партијата додека против него течат судските процеси кои ги поведе Специјалното јавно обвинителство. Од досегашните членови, во извршниот комитет на партијата остануваат Илија Димовски, Владимир Ѓорчев, Никола Попоски, Никола Тодоров, Даниела Рангелова и Коце Трајановски. На синоќешниот состанок, кој траеше речиси до полноќ, беа избрани 19 нови лица. Пратеникот Антонио Милошоски соопшти дека поранешниот директор на ЕЛЕМ, Христијан Мицкоски, е новиот генерален секретар на партијата. Тој доаѓа на ...
  сите 127 | | | веќе видена

  Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, синоќа едногласно го избра составот на новиот Извршен комитет. Од партијата соопштија дека мандатот на членовите на претходниот Извршен комитет бил изминат. Претседател на Извршниот комитет и натаму е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За членови на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ се избрани: Христијан Мицкоски, кој беше избран и за генерален секретар на партијата, Никола Србов, Богдан Илиевски, Дејан Јовановски, Светлана Колариќ, Драги Димитриевски, Зекир Рамчиловиќ Никола Попоски, Антонијо Милошоски, Илија Димовски, Коце Трајановски, Даниела Рангелова, Владимир Нелоски, Александар Николоски, Владимир Ѓорчев, Џери Наумоф, Никола Тодоров, Нермин Теловска, Славче Трпески, Армен Незири, Игор Николов, Александар Тргачевски, Зоран Ставрески, Златко Перински, Анета Стојановска Стефанова, Сеад Солаковски, Марио Цветковски, Емил Димитриев, Ане Лашкоска, Зоран Илиоски, Диана Транталовска и Александар Ѓорѓиев
  сите 462 | | | веќе видена

  Претседател на Извршниот комитет и натаму е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За членови на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ се избрани: Христијан Мицкоски, кој беше избран и за генерален секретар на партијата, Никола Србов, Богдан Илиевски, Дејан Јовановски, Светлана Колариќ, Драги Димитриевски, Зекир Рамчиловиќ Никола Попоски, Антонијо Милошоски, Илија Димовски, Коце Трајановски, Даниела Рангелова, Владимир Нелоски, Александар Николоски, Владимир Ѓорчев, Џери Наумоф, Никола Тодоров, Нермин Теловска, Славче Трпески, Армен Незири, Игор Николов, Александар Тргачевски, Зоран Ставрески, Златко Перински, Анета Стојановска Стефанова, Сеад Солаковски, Марио Цветковски, Емил Димитриев, Ане Лашкоска, Зоран Илиоски, Диана Транталовска и Александар Ѓорѓиев.
  сите 543 | | | веќе видена

  ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа едногласно го избра составот на новиот Извршен Комитет. Во Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе членуваат: Христијан Мицкоски, кој беше избран и за Генерален секретар на партијата, Никола Србов Богдан Илиевски Дејан Јовановски Светлана Колариќ Драги Димитриевски Зекир Рамчиловиќ Никола Попоски Антонијо Милошоски Илија Димовски Коце Трајановски Даниела Рангелова Владимир Нелоски Александар Николоски Владимир Ѓорчев Џери Наумоф Никола Тодоров Нермин Теловска Славче Трпески Армен Незири Игор Николов Александар Тргачевски Зоран Ставрески Златко Перински Анета Стојановска Стефанова Сеад Солаковски Марио Цветковски Емил Димитриев Ане Лашкоска Зоран Илиоски Диана Транталовска Александар Ѓорѓиев Претседател на Извршниот Комитет е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Овој состав на ИК на ВМРО-ДПМНЕ преставува спој на младоста и искуството кој ветува нови успеси на партијата. Имено, во новиот извршен комитет членуваат еминентни професори, угледни граѓани и експерти во својата област кои ...
  сите 315 | | | веќе видена

  Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одржа седница на 29 јули на која едногласно ги избра членовите на новиот Изврешен Комитет. Мандатот на членовите на претходниот Извршен Комитет беше изминат, а за членови на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ се избрани: Христијан Мицкоски, кој беше избран и за Генерален секретар на партијата, Никола Србов Богдан Илиевски Дејан Јовановски Светлана Колариќ Драги Димитриевски Зекир Рамчиловиќ Никола Попоски Антонијо Милошоски Илија Димовски Коце Трајановски Даниела Рангелова Владимир Нелоски Александар Николоски Владимир Ѓорчев Џери Наумоф Никола Тодоров Нермин Теловска Славче Трпески Армен Незири Игор Николов Александар Тргачевски Зоран Ставрески Златко Перински Анета Стојановска Стефанова Сеад Солаковски Марио Цветковски Емил Димитриев Ане Лашкоска Зоран Илиоски Диана Транталовска Александар Ѓорѓиев Претседател на Извршниот Комитет е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.
  сите 116 | | | веќе видена