Зоран Ставрески

  во

  Со читање извештај од 31 мај 2017 година со дата бази од СМС пораки меѓу Миле Јанакиески и Зоран Ставрески почна денешното рочиште за „Траекторија“, на кое се присутни сите обвинети и нивните бранители. Адвокатот Еленко Миланов ги оспори доказите и посочи дека постои наод и мислење од технички советник Орце Симов, кој укажува дека не може да се гарантира оригиналност на пораките. На тоа претседателот на судечкиот совет рече прво ќе се изведат доказите, а подоцна ќе се слушнат забелешките на одбраната. Претпладнево во судот беа прочитани вкупно 103 пораки што биле разменети меѓу Јанакиески и Ставрески во периодот од 16 мај 2012 до 3 април 2013 година. Од пораките, што се од 10 април 2012 година, се чита како Јанакиески му вели на Ставрески дека ЕБРД сака да го финансира патот Миладиновци - Штип. Ставревски пишува дека може и прашува дали има ништо ново од Кинезите? Јанакиески на тоа одговара негативно. Во пораката од 13 април 2012 година стои дека имаат документација за Миладиновци - Штип и дека вчера му ја ...
  сите 38 | | | веќе видена

  Нова „бомба“ одекна во средата во македонската јавност, но не од оние снимените со разговори на поранешни високи функционери на бившата власт, туку од СЈО. Ја засени дури и седницата на Уставно-правната комисија на Собранието каде што, исто така во средата, почна дебатата за Предлогот за пристапување на измени на Уставот согласно Преспанскиот договор. „ СЈО со шест нови истраги, буџетот оштетен за 80 милиони евра“ – гласи насловот на информацијата во Нова Македонија во која се наведува дека поради основано сомнение за сторени кривични дела – злосторничко здружување и злоупотреба на службената положба и овластување се отворени истраги против Никола Груевски, ексминистрите за сообраќај и за здравство, Миле Јанакиевски и Бујар Османи, поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески, ексградоначалникот на Карпош Стевчо Јакимовски, поранешниот главен извршен директор на Т-мобиле Македонија, Жарко Луковски и уште десетина други лица. Оваа вест ја објавува и Слободен печат. Вечер и Независен издвоено објавуваат: ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Актуелни, но и поранешни функционери повторно под лупа на СЈО. Својата невиност на суд за првпат ќе ја докажуваат вицепремиерот Бујар Османи, екс-министерот за финансии, Зоран Ставрески и генерелниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев. „Бомбите“ за првпат го погодија и екс-градоначалникот, Стевчо Јакимовски. Во обвинителна клупа повторно ќе седнат Никола Груевски за две и Миле Јанакиески за три нови истраги. Со шесте нови истраги СЈО изрази сомнеж дека повторно е оштетен Буџетот, овојпат за 80 милиони евра. Според Обвинителството, најголема штета била направена со спогодбата меѓу македонската Влада и Руската федерација, за затворање на рускиот клириншки долг кон Македонија. Во случајот „Подарок“, Ставрески и Јанакиески на руска компанија и „подариле“ 33 милиони евра. СЛУЧАЈ ПОДАРОК „Осомничените Зоран Ставрески, Миле Јанакиески, Крсте Миладинов (како директор на Македонски енергетски ресурси) во периодот јануари 2012– јули 2014 година, со умисла ја искористиле службената положба и овластување и за ...
  сите 71 | | | веќе видена

  Во предметoт „Подарок“, според СЈО, Зоран Ставрески и МИле Јанакиески му прибавиле на Стројтрансгас од Москва противправна имотна корист од близу 33 милиони евра. Имено според обвинението, министрите склучиле спогодба со која се регулира рускиот долг од некогашниот СССР кон поранешната СФРЈ во делот на обврските кон Македонија. Читајте уште ДОСИЕ ЗОРАН СТАВРЕСКИ: Ги броеше парите, а колку ќе го чини „подарокот“ за Русија
  сите 39 | | | веќе видена

  Специјалното јавно обвинителство се бори против високата корупција, и настојува да се вратат парите на граѓаните назад. Основна работа ни е да ги бараме парите и најмногу се насочивме на финансиски истраги, но тој процес трае и нема да заврши во овие пет години мандат на СЈО, изјави специјалната обвинителка Катица Јанева. Јанева во вчерашното издание на „Само Вистина“ рече дека според сите законски рокови, Груевски на издржување на затворската казна за пресудата за набавката на мерцедесот би требало да оди за дваесет дена. Специјалната јавна обвинителка рече дека според сите законски рокови, Груевски на издржување на затворската казна за пресудата за набавката на „мерцедесот“ би требало да оди за дваесет дена бидејќи, како што рече, до петок би требало да ја добијат пресудата по што ќе почнеле да течат тие дваесет дена. Таа на Канал 5 телевизија, рече дека се надева оти СЈО ќе успее да опстане и да се бори против највисоката корупција, и тоа не само кога станува збор за прислушуваните разговори, туку и сега ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Специјално јавно обвинителство вчера отвори шест нови истраги, во кои има основано сомнение за предизвикана финансиска штета на Буџетот на Република Македонија во износ од речиси 80 милиони евра. Кодните имиња се: ПОДАРОК, ПРОПАГАНДА, ДИЗАЈН, ХАРМОНИЈА, БАЗНИ СТАНИЦИ, и ПАЦИЕНТ. Ќе ги гонат екс премиерот Никола Груевски, поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески, екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, поранешниот министер за здравство, Бујар Османи и други. Се „купувале“ медиуми за да се врши пропаганда, се местеле тендери, се давале парцели на блиски луѓе по екстра ниска цена и ред други злоупотреби. Обвинителката Катица Јанева вели дека целта им е парите кои се украдени од граѓаните да се вратат, а за Никола Груевски очекува дека до крајот на овој месец ќе почне да ја издржува казната затвор од две години за случајот „Тенк“.
  сите 17 | | | веќе видена

  Во сомнежот на СЈО дека е направена финансиска штета на буџетот од 80 милиони евра, со најголем дел учествува штетата направена со Спогодбата за затворање на рускиот клириншки долг кон Македонија, пишува Дојче веле . „Подарок“, „Пропаганда“, „Пациент“, Хармонија“, „Дизајн“ и „Базни станици“ се имињата на шесте нови истраги што ги отвори СЈО, информирајќи ја јавноста за тоа преку соопштение на веб-страницата на институцијата. Со истрагата се опфатени и лица за кои СЈО веќе има неколку обвиненија – Никола Груевски и Миле Јанакиески. Но, за првпат под истрага се наоѓа и поранешниот министер за финансии, Зоран Ставрески, во истрагата „Подарок“ која се однесува на затворањето на рускиот клириншки долг кон Македонија, како и вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во истрагата „Пациент“ за јавни набавки во повеќе јавни здравствени установи. Под истрага е и Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во предметот „Дизајн“ за набавка на 202 двокатни автобуси, како и Жарко Луковски, поранешен главен извршен ...
  сите 50 | | | веќе видена

  Се повлече од министерската фотелја пред повеќе од две години и јавноста скоро и да не го виде од тогаш. Додека се плетеа гласини дека Зоран Ставрески, кумот на експремиерот Никола Груевски е поштеден од истрагите на Специјалното јавно обвинителство, обвинителите комплетираа случај против поранешниот прв финансиер. Неговиот глас одекнуваше во јавно објавените „бомби“, сега му е испорачан ПОДАРОК. Во истрагата на СЈО со ова кодно име, тој, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и екс директорот на Македонски енергетски ресурси Крсте Миладинов се осомничени дека и подариле на Русија 33 милиони евра, пари од буџетот на државата за изградбата на гасоводот од Клечовце до Штип. НИЕ СМЕ ЛУДАЦИ Ние сме лудаци. Нема кој во државата не се сеќава на овој исказ на Ставрески кој во објавен разговор со екс министерката Гордана Јанкуловска ја критикуваше работата на Владата и кога бил министер. “Ние додаваме, нон-стоп, толку многу трошоци и обврски да не постои нормална земја у светов, Америка да бевме ...
  сите 38 | | | веќе видена

  Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ја известува јавноста дека се отворени шест нови истраги, пишува на веб-страницата на СЈО. Соопштението од СЈО го објавуваме интегрално ПОДАРОК Осомничените Зоран Ставрески, министер за финансии и Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски, со учество во дејствие на извршување заедно со осомничениот Крсте Миладинов, директор на Македонски енергетски ресурси АД Скопје, во периодот јануари 2012 – јули 2014 година, со умисла ја искористиле службената положба и овластување и за руската компанија ОАД Стројтрансгас од Москва прибавиле противправна имотна корист во износ 2.008.877.000,00 денари, односно близу 33 милиони евра, и во истиот износ нанеле штета на Буџетот на РМ. Ставрески и Јанакиески биле овластени претставници за спроведување на Меѓувладината спогодба, склучена на 19 јуни 2010 година во Санкт Петерсбург меѓу Владите на РМ и Руската Федерација за регулирање на ...
  сите 97 | | | веќе видена

  СЈО отвори нови истраги, шест на број, кои не почнуваат на буквата Т. Овој пат доминираат случаите кои почнуваат на букавата П, и тоа случајот „Подарок“, „Пропаганда“ и „Пациент“. Останатите три случаи одат под името „Дизајн“, „Хармонија“, и „Базни Станици“. Меѓу осомничените политички актери фигурираат Никола Груевски и Миле Јанакиески, против кои веќе се водат процеси за тешки кривични дела. Листата на осомничени на СЈО се збогати и со нови лица, тука се ексминистерот за финансии Зоран Ставрески, актуелниот вицепремиер за европски прашања Бујар Османи, осомничен за перидот кога министерувал со Здравство, потоа, актуелниот генерален секретар на ВМРО ДПМНЕ Игор Јанушев, но и пораншениот директор на Т Мобиле, Жарко Луковски, како и поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевче Јакимовски. Овие лица заедно со уште 20-тина други се осомничени дека го оштетиле државниот буџет во висина од речиси 80 милиони евра. Во истрагата „Подарок“ осомничени се Ставрески и Јанакиески, дека во периодот од јануари 2012 ...
  сите 58 | | | веќе видена

  Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева рече дека според сите законски рокови , Груевски на издржување на затворската казна за пресудата за набавката на мерцедесот би требало да оди за дваесет дена бидејќи како што рече до петок би требало да ја добијат пресудата по што ќе почнеле да течат тие дваесет дена. Специјалното јавно обвинителство се бори против високата корупција, и настојува да се вратат парите на граѓаните назад. Основна работа ни е да ги бараме парите и најмногу се насочивме на финансиски истраги, но тој процес трае и нема да заврши во овие пет години мандат на СЈО, изјави вечерва специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа, во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, рече дека се надева оти СЈО ќе успее да опстане и да се бори против највисоката корупција, и тоа не само кога станува збор за прислушуваните разговори, туку и сега доколку се случува од актуелната власт. - Нашите предмети нема да завршат со овие пет години мандат. Тој процес трае. Повеќе се насочивме и најмногу работиме ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Специјалното јавно обвинителство се бори против високата корупција, и настојува да се вратат парите на граѓаните назад. Основна работа ни е да ги бараме парите и најмногу се насочивме на финансиски истраги, но тој процес трае и нема да заврши во овие пет години мандат на СЈО, изјави вечерва специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа, во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, рече дека се надева оти СЈО ќе успее да опстане и да се бори против највисоката корупција, и тоа не само кога станува збор за прислушуваните разговори, туку и сега доколку се случува од актуелната власт. – Нашите предмети нема да завршат со овие пет години мандат. Тој процес трае. Повеќе се насочивме и најмногу работиме на финансиски истраги, да се вратат парите во буџетот, одземени на криминален начин, рече Јанева. Специјалната обвинителка рече дека во обработка на СЈО се 606.550 прислушувани разговори, односно аудио фајлови, од кои досега се преслушани 545.900 разговори. Десет проценти од разговорите, посочи, се на други ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ја известува јавноста дека се отворени шест нови истраги, пишува на веб-страницата на СЈО . Во овие истраги станува збор за основано сомнение за предизвикана финансиска штета на Буџетот на РМ во износ од речиси 80 милиони евра. Соопштението од СЈО го објавуваме интегрално ПОДАРОК Осомничените Зоран Ставрески, министер за финансии и Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски, со учество во дејствие на извршување заедно со осомничениот Крсте Миладинов, директор на Македонски енергетски ресурси АД Скопје, во периодот јануари 2012 – јули 2014 година, со умисла ја искористиле службената положба и овластување и за руската компанија ОАД Стројтрансгас од Москва прибавиле противправна имотна корист во износ 2.008.877.000,00 денари, односно близу 33 милиони евра, и во истиот износ нанеле штета на Буџетот на РМ. Ставрески и Јанакиески биле овластени претставници за спроведување на ...
  | | веќе видена | слични

  Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отвори шест нови истраги, бидејќи нашло докази дека има основано сомнение за предизвикана финансиска штета на Буџетот на РМ во износ од речиси 80 милиони евра. Подарок Во истрагата под кодно име „Подарок“, осомничени се ексминистрите за финансии Зоран Ставрески и за транспорт и врски Миле Јанакиески, заедно со Крсте Миладинов, директор на Македонски енергетски ресурси АД Скопје, во периодот јануари 2012 – јули 2014 година, со умисла ја искористиле службената положба и овластување и за руската компанија ОАД Стројтрансгас од Москва прибавиле противправна имотна корист во износ 2.008.877.000,00 денари, односно близу 33 милиони евра и во истиот износ го оштетиле државниот буџет. Ставрески и Јанакиески биле овластени претставници за спроведување на Меѓувладината спогодба, склучена на 19 јуни 2010 година во Санкт Петерсбург меѓу Владите на РМ и Руската Федерација за регулирање на обврските на некогашниот СССР кон поранешната СФРЈ во делот на обврските кон Македонија. Со ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Актуелниот виџцепремиер за евроинтеграции и дел од предлагачите на уставните измени Бујар Османи е осомничен во истрага на СЈО. Под кодно име ПАЦИЕНТ, СЈО заедно со уште 14 лица кривично го гони Османи дека како екс министер за здравство од 2010, наместо да одбие, одобрил предлог на Комиисија за јавни набавки која пак спровела фаворизиран тендер за бугарска фирма која била избрана дфа реконструира неколку болници низ земјава. Слични понуди одобрувал и во уште неколку други случаи. „Од доказите произлегува дека осомничените членови на комисијата, го фаворизирале понудувачот ГБС – Благоевград, и покрај тоа што знаеле дека овој понудувач не ги исполнувал условите од тендерската документација, односно не ги поседувал потребните овластувања за инженерите за изведба, а во предмер пресметките кои се составен дел на понудите, не направиле ниту точен збир на податоците, поради што не утврдиле дека понудата на Ингра Загреб е за 637.303,00 денари поевтина од онаа на ГБС Благоевград.“ Иако сето ова му било познато и на ...
  сите 131 | | | веќе видена

  СЈО денеска отвори шест нови истраги, а една од нив е и истрагата „Подарок“, во која осомничени се поранешниот министер за финансии и поранешниот министер за транспорт и врски, Зоран Ставрески и Миле Јанакиески. Според СЈО тие со учество во дејствие на извршување заедно со осомничениот Крсте Миладинов, директор на Македонски енергетски ресурси АД Скопје, во периодот јануари 2012 – јули 2014 година, со умисла ја искористиле службената положба и овластување и за руската компанија ОАД Стројтрансгас од Москва прибавиле противправна имотна корист близу 33 милиони евра, и во истиот износ нанеле штета на Буџетот на Република Македонија. Според СЈО Ставрески и Јанакиески биле овластени претставници за спроведување на Меѓувладината спогодба, склучена на 19 јуни 2010 година во Санкт Петерсбург меѓу Владите на РМ и Руската Федерација за регулирање на обврските на некогашниот СССР кон поранешната СФРЈ во делот на обврските кон Македонија. „Со спогодбата се регулира рускиот долг во износ од 60.560.242,44 американски ...
  сите 76 | | | веќе видена

  СЈО денеска отвори шест нови истраги, а една од нив е и истрагата „Подарок“, во која осомничени се поранешниот министер за финансии и поранешниот министер за транспорт и врски, Зоран Ставрески и Миле Јанакиески. Според СЈО тие со учество во дејствие на извршување заедно со осомничениот Крсте Миладинов, директор на Македонски енергетски ресурси АД Скопје, во периодот јануари 2012 – јули 2014 година, со умисла ја искористиле службената положба и овластување и за руската компанија ОАД Стројтрансгас од Москва прибавиле противправна имотна корист близу 33 милиони евра, и во истиот износ нанеле штета на Буџетот на Република Македонија. Според СЈО Ставрески и Јанакиески биле овластени претставници за спроведување на Меѓувладината спогодба, склучена на 19 јуни 2010 година во Санкт Петерсбург меѓу Владите на РМ и Руската Федерација за регулирање на обврските на некогашниот СССР кон поранешната СФРЈ во делот на обврските кон Македонија. „Со спогодбата се регулира рускиот долг во износ од 60.560.242,44 американски ...
  сите 76 | | | веќе видена

  Специјалното јавно обвинителство се бори против високата корупција, и настојува да се вратат парите на граѓаните назад. Основна работа ни е да ги бараме парите и најмногу се насочивме на финансиски истраги, но тој процес трае и нема да заврши во овие пет години мандат на СЈО, изјави вечерва специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа, во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, рече дека се надева оти СЈО ќе успее да опстане и да се бори против највисоката корупција, и тоа не само кога станува збор за прислушуваните разговори, туку и сега доколку се случува од актуелната власт. – Нашите предмети нема да завршат со овие пет години мандат. Тој процес трае. Повеќе се насочивме и најмногу работиме на финансиски истраги, да се вратат парите во буџетот, одземени на криминален начин, рече Јанева. Специјалната обвинителка рече дека во обработка на СЈО се 606.550 прислушувани разговори, односно аудио фајлови, од кои досега се преслушани 545.900 разговори. Десет проценти од разговорите, посочи, се на други ...
  сите 75 | | | веќе видена

  Специјалното јавно обвинителство се бори против високата корупција, и настојува да се вратат парите на граѓаните назад. Основна работа ни е да ги бараме парите и најмногу се насочивме на финансиски истраги, но тој процес трае и нема да заврши во овие пет години мандат на СЈО, изјави вечерва специјалната обвинителка Катица Јанева. Јанева во вечерашното издание на „Само Вистина“ рече дека според сите законски рокови , Груевски на издржување на затворската казна за пресудата за набавката на мерцедесот би требало да оди за дваесет дена. Специјалната јавна обвинителка рече дека според сите законски рокови, Груевски на издржување на затворската казна за пресудата за набавката на „мерцедесот“ би требало да оди за дваесет дена бидејќи, како што рече, до петок би требало да ја добијат пресудата по што ќе почнеле да течат тие дваесет дена. Таа на Канал 5 телевизија, рече дека се надева оти СЈО ќе успее да опстане и да се бори против највисоката корупција, и тоа не само кога станува збор за прислушуваните разговори, ...
  сите 75 | | | веќе видена

  СЈО денеска отвори шест нови истраги, а една од нив е и истрагата „Подарок“, во која осомничени се поранешниот министер за финансии и поранешниот министер за транспорт и врски, Зоран Ставрески и Миле Јанакиески.Според СЈО тие со учество во дејствие на извршување заедно со осомничениот Крсте Миладинов, директор на Македонски енергетски ресурси АД Скопје, во периодот јануари 2012 – јули 2014 година, со умисла ја искористиле службената положба и овластување и за руската компанија ОАД Стројтрансгас од Москва прибавиле противправна имотна корист близу 33 милиони евра, и во истиот износ нанеле штета на Буџетот на Република Македонија.Според СЈО Ставрески и Јанакиески биле овластени претставници за спроведување на Меѓувладината спогодба, склучена на 19 јуни 2010 година во Санкт Петерсбург меѓу Владите на РМ и Руската Федерација за регулирање на обврските на некогашниот СССР кон поранешната СФРЈ во делот на обврските кон Македонија.„Со спогодбата се регулира рускиот долг во износ од 60.560.242,44 американски долари ...
  сите 38 | | | веќе видена