Зомимак

  во

  Пикерот Никола Марковски (28) ќе ја засили екипата на Еурофарм Работник. Маркоски досега го носеше дресот на Вардар, Металург, Зомимак и Работнички, а во ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Викендов се ожени долгогодишниот македонски ракометен репрезентативец, Никола Маркоски. Маркоски е македонски репрезентативец скоро една деценија, а последната ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Драган Ѓукиќ, предводникот на Црна Гора денес како и нашиот селектор Раул Гонзалез, го објави поширокиот список од 28 ракометари на кои ќе смета за ЕП во Хрватска. Црногорците, заедно со Словенија и Германија се нашите противници од групната фаза во Загреб. Интересно, она што паѓа прво во очи кога ќе се погледне списокот на Црна Гора е тоа што речиси пола играчи од нивниот список играат, или пак играле во лигата на Македонија. Тоа се, Раде Мијатовиќ кој бранеше за Металург, Мирко Мајиќ игра за Радовиш, претходно и за Зомимак М. Потоа Вуко Борозан актуелен член на Вардар, а на лев бек тука е и Стефан Вујовиќ кој играше и за Вардар и за Металург. На оваа позиција е и Даниел Вукичевиќ, екс играч на Пелистер. На централен бек е Божо Анѓелиќ од Металург, како и екс вардарецот Жарко Пејовиќ. На десен бек е пак Владан Липовина, своевремено играч на Металург. Во конкуренција на кружни напаѓачи се Немања Грбовиќ, Вук Лазовиќ и Младен Ракчевиќ, сите поранешни ракометари на Вардар, со тоа што последниот од триово има ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Големата разврска во Металург по прашањето на тренер, играчи, финансирање и така натаму треба да се случи најдоцна до утре. Барем според најавите, а како ќе биде – ќе видиме. Амбиентот не беше сериозно нарушен, од почетокот на неделата значително се подобри, а играчите се поголеми оптимисти откако се вратија во Скопје, но, сепак, треба да се исполни ветеното. А петок е денот „Д“. Ако Лино Червар остане, а Металург остане на нозе, тогаш веројатно и следната сезона во СЕХА лигата ќе играат Вардар и Металург. Местото на Вардар би рекле дека е загарантирано, но Металург можеби повторно ќе треба да се „кали“ низ домашното првенство како што беше случај пред две сезони. Тогаш правилата беа поинакви, во СЕХА се пласираа двете најдобри екипи. Но, откако Зомимак (Макс Струмица) се покажа како несериозен партнер, СЕХА ги промени правилата и донесе одлука во лигата да се натпреваруваат екипи кои (ако можеме така да дефинираме) ќе добијат покана. Тоа е сосема легитимно, посебно затоа што и ЕХФ откако го промени ...
  сите 50 | | | веќе видена

  Никола Маркоски и во наредните две сезони ќе настапува за унгарскиот ракометен тим Орошази. Македонскиот ракометар задоволи со своите игри за овој тим, па затоа дојде до продолжување на соработката. И покрај тоа што Македонецот имал неколку понуди од другите клубови, тој се одлучи да не ја менува средината. Во својата кариера, Пивотменот настапуваше за Вардар, Металург, Зомимак а последен наш клуб до сега му беше Работнички.
  | | веќе видена

  Никола Маркоски и во наредните две сезони ќе настапува за унгарскиот тим Орошази. Македонскиот ракометар задоволи со своите игри за овој тим, па затоа дојде до продолжување на соработката. И покрај тоа што Македонецот имал неколку понуди од другите клубови, тој се одлучи да не ја менува средината. Во својата кариера, Пивотменот настапуваше за Вардар, Металург, Зомимак а последен наш клуб до сега му беше Работнички.
  сите 2 | | | веќе видена

  Поранешниот македонски репрезентативец, Раде Стојановиќ (38) почнува тренерска кариера како дел од стручниот штаб на Металург 2. Стојановиќ ќе му помага на Александар Петровски во водењето на вториот суперлигаш од Автокоманда. „Како поранешен репрезентативец и човек од ракометот, ја прифатив понудата на раководството на Металург и решив да се обидам да помогнам во водењето на Металург 2. Тренерската работа е нов предизвик за мене и се надевам дека ќе ја оправдам довербата на клубот на кој сум му многу благодаредн за подадената рака и за понудената прилика“ – изјави Стојановиќ за официјалниот сајт на Металург. Во својата играчка кариера, Стојановиќ настапуваше за Пелистер, Вардар, Металург и Зомимак на домашна сцена. Во Словенија играше во Тримо Требње, Голд клуб и во Горење, краток период помина во Пилотес Октавио во Шпанија, го носеше и дресот на Мешков Брест и на израелскиот Бен Херзлиај.
  сите 4 | | | веќе видена

  Пелистер немаше многу среќа на ждрепката за осминафиналето во Челинџ купот, битолчани ќе одиграат два меча со Спортинг од Лисабон, екипа која не ја посакуваа при извлекувањето на протвниците. Португалците важат за еден од најсилните тимови во ова натпреварување па тимот на Касим Каменица ке има тешка задача да стигне до следната рунда . Спортинг немаше проблеми претходната рунда против италијанскит тим Ромања , постигнаа 69 голови а примија 49, Пелистер од друга страна со многу напор ја мина Вогшча откако загуби во Битола со два разлика 23-21 но славеше на гости со 28-25 за пласман во осминафиналето што се смета за голем успех на овој тим на Пелистер. За ракометарите на Спортинг Лисабон ова ќе биде второ гостување во Македонија, тие во 2014 година играа со Зомимак М. беа убедливи на двата меча славеа во Струмица со 24-36, а потоа на домашен терен го декласираа македонскиот претставник со 39-22. Првиот натпревар од овој двомеч, Пелистер – Спортинг , ќе се игра во Битола на 18 февруари, а ...
  сите 26 | | | веќе видена

  Пелистер со фантастична игра на реваншот го мина тимот на Вогошча, но македонскиот претставник немаше среќа при ждребот за следната фаза, каде за ривал го доби Спортинг Лисабон. Португалската екипа важеше за една од најсилните од потенцијалните ривали на битолчани, а ждребот сакаше токму Спортинг да биде тимот што ќе им стои на патот на избраниците на Касим Каменица. Спортинг без никакви проблеми ја мина претходната рунда, во која за противник го имаше италијанскиот прволигаш Ромања. Португалците целата работа ја завршија уште во првиот меч во Италија, каде славеа со 24-37, за потоа рутински да го завршат и домашниот натпревар со 32-25. Првиот натпревар од овој двомеч ќе се игра во Битола на 18 февруари, а реваншот е закажан за седум дена подоцна во Лисабон. За ракометарите на Спортинг Лисабон ова ќе биде второ гостување во Македонија, откако во 2014 година се најдоа во иста група со Зомимак М. Тогаш Португалците убедливо славеа во Струмица со 24-36, а потоа на домашен терен го декласираа македонскиот ...
  сите 27 | | | веќе видена