Зен

  во

  Гарнет и другарите славеа со 4:2 во финалната серија против лејкерси

  Најтрофејниот клуб во историјата на НБА лигата, ја прослави новата седумнаесетта титула, по цели 22 години чекање!

  Кошаркарите на Бостон Селтикс во класична смисла на зборот „ги набркаа“ играчите на Лос Анџелес Лејкерс од нивната сала, совладувајќи ги со убедливи 131:92. Со вкупен резултат 4:2 популарните „селтикси“ славеа во големото финале на НБА лигата. „Езерџиите“ допатуваа во Бостон со единствена желба да изборат седми решавачки меч, меѓутоа многу рано уште на средината на втората четвртина, Коби и другарите ги загубија надежите.

  Со серија од 11:0, во која сите поени за домашниот тим ги постигнаа Џејмс Поузи и Еди Хаус, Бостон поведе со недостижни 43:29, и гостите од тогаш не успеаја да се вратат во живот. Најкорисните кошаркари на шампионскиот тим, Кевин Гарнет, Реј Ален и Пол Пирс излегоа од игра на четири минути пред крајот на мечот, и беа испратени со френетичен аплауз од трибините. Центарот Гарнет ...
  | | веќе видена | слични

  Пејачот и автор Јован Јованов ,кој е ексклузивец на „План Б продукција“ , сними нова песна „Под итно ми требаш“, на која специјално му гостуваат Ламбе Алабаковски и раперот Тони Зен . Песната веќе може да се чуе на радиостаниците.Композицијата и аранжманот се на Јованов, а текстот го напиша Елвир Мекиќ. Наскоро ќе биде снимен и видеоспот што ќе се промовира кон крајот на овој месец.Песната може да се симне од интернет-страниците
  | | веќе видена | слични

  Јован Јованов, ексклузивецот на „План Б продукција“ ја сними својата најнова песна „Под итно ми требаш“, каде како специјални гости се појавуваат Ламбе Алабаковски и Тони Зен. Зен рапува еден дел од песната. Композицијата и аранжманот на песната се на Јован Јованов, а текстот го напиша Елвир Мекиќ. Наскоро ќе биде снимен и видеоспот, кој ќе излезе кон крајот на овој месец.
  | | веќе видена | слични

  Во рамките на „Баскерфест“, вечерва во скопското летно кино „Парк“ ќе се одржи македонскиот хип-хоп фестивал „Сцена“. Почетокот на настанот е закажан за 16 часот, а ќе трае до 4 часот наутро. На бината ќе продефилираат домашни рап-изведувачи како „Единствена опција“, „Пука козметика“, Тони Зен, САФ, артисти од издавачките куќи „Арена рекордс“, „Ошав продукција“, „ДНС екипа“ и многу други.Како диџеи ќе се претстават Славе, Гоце и Димитри од Чаир (САФ), Чваре, Димитри Је Ја, како и диџеј Номадуз. Со неколкучасовен сет ќе им биде оддадена почит на групи како „Чиста околина“, „Мост вантед“, „Уличен ритам“ и „Синдикатот“, што имаа голем придонес во развојот на нашата хип-хоп култура. Билетите за фестивалот чинат 200 денари.
  | | веќе видена | слични

  Наташа Мијатовиќ, Бојана Атанасовска, Елена Петреска, Димитар Андоновски, Ева Нединковска, Сања Лефкова, Тони Зен , Димитар Андоновски, групите „Камелеон“, „Некст тајм“ се дел од учесниците на првиот Македонски радиофестивал „Ѕвездена ноќ“, што ќе се одржи во Античкиот театар во Охрид на 28, 29 и 30 јуни оваа година. Новиот фестивал, што е во организација на продуцентската куќа „3Д Проект студио“ од Скопје, ќе биде поддржан од околу 17 локални радиостаници од цела Македонија, меѓу кои радијата „106“ од Битола, „Комета“ од Гостивар, „Галакси“ од Кавадарци, „Браво“ од Куманово, „Супер радио“ од Охрид, „Хит“ од Струмица, „Кисс“ од Тетово. Организаторите на фестивалот велат дека подготовките за „Ѕвездена ноќ“ се одвиваат со полна пареа и дека се презадоволни од квалитетот на пристигнатите композиции.Оваа година селектиравме дури 34 композиции бидејќи сите пријавени песни беа одлични, едноставно, стручното жири не можеше да се одлучи за 30 песни, како што беше најавено во конкурсот. Нема да откриваме многу ...
  | | веќе видена | слични

  Раперот Тони Зен во петокот, во кафулето кое се наоѓа во трговскиот центар „Сити галери“, го промовираше својот нов видеоспот за песната „Дали сакаш“. Станува збор за видеозапис во неговиот препознатлив стил, со интересна анимација спакувана од „3-Д продукција“. Во него се појавуваат диџеј Чваре, Ацо Конга, момците од познатите хип-хоп групи „Единствена опција“ и „Пука козметика“, момците кои скопската публика ги познава по радиоемисијата „Балканска е-банка“, и Марко, синчето на Брејк. На промоцијата на „Дали сакаш беа Брејк, Андријана Будимир... (J.M.)
  | | веќе видена | слични

  Диџеј Панчо, заедно со стариот партнер Андреј, најавува сериозен кам-бек на поп-сцената

  ЈАСМИНА МИТКОВСКА

  Диџеј Панчо, кој на пошироката јавност и е познат како еден од поангажираните македонски хип-хоп и РНБ-диџеи, од неодамна повторно се врати во студио, каде што заедно со својот колега Андреј, со кого ја основа групата позната како ДНК, интензивно работи на својот нов албум кој треба да биде промовиран во октомври. Покрај подготовката на новиот материјал и по успехот на минатогодишниот макфестовски хит „Таа тоа го крие“, дуото се подготвува и за повторен настап на штипскиот фестивал.

  „Започнав со бендот ОК со песната Девојка со говорна мана , која комплетно авторски беше на Принц. Бевме јас, Жичо и Фичо, тогаш беше експанзија на македонската музичка сцена и ние пробавме нешто“, се потсетува Панчо. „ОК ми буди многу убави спомени, некои се срамат од тоа што го правеле, но јас преку нив созреав и останав да се занимавам со уметноста, бидејќи осетив дека имам уште што да и дадам ...
  | | веќе видена | слични

  Ни треба црвена линија. Но, црвена линија на нормалноста, која ќе ја одвои пропагандната стварност од просторот што не е за огласување

  Пред мошне отмена, деколтирана и во фракови вдената публика, филмскиот гениј Алфред Хичкок, во една пригода вака го завршил својот говор: „Ми велат дека убиство се извршува секоја минута; според тоа, не сакам веќе да трошам од вашето скапоцено време. Знам дека копнеете да се фатите за работа. Благодарам“.

  Ете, на тие зборови ме потсеќа секоја предизборна кампања, откако ги памтам: зад секоја изречена партиска демагошка будалаштина просто зрачи нивната страст сериозно „да се фатат за работа“, т.е. конечно да почнат да работат пиштолите, ножевите и отровите.


  М алкуцка ми е жал што во метафориве и на опозицијата и припишувам убиствени намери (оти неспоредливо поголема доза на насилство и нааканост доаѓа од страна на власта); само, се разбира, не треба да се заборави: и сегашната опозиција, колку до вчера, беше на власт и повеќе - помалку беше ...
  | | веќе видена | слични

  Британската актерка Кели Брук го напушти 14 години постариот свршеник Били Зен. Таа сфатила дека тој не е човекот со кој сака да стапи во брак. Оваа информација за „Сан“ ја потврди извор близок со девојката, кој тврди дека 42-годишниот Били веќе се иселил од куќата во Кент вредна два милиона долари и се вратил во Лос Анџелес. Одлуката ја донесов по долг разговор. Сепак, не сме скарани и ќе останеме пријатели.Таа почнала да се двоуми за бракот со Били откако во ноември минатата година нејзиниот татко почина од рак.
  | | веќе видена | слични

  Музички настан во организација на продукцијата „План Б“ и на „Аутомакедонија“ ќе се одржи на 19 април (сабота) пред „Хубо маркет“ во Скопје . Забавата ќе почне во 11 часот и ќе трае до 16 часот.Освен многуте диџеи, на овој настан специјален гостин ќе биде поп-пејачот Елвир Мекиќ, кој ќе испее дел од својот репертоар, а ќе подели и албуми и постери со автограми на посетителите. Едночасовен сет ќе има и раперот Тони Зен, придружуван од неколку танчарки - велат од „План Б“.
  | | веќе видена | слични

  „Ај кју“, популарното скопско трио, во четврток напладне ќе го промовира својот дебитантски видеозапис за песната „Магија“ во „Клубот на новинари“. Видеозаписот се изработи во студиото „Рез“, а режијата ја потпиша Светозар Ристевски, на македонската јавност познат како режисер на филмот „Илузија“. Групата во вторникот имаше хуманитарна свирка во скопскиот клуб „Левел“, која беше организирана од средното училиште „Георги Димитров“, на која настапи и раперот Тони Зен.
  | | веќе видена | слични

  Во хуманитарната акција „Музика за живот“, што ја покренаа 12 македонски естрадни личности, беа собрани 300.000 денари наменети за Андријана и Менде Ристески од Прилеп, братче и сестричка кои боледуваат од ретка болест (Атаџиа телангиецтасиа) и на кои треба итно да им се изврши операција во болницата „Џон Хопкинс“ во Балтимор, САД. Во Македонија не постои компетентен стручен кадар за да ја изврши операцијата, па затоа децата мораат да се оперираат во Америка. Собраните средства се од концертите кои се одржаа во периодот од втори до шести април во 11 градови низ Македонија, од специјалната телефонска линија за донација и од неколку приватни донации на граѓани. Како организатор на хуманитарната акција се јави популарната поп-пејачка Кристина Арнаудова и нејзината фондација „Музика за живот“, која ќе постои и понатаму и еднаш годишно ќе одржува акции и ќе им помага на оние на кои најмногу им е потребна помош. Кампањата почна на втори април со концерт на Бени и на сите учесници во акцијата во скопскиот клуб ...
  | | веќе видена | слични

  Универзална сала завчеравечер беше место на кое се собраа многу обожаватели на Јован Јованов и Елвир Мекиќ, кои на своите фанови им приредија концерт за паметење. Разиграната и распеана публика во полната сала (партерот беше изваден), се загреваше со Тони Зен, а честа прв да ја поздрави публиката ја имаше популарниот водител Марко „Дај побрзај“. Прв на сцената се појави Јован Јованов, елегантен, во бел сатенски костим и вратоврска. „Среќен сум што по многу години пауза по Магија , го направивме овој концерт“, рече Јованов, кој ја отвори вечерта со „Да те видам пак“. Во придружба на повеќе танчари на сцената на која имаше и мини писта, следуваа „Да те имам само тебе“, „Магија“ во ново аранжманско руво и придружба на брат му Јован, Иван Јованов, „Лоша девојка“, „1,2,3“ и „Ти ме сакаш, знам“ (во отсуство на партнерката Маја Саздановска)...

  Вториот дел од вечерта му припадна на Елвир Мекиќ, кој се појави, исто така, во елегантна верзија, црвено сатенско сако и вратоврска и кој беше дочекан со овации. ...
  | | веќе видена | слични

  Атрактивно денс шоу, со внимателно подготвени кореографии на сите песни, поддржани со интересни настапи на танчарска група, згодни манекенки, спуштање со јажиња на сцената, задоволна публика и многу бакнежи и прегратки беше епилогот од завчерашниот прв заеднички концерт на поп пејачите и автори Јован Јованов и Елвир Мекиќ, што се одржа во Универзалната сала во Скопје. Настапот мина успешно, но пропуст беше што пејачката двојка ги изведе нумерите на матрица, со минимално учество на осумчлениот бенд, иако претходно најавија дека ќе направат аранжмански промени на песните за да може да ги приспособат на лајв изведбата. Публиката, во која доминираа тинејџерите, на почетокот ја загреваше раперот Тони Зен. Тој најпрво имаше улога на диџеј, а подоцна ја испеа својата нумера „Во полн ефект“ заедно со водителот Марко Новевски.  Младите обожаватели нестпрливо ги чекаа главните ѕвезди на вечерта постојано скандирајќи ги нивните имиња, а прв на сцената се појави Јован Јованов, исполнувајќи ја баладата ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе ги сакам интелигентните рап музичари , вели популарниот рапер Тони Зен Јасмина Митковска Се е мисловна проекција , така и го живеам животот . Тоа што го проектираш во умот , тоа и се остварува , вели популарниот рапер Тони Петковски , попознат како Тони Зен , неодамна награден и со признанието Златна бубамара за најперспективен изведувач . Неговиот прв професионален музички чекор се случи во 2003 година , кога ја оформи групата Урбана димензија , која во почетокот се состоеше од три члена , а сега работат само тој и диџеј Чваре . Тони Зен има желба Урбана димензија да стане бренд , заштитен знак за хип хоп . Вели дека инспирацијата за своите текстови ја црпи од секојдневјето , од она што му се случува и опкружува , особено Скопје . Никогаш не измислувам , во моите текстови нема фикција , се е реално . Она што го живеам , го пишувам , а тоа е рапот , вели Зен . На неговата музика најголемо влијание имаат Д Рутс , кои ги издвојува како многу иновативен и оригинален бенд , потоа Комон , Раким , Биг Деди ...
  | | веќе видена | слични