Здружението

  во

  БИТОЛА - Нафтеното цунами ја покачи цената на автобускиот превоз во Битола за пет денари на сите линии. Од вчера билетот за градски превоз чини 15 денари. Нерешениот проблем на општината со дивите таксисти ги натера автобуските превозници да откажат и дел од селските линии. Од Здружението на превозници „Пелистер-превоз“ велат дека цените и понатаму ќе растат доколку не запре поскапувањето на нафтените деривати.

  „Решивме да ја покачиме цената во градскиот сообраќај за пет денари, што е незначително поскапување во однос на растот на цената на нафтата. Втората причина е нелојалната конкуренција со дивите таксисти“, изјави Роберто Кулевски, претседател на здружението.

  Автобуските превозници во Битола најавија дека од идниот месец без редовна автобуска линија ќе останат жителите на селото Оптичари. Веќе се размислува без автобуси да останат и селата Кравари и Буково, кои се најблиску до градот. Корекцијата на цената е направена во интерен договор на здружението со битолските превозници. Според ...
  | | веќе видена | слични

  Град во Македонија да се крсти Александрија

  Еден град во Република Македонија да биде именуван во Александрија, а во секој град во земјава по еден булевар, авенија, плоштад или парк да го носи името на Филип Македонски, предложи Здружението на граѓани „Македонска цивилизација и иднина“.За таа цел на плоштадот Македонија во Скопје ќе бидат отворени тетратки за граѓаните да се изјаснат за иницијативата, а потпишувањето потоа ќе продолжи и во другите градови. Нема сериозна држава во светот во која нема град кој се вика Александрија. Има во Грција, Италија, а во САД најмалку 10 до 15 града се викаат Александрија. Само ние немаме град со тоа име - рече Миленко Неделковски, член на Здружението.Тој ја посочи можноста Сончевиот град на Водно да се крсти Александрија или градот што треба да се гради помеѓу Миладиновци и Свети Николе. Здружението ќе инсистира да собере потписи од пратениците во парламентот, а ќе бараат за иницијативата да се изјаснат и медиумите, стопанските субјекти и градоначалниците.
  | | веќе видена | слични

  Подгрбавена од многуте лета, но и од сонцето што нивата ја стегнало како под вршник, Аца Димовска од битолското село Вашарејца на 90 години сади тутун. Ја затекнавме склопчена на триножно столче во атарот на селото како со слабиот вид се обидува да ги собере кревките гранчиња тутун од расадот. Признава дека ја издава снагата, но мотив за работа и влеала премијата од 30 денари за килограм тутун, што државата им ја дава на тутунарите.Откако знам за себе садам тутун. В поле излегувам откако ќе се зазори, а дома влегувам кога ќе се стемни. Годините натежнаа и секое наведнување ми е болно. Но кој ја гледа маката кога се бори за гола егзистенација. Синот и снаата остареа, а работа не добија. Имаме два хектара земја, па тутунот ни е извор за живот. Во претходните години одвај крпевме крај со крај - вели Димовска.Вашарејца е едно од повеќето села во северозападниот дел на битолската општина во кои од памтивек се одгледува оваа култура. Во овој дел од годината по нивите се среќаваат постари жители наведнати ничкум ...
  | | веќе видена | слични

  Градот Охрид и украинското летувалиште Јалта денеска треба да се збратимат, јавува дописникот на Макфакс.

  Ова било договорено за време на посетата на петнаесетина претставници на туроператори и новинари од Украина, кои изминатите неколку дена беа во Охрид, со цел претставување на македонската туристичка понуда на украинскиот пазар.

  За време на четиридневниот престој, покрај Охрид тие ги посетија и Преспа, Битола, Прилеп, Струга, Вевчани, Маврово, тиквешкиот вински регион, како и манастирите Св. Јован, Трескавец и Св. Наум.

  Според Валерија Бондаренко, претседател на Здружението на новинарите на Украина, Македонија има голем туристички потенцијал и може да биде привлечна дестинација за Украинците.

  Македонските туристичките работници сметаат дека со добра презентација може да се очекува наредната година Македонија да ја посетат околу 3000 гости од Украина.
  | | веќе видена | слични

  Украински туроператори ќе ја презентираат Македонија Петнаесетина претставници на туроператори и новинари од Украина престојуваат во Охрид со цел да ја претстават македонската туристичка понуда на украинскиот пазар. За време на престојот, покрај Охрид, тие ќе ги посетат и Преспа, Битола, Прилеп, Струга, Вевчани, Маврово, тиквешкиот вински регион, како и манастирите „Св. Јован“, „Трескавец“ и „Св. Наум“. Според Валерија Бондаренко, претседател на Здружението на новинарите на Украина, Македонија има голем туристички потенцијал и може да биде привлечна дестинација за Украинците.

  „Прекрасната природа, преубавото Охридско Езеро, значајните свети места и православни храмови кои ги има Македонија, како и сродноста на двата народа, верувам ќе бидат мотив голем број Украинци да ја посетат Македонија“, изјави Бондаренко.

  Таа додаде дека цените во Македонија се прифатливи за украинските граѓани, но потребно е, како што напомна, да се воспостави директна авионска врска помеѓу двете земји. Според ...
  | | веќе видена | слични

  Украинскиот и македонскиот народ имаат доста сличности по религијата, културата и менталитетот и затоа Македонија, како туристичка дестинација со културно-историските споменици, убавата природа и прифатливите цени може да биде доста привлечна за гостите од Украина.

  Она што недостасува е поголема промоција на македонските убавини во Украина и полесното доаѓање овде за што е неопходна директна авио-линија меѓу двете земји.

  Ова е генералната оценка на првата организирана група со тур операторите и новинари од Украина што неколкудневната посета на Македонија, за подобро запознавање и промоција на нашата земја пред Украинците, ја започнаа во Охрид.

  „Многу привлечна за украинските туристи е вашата волшебна природа и особено Охридското Езеро, што личи на бистро море. Старите свети храмови од православното христијанство и местата од словенската култура зрачат со минатото“, изјави Валериа Бондаренко, претседател на Здружението на новинари Украина.

  „Ние сме сродни народи со ...
  | | веќе видена | слични

  Украински туроператори ќе ја презентираат Македонија во Украина

  Охрид 14 06 14:11

  Петнаесетина претставници на туроператори и новинари од Украина престојуваат во Охрид, со цел претставување на македонската туристичка понуда на украинскиот пазар.

  За време на четиридневниот престој, покрај Охрид тие ќе ги посетат и Преспа, Битола, Прилеп, Струга, Вевчани, Маврово, тиквешкиот вински регион, како и манастирите Св. Јован, Трескавец и Св. Наум.

  Според Валерија Бондаренко, претседател на Здружението на новинарите на Украина, Македонија има голем туристички потенцијал и може да биде привлечна дестинација за Украинците.

  „Прекрасната природа, преубавото Охридско езеро, значајните свети места и православни храмови кои ги има Македонија, како и сродноста на двата народи верувам ќе биде мотив голем број Украинци да ја посетат Македонија“, изјави Бондаренко.

  Таа додаде дека цените во Македонија се прифатливи за украинските граѓани, но потребно е, како што ...
  | | веќе видена | слични

  Паѓањето на одлуката за трансформација на Клиничкиот центар на Уставниот суд. Клиниките веќе почнаа самостојно да работат, и тоа успешно, а Судот ја поништи одлуката на Владата со која тие станаа посебни правни субјекти.Доделувањето на дипломите за менаџмент и лидерство, со кои може да се конкурира за директори на јавните здравствени установи. Обуката што ја посетувавме може многу да помогне во работата на идните директори.

  Гоце Велјановски, раководител на Подрачната единица на Фондот за здравствено осигурување - Скопје

  „Чекор кон Европа“

  Конференцијата „Чекор кон Европа", што пред три дена се одржа во Сараево и на која учествуваа над 150 претставници на здруженија на лица со хендикеп и владини претставници од балканските земји. Се донесе декларација која ги повикува владите да обрнат внимание на правата на лицата со хендикеп во процесите на асоцијација во ЕУ. На конференцијата рамноправно учествуваше и „Полио плус", како и неколку други организации од Македонија.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Со коктел-забава, мезе, добра музика и со летен перформанс завчера вечерта во кафе-барот „Форца“, компанијата „КА-ДИС“ ја промовираше новата „сеат ибица“ за сите посетители, вљубеници во добрите автомобили, пријатели, бизнисмени, јавни личности и за случајните минувачи. Авантурата почна со интересен коктел-жур за кој беше задолжено „Здружението на бармени на Македонија“, а сите присутни имаа можност одблиску да се запознаат и да ја почувствуваат убавината на новата спортска „ибица“. Атмосферата ја загреаја неколку модели од модното студио „Црнокрак“ кои на импровизираната плажа позираа во костими за капење истакнувајќи ја удобноста и приспособливоста на „златната убавица“. На коктелот се појавија и многу личности од домашната естрадна сцена меѓу кои и ексклузивците на „М2“, Елена Ристеска и Ламбе Алабаковски, кој заедно со својот продуцент Дарко Димитров ја испроба новата „ибица“, потоа Мики Црнокрак, режисерот Милчо Манчевски, екипата на популарната емисија „Ексклузив“, новинарите Снежана Лупевска и Борјан ...
  | | веќе видена | слични

  Музејскиот комплекс „Македонска борба“ е составен од музеите на ВМРО и на жртвите од комунизмот.

  Денеска премиерот Никола Груевски го постави камен темелникот на новиот музеј, а го осветија архиепископот г.г. Стефан и епископот Климент.

  На свеченоста присуствуваа и членовите на здружението на политичките затвореници. Во Македонија има 22.850 политички досиеја.

  „Тоа е историски чин, не само за нас, тоа е за целиот свет да види што во Македонија е направено бидејќи тоа се паталците кои се бореа за Македонија. Тоа не е мал проект, тоа 22.850 политички досиеја“, изјави Андон Андонов, претседател на Здружение на политички затвореници.

  За овој проект Владата во буџетот за оваа година намени девет милиона денари. Објектот ќе го гради „Бетон“ од Штип според проектот на архитектот Зоран Јордановски. Се очекува да биде готов за 14 месеца. Никола Груевски

  „Наша обврска и должност е на сите кои се жртвуваа за овие идеали да им искажеме благодарност и да им посакаме ...
  | | веќе видена | слични

  ЈСП и таксистите ќе соопштат нова цена на билетите, МЖ не размислува за поскапување

  Маја Томиќ

  Продолжува да расте цената на нафтата на светските берзи, па и во Македонија на секои 15 дена Регулаторната комисија за енергетика носи нови, повисоки цени. Пред неколку дена цената на суровата нафта на берзата во Њујорк се искачи на рекордните 138,54 долари за барел, така што и домашните цени на бензините повторно претрпеа корекција за два денара, а дизелот за половина денар. Најновата цена на моторниот бензин МБ-96 достигна 78,50 денари за литар, на ЕУРОСУПЕР 95 - 75,50, а ЕУРОСУПЕР 98 се продава за 76,50 денари за литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е 4) изнесува 74,50 денари. Лани во мај литар дизел се продаваше за 50 денари, а бензинот од 95 октани чинеше 64,5 денари. Според светските аналитичари, цената на нафтата во светот ќе продолжи да расте и во наредните месеци и според некои прогнози таа ќе достигне и 200 долари за барел, па дури и повеќе.

  Иако цената на нафтата влијае врз ...
  | | веќе видена | слични

  Здружението на граѓани „Порече“ најостро реагира и одлучно е против налудничавата идеја во близината на поречкото езеро да се изгради депонија за радиоактивен отпад. Зарем во изминативе 60 години малку штети му се направени на Порече, па сега останува уште да се затруе, а со тоа и да се избрише од географската карта? Порече е срцето на Македонија, но во него одамна не тече здрава крв. Тоа пулсира уште со малата душа. Отсечени му се и „аортите“ и „вените“. За некои моќници тоа не е доволно, па без ронка совест сакаат и во онака мртвото Порече да впрскаат смртоносен отров. Поради тоа на сите нив им порачуваме:подалеку за поганите раце и на злокобните идеи за доуништување на Поречкиот крај.

  Здружението на граѓани „Порече“ се солидаризира со Општината Сопиште и по никаква цена нема да дозволи изградба на смртоносна депонија во еколошки најчистиот крај на нашата држава. На Порече му треба најблиска сообраќајна врска со Скопје, инвестиции за развој на стопанството и на туризмот, целосна ревитализација на ...
  | | веќе видена | слични

  Кратко траеше радоста на струмичките земјоделци дека годинава ќе им се исплати производството на градинарски култури. Откупните цени на кванташките пазари во овој регион деновиве нагло се намалија за неколк упати. За еден килограм пролетната зелка, трговците плаќаа по 35 денари, а сега даваат само три денари. Ниски се откупните цени и на другите градинарски култури. Вчера доматите се откупуваа по 20 денари за килограм, малите краставици по пет денари, а долгите по 10. За младиот компир трговците не даваат повеќе од 7-8 денари за килограм, пиперките ги откупуваат по 40 денари, а вреќа тиквички со 25 парчиња добиваат за 100 денари. Земјоделците ги плаши тоа што цените и понатаму покажуваат надолен тренд. За десетина дена се очекува бербата на зеленчукот од пластениците и од фолиите да се зголеми, што ќе придонесе понудата да биде многу поголема од побарувачката.  ПАДОТ НЕ ЗАПИРА

  Тие пресметале дека за повеќето производи откупната цена годинава е речиси за десет денари пониска од ...
  | | веќе видена | слични

  Ова е политички монтиран процес од високи државни органи на чело со Сашо Мијалков и Никола Груевски. Моето апсење им дојде добро во предизборната кампања. Вака вчера го почна својот исказ на почетокот на судењето градоначалникот на општина Аеродром, Кирил Тодоровски, обвинет за примање поткуп од 100.000 евра. Тодоровски тврдеше, без точно да го наведе името, дека три години бил рекетиран за дел од парите на општината да се префрлаат на една политичка партија. Во неколкучасовниот исказ тој се бранеше дека ниту ги видел, ниту ги допрел спорните евра. Според него, дел веќе биле уплатени на сметката на здружението за доизградба на црквата „Св. пророк Илија“, а останатите евра биле дадени во готово и се чувале во општинскиот сеф. Според Тодоровски, сопственикот на градежната фирма „Елинг“, Димитар Тодоровски, изразил желба да помогне во изградбата на црквата. - Претпоставувам дека тој е исплашен од незаконските работи кои претходно ги правел и секогаш нагласуваше дека е подготвен да и помогне на општината. Не сум ...
  | | веќе видена | слични

  Со ракометни знаења ќе се претстават девојки од Шпанија, Франција, Аргентина, Алжир и од Тајван

  Иван Бојаџиски

  ВИНИЦА - Виница првпат ќе биде домаќин на голем спортски настан, Младинското светско првенство во ракомет за жени што ќе се одржи од 21 до 31 јули годинава. Со своите знаења од ракометот ќе се претстават девојки од Шпанија, Франција, Аргентина, Алжир и од Тајван.

  Овој мал општински центар со околу 15.000 жители подолго време се разубавува за пречек на гостите. Светскиот спортски настан во градот на теракотните икони ги придвижи сите механизми, па во уредувањето се вклучени речиси сите семејства.

  Во чест на 9 Јуни, Денот на цвеќето, Симоне Филипини, амбасадорка на Кралството Холандија во Македонија, вчера во Градскиот парк ја засади првата гладиола од околу 120.000 цвеќиња со кои се планира да биде украсена Виница. Расадниот материјал во вредност од 12.000 евра е донација на холандската амбасада, која Виница ја избра за оваа акција поради фактот што во градот ...
  | | веќе видена | слични

  Ова е политички монтиран процес од високи државни органи на чело со Сашо Мијалков и Никола Груевски. Моето апсење им дојде добро за предизборната кампања. Ме рекетираше политичка партија за дел од парите на општина Аеродром да ги префрлам на нивна сметка.

  Ова е дел од исказот на градоначалникот на Аеродром Кирил Тодоровски обвинет дека со четворица свои соработници побарал и примил поткуп од 100.000 евра од градежната фирма „Елинг“.

  Во судницата тврдеше дека ниту ги видел парите, ниту ги допрел, а дека сопственикот на фирмата Димитар Тодоровски сакал да донира за доизградба на црквата Свети Пророк Илија.

  „Елинг“, тврдеше градоначалникот Тодоровски, градел дивоградба без потребните документи во индустриска зона на Аеродром.

  „Позади целата таа работа стојат манипулации кои се влечат од претходно, уште од општина Кисела Вода, каде што била уцртана маркица на недозволено место“, изјави Љупчо Андоновски, адвокат.

  „Тие дозволи биле незаконити, неуставни и точно е ...
  | | веќе видена | слични

  Во до гуша задолжената битолската пиварница, еден и пол месец не се точи пиво, а никој од вработените не знае каде се турските газди Ахмет Искендер и Хакан Ахтикалмаз. Поради милионски долг по основа на неплатен данок, битолската полиција викендов им поднесе по три кривични пријави за даночно затајување и уништување деловни книги. На двајцата во отсуство им е изречен 30-дневен притвор.Полицијата се сомнева дека странските бизнисмени веќе избегале од Македонија, Искендер (44) најверојатно во Швајцарија, а Ахтикалмаз (37) во Турција. Ако не ги пронајдат, ќе биде распишана интерна и меѓународна потерница за нивно откривање и депортирање во Македонија. За истите кривични дела се осомничени и тетовецот Славчо Јовановски (48), финансиски директор во пиварницата, и главниот магационер Благој Поповски (58) од Битола. Полицијата најави дека ќе им бидат одземени пасошите за да не може да ја напуштат државата.На крајот на минатата година, инспектори по стопански криминал на барање на Јавното обвинителство ја разгледале ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватските новинари одржаа протест против организираниот криминал и корупцијата

  08 06 2008

  ЗАГРЕБ, Хрватска -- Околу 300 новинари демонстрираа во центарот на Загреб во петокот (6-ти јуни) против корупцијата и организираниот криминал. Тие го организираа митингот откако напаѓачи претепаа еден хрватски новинар со безбол палки во понеделникот. Душан Миљуш од загребскиот весник „Јутарњи лист“ с уште се наоѓа во болница. „Бараме од владата да прогласи вистинска, бескомпромисна војна против организираниот криминал, зголеменото насилство и раширената корупција во земјата“, рече Лука Браило, еден од водачите на Здружението на хрватски новинари, пред демонстрантите. (Вечерњи лист, Ројтерс, ИТАР-ТАСС - 06
  | | веќе видена | слични

  Претпријатието „Гофи“ ДООЕЛ од Скопје стана доминантен сопственик во Вардар

  Емил Китановски

  Познатиот бизнисмен и актуелен градоначалник на Скопје, Трифун Костовски е новиот претседател на најтрофејниот фудбалски клуб во земјава, скопски Вардар. Вака завчера реши Собранието на овој фудбалски колектив кое се одржа во просториите на ЕУРОСТАНДАРД банка во Скопје. Костовски на новата функција е избран со акламација на 29-те делегати на Собранието на Вардар, и сега му претстои сериозна работа да го консолидира најпопуларниот фудбалски бренд во земјава, кој во последниве две години речиси постојано се соочуваше со сериозни финансиски проблеми.

  „Ова е остварување на мојот и сонот на мојот татко. Со оваа мисла се водев во изминатите години, и еве судбината сакаше да ми се оствари желбата. Најпрво, голема чест и пред се задоволство е да се биде прв човек на нашиот најпознат фудбалски колектив. Мислам дека ќе ни претстои тешка и макотрпна работа која се надевам дека ќе успееме успешно да ...
  | | веќе видена | слични

  Кометал ќе биде спонзор на Вардар

  Семејството Костовски, претставувано од фирмата Кометал, денеска на Собрание на Вардар најверојатно ќе биде назначено како нов спонзор на најтрофејниот фудбалски клуб во Македонија. Потврда за ова е местото на одржувањето на собранието. Денеска од 14.30 часот тоа ќе се одржи во просториите на Еуростандард банка, во која градоначалникот Трифун Костовски е акционер. Спорно е што, според Статутот на клубот, треба да минат најмалку 15 дена од објавувањето, за да се организира Собрание, но во Вардар стана практика да не се почитува Статутот. Актуелното раководство на чело со в.д. претседателот Ванчо Шехтански ја одби понудата на фирмата „Планет М“ од Малта. Според нив, понудата не исполнува 4 критериуми од задолжителните услови. Меѓу другото, Малтежаните не доставиле уверение за државјанство на РМ (нивниот претставник е Србин), немале банкарска гаранција, но паднале затоа што не сакале да ги исполнат критериумите на навивачите. Дел од нив се во Иницијативниот одбор за ...
  | | веќе видена | слични