Здружението

  во

  Ветераните од 2001 повторно со ново барање за нов закон за безбедносните сили. Наместо со нивен текст, сега ќе чекаат Владата да го напише законот, а пратениците да го изгласаат. За ветераните прифатлива е и хрватската верзија на законот, за која Груевски тврдеше дека бранителите ја одбиле. „Премиерот Груевски излажа дека ни бил понуден законот за хрватските бранители. Премиерот Груевски кажа дека се уште стојат на таа понуда. Доколку Премиерот си стои на својот збор, очекуваме до крајот на овој месец Владата да ја предложи хрватската верзија на закон за бранители до Собранието и Собранието да го изгласа овој закон“, рече Стојанче Ангелов, претседател на Достоинство. Во иницијативата поднесена до пратениците се бараат и законски измени за професионалните војници. Целта е три илјади професионални војници да останат на работните места или да се префрлат во МВР или судската полиција. „Секојдневно истекуваат договорите на професионалните војници, а со тоа тие и остануваат на улица. Кога три илјади професионални ...
  | | веќе видена | слични

  „Достоинство“ бара од Собранието нов закон за посебни права на припадниците на безбедносните сили Здружението на бранители „Достоинство“ денеска достави барање до Собранието на Република Македонија за донесување нов закон за посебни права на припадниците на безбедносните сили. Претседателот на здружението, Стојанче Ангелов, по предавањето на барањето, изјави дека постоечкиот закон не исполнува ниту едно барање на припадниците на безбедносните сили и во предлог иницијативата бараат изменување и дополнување на Законот за служба во АРМ што ги третира проблемите на професионалните војници. Тој изрази надеж дека Владата до крајот на месецот ќе ја предложи оваа верзија до Собранието и тоа ќе го изгласа. Разликата од претходниот предлог-закон, рече Ангелов, е што сега бараат од пратениците и од Владата сами да состават текст на закон што ќе ги исполнува нивните критериуми и потоа да го донесе. Здружението „Достоинство“ изрази надеж дека ќе биде прилагодена хрватската верзија на законот за бранители за ...
  | | веќе видена | слични

  Тој изрази надеж дека Владата до крајот на месецот ќе ја предложи оваа верзија до Собранието и тоа ќе го изгласа.

  Разликата од претходниот предлог-закон, рече Ангелов, е што сега бараат од пратениците и од Владата сами да состават текст на закон што ќе ги исполнува нивните критериуми и потоа да го донесе.

  Здружението „Достоинство“ изрази надеж дека ќе биде прилагодена хрватската верзија на законот за бранители за македонски услови, што ја предложи Владата.

  - Војната во Хрватска беше многу различна од нашата. Таму има околу 30.000 загинати и исчезнати и 300 илјади ранети и повредени, кај нас имаше 70-тина загинати и околу 350 воени инвалиди. Со одредени прилагодувања дел од овој закон може да биде искористен, но главните проблеми со него нема да бидат решени, тоа се проблемите на воените инвалиди и на семејставата на загинатите, рече Ангелов.

  Заложбите на професионалните војници, според капетанот Зоран Велковски, се околу 3.000 професионалци да останат на ...
  | | веќе видена | слични

  Во Хаг се уништени околу 1 000 докази за жртвите во Сребреница, потврди главниот хашки обвинител Серж Брамерц. Според Брамерц, се работи за редовна процедура, а доказите се уништени поради неможност да бидат архивирани. Меѓу уништените докази има лични карти, фотографии или делови од облека на жртвите, прецизираше Брамерц. Незадоволни од ваквата ситуација се припадници на здружението „Мајки на енклавата Сребреница и Жепа“, кои побараа доказите да бидат вратени во БиХ. /крај/б/мс
  | | веќе видена | слични

  Навивачите и играчите во премиер-лигата не мислат исто Фановите го избраа Џерард Капитенот на Ливерпул, Стивен Џерард, е прогласен за најдобар фудбалер во Премиер-лигата во избор на навивачите. Во оваа натпреварувачка сезона 28-годишниот англиски репрезентативец трипати ги добиваше месечните награди за најдобар поединец, а на крајот по вторпат ја доби наградата за најкорисен поединец во Англија за сезоната 2008/09. Ова е осмипат навивачите да го избираат фудбалерот на Премиер-лигата. Две години по ред ова престижно признание му припаѓаше на Кристијано Роналдо од Манчестер јунајтед, а освен Џерард двапати до признанието стигнуваше и Тиери Анри додека настапуваше во Арсенал. По еднаш за најдобар фудбалер на Премиер-лигата беа избирани Френк Лампард од Челзи и Вејн Руни од Манчестер јунајтед. За разлика од обожавателите, Асоцијацијата на професионални играч во Премиер-лигата пред неколку дена за најдобар фудбалер во оваа сезона го избра ветеранот на Манчестер јунајтед, Рајан Гигс, иако Велшанецот како ...
  | | веќе видена | слични

  Во Хаг се уништени околу 1 000 докази за жртвите во Сребреница, потврди главниот хашки обвинител Серж Брамерц.

  Според Брамерц, се работи за редовна процедура, а доказите се уништени поради неможност да бидат архивирани.

  Меѓу уништените докази има лични карти, фотографии или делови од облека на жртвите, прецизираше Брамерц.

  Незадоволни од ваквата ситуација се припадници на здружението „Мајки на енклавата Сребреница и Жепа“, кои побараа доказите да бидат вратени во БиХ.

  Copyright 2009 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
  | | веќе видена | слични

  Во Хаг се уништени околу 1 000 докази за жртвите во Сребреница, потврди главниот хашки обвинител Серж Брамерц. Според Брамерц, се работи за редовна процедура, а доказите се уништени поради неможност да бидат архивирани. Меѓу уништените докази има лични карти, фотографии или делови од облека на жртвите, прецизираше Брамерц. Незадоволни од ваквата ситуација се припадници на здружението „Мајки на енклавата Сребреница и Жепа“, кои побараа доказите да бидат вратени во БиХ. Copyright 2009 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
  | | веќе видена | слични

  Противуставно е пратениците на кои ќе им заврши мандатот да се вработуваат во државната и во јавната администрација. Тоа е спорно и од законски и од етички аспект, велат правниците откако почна да се подготвува предлог - законот за Собрание во кој партиите се обидоа на мала врата да ја протнат оваа одредба. - Такво нешто во светот не постои. Тоа е чист конфликт на интереси. Да не зборуваме за невработеноста во државата, за магистрите и докторите на науки кои заминуваат во светот да бараат работа. Пратениците мора да ја делат судбината на граѓаните кои ги избрале, а не да се однесуваат како олигарси и да бараат привилегии. Ако објаснувањето е дека треба да се искористи нивното политичко искуство, нека градат кариера во партиите. Што бараат во администрацијата? Таму се влегува на конкурс, врз основа на стручност и компетентност - вели Гордана Силјановска, универзитетска професорка по политички систем. Силјановска вели дека ако оваа одредба остане во законот, тоа ќе озакони политизација и партизација на ...
  | | веќе видена | слични

  Поетот, критичар и есеист Јовица Тасевски-Етернијан стана полноправен член на британската поетска асоцијација „Поетри сасајати“, која оваа година слави еден век од основањето. Ова поетско здружение има големо влијание на британската книжевна сцена и во него членуваат најпознатите поети од Велика Британија, меѓу кои и доскорашниот и актуелниот поет-лауреат Ендру Моушн и новоизбраната поетеса на кралското семејство на Велика Британија Керол Ен Дафи, како и голем број афирмирани светски автори, чија поезија е преведена на англиски јазик. Активностите на „Потери сасајати“ се поддржани од Уметничкиот совет на Англија. Здружението доделува неколку награди за поезија, организира книжевни трибини и работилници и поетски читања, меѓу кои е и поетското читање што по повод Денот на поезијата се одржува во Бакингемската палата под покровителство на кралицата Елизабета.
  | | веќе видена | слични

  Директорка на детска градинка во Битола била осомничена дека на своја рака му издала под закуп простории од градинката на здружението на резервисти „Бранител“. Станува збор за Е.Г. (48), директорка на детската градинка „Мајски цвет“, против која завчера била поднесена кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување. Според пријавата, таа минатата година склучила договор со битолското здружение на бранители „Бранител“, на кое му издала под закуп дел од просториите на градинката, и покрај тоа што знаела дека локалниот основен суд донел одлука дека објектот може да им се издава само на организации што работат во интерес на децата. Здружението на бранители, пак, воопшто не платило за користењето на објектот. Згора на тоа, директорката во почетокот на оваа година го продолжила договорот.
  | | веќе видена | слични

  „Користи контрацепција! Води здрав сексуален и репродуктивен живот“ е насловот на проектот што во наредниот период ќе го спроведе Здружението на граѓани „Млади за млади“, со поддршка од Град Скопје и фармацевтската компанија „Баер шеринг фарма“. Целта на проектот е да им се овозможи едукација на младите за здрав сексуален и репродуктивен живот.

  Во Скопје и во другите градови ќе бидат организирани трибини на оваа тема. Првата трибина ќе се одржи денеска во свечената сала на Градот Скопје и на неа ќе зборуваат гинекологот Татјана Гуржанова, претставници од одделението за здравствена заштита при Градот, и Ивана Дамовска и Мики Трајковски од „Млади за млади“.Освен трибините, проектот предвидува истражувања, интерактивна радиоемисија, и издавање брошура за младите.
  | | веќе видена | слични

  Хотелиерите бараат понизок ДДВ за угостителството Здружението на хотели, ресторани и кафетерии на Македонија (ХОТАМ) уште еднаш побара од Владата намалување на стапката на данокот на додадена вредност (ДДВ) за угостителството. ХОТАМ како аргумент на своја страна ја наведува одлуката на министрите за финансии на земјите на Европската унија да им дадат можност на членките да ја намалат стапката на ДДВ за храната и за пијалаците во рестораните. ЕУ ја донесе оваа препорака како мерка за ублажување на кризата. ХОТАМ соопшти дека во повеќе наврати побарал од македонската Влада намалување на стапките на ДДВ за угостителството, што засега останало без одговор и изрази надеж дека Македонија ќе го следи примерот на ЕУ. (Макфакс)
  | | веќе видена | слични

  Здружението на потрошувачите во БиХ алармира Се продава мелено месо старо 10 години! Тоа е старо и смрзнато месо што се увезува од Јужна Америка или Европа, а босанските трговци го купуваат по 1,3 евра за килограм, бидејќи станува збор месо од стоковни резерви кои се продаваат и после десетина години Трговците во Босна и Херцеговина со години наназад, за да купат поевтино, од странство увезуваат храна со сомнителен квалитет или со поминат рок на траење. Пртеседателот на Здружението на потрошувачите во БиХ, Менсуд Лакота, како најалармантен пример го наведува увезеното мелено месо кое може да биде старо и дестина години, пренесува "Вечерњи лист". "Килограм старо и смрзнато говедски или јунешко, што се увезува во БИХ, нашите трговци го плаќаат во некоја од земјите на Јужна Америка или Европа по 1,30 евра, а тоа исто месо, кога ќе го сомелат на нас ни го продаваат по 7,5 евра. Тоа е месо што во тие земји се чува во ладилници како стоковна резерва, која од време на време се обновува, но и се чува и по ...
  | | веќе видена | слични

  Здружението "земјата на Крале Марко" организира Денови на Крале Марко Манифестацијата "Денови на Крале Марко" продолжува и годинава. Здружението "Земјата на Крале Марко" од Скопје во таа насока на 16 и 17 месецов ја организира манифестацијата "Денови на Крале Марко" каде врши презентација на местата кои се поврзани со Крале Марко. Продукт-менаџерот на здружението на граѓани Гордана Јанакиевска, на вчерашнате прес-конференција изјави дека на 16 мај е предвидена посета на Марковиот манастир крај Скопје, се со цел да се презентира животот и делото на овој историски и епски лик и да се популаризира средновековието, подигање на свеста за значењето и потребата од афирмација и зачувување на вредностите од македонската историја и духовното наследство. Исто така манифестацијата ќе понуди и многу забава со помош на музика, детски цртежи, дегустација на пијалаци и храна Крале Марко. Таа додаде дека за следниот ден - 17 мај, на денот на загинувањето на Крале Марко, манифестацијата ќе се одржува во село Девич, крај ...
  | | веќе видена | слични

  Официјално е формирано здружение за поддршка на Јохан Тарчуловски Откако беше промовирана иницијативата за формирање на Здружение за поддршка на Јохан Тарчуловски, во петокот на 1 мај во присуство на голем број поддржувачи од сите генерации, дојде и до официјално формирање на Здружение за поддршка на Јохан Тарчуловски.   Здружението ќе работи како непрофитно организационо тело, и како такво ќе спроведе организирана кампања за максимална поддршка на Јохан Тарчуловски. Дадете ја вашата поддршка со писма и пораки до Јохан Тарчуловски на следниве линкови.   Веб страница на Јохан Тарчуловски www.johantarculovski.tk Жиро сметка за финансиска поддршка 2 401 0000 179 14 20
  | | веќе видена | слични

  Експертите толкувајќи го извештајот на заводот за ревизија се едногласни дека јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор во 2007 та кога со него директорувал Ивица Коневски сега градоначалник на Аеродром од редовите на владеачката ВМРО-ДПМНЕ, работело повеке од незаконски. Според извештајот, јавното претпријатие,  Владата како негов основач и министерството за транспорт и врски немаат евиденција за бројот на станови во државна сопственост, кој и зошто добил таков стан, ниту дали плака или не кирија. Во 2007 та јавното претпријатие наплатило само 15 насто од киријата односно дрзавата  останала покуса за еден ипло милион евра. Од друга страна директорот Коневски орочил во Тутунска Банка 830 милиони денари, пари што му ги префрлила владата за изградба на северната трибина на скопскиот стадион и за изградба на социјални станови. Ова се сериозни наоди, оценуваат експертите и велат дека се работи за очигледно кршење на законот. Поранешната анти – корупционерка Вања Михајлова за Алфа вели ...
  | | веќе видена | слични

  Поголема поддршка за производството и извозот бараат стопанствениците. Власта да обезбеди стабилност на денарот.

  Овие препораки му ги упатија на вицепремиерот Ставрески на средбата во Стопанската комора. Бизнисмените посочија и дека дел од мерките што ги предложиле - не се прифатени.

  „Ние имаме конкретни барања, што се однесува на трудо-интензивните гранки, за субвенција на 30 евра по вработен; имаме конкретни барања за одложување на некои еколошки инвестиции во металургискиот комплекс, кои ќе ја релаксираат малку ситуацијата“, рече Бранко Азески, Стопанска комора.

  Власта одговори дека пакетот мерки ќе се дополнува се додека трае кризата. Ставревски: Владата ќе изнајде начини... да го зголемиме вкупниот колач во државата

  „Владата ќе изнајде начини, дали преку директни буџетски средства, или преку кредитирање, како што обезбедивме од европската инвестициона банка 100 милиони за да го зголемиме вкупниот колач во државата, вкупниот износ на средства што се ...
  | | веќе видена | слични

  Поголема поддршка за производството и извозот бараат стопанствениците. Власта да обезбеди стабилност на денарот. Овие препораки му ги упатија на вицепремиерот Ставрески на средбата во Стопанската комора. Бизнисмените посочија и дека дел од мерките што ги предложиле - не се прифатени. „Ние имаме конкретни барања, што се однесува на трудо-интензивните гранки, за субвенција на 30 евра по вработен; имаме конкретни барања за одложување на некои еколошки инвестиции во металургискиот комплекс, кои ќе ја релаксираат малку ситуацијата“, рече Бранко Азески, Стопанска комора. Власта одговори дека пакетот мерки ќе се дополнува се додека трае кризата. „Владата ќе изнајде начини, дали преку директни буџетски средства, или преку кредитирање, како што обезбедивме од европската инвестициона банка 100 милиони за да го зголемиме вкупниот колач во државата, вкупниот износ на средства што се распределуваат во стопанството“, изјави вицепремиерот Ставревски. Во меѓувреме, и Здружението на хотели, ресторани и кафетерии во ...
  | | веќе видена | слични

  Здружението на хотели, ресторани и кафетерии на Македонија (ХОТАМ) уште еднаш побара од Владата намалување на стапката на данокот на додадена вредност (ДДВ) за угостителството. ХОТАМ како аргумент на своја страна ја наведува вчерашната одлука на министрите за финансии на земјите на Европската унија да им дадат можност на членките да ја намалат стапката на ДДВ за храната и пијалаците во рестораните. ЕУ оваа препорака ја донесе како мерка за ублажување ефектите од економската криза ХОТАМ соопшти дека во повеќе наврати побарал од македонската влада намалување на стапките на ДДВ за угостителството, што засега останало без одговор и изрази надеж дека Македонија ќе го следи примерот на Европската унија./крај/со/мп
  | | веќе видена | слични

  Во Мелбурн, Австралија, на 1 мај официјално се формираше Здружение за поддршка на Јохан Тарчуловски. Во пријатна и позитивна атмосфера присутните беа детално запознаени со иницијативата, а беше прочитана и  писмената согласност и благодарност од Јохан Тарчуловски и неговата сопруга Соња Тарчуловска за формирање на ова Здружение. Здружението ќе делува во склоп на веќе постоечкото Здружение на граѓани за поддршка на Јохан Тарчуловски во Македонија, со ист статут и цели, а ќе настапува под името“ Обединети за Јохан” (“Унитед фор Јохан”). Здружението ќе работи како непрофитно организационо тело, и како такво ќе спроведе организирана кампања за максимална поддршка на  Тарчуловски. Здружението “Обединети за Јохан”, Мелбурн, избра Управа од 15 членови, кои покажаа спремност Јохан да се види слободен од сите неправди кои му се нанесени. “Во овие тешки моменти тој треба да знае дека македонскиот народ сочувствува со неговата положба, го поддржува и силно ја посакува неговата слобода. Ако Јохан знаеше да ...
  | | веќе видена | слични