Западот

  во

  Сиромашните кинески им раѓаат деца на неплодните богаташи "Рент-а-мајки" за 10.000 евра! Во Кина се повеќе цвета "бизнисот" со изнајмување на млади жени кои на неплодните богаташи им раѓаат деца, но многу "сурогат мајки" се присилени на абортус бидејќи тоа е забрането со закон Со растот на бројот на населението во Кина расте и бројот на двојките кои не можат да имаат деца, па излезот го бараат во "мајките на изнајмување" или сурогат мајки, кои секој ден стануваат се попрофитабилен бизнис ширум светот. Последната година кинеските власти "замижуваа" пред оваа појава, како што некои ја нарекуваат бум "рент-а-мајка", иако таа е стриктно забранета во Кина. Меѓутоа, во последно време кинеските власти почнаа да вршат притисок на сурогат мајките и ги присилуваат на принуден абортус. Некои поединци истакнуваат дека бизнисот со сурогат мајките станал профитабилен повеќе од бизнисот со наркотици и дека во иднина се повеќе ќе расте, пренесува МИА. "Голем број на агенции кои се занимаваат со оваа работа, ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од 30 цивили загинале во бомбардирањето на американската војска на западниот дел на Авганистан, соопшти денеска началникот на полицијата Абдул Хафар Ватандар. „Можам да потврдам дека во операцијата во областа Бали Булук во покраината Фарах имаше повеќе цивилни жртви“, изјави Ватандар. Според него, бројот на цивилни жртви може да биде уште поголем, бидејќи урнатините на куќите уште се пребаруваат. Портпаролот на Меѓународниот Црвен крст Џесика Бари денеска потврди дека повеќе десетици лица, меѓу кои и жени и деца, ги загубиле животите во воздушниот напад на американската војска во понеделникот. Акцијата на американските сили ја поттикнаа жестоките судири на талибанците со авганистанските и меѓународните сили на западот на земјата, каде што се упориштата на бунтовниците. /крај/хн/ст
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од 30 цивили загинале во бомбардирањето на американската војска на западниот дел на Авганистан, соопшти денеска началникот на полицијата Абдул Хафар Ватандар.

  „Можам да потврдам дека во операцијата во областа Бали Булук во покраината Фарах имаше повеќе цивилни жртви“, изјави Ватандар.

  Според него, бројот на цивилни жртви може да биде уште поголем, бидејќи урнатините на куќите уште се пребаруваат.

  Портпаролот на Меѓународниот Црвен крст Џесика Бари денеска потврди дека повеќе десетици лица, меѓу кои и жени и деца, ги загубиле животите во воздушниот напад на американската војска во понеделникот.

  Акцијата на американските сили ја поттикнаа жестоките судири на талибанците со авганистанските и меѓународните сили на западот на земјата, каде што се упориштата на бунтовниците.

  Copyright 2009 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
  | | веќе видена | слични

  Повеќе од 30 цивили загинале во бомбардирањето на американската војска на западниот дел на Авганистан, соопшти денеска началникот на полицијата Абдул Хафар Ватандар. „Можам да потврдам дека во операцијата во областа Бали Булук во покраината Фарах имаше повеќе цивилни жртви“, изјави Ватандар. Според него, бројот на цивилни жртви може да биде уште поголем, бидејќи урнатините на куќите уште се пребаруваат. Портпаролот на Меѓународниот Црвен крст Џесика Бари денеска потврди дека повеќе десетици лица, меѓу кои и жени и деца, ги загубиле животите во воздушниот напад на американската војска во понеделникот. Акцијата на американските сили ја поттикнаа жестоките судири на талибанците со авганистанските и меѓународните сили на западот на земјата, каде што се упориштата на бунтовниците.
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарите на Орландо за малку ќе прокоцкаа предност од дури 28 поени, но, сепак, успеаја да го совладаат актуелниот НБА-шампион Бостон (95-90) во првиот полуфинален дуел од Источната конференција.

  Двајт Хауард беше најдобар кај „магичните“ со 16 поени и 22 скока, кои во третата четвртина имаа предност од 65-37, а на крајот спасуваа победа. Рашард Луис, пак, реализира 18 поени и седум скока, Микаел Пјетруш додаде 17, а Хидо Туркоглу беше стрелец на 15 поени.

  Во тимот на Док Риверс, најистакнати поединци беа Пол Пирс со 23 коша од кои 16 во вториот дел и Ражон Рондо, кој имаше ефект од 14 поени, 10 скока и осум асистенции. Вториот натпревар се игра денеска, повторно во Бостон.

  Изненадување направија и кошаркарите на Хјустон, кои славеа во „Стејплс центарот“ против ЛА лејкерс (100-92) за водство од 1-0 во полуфиналето на Западот. Јао Минг имаше биланс од 28 поени и 10 скока, Рон Артест постигна 21, а Арон Брукс додаде 19 коша за „ракетите“, кои по пауза од 1997 година повторно ...
  | | веќе видена | слични

  Воената вежба на НАТО во Грузија носи пораки до Русија, да не се обидува и натаму да го шири своето воено влијание во регионот и до светот, дека за Западот подрачјето на Јужен Кавказ е мошне важно, како потенцијален пат за транспортирање на нафта и гас, пишува „Индепендент“, забележувајќи дека вежбата има порака и за грузиската јавност со која се настојува да се каже дека не се заборавени амбициите на земјата за зачленувањето во Алијансата. Како што јави дописникот на МИА од Лондон, вежбата во ова „нестабилно подрачје“, според лондонскиот весник, меѓутоа, носи и ризик и тој стана очигледен, откако властите во Тбилиси соопштија вчера за воен бунт на еден тенковски баталјон во касарната близу до грузискиот главен град што тие бргу ја задушија. Владата на Грузија ја обвини Русија дека стои зад обидот за пуч, што „Индепендент“ смета дека е можно, но дека и немора да е така, бидејќи има и други верзии за тоа која е заднината на бунтот, во која требало да биде извршен атентат врз легално избраниот ...
  | | веќе видена | слични

  Воената вежба на НАТО во Грузија носи пораки до Русија, да не се обидува и натаму да го шири своето воено влијание во регионот и до светот, дека за Западот подрачјето на Јужен Кавказ е мошне важно, како потенцијален пат за транспортирање на нафта и гас, пишува „Индепендент“, забележувајќи дека вежбата има порака и за грузиската јавност со која се настојува да се каже дека не се заборавени амбициите на земјата за зачленувањето во Алијансата, пренесува МИА. Вежбата во ова „нестабилно подрачје“, според лондонскиот весник, меѓутоа, носи и ризик и тој стана очигледен, откако властите во Тбилиси соопштија вчера за воен бунт на еден тенковски баталјон во касарната близу до грузискиот главен град што тие бргу ја задушија. Владата на Грузија ја обвини Русија дека стои зад обидот за пуч, што „Индепендент“ смета дека е можно, но дека и немора да е така, бидејќи има и други верзии за тоа која е заднината на бунтот, во која требало да биде извршен атентат врз легално избраниот претседател Михаил Саакашвили и да се ...
  | | веќе видена | слични

  Хјустон рокетс извојува значајна победа на првото гостување кај лидерот на Западот, Лос Анџелес лејкерс, а „брејк“ на гостински терен направи и Орландо меџик против првакот Бостон селтикс. Ова се први мечеви од плејоф-сериите од второто коло. „Ракетите“ предводени од Јао Минг, славеа со 100-92 и поведоа со 1-0. Со тоа се потврдија сомнежите на аналитичарите во САД кои сметаа оти Лејкерс нема играч кој може да му парира на високиот кинески центар и тоа може да им биде голем проблем во оваа плејоф-серија од второто коло. Минг средбата ја заврши со 28 поени и 10 скока. Гостите се исплашија кога по еден судир со Коби Брајант во последната четвртина, Минг падна на земја и поради повреда на коленото го напушти теренот, но по неколку минути се врати и беше лидер на својот тим. - Не знам што му направи нашиот лекар на Јао. Беше како враќањето на Роки во филмот. Навистина ни беше потребен - рече тренерот Рик Аделман.

  АРТЕСТ ГОРД НА ЈАО

  Рон Артест даде 21, а Арон Брукс 19 поени. Хјустон првпат по ...
  | | веќе видена | слични

  „Ракетите“ го погодија Лос Анџелес Хјустон извојува значајна победа на првото гостување кај Лејкерс, а „брејк“ на гостински терен направи и Орландо во Бостон Хјустон рокетс извојува значајна победа на првото гостување кај лидерот на Западот, Лос Анџелес лејкерс, а „брејк“ на гостински терен направи  и Орландо меџик против првакот Бостон селтикс. Ова се први мечеви од плејоф-сериите од второто коло. „Ракетите“ предводени од Јао Минг, славеа со 100-92 и поведоа со 1-0. Со тоа се потврдија сомнежите на аналитичарите во САД кои сметаа оти Лејкерс нема играч кој може да му парира на високиот кинески центар и тоа може да им биде голем проблем во оваа плејоф-серија од второто коло. Минг средбата ја заврши со 28 поени и 10 скока. Гостите се исплашија кога по еден судир со Коби Брајант во последната четвртина, Минг падна на земја и поради повреда на коленото го напушти теренот, но по неколку минути се врати и беше лидер на својот тим. - Не знам што му направи нашиот лекар на Јао. Беше како враќањето на Роки во ...
  | | веќе видена | слични

  Ироничен поглед на европските бариери Кон „Плати и жени“, режија: Атанас Георгиев, сценарио: Марјан Алчевски, продуцент: Синиша Јуричиќ Сунчица Уневска Филмот на Атанас Георгиев „Плати и жени“ по фестивалската премиера на која имаше одличен прием, почна со своето редовно прикажување во киното „Милениум“. Овој филм за кој последниве месеци се' почесто се зборува, особено и поради наградите на „Загреб докс“ и неодамна во Швајцарија, и навистина донесе нешто сосем поинакво од очекуваното. Факт е дека „Плати и жени“ и не е класичен документарец. Во него авторот и самите протагонисти создаваат една конструкција, една замислена ситуација на која потоа се гради документарната приказна, која пак е доловена низ еден ноншалантен пристап, со лежерност и шарм, кои пленат на прв поглед особено поради нагласениот хумористичен тон. Всушност, Георгиев оди на еден оригинален пристап и на едно потполно менување на документарната форма, вметнувајќи во неа една хипотетична ситуација. Сето ова му дава една свежина на ...
  | | веќе видена | слични

  Проектот „Алерик“ беше избран меѓу 60 проекти во првиот круг, а во образложението на жирито се вели дека наградата се доделува за смелиот, уметнички и неконвенционален визуелен свет. Инаку, меѓу членовите на деветчленото жири беше и еден од уредниците на телевизијата ЗДФ/АРТЕ Неико Холефлеиш , како и еден од селекторите на Берлинскиот фестивал, Николај Никитин , чија специјалност е токму источноевропскиот филм. „Алерик“ е приказна за еден војник, за последните моменти од неговиот живот на бојното поле. Сценариото е на Теона Митевска направено според идеја на Вук Митевски, а филмот ќе биде работен во техниката стоп-анимација. Фондацијата „Роберт Бош“ поддржува млади и талентирани филмски автори, а нивната идеја е зближување на Истокот и Западот преку филмски проекти. Вук Митевски веќе и е познат на европската публика со својот прв анимиран филм „Ангел“, кој беше прикажан на фестивалите во Локарно и во Сараево. Наградите кои ги дава оваа фондација за анимиран, краток игран и краток документарен филм ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот анимиран филм „Алерик“ на Вук Митевски ја доби копродукциската награда на германската фондација „Роберт Бош“. Филмот е во продукција на „Сестри и брат Митевски“. Наградата во вредност од 70 илјади евра е наменета за изработка на овој анимиран филм, кој ќе биде македонско–германска копродукција. Филмот „Алерик“, пред да ја добие довербата на фондот, мина низ повеќе нивоа на проверки и селекции. Најпрвин беше избран во првиот круг меѓу 60 проекти, за потоа да ја добие наградата во вториот круг меѓу 15 филмски проекти, меѓу кој анимирани, кратки и документарни филмови. Во деветчленото жири за наградата за анимиран филм членови се и еден од уредниците на телевизијата Арте, Неико Холефлеиш, и селекторот на Берлинскиот фестивал Николај Никитин. Во образложението жирито истакнува дека наградата и ја доделува на анимацијата „Алерик“ за смелиот уметнички и неконвенционален визуелен свет понуден од авторот. Фондацијата „Роберт Бош“ поддржува млади, надежни и талентирани филмски автори. Идејата на ...
  | | веќе видена | слични

  Познати сите учесници во втората рунда Атланта оди во Кливленд Атланта хоукс го победи Мајами хит со 91-78 во последниот, седми, натпревар и се пласира во полуфиналето од плејофот во Источната конференција. На Западот, Денвер нагетс со триумфот од 109-95 над Далас маверикс поведе со 1-0 во првиот меч од битката за конференциското финале. Атланта хоукс, исто како и Бостон, обезбеди пласман во следната фаза во решавачкиот седми натпревар. За разлика од лани, кога загубија од Бостон, овој пат ја искористија предноста на домашен терен и обезбедија дуели со најдобриот тим во лигата, Кливленд кавалирс. Џо Џонсон со 27 постигнати поени, од кои шест тројки и Џош Смит со 21 поен и девет скокови беа најзаслужни за триумфот на Атланта, која водеше од почетокот до крајот. - Се обидував да бидам многу поагресивен од порано и постојано ја барав топката. Откако видов дека ми оди шутот, ја форсирав таквата игра и на крај успеавме да победиме - изјави Џонсон. Двејн Вејд постигна 31 поен, но не го спаси Мајами од ...
  | | веќе видена | слични

  Старата анимација на Вук Митевски во копродукциски живот Германски пари за„Алерик“ Анимираниот филм „Алерик“ на македонскиот автор Вук Митевски, доби копродукциската награда, која ја доделува Германската фондација „Роберт Бош“. Наградата изнесува 70.000 евра, а подразбира изработка на филмот во македонско-германска копродукција. Митевски работи на овој проект подолго време. Во 2003 година тој го изработи осумминутното видео „Последниот марш на Алерик“, приказна за последните моменти од животот на еден војник, кои тој ги поминува на бојно поле. Ова видео е предлошка за 13-минутниот македонско-германски филм, кој ќе се изработува во т.н. стоп анимација (техника што се работи со глинени кукли). Сценариото, пак, е на Теона Митевска. Од продукцијата „Сестри и брат Митевски“ известуваат дека членови на жирито што решавало за наградата, меѓу другите биле и Николај Никитин, селекторот на Берлинскиот филмски фестивал, како и уредниците на германскиот канал „ЗДФ/ Арте“. Во образложението на жирито стои дека ...
  | | веќе видена | слични

  Награда „Роберт Бош“ за анимираниот филм „Алерик“ на Вук Митевски Награда од 70.000 евра е наменета за изработка на филмот кој ќе биде во македонско-германска копродукција Македонскиот анимиран филм „Алерик“ на Вук Митевски ја доби копродукциската награда на Германската фондација „Роберт Бош“. Станува збор за награда во вредност од 70.000 евра која е наменета за изработка на филмот кој ќе биде во македонско-германска копродукција. Проектот „Алерик“ беше избран меѓу 60 проекти во првиот круг, а во образложението на жирито се вели дека наградата се доделува за смелиот, уметнички и неконвенционален визуелен свет. Инаку, меѓу членовите на деветчленото жири беше и еден од уредниците на телевизијата ЗДФ/АРТЕ Неико Холефлеиш, како и еден од селекторите на Берлинскиот фестивал, Николај Никитин, чија специјалност е токму источноевропскиот филм. „Алерик“ е приказна за еден војник, за последните моменти од неговиот живот на бојното поле. Сценариото е на Теона Митевска направено според идеја на Вук Митевски, а ...
  | | веќе видена | слични

  „Јастребите“ одлетаа во второто коло Атланта хокс е последниот патник во второто коло на НБА плејофот на Истокот, откако на свој терен во седмиот меч го совлада Мајами хит со 91-78 и со резултат од 4-3 во победи се пласираше понатаму. Денвер нагетс поведе со 1-0 против Далас маверикс во првиот дуел од второто коло на разигрувањето на Западот. Бекот Џо Џонсон со 27 поени и шест погодени тројки беше предводник на Хокс до четвртата победа против Мајами. Џонсон кој беше прв стрелец на Хокс во регуларната сезона, играше нешто послабо на претходните средби (на пет од шесте средби даде помалку од 20 поени) бидејќи најчесто го удвојуваа, но овој пат ги искористи минутите кога противникот не внимаваше многу на него. - Што да правиме кога Џонсон даваше тројки од 10 метри далечина. Ова беше една од оние вечери кога на некого се' му оди од рака - немоќна беше ѕвездата на Мајами, Двејн Вејд кој сепак гледа и позитивни работи. - Минатата сезона ја завршивме со 15-67, а оваа бевме петти на Истокот и во првото коло на ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот анимиран филм најуспешен во Германија За Алерик на Митевски - 70 000 евра награда Се работи за наградата на Фондацијата Роберт Босх доделена на филмскиот фестивал Го Еаст во Висбаден, Германија, а наменета е за изработка на овој анимиран филм кој ќе биде македонско-германска копродукција Македонскиот анимиран филм "Алерик" на Вук Митевски на неодамнешниот деветти филмски фестивал Го Еаст, кој од 22 до 28 април се одржа во Висбаден, Германија, ја доби копродукциската награда на Германската фондација Роберт Босх во вредност од 70.000 евра. Средствата се наменети за изработка на овој анимиран филм кој всушност ќе биде македонско-германска копродукција. Според образложението на жирито, наградата е доделена на анимацијата Алерик за смелиот, уметнички и неконвенционален визуелен свет понуден од авторот. - Проектот Алерик пред да ја добие целосната доверба на Фондот, мина низ повеќе нивоа проверки и селекции. Филмот прво беше избран меѓу 60 проекти во првиот круг, за во вториот круг да останат 15 ...
  | | веќе видена | слични

  Падна Мајами, Атланта оди на Кливленд во полуфиналето од источната конференција. Двејн Вејд се обидуваше да ја крене својата екипа, но Мајами не беше на висината на Атланта. Носени од Џо Џонсон осигураа пласман во следниот круг. На западот, Денвер ужива во „Пепси“. На свој паркет во „Пепси центарот“ ја запишаа 14-тата победа во низа и имаат 1-0 во полуфиналната серија против Далас.
  | | веќе видена | слични

  Во првиот полуфинален натпревар на Западот Денвер на свој паркет беше убедлив против Далас со 109:95. Како и на мечот со Њу Орленас Нагетси демонстрираа надмоќ врз противникот, забележувајќи ја 14-та последователна победа во својот “Пепси центар“. Почетокот навестуваше дека Далас има сили за триумф во Денвер, на моменти има дест лус, а на полувреме заминаа со 4 поени позитива. Во вториот дел се разбудија кошаркарите на Денвер и на крајот од третата четврина поведоа со два разлика, додека во последните 12 минути благодарение на Нене Хиларио и Кармело Ентони, Денвер дојде до убедлив триумф. Ентони беше најефикасни кај домаќините со 24 поени, додека Хиларио постигна поен помалку, а забележа и 5 скокови и 4 асистенции. Кај Маверикс, Дирк Новицки имаше 28 поени и 10 сковои, а Џејсон Кид, Џош Хауард и Џејсон Тери постигнаа по 15 поени.
  | | веќе видена | слични

  На 15 април во киното Милениум се случи македонската премиера на документарниот филм Плати и жени на Атанас Георгиев. Плати и жени (оригинал: Cash & Marry) е комплетно авторско дело на Георгиев на кое работел речиси 10 години. Филмот се базира на приказни за балкански емигранти и нивните напори да обезбедат документи за престој, најчесто преку брак со државјанки од Европската Унија. Целата приказна се одвива во подземјето на Виена. Патот до европскиот пасош го отвора главниот протагонист Марко Прица од Сараево, кој треба да ја најде жената која на Атанас ќе му донесе слобода. Марко и неговата животна приказна се инспирација за снимањето на Плати и жени Разговарала: Елена ДИМИТРОВСКА Форум: Како започна заедничката приказна со Атанас и снимањето на Плати и жени? Марко Прица: Тоа е многу интересно. Нашето пријателство започна како шалтерско пријателство. Тој дојде во Виена да се запише на постдипломски за звук ми се чини. И, бидејќи во Австрија за сè си има процедура, дури и кога мора да одиш во тоалет, Атанас ...
  | | веќе видена | слични