Загреб

  во

  Трговците на дрога од Македонија што се занимаваат со овој бизнис во странство често почнувале како дилери,но подоцна станувале мозоци на шверцерските акции

  Швајцарија, Германија, Австрија и Франција се само дел од европските држави во кои лани биле уапсени македонски државјани како дел од меѓународни канали за шверц на дрога. Дури во девет држави низ Европа биле уапсени 34 македонски државјани под сомнение дека биле вмешани во трговија со наркотици. Наши државјани во 2007 година биле уапсени и во Турција, Босна и Херцеговина, Србија и во Хрватска.Полициските податоци за учеството на македонски државјани во ваков вид криминал покажуваат дека минатата година тие се обиделе да прошверцуваат големи количества разни видови дрога.Според податоците на светските организации кои се борат против наркотиците, Македонија е дел од таканаречената балканска рута за шверц на дрога, која има два разгранока. Едниот крак води од Турција преку Бугарија и Романија, а другиот од Бугарија води кон Македонија, Србија и ...
  | | веќе видена | слични

  Актерот Васил Зафирчев деновиве го известил Драмски театар дека наскоро ќе си замине од земјава. Најверојатно тој и неговата сопруга, естрадната ѕвезда Калиопи, ќе се преселат во Загреб,каде што ќе имаат работни ангажмани. Директорот на Драмски Бранко Ѓорчев вели дека со Зафирчев се договориле во театарот да остане до меѓународниот фестивал „Војдан Чернодрински“, кој се одржува во почетокот на јуни, во Прилеп. Со оглед на тоа дека Зафирчев има значајни улоги во пет-шест претстави во својата матична куќа, го замоливме да остане барем до „Војдан Чернодрински“. Во театарот тој има значајни улоги во неколку претстави кои се на репертоар. Затоа ќе ни треба време да најдеме замена за улогите што ги игра - рече Ѓорчев. Зафирчев важи за извонредно талентиран актер од младата генерација. Матична куќа му е скопскиот Драмски театар, откако претходно работеше во велешкиот театар. Публиката го памети по улогите во „Македонски рулет“, „Супер нова“, „Елешник“, монодрамата „Пијанистот“ и многу други. Поп-дивата Калиопи е ...
  | | веќе видена | слични

  Македонското електронско дуо „Саунд дифјужн“ на 18 април со настап во клубот „Спреј“ во Приштина ја почна својата балканска мини-турнеја , а во нејзини рамки е и вечерашниот настап на Спортското игралиште во Битола. На 2 мај дуото е во „К7“ во Кавадарци. Промоцијата на својот деби-албум, Keel Over, „Саунд дифјужн“ на 3 мај ја продолжува во „Амнезија“ во Тетово, а на деветти истиот месец ќе се претстават пред публиката во клубот „Линк“ во Куманово“. На 10 мај свират во „Ку“ во Гевгелија, а низата настапи дуото ќе ја заврши на 17 мај во „Боксер“ во Загреб.„Саунд дифјужн“ ќе има живи изведби во текот на целата турнеја, а од „Полукс“, организаторот на настапите, најавуваат дека забавите ќе бидат поддржани од повеќе диџеи од нивните редови.
  | | веќе видена | слични

  Даниел Фрид на средба со претседателот Црвенковски

  ВАШИНГТОН САД ќе продолжат со поддршката на медијаторот Метју Нимиц да им помогне на Скопје и на Атина да најдат заемно прифатливо решение околу името и Македонија колку што може поскоро да биде во НАТО. Ова го изјави помошникот на американскиот државен секретар, Даниел Фрид, во обраќање пред Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом. „САД работат со Грција, другите сојузници, како и со Македонија, во поддршка на овој процес“, посочи Фрид. Тој во говорот на тема „Самитот во Букурешт и патот напред за НАТО“ ја повтори силната американска поддршка Македонија да им се приклучи на Албанија и на Хрватска кон НАТО. Фрид ја повтори изјавата на американскиот претседател Џорџ Буш дека „американската позиција е јасна Македонија треба да го заземе своето место во НАТО колку што е можно поскоро“.

  „Во Загреб, непосредно по Самитот на НАТО, претседателот Буш се сретна со лидерите на Македонија, Албанија и на Хрватска за да ги прослават ...
  | | веќе видена | слични

  Изложба во Лондон за стогодишнината од раЃањето на Ијан Флеминг - таткото на Џемс Бонд

  Од нашиот дописник
  Томислав Ивановски

  Кога Ијан Флеминг ја напиша првата авантура на Џемс Бонд „Казино Ројал“, никој не можеше да претпостави колку голема популарност набргу ќе стекне неговиот измислен главен јунак. Некои лондонски критичари ја дочекаа книгата на нож, нарекувајќи ја грозна и неприфатлива, затоа што е „поопасна од порнографијата и е без никаква литературна вредност“. Денес, сите 14 романи за Бонд, колку што напиша Флеминг, се појавуваат како изданија на модерните класици, неговиот главен јунак - тајниот агент со кодирано име 007, е популарен и омилен како и порано, а угледниот лондонски Империјален воен музеј деновиве отвори голема изложба посветана на авторот, на стогодишнината од неговото раѓање и на неговиот јунак, кој веќе ја ситни шестата деценија.

  Ијан Флеминг е роден во 1908 година во имотно шкотско семејство. Уште како многу млад научил француски, германски и ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот тениски репрезентативец Лазар Магдинчев денеска заминува во Риека, каде што преку квалификациони мечеви ќе се обиде да обезбеди пласман на главниот челенџ-турнир. Овој турнир ќе се игра од 5 мај до 11 мај на земјена подлога за награден фонд од 30.000 американски долари. - Во релативно добра форма сум. Конкуренцијата ќе биде посилна во однос на онаа во Италија пред еден месец, но ќе се обидам да се квалификувам за главниот турнир и да стигнам што е можно подалеку - изјави Лазар Магдинчев. Веднаш по Риека, каде што Магдинчев очекува да се појави и неговиот колега од репрезентацијата и партнер во игра на двојки Предраг Русевски, тие планираат да настапат на челинџ-турнир во главниот град на Хрватска, Загреб. И овој турнир се игра на омилената подлога на нашите најдобри тенисери, земјената, за награден фонд од 30.000 долари, а ќе се одржи од 12 мај до 18 мај. Русевски се надева дека без проблеми ќе закрепне од малата повреда на потколеницата, која беше причина тој да не замине за Рим, Италија, и да ...
  | | веќе видена | слични

  Алекс Фергусон вели дека неговиот тим е на добар пат кон финалето на Лигата на шампионите. Манчестер Јунајтед не искористи пенал, но сепак извлече нерешен резултат на Ноу Камп во првиот меч против Барселона.

  „Ако победиме, одиме понатаму. Со 0:0, на Олд Трафорд, со позната атмосфера, ќе играме поинаку и се враќаме со извонредна шанса"- рече Фергусон.

  Кристијано Роналдо шутираше покрај голот од белата точка само две минути по почетокот на натпреварот и Јунајтед беше принуден поголемиот дел од остатокот од времето да ги анулира заканите од Барселона. Но Фергусон додаде: „Имаа голем простор за игра, но нашата концентрација беше добра. Сепак, имавме прилики за противнапади но лесно ја препуштавме топката."

  оооооооооо

  Одбранбениот играч на Ливерпул Џон Арни Рисе толку е потресен по неговиот автогол на полуфиналниот натпревар во Лигата на шампионите против Челси, што одбивал да зборува за тоа дури и со неговото семејство. Норвежанецот ги игнорирал телефонските повици од брат ...
  | | веќе видена | слични

  Проектот предвидува изградба на нафтовод од пристаништето на Црното Море Консанца, преку Романија, Србија, Хрватска и Словенија, до Трст, Италија. Getty Images

  Хрватска, Романија и Србија во вторникот (22-ри април) се доближија до изградбата на Паневропскиот нафтовод (ПЕОП), потпишувајќи го договорот во Букурешт за промовирање на проектот, вреден 3,5 милијарди евра.

  „Проект-претпријатието ќе биде регистрирано за 45 дена во Лондон, каде што ќе биде неговото седиште“, рече романскиот државен секретар за европски прашања, Виорел Паласка. „Тоа е прв чекор, неопходен, за реализација на овој проект.“

  Претпријатието што ќе го подготви проектот (ПДЦ) ќе има 2.100 акции во вредност од 100 британски фунти (околу 125) евра одделно, распределени подеднакво помеѓу трите земји. Секој од нив со тоа ќе има третина од капиталот во акции од над 262.000 евра, преку претпријатијата што ги претставуваат. Хрватски претставник ќе биде нејзиното претпријатие Јанаф, српски претставник ќе биде ...
  | | веќе видена | слични

  Борис Бановиќ, најостриот хрватски фешн гуру секоја недела во „Ред карпет“ ги сецира јавните личности

  ВАЛЕНТИНА ТОДОРОВСКА

  Борис Бановиќ, најпознатиот хрватски моден гуру, секоја недела пред полноќ во емисијата „Ред карпет“ остро, луцидно, со одбрани зборови, слатки како каснување од пчела ја „решета“ хрватската сцена. Политичари, пејачи, актери..., сите со јавна професија биле на модна опсервација кај Борис и сите нив овој популарен фешн гуру повеќе им упатува критики отколку комплименти.

  Контактот со Борис го направивме електронски, така што останавме посиромашни за сознанието - каков е навистина. Неговите шеги, играта со зборовите на хартија, слично како кај секој креативец, го ставија на границата на поделбите помеѓу „смешко“ и „лошко“.

  Гледајќи како секоја недела во „Ред карпет“ остро, без трема во мислата и влакно на јазикот ги сецирате личностите од јавниот живот, вака отстрана се добива впечаток дека станува збор за прилично храбра личност?

  - Како мал ...
  | | веќе видена | слични

  САД ќе продолжат со поддршката на медијаторот Метју Нимиц да им помогне на Скопје и Атина да најдат взаемно прифатливо решение околу името и Македонија што поскоро да биде во НАТО

  Ова, како што пренесува Макфакс, го изјави синоќа помошникот американски државен секретар Даниел Фрид, во обраќање пред Комисијата за надворешни работи на Претставничкиот дом.

  „САД работат со Грција, другите сојузници, како и со Македонија, во поддршка на овој процес “,посочи Фрид.

  Тој во говорот на тема „Самитот во Букурешт и патот напред за НАТО“ ја повтори силната американска поддршка Македонија да им се приклучи на Албанија и Хрватска кон НАТО:

  Фрид ја повтори изјавата на американскиот претседател Џорџ Буш дека „Американската позиција е јасна Македонија треба да го заземе своето место во НАТО што е можно поскоро“.

  „Во Загреб, непосредно по самитот на НАТО; претседателот Буш се сретна со лидерите на Македонија. Албанија и Хрватска за да ги прослават поканите за влез во ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватска ќе треба да затвори некои од бродоградилиштата

  ЗАГРЕБ - Едно или повеќе од петте проблематични хрватски бродоградилишта би можеле да бидат затворени како дел од подготовките за членство во ЕУ, призна за првпат министерот за економија Дамир Поланчец. „За жал, едно или повеќе бродоградилишта ќе мора да се трансформираат во поинакви бизниси, да произведуваат нешто сосема друго, а не бродови“, изјави Поланчец, кој исто така е и заменик премиер, на парламентарната сесија која во живо беше пренесувана на малите екрани. „Меѓутоа, ветувам дека нема да има отпуштање од работа“, додаде тој.

  Реструктурирањето на бродоградилиштата е една од најчувствителните социјални теми во хрватските разговори за влез во ЕУ, бидејќи оваа индустрија вклучува десетици илјадници работници и зависни бизниси, а постои стравување и за големи отпуштања од работа. Бродоградилиштата ги доставија своите планови за реструктуирање до власта на почетокот од овој месец. Плановите треба да бидат одобрени од Брисел и од ...
  | | веќе видена | слични

  Сојузот на синдикатите се обидува наместо на излети, работниците да ги поведе на протести и да го дигнат својот глас

  „Во Русија Први мај најмасовно се одбележа во Москва каде што над 140 илјади луѓе се собраа на Црвениот плоштад за да протестираат против економската и социјалната политика на владата... Во Франција првомајските протести беа насочени кон претстојните избори... Илјадници луѓе на Први мај во Сеул протестираа и извикуваа „Сакаме петдневна работна недела“... Во Загреб протестираа над 20 илјади синдикалци кои се загрижени поради најавите за промена на Законот за работни односи, според кој работодавците сакаат драстично да ги намалат нивните права...“ Ова се само дел од извештаите од минатите години по повод Први мај Меѓународниот ден на трудот.

  „Со скара, пиво и гласна музика илјадници граѓани, запоседнувајќи ги излетничките места, го одбележаа празникот на трудот...“ Ова е најчестиот извештај за одбележувањето на Први мај во Македонија, но и некои поранешни ЈУ републики и земји ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватска е држава со најголеми шанси како кандидат за членство во Европската Унија (ЕУ), а 27-те членки одлучија да отворат две нови поглавја во преговорите за енергетика и за транспорт.

  Со тоа, преговорите за присоединување на Хрватска кон Унијата, што започнаа во 2005 година, можат да добијат побрзо темпо.

  Според Европската Комисија (ЕК), Загреб пред себе има уште многу реформи за реализирање.

  Кристина Наги, портпаролката на еврокомесарот за проширување Оли Рен изјави дека „Хрватска навистина напреднала по патот кон полноправно членство во ЕУ. Со двете нови поглавја што ќе бидат отворени, ќе бидат 18 од вкупно 35 преговарачки поглавја“.

  „Можам сосема искрено да кажам дека Хрватска има шанси за присоединување кон ЕУ кон крајот на оваа деценија. Тешко е да се даде конкретна дата“, посочи Наги.
  | | веќе видена | слични

  САД отсекогаш биле и ќе бидат наш најважен стратегиски партнер, кој даде голем придонес за зајакнување на македонската мултиетничка демократија и пазарна економија, напиша македонскиот премиер Никола Груевски во писмото што вчера му го испрати на американскиот претседател Џорџ Буш.„Би сакал да ги изразам мојата чест и задоволство од средбите во Букурешт и Загреб. Тие се уште една потврда на постојаната политичка поддршка што ни ја давате Вие и Соединетите Американски Држави, и на нашето долгогодишно партнерство во многу области. Резултатите од нашата посветеност и цврста определба се огледаат во фактот што Република Македонија ги исполни сите потребни услови за членство во НАТО. Тоа се потврдува и преку нашето долгогодишно партнерство со алијансата најмногу изразено преку способноста за преземање на нашиот дел од обврските и учеството во важни мисии во Ирак, Авганистан, Либан и Босна и Херцеговина. За жал, поради непринципиелното и неодговорно однесување на една земја-членка на НАТО, ваквата реалност не доби ...
  | | веќе видена | слични

  Јана Коцевска

  По одлуката на ГТЦ да го затвори киното „Милениум“ на неодредено време, Скопје станува град без кина, делејќи го така хроничниот проблем со другите градови низ земјава. Практично, киносали имаат само неколку градови во Македонија, а и тие работат повремено, со програма што доцни половина година по прикажувањата на истите филмови во Скопје. Голем дел неактивни кина првпат примија публика со прикажувањето на македонските филмови „Сенки“ на Милчо Манчевски, „Јас сум од Титов Велес“ на Теона Митевска, во дистрибуција на „Манаки филм“, и „Превртено“ на Игор Иванов. Филмаџиите и филмолозите наведуваат различни причини за ваквата состојба согласувајќи се дека во Скопје киноживотот никогаш не бил на толку незавидно ниво. Неодамна, режисерката Теона Стругар Митевска забележи дека за лошиот киноживот во земјава во голема мера се виновни дистрибутерите што ја потценуваат домашната публика нудејќи и претежно холивудски хитови. „А, македонската публика знае што е добар филм“, коментираше Митевска. ...
  | | веќе видена | слични

  Писмо на Груевски до Буш Премиерот Никола Груевски испрати писмо до американскиот претседател Џорџ Буш, во кое му се заблагодари за поддршката што ја доби Македонија од САД за членство во НАТО.

  Груевски го уверува Буш дека САД отсекогаш биле и ќе бидат најважен стратегиски партнер за Македонија.

  „Би сакал да ги изразам мојата чест и задоволство од средбите што ги имавме во Букурешт и во Загреб. Нашите средби претставуваат уште една потврда на постојаната политичка поддршка која ни ја давате Вие и САД и на нашето долгогодишно партнерство во многу области“, вели Груевски во писмото.

  Укажувајќи на долгогодишното партнерство со Алијансата и учеството на Македонија во мисиите во Ирак, Авганистан, Либан и во БиХ, Груевски нагласува дека земјава ги исполнила сите потребни услови за членство во НАТО. „За жал, поради непринципиелното и неодговорно однесување на една земја-членка на НАТО, ваквата реалност не доби своја верификација на Самитот во Букурешт, што оди на штета на Република ...
  | | веќе видена | слични

  Загреб почна преговори за во НАТО

  Хрватска вчера во Брисел го почна првиот круг од пристапните преговори со НАТО, чија членка треба да стане во пролетта 2009 година, јави МИА.Хрватска на 3 април на самитот на НАТО во Букурешт доби покана за членство во алијансата. Пристапните преговори ќе ги води тим предводен од Бјанка Матковиќ, државен секретар за политички прашања во хрватското Министерство за надворешни работи и европски интеграции. Во првиот кругќе се разговара за критериумите за пристапување во НАТО, а вториот круг ќе биде посветен на техничките прашања, како што се ресурсите, безбедносните, правните прашања и придонесот на земјата во заедничкиот буџет на алијансата. Се очекува протоколот за пристапување на Хрватска да биде потпишан во јули. Истовремено, во Брисел хрватска делегација ги продолжи преговорите со Европската Унија за поглавјата - енергетиката и сообраќајна политика. Загреб бара дополнително време за приспособување со европските правила во железничкиот и во поморскиот сообраќај. ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватска отвори ново поглавје во пореговорите со ЕУ

  БРИСЕЛ - Хрватска вчера направи уште еден чекор кон влез во ЕУ, кога ги отвори разговорите за транспортниот и енергетскиот сектор со 27-члената Унија. Хрватска, која ги почна разговорите за влез во 2005 година, треба да ги заклучи преговорите во 35 поглавја, за да биде примена во ЕУ. Меѓутоа, напредокот беше бавен, досега се преговараше за две поглавја - наука и образование, а допрва треба да бидат отворени преговорите и за другите 19 поглавја. „Целта на конференцијата (средба со хрватски официјални лица) беше да се почнат преговори за две нови поглавја“, се наведува во соопштението од ЕУ.

  Европската комисија соопшти дека се надева оти ќе ги заврши преговорите за прием со Хрватска пред изборите за Европскиот парламент закажани за јуни 2009 година, ако Загреб ги исполни сите клучни барања до крајот на јуни годинава. За да ги заклучи преговорите во транспортниот сектор Хрватска мора да воспостави ефикасно регулаторно тело во железницата, ...
  | | веќе видена | слични

  Со концерт на 26 април во Битола, популарната скопска двојка „Саунд дифјужн“ ќе го промовира својот деби албум „Кил овер“. Александар Видиновски и Дарко Спасовски на 8 март годинава веќе го промовираа албумот пред скопската публика, а Битола е вториот град каде ќе се случи новата концертна промоција. По овој настап, дуото планира да замине на турнеја низ сите поголеми градови во Македонија, а настапи ќе имаат и во Хрватска и во Косово. Турнејата почна викендов во Косово, каде двоецот настапи во клубот „Спреј“ во Приштина, на 25 април се во Прилеп во „Елемент“, аќе продолжи во Кавадарци (клуб“ К7“, 2 мај) , Тетово (клуб „Амнезија „, 3 мај) , Куманово (клуб „Линка“, 9 мај) , Гевгелија (клуб „Ку“, 10 мај) , а се очекува да заврши на 17 мај во клубот „Боксер“ во Загреб, Хрватска. Концертните настапи во живо се во организација на промоторската куќа „Полукс“, чии ексклузивци со настапи на диџеи ќе го дополнат музицирањето на „Саунд дифјужн“. Во текот на целата промоција, „Полукс“ реши албумот да го дели бесплатно ...
  | | веќе видена | слични

  Загреб ќе управува со сообраќајот автоматски

  Загреб воведува систем за автоматско управување со сообраќајот (АУС). Се очекува ваквиот систем значително да ја зголеми проточноста на градските сообраќајници, а истовремено да ја зголеми и безбедноста на сите учесници во сообраќајот. Тендерот ќе го распишеме наскоро. Фирмата што ќе понуди најдобро и најисплатливо решение ќе ја добие работата вредна околу 180 милиони куни. Со новиот систем ќе може од едно место да се управува со целокупниот сообраќај во градот - вели заменикот-градоначалникот Иво Јелушиќ. Според него, за две години во системот ќе се вклучат 80-90 отсто од раскрсниците, семафорите и улиците во градот. На улиците ќе се постават камери, електрични променливи знаци, сензори за броење возила, мерачи на температура и сензори што јавуваат дали асфалтот е влажен или замрзнат.На тендерот ќе се јави и фирмата „Пик промет“, која веќе 40 години соработува со градот. Уверен сум дека ќе ја добиеме работата. Имаме големо искуство, а резултатите се ...
  | | веќе видена | слични