Заев

  во

  Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, вечерва во интервју во емисијата Вин Вин со Оливера Трајковска обелодени интересен разговор по телефон меѓу него и премиерот Никола Груевски. Како што рече Заев, во саботата, во време на изборниот молк на последните парламентарни избори му се јавил на Груевски за да го праша дали и зошто го прислушкува.Според Заев, од премиерот добил одговор – „не знам, тоа е кај Јанкулоска, сега е викенд, откако ќе помине, ќе ја прашам и ќе те информирам“. Одговор од Груевски, според Заев, до ден денеска не добил. Како што вели тој, во време на кампањата, МВР „издејствувала“ решение од судија за следење на телефонските комуникации на Заев, нешто што е незаконски, и судијата немал право да даде таква дозвола на МВР.
  сите 12 | | | веќе видена

  Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, вечерва во интервју во емисијата Вин Вин со Оливера Трајковска обелодени интересен разговор по телефон меѓу него и премиерот Никола Груевски. Како што рече Заев, во саботата, во време на изборниот молк на последните парламентарни избори му се јавил на Груевски за да го праша дали и зошто го прислушкува.Според Заев, од премиерот добил одговор – „не знам, тоа е кај Јанкулоска, сега е викенд, откако ќе помине, ќе ја прашам и ќе те информирам“. Одговор од Груевски, според Заев, до ден денеска не добил. Како што вели тој, во време на кампањата, МВР „издејствувала“ решение од судија за следење на телефонските комуникации на Заев, нешто што е незаконски, и судијата немал право да даде таква дозвола на МВР. Целата емисија погледнете ја во продолжение. (Видео – 24 Вести )
  сите 11 | | | веќе видена

  Нови критики за Заев и Шекеринска за прославата на "Дајнерс" во новиот објект на МНТ.Новинари, колумнисти блиски до опозицијата па дури и пратеници избрани од СДСМ жестоко го критикуваат последниот потег на водечката двојка на социјалдемократите. Продолжуваат критиките на адреса на раководството на СДСМ за присуството минатата недела на прославата на “ Дајнерс ” во новиот објект на МНТ кој е дел од проектот “ Скопје 2014 ” .Новинари, колумнисти блиски до опозицијата па дури и пратеници избрани од оваа партија се јавија со свои коментари за прославата на годишнината на компанијата чиј прв човек е сопругот на Радмила Шекеринска. Уредникот на порталот Окно Никола Гелевски пишува дека Шекеринска го направила најголемиот гаф во политичката кариера организирајќи деловно – семејна прослава во старо – новиот објект на МНТ. Д ека Радмила Шекеринска ќе стане веројатно најважниот досегашен позитивен верификатор на СК014, најстрашниот политичко-културен проект во историјата на Македонија – тоа ретко ...
  | | веќе видена

  Кај нас почести од редовната работа на Собранието ќе станат периодите во кои некоја партија го бојкотира Собранието - бојкотот на Собранието станува „нормалност“. Барајќи соодветен наслов замојот коментар, се сетив на патардии , стар ретко употребуван зборсо значење – врева, бркотница... Октомвриски патардии е добар опис насостојбата пред објавувањето на Прогрес-извештајот на ЕУ, или како што службеносе нарекува Извештајот на Европската комисија за напредокот наРепублика Македонија. Патардии од изјави на политички лидери, медиуми, политички коментатории аналитичари, од добро информирани диполоматски извори, прес-служби на Европскатакомисија... Прогрес- извештајот во македонското општестводоби статус на матура во животот на пубертетлии, стана ритуал на премин. Сите засегнати странисекоја година во октомври се во исчекување - дали напредувавме изминатиотпериод, дали нашата транзиција ќе влезе во завршница, дали ќе бидеме прифатеникако полноправна членка на ЕУ-семејството. Но претеранотозначење што му ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Не престануваат реакциите на лица кои во јавноста важат дека ја симпатизираат опозицијата, откако Зоран Заев, Радмила Шекеринска и други високи функционери на најголемата опозициска партија присуствуваа на јубилејот на „Дајнерс“ во новиот МНТ, со што се разобличија критиките на СДСМ поврзани со проектот Скопје 2014, а самата партија е мета на големи критики од сопствените поддржувачи. Откако вчера Саше Ивановски- Политико, Васко Ефтов, Јорданка Ивановска- Јоци, Никола Гелевски, Ивор Мицковски жестоко удрија по Заев и Шекеринска за нивното присуство во новиот МНТ, реакциите проодолжуваат и денеска. Дежурниот поддржувач на опозицијата, новинарот Ерол Ризаов пишува дека Заев “храбро и на голема врата влезе во „Скопје 2014“ и стана дел од славната историја на преродбата на Македонија“, -Второто чудо ни го приреди лидерот на опозицијата Зоран Заев. Човекот, ни пет ни шест, храбро и на голема врата влезе во „Скопје 2014“. Стана дел од славната историја на преродбата на Македонија и се запиша како прв опозициски ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Барањето меѓународен претставник за домашен проблем значи државничка незрелост и неодговорност. Познавачите велат дека посредниците однадвор се само изговор за да се добие време. Решение не се ниту дополнителните ниту предвремените парламентарни избориПреговорите преку посредници не можат да донесат големи промени. Познавачите на политичките прилики велат дека белгискиот посредник Питер Ван Хоут, и покрај заложбите, не може да постигне договор меѓу двете страни ако на маса не седнат Груевски и Заев. Решението, според експертите, не се ниту дополнителните ниту предвремените парламентарни избори. Договорот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и враќањето на опозициските пратеници во Собранието е единственото решение за актуелната ситуација.Според експретседателот на Собранието, Саво Климовски, барањето меѓународен претставник за домашен проблем значи државничка незрелост и неодговорност. За него, посредниците однадвор се само изговор за да се добие време."Владејачкото мнозинство е доста толерантно и досега покажа волја да и ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Не престануваат реакциите на лица кои во јавноста важат дека ја симпатизираат опозицијата, откако Зоран Заев, Радмила Шекеринска и други високи функционери на најголемата опозициска партија присуствуваа на јубилејот на „Дајнерс“ во новиот МНТ, со што се разобличија критиките на СДСМ поврзани со проектот Скопје 2014, а самата партија е мета на големи критики од сопствените поддржувачи, пишува Курир. Откако вчера Саше Ивановски- Политико, Васко Ефтов, Јорданка Ивановска- Јоци, Никола Гелевски, Ивор Мицковски жестоко удрија по Заев и Шекеринска за нивното присуство во новиот МНТ, реакциите проодолжуваат и денеска. Дежурниот поддржувач на опозицијата, новинарот Ерол Ризаов пишува дека Заев “храбро и на голема врата влезе во „Скопје 2014“ и стана дел од славната историја на преродбата на Македонија“, -Второто чудо ни го приреди лидерот на опозицијата Зоран Заев. Човекот, ни пет ни шест, храбро и на голема врата влезе во „Скопје 2014“. Стана дел од славната историја на преродбата на Македонија и се запиша како прв ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Не престануваат реакциите на лица кои во јавноста важат дека ја симпатизираат опозицијата, откако Зоран Заев, Радмила Шекеринска и други високи функционери на најголемата опозициска партија присуствуваа на јубилејот на „Дајнерс“ во новиот МНТ, со што се разобличија критиките на СДСМ поврзани со проектот Скопје 2014, а самата партија е мета на големи критики од сопствените поддржувачи. Откако вчера Саше Ивановски- Политико, Васко Ефтов, Јорданка Ивановска- Јоци, Никола Гелевски, Ивор Мицковски жестоко удрија по Заев и Шекеринска за нивното присуство во новиот МНТ, реакциите проодолжуваат и денеска. Дежурниот поддржувач на опозицијата, новинарот Ерол Ризаов пишува дека Заев “храбро и на голема врата влезе во „Скопје 2014“ и стана дел од славната историја на преродбата на Македонија“, -Второто чудо ни го приреди лидерот на опозицијата Зоран Заев. Човекот, ни пет ни шест, храбро и на голема врата влезе во „Скопје 2014“. Стана дел од славната историја на преродбата на Македонија и се запиша како прв опозициски ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Свесен сум дека моето политичко гадење над гестот на Шекеринска е речиси ексцентричност, нешто повеќе- помалку сосема ирелевантно за македонските политички состојби. Свесен сум дека мојата категоричност по овој повод не ја делат дури ни мнозинството гласачи на СДСМ. Сеедно. Стојам до ставот дека гестот на Шекеринска е рамен на политичко самоубиство. Ваквиот став на Гелевски во колумната ,,мојата линија на раздвојување е Скопје 2014 – та го оправдува пратеничката Љубица Буралиева , која во собранието влезе токму од редовите на СДСМ . Со ризик на движење надвор од ,,линијата без линија,, пружив личен отпор не за да признаам нешто што не само што не е за признавање , туку самоубиствено да викнам  дека животите на луѓето што ве следат вредат повеќе од политичките ,,лакирани кондури, вели Буралиева на својот Фејсбук профил . Новинарот Ерол Ризаов , пак по примерот на Саше Ивановски и Васко Ефтов вели: -Второто чудо ни го приреди лидерот на опозицијата Зоран Заев. Човекот, ни пет ни шест, храбро и на голема ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Зоврени страстите во опозициските редови откако Зоран Заев, Радмила Шекеринска и останати високи функционери на СДСМ присуствуваа на прославата на „Дајнерс“ во новиот МНТ. На социјалдемократската елита не и пречеше да слави, напротив уживаше во објектот кој е дел од проектот Скопје 2014, за кого претходно упатуваа само погрдни зборови и велеа дека е кич. Овој потег на високото претставништво на СДСМ ги изреволтира и новинарите кои во јавноста важат за лица кои ја симпатизираат опозицијата. Тие отворено “распалија“ по раководството на партијата. По Саше Ивановски – Политико, Васко Ефтов, Јорданка Ивановска – Јоци, со своја реакција се јавија и други поддржувачи на политиките на опозицијата, меѓу кои и Никола Гелевски, Ерол Ризаов, но и пратеничката Љубица Буралиева. Таа на својот фејсбук профил објави статус во кој на функционерите на опозициската СДСМ им порача дека животот на луѓето кои ги следат вредат повеќе од политичките „лакирани кондури“. -Никола, и мојата линија на ,,раздвојување“ е токму така ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Реакциите за присуството на првите луѓе на СДСМ, Зоран Заев и Радмила Шекеринска на ВИП забавата на „Дајнерс“ во МНТ, новата зграда која тие ја нарекуваа кич и невкусна, продолжува. Луѓе кои важат за блиски до СДСМ или пак биле или се дел од оваа политичка партија се револтирани што Заев и Шекеринска си го погазија зборот. Се огласи и Љубица Буралиева, пратеничката од СДСМ, која беше исклучена од партијата откако реши да го прифати пратеничкиот мандат: Никола (Гелевски), и мојата линија на „раздвојување“ е токму така исцртана. Со ризик на движење надвор од „линијата без линија“, пружив личен отпор не за да признаам нешто што не само што не е за признавање (ами за вистинско уривање), туку самоубиствено да рикнам (викнам) дека животите на луѓето што ве следат вредат повеќе од политичките „лакирани кондури“. Досега не влегов во шљаштавиот објект токму затоа што го сакам вистинскиот театар кој во вакви услови вирее ( само со висок културно-уметнички здив) и на улицата од моето маало, и во прилагоден хангар, со ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Не престануваат реакциите на лица кои во јавноста важат дека ја симпатизираат опозицијата, откако Зоран Заев, Радмила Шекеринска и други високи функционери на најголемата опозициска партија присуствуваа на јубилејот на „Дајнерс“ во новиот МНТ, со што се разобличија критиките на СДСМ поврзани со проектот Скопје 2014, а самата партија е мета на големи критики од сопствените поддржувачи. Откако вчера Саше Ивановски- Политико, Васко Ефтов, Јорданка Ивановска- Јоци, Никола Гелевски, Ивор Мицковски жестоко удрија по Заев и Шекеринска за нивното присуство во новиот МНТ, реакциите проодолжуваат и денеска. Дежурниот поддржувач на опозицијата, новинарот Ерол Ризаов пишува дека Заев “храбро и на голема врата влезе во „Скопје 2014“ и стана дел од славната историја на преродбата на Македонија“, -Второто чудо ни го приреди лидерот на опозицијата Зоран Заев. Човекот, ни пет ни шест, храбро и на голема врата влезе во „Скопје 2014“. Стана дел од славната историја на преродбата на Македонија и се запиша како прв опозициски ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Реакциите за присуството на првите луѓе на СДСМ, Зоран Заев и Радмила Шекеринска, на ВИП-забавата на „Дајнерс“ во МНТ, новата зграда што тие ја нарекуваа кич и невкусна, продолжува. Луѓе што важат за блиски до СДСМ или, пак, биле или се дел од оваа политичка партија, се револтирани што Заев и Шекеринска си го погазија зборот. Се огласи и Љубица Буралиева, пратеничката од СДСМ, која беше исклучена од партијата откако реши да го прифати пратеничкиот мандат: Никола (Гелевски), и мојата линија на „раздвојување“ е токму така исцртана. Со ризик на движење надвор од „линијата без линија“, дадов личен отпор не за да признаам нешто што не само што не е за признавање (ами за вистинско уривање), туку самоубиствено да рикнам (викнам) дека животите на луѓето што ве следат вредат повеќе од политичките „лакирани кондури“. Досега не влегов во шљаштавиот објект токму затоа што го сакам вистинскиот театар кој во вакви услови вирее ( само со висок културно-уметнички здив) и на улицата од моето маало, и во прилагоден хангар, ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Општина Струмица, со која раководи првиот човек на опозицијата Зоран Заев, општинската каса ќе ја полни преку воведување на зонско паркирање. Паркирање во Струмица ќе чини колку и паркирање во центарот на Скопје. По одржувањето на седница на совет на општина Струмица во вторникот на која беа донесени Правилникот за начинот и условите на паркирање, времетраењето на паркирањето односно неговото ограничување и означување на јавните паркиралишта, како и Одлука за утврдување на Ценовникот на услугите на Јп Паркиралишта Струмица, беше комплетиран процесот на зонско паркирање во овој град. Проектот предвидува Струмица да биде поделена на две паркинг зони, при што црвената зона ќе ги опфати булеварите „Маршал Тито“ и „Ленинова“ долж строгиот центар на градот. Цената на паркирањето во првата „А“ зона ќе изнесува 30 денари за еден час, додека во втората жолта зона услугата ќе чини 20 денари за еден час. Струмичани реагираат дека донесените цени се превисоки, бидејќи исто толку чини и паркирање на пример во строгиот ...
  | | веќе видена

  Општина Струмица, со која раководи првиот човек на опозицијата Зоран Заев, општинската каса ќе ја полни преку воведување на зонско паркирање. Паркирање во Струмица ќе чини колку и паркирање во центарот на Скопје. По одржувањето на седница на совет на општина Струмица во вторникот на која беа донесени Правилникот за начинот и условите на паркирање, времетраењето на паркирањето односно неговото ограничување и означување на јавните паркиралишта, како и Одлука за утврдување на Ценовникот на услугите на Јп Паркиралишта Струмица, беше комплетиран процесот на зонско паркирање во овој град. Проектот предвидува Струмица да биде поделена на две паркинг зони, при што црвената зона ќе ги опфати булеварите „Маршал Тито“ и „Ленинова“ долж строгиот центар на градот. Цената на паркирањето во првата „А“ зона ќе изнесува 30 денари за еден час, додека во втората жолта зона услугата ќе чини 20 денари за еден час. Струмичани реагираат дека донесените цени се превисоки, бидејќи исто толку чини и паркирање на пример во строгиот ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Општина Струмица, со која раководи првиот човек на опозицијата Зоран Заев, општинската каса ќе ја полни преку воведување на зонско паркирање. Паркирање во Струмица ќе чини колку и паркирање во центарот на Скопје. По одржувањето на седница на совет на општина Струмица во вторникот на која беа донесени Правилникот за начинот и условите на паркирање, времетраењето на паркирањето односно неговото ограничување и означување на јавните паркиралишта, како и Одлука за утврдување на Ценовникот на услугите на Јп Паркиралишта Струмица, беше комплетиран процесот на зонско паркирање во овој град. Проектот предвидува Струмица да биде поделена на две паркинг зони, при што црвената зона ќе ги опфати булеварите „Маршал Тито“ и „Ленинова“ долж строгиот центар на градот. Цената на паркирањето во првата „А“ зона ќе изнесува 30 денари за еден час, додека во втората жолта зона услугата ќе чини 20 денари за еден час. Струмичани реагираат дека донесените цени се превисоки, бидејќи исто толку чини и паркирање на пример во строгиот ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Општина Струмица, со која раководи првиот човек на опозицијата Зоран Заев, општинската каса ќе ја полни преку воведување на зонско паркирање. Паркирање во Струмица ќе чини колку и паркирање во центарот на Скопје. По одржувањето на седница на совет на општина Струмица во вторникот на која беа донесени Правилникот за начинот и условите на паркирање, времетраењето на паркирањето односно неговото ограничување и означување на јавните паркиралишта, како и Одлука за утврдување на Ценовникот на услугите на Јп Паркиралишта Струмица, беше комплетиран процесот на зонско паркирање во овој град. Проектот предвидува Струмица да биде поделена на две паркинг зони, при што црвената зона ќе ги опфати булеварите „Маршал Тито“ и „Ленинова“ долж строгиот центар на градот. Цената на паркирањето во првата „А“ зона ќе изнесува 30 денари за еден час, додека во втората жолта зона услугата ќе чини 20 денари за еден час. Струмичани реагираат дека донесените цени се превисоки, бидејќи исто толку чини и паркирање на пример во строгиот ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Општина Струмица, со која раководи првиот човек на опозицијата Зоран Заев, општинската каса ќе ја полни преку воведување на зонско паркирање. Паркирање во Струмица ќе чини колку и паркирање во центарот на Скопје. По одржувањето на седница на совет на општина Струмица во вторникот на која беа донесени Правилникот за начинот и условите на паркирање, времетраењето на паркирањето односно неговото ограничување и означување на јавните паркиралишта, како и Одлука за утврдување на Ценовникот на услугите на Јп Паркиралишта Струмица, беше комплетиран процесот на зонско паркирање во овој град. Проектот предвидува Струмица да биде поделена на две паркинг зони, при што црвената зона ќе ги опфати булеварите „Маршал Тито“ и „Ленинова“ долж строгиот центар на градот. Цената на паркирањето во првата „А“ зона ќе изнесува 30 денари за еден час, додека во втората жолта зона услугата ќе чини 20 денари за еден час. Струмичани реагираат дека донесените цени се превисоки, бидејќи исто толку чини и паркирање на пример во строгиот ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Општина Струмица, со која раководи првиот човек на опозицијата Зоран Заев, општинската каса ќе ја полни преку воведување на зонско паркирање. Паркирање во Струмица ќе чини колку и паркирање во центарот на Скопје. По одржувањето на седница на совет на општина Струмица во вторникот на која беа донесени Правилникот за начинот и условите на паркирање, времетраењето на паркирањето односно неговото ограничување и означување на јавните паркиралишта, како и Одлука за утврдување на Ценовникот на услугите на Јп Паркиралишта Струмица, беше комплетиран процесот на зонско паркирање во овој град. Проектот предвидува Струмица да биде поделена на две паркинг зони, при што црвената зона ќе ги опфати булеварите „Маршал Тито“ и „Ленинова“ долж строгиот центар на градот. Цената на паркирањето во првата „А“ зона ќе изнесува 30 денари за еден час, додека во втората жолта зона услугата ќе чини 20 денари за еден час. Струмичани реагираат дека донесените цени се превисоки, бидејќи исто толку чини и паркирање на пример во строгиот ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за Утрински весник: Морам да признаам дека ваква гебелсовштина немам прочитано ни за пропагандните машинерии на Хитлер во фашистичка Германија. Тука може лично и Гебелс да симне капа. Значи, медиумскиот концерн на власта работи во три смени превентивно. Ако ни се одземе препораката за почнување на преговорите со ЕУ , најголем кривец ќе бидат СДСМ и лидерот на опозицијата Зоран Заев. Ако пак ја добиеме препораката по шести пат, тогаш тоа ќе биде триумф за големиот успех на власта и покрај подметнувањата на предавничките опозиционери и странски платеници. Досега пет пати го гледавме истиот филм за препораките на Европската комисија за почнување на преговорите и одбивањето на Европскиот совет. Шемата е позната, препораката се велича божем е напишана во македонската влада. За редовните сериозни критики на Брисел владее целосен молк. Тие великодушно и’ се препуштаат на непријателската опозиција, ѓоа таа измислува критики за состојбите во Македонија, а не ЕУ. Потоа ...
  сите 3 | | | веќе видена