Вуковар

  во

  Денешниот Ден на исчезнатите, за семејствата на исчезнатите во државите на поранешна Југославија е само уште еден од безбројните денови во кој не им е овозможено да се простат од своите мртви, смета Драгослав Дедовиќ. Пред десетина години разговарав со една мајка чии синови биле убиени во Сребреница. Гробот не им се знае. Тогаш всушност требаше да го преведувам она што таа ѝ го кажуваше на една германска политичарка. Неколку минути едноставно застанав. Жената ми зборуваше само мене, обраќајќи ми се со „сине“. Сакаше некој да ја слушне. Уште тогаш, десетина години по злосторството, нејзината скаменетост во моментот кога ѝ ги одведуваат синовите, беше целосно нестварна - и за етничката заедница од која потекнува, но и на сограѓаните во времето на транзицијата. За неа војната не беше завршена. Таа не ги исплака своите деца до крај. Можеби успеав навистина да ја слушнам таа страшна приказна, затоа што и мојата мајка е воено сираче. По Втората светска војна на нејзините родители во Чуприја не им се знаел гробот. ...
  | | веќе видена

  Радио Слободна Европа – Прага Предизборните изјави на техничкиот министер за внатрешни работи за кирилицата во Вуковар покажаа негово големо непознавање на законите, но потсетија и на фактот дека со непоставувањето на плоча на латиница и кирилица на зградата на локалната управа директно се кршат хрватските закони. Претставниците на српската заедница очекуваат дека по септемвриските избори, која и да победи од двете опции многу работи ќе бидат поинакви. Плочи на латиница и кирилица во Вуковар има само на зградите на државната администрација и има веќе четири месеци како ниту една не е скршена, додека плоча со две писма нема на зградите на локалната управа, на улиците и плоштадите ниту на влезовите во градот, иако податоците од Пописот на населението од 2011 година покажуваат дека бројот на Србите во Вуковар пораснал и дека ги има повеќе од една третина. Па кога е така, законот обврзува дека во Вуковар се обезбедува рамноправна службена употреба на српскиот јазик и кирилица покрај хрватскиот јазик и ...
  | | веќе видена

  Односите помеѓу Србија и Хрватска, по одреден период на оптимизам, влегуваат во сериозна фаза со размена на тешки зборови и меѓусебни обвинувања. Состојбата се заострува во пресрет на одбележувањето на акцијата „Бура“. Откако меѓусебните односи беа доведени во релативно нормална ситуација и кога се очекуваше конечно да се продолжи кон решавање на некои отворени прашања, односите помеѓу двете земји преку ноќ се сведоа на секојдневна размена на протестни ноти. Србија реагираше негативно на низа случувања во Хрватска, а најмногу на отфрлањето на судските пресуди за Бранимир Главаш и Алојзиe Степинац, како и на подигнувањето на споменикот на Миро Барешиќ, убиецот на југословенскиот амбасадор Владимир Роловиќ. За степенот до кој ескалираше реториката говори и изјавата на министерот за полиција Небојша Стефановиќ, кој на шефот на ХДЗ Андреј Пленковиќ му порача дека „Србија нема да ги премолчи фашистичките и усташките злосторства“. Самата изјавата можеби немаше да предизвика голема загриженост, но одредени српски ...
  | | веќе видена

  Интернет страницата Numbeo го пресметува стандардот по градови и прави споредба. Податоците покажуваат дека стан во Загреб е 100% поскап од стан во Осијек. Ручек за двајца во Славонски брод е 130 куни, а во најскапиот град Дубровник е 250 куни. Сметките во Славонија се поскапи за 10%, а платите на југот од земјата се поголеми за 60%. По Дубровник, најскапи градови се Задар и Загреб. На осмо место е Вуковар. Оваа статистика е направена врз основа на потрошувачката кошничка. За станови во Дубровник квадрат е 29.000 куни, а во Загреб е над 16.000 куни. Граѓаните на Загреб за сметки даваат во просек по 1600 куни за што работат 38 часа. Платите во земјата се движат од 4000 до 7000 куни.
  | | веќе видена

  Поделените општества често се симбол за балканските земји, особено за оние кои беа во составот на поранешна Југославија. Многуте војни на овие простори, започнувајќи од 1991-ва со распадот на Југославија па се до вооружениот конфликт во Македонија во 2001-та, оставија длабоки лузни во општествата во овие земји, со огромни последици врз соживотот помеѓу различните етнички заедници, кои некогаш во рамките на поранешната заедничка држава близу половина век живееја во мир. Една таква лузна е и хрватскиот град Вуковар, сместен на реката Дунав на границата со Србија, односно самата река претставува природна граница помеѓу двете земји. Градот денес има население од околу 25 илјади, бројка која е скоро за половина помала од онаа пред распадот на Југославија. Од моменталната бројка, пак, околу 15 илјади се Хрвати, а 10 илјади се Срби. Доколку сте странец и првпат доаѓате во Вуковар, не знаејќи ништо за историјата на градот, градот навидум ќе ви изгледа како мало и тивко место каде што ништо не се случува и каде што ...
  | | веќе видена

  Поделените општества често се симбол за балканските земји, особено за оние кои беа во составот на поранешна Југославија. Многуте војни на овие простори, започнувајќи од 1991-ва со распадот на Југославија па се до вооружениот конфликт во Македонија во 2001-та, оставија длабоки лузни во општествата во овие земји, со огромни последици врз соживотот помеѓу различните етнички заедници, кои некогаш во рамките на поранешната заедничка држава близу половина век живееја во мир. Една таква лузна е и хрватскиот град Вуковар, сместен на реката Дунав на границата со Србија, односно самата река претставува природна граница помеѓу двете земји. Градот денес има население од околу 25 илјади, бројка која е скоро за половина помала од онаа пред распадот на Југославија. Од моменталната бројка, пак, околу 15 илјади се Хрвати, а 10 илјади се Срби. Доколку сте странец и првпат доаѓате во Вуковар, не знаејќи ништо за историјата на градот, градот навидум ќе ви изгледа како мало и тивко место каде што ништо не се случува и каде што ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, вчера повтори дека неговиот ентитет никогаш нема да го признае геноцидот во Сребреница затоа што тој не се ни случил. Истакнувајќи дека Бошњаците манипулираат со бројот на жртви, тој рече дека с` почнало со лажната приказна од 8.700 настрадани, па Хашкиот трибунал го намалил тој број на 5.000, додека сега се споменува бројката од 4.000, пренесува српска „Политика“. - Ние не знаеме што е вистина. Не бегаме од тоа, но сакаме да се утврди вистината - порача Додик. Тој додаде дека предлагал неутрална комисија која ќе го испита случајот, а не да се работи со наметнат извештај кој, според Додик, под притисок на Педи Ешдаун, ги натерал тогашните власти на Република Српска да го прифатат и да постапуваат според него. - Мене ми е жал што го зборувам тоа на денешен ден. Немам намера да намалам чија било болка, но ова стана исклучително политичка тема - истакна Додик. Инаку, вчера во Поточари не присуствуваше никој од српските претставници, а лидерот на српската ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Баукот на национализмот кружи низ Европа, особено во Велика Британија. Поточно, кружи меѓу нејзините тесногради, политички кратковиди, помалку образовани, рурални, посиромашни и пред се постари граѓани во Англија и Велс, кои гласаа за напуштање на Европската унија, односно „Брегзит“. И многу се дискутира и се бара кривецот за оваа несомнено демократска, но сепак грда, непотребна и бесмислена одлука на тенкото мнозинство граѓани на Обединетото Кралство. Се врши анализа на социо-демографската структура на гласачите, се разгледуват политиката и економијата, се раскринкува и на ситно се меле состојбата на умот. Зашто во Музејот на промашени поенти, посебна витрина е резервирана токму за брегзитистите. Од каде тој тинејџерски став дека со купување на „Екстра голем“ кондом за заштита од европските болести - и пенисот ќе стане поголем? А филозофско прашање е како да се објасни на некоја будала дека границите на неговиот видокруг не се во исто време и границите на светот, коментира социологот Алексеј Кишјухас во ...
  | | веќе видена

  Во 1991 година распадот на Југославија веќе е во тек, а Германија штотуку се обединува. Тогаш Берлин решава еднострано да ја признае независноста на Словенија и Хрватска. Грев ли беше тоа?-анализира DW. Кога ЕУ се уште беше Европска заедница, која се состои само од 12 земји-членки, и сите си имаа своја валута, Европа ја доживеа својата прва сериозна катаклизма по 1945 година – распадот на Југославија. Словенија и Хрватска сакаа да излезат од Титовата федерација и да станат независни држави. Во Бон, тогаш сеуште престолнина на Германија, германската влада ги регистрира добронамерно овие нивни стремежи. И никој – како во Бон, така и во целата Европска заедница – не го оспори правото на самоопределување на нивните народи. Барем во теорија. Европејците ги поддржаа трите балтички држави при излегувањето од составот на Советскиот Сојуз, но во случајот со Југославија се задоволија само со пишување на било какви реставраторски планови. Притоа војната во Хрватска одамна беше пред свршен чин. Тогаш политичарите во Бон ...
  | | веќе видена

  Мојот среден син во основно училиште имаше класна која и него и мене веројатно секогаш ќе ни остане во памтење. Ситна, плава, со разиграни очи, секогаш насмеана... Клучни зборови: мајка дете учителка /1 1 /1 1 На крајот на тоа осумгодишно школување, ни кажа дека би сакала да ги однесе децата во Вуковар, нејзиниот град. Градот во кој е родена, каде ги изгубила родителите и парче детство од својот живот. И тоа воопшто не беше обичен излет. Тоа беше еден многу емоционален пат. На децата не толку заради самиот град и настаните кои се случиле таму, туку заради сознанието дека тоа е последниот излет со нивната омилена наставничка. Најдобро ќе ви го доловам резимето ако ви напишам што ми кажа моето дете кога се врати дома: “Мамо, јас ќе плачам кога ќе си легнам вечерва.” “Зошто сине?”, го прашувам. “Денес конечно ја запознав својата наставничка. Толку пати бевме лоши и толку пати заради нас имаше проблеми во училницата. И сега се срамам заради тоа. Се срамам. Воопшто не размислувавме за неа. Денес ни ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Веројатно сите сте слушнале за потресната приказна за еден таксист и една старица. Верувам дека сте слушнале. Ако не ја знаете, тогаш можете да ја пронајдете на интернет, токму под тоа име. Зошто ја споменувам? Затоа што приказната која ќе ви ја раскажам е многу слична, само со помлади „актери“. Мојот среден син во основно училиште имаше наставничка која и него, а и мене засекогаш ќе ни остане во сеќавањата. Освен што му предаваше хрватски јазик, му беше и класен раководител. Ситна, со разиграни очи, секогаш насмеана. Млада, но некако со многу носталгија во тие нејзини убави темни очи. На крајот од осумгодишното школување, не' извести нас родителите дека би сакала да ги однесе во Вуковар, нејзиниот град. Во градот кадешто била родена, каде ги изгубила родителите, дел од нејзиното детство. Некои родители беа малку разочарани со оглед на тоа што децата уште порано го имаа посетено Вуковар, но децата беа воодушевени и на негодувањата им беше ставен крај. И тоа не беше обично патување. Тоа беше едно доста ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Додека кај нас е заглавен во фолдерот Боросани, последниве години Борово на Запад се претвори во еден најголемите хипстерски брендови препознатлив по дизајнот со еднорози. Јелена Прториќ за Слејт ја раскажува историјата на фабриката која во 1931-ва ја основа чешкиот индустријалист Јан Бата. Истата фабрика во 1945 е национализирана и следните 45 години функционира како државна компанија. Во тоа време е Југословенски комбинат за гуми и обувки Борово, кој произведува се од чевли и гуми, до боја за чевли и врвки. Тогаш компанијата брои околу 620 продавници низ цела Југославија, има сопствена флота за транспорт на производите и годишно произведува околу 23 милиони пара чевли. Фабриката затвора во 1991-ва, со почетокот на борбите во Вуковар, и отвора дури откако градот повторно станува дел од Хрватска во 1998-ма. Ситуацијата е: штета од стотици милиони евра, комплетно застарен и незанимлив бренд, и никој, посебно младите, не ги купуваат нивните обувки. Кон крајот на 2000-та, одлуката е дека ќе се почне со ...
  | | веќе видена

  Во саботата, 14 мај 2016, во „ Глоуб “ арената во Стокхолм заврши уште едно финале, овој пат на 61-то издание на „Евровизија“. Д омаќинот Шведска се погрижи да ни приреди досега невидено спектакуларно шоу, а Европа потпомогната од „големиот брат“ отаде океанот, нашироко ја отвори поратата за промоција на „нивната“ политика во музиката, која до сега на мала врата ја туркаше последнава деценија. Ако до сега само гласно се шепотеше за „политичките игри“ во најмасовниот музички натпревар на РТВ куќи на планетава, отсега преку мегафон јасно и гласно се кажува дека на „Евросонг“ има да се пее нивната песна! И тоа онака, како што „ТИЕ“ , преку „ЕБУ“ ќе ти диригираат! Сега и дефинитивно е повеќе од јасно дека „Евросонг“ е далеку од само музичко натпреварување! Имено, уште минатата година „вратите“ се подотворија кога Русија со својата песна беше главен фавотит, а и според гласовите на телевоутингот беше прворангирана. Тогаш „ЕБУ“ го вклучи својот аларм и набрзина бараше начин како да ја спречи „катастрофата“, ...
  сите 63 | | | веќе видена

  Вангел Мачковски, битолчанецот што ја освои Шпанија Додека во овие кризни времиња, илјадници млади битолчани сонуваат да ја напуштат Битола и да заминат во светот, Вангел Мачковски, кој неколку децении живее и работи во градот од соништата, Палма де Мајорка во Шпанија, постојано ја сонува Битола, своето Буково. - Многумина кога сонуваат имаат разни сништа. Но јас откако се разделив од Битола, од моето Буково, постојано го сонувам истиот сон, за Буково и Битола. Ги „сонувам“ дури и со отворени очи - вели Вангел Мачковски, кој пред неколку децении ја напушти Битола и се пресели во Шпанија, а кој секој слободен момент од својот живот го користи да намине во родниот крај. Роден е во Буково, пред 78 години, а веќе неколку децении живее и работи во Палма де Мајорка, Шпанија, каде што првпат заминал пред повеќе од 50 години. Талентот кон музиката го наследил од неговата мајка, а музички се едуцирал во Вуковар, каде што изучувал музичко училиште и каде што за првпат навлегол во тајната на звуците на хармониката и ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Во Хрватска живеат 18 луѓе со името на лидерот на СФРЈ Јосип Броз и 16 оние кои се викаат по усташкиот лидер Анте Павелиќ. Секој од нив поради името коешто го носат има по некоја анегдота. Имењаците на претседателот на поранешна Југославија, главно имаат пријатни, а другите, имењаците на Павелиќ, и не се баш пријатни анегдоти. Еден од 18-те Јосип Броз вели дека никогаш не му паднало напамет да го промени името. - И повторно да се родам, би сакал исто да се викам – рекол Јосип Броз од Нашице, чии родителите сакале да се вика Стјепан, но свештеникот при крстењето предложил да се вика Јосип, по чичкото. За загрепски „Вечерњи лист“ за имињата зборувал и Јосип Броз од Сесвете, кој поради познатото име и презиме најдобро бил дочекуван со Србија, каде служел војска и на Косово, каде одел службено. Еден друг Анте Паваелиќ раскажува дека од раѓање бил во непријатни ситуации поради името и презимето, и дека пред 40 години со сила бил принуден да го промени презимето. Анте Павалиќ од Вуковар тврди дека, откако на Тито ...
  | | веќе видена

  Лидерот на српските радикали бара 14 милиони евра за 12 години минати во Шевенинген, адвокати велат дека Хашкиот трибунал никому не исплатил отштета Лидерот на српските радикали Воислав Шешељ, кој сега е ослободен од сите обвиненија, нема да може да смета на компензација од Хашкиот трибунал за годините поминати во тоа, бидејќи Хашкиот суд не предвидува таква можност. „Ниту еден од обвинетите кои се објавија пред Меѓународнниот суд за поранешна Југославија и кои беа ослободени, без оглед на тоа колку време поминале во Хаг, како што се, на пример, Момчило Перишиќ, Милан Милутиновиќ, Анте Готовина, Насер Ориќ, никогаш не добил ниту пара од Хашкиот трибунал“, вели за „Блиц“ адвокат Бранислав Тапушковиќ. Тој вели дека таква опција не постои, но судот го применува тоа, но не се знае врз основа на што. Тапушковиќ укажува дека Хашкиот трибунал е основан на Обединетите нации, па по аналогија, надоместок на штета треба да се бара од светската организација. Тој го објаснува случајот на поранешен офицер на ЈНА и еден ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Медиумите во Хрватска и Босна и Херцеговина со разочарување ја пренесоа веста за ослободителната пресуда на Хашкиот трибунал против лидерот на Босанските Срби Воислав Шешељ кој не е виновен за воени злосторства против човештвото. Весна Босанац, директорката на воената болница во Вуковар изјави дека ниту една казна не би била доволна за да им се ублажи болката на жртвите. Во Загреб се одржа и протест веднаш штом беше соопштена одлуката. Во БиХ реакциите ги водеше предводеше поранешниот претседател Изетбеговиќ кој тврди дека токму Шешељ го организирал вооружувањето и дејствувањето милициите на Србите против населението составени од Хрвати и Босанци.
  сите 20 | | | веќе видена

  Српскиот ултранационалист Воислав Шешељ е прогласен за невин за воени злосторства и злосторства против човештвото во текот на балканските војни во 1990-тите, пренесоа вчера светските агенции. Судот на ОН за воени злосторства во Хаг (МКТЈ), кој ја изрече пресудата во отсуство на обвинетиот Воислав Шешељ, соопшти дека не постои индивидуална одговорност за злосторствата. Шешељ, од првиот ден по доброволното заминување во Хаг, ги негираше сите обвиненија. На Шешељ му беше дозволено да го напушти Хаг и да замине во Белград, во ноември 2014 година, откако му беше дијагностициран рак. Тој не беше присутен во судницата - тој дури ја одби и понудата од Трибуналот да ја следи пресудата преку видеолинк. „Со оваа ослободителна пресуда по сите девет точки од обвинението, налогот за апсење издаден од страна на Жалбениот совет станува ништовен“, соопшти претседателот на судот, Жан-Клод Антонети, пренесоа агенциите. „Воислав Шешељ сега е слободен човек“. Хашкиот трибунал прогласи дека лидерот на Српската радикална партија ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Медиумите во Хрватска и Босна и Херцеговина со разочарување ја пренесоа веста за ослободителната пресуда на Хашкиот трибунал против лидерот на Босанските Срби Воислав Шешељ кој не е виновен за воени злосторства против човештвото. Весна Босанац, директорката на воената болница во Вуковар изјави дека ниту една казна не би била доволна за да им се ублажи болката на жртвите. Во Загреб се одржа и протест веднаш штом беше соопштена одлуката. Во БиХ реакциите ги водеше предводеше поранешниот претседател Изетбеговиќ кој тврди дека токму Шешељ го организирал вооружувањето и дејствувањето милициите на Србите против населението составени од Хрвати и Босанци.
  сите 36 | | | веќе видена

  Хашкиот трибунал вчера ги собори сите девет обвиненија на обвинителството за воени злосторства и за нехумани дела против српскиот радикал Воислав Шешељ и притоа го повлече налогот за негово апсење издаден во јуни 2015 година. - Со оваа пресуда Воислав Шешељ е слободен човек - соопшти судијата Жан Kлод Антонети кој ја читаше пресудата со која речиси целосно не се согласи судијката Флавија Латанца. Ваквата пресуда, која не ја очекуваше ниту самиот Шешељ, кој пред неколку дена изјави дека очекува драконска казна, изненади многу и во судницата и во круговите што ги следат хашките случаи и таа беше дочекано во шок и неверување. Особено што по казната затвор од 40 години, која му беше изречена пред само една недела на лидерот на босанските Срби, Радован Kараџиќ, експертската јавност очекуваше затворска казна и за шефот на српските радикали. Тоа не се случи и беше навистина непријатно да се биде во кожата на обвинителот кога судијата Антонети одеше точка по точка по обвинението, при што на моменти изнесе мислење ...
  сите 35 | | | веќе видена