Вуковар

  во

  На Милорад Додик ова му е прв референдум, а второ референдумско прашање: тоа третото за сецесијата на Република Српска, која ја ветува за 2018 година, воопшто не зависи од негоОслобоѓење – СараевоAlea acta est – Коцката е фрлена. Цезар го помина Рубикон и влезе во Рим, а на Милорад Додик ова му е прв референдум, а второ референдумско прашање: тоа третото за сецесијата на Република Српска, која ја ветува за 2018 година, воопшто не зависи од него, туку од ставот на меѓународната заедница, пред се од Западот кон Додик и неговиот прв одржан референдум.Тука е важно да се наведе и да се повтори дека сите акции и реакции на САД, Западот и меѓународната заедница во БиХ од 1992 година до денес се неискрени, ненавремени, непримерни, нецелосни, некомпетентни, неефективни, неефикасни, некои погрешни и промашени, а сите одлуки и активности беа со задоцнување.Русија и СрбијаЗа разлика од Западот и меѓународната заедница, Русија и Србија согласно со своите политички цели и интереси, преку РС во БиХ делуваат промптно, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  На Милорад Додик ова му е прв референдум, а второ референдумско прашање: тоа третото за сецесијата на Република Српска, која ја ветува за 2018 година, воопшто не зависи од него Alea acta est – Коцката е фрлена. Цезар го помина Рубикон и влезе во Рим, а на Милорад Додик ова му е прв референдум, а второ референдумско прашање: тоа третото за сецесијата на Република Српска, која ја ветува за 2018 година, воопшто не зависи од него, туку од ставот на меѓународната заедница, пред се од Западот кон Додик и неговиот прв одржан референдум. Тука е важно да се наведе и да се повтори дека сите акции и реакции на САД, Западот и меѓународната заедница во БиХ од 1992 година до денес се неискрени, ненавремени, непримерни, нецелосни, некомпетентни, неефективни, неефикасни, некои погрешни и промашени, а сите одлуки и активности беа со задоцнување. Русија и Србија За разлика од Западот и меѓународната заедница, Русија и Србија согласно со своите политички цели и интереси, преку РС во БиХ делуваат промптно, ефективно и ефикасно ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Вчера во Скопје беше промовирано најновото издание на издаваштвото „Антолог“, политичкиот трилер „Пустинската змија од Гиза“, на македонскиот автор Илија Магденоски. Болката и страдањата на луѓето секаде се исти, без оглед на тоа каде се наоѓаат, во Македонија, на Балканот, на Блискиот Исток, во Америка. Кога децата и родителите ќе се разделат, нивната средба по 30 години е посебно доживување. Кога таткото изгубил сè и кога ќе се сретне со својата ќерка, не сака да се раздели повторно, се жртвува за своето дете, кое, пак, животот го посветило на борбата против злото. На друг крај на земјата, големата љубов на двајца млади и вербата во подобро утре придонесуваат да се разоткрие една голема завера против човештвото. Но, не секогаш работите се предвидливи. Богатите и моќните изгледаат недопирливи, но, кога злото ќе се извие над нив, тогаш обичниот човек, малиот голем херој, станува влакно за кое тие се држат за да го спречат она што надоаѓа, она што ги загрозува нив, нивните семејства и нивниот народ. Сите ние ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Ниту една власт не успеа да ги најде ниту нарачателите, ниту извршителите- Глигоров сепак го преживеа и надживеа атентатот, а криминалците тогаш не успеаја да и се наметнат на Македонија. На денешен ден пред 21 година беше извршен неуспешен атентат врз поранешниот претседател на Македонија, Киро Глигоров.Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди на главата. Во атентатот загина неговиот возач Александар Спировски, а беше повреден и телохранителот Илчо Теовски. Истражната постапка која се води против непознат сторител се уште е отворена, но ниту едан власт досега не успеа ништо да открие. Нападот беше извршен со автомобил-бомба во 1995 година на улицата „Македонија“ пред хотелот „Бристол“ во Скопје. Првиот претседател на независна Македонија, Киро Глигоров (1917-2012), стапи на функција на 73 години, зад себе имаше 50 години поминати во Белград на најодговорни функции во поранешната СФРЈ. Го сметаа за историја што чекори, за жив споменик на цела епоха – личност која ги поврза двата столба на македонска ...
  сите 55 | | | веќе видена

  Македонскиот напаѓач, Музафер Ејупи продолжи да ги тресе мрежите во Хрватска. По погодокот кој го даде против Вуковар 91 во Купот, популарниот Музо стрелаше и во шампионатот каде ја начна мрежата на Истра чиј член е дефанзивецот Ристо Митревски. Ејупи во 76 минута се најде на вистинското место и му донесе водство на својот Осијек (1-0), но во самиот финиш во 90 минута гостите успеаа да израмнат преку Степчиќ и да се изборат за голем бод (1-1). Осијек за кој денеска настапи и Милован Петровиќ до 65 минута по 10 кола во најсилната лига се наоѓа на втората позиција со 23 бода, три помалку од лидерот Ријека. Истра на Митревски пак е петта со 10 бодови.
  сите 53 | | | веќе видена

  По Кротоне минатиот викенд, Илија Несторовски ја тресна и Аталанта во петтото коло од Серија А, донесувајќи му победа на Палермо од 1:0, прва сезонава во елитната фудбалска лига на Италија. Македонскиот напаѓач погоди во претпоследната минута од натпреварот во Бергамо, кога по нафрлената топка од корнер од Хрватот Мато Јајало натрча на првиот дирек и со волеј ефектно ја спроведе во противничката мрежа. „Тој има голема желба, гладен е за голови, сака да се наметне“, изјави тренерот Роберто де Ѕерби. „Но, треба да се подобри, како и сите ние. Несторовски е природно надарен, но и секогаш точно знае каде ќе заврши топката. С` уште има простор за напредок. Може да даде уште повеќе, да биде уште подобар“. Новиот миленик на навивачите на Палермо дојде во почетокот на август од Интер Запрешиќ како прв стрелец во Хрватска фудбалска лига (ХНЛ) за трансфер-сума од 1,5 милиони евра, а потпиша договор до крајот на јуни 2019 година. Роден во Прилеп пред 26 години, тој е четвртиот македонски фудбалер што се запишал во ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Во 1/16 финалето од фудбалскиот куп на Хрватска… Денеска составот на Осиек како гостин убедливо со 1:4 го елиминираше Вуковар 91. Свој придонес во триумфот имаше македонскиот интернационалец Музафер Ејупи во 22. минута од пенал за 0:3. Потоа, Риека на Стефан Ристовски и Леонард Жута со 0:3 го совлада тимот на Кроација Даково, додека Белупо се намачи до пласман во осминафиналето. После регуларниот дел од 90. минути кога беше 2:2 каде што стрелаше Мирко Ивановки во 53. минута за израмнување (1:1), а нашиот играч беше прецизен и во успешната пенал-серија од 2:4 на неговиот состав.
  сите 4 | | | веќе видена

  Македонскиот напаѓачи, Мирко Ивановски и Музафер Ејупи се запишаа во листата на стрелци за своите Славен Белупо, односно Осијек во Купот на Хрватска. Ивановски погоди за клубот од Копривница на гостувањето кај Вараждин, меч кој фаворитот го доби дури по изведувањето на пенали. Во регуларниот дел натпреварот заврши 2:2, битолчанецот стрелаше во 49 минута, а потоа не згреши и во пенал рулетот. Пласман во осминафиналето обезбеди и Осијек на Ејупи и Милован Петровиќ со триумфот над Вуковар 91 со 4-1. Токму популарниот Музо беше стрелец на еден од головите во првото полувреме.
  сите 5 | | | веќе видена

  Има само 29 години, а зад неа веќе има бројни успешни волонтерски, социјални и работни потфати. Катарина Козина од Нуштар е еколошка активистка и заштитничка на природата, но и на автохтоните славонски производи. Воедно е ѝ пожарникарски офицер и повремена волонтерка на ДВД во Нуштар, како и членка на Хрватскиот климатски панел и надворешен соработник на Заедницата за семејно сместување. Има титула магистер по економија од Факултетот за туристички и хотелски менаџмент во Опатија и сопственичка е ѝ директорка на компанијата "Конвис д.о.о", неодамна отворена во Вуковар. Била волонтерка во "Еко Кварнер", а во родниот крај ја основала "Еко Славонија", како и "Slow Food Slavonica", гранка на светската организација "Slow Food". Во студентските денови се занимавала со манекенство, а на неодамнешните парламентарни избори прв пат се активирала политички како член на Мост. Таа вели дека причина за политичкото активирање е тоа што повеќе не можела да допре до оние кои планираат и носат одлуки, поради што не можела да ...
  | | веќе видена

  Како да не ни било доволно тешко, сега високи Срби со изразени вилици доаѓаат во црни Мерцедеси и BMW и хараат од Дубровник до Вуковар, оставајќи само лезбејќи и дебели зад себе, напиша корисник на Редит во име на сите Хрвати. На социјалната мрежа Редит покрената е дискусија на тема „Ги крадат Хрватиците од страна на Србите“, како што напишал еден корсник. Реакциите се различни, што може да се види и на коментарите под оваа тема. Целата дискусија прочитајте ја овде
  | | веќе видена

  Како да не ни било доволно тешко, сега високи Срби со изразени вилици доаѓаат во црни Мерцедеси и BMW и хараат од Дубровник до Вуковар, оставајќи само лезбејќи и дебели зад себе, напиша корисник на Редит во име на сите Хрвати. На социјалната мрежа Редит покрената е дискусија на тема „Ги крадат Хрватиците од страна на Србите“, како што напишал еден корсник. Реакциите се различни, што може да се види и на коментарите под оваа тема. Целата дискусија прочитајте ја овде :
  сите 2 | | | веќе видена

  1506.- Умре италијанскиот сликар и гравер Андреа Мантења кој ги изработил величенствените фрески во црквите на еремите во Падова и во дворецот во Мантова, урнати во Втората светска војна. 1592.- Умре францускиот писател и филозоф Мишел Ејквем де Монтењ, обновувач на интелектуалниот скептицизам и предвесник на слободните општествени мисли во 17. и 18. век. Де Монтењ сметаше дека човечкиот разум е немоќен во барањето вистина и правда, но дека секој човек е должен да изнајде извесни норми во приватниот и јавниот живот како би живеел разумно свесен за своите општочовечки одговорности. 1598.- Умре шпанскиот крал Фелипе Втори, кој ја предводеше земјата во војните против Отоманското царство од 1571 до 1578 и против Англија од 1588 година, која заврши шест години по неговата смрт. По поразот на неговата „Непобедлива армада“ во 1588 година во битката со англиската морнарица во каналот Ла Манш, Шпанија никогаш повеќе не стана светска сила. 1788.- Њујорк е прогласен за прва федерална престолнина во САД. 1819.- Родена е ...
  | | веќе видена

  Пред еден угостителски објект во Вуковар вчера утрото дојде до масовна тепачка на српски и хрватски момчиња. Како што соопшти полицијата истрагата сеуште трае, а по нејзиниот завршеток учесниците ќе бидат процесуирани. Според неофицијални информации во тепачката учествувале меѓу 10 и 15 деца од хрватска и српска националност. Наводно прво дошло до кавга во објектот, по што конфликтот се преместил пред објектот и ескалирал во тепачка. Во тепачката наводно учествувале млади лица. Очевидците навеле дека по неа неколку лица останале да лежат на земја, некои биле крвави, но никој не завршил во болница, пренеува Јутарни лист.
  | | веќе видена

  Денешниот Ден на исчезнатите, за семејствата на исчезнатите во државите на поранешна Југославија е само уште еден од безбројните денови во кој не им е овозможено да се простат од своите мртви, смета Драгослав Дедовиќ. Пред десетина години разговарав со една мајка чии синови биле убиени во Сребреница. Гробот не им се знае. Тогаш всушност требаше да го преведувам она што таа ѝ го кажуваше на една германска политичарка. Неколку минути едноставно застанав. Жената ми зборуваше само мене, обраќајќи ми се со „сине“. Сакаше некој да ја слушне. Уште тогаш, десетина години по злосторството, нејзината скаменетост во моментот кога ѝ ги одведуваат синовите, беше целосно нестварна - и за етничката заедница од која потекнува, но и на сограѓаните во времето на транзицијата. За неа војната не беше завршена. Таа не ги исплака своите деца до крај. Можеби успеав навистина да ја слушнам таа страшна приказна, затоа што и мојата мајка е воено сираче. По Втората светска војна на нејзините родители во Чуприја не им се знаел гробот. ...
  | | веќе видена

  Радио Слободна Европа – Прага Предизборните изјави на техничкиот министер за внатрешни работи за кирилицата во Вуковар покажаа негово големо непознавање на законите, но потсетија и на фактот дека со непоставувањето на плоча на латиница и кирилица на зградата на локалната управа директно се кршат хрватските закони. Претставниците на српската заедница очекуваат дека по септемвриските избори, која и да победи од двете опции многу работи ќе бидат поинакви. Плочи на латиница и кирилица во Вуковар има само на зградите на државната администрација и има веќе четири месеци како ниту една не е скршена, додека плоча со две писма нема на зградите на локалната управа, на улиците и плоштадите ниту на влезовите во градот, иако податоците од Пописот на населението од 2011 година покажуваат дека бројот на Србите во Вуковар пораснал и дека ги има повеќе од една третина. Па кога е така, законот обврзува дека во Вуковар се обезбедува рамноправна службена употреба на српскиот јазик и кирилица покрај хрватскиот јазик и ...
  | | веќе видена

  Односите помеѓу Србија и Хрватска, по одреден период на оптимизам, влегуваат во сериозна фаза со размена на тешки зборови и меѓусебни обвинувања. Состојбата се заострува во пресрет на одбележувањето на акцијата „Бура“. Откако меѓусебните односи беа доведени во релативно нормална ситуација и кога се очекуваше конечно да се продолжи кон решавање на некои отворени прашања, односите помеѓу двете земји преку ноќ се сведоа на секојдневна размена на протестни ноти. Србија реагираше негативно на низа случувања во Хрватска, а најмногу на отфрлањето на судските пресуди за Бранимир Главаш и Алојзиe Степинац, како и на подигнувањето на споменикот на Миро Барешиќ, убиецот на југословенскиот амбасадор Владимир Роловиќ. За степенот до кој ескалираше реториката говори и изјавата на министерот за полиција Небојша Стефановиќ, кој на шефот на ХДЗ Андреј Пленковиќ му порача дека „Србија нема да ги премолчи фашистичките и усташките злосторства“. Самата изјавата можеби немаше да предизвика голема загриженост, но одредени српски ...
  | | веќе видена

  Интернет страницата Numbeo го пресметува стандардот по градови и прави споредба. Податоците покажуваат дека стан во Загреб е 100% поскап од стан во Осијек. Ручек за двајца во Славонски брод е 130 куни, а во најскапиот град Дубровник е 250 куни. Сметките во Славонија се поскапи за 10%, а платите на југот од земјата се поголеми за 60%. По Дубровник, најскапи градови се Задар и Загреб. На осмо место е Вуковар. Оваа статистика е направена врз основа на потрошувачката кошничка. За станови во Дубровник квадрат е 29.000 куни, а во Загреб е над 16.000 куни. Граѓаните на Загреб за сметки даваат во просек по 1600 куни за што работат 38 часа. Платите во земјата се движат од 4000 до 7000 куни.
  | | веќе видена

  Поделените општества често се симбол за балканските земји, особено за оние кои беа во составот на поранешна Југославија. Многуте војни на овие простори, започнувајќи од 1991-ва со распадот на Југославија па се до вооружениот конфликт во Македонија во 2001-та, оставија длабоки лузни во општествата во овие земји, со огромни последици врз соживотот помеѓу различните етнички заедници, кои некогаш во рамките на поранешната заедничка држава близу половина век живееја во мир. Една таква лузна е и хрватскиот град Вуковар, сместен на реката Дунав на границата со Србија, односно самата река претставува природна граница помеѓу двете земји. Градот денес има население од околу 25 илјади, бројка која е скоро за половина помала од онаа пред распадот на Југославија. Од моменталната бројка, пак, околу 15 илјади се Хрвати, а 10 илјади се Срби. Доколку сте странец и првпат доаѓате во Вуковар, не знаејќи ништо за историјата на градот, градот навидум ќе ви изгледа како мало и тивко место каде што ништо не се случува и каде што ...
  | | веќе видена

  Поделените општества често се симбол за балканските земји, особено за оние кои беа во составот на поранешна Југославија. Многуте војни на овие простори, започнувајќи од 1991-ва со распадот на Југославија па се до вооружениот конфликт во Македонија во 2001-та, оставија длабоки лузни во општествата во овие земји, со огромни последици врз соживотот помеѓу различните етнички заедници, кои некогаш во рамките на поранешната заедничка држава близу половина век живееја во мир. Една таква лузна е и хрватскиот град Вуковар, сместен на реката Дунав на границата со Србија, односно самата река претставува природна граница помеѓу двете земји. Градот денес има население од околу 25 илјади, бројка која е скоро за половина помала од онаа пред распадот на Југославија. Од моменталната бројка, пак, околу 15 илјади се Хрвати, а 10 илјади се Срби. Доколку сте странец и првпат доаѓате во Вуковар, не знаејќи ништо за историјата на градот, градот навидум ќе ви изгледа како мало и тивко место каде што ништо не се случува и каде што ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, вчера повтори дека неговиот ентитет никогаш нема да го признае геноцидот во Сребреница затоа што тој не се ни случил. Истакнувајќи дека Бошњаците манипулираат со бројот на жртви, тој рече дека с` почнало со лажната приказна од 8.700 настрадани, па Хашкиот трибунал го намалил тој број на 5.000, додека сега се споменува бројката од 4.000, пренесува српска „Политика“. - Ние не знаеме што е вистина. Не бегаме од тоа, но сакаме да се утврди вистината - порача Додик. Тој додаде дека предлагал неутрална комисија која ќе го испита случајот, а не да се работи со наметнат извештај кој, според Додик, под притисок на Педи Ешдаун, ги натерал тогашните власти на Република Српска да го прифатат и да постапуваат според него. - Мене ми е жал што го зборувам тоа на денешен ден. Немам намера да намалам чија било болка, но ова стана исклучително политичка тема - истакна Додик. Инаку, вчера во Поточари не присуствуваше никој од српските претставници, а лидерот на српската ...
  сите 25 | | | веќе видена