Вујановиќ

  во

  Мило Ѓукановиќ најверојатен победник на претседателските избори во Црна Гора, покажуваат првите проекции објавени во неделата вечерта. Според проекциите на невладиниот Центар за надзор и истражување (ЦеМИ), Ѓукановиќ би можел да добие 53,5 отсто од гласовите, со што има голема предност пред својот главен противкандидат Младен Бојаниќ кој може да се надева на 34,1 отсто. Ѓукановиќ беше шест пати премиер и еднаш претседател на Црна Гора, почнувајќи ја кариерата во текот на распадот на поранешна Југославија во 1991 година. Претседатели на Црна Гора досега уште беа и Момир Булатовиќ во два мандата и Филип Вујановиќ во три мандата.
  сите 45 | | | веќе видена

  Според прелиминарните резултати од претседателските избори во Црна Гора, од обработени околу 85 отсто од гласовите, кандидатот на ДПС Мило Ѓукановиќ освоил 53,7 отсто од гласовите, додека Младен Бојаниќ 33,7 отсто. Според Центарот за демократска транзиција правото на глас го искористиле 64 отсто од запишаните гласачи. На изборите учествуваа 7 кандидати : Марко Милачиќ, Младен Бојаниќ, Хазбија Калач, Василије Миличковиќ, Добрило Дедеиќ, Драгиња Вуксановиќ и Мило Ѓукановиќ. Кандидатката на СДП, Вуксановиќ има поддршка од 7 отсто. Кандидатот на Вистинска Црна Гора Милачиќ има поддршка од 2,8%, а кандидатот на Партијата на правда и помирување Калач 0,8%. За претседател во првиот круг ќе биде избран оној кандидат што ќе освои на над 50% од гласовите. Доколку никој не освои 50+ еден важечки глас, за две недели ќе се одржи втор круг избори. Тогаш се бира од двајцата најдобро пласирани кандидати. Претседателот на Црна Гора има мандат од 5 години. Мило Ѓукановиќ досега во шест мандати беше премиер и во еден мандат ...
  сите 48 | | | веќе видена

  Повеќе од 500 илјади граѓани на Црна Гора со право на глас, денеска избираат претседател. Ова се трети пртеседателски избори во независна Црна Гора, а новоизбраниот шеф на државата ќе го наследи Филип Вујановиќ, кој 15 години е на таа функција. Во претседателската трка има седум кандидати, но според последните анкети на јавното мислење, предводи Мило Ѓукановиќ, кандидат на владејачката Демократска партија на социјалистите. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, на само неколку дена пред изборите ги повика Албанците во Црна Гора да гласаат за Ѓукановиќ, па денеска според анализите тој уште во првиот круг би освоил околу 50 отсто од гласовите. Веднаш по гласањето, Ѓукановиќ изјави дека очекува да победи уште денеска. „Очекувам победа во првиот круг. Ќе победам денеска. Верувам дека ова е уште едно позитивно искуство со кое добиваме потврда дека Црна Гора чекори кон усвојување на европски и демократски стандарди и дека станува зрело општество кое наскоро ќе се квалификува за членство во ЕУ.“ - изјави Ѓукановиќ. ...
  сите 46 | | | веќе видена

  Црна Гора денеска избира претседател, Трет пат од стекнувањето независност, граѓаните на Црна Гора денес ќе избираат шеф на државата. Седум кандидати меѓу кои и една жена, кандидатка на опозициската СДП, Драгиња Вуксановиќ, влегоа во трка за иден претседател. Познавачи сметаат дека фаворите е „маратонецот“ на црногорската политичка сцена Мило Ѓукановиќ, кандидат на Црногорската Демократска партија на социјалистите (ДПС). Ѓукановиќ, поранешен премиер кој му се спротивстави на Кремљ со тоа што ја внесе Црна Гора во НАТО, по номинацијата на 20 март рече дека на земјата ѝ треба „дополнителна мудрост и одговорност“, за да го избере правецот кон членство во ЕУ а не кон Русија. Мило Ѓукановиќ (56) кој во 2016-та најави дека се повлекува во политичка пензија, од 1989 е централна личност во политиката на Црна Гора како премиер и претседател. Поранешен сојузник на српскиот водач Слободан Милошевиќ, Ѓукановиќ стана најмладиот шеф на владата во Европа на 29 години во 1991 година и оттогаш шест пати ја извршуваше ...
  сите 65 | | | веќе видена

  Жителите на Црна Гора со право на глас в недела ќе избираат нов претседател, кој ќе треба да го наследи актуелниот шеф на државата Филип Вујановиќ, кој веќе 15 години се наоѓа на таа позиција. Во трка за претседателската функција се седуммина кандидати, но најсериозни претенденти за местото нов претседател на Црна Гора се лидерот на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ и независниот кандидат Младен Бојаниќ, кој ја има поддршката на поголемиот дел од опозициските партии. Анкетите на јавното мислење покажуваат дека в недела Ѓукановиќ ќе освои околу 50 проценти од гласовите, додека Бојаниќ, чија кандидатура ја поддржаа Демократскиот фронт (ДФ), Демократска Црна Гора (ДЦГ), Социјалистичката народна партија (СНП), Обедиената реформска акција (УРА) и Обединета Црна Гора (УЦГ), може да очекува околу 35 отсто поддршка. Од останатите кандидати, единствената жена во трката Драгиња Вуксановиќ од Социјалдемократската партија (СДП) ужива поддршка на околу осум проценти од гласчите, ...
  сите 68 | | | веќе видена

  На полноќ во Црна Гора започнува изборниот молк, во очи претседателските избори, седми по ред, што ќе се оддржат в недела на 15-ти април. На изборите ќе учествуваат седум кандидати. Прв на листата ќе биде кандидатот од „Вистинска Црна Гора“, Марко Милачиќ, а втор Младен Бојаниќ од Демократскиот фронт, Демократи, Социјалистичката народна партија и граѓанското движење УРА. Понатаму кандидирани се Хазбиј Какаќ, Василиј Миличковиќ, Добрило Дедеиќ, Драгина Вуксановиќ, Мило Ѓукановиќ. Гласачко право во Црна Гора имаат 532.599 граѓани, кои ќе гласаат на 1.214 избирачки места. Од 1990 година, претседатели на Црна Гора досега беа Момир Булатовиќ (два мандати), Мило Ѓукановиќ (еден мандат) и Филип Вујановиќ (три мандати).
  сите 69 | | | веќе видена

  На полноќ во Црна Гора почнува изборниот молк спроти претседателските избори, седми по ред, што ќе се одржат в недела, на 15 април. На изборите ќе учествуваат седум кандидати. Прв на листата ќе биде кандидатот од „Вистинска Црна Гора“, Марко Милачиќ, а втор Младен Бојаниќ од Демократскиот фронт, Демократи, Социјалистичката народна партија и граѓанското движење УРА. Понатаму, кандидирани се Хазбиј Какаќ, Василиј Миличковиќ, Добрило Дедеиќ, Драгина Вуксановиќ, Мило Ѓукановиќ. Гласачко право во Црна Гора имаат 532.599 граѓани, кои ќе гласаат на 1.214 избирачки места. Од 1990 година претседатели на Црна Гора досега беа Момир Булатовиќ (два мандати), Мило Ѓукановиќ (еден мандат) и Филип Вујановиќ (три мандати).
  сите 71 | | | веќе видена

  Црногорците в недела ќе избираат нов претседател, кој треба да го наследи актуелниот шеф на државата Филип Вујановиќ, кој веќе 15 години е на функцијата. Во трката се седум кандидати, но најсериозни претенденти за местото нов претседател на Црна Гора се лидерот на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ и независниот кандидат Младен Бојаниќ, кој ја има поддршката на поголемиот дел од опозициските партии. Анкетите на јавното мислење покажуваат дека в недела Ѓукановиќ ќе освои околу 50 проценти од гласовите, додека Бојаниќ, чија кандидатура ја поддржаа Демократскиот фронт (ДФ), Демократска Црна Гора (ДЦГ), Социјалистичката народна партија (СНП), Обедиената реформска акција (УРА) и Обединета Црна Гора (УЦГ), може да очекува околу 35 отсто поддршка. Од останатите кандидати, единствената жена во трката Драгиња Вуксановиќ од Социјалдемократската партија (СДП) ужива поддршка на околу осум проценти од гласчите, Марко Милачиќ од партијата Вистинска Црна Гора (ПЦГ) може да се надева на ...
  сите 71 | | | веќе видена

  Жителите на Црна Гора со право на глас в недела ќе избираат нов претседател, кој ќе треба да го наследи актуелниот шеф на државата Филип Вујановиќ, кој веќе 15 години се наоѓа на таа позиција. Во трка за претседателската функција се седуммина кандидати, но најсериозни претенденти за местото нов претседател на Црна Гора се лидерот на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ и независниот кандидат Младен Бојаниќ, кој ја има поддршката на поголемиот дел од опозициските партии. Анкетите на јавното мислење покажуваат дека в недела Ѓукановиќ ќе освои околу 50 проценти од гласовите, додека Бојаниќ, чија кандидатура ја поддржаа Демократскиот фронт (ДФ), Демократска Црна Гора (ДЦГ), Социјалистичката народна партија (СНП), Обедиената реформска акција (УРА) и Обединета Црна Гора (УЦГ), може да очекува околу 35 отсто поддршка. Од останатите кандидати, единствената жена во трката Драгиња Вуксановиќ од Социјалдемократската партија (СДП) ужива поддршка на околу осум проценти од гласчите, ...
  сите 72 | | | веќе видена

  Жителите на Црна Гора со право на глас в недела ќе избираат нов претседател, кој ќе треба да го наследи актуелниот шеф на државата Филип Вујановиќ, кој веќе 15 години се наоѓа на таа позиција. Во трка за претседателската функција се седуммина кандидати, но најсериозни претенденти за местото нов претседател на Црна Гора се лидерот на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ и независниот кандидат Младен Бојаниќ, кој ја има поддршката на поголемиот дел од опозициските партии. Анкетите на јавното мислење покажуваат дека в недела Ѓукановиќ ќе освои околу 50 проценти од гласовите, додека Бојаниќ, чија кандидатура ја поддржаа Демократскиот фронт (ДФ), Демократска Црна Гора (ДЦГ), Социјалистичката народна партија (СНП), Обедиената реформска акција (УРА) и Обединета Црна Гора (УЦГ), може да очекува околу 35 отсто поддршка. Од останатите кандидати, единствената жена во трката Драгиња Вуксановиќ од Социјалдемократската партија (СДП) ужива поддршка на околу осум проценти од гласчите, ...
  сите 73 | | | веќе видена

  На полноќ во Црна Гора започнува изборниот молк, во очи претседателските избори, седми по ред, што ќе се оддржат в недела на 15-ти април. На изборите ќе учествуваат седум кандидати. Прв на листата ќе биде кандидатот од „Вистинска Црна Гора“, Марко Милачиќ, а втор Младен Бојаниќ од Демократскиот фронт, Демократи, Социјалистичката народна партија и граѓанското движење УРА. Понатаму кандидирани се Хазбиј Какаќ, Василиј Миличковиќ, Добрило Дедеиќ, Драгина Вуксановиќ, Мило Ѓукановиќ. Гласачко право во Црна Гора имаат 532.599 граѓани, кои ќе гласаат на 1.214 избирачки места. Од 1990 година, претседатели на Црна Гора досега беа Момир Булатовиќ (два мандати), Мило Ѓукановиќ (еден мандат) и Филип Вујановиќ (три мандати). извор: Makfax
  сите 75 | | | веќе видена

  На полноќ во Црна Гора започнува изборниот молк, во очи претседателските избори, седми по ред, што ќе се оддржат в недела на 15-ти април.На изборите ќе учествуваат седум кандидати. Прв на листата ќе биде кандидатот од „Вистинска Црна Гора“, Марко Милачиќ, а втор Младен Бојаниќ од Демократскиот фронт, Демократи, Социјалистичката народна партија и граѓанското движење УРА. Понатаму кандидирани се Хазбиј Какаќ, Василиј Миличковиќ, Добрило Дедеиќ, Драгина Вуксановиќ, Мило Ѓукановиќ.Гласачко право во Црна Гора имаат 532.599 граѓани, кои ќе гласаат на 1.214 избирачки места.Од 1990 година, претседатели на Црна Гора досега беа Момир Булатовиќ (два мандати), Мило Ѓукановиќ (еден мандат) и Филип Вујановиќ (три мандати).извор: Makfax
  сите 77 | | | веќе видена

  На полноќ во Црна Гора започнува изборниот молк, во очи претседателските избори, седми по ред, што ќе се оддржат в недела на 15-ти април. На изборите ќе учествуваат седум кандидати. Прв на листата ќе биде кандидатот од „Вистинска Црна Гора“, Марко Милачиќ, а втор Младен Бојаниќ од Демократскиот фронт, Демократи, Социјалистичката народна партија и граѓанското движење УРА. Понатаму кандидирани се Хазбиј Какаќ, Василиј Миличковиќ, Добрило Дедеиќ, Драгина Вуксановиќ, Мило Ѓукановиќ. Гласачко право во Црна Гора имаат 532.599 граѓани, кои ќе гласаат на 1.214 избирачки места. Од 1990 година, претседатели на Црна Гора досега беа Момир Булатовиќ (два мандати), Мило Ѓукановиќ (еден мандат) и Филип Вујановиќ (три мандати).
  сите 78 | | | веќе видена

  Жителите на Црна Гора со право на глас в недела ќе избираат нов претседател, кој ќе треба да го наследи актуелниот шеф на државата Филип Вујановиќ, кој веќе 15 години се наоѓа на таа позиција. Во трка за претседателската функција се седуммина кандидати, но најсериозни претенденти за местото нов претседател на Црна Гора се лидерот на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ и независниот кандидат Младен Бојаниќ, кој ја има поддршката на поголемиот дел од опозициските партии. Анкетите на јавното мислење покажуваат дека в недела Ѓукановиќ ќе освои околу 50 проценти од гласовите, додека Бојаниќ, чија кандидатура ја поддржаа Демократскиот фронт (ДФ), Демократска Црна Гора (ДЦГ), Социјалистичката народна партија (СНП), Обедиената реформска акција (УРА) и Обединета Црна Гора (УЦГ), може да очекува околу 35 отсто поддршка. Од останатите кандидати, единствената жена во трката Драгиња Вуксановиќ од Социјалдемократската партија (СДП) ужива поддршка на околу осум проценти од гласчите, ...
  сите 79 | | | веќе видена

  На полноќ во Црна Гора започнува изборниот молк, во очи претседателските избори, седми по ред, што ќе се оддржат в недела на 15-ти април. На изборите ќе учествуваат седум кандидати. Прв на листата ќе биде кандидатот од „Вистинска Црна Гора“, Марко Милачиќ, а втор Младен Бојаниќ од Демократскиот фронт, Демократи, Социјалистичката народна партија и граѓанското движење УРА. Понатаму кандидирани се Хазбиј Какаќ, Василиј Миличковиќ, Добрило Дедеиќ, Драгина Вуксановиќ, Мило Ѓукановиќ. Гласачко право во Црна Гора имаат 532.599 граѓани, кои ќе гласаат на 1.214 избирачки места. Од 1990 година, претседатели на Црна Гора досега беа Момир Булатовиќ (два мандати), Мило Ѓукановиќ (еден мандат) и Филип Вујановиќ (три мандати).
  сите 88 | | | веќе видена

  Жителите на Црна Гора со право на глас в недела ќе избираат нов претседател, кој ќе треба да го наследи актуелниот шеф на државата Филип Вујановиќ, кој веќе 15 години се наоѓа на таа позиција. Во трка за претседателската функција се седуммина кандидати, но најсериозни претенденти за местото нов претседател на Црна Гора се лидерот на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ и независниот кандидат Младен Бојаниќ, кој ја има поддршката на поголемиот дел од опозициските партии. Анкетите на јавното мислење покажуваат дека в недела Ѓукановиќ ќе освои околу 50 проценти од гласовите, додека Бојаниќ, чија кандидатура ја поддржаа Демократскиот фронт (ДФ), Демократска Црна Гора (ДЦГ), Социјалистичката народна партија (СНП), Обедиената реформска акција (УРА) и Обединета Црна Гора (УЦГ), може да очекува околу 35 отсто поддршка. Од останатите кандидати, единствената жена во трката Драгиња Вуксановиќ од Социјалдемократската партија (СДП) ужива поддршка на околу осум проценти од гласчите, ...
  сите 88 | | | веќе видена

  Според последните официјални објавени податоци, најголема месечна плата во регионот ја има претседателот на Словенија Борут Пахор. Како што се наведува во неговиот имотен лист, доставен на изборната комисија, неговите месечни примања изнесуваат 3322 ерва. Повеќе од 3000 евра изнесуваат месечните плани на претседателката на Хрватска Колинда Грабер Китаровиќ и членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина. Централната изборна комисија на Босна и ерцеговина наведува дека членовите на Преседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ, Драган Човиќ и Младен Ивановиќ примаат 2 862, 2874, односно 3536 евра месечно. Според јавните податоци претседателот на Србија има месечна плата во износ од 1083 евра, што е и најмалата претседателска плата во регионот. Претседателот на Црна Гора Филип Вујановиќ месечно заработува нето 2423 евра. Помалку од 2000 евра месечно заработуваат претседателите на Македонија Ѓорге Иванов (1250) како и претседеателот на Албанија Илир Мета (1425). Доколку месечните примања ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Откако имаше четири прекини на седницата поради фрлање солзавец во собраниската сала од пратениците на Самоопределување, Собранието на Косово успеа да ја изгласа спогодбата за демаркација на границата со Црна Гора. Со 8о гласа „за“ и 11 „против“ собранието фактички го поддржа потпишувањето на спогодбата, која претходно беше потпишана од претседателите на Косово и Црна Гора, Хашим Тачи и Филип Вујановиќ. Во текот на целиот ден во тензична атмосфера пратениците на опозициското движење Самоопределување се обидоа во четири наврати да предизвикаат прекин на седницата, а по фрлањето солзавец, некои од пратениците на ова политичко движење беа приведени од страна на полицијата. Според соопштение од собранието, има и искршен прозорец на објектот од надворешната страна. Претседателот на собранието, Кадри Весели, изјави дека со максимални напори е исполнет условот да се соберат 8о пратенички гласа. Инаку, премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, и претседателот Хашим Тачи гласањето за спогодбата за демаркацијата го ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Собранието на Косово по четири прекини поради фрлање солзавец од страна на пратениците на Самоопределување, успеа да ја изгласа спогодбата за демаркација на границата со Црна Гора. Со 8о гласа „за“ и 11 „против“ собранието фактички го поддржа потпишувањето на спогодбата, која претходно беше потпишана од претседателите на Косово и Црна Гора, Хашим Тачи и Филип Вујановиќ. Во текот на целиот ден во тензична атмосфера пратениците на опозициското движење Самоопределување се обидоа во четири наврати да предизвикаат прекин на седницата, а по фрлањето солзавец, некои од пратениците на ова политичко движење беа приведени од страна на полицијата. Според соопштение од собранието, има и искршен прозорец на објектот од надворешната страна. Претседателот на собранието, Кадри Весели, изјави дека со максимални напори е исполнет условот да се соберат 8о пратенички гласа. Инаку, премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, и претседателот Хашим Тачи гласањето за спогодбата за демаркацијата го објаснија како клучен акт со кој нема да ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Собранието на Косово по четири прекини поради фрлање на солзавец од страна на пратениците на Самоопределување, успеа да ја изгласа Спогодбата за демаркација на границата со Црна Гора. Со 8о гласови за и 11 против, Собранието фактички го подржа потпишувањето на Спогодбата која претходно беше потпишана од претседателите на Косово Хашим Тачи и Црна Гора Филип Вујановиќ. Во текот на целиот ден во тензична атмосфера, пратениците на опозиционото движење Самоопределување се обидоа во четири наврати да предизвикаат прекин на седницата, а по фрлањето на солзавец, дел од пратениците на ова политичко движење беа приведени од страна на полицијата. Според соопштение од Собранието, има и искршен прозор на објектот од надворешната страна. Претседателот на Собранието Кадри Весели изјави дека со максимални напори е исполнет условот да се соберат 8о пратенички гласови. Инаку премиерот на Косово, Рамуш Харадинај и претседателот Хашим Тачи гласањето за Спогодбата за демаркацијата го објаснија како клучен акт со кој нема да се ...
  сите 37 | | | веќе видена