Вугринец

  во

  Ренато Вугринец е единствениот ракометар кој го има носено дресот и на двата национални тима. Бекот кој има подолг стаж како репрезентативец на својата земја ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Веќе е повеќе од јасно дека најсериозниот кандидат за смена на Петар Наумоски од позицијата претседател на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) е неговиот ...
  сите 52 | | | веќе видена

  Ренато Вугринец по завршувањето на успешната ракометна кариера, реши да се впушти во угостителските води. Поранешниот ракометар на Металург и бројни силни ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Ренато Вугринец по завршувањето на успешната ракометна кариера, реши да се впушти во угостителските води. Поранешниот ракометар на Металург и бројни силни ...
  сите 5 | | | веќе видена

  ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (65) Почетоците на ракометот датираат уште од првиот период на 50-тите години од минатиот век. Тогаш, во целиот свет се помина од оној голем на малиот ракомет, па, така, таа трансформација беше извршена и во Македонија. „Новиот“ спорт веднаш ги освои срцата на младите, особено средношколците, за чии потреби во училишните дворови се поставија голови и се обележаа ракометните терени, според тогашните прописи.Тука, во училишните дворови на земјените терени, кои подоцна беа асфалтирани, а многу подоцна и во училишните спортски сали, почнаа секојдневните ракометни активности. Оттаму произлегоа многу ракометари, кои подоцна продолжуваа во клубовите, а некои стигнуваа и до репрезентативните селекции во сите категории во поранешната држава. Еден од тие ракометари, кој веднаш блесна и ги освои симпатиите на многубројната ракометна публика беше Пепи Манасков. - Почнав да играм во дворот на училиштето „Кирил и Методиј“ во Велес, ...
  сите 9 | | | веќе видена

  На паркиралиштето кај Општата болница во Мурска Собота, во Словенија вчера во попладневните часови во автомобилот е пронајдено телото на женско лице, за кое се испоставило дека е на вараждинската полицајка Сузана Вугринец. Полицијата утрото потврди дека е пронајдено телото кое според описот одговара на исчезнатата жена. „Оперативно комуникацискиот центар на Полициската управа на вараждинска во петокот на 25 мај околу 16:30 часот примил дојава од Оперативно комуникацискиот центар на Полициската управа на Мурска Собота, дека на паркиралиштето кај Општата болница во Мурска Собота, пронајдено е возило во сопственост на полициската службеничка Сузана Вугринец, за кое оваа Полициска управа распишала потрага. На задното седиште на заклученото возило, пронајдено е тело на женско лице кое според описот одговара на исчезнатата Сузана Вугринец. На увидот кои го извршиле полициските службеници на Полициската управа на Мурска Собата каде ќе биде извршена обдукцијата и идентификацијата.
  сите 6 | | | веќе видена

  Познатиот ракометар Ренато Вугринец, заедно со неговата партнерка Сања Обрадовиќ ќе отвараат бизнис во Македонија. За почеток тоа е ракометна школа, но понатаму во план е и друг бизнис за кој Ренато сè уште не сака да зборува. Тој моментално е во Белград, каде со партнерката Сања Обрадовиќ, поранешната сопруга на кошаркарот Петар Наумовски, го држат хостелот „Стела ди ноте“, објави Вест . -Последнава година бев во Израел. Сега веќе заврши сезоната и сум во Белград, отворив спортски хостел, имам многу гости од Македонија. Дали повторно ќе се вратам во Изрел не знам сè уште. Можно е да се вратам уште една сезона и таму да ја завршам мојата ракометарска кариера, таму да се збогувам со професионалниот спорт, но ако тоа не се случи ќе се преселам во Скопје. Јас сум натурализиран Македонец, па заради традиција и патриотизам сакам мојот бизнис да го вложам во Скопје. Освен тоа иако долго време не сум во Македонија, многу деца ми пишуваат и сакаат да се вратам. Тоа ми даде идеја во Скопје да отворам ракометна школа. ...
  | | веќе видена

  -Последнава година бев во Израел. Сега веќе заврши сезоната и сум во Белград, отворив спортски хостел, имам многу гости од Македонија. Дали повторно ќе се вратам во Изрел не знам сè уште. Можно е да се вратам уште една сезона и таму да ја завршам мојата ракометарска кариера, таму да се збогувам со професионалниот спорт, но ако тоа не се случи ќе се преселам во Скопје. Јас сум натурализиран Македонец, па заради традиција и патриотизам сакам мојот бизнис да го вложам во Скопје. Освен тоа иако долго време не сум во Македонија, многу деца ми пишуваат и сакаат да се вратам. Тоа ми даде идеја во Скопје да отворам ракометна школа. Имам планови и за друг бизнис, но за тоа суште е рано да се зборува, вели Вугринец. Прогнозираа краток век, но Ренато и Сања сè уште се во врска. -Уште сме заедно и ќе бидеме. Ние сме модерен пар и нашата љубов трае и ќе трае. И на двајцата бракот не ни е важен и потписот ништо не ни значи. Хартијата не е важна кога љубовта е во прашање, вели Ренато. Ренато и Сања летово планираат семејно ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Познатиот ракометар Ренато Вугринец, заедно со неговата партнерка Сања Обрадовиќ ќе отвараат бизнис во Македонија. За почеток тоа е ракометна школа, но понатаму во план е и друг бизнис за кој Ренато сè уште не сака да зборува. Тој моментално е во Белград, каде што со партнерката Сања Обрадовиќ, поранешната сопруга на кошаркарот Петар Наумовски, го држат хостелот „Стела ди ноте“, објави „Вест“ . -Последнава година бев во Израел. Сега веќе заврши сезоната и сум во Белград, отворив спортски хостел, имам многу гости од Македонија. Дали повторно ќе се вратам во Изрел сè уште не знам. Можно е да се вратам уште една сезона и таму да ја завршам мојата ракометарска кариера, таму да се збогувам со професионалниот спорт, но ако тоа не се случи ќе се преселам во Скопје. Јас сум натурализиран Македонец, па заради традиција и патриотизам сакам мојот бизнис да го вложам во Скопје. Освен тоа иако долго време не сум во Македонија, многу деца ми пишуваат и сакаат да се вратам. Тоа ми даде идеја во Скопје да отворам ракометна ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Познатиот ракометар Ренато Вугринец, заедно со неговата партнерка Сања Обрадовиќ ќе отвараат бизнис во Македонија. За почеток тоа е ракометна школа, но понатаму во план е и друг бизнис за кој Ренато сè уште не сака да зборува. Тој моментално е во Белград, каде со партнерката Сања Обрадовиќ, поранешната сопруга на кошаркарот Петар Наумовски, го држат хостелот „Стела ди ноте“, објави Вест. -Последнава година бев во Израел. Сега веќе заврши сезоната и сум во Белград, отворив спортски хостел, имам многу гости од Македонија. Дали повторно ќе се вратам во Изрел не знам сè уште. Можно е да се вратам уште една сезона и таму да ја завршам мојата ракометарска кариера, таму да се збогувам со професионалниот спорт, но ако тоа не се случи ќе се преселам во Скопје. Јас сум натурализиран Македонец, па заради традиција и патриотизам сакам мојот бизнис да го вложам во Скопје. Освен тоа иако долго време не сум во Македонија, многу деца ми пишуваат и сакаат да се вратам. Тоа ми даде идеја во Скопје да отворам ракометна школа. ...
  сите 5 | | | веќе видена

  „Немојте да мислите дека немам повеќе амбиции. Уште сакам титули. Имам уште една идеја, да се натпреварувам со силен тим кој може да ја оствари таа идеја која ја имам, иако никогаш не знам што ќе биде во мојот живот“. Можеби во овој цитат на Червар кој беше дел од едно интервју дадено лани во ноември, се крие заминувањето од репрезентацијата на Македонија. Го назначија за селектор на 17 мај 2016-та, а официјално се повлече вчера. Тоа не е ниту една година од договорените четири кои ги потпиша со РФМ. Но колку и да се жалиме и да кукаме дека ја одбра Хрватска пред Македонија, сепак на Лино Черва прво треба да му кажеме едно големо благодарам за тоа што го направи за македонскиот ракомет, каде сè уште е неизвесно дали ќе остане како тренер на Металург. Пристигна во Автокоманда во 2009-та година во клуб кој претходно знаел што е Лига на шампиони само на телевизија и од Металург создаде врвен ракометен македонски бренд. Прво се зголеми конкуренцијата во македонскиот шампионат, а од друга страна градското дерби ...
  сите 76 | | | веќе видена

  В понеделник македонската репрезентација ќе го има третиот натпревар на Светското првенство 2017 во Франција. Во групата Б во Мец со почеток од 17:45 часот избраниците на селекторот Лино Червар ќе ги одмерат силите против Словенија. И двете репрезентации досега имаат максимални четири бодови, и со евентуален наш триумф и дефинитивно би го потврдиле пласманот во осминафиналето. Овие две селекции се сретнаа на минатиот Мундијал во Катар во осминафиналето во „Али Бин Хамада Ал Атијах“ Арената каде што Словенија беше подобра од Македонија во еден интересен и неизвесен меч со резултат 30:28. Можеби се ќе беше поинаку доколку нашите ракометари имаа подобар учинок од пеналите, но Шкоф едноставно не дозволуваше така лесно да биде затресена неговата мрежа. СП 2015 Катар Осминафинале Словенија-Македонија 30:28 (16:15) Словенија: Шкоф (12 одб. 4 сед.), Прошт, Кавтичник, Натек 4, Цехте 2, Зорман 1, Доленец 5, Шпилер, Скубе 5, М. Жвижеј, Л. Жвижеј 3, Габер, Безјак 1, Козлина, Гајиќ 9, Бундало. Селектор: Борис Денич. ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Утре македонската репрезентација ќе го стартува своето петто Светско првенство во Франција против Тунис во Мец со почеток од 17:45 часот. Против африканскиот претставник досега се сретнавме двапати на Мундијалите, еднаш во квалификациите за учество на Летната Олимпијада во Рио де Жанеиро 2016. година, и еднаш на Медитеранските Игри во Мерсин (Турција) во 2013. година. СП 2009 Хрватска, 1. коло Група Ц, Вараждин (17. Јануари 2009 год.) Македонија-Тунис 24:25 (14:13) Македонија: Ристовски (6 одбрани), Ангелов (2 одбрани, 1 седмерец), Стоилов, Алушовски 1, К. Лазаров 9 (три од седмерец), Митков, Темелков 4, Миркуловски 3, Марковски, Мојсовски 6, Димовски, Ф. Лазаров, Макаловски 1, Ѓоргоновски. Селектор: Илија Темелковски. Тунис: Мисауи, Магаиз (17 одбрани), Хедуи 3, Теј 6, Туати 4, Хамед 3, Хадјахмед, В. Бен Амур, Буснина 1, Харби 2, Меганем 3, Ајед 3, М. Бен Амур, Крајем. СП 2015 Катар, 1. коло Група Б, Лусаил (16. Јануари 2015 год.) Македонија-Тунис 33:25 (18:14) Македонија: Ристовски (13 одб.), Ангелов, ...
  сите 185 | | | веќе видена

  Некогашниот ракометар на Металург и македонски репрезентативец на Светското првенство во Катар пред две години, Ренато Вугринец потпиша договор до крајот на сезоната за израелскиот клуб, Хапоел Ришон Ле Зион. За 41-годишниот десен бек ова е враќање во Израел, каде што претходно настапуваше за Макаби Ришон Ле Зион. Вугринец настапуваше за катарска Лахвија, па долго време ја бираше вистинската понуда, за да на крајот да се одлучи да настапува во израелската лига.
  | | веќе видена

  Ренато Вугринец е нов ракометар на израелскиот тим Хапоел Ришон. Словенецот со македонски пасош се врати во изралескиот шампионат, а неговиот нов тим во моментов се наоѓа на петтото место. Вугринец кој ги мина лекарските прегледи во Хапоел доаѓа како слободен играч, откако веќе одигра една сезона, во израелскиот шампионат. Искусниот десен бек на стартот на сезоната често пати беше поврзуван со екипата на Еурофарм Работник, но не успеа да се договори со челниците на битолскиот суперлигаш. Покрај Металург, Вугринец има играно за Драва, Целје, Магдебург, Портланд Сан Антонио, Ал Сад, Хамбург, Марибор и Лехвиј.
  сите 4 | | | веќе видена