Вугринец

  во

  Натурализираниот Македонец и македонски ракометар, Ренато Вугринец, деновиве, својата „втора слава“ ја преживува во скопските судови. Тој пред извесно време ја ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Натурализираниот Македонец и македонски ракометар, Ренато Вугринец, деновиве, својата „втора слава“ ја преживува во скопските судови. Тој пред извесно време ја ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Ознаката @rfmhandball која се користи за секоја објава за Македонија на официјалниот Твитер профил на ЕП 2018, нè натера да ѕирнеме што твитаат нашиве за Европското. Кликнавме на него и тој се разбира нè однесе на Твитерот на ракометната федерација на Македонија , а таму нема ниту основна информација дека македонската репрезентација воопшто се наоѓа на Европско првенство, да не зборуваме за повеќе. Прво во очи ни падна сликата од репрезентација која е скроз бајата. Во составот сè уште стојат/клечат Ванчо Димовски, Мојсо, брат му на Мојсо, Диви, Вугринец и го нема селекторот Раул Гонзалес. Троа подоле видеото кое стои како најново помисливме дека е со славје на нашите репрезентативци против Словенија или Црна Гора, но датумот 26 јули 2017-та не одговара на тие мечеви. Се работи за победата на Македонија против домаќинот Алжир во осминафиналето од јуниорското Светско првенство кое се играше минатото лето. Во ера на социјални мрежи кои се број 1 алатка за брзи информации и промоција на било што на планетава, ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Ренато Вугринец е единствениот ракометар кој го има носено дресот и на двата национални тима. Бекот кој има подолг стаж како репрезентативец на својата земја не знае дали ќе навива на вечерашната пресметка. За „Македонски спорт" беше расположен од Белград да одговори што очекува на отворањето. „Во никој случај не би дал предност на ниту една репрезентација. Македонија доби многу со превземањето на селекторската функција на Раул Гонзалез. Во Македонија владее тотална еуфорија по успехот на Вардар во Лигата на шампионите. Со Гонзалез на клупата сите македонски играчи се помалку или повеќе полни со самодоверба, што е и тоа како важно во пресрет на едно вакво големо натпреварување. Првите натпревари на сите првенства се крајно непредвидливи. Можеби мала предност на Словенија и носи поголемиот фонд на играчи за разлика од Македонија. Тука гледам шанса за Словенија, која иако се мачи со повреди, сепак има подолга клупа и одличен тренер – Веселин Вујовиќ, кој ќе знае максимално да ги мотивира. Како што знаеме сите ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Веќе е повеќе од јасно дека најсериозниот кандидат за смена на Петар Наумоски од позицијата претседател на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) е неговиот поранешен репрезентативен соиграч Владо Илиевски, кој денеска доби навистина неочекувана поддршка. Станува збор за поранешната сопруга на популарниот Пеце, Сања Обрадовиќ, која во коментар на Фејсбук отворено ја поддржа амбицијата на Илиевски прво да го смени, а потоа и наследи човекот со кого до неодамна беше во брак. Таа сега е во врска со поранешниот ракометен репрезентативец, Ренато Вугринец, а со Наумоски, со кого има два сина кои се талентирани кошаркари, не е во добри односи што и ја објаснува нејзината поддршка за директниот конкурент на поранешниот сопруг, пишува спортскиот портал Спорт1. -Поддршка за Владо. Браво!, напиша некогашната госпоѓа Наумоска во коментар на текст во кој Илиевски објавува дел од своите планови за влез во МКФ.
  сите 52 | | | веќе видена

  Некогашниот миленик на македонската ракометна публика, посебно на фановите на Металург, Ренато Вугринец, повторно е во Скопје. Овој пат во малку поинаква улога од тоа што сме навикнале да го гледаме, иако не го напуштил ракометот засекогаш. Ренато Вугринец отвори ресторан бар во Скопје или како што го нарекува „street bar“. Локалот се вика „Food Corner“, а се наоѓа во новата катна гаража, меѓу зградата на Судот и зградата на МРТВ, со поглед кон булеварот, односно факултетот. Местото е мало и пријатно, храната одлична, кафето врвно, цените пристапни. -Во Скопје сум како дома, овде минав многу убави моменти и засега планирам да бидам овде. Почнав нова епизода, го отворив овој ’стрит бар’ и мислам дека имам што да понудам. Сега сум на почеток, но во план ми е и кетеринг служба, ’деливери’ служба, кафе за носење веќе имам. Посебен акцент имам на кафето во мојот локал, кафематот и кафето навистина се со висок квалитет. Со ракомет не сум завршил, би сакал да отворам ракометна школа овде во Скопје и сум во некои ...
  | | веќе видена

  Некогашниот миленик на македонската ракометна публика, посебно на фановите на Металург, Ренато Вугринец, повторно е во Скопје. Овој пат во малку поинаква улога од тоа што сме навикнале да го гледаме, иако не го напуштил ракометот засекогаш. Ренато Вугринец отвори ресторан бар во Скопје или како што го нарекува „street bar“. Локалот се вика „Food Corner“, а се наоѓа во новата катна гаража, меѓу зградата на Судот и зградата на МРТВ, со поглед кон булеварот, односно факултетот. Местото е мало и пријатно, храната одлична, кафето врвно, цените пристапни. -Во Скопје сум како дома, овде минав многу убави моменти и засега планирам да бидам овде. Почнав нова епизода, го отворив овој ’стрит бар’ и мислам дека имам што да понудам. Сега сум на почеток, но во план ми е и кетеринг служба, ’деливери’ служба, кафе за носење веќе имам. Посебен акцент имам на кафето во мојот локал, кафематот и кафето навистина се со висок квалитет. Со ракомет не сум завршил, би сакал да отворам ракометна школа овде во Скопје и сум во некои ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Некогашниот миленик на македонската ракометна публика, посебно на фановите на Металург, Ренато Вугринец, повторно е во Скопје. Овој пат во малку поинаква улога од тоа што сме навикнале да го гледаме, иако не го напуштил ракометот засекогаш. Ренато Вугринец отвори ресторан бар во Скопје или како што го нарекува „street bar“. Локалот се вика „Food Corner“, а се наоѓа во новата катна гаража, меѓу зградата на Судот и зградата на МРТВ, со поглед кон булеварот, односно факултетот. Местото е мало и пријатно, храната одлична, кафето врвно, цените пристапни. -Во Скопје сум како дома, овде минав многу убави моменти и засега планирам да бидам овде. Почнав нова епизода, го отворив овој ’стрит бар’ и мислам дека имам што да понудам. Сега сум на почеток, но во план ми е и кетеринг служба, ’деливери’ служба, кафе за носење веќе имам. Посебен акцент имам на кафето во мојот локал, кафематот и кафето навистина се со висок квалитет. Со ракомет не сум завршил, би сакал да отворам ракометна школа овде во Скопје и сум во некои ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Ренато Вугринец по завршувањето на успешната ракометна кариера, реши да се впушти во угостителските води. Поранешниот ракометар на Металург и бројни силни европски екипи, како и краток период наш репрезентативец отвори локал во Скопје. Својата љубов пред се кон здравиот и хранлив оброк ја внесе во „FOOD Corner“ и започна една цела нова приказна во локалот. Чести гости на Ренато во неговиот нов локал му се неговите фанови и млади и перспективни ракометари, кои освен што уживаат во вкусен оброк, разговараат со Вугринат и притоа добиваат совет како да ја подобрат својата игра што за нив е комплетно искуство и вистинско уживање.
  сите 4 | | | веќе видена

  Ренато Вугринец по завршувањето на успешната ракометна кариера, реши да се впушти во угостителските води. Поранешниот ракометар на Металург и бројни силни европски екипи, како и краток период наш репрезентативец отвори локал во Скопје. Својата љубов пред се кон здравиот и хранлив оброк ја внесе во „FOOD Corner“ и започна една цела нова приказна во локалот. Чести гости на Ренато во неговиот нов локал му се неговите фанови и млади и перспективни ракометари, кои освен што уживаат во вкусен оброк, разговараат со Вугринат и притоа добиваат совет како да ја подобрат својата игра што за нив е комплетно искуство и вистинско уживање.
  сите 5 | | | веќе видена

  На трибините во „Јане Сандански“ и поранешниот македонски репрезентативец Ренато Вугринец… Порано, како член на Металург, лут противник на секој „вардарец“ на теренот, a сега чисто како љубител на ракометот само желен да ја погледне мега пресметката од оваа рунда натпревари во Лигата на шампионите меѓу Вардар и Барселона!
  сите 132 | | | веќе видена

  ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (65) Почетоците на ракометот датираат уште од првиот период на 50-тите години од минатиот век. Тогаш, во целиот свет се помина од оној голем на малиот ракомет, па, така, таа трансформација беше извршена и во Македонија. „Новиот“ спорт веднаш ги освои срцата на младите, особено средношколците, за чии потреби во училишните дворови се поставија голови и се обележаа ракометните терени, според тогашните прописи.Тука, во училишните дворови на земјените терени, кои подоцна беа асфалтирани, а многу подоцна и во училишните спортски сали, почнаа секојдневните ракометни активности. Оттаму произлегоа многу ракометари, кои подоцна продолжуваа во клубовите, а некои стигнуваа и до репрезентативните селекции во сите категории во поранешната држава. Еден од тие ракометари, кој веднаш блесна и ги освои симпатиите на многубројната ракометна публика беше Пепи Манасков. - Почнав да играм во дворот на училиштето „Кирил и Методиј“ во Велес, ...
  сите 9 | | | веќе видена

  На паркиралиштето кај Општата болница во Мурска Собота, во Словенија вчера во попладневните часови во автомобилот е пронајдено телото на женско лице, за кое се испоставило дека е на вараждинската полицајка Сузана Вугринец. Полицијата утрото потврди дека е пронајдено телото кое според описот одговара на исчезнатата жена. „Оперативно комуникацискиот центар на Полициската управа на вараждинска во петокот на 25 мај околу 16:30 часот примил дојава од Оперативно комуникацискиот центар на Полициската управа на Мурска Собота, дека на паркиралиштето кај Општата болница во Мурска Собота, пронајдено е возило во сопственост на полициската службеничка Сузана Вугринец, за кое оваа Полициска управа распишала потрага. На задното седиште на заклученото возило, пронајдено е тело на женско лице кое според описот одговара на исчезнатата Сузана Вугринец. На увидот кои го извршиле полициските службеници на Полициската управа на Мурска Собата каде ќе биде извршена обдукцијата и идентификацијата.
  сите 6 | | | веќе видена

  Познатиот ракометар Ренато Вугринец, заедно со неговата партнерка Сања Обрадовиќ ќе отвараат бизнис во Македонија. За почеток тоа е ракометна школа, но понатаму во план е и друг бизнис за кој Ренато сè уште не сака да зборува. Тој моментално е во Белград, каде со партнерката Сања Обрадовиќ, поранешната сопруга на кошаркарот Петар Наумовски, го држат хостелот „Стела ди ноте“, објави Вест . -Последнава година бев во Израел. Сега веќе заврши сезоната и сум во Белград, отворив спортски хостел, имам многу гости од Македонија. Дали повторно ќе се вратам во Изрел не знам сè уште. Можно е да се вратам уште една сезона и таму да ја завршам мојата ракометарска кариера, таму да се збогувам со професионалниот спорт, но ако тоа не се случи ќе се преселам во Скопје. Јас сум натурализиран Македонец, па заради традиција и патриотизам сакам мојот бизнис да го вложам во Скопје. Освен тоа иако долго време не сум во Македонија, многу деца ми пишуваат и сакаат да се вратам. Тоа ми даде идеја во Скопје да отворам ракометна школа. ...
  | | веќе видена