Врбица Стефанов

  во

  Променливоста на успесите не е само кај сениорите туку и кај младите категории, но токму тие во два наврата беа своевидна лакмус-хартија и најава на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  По само неколку месеци во дресот на Римини Крабс, македонскиот бисер, Рубин Стефанов почна да жнее награди. Синот на легендарниот кошаркар, Врбица Стефанов во ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Пред точно 22 години, во Скопје падна митот за непобедливиот тим на Реал Мадрид. Нашиот претставник во ФИБА Еврокупот, МЗТ Скопје, во преполнетата сала Јане ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Рубин Стефанов тргна со новиот тим, Римини Крабс. Синот на легендарниот кошаркар, Врбица, направи вистински бум по само првиот одигран меч во дресот на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајче Димков на денешната седница на собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата, истакна дека СДСМ го партизира ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајче Димков на денешната седница на собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата, истакна дека СДСМ го партизира ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајче Димков на денешната седница на собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата, истакна дека СДСМ го партизира ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајче Димков на денешната седница на собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата, истакна дека СДСМ го партизира ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Џоле Кочов е тренерот на еден од најдобрите македонски кошаркарски клубови МЗТ Скопје. Тој е поранешен селектор на македонската јуниорска репрезентација, потоа беше тренер на КК Вардар. Зад себе веќе има богата кошаркарска кариера. Нешто повеќе за него и за тренерската кариера, дознајте во ова ексклузивно интервју. Како Џоле се најде во улогата на тренер? Од секогаш сум сакал еден да бидам тренер, па кога нешто силно посакуваш често знае да се оствари. Мислам дека е судбина. Како досега успеваш да се справиш со улогата да бидеш тренер на еден од најдобриот македонски кошаркарски клуб? Искрено по лесно од што очекував. Сето тоа е можеби поради тоа што уживам во тоа што го правам, а знаете дека нема ништо поубаво да го работиш она што го сакаш, а при тоа во клуб каков што е МЗТ Скопје. Какви се очекувањата за наредната сезона? Пред се сакам да постигнам едно ниво на атрактивна и модерна кошарка во која што навистина ќе ужива публиката. Ако успееме да го постигнеме тоа, се надевам дека и резултатите и трофеите ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Мичо Поповски беше еден од првите кајакарски репрезентативци на поранешната држава СФРЈ од Македонија. Неговиот син Лазар ја продолжи семејната традиција и дури четири пати учествуваше на Олимписките игри Не се ретки случаите кога во едно семејство има повеќе членови што се занимаваат со еден ист спорт. Таков случај имаме и кај нас, со семејството Поповски. Таткото Мичо го одбра кајакот на диви води како спорт на својата младост, за потоа и неговиот син Лазар тргне по неговите стапки. Така, на некој начин, кајакот на диви води стана семеен спорт во кој и двајцата постигнаа врвни резултати. Мичо, кој, за жал, пред една година ја напушти животната сцена, беше еден од првите наши репрезентативци. Лазар или Лазе како што многумина го познаваат, сакајќи да продолжи онаму каде што застана неговиот татко, го зачува татковиот аманет и почна уште на млади години амбициозно да тренира прераснувајќи во врвен спортист. Колку беше Лазе квалитетен кајакар, говори и фактот што настапи на дури на четири летни олимписки игри ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Пред продолжението од АБА лига првенството, крилниот центар на МЗТ Скопје, Бојан Трајковски, одговараше на прашања на фановите испратени до официјалната интернет-страница на АБА-лигата. До него беа поставени прашања од типот, зошто пуштил брада, кое е вашето омилено место за одмор, кој ти е омилен кошаркар, кој забива најдобро во МЗТ?….. Прочитајте ги одговорите на Трајковски. Зошто пуштивте брада? – Без некоја посебна причина. Го направив тоа пред многу години и брадата остана мој заштитен знак до ден денеска. За кого освен за МЗТ Скопје навивате во кошарка? – За ЛА Лејкерс. Што би биле ако не сте кошаркар? – Ова е навистина тешко прашање. Едноставно, не можам да се замислам да бидам нешто друго во животот освен кошаркар. Дали би сте прифатиле понуда од Партизан ако ви пристигне? – Ако најдеме заеднички јазик со управата на клубот, нормално дека би прифатил да играм за тим како Партизан. Која е вашата главна цел во кариерата? – Не размислувам за многу подалеку. Во моментов цел кон која се стремам, барем што ...
  сите 60 | | | веќе видена

  Пред продолжението од АБА лига првенството, крилниот центар на МЗТ Скопје, Бојан Трајковски, одговараше на прашања на фановите испратени до официјалната интернет-страница на АБА-лигата. До него беа поставени прашања од типот, зошто пуштил брада, кое е вашето омилено место за одмор, кој ти е омилен кошаркар, кој забива најдобро во МЗТ?….. Прочитајте ги одговорите на Трајковски. Зошто пуштивте брада? – Без некоја посебна причина. Го направив тоа пред многу години и брадата остана мој заштитен знак до ден денеска. За кого освен за МЗТ Скопје навивате во кошарка? – За ЛА Лејкерс. Што би биле ако не сте кошаркар? – Ова е навистина тешко прашање. Едноставно, не можам да се замислам да бидам нешто друго во животот освен кошаркар. Дали би сте прифатиле понуда од Партизан ако ви пристигне? – Ако најдеме заеднички јазик со управата на клубот, нормално дека би прифатил да играм за тим како Партизан. Која е вашата главна цел во кариерата? – Не размислувам за многу подалеку. Во моментов цел кон која се стремам, барем што ...
  сите 63 | | | веќе видена

  Крилниот центар на МЗТ Скопје, Бојан Трајковски, одговори на голем број на прашања кои на негова адреса ги упатија фановите кои ги следат настаните од АБА лигата. Крилото на МЗТ Скопје кажа кој забива најдобро, кој е негов омилен кошаркар, зошто решил да пушти брада? Зошто пушти брада? "Без некоја посебна причина. Го направив тоа пред многу години и брадата остана мој заштитен знак до ден денеска." За кого освен за МЗТ Скопје навивате во кошарка? "За ЛА Лејкерс." Што би биле ако не сте кошаркар? "Ова е навистина тешко прашање. Едноставно, не можам да се замислам да бидам нешто друго во животот освен кошаркар." Дали би сте прифатиле понуда од Партизан ако ви пристигне? "Ако најдеме заеднички јазик со управата на клубот, нормално дека би прифатил да играм за тим како Партизан." Која е вашата главна цел во кариерата? "Не размислувам за многу подалеку. Во моментов цел кон која се стремам, барем што се однесува до кариерата, да играм во некоја посилна лига." Кое е вашето најомилено место за одмор? "Грција." Каква ...
  сите 51 | | | веќе видена

  Петар Наумоски, во интервју за српски Блиц ја образложи целата ситуација во која тој се наоѓал, по распадот на СФР Југославија. Наумоски добил понуда да заигра за некоја од репрезентациите на Србија или Хрватска. Во 1992 година, во тој период, во кој сите си бараа страна за која репрезентација ќе играат, до мене стигна покана од хрватската и од српската кошаркарска федерација, но јас го направив вистинскиот избор со што одбрав да играм за мојата репрезентација, за Македонија. Замислете, јас без никаков проблем можев да одберам да играм за Србија и да имам многу медали освоено до сега. Јас сум горд што го направив тоа и никогаш не се каам. Македонската репрезентација растеше во тој период, покрај мене тука беа Врбица Стефанов, Тодор Гечевски и со одлична и посветена игра успеавме да се пласираме на првото европско првенство во Франција. За моја несреќа, јас се повредив, скинав лигаменти и против Израел изгубивме во последната секунда. Истиот костур на репрезентацијата засилена со Перо Антиќ успеа да го ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Поранешниот македонски кошаркарски репрезентативец и сегашен претседател на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски, во интервју за српски „Блиц“ ја образложи целата ситуација во која тој се наоѓал, по распадот на СФР Југославија. Наумоски добил понуда да заигра за некоја од репрезентациите на Србија или Хрватска. – Во 1992 година, во тој период, во кој сите си бараа страна за која репрезентација ќе играат, до мене стигна покана од хрватската и од српската кошаркарска федерација, но јас го направив вистинскиот избор со што одбрав да играм за мојата репрезентација, за Македонија. Замислете, јас без никаков проблем можев да одберам да играм за Србија и да имам многу медали освоено до сега. Јас сум горд што го направив тоа и никогаш не се каам. Македонската репрезентација растеше во тој период, покрај мене тука беа Врбица Стефанов, Тодор Гечевски и со одлична и посветена игра успеавме да се пласираме на првото европско првенство во Франција. За моја несреќа, јас се повредив, скинав лигаменти и ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Поранешниот македонски кошаркарски репрезентативец и сегашен претседател на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски, во интервју за српски „Блиц“ ја образложи целата ситуација во која тој се наоѓал, по распадот на СФР Југославија. Наумоски добил понуда да заигра за некоја од репрезентациите на Србија или Хрватска. – Во 1992 година, во тој период, во кој сите си бараа страна за која репрезентација ќе играат, до мене стигна покана од хрватската и од српската кошаркарска федерација, но јас го направив вистинскиот избор со што одбрав да играм за мојата репрезентација, за Македонија. Замислете, јас без никаков проблем можев да одберам да играм за Србија и да имам многу медали освоено до сега. Јас сум горд што го направив тоа и никогаш не се каам. Македонската репрезентација растеше во тој период, покрај мене тука беа Врбица Стефанов, Тодор Гечевски и со одлична и посветена игра успеавме да се пласираме на првото европско првенство во Франција. За моја несреќа, јас се повредив, скинав лигаменти и ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Четириесет и седум години од формирањето на Кошаркарскиот клуб Тиквеш одбележува Кавадарци. Историчарот Петре Камчевски денеска се осврна на неколку сегменти од историјата на клубот кој даде врвни кошаркари, многу значајни имиња, стандардни репрезентативци на Македонија како Врбица Стефанов, Тодор Гечевски, Горан Самарџиев, Ристе Стефанов и други. – На 11 јануари 1970 година, по иницијатива на една група ентузијасти меѓу кои И. Каровски, Б. Ивановски, Ж. Клинчаров, Ж. Попов, Т. Ридов, Д. Галапчев, И. Лелов, Д. Пецов, М. Ацев, Р. Прескакулев, И. Каров, Б. Камчев, Д. Христов, П. Каров, Р. Анѓушев, И. Еленов, Д. Петров и други, беше формиран овој кошаркарски клуб, информираше Камчевски, кустос советник историчар и директор на кавадаречкиот музеј. Пролетта 1970 година клубот учествувал на турнир за потполнување на Македонската кошаркарска лига. На овој турнир во конкуренција на пет екипи го освои второто место, но не успеа да влезе во лигата. Новата шанса кошаркарите на Тиквеш не ја пропуштија и во 1971 година ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Четириесет и седум години од формирањето на Кошаркарскиот клуб Тиквеш одбележува Кавадарци. Историчарот Петре Камчевски денеска се осврна на неколку сегменти од историјата на клубот кој даде врвни кошаркари, многу значајни имиња, стандардни репрезентативци на Македонија како Врбица Стефанов, Тодор Гечевски, Горан Самарџиев, Ристе Стефанов и други. – На 11 јануари 1970 година, по иницијатива на една група ентузијасти меѓу кои И. Каровски, Б. Ивановски, Ж. Клинчаров, Ж. Попов, Т. Ридов, Д. Галапчев, И. Лелов, Д. Пецов, М. Ацев, Р. Прескакулев, И. Каров, Б. Камчев, Д. Христов, П. Каров, Р. Анѓушев, И. Еленов, Д. Петров и други, беше формиран овој кошаркарски клуб, информираше Камчевски, кустос советник историчар и директор на кавадаречкиот музеј. Пролетта 1970 година клубот учествувал на турнир за потполнување на Македонската кошаркарска лига. На овој турнир во конкуренција на пет екипи го освои второто место, но не успеа да влезе во лигата. Новата шанса кошаркарите на Тиквеш не ја пропуштија и во 1971 година ...
  сите 4 | | | веќе видена