Воскресение

  во

  Дали е навистина така или е во прашање обично суеверие, не знаеме, но кога ќе го откриете значењето на своето име и ќе дознаете дека тоа претствува заштита од ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Во својата беседа за Живко Чинго одржана на 13 август 2018 година во Велгошти, академик Катица Ќулавкова ја објаснува сета катарза низ која што минува ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Православната Црква на 28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Чуда На празникот на светите седуммина младенци во Ефес и светиот маченик Козма Рамноапостолен, во текот на Божествената Литургија ја забележавме оваа чудесна ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 3 август. Денеска е Преподобни Исакиј, Далмат и Фауст Исакиј се празнува уште еднаш посебно (12. ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Турскиот суд денеска ја одби жалбата за ослободување на американскиот пастор Ендрју Брaнсон од куќен притвор. Адвокатот на свештеникот бараше Брансон да биде ...
  сите 238 | | | веќе видена

  Според календарот на МПЦ денеска е 30-ти јули , ден во кој го чествуваме споменот на Свети Евдоким Роден во Кападокија од благочестиви родители, Василиј и ...
  сите 13 | | | веќе видена

  Според календарот на МПЦ денеска е Св. мироносица Марија Магдалена, во народот позната како голем празник за жените, се слави нивната заштитничка Блажена ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Син на свештеник од градот Сарира. Одведен во ропство во Вавилон со царот Јехонија и со многу други Израилци. Живеејќи во ропство Езекил пророкуваше дваесет и ...
  сите 26 | | | веќе видена

  Света Недела е светителски празник посветен на маченицата Недела и тој е еднаш во годината, односно на 20 јули. Светата великомаченичка Недела Во времето на ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Родена во Скопје 1977 година, Наташа Сарџоска e поет, писател, преведувач и толкувач. Перформер, сонувач и патник. Авторка е на поетските книги „Сината соба“, ...
  сите 5 | | | веќе видена