Волерс

  во

  Историјата на амбасадорите на САД ја исцртува константата на љубезна медиумска вербалност полна со демократија, отчетност, одговорност и проткаена со сушти ...
  сите 2 | | | веќе видена

  „Вчера беше разочарувачки ден бидејќи видовме настани за кои мислевме дека веќе сме им го свртиле грбот, дека немало минимум консензус за процедура за ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија е претворена во голем фронт на кој постојано се најавуваат или се веќе во тек битки за нешто или против некого. Многу од нив се преклопуваат, па станува си потешко да се одвојат една од друга, да се види кој е за што, од која страна, за каква цел... Така, (у)личните борби што дeноноќно се водат по скопските улици, паркови и плоштади во кои агресорот користи (забрането) хемиско оружје за уништување непријателска жива сила наречена кучиња скитници, за момент фрлија во втор план една друга борба, не е помалку важна од првата – таа против корупцијата. Домашните миленици, меѓу кои има некаква хемија за промени - владини коалициски партнери, претставниците на локалната власт и тие на граѓанското општество потпишаа изјава (дозволено), со која се обврзаа на нула толеранција против таа појава за масовно уништување на економијата, политиката, судството и, секако, на граѓаните. Повод беше Меѓународниот ден против корупцијата, а сведок на потпишувањето американскиот амбасадор Џес Бејли. За разлика од кучињата ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери во рамки на посетата на Вашингтон, учествуваше на работна вечера „Напредувањето на Македонија на демократскиот пат: улогата на Парламентот“. Организатор на средбата е Националниот демократски институт, а домаќин претседателот на НДИ Кенет Волак. На средбата присуствувале и високи преставници на УСАИД, ИРИ, Националната фондација за Демократија, ИФЕС, Атланскиот совет, консултантски куќи кои работат со Република Македонија, како и поранешниот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс. Работната вечера, како што информираат од Кабинетот на Џафери, е организирана во негова чест од Националниот демократски институт, а во соработка со партнерите кои работат во Република Македонија. Извор:Сител ТВ
  сите 42 | | | веќе видена

  Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери во рамки на посетата на Вашингтон, учествуваше на работна вечера „Напредувањето на Македонија на демократскиот пат: улогата на Парламентот“.Организатор на средбата е Националниот демократски институт, а домаќин претседателот на НДИ Кенет Волак.На средбата присуствувале и високи преставници на УСАИД, ИРИ, Националната фондација за Демократија, ИФЕС, Атланскиот совет, консултантски куќи кои работат со Република Македонија, како и поранешниот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс.
  сите 43 | | | веќе видена

  Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери во рамки на посетата на Вашингтон, учествуваше на работна вечера „Напредувањето на Македонија на демократскиот пат: улогата на Парламентот“. Организатор на средбата е Националниот демократски институт, а домаќин претседателот на НДИ Кенет Волак. На средбата присуствувале и високи преставници на УСАИД, ИРИ, Националната фондација за Демократија, ИФЕС, Атланскиот совет, консултантски куќи кои работат со Република Македонија, како и поранешниот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс. Работната вечера, како што информираат од Кабинетот на Џафери, е организирана во негова чест од Националниот демократски институт, а во соработка со партнерите кои работат во Република Македонија.
  сите 63 | | | веќе видена

  И, така, мозокот ми проектира фоторобот на агентот Тесла. Таен агент обвиен со магла. Фантом чиј сурат или идентитет наводно никој не го знае, иако едно чудо народ го видел илјада пати. Самиот си одбрал содржајно кодно име оти е убеден дека е гениј во шпионажата. Од наш македонски географски происход е. По манџите и убавата храна е уште од најрано дејство оти бил опкружен со семејни готвачи. Развил вкус не само да ги јаде специјалитетите туку и самиот да запржува и готви. Kујна му е цела Македонија. Сака да пее. Интимно е врзан со музиката. Опасен е за Американците оти знае многу валкани работи што се правеле во американската амбасада, а во кои тој најдиректно учествувал. Плус батево си се осигурало за секоја евентуалност. Во посед има над 7.000 атомски бомби кои ги компромитираат угледните деловни луѓе плус банкарите од регионот и сите во Македонија, политичарите од рангот на Црвенковски, Заев, Шекеринска, божем угледни УЧKИ и ДУИџии, косовскиот и албанскиот шверцерско криминален комплот и над две илјади ...
  | | веќе видена

  И, така, мозокот ми проектира фоторобот на агентот Тесла. Таен агент обвиен со магла. Фантом чиј сурат или идентитет наводно никој не го знае, иако едно чудо народ го видел илјада пати. Самиот си одбрал содржајно кодно име оти е убеден дека е гениј во шпионажата. Од наш македонски географски происход е. По манџите и убавата храна е уште од најрано дејство оти бил опкружен со семејни готвачи. Развил вкус не само да ги јаде специјалитетите туку и самиот да запржува и готви. Kујна му е цела Македонија. Сака да пее. Интимно е врзан со музиката. Опасен е за Американците оти знае многу валкани работи што се правеле во американската амбасада, а во кои тој најдиректно учествувал. Плус батево си се осигурало за секоја евентуалност. Во посед има над 7.000 атомски бомби кои ги компромитираат угледните деловни луѓе плус банкарите од регионот и сите во Македонија, политичарите од рангот на Црвенковски, Заев, Шекеринска, божем угледни УЧKИ и ДУИџии, косовскиот и албанскиот шверцерско криминален комплот и над две илјади ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Ќе ја правеле голема Албанија!? Сенешто ми изгледа дека после тоа, прашање ќе биде дали воопшто ќе постои мала Албанија. Време е за големо раскурчување на сите соросоидни дивјачки орди. На македонскиве посебно. Џес Бејли веќе се сретна со својата судбина. Амбасадорот на САД ја доби првата тужба од „Џудишал воч“ за своите пучистички дејства во трети држави, во случајот во Република Македонија. Му следуваат и други од американскиот законодавен дом. „Нашиот“ Бејли тукушто беше на двојно сослушување кај сенаторот Мајк Ли и уште една личност. Извештаите од сослушувањата се фасцинантни. Бејли да ти бил лигавина од човек, мрсулко без достоинство, кој се жали дека неговите дејства биле погрешно разбрани од Македонците. Тој бате всушност нам ни помагал. Цело време. Впрочем, како претходно на Турците. Таму им ја организира заедно со УСАИД и Сорос и Гулен Таксим еколошката револуција, која после с` претвори во неуспешен воен преврат, а овде се зафати со пленумски востанија кои доведоа до шарена револуција и бриселска ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Во Македонија се рашетаа ЕУ-соросоидите Могерини, Туск, Хан и Kарл Билт. Завршија како употребени куртони. Еди Рама и Хашим Тачи како последни Соросови оази и дувла на наркомафијата, европска депонија и тренинг-центар за терористи се обидуваат да ~ се џилиткаат на Македонија, а сега во очај и на Европа. Ќе ја правеле голема Албанија!? Сенешто ми изгледа дека после тоа, прашање ќе биде дали воопшто ќе постои мала Албанија. Време е за големо раскурчување на сите соросоидни дивјачки орди. На македонскиве посебно. Џес Бејли веќе се сретна со својата судбина. Амбасадорот на САД ја доби првата тужба од „Џудишал воч“ за своите пучистички дејства во трети држави, во случајот во Република Македонија. Му следуваат и други од американскиот законодавен дом. „Нашиот“ Бејли тукушто беше на двојно сослушување кај сенаторот Мајк Ли и уште една личност. Извештаите од сослушувањата се фасцинантни. Бејли да ти бил лигавина од човек, мрсулко без достоинство, кој се жали дека неговите дејства биле погрешно разбрани од ...
  сите 14 | | | веќе видена

  Вмешувањето на Џорџ Сорос, чии што политики и активности за смена на власта во Македонија се спроведуваат повеќе години, беше поддржано и со политички притисок од американски политички центри како и поддржани директно со пари преку програмата УСАИД. Токму финансирањето од УСАИД, владина американска програма за помош на леви здруженија и органиации кои ја спроведуваа соросовата кампања за промена на власта во Македонија, ги отвори истрагите по сомневањата од неколкумина американски сенатори. Проблемот со Џорџ Сорос ќе кулминира во американскиот Сенат, дециден е Љупчо Палевски, поранешен висок функционер на СДСМ во емисијата „Во центар“ на Васко Ефтов. -Конкретно пред неколку дена (американскиот амбасадор Џес) Бејли беше на разговор со сенаторот Ли. Од поставени 10 прашања од сенаторот, имал одговор само на едно прашање: тоа не е од мене, туку од амбасадорот пред мене- мислејќи на Волерс. Така што Бејли, нема многу одговори за се она што се случува и нема одговор за прашањето за неговото мешање во внатрешните ...
  сите 49 | | | веќе видена

  Вмешувањето на Џорџ Сорос, чии што политики и активности за смена на власта во Македонија се спроведуваат повеќе години, беше поддржано и со политички притисок од американски политички центри како и поддржани директно со пари преку програмата УСАИД. Токму финансирањето од УСАИД, владина американска програма за помош на леви здруженија и органиации кои ја спроведуваа соросовата кампања за промена на власта во Македонија, ги отвори истрагите по сомневањата од неколкумина американски сенатори. Проблемот со Џорџ Сорос ќе кулминира во американскиот Сенат, дециден е Љупчо Палевски, поранешен висок функционер на СДСМ во емисијата „Во центар“ на Васко Ефтов. -Конкретно пред неколку дена (американскиот амбасадор Џес) Бејли беше на разговор со сенаторот Ли. Од поставени 10 прашања од сенаторот, имал одговор само на едно прашање: тоа не е од мене, туку од амбасадорот пред мене- мислејќи на Волерс. Така што Бејли, нема многу одговори за се она што се случува и нема одговор за прашањето за неговото мешање во внатрешните ...
  сите 28 | | | веќе видена

  „Светото правило“ е дека Албанците никогаш нема да делуваат без американската армија, пишува главниот уредник на хрватскиот сајт „Дневно“ За да го пресече во корен се поголемото влијание и интереси на Москва на Балканот, Вашингтон ја креираше „Македонската пролет“. Идејата за Голема Албанија е американското оружје за потпалување и предизвикување на криза – и платформа со која ќе го управува. А, „светото правило“ е дека Албанците никогаш нема да делуваат без американската армија, пишува главниот уредник на хрватскиот сајт „Дневно“. Ви го пренесуваме неговиот текст: Политичката криза во Македонија станува се подлабока и неминовно го наметнува испитувањето на почетокот на почетокот, можеби не на нова војна на Балканот, но дефинитивно на почеток на силна криза која би можела да прерасне во вооружен меѓуетнички конфликт и да доведе до распад на таа мала држава, која поради желбата да стане членка на Европската унија и на НАТО сојузот, беше изложена на невидено понижување со ритам оркестриран од американските ...
  сите 11 | | | веќе видена

  За да го пресече во корен се поголемото влијание и интереси на Москва на Балканот, Вашингтон ја креираше „Македонската пролет“. Идејата за Голема Албанија е американското оружје за потпалување и предизвикување на криза – и платформа со која ќе го управува. А, „светото правило“ е дека Албанците никогаш нема да делуваат без американската армија, пишува главниот уредник на хрватстскиот сајт „Дневно“. Ви го пренесуваме неговиот текст: Политичката криза во Македонија станува се подлабока и неминовно го наметнува испитувањето на почетокот на почетокот, можеби не на нова војна на Балканот, но дефинитивно на почеток на силна криза која би можела да прерасне во вооружен меѓуетнички конфликт и да доведе до распад на таа мала држава, која поради желбата да стане членка на Европската унија и на НАТО сојузот, беше изложена на невидено понижување со ритам оркестриран од американските интереси и односите на Вашингтон и Москва. Дали навистина е на дело американското разбивање на Македонија „во пет чекори“, за да се пресечат ...
  сите 19 | | | веќе видена

  За да го пресече во корен се поголемото влијание и интереси на Москва на Балканот, Вашингтон ја креираше „Македонската пролет“. Идејата за Голема Албанија е американското оружје за потпалување и предизвикување на криза – и платформа со која ќе го управува. А, „светото правило“ е дека Албанците никогаш нема да делуваат без американската армија, пишува главниот уредник на хрватстскиот сајт „Дневно“. Ви го пренесуваме неговиот текст: Политичката криза во Македонија станува се подлабока и неминовно го наметнува испитувањето на почетокот на почетокот, можеби не на нова војна на Балканот, но дефинитивно на почеток на силна криза која би можела да прерасне во вооружен меѓуетнички конфликт и да доведе до распад на таа мала држава, која поради желбата да стане членка на Европската унија и на НАТО сојузот, беше изложена на невидено понижување со ритам оркестриран од американските интереси и односите на Вашингтон и Москва. Дали навистина е на дело американското разбивање на Македонија „во пет чекори“, за да се пресечат ...
  сите 19 | | | веќе видена

  34-годишен скопјанец заработи кривична пријава за недолични коментари и закани на Facebook кон американскиот амбасадор во земјава Џес Бејли. МВР го сомничи за кривично дело повреда на угледот на странска држава бидејќи скопјанецот повеќепати на официјалната страница на Амбасадата на САД во земјава на социјалните мрежи, објавил коментари со недолчна содржина и испратил индиректни закани кон дипломатскиот претставник и кон неговото семјество. Доколку кривичната пријава биде прифатена и против скопјанецот биде покренато обвинение, според Кривичниот законик може да му биде изречена парична казна за повреда на угледот на странска држава. Вакава пријава е основана со оглед на тоа што на ваков начин се заштитуваат претставници на странски држави, но се очекува поголема активност на институции во справување и со други слични примери. Ова особено се однесува на повеќе медиуми финансирани или блиски поддржувачи на фондацијата Сорос и СДСМ каде постојано можеме да видиме навреди, клевети и брутални понижувања за ...
  сите 37 | | | веќе видена

  За жал, американскиот преседател Трамп и амбасадорот Волерс не се единствени жртви на клевети навреди и брутални омаловажувања од медиуми блиски на Сорос и СДСМ, последниот пример е и австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц. 34-годишен скопјанец заработи кривична пријава за недолични коментари и закани на Facebook кон американскиот амбасадор во земјава Џес Бејли. МВР го сомничи за кривично дело повреда на угледот на странска држава бидејќи скопјанецот повеќепати на официјалната страница на Амбасадата на САД во земјава на социјалните мрежи, објавил коментари со недолчна содржина и испратил индиректни закани кон дипломатскиот претставник и кон неговото семјество. Доколку кривичната пријава биде прифатена и против скопјанецот биде покренато обвинение, според Кривичниот законик може да му биде изречена парична казна за повреда на угледот на странска држава. Вакава пријава е основана со оглед на тоа што на ваков начин се заштитуваат претставници на странски држави, но се очекува поголема ...
  сите 38 | | | веќе видена