ВМРО

  во

  Бранко Црвенковски, човекот што ветуваше по едно вработување во секое семејство повторно лаже и навестува преку ноќ членство на Република Македонија во Европската Унија и НАТО. Но повторно станува збор за нереално ветување кое што тој не кажува како ќе го реализира. Заклучокот е многу јасен, или Бранко Црвенковски нема да го исполни ова ветување, односно преку ноќ станување на членка во ЕУ и НАТО или ќе го направи тоа врз основа на трајна штета на Република Македонија и македонскиот народ.*Агенцијата еРепортер им го отстапува просторот на политички партии, институции и здруженија, и ги пренесува нивните соопштенија интегрално и без какви било измени. Одговорноста за содржината на соопштенијата е исклучиво нивна.
  | | веќе видена

  Политичката, економската и националната ситуација на Албанците во Македонија е тешка, а е резултат на политиката на двете партии во владата, ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ, а кои не се залагаат за зачленување на земјава во НАТО и во ЕУ. Ова го изјави раководството на ДПА, кое ја повика меѓународната заедница да го промени пристапот кон оваа влада. ДПА ја обвини ДУИ за недостаток на капацитет да влијае кај коалицискиот партнер. „Апелираме кај меѓународната заедница да го промени пристапот кон оваа влада, која поради нејзината лажна политика заслужува да биде казнета. Премиерот Груевски тврдоглаво ја толерира ситуацијата на нерешавање на проблемот со името. Тој и сите други знаат дека главен услов за интеграцијата на Македонија во НАТО и во ЕУ е постигнување на компромисот за името. ДУИ, како вазален партнер на ова коалиција, поради недостаток на капацитет да влијае кај коалицискиот партнер за надминување на оваа ситуација, го прифаќа молчеливо секој диктат што му го наметнува Груевски, во согласност на интересите на ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Влатко Ѓорчев ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го повика лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски да каже каков е неговиот став за името и за идентитетските прашања. „Позициите на Црвенковски се многу јасни, а тие се во функција на прифаќање на сите грчки барања. Позициите на Црвенковски се многу пати повторени и мислам дека се јасни на граѓаните на Република Македонија, но јасно е дека граѓаните на Република Македонија ја препознаа таа негова политика и едноставно ја отфрлаат. - А инаку кога се збори за постојано, еуфемизмот и фразата решавање на спорот за името, брзо решавање и така натаму, а повеќе од јасно е дека спорот може да биде решен уште денес, уште вечерва, но на штета на Република Македонија“, рече Влатко Ѓорчев, ВМРО-ДПМНЕ.
  сите 18 | | | веќе видена

  Скопје Човекот кој ја има целокупната власт во државата после дебаклот кој што го доживеавме во Брисел наместо да излезе пред македонската јавност и да даде отчет како и зошто се доведовме во ваква безизлезна ситуација и како и кога ќе излеземе од неа, тој ме прозива мене и СДСМ да дадеме одговори на прашањата кои природно се упатени на негова адреса, рече денеска лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски. По прашањата упатени од владејачката партија до Црвенковски што планира со името на државата и идентитетот на македонскиот народ, претседателот на СДСМ рече дека владеење значи решавање на проблемите на народот и државата и преземање на одговорноста за сопствените неуспеси, а не постојано барање на дежурни виновници. За Црвенковски правото за поставување на вакви прашања ВМРО-ДПМНЕ и лидерот Никола Груевски ќе ја стекнат со преземањето на како што рече одговорноста за поразот во Брисел и јавно признание дека не можат да ја внесат Македонија во НАТО и во ЕУ и причините за тоа. „Тогаш ќе добиете одговори на ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Македонија ВМРО-ДПМНЕ: По која цена СДСМ ќе ја внесе РМ во ЕУ и НАТО Скопје, 21 јуни – „Веќе подолго време Бранко Црвенковски одбива да даде одговор што планира да направи со решавање на спорот за името на Република Македонија, со идентитетот на македонскиот народ и македонскиот јазик“, обвини ВМРО-ДПМНЕ.Според оваа партија, СДСМ тврдеал дека ќе ја внесе Македонија во ЕУ и во НАТО, „но не кажуваат како и по која цена ќе го направат тоа“.Затоа, партијата на власт ја прашува СДСМ „дали цената за тоа ќе биде идентитетот на Македонија, дентитетот на македонскиот народ, името на Република Македонија и менување на Уставот. СДСМ не смее да крие од граѓаните на Република Македонија што мисли во врска со сите овие прашања“.На крајот, од партијата го прашуваат Црвенковски: што планираат со името на државата, идентитетот на македонскиот народ? „Дали нешто Црвенковски договорил и ако договорил што договорил? Дали нешто договара во моментов и превзема обврски и какви обврски превзема? И дали има намера и каква е ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Бранко Црвенковски тајно преговара за името, обвини денеска владеачката партија ВМРО ДПМНЕ. Според партијата на Груевски, ставовите на опозицијата за името биле блиски до грчките. Го повика Црвенковски да кажел што и за што преговара во моментов. - Бранко Црвенковвси и во минатото и сега има докажано дека работите ги прави, ги решава и ги договрата во тесен круг на негови соработници и некогаш надвор од механизмите на одлучување кој што се дел од демократските процеси. Значи тој во моментов треба да ја каже својата позиција, да каже што точно и како прави со идентитетот и името Македонија, затоа што обврските што ги презема можат скапо да ги чинат македонските граѓани, вели Влатко Ѓорчев. Ѓорчев посакува СДСМ да ги поддржува ставоивте на власта исто како што грачки ПАСОК ја поддржува Неа демократија во спорот со името. А, не како досега од една срана најголемиот дел од општеството кое се противело на грчките барања, а од друга еден елитистички круг на луѓе кои апсолутно им одговарала на грчките барања.
  сите 22 | | | веќе видена

  Бранко Црвенковски да одговори што планира да направи со решавање на спорот за името на Република Македонија, со идентитетот на македонскиот народ и македонскиот јазик, побараа денес од ВМРО-ДПМНЕ. “Сега ветува влегување на Македонија во ЕУ и НАТО, иако Црвенковски имаше шанса да го направи тоа, но не кажува по која цена. Дали цената за тоа ќе биде идентитетот на Македонија, идентитетот на македонскиот народ, името на Република Македонија и менување на Уставот.СДСМ не смее да крие од граѓаните на Република Македонија што мисли во врска со сите овие прашања.“, рече на денешниот прес пратеникот Влатко Ѓорчев. Тој додаде дека лидерот на социјалдемократите им должи одговор на македонските граѓани.
  сите 24 | | | веќе видена

  Во пресрет на прославата, со која се одбележува дваесетгодишното постоење на ВМРО-ДПМНЕ, Премиерот Никола Груевски оствари средба со основачите на ВМРО-ДПМНЕ и луѓето кои присуствуваа на првото основачко собрание на ВМРО-ДПМНЕ. На средбата г. Никола Груевски им се заблагодари на присутните за сестраниот и континуиран придонес, во изградбата и развојот на ВМРО-ДПМНЕ. Воедно беше истакнато од страна на г. Никола Груевски задоволството од исклучително значајната поддршка што раководството на партијата ја добива токму од луѓето кои го основаа ВМРО-ДПМНЕ и кои со своето залагање и пожртвуваност се вградија во постоењето на партијата. г. Никола Груевски истакна дека главната заложба на ВМРО-ДПМНЕ остануваат евро-атлантското интегрирање на Република Македонија, како и напорите за подобрување на економската состојба на граѓаните. Тоа е пат од кој нема отстапување.
  | | веќе видена

  Скопје Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска јавно го праша лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски што планира со името на државата и идентитетот на македонскиот народ. „Дали нешто Црвенковски договорил и ако договорил што договорил? Дали нешто договара во моментов и превзема обврски и какви обврски превзема? И дали има намера и каква е неговата намера во иднина, во врска со името и идентитетот на Македонија?“, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција рече дека одговорот на овие прашања Црвенковски им го должи на македонските граѓани. „Одговорот на овие прашања Бранко Црвенковски им го должи на македонските граѓани, затоа што многу пати во минатото сме виделе дека Црвенковски превзема обврски кои се на штета на Македонија и македонските граѓани, а потоа бездушно ги исполнува“, рече Ѓорчев. Ѓорчев рече дека Црвенковски веќе подолго време одбива да даде одговор на прашањето што планира да направи за решавање на спорот за името, со идентитетот на македонскиот народ и со ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Понеделник, 21 јуни 2010 година Парламентарна делегација, предводена од претседателот на Собранието г. Трајко Вељаноски, од денеска е во работна посета на Швајцарија, каде свечено ќе се одбележи почетокот на соработката со швајцарската страна по повод основањето на Парламентарниот институт на Собранието, за што неодамна во Скопје беше потпишан Меморандум за разбирање . Претседателот на Собранието, г. Трајко Вељаноски, за време на посетата на Швајцарија ќе оствари билатерална средба со швајцарскиот претседател на Советот на држави (Горниот дом на парламентот), г-ѓа Ерика Форстер-Ванини.За време на посетата на Швајцарија, ќе биде организирана церемонијална размена на Меморандумот за разбирање меѓу претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Трајко Вељаноски и г. Хуберт Ајзел, директор на Одделот за соработка со Источна Европа, член на Директоратот на СДЦ. Во текот на тридневната посета, пратениците од Македонија и од Швајцарија ќе имаат можност да разменат искуства околу функционирањето на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Кај нас се разви еден вид штетна пракса: анкетите и сондажите, наместо да бидат огледало на јавното мнение, всушност, се реторичко средство во оформувањето на јавното мислење. Од политичките чинители анкетите се доживуваат како силно средство за убедување, што е сосема спротивно од нивната основна функција, а тоа е артикулирање на ставовите на јавноста и нејзини одделни групи од интерес Наместо да бидат мера за довербата што одредени политичари или партии ја уживаат кај граѓаните, анкетите за политичките рејтинзи во последно време стануваат популистичка мера со која се зајакнува нивниот имиџ, предупредуваат експертите по јавно мислење. Анкетите во суштина треба да ја мерат поддршката за политичарите и оцените за нивната работа, а не да бидат креатори на јавното мислење. - Со помош на анкетите се мери популарноста на одредени личности, а методологиите варираат во зависност од тоа што точно се мери – велат комуниколозите. Но она што стигнува до јавноста од ваквите сондажи на мислењата е натпревар од куп ...
  | | веќе видена

  Како со ниски примања да се платат сметките? Колку стравот од извршителите ќе ги натера граѓаните да ги плаќаат редовно сметките и покрај ниските примања? Прочитајте како на оваа тема изминатава недела коментираа слушателите на нашата веб адреса. Иако во Хајд паркот на Радио Слободна Европа имаме ново прашање, како за почеток, една порака од нашиот редовен слушател којшто се потпишува со С и дупло В, што ми го привлече вниманието, а е реакција на последната средба на премиерите Груевски и Папандреу во Брисел, но сепак е поврзана со новата тема за вас. ,,Ќе му ги истегнат ушите како на м… и ќе му кажат да ја научи лекцијата, како во ЕУ и во НАТО,, пишува во пораката. Кога ќе се врати, назад, бидејќи нема да има што да каже, ќе ја обвини опозицијата и, во наводници, ,,предавникот,, Бранко Црвенковски и тој ќе биде чист во очите на неговите истомисленици,,. На овој пишувач на пораки му било се' едно како ќе сме се викале, само, вели, да има работа, пари за леб и да можат да се платат сметките на државата, ...
  | | веќе видена

  Ана АнастасовскаПремиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, завчера, заедно со своите коалициски партнери од коалицијата „За подобра Македонија“, потпиша Декларација за европска Македонија, со која се обврза членството во ЕУ и во НАТО да бидат главна политичка цел и заслуга на сите партии и да се најде решение за спорот за името, кое нема да биде на штета на државните интереси и на граѓаните. Потписниците на Декларацијата констатираа дека е особено важно сите политички партии во своето однесување да го афирмираат духот на заедништво во насока на што поскоро остварување на целта за полноправно членство во ЕУ. Целта на оваа Декларација, според Груевски, е да се отфрлат сите сомнежи дека Владата се откажала од стратегиската определба за членство во НАТО и во ЕУ. - По случувањата од пред неколку дена во Брисел, кај некого се јавуваат сомнежи дека ние, можеби, нема толку да се трудиме за НАТО и за ЕУ и дека тоа што се случи во Брисел силно ќе не поколеба. Точно е дека сме разочарани, но тоа нема да ...
  | | веќе видена

  Македонска парламентарна делегација предводена од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски од денеска престојува во тридневна работна посета на Швајцарија каде ќе се одбележи почетокот на соработката по повод основањето на Парламентарниот институт на Собранието, за што беше потпишан Меморандум за разбирање неодамна во Скопје. Предвидено е претседателот на Собранието Вељаноски да оствари билатерална средба со швајцарскиот претседател на Советот на Држави (Горниот Дом на парламентот), Ерика Форстер-Ванини, како и да присуствува на церемонијалната размена на Меморандумот за разбирање со Хуберт Ајзел, директор на Одделот за соработка со Источна Европа, член на Директоратот на СДЦ. Во текот на престојот пратениците од Македонија и од Швајцарија ќе имаат можност да разменат искуства за функционирањето на парламентите на двете држави особено за прашањата за транспарентноста, отвореноста и повеќејазичноста, за што ќе се организираат состаноци и дискусии меѓу пратениците на различни нивоа и со експерти од ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Македонија Парламентарци во посета на швајцарското Собрание Скопје, 21 јуни – Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски и неколкучлена парламентарна делегација, три дена, ќе престојуваат во работна посета на Швајцарија.Таму се одбележува почетокот на соработката за основањето на Парламентарниот институт на Собранието, за што беше потпишан Меморандум за разбирање во Скопје. Вељаноски треба да оствари билатерална средба со швајцарскиот претседател на Советот на Држави (Горниот Дом на парламентот), Ерика Форстер-Ванини, како и да присуствува на церемонијалната размена на Меморандумот за разбирање со Хуберт Ајзел, директор на Одделот за соработка со Источна Европа, член на Директоратот на СДЦ. Пратениците од двете земји ќе имаат можност за размена на искуства за функционирање на парламентите на двете држави.Во македонската делегацијата се и потпретседателот на Собранието и претседател на Управувачкиот совет на Парламентарниот институт, Јани Макрадули, координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, на ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Актуелно Ова за “Форум” го тврдат дипломатски извори, а неофицијално го потврдуваат и високи извори од Демократската унија за интеграција од Емил Зафировски Постои голема веројатност Демократската унија за интеграција да ја напушти владејачката коалиција уште до крајот на летото, тврдат за “Форум” високи дипломатски извори. Според изворите, ДУИ ќе излезе од Владата, а како главни аргументи за таквиот потег ќе ги посочи закочените евроинтеграции, влошените меѓуетнички односи и лошата економска состојба. Истите извори нагласуваат дека одлуката веќе била донесена, но дека ДУИ чекала зелено светло од меѓународните претставници. “Само благодарение на инсистирањата на меѓународните претставници, ДУИ сè уште е во владата на премиерот Никола Груевски. Но, очекувањата се дека оваа партија наскоро ќе ја напушти владејачката коалиција, а можеби уште и до крајот на летото”, велат изворите. Во ДУИ официјално не сакаат да ги коментираат ваквите информации, но високи извори од оваа партија неофицијално велат дека ...
  | | веќе видена

  Предвидено е претседателот на Собранието Вељаноски да оствари билатерална средба со швајцарскиот претседател на Советот на Држави (Горниот Дом на парламентот), Ерика Форстер-Ванини, како и да присуствува на церемонијалната размена на Меморандумот за разбирање со Хуберт Ајзел, директор на Одделот за соработка со Источна Европа, член на Директоратот на СДЦ. Во текот на престојот пратениците од Македонија и од Швајцарија ќе имаат можност да разменат искуства за функционирањето на парламентите на двете држави особено за прашањата за транспарентноста, отвореноста и повеќејазичноста, за што ќе се организираат состаноци и дискусии меѓу пратениците на различни нивоа и со експерти од државните служби и пошироко. Во состав на македонската делегацијата се и потпретседателот на Собранието и претседател на Управувачкиот совет на Парламентарниот институт Јани Макрадули, координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, на СДСМ и на ДУИ Силвана Бонева, Цветанка Иванова и Тахир Хани, Топузова Каревска, пратеник од ЛДП, ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Парламентарна делегација предводена од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денесзамине во работна посета на Швајцарија каде свечено ќе се одбележи почетокот на соработката со швајцарската страна по повод основањето на Парламентарниот институт на Собранието, за што Меморандум за разбирање беше неодамна потпишан во Скопје. Според агендата Вељаноски за време на посетата на Швајцарија ќе оствари билатерална средба со Швајцарскиот Претседател на Советот на Држави (Горниот Дом на парламентот), Ерика Форстер-Ванини, информираат од неговиот кабинет. Македонските и швајцарските парламентарци ќе разменат искуства околу функционирањето на парламентите, особено за прашањата за транспарентноста, отвореноста и повеќејазичноста, за што ќе се организираат состаноци и дискусии меѓу пратениците на различни нивоа и со експерти од државните служби и пошироко. Во македонската делегација покрај претседателот се и Јани Макрадули, потпретседател на Собранието и претседател на Управувачкиот совет на Парламентарниот ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Со Декларација за европска Македонија, ВМРО-ДПМНЕ, поткрепена од партнерите во нејзината предизборна коалиција, викендов се обиде да го избалансира очекуваниот дебакл во ЕУ. Со тоа земјата заокружи уште една непродуктивна етапа во интеграцискиот процес и се соочи со новиот предизвик - Самитот на НАТО во декември. Во меѓувреме, се очекува да стане појасно дали Македонија побрзо се движи кон Брисел или кон нови вонредни избори? Опозицискиот лидер Бранко Црвенковски експресно реагираше дека владејачката партија се однесува како опозиција или како невладина организација, потпишувајќи декларации што не значат ништо. Сепак, се наметнува прашањето дали декларација, со која членството на Македонија во ЕУ се наведува како основна стратегиска цел, ќе ја обврзе власта на порационално дејствување во наредните пет месеци, кои се посочуваат како нова надеж за надминување на спорот со името и за деблокирање на евроатлантските перспективи на државата. Или, пак, по Самитот во Португалија, владејачките партии ќе потпишуваат ...
  | | веќе видена

  Поглед Невладините организации неодамна со декларација ја потсетија власта дека е одговорна да го направи решителниот чекор за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ и кон НАТО. Деновиве истото го сторија и опозициските партии, бидејќи сметаат дека премиерот Никола Груевски и владејачката ВМРО-ДПМНЕ со сите оние потези што ги влечат во последно време во континуитет, се' повеќе не' оддалечуваат од оваа цел. Ја испуштивме шансата за добивање датум за преговори со ЕУ во јуни каде што не бевме спомнати ниту со збор. Новата надеж е ноември, на Самитот на НАТО во Лисабон. Но, кога партиите од власта ќе станат потписници на иста таква декларација, не само што е чудно туку безмалку е комично. Зашто повеќе од јасно е дека од ваквото јавно прокламирање нема никакви ефекти, туку намената е за дневно-политичка употреба. Еве, колку да се каже дека и тие биле за ЕУ и за НАТО. Тамам работа да не е така. Нели двапати добиваат мандат од граѓаните не само за да направат економски просперитет во земјава туку да не одведат ...
  сите 3 | | | веќе видена