Владимир Путин

  во

  (Нетпрес) - Премиерите на Русија и Кина го критикуваа американскиот економски систем во своите изјави дадени во Давос и го обвинија за глобалната економска криза, пишува “Волстрит журнал“. И двајцата се фокусирале на улогата на американскиот долар, при што кинескиот премиер Вон Цијабо повикал на подобра регулација на големите валутни резерви, а рускиот премиер Владимир Путин улогата на доларот ја оценил како “опасна“. Тие исто така повикале на соработка со претседателот на САД, Барак Обама, но тоа, коментира весникот, беше ладно добредојде на новата администрација, што одразува гнев во економиите кои што се тешко засегнати од финансиската криза што започна во САД.
  | | веќе видена | слични

  Фудбалскиот сојуз на Русија денеска и официјално се кандидира за организација на Светското првенство во 2018 или 2022. Министерот за спорт на Русија Виталиј Мутко истакна дека 14 Руски града се кандидати, а во случај ФИФА да им ја додели орагнизацијата ќе се издвојат 12 града каде ќе се градат нови стадиони. Се очекува следната недела преседателот на ФИФА Сеп Блатер да го посети Владимир Путин и да добие гаранции дека владата на Русија стои позади фудбалскиот сојуз на Русија. Освен Русија заинтересирани за организација на Светското првенство во 2018 или 2022 се и Австралија, Англија , Индонезија. Јапонија, Катар, Јужна Кореа и САД, додека заедничка кандиатура планираат да поднесат Белгија и Холандија како и Шпанија и Португалија.
  | | веќе видена | слични

  Инфузија од Путин за писателите Рускиот премиер им вети на водечките руски писатели финансиска помош да ги спасат угледните книжевни списанија Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - „Иако сегашна Русија по бројот на наслови значи објавени книги во 2008 година го надмина поранешниот СССР, печатените тиражи постојано паѓаат. Во советско време, во 80-тите години, годишно беа објавувани околу 80.000 наслови, а минатата година таа бројка изнесуваше 123.000 наслови. Но, мора да се признае дека главно се чита во Москва и Санкт Петербург, каде се печатат 80 отсто од книгите. Сериозен проблем на современата руска литература е падот на интересот кон книгата. Во помалите градови во провинцијата, книгите се потешко стигнуваат. Поради тоа околу 40 отсто од возрасните руски граѓани минатата година не прочитале ниту една книга“, посочи рускиот премиер Владимир Путин, во средата вечерта во разговор со угледни руски писатели. Средбата се одржа во музејот „Пушкин“ во Москва. Путин посочи дека државата мора да размисли ...
  | | веќе видена | слични

  Специјалниот претставник на рускиот претседател за Блискиот Исток, заменик-министерот за надворешни работи Александар Салтанов вчера го посети Багдад и на ирачките власти им предаде порака од премиерот Владимир Путин. Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Андреј Нестеренко изјави денеска дека Салтанов бил примен од ирачкиот премиер Нури ал Малики и му ја предал пораката од Путин, поврзана со развојот на билатералната економска соработка. Салтанов се сретнал и со ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Зебари, со кого разговарал за начините за зајакнување на трговско-економските односи, како и за ситуацијата во Ирак. Специјалниот претставник на рускиот претседател за Блискиот Исток, заменик-министерот за надворешни работи Александар Салтанов вчера го посети Багдад и на ирачките власти им предаде порака од премиерот Владимир Путин. Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Андреј Нестеренко изјави денеска дека Салтанов бил ...
  | | веќе видена | слични

  Неодамна поранешниот американски претседател Џими Картер отвори дебата за расизмот во САД, кога рече дека силните критики со кои се соочува Барак Обама во однос на својата политика, главно се базирани на расистички навреди. Белата куќа брзо прокоментира дека претседателот, лично, не ги дели таквите ставови. Но, во Русија, од друга страна, расизмот е дел од секојдневието за околу 100.000 африкански имигранти. И досега никогаш не постоел политичар со темна боја на кожата. Во југозападниот дел на Русија, во близина на градот Волгоград, 37-годишниот Јоаким Крима, родум од Гвинеја-Бисао, учествува на регионалните избори, кои треба да се одржат на 11 октомври. Руските и меѓународните медиуми брзо го нарекоа Обама – иако тој не го заслужува таквиот прекар: кандидатурата на Јоаким Крима навистина предизвика возбуда и дури беше причина за кандидатурата на уште еден обоен кандидат за истите избори. Јоаким Крима - новиот политичар во Среднаја Атуба На пазарот во Среднаја Атуба: трговците ги продаваат своите производи ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалот на олимпијадите нема да се менува Сеп Блатер не сака да се конфротира со ИОК „Не сакам судир со Меѓународниот олимписки комитет. Фудбалскиот турнир на олимписките игри ќе остане во сегашниот формат“, изјави во Копенхаген претседателот на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА), Сеп Блатер. Блатер со тоа потврди дека на ОИ 2012 во Лондон ќе важи актуелниот формат на фудбалскиот турнир по кое репрезентациите може да настапуваат со фудбалери до 23 години, а тројца во тимот да бидат и повозрасни, правило што е воведено во 1992 година. ФИФА сакаше тој состав да го промени и горната старосна граница да ја спушти на 21 година по се' поизразениот притисок на моќните клубови кои без задоволство ги пуштаат своите играчи да учествуваат на Олимписките игри. Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) не отстапува од сегашниот состав со цел фудбалските турнири на Игрите да бидат силни и угледни, па така на минатите во Пекинг настапија и ѕвезди како Роналдињо и Меси, но имаше и доста спорови и протести од клубовите ...
  | | веќе видена | слични

  БЕЛОРУСИЈА СЕ ОБИДУВА ДА ПОКАЖЕ И ДОКАЖЕ ДЕКА СТАНУВА ПРОЗАПАДНА Лукашенко ја мати водата со Русија? Белорускиот претседател го обвинил рускиот премиер Путин дека врши притисок врз Минск и дека ги загрозува односите меѓу двете држави. Дали Белорусија ќе ја стигне казна" во вид на поскап гас и нафта? Русија би можела да ги зголеми цените за испорака на нафта и природен гас за Белорусија, како последица на "скандалозните изјави" на белорускиот претседател Александар Лукашенко во врска со рускиот премиер Владимир Путин, објави московскиот весник "Комерсант". Според весникот, тврдењата на Лукашенко дека Путин врши притисок врз Минск и ги загрозува соработката меѓу Русија и Белорусија и натамошните меѓусебни интегративни процеси за создавање заедничка сојузна држава, претставуваат обвинувања без преседан, пренесува МИА. "Комерсант" посочува дека изјавите на Лукашенко не биле пренесени во медиумите, па дури и белоруската државна телевизија не ги емитувала во етерот, веројатно оценувајќи дека со нив белорускиот ...
  | | веќе видена | слични

  Обама се врати разочаран Барак Обама беше првиот претседател на САД кој во Копенхаген ја презентираше кандидатурата на некој град од Америка за домаќин на ЛОИ. Меѓутоа не успеа да тргне по стапките на британскиот премиер Тони Блер и поранешниот руски претседател Владимир Путин кои им помогнаа на Лондон, односно Сочи да ги добијат ЛОИ 2012 и ЗОИ 2014 година. - Можете да одиграте одличен натпревар и на крајот да загубите. Иако посакував да се вратам со подобри вести од Копенхаген не можеме да бидеме горди. Не се сомневам дека тоа беше најсилен можен обид да помогнам , но се случи тоа што се случи, вели Обама по враќањето од Данска притоа нарекувајќи ја одлуката на ИОК како вистински историски настан.
  | | веќе видена | слични

  Рио де Женеиро избран за домаќин на Олимпијадата во 2016 година Во финалниот трет круг на гласање Рио доби повеќе гласови од притивкандидатот Мадрид Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) на денешното заседание во Копмехаген го избра бразилскиот град Рио де Женеиро за домаќин на Летните олимписки игри во 2016 година. Во финалниот трет круг на гласање Рио доби повеќе гласови од притивкандидатот Мадрид, со што стана првиот град во Јужна Америка што ќе биде организатор на една Олимпијада. Во првиот криг на гласање отпадна американскиот фаворит Чикаго, а во вториот круг јапонската престолнина Токио. Елиминирањето на Чикаго, кој пред деншното гласање важеше за фаворит, уште во првиот круг, во спортските кругови се оценува како едно од најголемите изненадување на изборите за домаќин на една Олимпијада. Во поддршка на кандидатурата на Чикаго, лично застана и американскиот претседател Барак Обам, кој дури и допатува во Копенхаген. Следните Летни олимписки игри ќе се одржат во 2012 година во Лондон. Текст од ...
  | | веќе видена | слични

  Емилија ГЕЛЕВА Во текстот отец Тихон ги споменува Словените, па вели дека дедото на Константин VII бил од маж Ерменец и жена Славјанка од Македонија. Зарем не изгледа нелогично што Славјанин од Русија или од Полска е Русин или Полјак, а Славјанин од Македонија не е Македонец?! Ставовите на една владејачка елита, во нејзиниот внатрешен свет, обично е тешко да се согледаат. Ова е особено случај со руската елита. Сепак, можно е да се разбере нешто за денешната геополитичка визија на Русија и преку деловите кои се обвиткани во историска алузија. Од огромниот број историски книги и особено историски филмови, кои се продуцирани со директен поттик на руската влада, ниту еден не дава толку комплетна визија на глобалната улога на Русија, како што тоа го прави документарниот филм Падот на империјата – Византиска лекција (Византиски урок). Филмот е продуциран од архимандрит Тихон Шевкунов, старешина на манастирот Сретенск во Москва. Иако направен пред околу една и пол година,   останува релевантен за добивањето ...
  | | веќе видена | слични

  Путин и понатаму „татко“ на нацијата Многумина мислат дека Медведев „работи под контрола“ на својот претходник Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Дека мнозинството руски граѓани и понатаму сметаат оти Владимир Путин и се' уште е главен газда во таа голема земја и по препуштањето на првата фотелја во Кремљ на Дмитриј Медведев го покажа и најновото истражување што изминативе денови го спроведе московскиот центар "Левада". Само 20 отсто од анкетираните сметаат дека Дмитриј Медведев самостојно ја води политиката додека дури 67 отсто мислат дека тој работи "под контрола на Владимир Путин". На прашањето дали сегашниот руски претседател самостојно ја води политиката, 13 отсто од анкетираните не знаеја да одговорат. Слично многумина мислат и во странство. Иако Путин и Медведев во повеќе наврати и објаснуваа на домашната и странската јавност дека нивните надлежности се утврдени со уставот и дека секој ги извршува своите задачи, поради харизматичноста на Путин многумина и понатаму мислат дека тој е "главен ...
  | | веќе видена | слични

  Американците со адут за олипмијадата во 2016 Обама лобира за Чикаго Американскиот претседател, Барак Обама, ќе ја предводи делегацијата на градот Чикаго во Копенхаген, каде што ќе се одржи гласањето за домаќин на Олимписките игри во 2016 година. Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), в петок ќе ја донесе одлуката за организатор на игрите во 2016 година, а противкандидати на Чикаго му се Рио де Жанеиро, Токио и Мадрид. Обама ќе има средба со претседателот на ИОК, Жак Рог, а уште еден адут на Американците е што нивниот претседател ужива голема популарност, посебно во Европа. Адутот на Чикаго во Копенхаген ќе пристигне ден пред гласањето и ќе се обиде за излобира „неговиот“ град да ја добие организацијата на Игрите. - Претседателот Обама со Жак Рог ќе разговара за тоа зошто Чикаго е најдобар избор за организатор на ОИ во 2016 година и колку САД посакуваат да му овозможат на светот заедно да ги прославуваме идеалите на олимпиското движење - стои во соопштението на Белата куќа. Трката за организацијата на ...
  | | веќе видена | слични

  Анкетата е објавена речиси еден месец по изјавата нa Дмитриј Медведев во која ја критикуваше големата корупција, кршењето на човековите права и други состојби во руското општество. Тоа, особено на запад, беше протолкувано како промоција на сопствена автономна визија за Русија и обид да се излезе од сенката на Владимир Путин кој буквално го избра за свој наследник на претседателската фунцкија. Според анкетата, Русите не веруваат дека Медведев води своја политика и дека успал да има создаде свој центар на моќ, од стапувањето на чело на државата во август 2008 г. Дури 67 отсто од испитаниците рекле дека Путин и неговите соработници решавачки влијаат врз политиката што ја спроведува Медведев. Само дваесет отсто од Русите сметаат, пак, дека претседателот води самостојна политика. Анкетата ја спровел независниот центар за истражување Левада. Горе
  | | веќе видена | слични

  Русите го сметаат премиерот Владимир Путин за клучна политичка фигура во земјата, определувајќи го како повлијателен од претседателот Дмитриј Медведев, покажуваат резултатите од проучувањето на јавното мислење објавени денеска. Анкетата била спроведена овој месец од независниот центар „Левада“ по изјавите на Медведев, во кои тој ја критикува широко распространетата корупција и други проблеми во Русија и кои според аналитичарите биле знак за неговата желба да изгради сопствена визија и да излезе од сенката на Путин. Според проучувањето, Русите не сметаат дека претседателот успеал да воспостави свој сопствен центар 18 месеци по изборот во март 2008 година. Шеесет и седум проценти од анкетираните изјавиле дека премиерот и луѓето од неговото опкружување се главниот фактор, кој влијае врз политиката на Медведев. Едвај 20 отсто тврдат дека претседателот води независна политика.
  | | веќе видена | слични

  Само пад на цените на нафтата може да го спречи рускиот премиер Владимир Путин во 2012 година да се врати на претседателската функција и уште 12 години да биде на власт, оценува поранешниот руски премиер Михаил Касјанов. - Ако во наредните шест месеци цената на нафтата биде 30 долари за барел и ги снема резервите тогаш ќе се појави некаков живот во политичкиот систем, наведува Касјанов. Опозицискиот лидер наведува дека сегашните несогласувања меѓу Путин и актеулниот руски претседател Дмитриј Медведев имаат за цел да го одвлечат вниманието од обидите на премиерот да стане најдолговечниот станар на Кремљ по Сталин. - Уверен сум дека во 2012 година Путин ќе дојде на влас за два претседателски мандати од по шест години, а за Медведев ќе биде најдена соодветна улога, истакнува поранешниот руски премиер. Касајанов, кој е близок до поранешниот руски претседател Борис Елцин, беше премиер четири години до 2004 година, кога Путин беше претседател на Русија.
  | | веќе видена | слични

  - Ако во наредните шест месеци цената на нафтата биде 30 долари за барел и ги снема резервите тогаш ќе се појави некаков живот во политичкиот систем, наведува Касјанов. Опозицискиот лидер наведува дека сегашните несогласувања меѓу Путин и актеулниот руски претседател Дмитриј Медведев имаат за цел да го одвлечат вниманието од обидите на премиерот да стане најдолговечниот станар на Кремљ по Сталин. - Уверен сум дека во 2012 година Путин ќе дојде на влас за два претседателски мандати од по шест години, а за Медведев ќе биде најдена соодветна улога, истакнува поранешниот руски премиер. Касајанов, кој е близок до поранешниот руски претседател Борис Елцин, беше премиер четири години до 2004 година, кога Путин беше претседател на Русија. - Ако во наредните шест месеци цената на нафтата биде 30 долари за барел и ги снема резервите тогаш ќе се појави некаков живот во политичкиот систем, наведува Касјанов. Опозицискиот лидер наведува дека сегашните несогласувања меѓу Путин и ...
  | | веќе видена | слични

  Само пад на цените на нафтата може да го спречи рускиот премиер Владимир Путин во 2012 година да се врати на претседателската функција и уште 12 години да биде на власт, оценува поранешниот руски премиер Михаил Касјанов. „Ако во наредните шест месеци цената на нафтата биде 30 долари за барел и ги снема резервите тогаш ќе се појави некаков живот во политичкиот систем“, наведува Касјанов. Опозицискиот лидер наведува дека сегашните несогласувања меѓу Путин и актуелниот руски претседател Дмитриј Медведев имаат за цел да го одвлечат вниманието од обидите на премиерот да стане најдолговечниот станар на Кремљ по Сталин. „Уверен сум дека во 2012 година Путин ќе дојде на власт за два претседателски мандати од по шест години, а за Медведев ќе биде најдена соодветна улога, истакнува поранешниот руски премиер. Касајанов, кој е близок до поранешниот руски претседател Борис Елцин, беше премиер четири години до 2004 година, кога Путин беше претседател на Русија.
  | | веќе видена | слични

  За изборите во 2012 година Медведев најави нова кандидатура Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека повторно ќе се кандидира за втор претседателски мандат на изборите во 2012 година, пренесуваат светските медиуми. - Ако работам добро, ако луѓето ми веруваат, зошто да не се кандидирам – изјави Медведев. Претходно ваква најава даде и рускиот премиер Владимир Путин, кој не ја исклучува можноста повторно да застане на чело на Русија по изборите во 2012 година. Медведев, кој се наоѓа на самитот на Г-20 во Питсбург, се потруди да ја омекне изјавата на Путин. - Тоа не значи дека ние ќе одлучуваме за другите, тоа само значи дека ние политичарите треба да одржиме консултации. Подготвен сум да работам и друга работа, се додека тоа е корисно за земјата. Работата како претседател е тешка, а и работата како премиер исто така. Главно е да се биде од корист на нацијата – изјави Медведев. Медведев го истакна планот за модернизирање на руската економија, која зависи од извозот на нафта и гас. Тој призна дека ...
  | | веќе видена | слични

  Медведев на средбата со студентите од универзитетот во Питсбург Нормално е повторно да се кандидира за претседател! Медведев на прашањето за плановите на премиерот Владимир Путин по 2012 година, одговорил дека е најдобро тоа прашање да му се постави на премиерот Рускиот претседател Дмитриј Медведев не ја исклучува можноста, повторно да се кандидира за функцијата претседател на Руската Федерација, во 2012 година, доколку дотогаш успешно си ја извршува работата. "Доколку добро и успешно работам, и ми верува рускиот народ, зошто да не се кандидирам, па тоа е сосема нормално", рече Медведев на средбата со студентите од универзитетот во Питсбург. Како што пренесува Итар Тасс, Медведев на прашањето за плановите на премиерот Владимир Путин по 2012 година, одговорил дека е најдобро тоа прашање да му се постави на премиерот. "Ние сме двајца. Меѓутоа, тој неодамна говореше дека ние, како одговорни политичари на кои руските граѓани им веруваат, можеме заедно да го разгледаме тоа прашање. Тоа не значи дека ние место ...
  | | веќе видена | слични

  -Доколку добро и успешно работам, и ми верува рускиот народ, зошто да не се кандидирам - па тоа е сосема нормално, рече Медведев на средбата со студентите од универзитетот во Питсбург. Како што пренесува Итар Тасс, Медведев на прашањето за плановите на премиерот Владимир Путин за 2012 година, одговори дека е најдобро тоа прашање да му се постави на премиерот. -Ние сме двајца. Меѓутоа, тој неодамна говореше дека ние, како одговорни политичари на кои руските граѓани им веруваат, можеме заедно да го разгледаме тоа прашање. Тоа не значи дека ние место некој друг треба да ги донесеме одлуките. Тоа едноствно значи дека луѓето, кои имаат одреден политички авторитет, политичка тежина, треба да оддржуваат такви констатации, рече претседателот на Русија. -Се друго за неговите планови, треба него да го прашате, додаде Медведев. На прашањето дали е подготвен во 2012 година да се замени со Путин - кој до мај минатата година во два мандата беше претседател на Русија, Медведев одговори дека „ е подготвен да ...
  | | веќе видена | слични