Владимир Путин

  во

  Целта на парадата, на која првпат во изминативе 18 години учествува и тешкото оружје, е да го покаже растечкиот одбранбен потенцијал на Русија, изјави новиот премиер Путин

  Со дефиле на воени авиони, тенкови и борбени возила вчера во Москва беше одбележан Денот на победата над фашизмот, јави Ројтерс.Од свечената ложа на Црвениот плоштад, военото дефиле го проследија новиот руски претседател Дмитриј Медведев и премиерот Владимир Путин.Претходно, министерот за одбрана Анатолиј Сердјуков изврши обиколка на трите рода војска - авијацијата, пешадијата и флотата, чии припадници беа облечени во нови униформи, креација на познатиот руски стилист Валентин Јудашкин.Ова беше најголемата воена парада во Русија од распаѓањето на СССР со која се одбележа годишнина од победата над нацистичка Германија. Според официјалните податоци, во Втората светска војна загинаа околу 27 милиони жители на тогашниот Советски Сојуз. Целта на парадата, на која првпат во изминативе 18 години учествува и тешкото вооружување, е да го ...
  | | веќе видена | слични

  По повод Денот на победата над фашизмот - 9 мај - Русија вчера одржа воена парада на Црвениот плоштад во Москва, на која првпат по распадот на Советскиот Сојуз продефилира и руското тешко вооружување, како тенкови и балистички ракети. На парадата по повод 63-годишнината од победата на советската армија над нацистичка Германија учествуваа и 32 авиони и хеликоптери на руското воено воздухопловство. Над Црвениот плоштад се појавија три „МИ-8“ носејќи знамиња, а потоа прелета тешкиот транспортен авион „ан-124 руслан“. Стратегиската авијација беше претставена од бомбардерот „ти-160“, а потоа надлетаа и „МИГ-31“, „ил-78“ како и „ту-95МЦ“. Прикажани беа и „су-34“ и „су-24“, како и „ту-22М3“. На парадата беше промовирана и новата униформа на вооружените сили на Русија. Новиот руски премиер Владимир Путин истакна дека враќањето на борбената техника на парадата за Денот на победата не претставува „мавтање со оружје“, туку целта е да се покаже зголемениот одбранбен потенцијал на Русија. На парадата учествуваа околу ...
  | | веќе видена | слични

  Со парадата командуваше командантот на Московскиот округ, генералот на армијата Владимир Бакин

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - На Црвениот плоштад во срцето на Москва вчера по повод 63-годишнината од големата татковинска војна се одржа воена парада во која учествуваа речиси 8.000 војници и офицери и 111 единици на воена техника на гасеници, како и 32 авиони и хеликоптери. Прв пат по 17-годишна пауза, на Црвениот плоштад се појави воена техника, а на небото бучеа авиони. На присутните им се обрати Дмитриј Медведев, новиот претседател на Русија и врховен командант на вооружените сили.

  Во краткиот говор Дмитриј Медведев истакна дека Денот на победата го слават милиони граѓани не само во Русија туку и низ светот.

  Со парадата командуваше командантот на Московскиот округ, генералот на армијата Владимир Бакин. На 7 ноември 1990 година беше последен пат кога на парада учествуваше и воена техника. Дури во 1996 година е обновена традицијата на Црвениот плоштад ...
  | | веќе видена | слични

  Русија го одбележа Денот на победата над фашизмот, со голема воена парада што претпладнево се одржа во центарот на Москва.

  Станува збор за најголемото дефиле од распаѓањето на Советскиот Сојуз, со што беше одбележана годишнината од победата над нацистичка Германија во 1945 година.

  Од свечената ложа на Црвениот плоштад, военото дефиле го проследија новиот руски претседател Дмитриј Медведев и неговиот претходник и нов премиер Владимир Путин.

  Министерот за одбрана Анатолиј Сердјуков изврши обиколка на трите рода војска - авијацијата, пешадијата и флотата, чии припадници беа облечени во нови униформи, креација на познатиот руски стилист Валентин Јудашкин.

  „Парадата на која за прв пат во последните 18 години учествува и тешкото вооружување има за цел да го покаже растечкиот потенцијал на Русија во областа на одбраната“, наведе Путин.

  Низ Црвениот плоштад во Москва продефилираа вкупно 8.000 војника, како и 110 вида тешко вооружување на руската Армија. Над ...
  | | веќе видена | слични

  Русија го одбележа Денот на победата над фашизмот, со голема воена парада што претпладнево се одржа во центарот на Москва.

  Станува збор за најголемото дефиле од распаѓањето на Советскиот Сојуз, со што беше одбележана годишнината од победата над нацистичка Германија во 1945 година.

  Од свечената ложа на Црвениот плоштад, военото дефиле го проследија новиот руски претседател Дмитриј Медведев и неговиот претходник и нов премиер Владимир Путин.

  Министерот за одбрана Анатолиј Сердјуков изврши обиколка на трите рода војска - авијацијата, пешадијата и флотата, чии припадници беа облечени во нови униформи, креација на познатиот руски стилист Валентин Јудашкин.

  „Парадата на која за прв пат во последните 18 години учествува и тешкото вооружување има за цел да го покаже растечкиот потенцијал на Русија во областа на одбраната“, наведе Путин.

  Низ Црвениот плоштад во Москва продефилираа вкупно 8,000 војници, како и 110 вида тешко вооружување на руската Армија. Над ...
  | | веќе видена | слични

  Новата влада ќе се фокусира на руската економија

  Долниот дом на рускиот парламент вчера со огромно мнозинство го изгласа Владимир Путин за нов премиер на Русија, откако ден претходно неговиот штитеник Дмитриј Медведев го замени на претседателската функција. По гласањето во Думата, Медведев изјави дека ќе го потпише указот за назначувањето на Владимир Путин за премиер. - Владимир Путин ќе ја задржи клучната улога во Русија како премиер уште многу години и сметам дека никој не се сомнева оти нашиот тандем, нашата соработка, само ќе се засилува - рече новиот руски претседател во говорот пред пратениците, на седницата на која беше потврдена премиерската функција на Путин. Во своето обраќање, Путин се фокусира на домашната политика, традиционално сфера на интерес на руските премиери, и повика на пониски даноци за нафтените компании, битка против инфлацијата и огромни зголемувања во потрошувачката за здравствена заштита и за образование. - Задача од витално значење за нас е значително да ја подобриме ...
  | | веќе видена | слични

  Голема воена парада денеска ќе се одржи во центарот на Москва, станува збор за најголемото дефиле од распаѓањето на Советскиот Сојуз, со што ќе се одбележи годишнината од победата на нацистичка Германија.

  „Тоа ќе биде демонстрација на нашиот се поголем воен потенцијал. Во состојба сме да го браниме нашиот народ, нашата држава и нашето богатство“, изјави рускиот премиер Владимир Путин.

  Тој пред неколку дена истакна дека Русија не прети никому, туку планира да го покаже својот се поголем потенцијал, кога станува збор за одбранбените сили.

  Поради поминувањето на тенковите и други тешки воени возила кои што учествуваат во парадата, по прославата во Москва ќе треба да се обноват околу 900 илјади квадратни метри од улиците, соопштија градските власти. Штетите на улиците се предвидува да изнесуваат околу 40 милиони евра.

  Само поправките на горниот слој од улиците и гранитните плочи на Црвениот плоштад ќе чини околу два милиони евра.
  | | веќе видена | слични

  За досегашниот претседател ова е втор пат да биде премиер на Русија. Првиот пат беше само неколку месеци во 1999 година

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - Владимир Путин во четвртокот стана нов премиер на Русија. Неговата кандидатура, како што се очекуваше, ја поддржаа рекорден број членови на парламентот. Од вкупно 448 члена на Думата за Путин гласаа 392. Против кандидатурата на Путин беа комунистите, а нивниот лидер Генадиј Зјуганов објасни дека никаде во светот опозициските партии не ги поддржуваат кандидатите на мнозинските партии.

  Путин може да биде задоволен, бидејќи досега ниту еден руски премиер не добил така голема поддршка, што е доказ за неговата огромна популарност. Вчера попладне новиот руски претседател Дмитриј Медведев го потпиша указот со кој Владимир Путин стана претседател на владата. Сега преостанува уште во рок од една недела Путин да го предложи својот министерски тим. Се очекува дека мнозинството досегашни министри ќе останат на истите ...
  | | веќе видена | слични

  Со големо мнозинство гласови, рускиот парламент го одобри назначувањето на Владимир Путин за премиер, еден ден откако му ја препушти должноста претседател на својот близок колега Дмитри Медведев.

  Гласањето следи по месеци политичко маневрирање во Русија за да се обезбеди дека Путин останува во средиштето на власта по крајот на неговиот мандат како претседател.

  Во говорот пред гласањето, Путин рече дека негов приоритет ќе биде да го поттикне стопанството, за земјата годинава да ја престигне Британија како шеста економска сила на светот според куповната моќ.
  | | веќе видена | слични

  Поранешниот руски претседател Владимир Путин денеска е избран за премиер на Русија.

  Путин за премиер го кандидираше рускиот претседател Дмитри Медведев, кој вчера официјално стапи на должност.

  Кандидатурата на Путин ја поддржаа 392 пратеници, против се изјаснија 56, а воздржани немаше.

  Во излагањето пред пратениците во Државната Дума, Путин се заложи за подобрување на социјалната инфраструктура, како и на економската и финансиската стабилност.
  | | веќе видена | слични

  Поранешниот претседател на Русија, Владимир Путин, со гласање во Парламентот беше избран за премиер на Русија.

  Путин беше предложен од страна на новиот претседател Дмитриј Медведев, кој вчера стапи на должност, во согласност со нивниот претходен, меѓусебен договор.

  За изборот на Путин гласаа 392 пратеници, против беа 56, а воздржани немаше.

  Во експозето, Путин се заложи за натамошна изградба на ефикасна и модерно стопанство, подобрување на социјалната инфраструктура и економска и финансиска стабилност.
  | | веќе видена | слични

  Досегашниот руски вицепремиер Дмитриј Медведев вчера официјално стапи на должноста претседател на Руската Федерација, на свечена церемонија што се одржа во златната сала во Кремљ, со што заврши епохата на еден од највпечатливите лидери на Русија во нејзината модерна историја - Владимир Путин. За време на церемонијата војници од почесната гарда го внесоа во салата „Андреевски“ во Кремљ државното знаме и специјалното знаме на претседателот на Руската Федерација - двоглав орел поставен на заднината со рускиот триколор, како и специјален примерок од рускиот Устав и знакот на орденот „За заслуги кон Татковината“ - прв степен. Медведев положи заклетва со рака врз рускиот Устав и пред претседателот на Уставниот суд, Валериј Зоркин, во присуство на првите луѓе на двата дома на Парламентот, свечено обврзувајќи се дека ќе ги брани суверенитетот, независноста, безбедноста и територијалниот интегритет на земјата, ќе ги почитува Уставот и законите и верно ќе му служи на народот. Во обраќањето по заклетвата, Медведев се ...
  | | веќе видена | слични

  Медведев од се срце му е благодарен на Путин за личната поддршка

  Од нашиот дописник
  Бранко Влаховиќ

  МОСКВА - Дмитриј Анатолевич Медведев (42) од вчера и официјално е нов претседател на Русија. Свечената инаугурација се одржа во Царската сала на Кремљ. Кога Медведев положи заклетва, држејќи ја десната рака на Уставот на Русија, претседателот на Уставниот суд, Валериј Зоркин, точно во 12,08 часот објави дека Дмитриј Анатолевич Медведев е нов претседател на Русија.

  Трите симболи

  Специјално направената книга на Уставот на Русија на кој ја положи раката Медведев додека ја говореше заклетвата е направена за инаугурацијата на Борис Елцин. Оттогаш таа се чува во претседателската библиотека. Во свечената сала каде што се одржа инаугурацијата беше донесена од гардисти со свечен марш.

  Три работи ја симболизираат претседателската власт во Кремљ. Тоа е специјално направениот примерок на Уставот, потоа претседателскиот „штандард“ т.е. извезеното знаме на кое е ...
  | | веќе видена | слични

  Дмитри Медведев даде положи како нов претседател на Русија, со што заврши осумгодишниот мандат на Владимир Путин.

  Медведев беше заколнат на раскошна церемонија во Москва и во својот прв говор вети дека главен приоритет ќе му биде проширувањето на граѓанските и стопанските слободи:

  Набрзо потоа, како и што се очекуваше, Медведев го предложи Путин за негов премиер.

  Рускиот парламент, каде партијата на Путин има огромно мнозинство, треба да го одобри предлогот на утрешната седница, а дописниците сметаат дека е јасно оти Путин ќе остане исклучително моќна личност во Русија.

  Профил

  Каков човек и политичар е Медведев? Тој вели дека сака во Русија да се живее полесно, покомфорно и побезбедно и да се модернизира индустријата и земјоделието.

  Медведев е правник по образование, автор на академски учебници и успешен деловен човек, чие директорување со „Газпром", џинот во индустријата на гас, стана мошне моќна алатка во руската надворешна политика.

  Тој ...
  | | веќе видена | слични

  Новиот руски претседател Дмитри Медведев, денеска го прогласи неговиот претходник Владимир Путин за премиер, официјално е соопштено.

  Предлогот е упатен до претседателот на руската Државна Дума Борис Гризлов, а се очекува пратениците да ја изгласаат кандидатурата на Путин веќе на утрешната седница.

  Медведев претходно денеска ја прими оставката од досегашниот премиер Виктор Зубков.
  | | веќе видена | слични

  Дмитриј Медведев положи заклетва на свеченоста во Кремљ, со што стана трети руски претседател и ја презеде должноста од досегашниот шеф на државата Владимир Путин.

  За време на заклетвата четириесетидвегодишниот Медведев пред 2400 присутни званици на раскошната свеченост, ја положи раката на рускиот устав од 1993., свечено ветувајќи дека ќе ги брани правата и слободите на граѓаните на Русија, уставот и суверенитетот на државата.

  „Свечено се заколнувам дека ќе ги штитам правата и слободите на граѓаните на Русија, дека ќе го почитувам и бранам уставот на Руската Федерација, дека ќе го бранам нејзиниот суверенитет и независност, државната безбедност и интегритетот и дека верно ќе му служам на својот народ“ рече новиот руски претседател.

  Првата одлука на новиот претседател ќе биде утрешното именување на својот ментор, Владимир Путин на местото премиер.

  Мнозинството Руси, според истражувањето на Центарот Левада, веруваат дека државата и натаму ќе биде под контрола на Путин. ...
  | | веќе видена | слични

  Досегашниот руски претседател Владимир Путин, пред своето заминување од претседателската функција ја засили улогата што ја има премиерот во Русија, потпишувајќи указ со кој гувернерите на руските области одговараат за својата работа пред премиерот, а не како досега пред претседателот, пишува лондонски „Индепендент“.

  Поради ова, весникот изразува сомнеж дека било што ќе се промени во земјата по денешното инаугурирање на новоизбраниот претседател Дмитриј Медведев.

  Досегашниот прв човек во Кремљ, Путин, по истекот на неговиот втор претседателски мандат ќе биде „обичен граѓанин“ само 24 часови, затоа што од утре тој ќе биде новиот руски премиер, функција што ја извршуваше кусо време, пред повлекувањето на неговиот претходник Борис Елцин, потсетува весникот.

  Лондонските медиуми оценуваат дека барем на почетокот, владеењето во тандем на Медведев и Путин, ќе го направи досегашниот претседател „посилен играч“ во руската политика.

  Лондонски „Фајненшл тајмс“ по тој повод прашува ...
  | | веќе видена | слични

  Досегашниот руски прв заменик премиер, Дмитриј Медведев денеска официјално стапи на должноста претседател на Руската Федерација, на свечена церемонија што се одржа во Кремљ.

  Медведев положи заклетва пред претседателот на Уставниот суд, Валериј Зоркин и во присуство на првите луѓе на двата дома на Парламентот, свечено обврзувајќи се дека ќе ги брани суверенитетот, независноста, безбедноста и територијалниот интегритет на земјата, ќе ги почитува нејзините Устав и закони и верно ќе му служи на народот.

  Во обраќањето по полагањето на заклетвата Медведев се заложи за поголеми „граѓански и економски слободи за сите Руси“.

  „Сметам дека моја најважна задача треба да биде понатамошен развој на граѓанските и економските слободи“, нагласи Медведев.

  Тој изјави дека во својата работа на претседателската функција смета на поддршката на досегашниот руски претседател Владимир Путин.

  „Му благодарам на Владимир Путин за неговата досегашна лична поддршка. Сигурен сум дека таа ...
  | | веќе видена | слични

  Медведев од денеска и официјално претседател на Русија

  Москва 07 05 10:11

  Дмитри Медведев (42) кој победи на претседателските избори што во март се одржаа во Русија, од денеска и официјално ја презема функцијата шеф на државата.

  Инаугурацијата ќе се одржи во Кремљ точно на пладне, а на церемонијата ќе присуствува државното раководство и амбасадори на странски земји во Русија.

  Медведев ќе биде трет претседател во поновата руска историја, кога претходните два мандата беа во рацете на досегашниот претседател Владимир Путин.
  | | веќе видена | слични

  Рускиот претседател Владимир Путин денеска му ја отстапува својата позиција на неговиот наследник Дмитриј Медведев.

  Но денешната инаугурација го означува почетокт на еден експеримент, кој всушност има историски паралели.

  Руските политички аналитичари го нарекуваат двовластие. Што значи тоа за земјата и како овие двајца „претседатели" би можеле да ја делат власта?

  Да ги земем за пример Петар Први со 10 години и Иван Петти со 15, кои во 1682 година беа назначени за цареви.

  Дури им беше и направен пресол со 2 седишта. Но вистинската власт дојде во рацете на Софија Алексејевна, сестрата на поранешниот цар Фјодор Трети.

  Власт делеа Аклександер Керенски и Петроградскиот совет, по февруарската револуција во 1917. Керенски се задлабочи во законските детали и земјата се лизна во хаос, со се поголемиот предизвик од Болшевиците. И го отвори патот за Октомвриската револуција.

  По смртта на Ленин, имаше триумвират од Сталин, Лев Каменев и Григориј Зиновљев. ...
  | | веќе видена | слични