Витни Хјустон

  во

  Глумицата и принцот во подготовките за венчавката се поангажирани од било кој друг кралски пар. Тврдат дека сакаат да ги негуваат сопствените вкусови а не ставовите на кралското семејство. Се чини дека младенците, принцот Хари (33) и глумицата Меган Маркле (36) одлучиле да ја прекршат досегашната „конзервативна“ традиција при изборот на музиката за првиот танц. Според зборовите на пријател на семејството, двојката се одлучила за по малку нетипична песна за кралските свадби, „I wanna dance with somebody“ (Сакам да танцувам со некого) од 1987. година од починатата пејачка Витни Хјустон, пишува „Mirror“. Се шушка дека песната била желба на глумицата на која принцот не можел да и противречи. Принцот Вилијам (35) и војвотката Кејт Мидлтон (36) првиот танц го танцувале со песната „Your song“ на Елтон Џон (71), а принцот Чарлс (60) и починатата принцеза Дијана со џез музиката на Лестер Ланин. На скорешната венчавка се очекуваат и низа други песни од 80. ттите години а во живо ќе настапи и Елтон Џон кој откажал два ...
  сите 109 | | | веќе видена

  Принцот Хари и американската актерка за две недели ќе стапат во брак, а светот секојдневно е жеден за нови детали околу нивната венчавка. Овој пат медиумите открија со која песна младенците ќе играат на првиот танц. Според извор близок до парот тие се одлучиле за помалку типична песна кои вообичаено се свират на кралските венчавки. Станува збор за песната „I wanna dance with somebody“ од Витни Хјустон од 1987 година. Инаку принцот Хари и Кејт свадбениот танц го играа на песната „Your song“ од Елтон Џонс, додека принцот Чарлс и Дијана првиот танц го започнале со џез музика.
  сите 73 | | | веќе видена

  Целиот свет со нетрпение ја исчекува венчавката на британскиот принц Хари и американската актерка Меган Маркл. Според пишувањето на медиумите, речиси се е подготвено за големиот ден, а меѓу останатото е откриено и на која песна, Хари и Меган ќе го одиграат својот прв танц. Според зборовите на извор близок до кралското семејство, двојката била против каква била конвенционална постапка, па поради тоа избрале прилично необична песна за првиот танц. Наводно станува збор за песната на прочуената Витни Хјустон, „Сакам да танцувам со некој“ (I wanna dance with somebody). Ова дефинитивно не е стандардна песна која двојките ја користат за првиот танц. Според повеќе постоечки информации, двојката својата музичка листа ја направил така да го задволи вкусот на речиси 1200 гости. Се очекува да има многу песни од осумдесетите години од минатиот век. Но, гостите ќе ги забавува и Елтон Џон, кој го откажал концертот во Лас Вегас, за да присуствува на кралската венчавка. А тие кои се надевале дека ќе настапи групата „The ...
  сите 72 | | | веќе видена

  Принцот Хари и американската актерка за две недели ќе стапат во брак, а светот секојдневно е жеден за нови детали околу нивната венчавка. Овој пат медиумите открија со која песна младенците ќе играат на првиот танц. Според извор близок до парот тие се одлучиле за помалку типична песна кои вообичаено се свират на кралските венчавки. Станува збор за песната „I wanna dance with somebody“ од Витни Хјустон од 1987 година. Инаку принцот Хари и Кејт свадбениот танц го играа на песната „Your song“ од Елтон Џонс, додека принцот Чарлс и Дијана првиот танц го започнале со џез музика.
  сите 72 | | | веќе видена

  Принцот Хари (33) и актерката Меган (36) одлучија да ја прекршат претходната конзервативна традиција при изборот на песна за првиот танц. Според семејниот пријател, двојката избрала атипична песна за кралската свадба – Wanna Dance With Somebody од 1987 година, од починатата Витни Хјустон. Принцот Вилијам (35) и војвотката Кејт Мидлтон (36) танцуваа на песната на Елтон Џон – Your song, а принцот Чарлс (69) и покојната принцеза Дијана со џез-музиката на Лестер Ланин. На неодамнешната свадба се очекуваат голем број други песни од 80-тите, а пејачот Елтон Џон (71) ќе настапи во живо, со што откажа два концерта во Лас Вегас за да пее на кралската свадба. „Чест ми е да бидам на свадбата и мило ми е што ги гледам среќни“, изјави Елтон.
  сите 73 | | | веќе видена

  Понекогаш имаме чувство дека сите песни на светот се веќе напишани, дека музичарите ги копираат и крадат едни од други. Тоа не е далеку од вистината, но некои песни навистина се препеани. Неретко се случува препеаните песни да бидат повеќе популарни од оригиналните верзии, баш како што е случајот со песната на Бијонсе “If I Were a Boy”. Песната “If I Were a Boy” е напишана и отпеана од музичарката BC Jean , a потоа никој друг не се осудил освен Бијонсе да ја препее. Сите знаеме да залутаме на мелодраматичната балада “Killing Me Softly” , но оваа песна има верзија од Роберта Флек, а Роберта пак ја препеа песната чиј оригинал ѝ припаѓа на Лори Либерман. Еден од најголемите хитови на Витни Хјустон , песната “I Will Always Love You” е исто така препев. Односно Доли Партон е сопственичка на песната, иако оригиналот воопшто не е познат. Кога зборуваме за листата на женски химни, на неа редовно се наоѓа и песната “Girls Just Wanna Have Fun” од Синди Лопер , но оваа песна му припаѓа на Роберт Хазард . Елвис Присли ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Понекогаш имаме чувство дека сите песни на светот се веќе напишани, дека музичарите ги копираат и крадат едни од други. Тоа не е далеку од вистината, но некои песни навистина се препеани. Неретко се случува препеаните песни да бидат повеќе популарни од оригиналните верзии, баш како што е случајот со песната на Бијонсе "If I Were a Boy". Песната "If I Were a Boy" е напишана и отпеана од музичарката BC Jean , a потоа никој друг не се осудил освен Бијонсе да ја препее. Сите знаеме да залутаме на мелодраматичната балада "Killing Me Softly" , но оваа песна има верзија од Роберта Флек, а Роберта пак ја препеа песната чиј оригинал ѝ припаѓа на Лори Либерман. Еден од најголемите хитови на Витни Хјустон , песната "I Will Always Love You" е исто така препев. Односно Доли Партон е сопственичка на песната, иако оригиналот воопшто не е познат. Кога зборуваме за листата на женски химни, на неа редовно се наоѓа и песната "Girls Just Wanna Have Fun" од Синди Лопер , но оваа песна му припаѓа на Роберт Хазард . Елвис ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Првиот свадбен танц на принцот Хари и Меган Маркел може да биде на песната на Витни Хјустон „I Wanna Dance With Somebody”. Во едно од нејзините стари интервјуа, идната принцеза признава дека оваа песна е многу среќна за неа. И ако двојката навистина ја одбере, таа повторно ќе ги прекрши кралските традиции. Тие велат дека првиот танц треба да биде во нежен и романтичен состав. Песната на Хјустон е прилично ритмичка и брза и не се вклопува во оваа дефиниција. Тоа ќе даде тон на целата веселба, која ветува дека ќе биде доста весела и енергична. Хари и Меган сакаат свадбата да биде весела и да одговара на нивниот вкус, на нив како личности, а не како што е вообичаено во кралското семејство, откри извор близок до двојката. Веќе е познато дека на свадбата ќе пеат „Спајс грлс”, „Колдплеј”, Елтон Џон и други.
  сите 62 | | | веќе видена

  Најновиот документарен филм на со Оскар наградениот режисер Кевин Мекдоналд, повторно, и сосема заслужено, ќе го актуализира животот и успехот на славната пејачка Витни Хјустон, која почина на 11 февруари 2012 година. Мекдоналд одлучи преку новиот филм на свој начин да ја раскаже приказната за животот и кариерата на славната пејачка, а по прв пат ќе бидат прикажани досега невидени снимки од оваа дива, како и снимки од изведувањето на некои од нејзините најголеми хитови. Благодарение на фондацијата Хјустон, документарецот ќе прикаже и приватни снимки, кои ќе фрлат ново светло на приватниот живот на Витни. Како целото тоа ќе изгледа, може да се види и во трејлерот кој неодамна излезе. Филмот носи кратко и јасно име – „Витни" и претставува контраст меѓу вистинската поп дива – каква што беше на сцената и надвор од неа, односно се прикажува и како ранлива жена во приватниот живот, која се бори сама со себе. „Луѓето мислат дека е се така лесно, но не е", ова е една од нејзините изјави која е вклучена и во ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Најновиот документарен филм на со Оскар наградениот режисер Кевин Мекдоналд, повторно, и сосема заслужено, ќе го актуализира животот и успехот на славната пејачка Витни Хјустон, која почина на 11 февруари 2012 година. Мекдоналд одлучи преку новиот филм на свој начин да ја раскаже приказната за животот и кариерата на славната пејачка, а по прв пат ќе бидат прикажани досега невидени снимки од оваа дива, како и снимки од изведувањето на некои од нејзините најголеми хитови. Благодарение на фондацијата Хјустон, документарецот ќе прикаже и приватни снимки, кои ќе фрлат ново светло на приватниот живот на Витни. Филмот носи кратко и јасно име – „Витни“ и претставува контраст меѓу вистинската поп дива – каква што беше на сцената и надвор од неа, односно се прикажува и како ранлива жена во приватниот живот, која се бори сама со себе. -Луѓето мислат дека е се така лесно, но не е – ова е една од нејзините изјави која е вклучена и во документарниот филм, кој премиерно треба да биде прикажан на 6 мај 2018 година. Како ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Најновиот документарен филм на со Оскар наградениот режисер Кевин Мекдоналд, повторно, и сосема заслужено, ќе го актуализира животот и успехот на славната пејачка Витни Хјустон, која почина на 11 февруари 2012 година. Мекдоналд одлучи преку новиот филм на свој начин да ја раскаже приказната за животот и кариерата на славната пејачка, а по прв пат ќе бидат прикажани досега невидени снимки од оваа дива, како и снимки од изведувањето на некои од нејзините најголеми хитови. Благодарение на фондацијата Хјустон, документарецот ќе прикаже и приватни снимки, кои ќе фрлат ново светло на приватниот живот на Витни. Како целото тоа ќе изгледа, може да се види и во трејлерот кој неодамна излезе. Филмот носи кратко и јасно име – „Витни“ и претставува контраст меѓу вистинската поп дива – каква што беше на сцената и надвор од неа, односно се прикажува и како ранлива жена во приватниот живот, која се бори сама со себе. „Луѓето мислат дека е се така лесно, но не е“, ова е една од нејзините изјави која е вклучена и во ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Некои од најпопуларните актери и музичари во светот изгледаат непрепознатливо на сликите од детството. Некои од нив се смениле малку во пубертетот, други си го смениле ликот со пластични операции. Меланија Трамп потрошила 12.000 долари за да изгледа така како што изгледа денес. Можете ли да ги препознаете омилените славни лица на нивните детски фотографии? Анџелина Џоли Меланија Трамп Мила Јовович Елвис Присли Витни Хјустон Памела Андерсон Антонио Бандерас Том Хенкс Мадона Џони Деп Џим Кери Киану Ривс Брус Вилис Жан Клод Ван Дам Орландо Блум Николас Кејџ Леонардо Ди Каприо Силвестер Сталоне Адам Сендлер
  сите 7 | | | веќе видена

  Ник Гордон, поранешниот вереник на покојната Боби Кристина е осомничен дека ја претепал својата девојка. Полицијата и понатаму ја испитува неговата замешаност во смртта на ќерката од Витни Хјустон. Во јануари 2015, Боби кристина, ќерка на Витни Хјустон, падна во кома откако беше пронајдена во несвесна состојба во кадата. Несреќната Боби никогаш не се пробуди и почина во јули 2015, а околностите се уште не се разрешени. Кога била пронајдена во својата куќа, на себе имала многу модрици, а главен осомничен беше Ник Гордон, тогашниот верник на Боби Кристина. Неколку дена после смррта на Боби Кристина, полицијата нејзиниот случај го карактеризира како убиство, а главен осомничен е Ник Гордон.
  сите 2 | | | веќе видена

  Како што наближува крајниот рок за објавување на песните што ќе се натпреваруваат на годинашната „Евровизија“ во Лисабон, деновиве речиси секојдневно се промовира сработеното од тимовите на 43-те земји учеснички на фестивалот. Освен нашата „Lost And Found“,неодамна беше претставена и евровизиската песна на Бугарија, која го носи насловот „Bones“(Коски) и која ќе ја изведе групата „Еквинокс“ (Equinox).Имено, петчлениот состав што го сочинуваат бугарски и американски музичари, бил специјално создаден за оваа пригода, а за песната се погрижила екипата на „Симфоникс интернејшнал“, која е виновна за огромниот успех на Бугарија во изминативе години, а се потпиша и на нашата минатогодишна песна „Dance Alone“ во изведба на Јана Бурческа.Жана Бергендорф / фотографија: Драгомир Спасов„Еквинокс“ е составена од вокалистката Жана Бергендорф, Владо Михаилов, Георги Симеонов, Џони Мануел и Треј Кемпбел. Жана е познато име на музичката сцена во соседството, кое публиката најдобро го знае по победата во втората сезона од ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Ема Стоун не беше првата актерка која избра комбинација со панталони наместо свечена тоалета за на црвениот тепих. Нејзиниот изглед на вчерашното доделување на Оскарите наиде на мешани реакции – едни ја пофалија за храбриот избор, други гледаа подалеку од храброста и рекоа дека стилот не ѝ одговара. Точно е, изборот на панталони пред фустан за свеченост од редот на доделување на награди е голем ризик што не мора да значи дека ќе им се исплати на ѕвездите само заради смелоста. Како и за секоја друга успешна модна комбинација, најважен е кројот и дали стилот ви прилега. Има неколку опции: класичен костим или смокинг, панталони со топ или комбинезон. Секоја од овие комбинации може да изгледа секси и моќно и да остави моден печат, како што тоа го имаат докажано Анџелина Џоли во смокингот на Ралф Лорен на доделувањето на наградите БАФТА во 2014, Лејди Гага во комбинезонот на Брендон Максвел на доделувањето на Оскарите во 2016 (и во многу други прилики кога избрала да носи костим), или Витни хјустон на Оскарите во ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Поминаа шест години од смртта на пејачката Витни Хјустон, а нејзиниот поранешен сопруг Боби Браун открива дека не верува дека за смртта на пејачката е виновна дрогата, иако при аутопсијата во нејзинот организам е пронајден кокаин. -Не мислам дека Витни почина од дрога, изјави Браун за магазинот Ролинг Стоун и додаде “Навистина напорно работеше на тоа да остане трезна и да се исчисти”. Тој смета дека таа починала од “скршено срце”. Витни е пронајдена удавена во када во собата на хотелот Беверли Хилтон во Калифорнија на 11-ти февруари 2012-та година. Токсиколошкиот наод потврдил дека во крвта има 0,58 микрограма кокаин во еден милилитар крв. Исто така се пројнадени траги од марихуана и лек против алергија бенадрил.
  сите 6 | | | веќе видена

  Утревечер ќе се одржи 90. Доделување на наградите на американската Академија за филмска уметност и наука. Свеченото доделување на Оскарите е пред сѐ филмски настан, но секогаш одел рака под рака со модата. Можеби не се сеќавате кој освоил Оскар во некоја конкретна година, но се сеќавате на модните избори на ѕвездите: проѕирниот фустан на Шер, златниот фустан на Фара Фосет, белиот костим на Витни Хјустон во морето од свечени тоалети, Шерон Стоун во здолниште и бела машка кошула... Во очекување на 90. издание на Оскарите, ги издвојуваме најдобрите изгледи од црвениот тепих. Утревечер ќе се одржи 90. Доделување на наградите на американската Академија за филмска уметност и наука. Свеченото доделување на Оскарите е пред сѐ филмски настан, но секогаш одел рака под рака со модата.
  сите 37 | | | веќе видена

  Боби Браун, поранешниот сопруг на Витни Хјустон, тврди дека дрогата не била причина што таа се удавила во када. Според вештачењето, во организмот на пејачката биле пронајдени траги од кокаин. „Сметам дека Витни не умре од дрога. Работеше напорно и вложуваше голем напор да биде трезна“, рекол Браун за магазинот „Ролинг Стоун“. „Ја уби скршеното срце.“ Витни беше пронајдена мртва на 11 февруари 2012 година, во кадата на својата гостинска соба во Беверли Хилс. Аутопсијата покажа присуство на 0.68 микрограми кокаин по милилитар крв. Резултатите покажаа и присуство на марихуаната, лек за лечење анкциозност, лек за опуштање на мускулите и лек против алергија. Но според иследникот, лековите не биле причина за смртта. Брзо потоа почина и нејзината ќерка Боби Кристина Браун. Таа, исто така, беше пронајдена када во несвесна состојба. И нејзината аутопсијата откри присуство на канабис, алкохол и лекови против анкциозност, а како главна причина за смртта е наведено давењето.
  сите 2 | | | веќе видена

  Шест години после смртта на популарната пејачка Витни Хјустон, нејзиниот поранешен сопруг зборуваше за тоа што навистина ја предизвика смртта на Витни. Боби Браун смета дека дрогата не е причина за случајното давење на пејачката, и покрај тоа што се истакнува дека во нејзината крв се пронајдени трагови на кокаин. "Сметам дека Витни не почина од дрога. Работеше напорно и вложуваше голем напор во тоа да остане трезна", изјави Браун за магазинот Ролинг Стоунс. "Ја уби скршеното срце", додаде тој, не објаснувајќи што сакал да каже со тоа. На 11 февруари 2012 година, Витни Хјустон беше пронајдена мртва во кадата во гостинската соба во Беверли Хилтон во Калифорнија. Токсиколошката анализа покажа дека има присуство на 0.58 микрограми кокаин по милилитар крв, кој бил изваден од ногата за време на аутопсијата. Резултатите исто така покажале присуство на марихуана, ксанакс - лек за лекување на анксиозност, флексерил - лек за опуштање на мускулите и бенадрил кој се употребува против алергија. Напишаните лекови не ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Боби Браун смета дека дрогата не е причината за случајното давење на пејачката, и покрај тоа што иследникот навел дека се пронајдени траги од кокаин. „Сметам дека Витни не умре од дрога. Работеше напорно и вложуваше голем напор во тоа да биде трезна“ – изјави Браун за магазинот „Ролинг Стоун“. „Ја уби скршеното срце“ – додаде тој, не објаснувајќи што сакал да порача со тоа. Хјустон на 11 февруари 2012 година беше пронајдена мртва во кадата на својата гостинска соба во Беверли Хилс во Калифорнија. Токсиколошката анализа покажа присуство на 0.68 микрограми кокаин по милилитар крв, која во текот на аутопсијата беше извадена од ногата на пејачката. Резултатите исто така покажаа присуство на марихуаната, Ксанакс – лек за лечење анкциозност, Глексерил – лек за опуштање на мускулите и Бенадрил, кој се користи против алергија. Пропишаните лекови не биле причината за смртта, навел иследникот. Браун, кој со Хјустон беше во брак од 1992 до 2007 година, наведува исто така дека чека задоволување на правдата по прашањето ...
  сите 4 | | | веќе видена