Винсенте

  во

  На денешн ден - 28 февруари 28 февруари 2019 274.- Во Наисус (денес Ниш) бил роден Константин Велики, римски цар од 306 до 337 година. Тој заедно со Лициниј ...
  сите 7 | | | веќе видена

  28 јануари 2019 814.- Умрел францускиот цар Карло Велики, кој од доаѓањето на престолот во 768 година до смртта во 814 година, ја прекроил картата на Европа и ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Со продолжувањето на судењето на Жоакин „Ел Чапо“ Гузман, продолжуваат и необичните и контроверзни сведочења на сите инволвирани со неговиот картел. По исказот ...
  сите 9 | | | веќе видена

  На денешен ден, 25. јули во 1925 година во Скопје е родена Невена Георгиева Дуња, млада македонска партизанка во НОВ. Кај селото Папрадиште, Велешко, велешкиот ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Италијанецот Виторио Поцо е единствениот тренер во светот што успеал два пати да ја освои светската титула. Двете титули Поцо ги освоил со репрезентацијата на ...
  сите 6 | | | веќе видена