Вилијам Хејг

  во

  Во текот на последното лансирање, на 11-ти октомври, ракетата со рускиот космонаут Алексеј Овчињин и астронаутот на НАСА, Ник Хејг, доживеала хаваријата две ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Во текот на последното лансирање, на 11-ти октомври, ракетата со рускиот космонаут Алексеј Овчињин и астронаутот на НАСА, Ник Хејг, доживеала хаваријата две ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Принцезата Шарлот привлекува внимание каде и да се појави, а досега покажа дека сериозно ја сфаќа својата "улога" и гордо позира и ги поздравува луѓето каде и да се појави. За време на неодамнешната крштевка на својот брат, Шарлот повторно го украде шоуто, која на само 3 години веќе заработува милијарди фунти. Второто дете на Кејт Мидлтон и принцот Вилијам вреди многу повеќе од своите браќа. Како што пишува британскиот "Sun", принцезата Шарлот заработува неверојатни 3,8 милијарди долари. Според податоците на "Reader's Digest", нејзиниот постар брат, принцот Џорџ вреди 1 милијарда фунти помалку од Шарлот. Најмалото дете на кралскиот пар, Луи, кој се роди во април се предвидува дека до својот прв роденден ќе заработи дури 50 милиони фунти. Овие пресметки се основани според вредноста која кралските наследници ги придонесуваат за британската економија. И баш како "ефектот Меган Маркл", облеката на Шарлот е причината поради која вреди повеќе од своите браќа. Односно, сè што ќе облече малата принцеза донесува ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Принцезата Шарлот го привлекува вниманието каде и да се појави. Досега повеќе пати покажала дека сериозно ја сваќа улогата во кралското семејство и гордо знае да позира пред фоторепортерите. Во текот на неодамнешното крштевање на братот Луиј, малата Шарлот повторно го украде шоуто, а девојчето кое има само три години, веќе заработува милијарди фунти. Второто дете на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, вреди повеќе од своите браќа. Како што пренесува британски „Сан“, принцезата Шарлот заработува 3,8 милијарди фунти. Според податоците на „Reader’s Digest“, нејзиниот постар брат принцот Џорџ вреди една милијарда помалку од Шарлот и тој наводно заработува 2,7 милијарди фунти. Најмладото дете на Вилијам и Кејт, принцот Луи, кој е роден во април, заостанува зад братот и сестрата по заработка, но се предвидува дека до својот прв роденден, на британската економија ќе и донесе дури 50 милиони фунти. Овие пресметки се засновани на вредноста која кралските наследници им ја носат на британската економија. И баш како „Меган ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Принцезата Шарлот го привлекува вниманието каде и да се појави. Досега повеќе пати покажала дека сериозно ја сваќа улогата во кралското семејство и гордо знае да позира пред фоторепортерите. Во текот на неодамнешното крштевање на братот Луиј, малата Шарлот повторно го украде шоуто, а девојчето кое има само три години, веќе заработува милијарди фунти. Второто дете на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, вреди повеќе од своите браќа. Како што пренесува британски „Сан“, принцезата Шарлот заработува 3,8 милијарди фунти. Според податоците на „Reader’s Digest“, нејзиниот постар брат принцот Џорџ вреди една милијарда помалку од Шарлот и тој наводно заработува 2,7 милијарди фунти. Најмладото дете на Вилијам и Кејт, принцот Луи, кој е роден во април, заостанува зад братот и сестрата по заработка, но се предвидува дека до својот прв роденден, на британската економија ќе и донесе дури 50 милиони фунти. Овие пресметки се засновани на вредноста која кралските наследници им ја носат на британската економија. И баш како „Меган ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Еврото е како зграда без излез, рече лидерот на британските конзервативци Вилијам Хејг, а искуството на Италија во изминативе 20 години и го покажува тоа. Италија се приклучи на евро-семејството кон крајот на 90-тите и беше една од првите потписнички кои очајнички сакаа да бидат во првиот бран на монетарната унија. Меѓутоа, никогаш не дојде до реално соогледување на фактите, дали земја како Италија всушност би можела да се носи со ригорозното членство во една монетарна унија? Кога сфатија дека Италија не може да исполни одредени критериуми, правилата се заобиколуваа, а резултатот не беше сјаен – изгубија две децении во кои животниот стандард стагнира. Со доаѓањето на новиот премиер на коалиционата влада се отвораат многу прашања за останувањето на Италија во еврозоната. Колку долго ќе трае владата, дали Италија ќе остане во еврозоната, како ќе реагираат финансиските берзи... се само дел од прашањата што се поставуваат откако коалиционата влада после 10 дена преговори на претседателот на ...
  сите 69 | | | веќе видена

  Лидерот на британските конзервативци Вилијам Хејг вели дека еврото е како зграда без излез, а искуството на Италија во изминативе 20 години и го покажува тоа. Италија се приклучи на евро-семејството кон крајот на 90-тите и беше една од првите потписнички кои сакаа да бидат во првиот бран на монетарната унија. Меѓутоа, никогаш не дојде до реално согледување на фактите, дали земја како Италија всушност би можела да се носи со ригорозното членство во една монетарна унија. Кога сфатија дека Италија не може да исполни одредени критериуми, правилата се заобиколуваа, а резултатот не беше сјаен – изгубија две децении во кои животниот стандард стагнира. Со доаѓањето на новиот премиер на коалиционата влада се отвораат многу прашања за останувањето на Италија во еврозоната. Колку долго ќе трае владата, дали Италија ќе остане во еврозоната, како ќе реагираат финансиските берзи. Ова се само дел од прашањата што се поставуваат откако коалиционата влада после 10 дена преговори на претседателот на Италија му го ...
  сите 81 | | | веќе видена

  Еврото е како зграда без излез, рече лидерот на британските конзервативци Вилијам Хејг, а искуството на Италија во изминативе 20 години и го покажува тоа. Италија се приклучи на евро-семејството кон крајот на 90-тите и беше една од првите потписнички кои очајнички сакаа да бидат во првиот бран на монетарната унија. Меѓутоа, никогаш не дојде до реално соогледување на фактите, дали земја како Италија всушност би можела да се носи со ригорозното членство во една монетарна унија? Кога сфатија дека Италија не може да исполни одредени критериуми, правилата се заобиколуваа, а резултатот не беше сјаен – изгубија две децении во кои животниот стандард стагнира. Со доаѓањето на новиот премиер на коалиционата влада се отвораат многу прашања за останувањето на Италија во еврозоната. Колку долго ќе трае владата, дали Италија ќе остане во еврозоната, како ќе реагираат финансиските берзи... се само дел од прашањата што се поставуваат откако коалиционата влада после 10 дена преговори на претседателот на Италија му го ...
  сите 89 | | | веќе видена

  „Сцената е поставена” за Италија да ја напушти ЕУ бидејќи неуспехот на Брисел да ги исполни ветувањата кон италијанскиот народ значи дека тие ќе се повлечат од елитистичкиот трговски блок, тврди поранешниот лидер на ториевците и секретар за надворешни работи Вилијам Хаг, пренесува британски „Експрес“. Хејг зборуваше за проблемите што ќе ги има со ЕУ новата десничарска коалиција во Италија бидејќи бриселските бирократи се обидуваат да ги спречат Италијанците да уживаат во придобивките за кои гласаа. Во својата колумна за „Телеграф“, лорд Хејг вели: „Двете партии кои тукушто номинираа заеднички кандидат за премиер – Движењето пет ѕвезди и Лега норд – се сосема нова комбинација, жестоко спротивставени на повеќето од политиките што се спроведуваат во нивната земја и во остатокот од Европа изминатите неколку децении. Тие веќе долго време се против останувањето во еврозоната, ветија дека ќе протераат стотици илјади нелегални мигранти и усвоија економска програма што конвенционалните економисти ја сметаат за луда.“ ...
  сите 89 | | | веќе видена

  „Сцената е поставена” за Италија да ја напушти ЕУ бидејќи неуспехот на Брисел да ги исполни ветувањата кон италијанскиот народ значи дека тие ќе се повлечат од елитистичкиот трговски блок, тврди поранешниот лидер на ториевците и секретар за надворешни работи Вилијам Хаг, пренесува британски „Експрес“. Хејг зборуваше за проблемите што ќе ги има со ЕУ новата десничарска коалиција во Италија бидејќи бриселските бирократи се обидуваат да ги спречат Италијанците да уживаат во придобивките за кои гласаа. Во својата колумна за „Телеграф“, лорд Хејг вели: „Двете партии кои тукушто номинираа заеднички кандидат за премиер – Движењето пет ѕвезди и Лега норд – се сосема нова комбинација, жестоко спротивставени на повеќето од политиките што се спроведуваат во нивната земја и во остатокот од Европа изминатите неколку децении. Тие веќе долго време се против останувањето во еврозоната, ветија дека ќе протераат стотици илјади нелегални мигранти и усвоија економска програма што конвенционалните економисти ја сметаат за луда.“ ...
  сите 89 | | | веќе видена

  На покана на Федералната канцеларија за надворешни работи на Германија и Кербер Фондацијата, министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска денеска во Берлин учествуваше на Форумот за надворешна политика, посветен на иднината на Европа и релациите со Русија и Кина, информираат од секторот за комуникации во Министерството за одбрана. Форумот го отвори министерот за надворешни работи на Германија, Сигмар Габриел. На панелот насловен „Линии на одбрана – обезбедување на Европа и нејзиното соседство“, говореа министерката Шекеринска, поранешниот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмунсен, претседателот на Советот на федералниот комитет за надворешни работи на Руската Федерација. Константин Косачев и пратеникот Микаел Георг Линк. Шекеринска во рамките на дискусијата за европската безбедност и одбрана се осврна на безбедносните предизвици на Македонија, на регионот, но и состојбата во Украина и можностите за нејзино решавање користејќи ги научените лекции на Балканот. „Граѓаните на ...
  сите 20 | | | веќе видена

  На покана на Федералната канцеларија за надворешни работи на Германија и Кербер Фондацијата, министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска денеска во Берлин учествуваше на Форумот за надворешна политика, посветен на иднината на Европа и релациите со Русија и Кина, информираат од секторот за комуникации во Министерството за одбрана. Форумот го отвори министерот за надворешни работи на Германија, Сигмар Габриел. На панелот насловен „Линии на одбрана – обезбедување на Европа и нејзиното соседство“, говореа министерката Шекеринска, поранешниот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмунсен, претседателот на Советот на федералниот комитет за надворешни работи на Руската Федерација. Константин Косачев и пратеникот Микаел Георг Линк. Шекеринска во рамките на дискусијата за европската безбедност и одбрана се осврна на безбедносните предизвици на Македонија, на регионот, но и состојбата во Украина и можностите за нејзино решавање користејќи ги научените лекции на Балканот. „Граѓаните на ...
  сите 22 | | | веќе видена

  По покана на Федералната канцеларија за надворешни работи на Германија и Фондацијата „Кербер“, министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска, денеска во Берлин учествуваше на Форумот за надворешна политика, посветен на иднината на Европа и релациите со Русија и Кина, информираат од секторот за комуникации во Министерството за одбрана. Форумот го отвори министерот за надворешни работи на Германија, Сигмар Габриел. На панелот со наслов „Линии на одбрана – обезбедување на Европа и нејзиното соседство“ говореа министерката Шекеринска, поранешниот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, претседателот на Советот на федералниот комитет за надворешни работи на Руската Федерација, Константин Косачев, и пратеникот Микаел Георг Линк. Шекеринска во рамките на дискусијата за европската безбедност и одбрана се осврна на безбедносните предизвици на Македонија, на регионот, но и на состојбата во Украина и можностите за нејзино решавање користејќи ги научените лекции на Балканот. „Граѓаните на ...
  сите 25 | | | веќе видена

  На покана на Федералната канцеларија за надворешни работи на Германија и Кербер Фондацијата, министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска денеска во Берлин учествуваше на Форумот за надворешна политика, посветен на иднината на Европа и релациите со Русија и Кина. Форумот го отвори министерот за надворешни работи на СР Германија, Сигмар Габриел. На панелот насловен „Линии на одбрана – обезбедување на Европа и нејзиното соседство“, говореа министерката Шекеринска, поранешниот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен, претседателот на Советот на федералниот комитет за надворешни работи на Руската Федерација Константин Косачев и пратеникот Микаел Георг Линк. Министерката Шекеринска во рамките на дискусијата за европската безбедност и одбрана се осврна на безбедносните предизвици на Македонија, на регионот, но и состојбата во Украина и можностите за нејзино решавање користејќи ги научените лекции на Балканот. -Граѓаните на Република Македонија за прв пат, во два изборни циклуси ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Поранешниот британски министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави денеска дека постои реална закана, Брегзит да се претвори во „најголемото економско, дипломатско и уставно заплеткување„ во поновата британска историја, со несогледливи последици за Британија , за владата, како и за самиот процес за напуштање на ЕУ.Во авторски текст во „Дејли Телеграф“ Хејг вели дека ваквата закана се појави од моментот кога британските гласачи на последните парламентарни избори од 8 јуни, одбија да им дадат мнозинство на министрите во владата кои веке ги започнаа преговорите за извлекување на земјата од ЕУ, иако претходно се согласија Британија да ја напушти Унијата.Потенцијалната закана од целосното заплеткување околу Брегзит, според Хејг е причината што голем број луге од светскиот бизнис и политичари го прашуваат – како Британија ќе се справи со референдумот за ЕУ.– Луѓето надвор често ме прашуваат дали може да се случи да исчезне волјата за заминување од Унијата, пишува Хејг во својот напис, потсетувајќи дека сето ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Поранешниот британски министер за надворешни работи Вилијам Хејг предупреди дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ ќе има негативен одраз врз позицијата на земјата во европската политика. – Брегзит, без сомнеж, ќе и наштети на Британија во нејзината соработка со другите во ЕУ, околу прашањата поврзани со надворешната политика и со британските можности да влијае врз случувањата во светот, изјави Хејг во Поткомитетот за надворешни работи на Горниот дом на Парламентот во Лондон. Според него, Велика Британија ќе се најде во ситуација да ги потикнува земјите од Балканот да се приклучуваат во ЕУ и на тој начин да биде во улогата на фактор кој ќе помага за стабилизација на европскиот континент, а во исто време да води преговори со Брисел околу напуштањето на Унијата. Тој оценува дека ваквата политика на Балканот ќе ја прави Велика Британија еден од факторите во креирањето на политиката во Европа, но сепак Брегзитпт сигурно ќе му наштети на британското делување со другите во ЕУ кога станува збор за надворешната ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Поранешниот британски министер за надворешни работи Вилијам Хејг предупреди дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ ќе има негативен одраз врз позицијата на земјата во европската политика. - Брегзит, без сомнеж, ќе и наштети на Британија во нејзината соработка со другите во ЕУ, околу прашањата поврзани со надворешната политика и со британските можности да влијае врз случувањата во светот - изјави Хејг во Поткомитетот за надворешни работи на Горниот дом на Парламентот во Лондон. Според него, Велика Британија ќе се најде во ситуација да ги потикнува земјите од Балканот да се приклучуваат во ЕУ и на тој начин да биде во улогата на фактор кој ќе помага за стабилизација на европскиот континент, а во исто време да води преговори со Брисел околу напуштањето на Унијата. Тој оценува дека ваквата политика на Балканот ќе ја прави Велика Британија еден од факторите во креирањето на политиката во Европа, но сепак Брегзитпт сигурно ќе му наштети на британското делување со другите во ЕУ кога станува збор за ...
  сите 44 | | | веќе видена

  Поранешниот британски министер за надворешни работи Вилијам Хејг предупреди дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ ќе има негативен одраз врз позицијата на земјата во европската политика.– Брегзит, без сомнеж, ќе и наштети на Британија во нејзината соработка со другите во ЕУ, околу прашањата поврзани со надворешната политика и со британските можности да влијае врз случувањата во светот, изјави Хејг во Поткомитетот за надворешни работи на Горниот дом на Парламентот во Лондон.Според него, Велика Британија ќе се најде во ситуација да ги потикнува земјите од Балканот да се приклучуваат во ЕУ и на тој начин да биде во улогата на фактор кој ќе помага за стабилизација на европскиот континент, а во исто време да води преговори со Брисел околу напуштањето на Унијата.Тој оценува дека ваквата политика на Балканот ќе ја прави Велика Британија еден од факторите во креирањето на политиката во Европа, но сепак Брегзитпт сигурно ќе му наштети на британското делување со другите во ЕУ кога станува збор за надворешната ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Поранешниот британски министер за надворешни работи Вилијам Хејг предупреди дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ ќе има негативен одраз врз позицијата на земјата во европската политика. – Брегзит, без сомнеж, ќе и наштети на Британија во нејзината соработка со другите во ЕУ, околу прашањата поврзани со надворешната политика и со британските можности да влијае врз случувањата во светот, изјави Хејг во Поткомитетот за надворешни работи на Горниот дом на Парламентот во Лондон. Според него, Велика Британија ќе се најде во ситуација да ги потикнува земјите од Балканот да се приклучуваат во ЕУ и на тој начин да биде во улогата на фактор кој ќе помага за стабилизација на европскиот континент, а во исто време да води преговори со Брисел околу напуштањето на Унијата. Тој оценува дека ваквата политика на Балканот ќе ја прави Велика Британија еден од факторите во креирањето на политиката во Европа, но сепак Брегзитпт сигурно ќе му наштети на британското делување со другите во ЕУ кога станува збор за надворешната ...
  сите 32 | | | веќе видена