Виктор Понта

  во

  Обвинителката од која стравуваше цела Романија, Лаура Кодруца Ковеси, повеќе не е на чело на Специјалното јавно обвинителство (ДНА). Романскиот претседател, Клаус Јоханис, потпиша указ за разрешување од функцијата на главната обвинителка против корупцијата, Лаура Кодруца Ковеси, по решение на Уставниот суд од мај годинава. „Одлуките на Уставниот суд треба да бидат почитувани во држава што го почитува владеењето на правото. Претседателот издаде указ за отстранување на главниот обвинител од функцијата“, изјави портпаролката на претседателот, Мадалина Доброволски. Ковеси, по указот на романскиот претседател Клаус Јоханис, со кој ја отстрани од раководната функција во Националната дирекција за борба со корупцијата (НДБК), на прес-конференција рече дека во моментов нема политичка волја за независно правосудство. Таа им порача на граѓаните дека корупцијата може да биде поразена. „Корупцијата може да биде поразена, не откажувајте се“, изјави таа на прес-конференцијата. Министерот за правда, Тудорел Тодер, побара ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Обвинителката од која стравуваше цела Романија, Лаура Кодруца Ковеси, повеќе не е на чело на Специјалното јавно обвинителство (ДНА). Романскиот претседател, Клаус Јоханис, потпиша указ за разрешување од функцијата на главната обвинителка против корупцијата, Лаура Кодруца Ковеси, по решение на Уставниот суд од мај годинава. „Одлуките на Уставниот суд треба да бидат почитувани во држава што го почитува владеењето на правото. Претседателот издаде указ за отстранување на главниот обвинител од функцијата“, изјави портпаролката на претседателот, Мадалина Доброволски. Ковеси, по указот на романскиот претседател Клаус Јоханис, со кој ја отстрани од раководната функција во Националната дирекција за борба со корупцијата (НДБК), на прес-конференција рече дека во моментов нема политичка волја за независно правосудство. Таа им порача на граѓаните дека корупцијата може да биде поразена. „Корупцијата може да биде поразена, не откажувајте се“, изјави таа на прес-конференцијата. Министерот за правда, Тудорел Тодер, побара ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Врховниот касационен суд на Романија денеска го ослободи поранешниот премиер, социјалдемократот Виктор Понта, од обвиненијата за лажни изјави, соучество во даночни измами и перење пари во случајот „Турчени – Ровинари“. Од истите обвиненија беше ослободен и поранешниот сенатор и министер од редовите на Социјалдемокртската партија, Дан Шова. Решенијата на Судот не се конeчни и може да бидат обжалени. Поранешниот директор на енергетскиот комплекс „Турчени”, Думитру Кристeа беше осуден на четири години затвор по обвинението за злоупотреба на службената положба, а поранешниот директор на енергетскиот комплекс „Ровинари”м Лауренциу Чурел беше ослободен од истото обвинение. Понта беше обвинет дека во период од октомври 2007 година, до декември 2008 година преку својата адвокатска фирма добил од здружението „Шова и партнерите” 181.439 леи (39.106 евра) за фиктивни активности, кои не биле извршени. Обвинителите од Националната дирекција за борба против корупцијата бара затворска казна за Понта и Шова. Виктор ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Поранешниот романски премиер Виктор Понта добил српско државјанство, јавува весникот „Блиц“.Социјалдемократот Понта беше премиер на Романија од 2012 до 2015 година, кога мораше да се повлече поради политичка криза, како и смртоносниот пожар во ноќен клуб во Букурешт.Според „Блиц“, Понта е поддржувач на приемот на Србија во Европската унија, а присуствуваше и при експозето на Александар Вучиќ во српскиот Парламент во 2016 година, кога тој вторпат беше избран за премиер на Србија.
  сите 27 | | | веќе видена

  Понта , кој е актуелен претседател на Одборот на Романскиот парламент за европаски работи , наскоро ќе добие и српски пасош , Тој при минатогодишната посета на Србија најави дека земјата ќе ја има поддршката на Романија во Европските интеграции . Понта беше присутен и на експозето на претседателот Александар Вучиќ во Белград во 2016 кога тој по втор пат беше избран за премиер. . Јавноста го памети по оставцката што ја поднесе во ноември 2015 кога 13 000 луѓе побараа негова оставка поради пожарот во ноќен клуб во Букурешт во кој загинаа 32 лица. Истата година Виктор Понта поднесе оставка и од претседателската функција на владејачката Социјалдемократска партија, откако беше обвинет за перење пари, фалсификување на документи и даночно затајување. Тој беше единствен премиер , за кого обвинителството покрена постапка додека беше на функција. Понта ги отфрлаше обвиненијата со образложение дека обвинителството не знае што прави . 
  сите 28 | | | веќе видена

  Поранешниот романски премиер Виктор Понта добил српско државјанство, јавува весникот „Блиц“. Социјалдемократот Понта беше премиер на Романија од 2012 до 2015 година, кога мораше да се повлече поради политичка криза, како и смртоносниот пожар во ноќен клуб во Букурешт. Според „Блиц“, Понта е поддржувач на приемот на Србија во Европската унија, а присуствуваше и при експозето на Александар Вучиќ во српскиот Парламент во 2016 година, кога тој вторпат беше избран за премиер на Србија.
  сите 29 | | | веќе видена

  Виктор Понта, поранешниот романски премиер, добил српско државјанство, известија српските медиуми. Тој беше премиер на Романија од 2012 до 2015 година кога мораше да се повлече поради политичката криза, како и смртоносниот пожар во ноќен клуб во Букурешт. Понта е поддржувач на приемот на Србија во ЕУ, а присуствуваше и на експозето на Александар Вучиќ во српскиот парламент во 2016 година кога тој вторпат беше избран за премиер на Србија.
  сите 30 | | | веќе видена

  Виктор Понта, поранешниот романски премиер, добил српско државјанство, известија српските медиуми. Тој беше премиер на Романија од 2012 до 2015 година кога мораше да се повлече поради политичката криза, како и смртоносниот пожар во ноќен клуб во Букурешт. Понта е поддржувач на приемот на Србија во ЕУ, а присуствуваше и на експозето на Александар Вучиќ во српскиот парламент во 2016 година кога тој вторпат беше избран за премиер на Србија.
  сите 32 | | | веќе видена

  Поранешниот романски премиер Виктор Понта добил српско државјанство, јавува весникот „Блиц“. Социјалдемократот Понта беше премиер на Романија од 2012 до 2015 година, кога мораше да се повлече поради политичка криза, како и смртоносниот пожар во ноќен клуб во Букурешт. Според „Блиц“, Понта е поддржувач на приемот на Србија во Европската унија, а присуствуваше и при експозето на Александар Вучиќ во српскиот Парламент во 2016 година, кога тој вторпат беше избран за премиер на Србија.
  сите 32 | | | веќе видена

  Виктор Понта, поранешниот романски премиер, добил српско државјанство, известија српските медиуми. Тој беше премиер на Романија од 2012 до 2015 година, кога мораше да се повелече поради политичка криза, како и смртоносниот пожар во ноќен клуб во Букурешт.Понта е поддржувач на приемот на Србија во ЕУ, а присуствуваше и на експозето на Александар Вучиќ во српскиот парламент во 2016 година, кога тој по втор пат беше избран за премиер на Србија.
  сите 34 | | | веќе видена

  Поранешниот романски премиер Виктор Понта добил српско државјанство, јавува весникот „Блиц“. Социјалдемократот Понта беше премиер на Романија од 2012 до 2015 година, кога мораше да се повлече поради политичка криза, како и смртоносниот пожар во ноќен клуб во Букурешт. Според „Блиц“, Понта е поддржувач на приемот на Србија во Европската унија, а присуствуваше и при експозето на Александар Вучиќ во српскиот Парламент во 2016 година, кога тој вторпат беше избран за премиер на Србија.
  сите 34 | | | веќе видена

  ВМРО се гордееше со своите солунски атентатори, а ДПМНЕ се гордее со своите солунски фалсификатори, пишува неделникот Фокус. Капитал го анализира корупцискиот лов на Лаура Ковеси во Романија. Фокус: Грујевски и Бошкоски - солунските фалсификатори И покрај предизвикувачките наслови во најновото издание на Фокус, како што се, на пример, „Падна ’груевизмот‘, сега е редот на Хорхе!“, или „Како никна станбен објект на детско игралиште во Тафталиџе - Јанакиески му дозволил на Стефчо Јакимовски незаконски да смени ДУП во Карпош!“, заради актуелноста, во прегледов ќе ја вклучиме главната тема во неделникот за „Самракот на гемиџиите“ и за „Солунските фалсификатори“, поранешните началници во УБК, Грујевски и Бошкоски , уапсени од грчката полиција. Како резилење на Фамилијата и чиста иронија авторот на уводникот го смета фактот што „ВМРО се гордееше со своите солунски атентатори, а ДПМНЕ-бандитска се гордее со своите солунски фалсификатори“. Па продолжува дека гемиџиите ги дадоа своите животи за слобода на Македонија и ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Владејачката коалиција во Романија го смени сопствениот премиер преку гласање недоверба во парламентот. Но, политичката криза во земјата нема набрзо да заврши, смета Роберт Шварц. Малата група поддржувачи на социјалдемократскиот премиер Сорин Гриндеану не можеа да го сокријат срамот по гласањето во парламентот. Само неколку часови претходно тој самоуверено се смееше, уверен во победа против партискиот шеф Ливиу Драгнеа. Но, нештата не се одвиваа во правецот на кој се надеваше „дисидентот“ Гриндеану. Кога Гриндеану беше именуван за премиер во јануари по големата изборна победа на Социјалдемократската партија (ПСД), јасно беше дека се очекува тој да биде марионета во рацете на Драгнеа. На Драгнеа законот не му дозволуваше да ја извршува функцијата откако беше осуден за изборна измама и злоупотреба на функцијата. Но, тој најде едноставно решение преку коалиција на негови лојалисти и псевдо-либералната партија Алде во владата, додека контролата остана во негови раце. До судирот дојде кога Драгнеа се обиде да го ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Романскиот премиер Сорин Гриндијану на седница на Националниот извршен комитет на владеачката Социјалдемократска партија (СДП), изјави дека нема да поднесе оставка, пренесе Аџерпрес. -Во последните 20 години сме немале поагресивна кампања од оваа, која се води во последниов месец од страна на некои колеги, посочи премиерот. Националниот извршен комитет на СДП денеска е свикан за да се реши судбината на кабинетот на Гриндијану. Според романските медиуми, лидерот на СДП Ливиу Драгна планира да ја собори својата влада само половина година по нејзиното стапување на должноста. Медиумите тврдат дека лидерот на социјалдемократите се закнаил со повлекување на политичката поддршка за владата затоа што бил незадоволен од забавувањето на мерките од програмата за владеење. Пред седницата Ливиу Драгна изјави дека од никого не барал и нема да бара оставка, но додаде дека „така веќе не може да се продолжи“. Дел од социјалдемократите, вклучувајќи го и поранешниот премиер Виктор Понта, како и организацијата на СДП во округот ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Романскиот премиер Сорин Гриндијану на седница на Националниот извршен комитет на владеачката Социјалдемократска партија (СДП), изјави дека нема да поднесе оставка, пренесе Аџерпрес.-Во последните 20 години сме немале поагресивна кампања од оваа, која се води во последниов месец од страна на некои колеги, посочи премиерот.Националниот извршен комитет на СДП денеска е свикан за да се реши судбината на кабинетот на Гриндијану.Според романските медиуми, лидерот на СДП Ливиу Драгна планира да ја собори својата влада само половина година по нејзиното стапување на должноста.Медиумите тврдат дека лидерот на социјалдемократите се заканил со повлекување на политичката поддршка за владата затоа што бил незадоволен од забавувањето на мерките од програмата за владеење.Пред седницата Ливиу Драгна изјави дека од никого не барал и нема да бара оставка, но додаде дека „така веќе не може да се продолжи“.Дел од социјалдемократите, вклучувајќи го и поранешниот премиер Виктор Понта, како и организацијата на СДП во округот Јаш, ...
  сите 38 | | | веќе видена

  Романскиот премиер Сорин Гриндијану на седница на Националниот извршен комитет на владеачката Социјалдемократска партија (СДП), изјави дека нема да поднесе оставка, пренесе Аџерпрес.-Во последните 20 години сме немале поагресивна кампања од оваа, која се води во последниов месец од страна на некои колеги, посочи премиерот.Националниот извршен комитет на СДП денеска е свикан за да се реши судбината на кабинетот на Гриндијану.Според романските медиуми, лидерот на СДП Ливиу Драгна планира да ја собори својата влада само половина година по нејзиното стапување на должноста.Медиумите тврдат дека лидерот на социјалдемократите се закнаил со повлекување на политичката поддршка за владата затоа што бил незадоволен од забавувањето на мерките од програмата за владеење.Пред седницата Ливиу Драгна изјави дека од никого не барал и нема да бара оставка, но додаде дека „така веќе не може да се продолжи“.Дел од социјалдемократите, вклучувајќи го и поранешниот премиер Виктор Понта, како и организацијата на СДП во округот Јаш, ...
  сите 41 | | | веќе видена

  Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) Данела Арсовска денеска се обрати на 20. Евроазиски економски самит во Истанбул. Арсовска, како што соопшти ССК, дискутирала во рамки на сесијата посветена на заканата од тероризмот и принудна миграција, со кои се соочува Република Македонија, а кои имаат влијание врз националната економијата. Арсовска била на заедничка сесија со министерот за индустрија и енергија на Азербејџан Натик Алиев, поранешниот премиер на Романија Виктор Понта и вицеканцеларот на Австрија Ерхад Бусек. - Бизнис секторот во Република Македонија се соочува со голема неизвесност, од една страна од внатрешните фактори, а од друга надворешните, како што се потешкотиите на економиите во регионот и импактот од рецесијата во соседните земји, но пред се мигрантската криза и бранот бегалци кој пристига на нашата јужна граница. Сведоци сме на перманентна криза и на огромни промени кои се случуваат на глобално ниво, истакнала Арсовска. Оваа состојба, како што се наведува, делува ...
  сите 36 | | | веќе видена

  Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) Данела Арсовска денеска се обрати на 20. Евроазиски економски самит во Истанбул. Арсовска, како што соопшти ССК, дискутирала во рамки на сесијата посветена на заканата од тероризмот и принудна миграција, со кои се соочува Република Македонија, а кои имаат влијание врз националната економијата. Арсовска била на заедничка сесија со министерот за индустрија и енергија на Азербејџан Натик Алиев, поранешниот премиер на Романија Виктор Понта и вицеканцеларот на Австрија Ерхад Бусек. - Бизнис секторот во Република Македонија се соочува со голема неизвесност, од една страна од внатрешните фактори, а од друга надворешните, како што се потешкотиите на економиите во регионот и импактот од рецесијата во соседните земји, но пред се мигрантската криза и бранот бегалци кој пристига на нашата јужна граница. Сведоци сме на перманентна криза и на огромни промени кои се случуваат на глобално ниво, истакнала Арсовска. Оваа состојба, како што се наведува, делува ...
  сите 2 | | | веќе видена

  На 20. Евроазиски економски самит во Истанбул, Турција, претседатели на држави и влади, како и истакнати високи владини претставници дискутираат за раскрсницата на човештвото и предизвиците во економијата. По покана на претседателот на ИМФ, како специјален панелист на 20. Евроазиски економски самит, се обрати г-ѓа Данела Арсовска, претседател на Сојуз на стопански комори на Македонија. Арсовска дискутираше во рамки на сесијата посветена на заканата од тероризмот и принудна миграција, со кои се соочува Република Македонија, а кои имаат влијание врз националната економијата, на заедничка сесија со министерот за индустрија и енергија на Азербејџан г. Натик Алиев, поранешниот премиер на Романија Н.Е. Виктор Понта и вице канцеларот на Австрија г. Ерхад Бусек. - Бизнис секторот во Република Македонија се соочува со голема неизвесност, од една страна од внатрешните фактори, а од друга надворешните, како што се потешкотиите на економиите во регионот и импактот од рецесијата во соседните земји, но пред се ...
  сите 33 | | | веќе видена