Виктор Јанукович

  во

  Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко денеска најави дека ќе се кандидира за претседател на Украина на претстојните претседателски избори во ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко денеска најави дека ќе се кандидира за претседател на Украина на претстојните претседателски избори во ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Поранешниот амбасадор на Велика Британија во Македонија, Чарлс Гарет, на недипломатски начин искажа носталгија по Скопје преку галиите во Вардар, повлекувајќи паралела со таа на соборениот украински претседател Виктор Јанукович! „Лажна галија во злогласната поранешна резиденција на Јанукович во близина на Киев. Ме направи носталгична за #Скопје и за трите брода што пловат во #Вардар“, напиша на Твитер британскиот амбасадор во Скопје од мај 2014 до јули 2018 година. Ова не остана незабележано од македонската твитерска заедница, чии реакции се движат од „не ти е срам?“ до „Уоу, колку многу ти недостига Македонија. Колку тажно. Бидејќи ти нам не ни недостигаш воопшто“.
  | | веќе видена

  Тензиите помеѓу Русија и Украина по вчерашните инциденти во Црното Море, предизвикаа поделени мислења во однос на причните за случувањата, но конфликтот веројатно им одговара на двете спротиставени страни, тврди британски „Индепендент“. – Русија можеби стекна воена предност од директниот судир со Украина, но последиците се поголеми, бидејќи веројатно ќе следат санкции што веројатно ќе се одрази врз економијата. Но, одлуката на украинскиот претседател Петро Порошенко да прогласи воена состојба веројатно оди во прилог на Кремљ – се наведува во анализата. Русија ја оспорува украинската верзија на настаните. Русите инсистираат дека движењето на трите украински бродови претставувало провокација, односно дека тие влегле во нејзините води. Од друга страна, руската акција претставува напад без причина за Украинците. Тие се жалат дека Русија отворила оган и ги запленила бродовите во Црното Море. Украинските медиуми дојдоа во посед на аудио-материјалот од комуникацијата на украинските бродови, каде што може да се ...
  сите 529 | | | веќе видена