Виена

  во

  Воздухопловната власт не кажува кој ќе ја понесе одговорноста за несериозниот однос на домашните авио компании кон патниците. Откако во петокот Агенцијата за воздухопловство го приземји домашниот авио превозник МАТ, а вчера повторно му дозволи да лета, денеска молк и кај двете страни околу последните проблеми во авиосообраќајот. Од друга страна, патниците, кои досега често трпеа поради војната меѓу МАТ и Агенцијата, велат дека се незадоволни од услугите на домашните компании.  За првпат откако изби војната меѓу МАТ и в.д директорот на АЦВ Зоран Крстевки, денеска за овој проблем се огласи Владата. Министерот за транспорт Миле Јанакиевки со став дека треба да се смират страстите, а безбедноста и услугите кон патниците да бидат приоритет.Агенцијата за цивилно воздухопловство вчера најави санкции против првите луѓе на МАТ, поради тоа што, наводно, компанијата продавала билети без да обезбеди авион да го спроведе летот кон Виена.  Од МАТ, пак, со контраобвинување до В.Д. директорот на АЦВ Зоран Крстевски -дека ...
  | | веќе видена | слични

  АВСТРИЈА: Илчо Наумоски го постигна својот 12. погодок сезонава во австриската бундеслига, при победата на неговиот Матерсбург од3-1против Капфенберг во дерби-дуелот за опстанок помеѓу деветтопласираната и осмопласираната екипа. Тој го отвори резултатот во 24. минута, откако пред противничкиот гол се ослободи од својот чувар и даде гол. Капфенберг израмни на 1-1, а можеше да израмни и 2-2 кога беше покажано судиско дополнување од дури десет минути. Сепак Наумоски во 99. минута со својата четврта асистенција сезонава придонесе за победа од 3-1. Македонскиот репрезентативец го зголеми својот рекорд во една сезона во австрискиот фудбал на 12 погодоци и повторно е во мини-серија, откако на својот претходен настап погоди и против Алтах.

  Од девет можни противници, Наумоски оваа сезона нема гол само против Рапид Виена и Австрија Карнтен. До крајот на првенството ќе има шанса и против овие две екипи да се запише во листата на стрелците.Наумоски и Гоце Седлоски одиграа цел меч за Матерсбург и заработија по ...
  | | веќе видена | слични

  НАШИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИНаумоски пак ефикасен АВСТРИЈА: Илчо Наумоски го постигна својот 12. погодок сезонава во австриската бундеслига, при победата на неговиот Матерсбург од3-1против Капфенберг во дерби-дуелот за опстанок помеѓу деветтопласираната и осмопласираната екипа. Тој го отвори резултатот во 24. минута, откако пред противничкиот гол се ослободи од својот чувар и даде гол. Капфенберг израмни на 1-1, а можеше да израмни и 2-2 кога беше покажано судиско дополнување од дури десет минути. Сепак Наумоски во 99. минута со својата четврта асистенција сезонава придонесе за победа од 3-1. Македонскиот репрезентативец го зголеми својот рекорд во една сезона во австрискиот фудбал на 12 погодоци и повторно е во мини-серија, откако на својот претходен настап погоди и против Алтах.Од девет можни противници, Наумоски оваа сезона нема гол само против Рапид Виена и Австрија Карнтен. До крајот на првенството ќе има шанса и против овие две екипи да се запише во листата на стрелците.Наумоски и Гоце Седлоски одиграа цел ...
  | | веќе видена | слични

  Организацијата на државите извознички на нафта сака цена од над 70 долари за барел, рече генералният секретар организацијата Абделах ел Бадри. Цена од 50 долара е недоволна да ги покрие инвестиционите расходи во иднина. Цената, која дозволува разумни и прифатливи приходи, е од над 70 долари за барел, посочи ел Бадри. Генералният секретар на ОПЕК во Алжир со министерот за енергетика Шакиб Хелил ја разгледа ситуацијата на нафтениот пазар пред средбата на врвот на картелот во Виена на 28 мај./крај/бгнес/ил
  | | веќе видена | слични

  Од МАТ информира дека авиобилетите за предметниот лет се продавани со месеци наназад преку агенциската мрежа и преку БСП системот, согласно отворениот резервациски систем.

  - Овој лет, инаку се реализира во рамките на код - шер договорот (заедничко оперирање) кој постои меѓу Македонски авиотранспорт и Остриан ерлајнс, така што тој не е само на МАТ туку дека е заеднички лет на двете компании, а продажбата на авиобилети е вршена со месеци претходно и преку мрежата на австрискиот превозник низ целиот свет.
  Согласно законските процедури и компаниските стандарди, летот за Виена беше најавен дека ќе доцни, за што навремено беа известени сите патници, од причина што АЦВ македонскиот авиопревозник.


  Авиокомпанијата соопшти дека летот за Виена ќе се организира. МАТ информира дека со инспекцискиот надзор не се најдени никакви неправилности и оти согласно претходно дадениот позитивен став од производителот на авионот - Боинг, в.д. директорот на АЦВ Зоран Крстевски го потпишал решението за ...
  | | веќе видена | слични

  Серија од 13 слики, насликани од Адолф Хитлер во неговата младост, завчера беа продадени за 107.645 евра од аукциската куќа „Малокс“ во Шропшир, пренесоа агенциите. Сликите, повеќето акварели, се насликани од Хитлер меѓу 1908 и 1914 година, кога се обидувал, без особен успех, да направи кариера како сликар во Виена. Автопортретот на кој Хитлер седи на мост, потпишан со неговите иницијали, беше продаден за 11.260 евра. Вкупната сума за која беа продадени сликите ги надминаа очекувањата на „Малокс“. Експертот Ричард Вестуд-Брукс изрази задоволство од тоа и кажа дека очекувал сликите да се продадат за неколку илјади евра. Сликите на Хитлер биле откриени неодамна во напуштена гаража. Се претпоставува дека тие прво биле најдени во Германија во 1945 година од британски војник, чиј полк бил дислоциран во Есен, Западна Германија, а потоа биле заборавени во гаражата.
  | | веќе видена | слични

  АВСТРИЈА: Илчо Наумоски го постигна својот 12. погодок сезонава во австриската бундеслига, при победата на неговиот Матерсбург од3-1против Капфенберг во дерби-дуелот за опстанок помеѓу деветтопласираната и осмопласираната екипа. Тој го отвори резултатот во 24. минута, откако пред противничкиот гол се ослободи од својот чувар и даде гол. Капфенберг израмни на 1-1, а можеше да израмни и 2-2 кога беше покажано судиско дополнување од дури десет минути. Сепак Наумоски во 99. минута со својата четврта асистенција сезонава придонесе за победа од 3-1. Македонскиот репрезентативец го зголеми својот рекорд во една сезона во австрискиот фудбал на 12 погодоци и повторно е во мини-серија, откако на својот претходен настап погоди и против Алтах.

  Од девет можни противници, Наумоски оваа сезона нема гол само против Рапид Виена и Австрија Карнтен. До крајот на првенството ќе има шанса и против овие две екипи да се запише во листата на стрелците.Наумоски и Гоце Седлоски одиграа цел меч за Матерсбург и заработија по ...
  | | веќе видена | слични

  Слики на Хитлер продадени за 107.645 евра Серија од 13 слики, насликани од Адолф Хитлер во неговата младост, завчера беа продадени за 107.645 евра од аукциската куќа „Малокс“ во Шропшир, пренесоа агенциите. Сликите, повеќето акварели, се насликани од Хитлер меѓу 1908 и 1914 година, кога се обидувал, без особен успех, да направи кариера како сликар во Виена. Автопортретот на кој Хитлер седи на мост, потпишан со неговите иницијали, беше продаден за 11.260 евра. Вкупната сума за која беа продадени сликите ги надминаа очекувањата на „Малокс“. Експертот Ричард Вестуд-Брукс изрази задоволство од тоа и кажа дека очекувал сликите да се продадат за неколку илјади евра. Сликите на Хитлер биле откриени неодамна во напуштена гаража. Се претпоставува дека тие прво биле најдени во Германија во 1945 година од британски војник, чиј полк бил дислоциран во Есен, Западна Германија, а потоа биле заборавени во гаражата.
  | | веќе видена | слични

  НАШИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИНаумоски пак ефикасен АВСТРИЈА: Илчо Наумоски го постигна својот 12. погодок сезонава во австриската бундеслига, при победата на неговиот Матерсбург од3-1против Капфенберг во дерби-дуелот за опстанок помеѓу деветтопласираната и осмопласираната екипа. Тој го отвори резултатот во 24. минута, откако пред противничкиот гол се ослободи од својот чувар и даде гол. Капфенберг израмни на 1-1, а можеше да израмни и 2-2 кога беше покажано судиско дополнување од дури десет минути. Сепак Наумоски во 99. минута со својата четврта асистенција сезонава придонесе за победа од 3-1. Македонскиот репрезентативец го зголеми својот рекорд во една сезона во австрискиот фудбал на 12 погодоци и повторно е во мини-серија, откако на својот претходен настап погоди и против Алтах.Од девет можни противници, Наумоски оваа сезона нема гол само против Рапид Виена и Австрија Карнтен. До крајот на првенството ќе има шанса и против овие две екипи да се запише во листата на стрелците.Наумоски и Гоце Седлоски одиграа цел ...
  | | веќе видена | слични

  Првенства Италија, 33. колоРезултати: Фиорентина - Рома 4:1, Киево - Удинезе 1:2. Табела: Интер 74 (-1), Милан 64 (-1), Јувентус 64 (-1), Фиорентина 58, Џенова 57 (-1), Рома 52, итн...Шпанија, 33. колоРезултати: Валенсија - Барселона 2:2, Алмерија - Нумансија 2:1, Малага - Депортиво ла Коруња 1:1. Табела: Барселона 82, Реал Мадрид 75 (-1), Севилја 57 (-1), Валенсија 56, Вилјареал 52 (-1), Малага 51, итн...Холандија, 32. колоРезултати: Хераклес - ПСВ Ајндховен 0:2, Херенвен - Твенте 1:1, НЕЦ Нијмеген - НАК Бреда 2:3, Рода - Волендам 1:1, Спарта - Де Графшап 0:0. Табела: АЗ Алкмар 76 (-1), Твенте 66, Ајакс 64 (-1), ПСВ Ајндховен 61, Херенвен 59, Гронинген 49 (-1), итн...Белгија, 31. колоРезултати: Стандард - Мехелен 4:1, Кортријк - Тубизе 2:2, Локерен - Мускрон 3:0, Монс - Вестерло 0:2, Шарлроа - Зулте Варегем 1:0, Андерлехт - Дендер 4:0, Жерминал - Бриж 2:0. Табела: Андерлехт 70, Стандард 70, Бриж 56, Гент 50, Вестерло 49, Зулте Варегем 48, итн...Австрија, 31. колоРезултати: Матерсбург - Капфенберг 3:1, ...
  | | веќе видена | слични

  ОПЕК бара повисока цена на нафтата Алжир – „Организацијата на државите-извознички на нафта сака цена од над 70 долари за барел“, рече генералниот секретар на организацијата, Абделахел Бадри. Цена од 50 долара е недоволна да ги покрие инвестиционите расходи во иднина. „Цената, која дозволува разумни и прифатливи приходи, е од над 70 долари за барел“, посочи Бадри. Генералниот секретар на ОПЕК во Алжир и министерот за енергетика, Шакиб Хелил, ја разгледаа ситуацијата на нафтениот пазар пред средбата на врвот на картелот во Виена на 28 мај годинава. (Макфакс)
  | | веќе видена | слични

  Се шушка Цеца го напумпала задникот Фолкерката Светлана - Цеца Ражнатовиќ наводно вградила силикон во задникот. Според извори блиски до пејачката, операцијата била направена во почетокот на годинава во една белградска приватна клиника. На ваков чекор пејачката се решила затоа што не била задоволна од изгледот на своето газе, а бидејќи е мрзелива и не сака да вежба решила проблемот да го реши на поедноставен начин. Својот нов задник Цеца го промовирала неодамна на настапот во Виена. Во дискотеката во која настапувала се појавила во тесно бело фустанче кое и ги истакнало сите облини. Направените фотографии покажуваат дека задникот многу и е поразличен од порано. Дали вежбала или навистина се работи за естетски зафат Цеца се уште не се изјаснила. 18:12  Во Тирана протести на Здружението Чемерија пред посетата на грчкиот премиер на Албанија12:56  Министерот за здравство на Нов Зеланд тврди дека 10 средношколци веројатно имаат свински грип12:53  Третиот син на Ким Џонг Ил поставен на официјална ...
  | | веќе видена | слични

  26.04.2009, 19:21МАТ продолжува со вршење на услугата, но се соочува со тужба АЦВ одобри Боингот на МАТ повторно да лета Агенцијата за цивилно воздухопловство ја крена забраната за лет на МАТ, но и најави кривична постапка против првите луѓе на компанијата. При денешните конторли на Агенцијата било утврдено дека авиопревозникот продавал билети без да обезбеди авион кој ќе го замени единствениот воздухоплов на компанијата Боинг 737 кој беше приземјен во петокот. Ќе се поведат постапки против претседателот на Управниот одбор на Македонски авиотранспорт, Златко Петровски и директорот на компанијата Ѓорѓи Чачкиров, се вели во соопштението од АЦВ.Од МАТ во целост ги отфрлија обвинувањата. Велат дека картите за денешниот лет за Виена се резервирани и продадени пред приземјувањето. Од превозникот тврдат дека летот за Виена е во рамките на код-шер договорот помеѓу МАТ и Остријан еарлајнс, односно е заеднички лет кој ќе се реализира во попладневните часови.  Од МАТ соопштија дека в.д. директорот на АЦВ, Зоран ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија, постирана под името ФИРОМ, во само четири единици се споменува на интернет-страницата на Светската дигитална библиотека (настаната по примерот на славната египетска александриска претходничка), која деновиве ги отвори „вратите“ на својата виртуелна ризница. И покрај богатата архива на Светската дигитална библиотека, љубопитниците сè уште немаат можност да пронајдат многу податоци од културното и историското наследство на Македонија во неа. Пребарувањето на интернет-страницата на библиотеката дава само четири документи во кои се споменува Македонија: три фотографии на средното училиште во Битола од колекцијата на султанот Абдул Хамид и една етнографска мапа на Балканскиот Полуостров од белградски автор. Сите документи (во нивната материјална форма) се чуваат во Конгресната библиотека во Вашингтон. Јован Цвијиќ е автор на етнографската мапа на Балканот, печатена во 1918 година од Американското географско друштво од Њујорк. Тој бил професор по географија на Универзитетот во Белград. Докторирал во ...
  | | веќе видена | слични

  Агенцијата за цивилно воздухопловство вчераутро не дозволи да полета „боингот 737-500“ на националниот авиопревозник поради ненавремено заменета предна нога на авионот

  Околу 150 патници, кои вчера во седум часот требаше да полетаат за Виена со авионот на МАТ, неколку часа останаа на скопскиот аеродром, откако Агенцијата за цивилно воздухопловство (АЦВ) го приземји единствениот авион на националниот авиопревозник поради ненавремено заменет дел од леталото. Патниците, кои требало да летаат со „боингот 737-500“, чекале на аеродромот се додека управата на МАТ не им обезбедила превоз пр еку други авиокомпании. Од компанијата објаснуваат дека се уште не се знае кои авионски линии ќе останат непокриени и до кога ќе трае таквата ситуација, бидејќи не добиваат никакво објаснување од АЦВ.

  Раководството на МАТ тврди дека одлуката за приземјување на авионот е лична желба на директорот на Агенцијата, Зоран Крстевски, со оглед на тоа дека замената на предната нога од леталото можела да се одложи. ...
  | | веќе видена | слични

  Приземјен „боингот“ на МАТ Сања НаумовскаАгенцијата за цивилно воздухопловство вчера го приземји авионот „боинг 737-500“ на националниот авиопревозник МАТ. АЦВ одлучила да не го продолжи рокот за промена на предната нога на авионот, поради што тој е надвор од сообраќај. Одлуката на воздухопловните власти била донесена и покрај барањето на МАТ за одложување на рокот, кое било документирано со потврда од производителот „Боинг“ дека за промена на носната нога има период од уште една година и два месеца, велат од домашната авиокомпанија. Во АЦВ, пак, одговараат дека досега трипати по барање на МАТ бил продолжуван рокот за промена на носната нога на „боингот“, која неговиот производител бара да биде направена по 10 години од последниот ремонт или промена. Рокот, според воздухопловните власти, истекол во август минатата година и оттогаш бил продолжен прво за 6 месеци, па за еден месец и последниот пат за уште 20 дена. Во АЦВ велат дека со приземјувањето ја исполнуваат својата законска обврска да се грижат за ...
  | | веќе видена | слични

  Предното тркало го сопна МАТ Агенцијата за цивилно воздухопловство вчераутро не дозволи да полета „боингот 737-500“ на националниот авиопревозник поради ненавремено заменета предна нога на авионот Околу 150 патници, кои вчера во седум часот требаше да полетаат за Виена со авионот на МАТ, неколку часа останаа на скопскиот аеродром, откако Агенцијата за цивилно воздухопловство (АЦВ) го приземји единствениот авион на националниот авиопревозник поради ненавремено заменет дел од леталото. Патниците, кои требало да летаат со „боингот 737-500“, чекале на аеродромот се' додека управата на МАТ не им обезбедила превоз преку други авиокомпании. Од компанијата објаснуваат дека се' уште не се знае кои авионски линии ќе останат непокриени и до кога ќе трае таквата ситуација, бидејќи не добиваат никакво објаснување од АЦВ.Раководството на МАТ тврди дека одлуката за приземјување на авионот е лична желба на директорот на Агенцијата, Зоран Крстевски, со оглед на тоа дека замената на предната нога од леталото можела да се ...
  | | веќе видена | слични

  Откако истече рокот за замена на предното тркало на Боингот Приземјен авионот на МАТ Околу 150 патници требаше со боингот на МАТ да одлетаат за Виена, но компанијата успеа на време да ги прераспредели и до главниот град на Австрија тие пристигнале преку Загреб и Белград Боингот на МАТ вчераутро беше приземјен од Агенцијата за цивилно воздухопловство бидејќи истекол вториот рок што и беше даден на авиокомпанијата за да го смени предното тркало на кое се потпира носот на авионот. Околу 150 патници требаше со боингот на МАТ да одлетаат за Виена, но компанијата успеа на време да ги прераспредели и до главниот град на Австрија пристигнаа преку Загреб и Белград. Од МАТ се револтирани бидејќи велат дека од АЦВ ги преземјиле без претходно да ги известат за тоа и не им одговориле на жалбата со која авиокомпанијата им доставила потврда од производителот на авионот дека предната нога на авионот може да функционира уште 14 месеци без да се замени со нова. Оттаму се пожалија дека со приземјувањето трпат големи ...
  | | веќе видена | слични

  Агенцијата за цивилно воздухопловство го приземји МАТ. Од утрово домашниот авиопревозник е паркиран на скопскиот аеродром, а 150 –те патници што требаше да полетаат за Виена се опслужени со други авиони. Воздухопловните власти не му го продолжија бараниот рок за промена на предната носна нога на матовиот авион, потврди раководството на МАТ. Според авиокомпанијата в. д. Директорот на Агенцијата Зоран Крстевски не го прифатил барањето на МАТ, иако во документите имале и потврда од производителот на авионот Боинг дека до промена на носната нога има период од уште година и два месеци. Велат дека доказ за високата безбедност на авионот се и последните инспекции од АЦВ кои не укажуваат на никакви забелешки. Штетите од приземјувањето за МАТ се големи и само за викенд линиите компанијата ќе изгуби 200 илјади евра. Од АЦВ ваквите информации ги прогласија за невистините и инсинуации од претставниците на МАТ, а сите законски обврски биле во функција за поголема безбедност на авиосообраќајот. Агенцијата најави тужба ...
  | | веќе видена | слични

  Единствениот авион на домашната авиокомпанија МАТ од денеска престана да лета, поради забрана од Агенцијата за цивилно воздухоплоство. Боингот 737–500 остана приземјен на скопскиот аеродром. Откажани се сите летови на МАТ, а патниците што купиле билети се превезуваат со други компании. Воздухопловните власти велат дека македонскиот национален авиопревозник е приземјен поради тоа што не го промениле навреме држачот на предното тркало на авионот. Рокот за ова истекол уште лани во септември. Од МАТ, пак, велат дека самиот производител им го продолжил рокот за промена на држачот за година и 2 месеца бидејки авионот, пред да го купат, не летал повеќе од една година. Денеска, 150-те патници од утринскиот лет на МАТ до Виена, по неколучасовно чекање беа превезени со други компании. Од МАТ велат дека поради приземјувањето, само за викендов ќе претрпат загуба од 200 илјади евра. Освен тоа, и нивниот единствен партнер со кој имаат заеднички летови, австриската компанија Остријан ерлајнс, им се заканила дека ќе го ...
  | | веќе видена | слични