Виена

  во

  Фудбалерите на 26 мај играат против Полска Од денеска нашата фудбалска репрезентација им се враќа на обврските во операцијата Светско првенство 2010. Нов тест идниот понеделник е дуелот против Полска во Ројтлинген.

  Селекторот Среќко Катанец е веќе во тренинг базата Штутгарт каде што оваа седмица ќе се кова стратегијата за сериозната проверка на можностите. И спарингуваме на квалитетната Полска, селекција која е во завршна фаза од подготовките за Европското првенство.

  На располагање ќе бидат 20 репрезентативци без повредениот Шумуликовски плус Седлоски, Наумовски, Мојсов Тофиловски кои заедно со дел од стручниот штаб останаа во Виена поради проблеми со авионот. Утре треба да се приклучат Мазнов, Ѓоргиевски и голманот Милошевски кој има семејни проблеми.
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот фотограф Иван Блажев е еден од 17-те автори чии фотографии од вчера се презентираат на изложбата „Нова источно европска фотографија“, отворена во виенската галерија „Брик 5“.

  На оваа групна презентација се претставени 100-тина фотографии од 12 автори од Источна Европа на возраст од 25 до 35 години, а Блажев учествува со својата фото-серија „Македонија сонувајќи“. Во рамките на изложбата е промовирана и книгата „Исток“ во издание на Мосер Верлаг, од Минхен.

  Иван Блажев на почетокот од месецов, од 1 до 4 мај во Босна, учествуваше и на првиот Босанско-херцеговски фото-маратон, каде беше награден со Гран-при, а освои и прва награда во категоријата на фотографии создавани по слободен избор. На Маратонот учествуваа 60-тина фотографи од 10 земји, кои ги посетиле Сараево, Мостар и Почитељ и фотографирале на тема „БиХ, спој меѓу истокот и западот“ и на тема по слободен избор.

  Фотографиите биле оценувани од тричлено меѓународно жири, кое освен наградата Гран-при, доделило и ...
  | | веќе видена | слични

  Отворени понудите од концесионирање на аеродромите

  Во Министерството за транспорт и врски вчера беше јавно отворена пристигнатата тендерска документација од првата фаза за концесионирање на аеродромите во Македонија. Документација доставиле компаниите ТАВ од Турција, "Виена ерпорт" од Австрија, "Хоцхтиеф" од Германија и ЕГИС од Франција Велика Британија. По детаљното разгледување на документацијата, Комисијата за спроведување на постапката ќе достави барање за понуди од квалификуваните компании. Со тоа ќе почне втората фаза од тендерската постапка за Проектот за подобрување на техничката и финансиската состојба на аеродромскиот систем во Македонија. (Ек.Р.)
  | | веќе видена | слични

  Вчерашниот прв ден од мини-подготовките во Германија започна со проблеми за селекторот Катанец

  Емил Китановски

  Првиот ден од собирот на фудбалската репрезентација на Македонија во Штутгарт помина со неколку проблеми и го наруши вообичаениот ритам кога станува збор за подготовките и настапите на нашата фудбалска репрезентација. Имено, поради дефект на авионот дел од нашата експедиција во состав Тофилоски, Мојсов, Седлоски, Наумоски и членовите на Стручниот штаб, Станојковиќ и Целески подолго од предвиденото остана во Виена. Веста ни ја потврди и шефот на Стручниот штаб, Среќко Катанец, кој изјави дека е нарушена динамиката со која пристигнуваат фудбалерите и членовите на Стручниот штаб во хотелот ХН во Штутгарт.

  „Со исклучок на оваа поголема група, другиот дел од фудбалерите пристигнува според планот на Стручниот штаб. Мислам дека ќе имаме доволно време солидно да се подготвиме за мечот со полјаците, кои токму против нас ќе се обидат да влезат во добар натпреварувачки ритам и ...
  | | веќе видена | слични

  Австриски Хипо се надева дека е поблиску до деветтата европска ракометна титула, иако загуби со 24-25 од Звезда Звенигород, во првиот меч од финалето на женската Лига на шампионките. Реваншот се игра в сабота во Виена. Двата тима играа меѓусебе и во главната фаза од групите во Лигата, а Хипо двапати победи.Ова е втор пораз на Хипо сезонава, по оној од Лада во полуфиналето. Хипо досега има осум титули во 12 настапи во финалето на Лигата на шампионките (заедно со КЕШ). Ова е нивниот 13 настап со желба да ја освојат деветтата титула. Лани за еден гол загубија од Лада, па сакаат да се реваншираат во австриско-руската пресметка. Звезда е дебитант во Лигата на шампионките. Лани беа победнички на Купот на ЕХФ. Сега иако имаат предност не се баш во поволна позиција пред реваншот, барем според играта.Русинките само за неколку минути на почетокот на второто полувреме направија целосен пресврт, па од негатива од пет гола (10-15) во 35 минута намалија на 14-16. Во 42. минута првпат Звезда израмнува, а потоа наметнува ...
  | | веќе видена | слични

  Процените на брокерите се различни и се движат од 140 до 200 долари за барел сурова нафта

  Цената на нафтата ќе расте, со одредени осцилации, до крајот на годинава, предупредуваат експертите, а тоа, секако, нема да ја заобиколи ни нашата земја. Процените се различни и се движат од 140 до 200 долари за барел сурова нафта. Најновата прогноза доаѓа од стручњаците од најголема американска брокерска куќа „Голдман Сакс“, според која просечната цена на суровата нафта во втората половина на годината ќе се искачи на 141 долар за барел, објаснувајќи го тоа со стравот дека испораките не би биле доволни за да ја задоволат побарувачката. Но, овие процени многу не допираат до ОПЕК, каде што сметаат дека пазарот на нафтата е стабилен и дека цените ќе се смират. Моментно девизата на ОПЕК гласи: славината нема да се отвора дополнително, што значи цените остануваат високи. Ова е само уште еден доказ, велат експертите, дека врз моќта на ОПЕК не можат да влијаат ниту меѓународните берзи кои се повеќе влијаат врз цената ...
  | | веќе видена | слични

  Звезда Звенигород со мала предност во Виена

  Ракометарките на рускиот првак Звезда Звенигород во своето прво еврофинале славес минимални 25:24 против Хипо Нидерестерајх во првиот натпревар од финалето на Лигата на шампионите. Првото полувреме целосно им припадна на гостинките од Виена, кои го добија со убедливи 15:10. Сепак, на тимот-репрезентација, воден од рускиот селектор Евгениј Трефилов, му беа потребни само 12 минути од вториот дел за првото израмнување на мечот, а нерешено беше до 20:20 на 11 минути до крајот.

  Од тој момент Русинките го зголемија темпото и дојдоа до пристојна предност од 25:21 пред да стапат на сцена голманката Енглерт, како и Аќимовиќ и Киршнер во нападот, кои го доближија Хипо на чекор до деветтата титула европски шампион.

  Во првиот меч од финалето на Купот на ЕХФ, Динамо Волгоград дома го совлада шпанскиот претставник Ичако Навара со 27:25. Синоќа требаше да се одиграат првите финални средби од Купот на куп-победниците (Ларвик - Рулментул Брашов) и од ...
  | | веќе видена | слични

  ДОСЕГА НЕ СЕ ПРАВЕНИ ИСПИТУВАЊА, А МАКЕДОНИЈА Е МОЖНА ЦРНА ТОЧКА

  Ќе се мери дали сме озрачени од радон

  Халите, подрумите и непроветрените простории се места на кои може да има најголема концентрација на овој опасен гас, а долготрајна изложеност предизвикува рак на белите дробови

  Дали и колку сме озрачени од радон, опасен гас кој е изотоп на ураниумот, ќе покаже испитувањето што од крајот на јуни ќе почне да се врши во Скопје и во неколку други градови. Ризикот од долготрајната изложеност на високи концентрации на радон е рак на белите дробови, кој со години наназад е на прво место меѓу малигните заболувања кај мажите. Според податоците од Институтот за онкологија, во 2005 година биле дијагностицирани 783 случаи на заболени од рак на бели дробови, а во 2006 бројот на болни се зголемил на 900. Првите мерни инструменти ќе бидат поставени во домовите и на отворени места во Скопје, кое бидејќи е во котлина и на мала надморска височина од 200 метри, е можна ризична точка за овој ...
  | | веќе видена | слични

  Во Македонија не се мери зрачењето од радон што може да предизвика рак на белите дробови

  Јасмина Јовановска

  Дали и колку сме озрачени од радиоактивен радон допрва ќе се испитува, бидејќи во Македонија нивото на зрачење од овој елемент не се мери. Долготрајната изложеност на овој вид зрачење може да предизвика рак на белите дробови, па оттука не зачудува тоа што белодробните карциноми се втора причина за смртност во земјава. Републичкиот завод за здравствена заштита не врши мониторинг на радиоактивниот радон зашто нема опрема, а немал ни доволно пари да го купи целиот потребен систем за мерење на нивото на зрачењето. Во РЗЗЗ велат дека со години ја комплетирале опремата и никако да ја докомплетираат.

  Но, оваа опрема треба да стаса од крајот на идниот месец, како донација од Агенцијата за атомска енергија од Виена и тогаш првпат ќе почне да се мери зрачењето од радон од населба до населба. До крајот на годината од РЗЗЗ се надеваат дека ќе биде направен мониторинг на околу 60 отсто ...
  | | веќе видена | слични

  Јапонката Хоко Токоро го претстави јапонскиот начин на правење кумихимо и рачно боење ткаенина, пред триесетината ученици и студенти што беа присутни на презентацијата на оваа техника, што се одржа вчера на Факултетот за ликовни уметности во Скопје. На работилницата вчера се работеше кумихимо, додека денеска од 10 часот рачно ќе се бојадисуваат марами. На работилницата присуствуваат ученици од петто и шесто одделение од скопската осмолетката „Димитар Миладинов“ и студенти од Факултетот за ликовни уметности. Ова е седми пат како организираме ваков тип работилница. Има заинтересирани. Студентите и учениците што доаѓаат на работилницата навистина се трудат да ја совладаат техниката на изработка на кумихимо - вели Казу Лешниковска, помошничка и пријателка на Токоро.Кумихимото е еден вид врвца што служи да го прицврстува обито, дебелата лента што се става на половината врз кимоното. Овој додаток на кимоната првпат почнал да се употребува кога Јапонците го примиле будизмот. Прво го носеле монасите, а потоа ...
  | | веќе видена | слични

  Австриецот си го убил семејството поради долгови

  Австриецот, кој во средата беше уапсен поради сомнение дека го убил своето петчлено семејство со секира, го призна убиството, а австриската полиција соопшти дека грозоморниот чин го извршил поради долгови.
  Тој по убиството сам се пријавил во полиција и ги признал убиствата. Според локалната полиција, Австриецот, кој инаку е советник за односи со јавност, решил да ги изврши грозоморните убиства откако позајмил голема сума пари бидејќи неговото семејство било финансиски уништено.
  - Тој изјави дека позајмил голема сума пари од роднини, но дека парите ги загубил поради лошите инвестиции, а притоа додаде оти сакал да го заштити своето семејство од срамот поради банкротирањето - се вели во соопштението од полицијата.
  Телата на неговата жена и ќерка се пронајдени во нивниот дом во Хицинг во близина на Виена. Австриецот на полицијата & дал изјава дека ја купил секирата за да го убие своето семејство.
  - Се соочуваме со убиство од ...
  | | веќе видена | слични

  Маж го убил своето петчлено семејство во Австрија

  ВИЕНА - Еден Австриец и се предаде на полицијата откако, наводно, со секира ги убил својата сопруга, седумгодишната ќерка, родителите и таткото на сопругата. Триесет и деветгодишниот човек влегол во полициската станица во Виена и признал дека телата на сопругата и на ќерката се во неговиот стан. Неговите родители биле пронајдени мртви во Линц, 180 км западно од Виена, а таткото на сопругата во соседниот Ансфелден.

  Полицијата соопшти дека осомничениот навел дека имал финансиски проблеми. Уште додадоа дека тој зајмил пари од роднини, ги загубил во бизнис-зделки кои подоцна тргнале на лошо и навел дека сакал да ги поштеди од скандал, објави Ројтерс. Иследниците се уште го испрашуваат лицето во врска со петте смртни случаи, изјави Карин Стричек, портпаролка на полицијата во Виена. Стричек изјави дека убиствата се случиле во вторникот вечерта и дека сопругата била пронајдена во тоалетот во станот, а ќерката во плакарот. (Би-Би-Си)
  | | веќе видена | слични

  Бугарија би можела да изгуби дел од парите од фондовите на Европската унија (ЕУ), бидејќи Брисел нема доверба во механизмите за управување со европските средства во земјата.

  Ова го јавуваат европските гласила, додавајќи дека корупцијата и недостатоците во управувањето со фондовите ги поттикнаа Германија и Австрија да повикаат на замрзнување на дел од парите за Бугарија, која стана член на ЕУ минатата година.

  Најтешка мерка за казнување на Бугарија, која ја разгледувале дипломатите во Брисел е замрзнување на бугарското членство во Европската унија, објави софискиот неделник Капитал.

  ЕУ само еднаш досега ја употреби оваа мерка и тоа против Австрија, поради учеството на екстремната десница во владата во Виена.

  Бугарската влада најави дека ќе формира нова агенција за контрола на европските пари, која ќе има за цел и подобрување на комуникацијата меѓу Софија и Брисел.

  Европската комисија во јуни треба да објави извештаи за Бугарија и Романија, а зависно од ...
  | | веќе видена | слични

  Европската ракометна федерација го прифати приговорот од Кроација осигурање и ја исправи грешката направена спрема нејзиниот играч Кирил Лазаров, со што македонскиот интернационалец го подели првото место на листата на стрелците во Лигата на шампионите со Исланѓанецот Олафур Стефансон од Сиудад Реал. Загрепчани се жалеа дека Лазаров е оштетен за еден гол, со кој има вкупно 96 погодока сезонава во ЛШ, колку и Стефансон, што ЕХФ го уважи по разгледувањето на случајот. Кроација О. и Лазаров докажаа дека тој постигна пет, а не четири гола, на натпреварот со Вардар про одигран на 10 ноември во Скопје.

  Со ова Лазаров го повтори успехот од сезоната 2005 2006, кога за унгарски Веспрем постигна 85 гола. Лани со три погодока помалку за истиот тим заврши трет на листата на стрелците во ЛШ, а во сезоната 2004 2005 со 76 гола беше четврти.

  Инспекцијата од ЕХФ денеска во Охрид

  Делегацијата од Европската ракометна федерација, која синоќа требаше да пристигне во тридневна посета на Македонија ...
  | | веќе видена | слични

  ПРИШТИНА, Косово -- Вицепремиерот Хајредин Куќи во неделата (11-ти мај) рече дека владата се подготвува да го зајакне лобирањето во земјите што с уште не ја признаа нејзината независност. Кампањата, координирана од Министерството за надворешни работи, ќе започне на 15-ти јуни, кога уставот на младата држава ќе стапи на сила.

  Исто така, министерот за надворешни работи, Скендер Хисени, ги повика Панама, Еквадор и Парагвај да одлучат за признавањето. Тој се состана со дипломатите од трите земји во саботата во Виена. (Коха Диторe - 12 05 08; КТВ, Телеграфи - 11
  | | веќе видена | слични

  Традицијата датира од 19 век, кога австрискиот земјопоседник на Рудник ги забележал развиените врби покрај бреговите на реката Баг и испратил 20 мажи во Виена да научат да изработуваат предмети од врбови гранки

  Францишек Баран седи потпрен на камениот ѕид и само една стара перница го дели неговиот грб од студениот камен. Рано претпладне е, а неговата кошула веќе е извалкана од прав и пот. Накусо ги протегнува рацете, а потоа продолжува да ги протнува врбовите прачки низ дрвената рамка што, по неколку часа, почнува да лични на плетена кошница.Ова го работам веќе 50 години. Почнав како дете, за да им помогнам на родителите. Потребни се околу три години за да научите правилно да го правите ова - му објаснува Баран на новинарот на Ројтерс.Неговата сопруга Станислава, исто како и тој, уште од дете научила како да ги омекне врбовите прачки потопувајќи ги во вода и потоа од нив да плете разни предмети. И нивните деца го научиле занаетот, но, како што велат тие, тешко дека младите Барани ќе ја продолжат ...
  | | веќе видена | слични

  Брилијантните умови на едно место

  Унгарскиот главен град Будимпешта, Вроцлав во Полска, Сант Кугат дел Валес во Шпанија и словачката престолнина Братислава се четирите најсериозни кандидати за домаќини на Европскиот институт за иновации и технологија (ЕИТ). Тој треба да го затвори јазот што постои помеѓу 27-те членки на ЕУ и нивните главни конкуренти Јапонија и САД во областа на иновациите и технологијата.Во практиката овој Институт треба да создаде мрежа на универзитети и центри за истражување, кои ќе го насочат образованието и истражувањето кон успешни комерцијални резултати и ќе го привлечат најдобриот кадар од Европа и од светот.Институтот официјално ќе почне да работи во јануари 2009 година, но пред тоа земјите-членки мора едногласно да ја донесат одлуката за неговото седиште. Словенечкото претседателство со ЕУ се надева дека тоа ќе биде завршена работа на 30 мај годинава, но засега ниту еден од четирите кандидати не обединува цврсто мнозинство во своја полза.Своите надежи Словачка ги базира ...
  | | веќе видена | слични

  Тинејџерите користат алкохол и дрога за да имаат подобар секс Младите во Европа намерно користат алкохол и дрога за да го подобрат својот сексуален живот, покажуваат истражувањата. Британија ја има една од најлошите репутации за злоупотреба на алкохол и сексуални односи пред полнолетство. Една третина на момчиња на возраст од 16 до 35 години и 23 проценти од девојките во анкетата изјавиле дека користат алкохол за да ги зголемат шансите за секс. Анкетирани се млади луѓе од девет градови, во Британија, Германија, Австрија, Чешка, Грција, Италија, Португалија, Шпанија и Словенија, кои редовно посетувале барови и ноќни клубови. Раната употреба на алкохол и други дроги, тесно се поврзува со имањето сексуален однос на возраст помала од 16 години особено кај девојките. Речиси половина од анкетираните во Виена консумирале алкохол и имале секс пред да наполнат 16 години во споредба со 36-те проценти во Венеција. (Би-Би-Си)
  | | веќе видена | слични

  почнува натпреварот и победи Швајцарија со Лис Асиа и песната „Рефрен".

  1957- победа за Холандија со Кори Брокен, додека Британката Патриција Бредин беше седма.

  1958- прв е Французинот Андре Клаво со „Спиј, љубов моја". Британците не учествуваат.

  1959- Британците беа втори зад Холанѓаните, со песната „Пеј мала птицо" со Перл Кар и Теди Џонсон.

  1960-ти

  1960- повторно прва е Франција а Британците беа втори продолжувајќи го трендот на банални наслови: Брајан Џонсон пееше: „Гледајќи високо, високо, високо..."

  1961- победа на Луксембург а Британците одново втори. Ди Алисонс ја пееја сопствената песна „Дали си сигурен?"

  1962- одново победа за Франција, а британското учество на Рони д Минстрел Карол со песната „Ринг а динг девојка" останува на четврто место. Белгија стана првата земја која освојува нула поени.

  1963- победа за Данска, додека за Британците пак пее Рони Карол со песната „Речи прекрасни нешта" и одново го зазема четвртото ...
  | | веќе видена | слични

  УНЕСКО ќе помага во промоција на Охрид во светот и заштитата на водите

  Охрид 08 05 15:28

  УНЕСКО ќе ја помогне промоцијата на Охрид во светот како природно и културно наследство од непроценливо значење, и ќе помогне во заштитата на водените ресурси со кои располага регионот.

  Ова било договорено на состанокот помеѓу претставниците на Националниот комитет со директорот на Регионалната канцеларија на УНЕСКО со седиште во Венеција, Енгелберг Роуз, што денеска се одржа во Охрид.

  На средбата станало збор и за двата локалитети кои се на времената листа на УНЕСКО, Маркови Кули и Слатински Извор кои според Министерството за животна средина заслужуваат повисок статус.

  Според најавите УНЕСКО во иднина силно ќе го помага Билатералниот комитет за заштита на Охридското Езеро во рамки на програмата за заштита на прекуграничните води која во наредниот период ќе биде приоритет на светската организација.

  „Доколку тоа го обезбедиме ќе значи силен импулс за двете држави ...
  | | веќе видена | слични