Вестервеле

  во

  Поранешниот вицеканцелар и министер за надворешни работи на Германија, Клаус Кинке, почина на возраст од 82 години, објавија германските медиуми. Кинкел беше ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Ангела Меркел ќе биде првиот германски канцелар во посета на Македонија, кога в сабота на 8 септември ќе пристигне во Скопје. Претходно, поранешниот канцелар ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Пред самитот на Г20 под германско претседателство, канцеларката Ангела Меркел во Латинска Америка бара партнери против протекционистичките планови на претседателот на САД, Доналд Трамп. Латинска Америка е еден вид примерно усвоено дете на германската надворешна политика: потконтинентот не прави проблеми, се радува на добрите односи, но никој претерано не се труди да ги интензивира. Откако САД речиси воопшто и да не се интересираат за својот заден двор, Кинезите таму успешно го зголемуваат влијанието - посебно во трговијата и со непосредни инвестиции. Германија и ЕУ во тој поглед тапкаат во место. „Германската надворешна политика во последните години во голема мерка се ориентираше според кризите“, вели Гинтер Мајхолд од Фондацијата за наука и политика (СВП), „а Латинска Америка едноставно нема врска со тие кризи“. Но, тоа штотуку почнува да се менува. Бидејќи, ако до неодамна Германија знаеше дека најмоќната земја во светот е на нејзина страна, по Трамповиот настап на самитот на Г7 веќе нема извесност . ...
  сите 89 | | | веќе видена

  Шефот на дипломатијата на Германија, Зигмар Габриел, од денес ја почнува турнејата во Србија и Косово, што идната недела ќе ја дополни со Албанија. Пред тргнувањето за Белград тој изјави дека во Западниот Балкан е постигнат значаен прогрес изминатите години, но во последно време се гледа дека некои рани од минатото се длабоки и дека се уште може да предизвикаат тензии. „Ние сакаме да продолжиме со поддршката на земјите од регионот за да ги развијат нивните демократски структури и владеење на правото и да се придвижат кон стабилност и просперитет“, порача Габриел пред тргнувањето од Берлин.Тој додаде дека поради таа причина негова прва дестинација се Србија и Косово, а идната недела Албанија , за да процени самиот каква е ситуацијата во овие земји. „Ќе ги уверам моите соговорници дека патот кон ЕУ ќе остане отворен за нив ако се одлучат за напредок и реформи, наместо за поделби и стагнација“, порача Габриел, без да спомене воопшто дали Македонија ќе се најде исто така на неговата агенда на посети во регионот ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Шефот на дипломатијата на Германија, Зигмар Габриел, од денес ја почнува турнејата во Србија и Косово, што идната недела ќе ја дополни со Албанија. Пред тргнувањето за Белград тој изјави дека во Западниот Балкан е постигнат значаен прогрес изминатите години, но во последно време се гледа дека некои рани од минатото се длабоки и дека се уште може да предизвикаат тензии. „Ние сакаме да продолжиме со поддршката на земјите од регионот за да ги развијат нивните демократски структури и владеење на правото и да се придвижат кон стабилност и просперитет“, порача Габриел пред тргнувањето од Берлин.Тој додаде дека поради таа причина негова прва дестинација се Србија и Косово, а идната недела Албанија , за да процени самиот каква е ситуацијата во овие земји. „Ќе ги уверам моите соговорници дека патот кон ЕУ ќе остане отворен за нив ако се одлучат за напредок и реформи, наместо за поделби и стагнација“, порача Габриел, без да спомене воопшто дали Македонија ќе се најде исто така на неговата агенда на посети во регионот ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Вчерашната анализа на фондацијата „Конрад Аденауер“ е јасен сигнал дека ВМРО-ДПМНЕ веќе нема поддршка од водечките конзервативни сили во Европа и дека нејзиниот меѓународен рејтинг го допре дното, пишува Дојче веле . Внатрепартиски реформи и признавање на волјата на мнозинството. Овие насоки кои вчера можеа да се прочитаат во анализата на германската фондација „Конрад Аденауер” потпишана од шефот на канцеларијата во Скопје, Јоханес Реј, предизвикаа бран реакции во македонската јавност. Пораките кои се испратени до врвот на партијата која 10 години владее во Македонија притоа не треба да се толкуваат ни како опомена од сестринската Христијанско-демократска Унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел, а уште помалку како официјален став на сојузната влада во Берлин. „Конрад Аденауер” е фондација која има нераскинливи идеолошки врски со ЦДУ, но не е нејзин гласноговорник. Фондацијата не се финансира од партијата на Меркел, туку најголемиот дел од средствата доаѓаат од германското сојузно министерство за економски ...
  | | веќе видена | слични

  Вчерашната анализа на фондацијата „Конрад Аденауер“ е јасен сигнал дека ВМРО-ДПМНЕ веќе нема поддршка од водечките конзервативни сили во Европа и дека нејзиниот меѓународен рејтинг го допре дното, пишува Дојче веле . Внатрепартиски реформи и признавање на волјата на мнозинството. Овие насоки кои вчера можеа да се прочитаат во анализата на германската фондација „Конрад Аденауер” потпишана од шефот на канцеларијата во Скопје, Јоханес Реј, предизвикаа бран реакции во македонската јавност. Пораките кои се испратени до врвот на партијата која 10 години владее во Македонија притоа не треба да се толкуваат ни како опомена од сестринската Христијанско-демократска Унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел, а уште помалку како официјален став на сојузната влада во Берлин. „Конрад Аденауер” е фондација која има нераскинливи идеолошки врски со ЦДУ, но не е нејзин гласноговорник. Фондацијата не се финансира од партијата на Меркел, туку најголемиот дел од средствата доаѓаат од германското сојузно министерство за економски ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Вчерашната анализа на фондацијата „Конрад Аденауер“ е јасен сигнал дека ВМРО-ДПМНЕ веќе нема поддршка од водечките конзервативни сили во Европа и дека нејзиниот меѓународен рејтинг го допре дното. Внатрепартиски реформи и признавање на волјата на мнозинството. Овие насоки кои вчера можеа да се прочитаат во анализата на германската фондација „Конрад Аденауер" потпишана од шефот на канцеларијата во Скопје, Јоханес Реј, предизвикаа бран реакции во македонската јавност. Пораките кои се испратени до врвот на партијата која 10 години владее во Македонија притоа не треба да се толкуваат ни како опомена од сестринската Христијанско-демократска Унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел, а уште помалку како официјален став на сојузната влада во Берлин. „Конрад Аденауер" е фондација која има нераскинливи идеолошки врски со ЦДУ, но не е нејзин гласноговорник. Фондацијата не се финансира од партијата на Меркел, туку најголемиот дел од средствата доаѓаат од германското сојузно министерство за економски развој, а во ...
  сите 19 | | | веќе видена

  Во Берлин одамна немало толкав немир. Парламентарните избори ќе се одржат за една година, а партиите се разбуричкани наголемо, пред сѐ поради бегалците. Ретко кога досега општествената клима била толку наелектризирана како летото 2015-та. Социјалниот немир се прошири многу меѓу граѓаните. Политиката кон бегалците на канцеларката и внатрешната безбедност предизвикуваат загриженост кај населението, сите станаа поемоцинални од вообичаено. И партиите се возбудени, тие одамна се зафатени од предизборна треска. Зашто едно е (речиси)сигурно: во идниот парламент, според сѐ, ќе седат пратеници од шест партии. Такво нешто досега немало. Можна е црно-зелена коалиција, а и деснопопулистичката АфД е тука. ЦДУ-ЦСУ: Заедно речиси неодоливи Сестринските партии на Унијата во моментов доживуваат една фронтална контроверза во врска со бегалската политика. На „ќе успееме“-реченицата на канцеларката, ЦСУ од Баварија сега ѝ спротивставува „ќе го промениме тоа“-реченица. Фундаментален судир околу принципи. Сѐ уште не е јасно дали ...
  сите 45 | | | веќе видена

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не беше во земјава за време на посетата на специјалниот пратеник на германското министерство за надворешни работи Јоханес Хајндл, кој за разрешување на политичката криза одново разговараше со партиите-потписнички на Пржинскиот договор и со претставници на меѓународната заедница. Еден од потписниците на Пржинскиот договор е токму Груевски. Хајндл е специјален пратеник на сојузниот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штаjнмаер за Македонија. ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека во време на посетата на Хајндл нивниот лидер со семејството бил на свадба кај пријател во Италија. Но на Груевски не му е првпат да избегнува средби со високи германски политичари. Вестервеле сакал да разговара со Груевски, но од кабинетот на премиерот не можеле да најдат слободен термин поради претходно закажани обврски. Во македонската јавност ова избегнување на средба беше примено со голема скепса и чудење, особено што Груевски својата меѓународна промоција како премиер ја имаше во Берлин, веднаш по ...
  | | веќе видена

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не беше во земјава за време на посетата на специјалниот пратеник на германското министерство за надворешни работи Јоханес Хајндл, кој за разрешување на политичката криза одново разговараше со партиите-потписнички на Пржинскиот договор и со претставници на меѓународната заедница. Еден од потписниците на Пржинскиот договор е токму Груевски. Хајндл е специјален пратеник на сојузниот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штаjнмаер за Македонија. ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека во време на посетата на Хајндл нивниот лидер со семејството бил на свадба кај пријател во Италија. Но на Груевски не му е првпат да избегнува средби со високи германски политичари, пренесува порталот СДК . Во февруари, 2013 година, Груевски како премиер не се сретна со тогашниот германски министер за надворешни работи Гидо Вестервеле, иако тоа беше највисоко ниво на германски политичар од извршната власт што дошол во Македонија во последните десетина години. Вестервеле сакал да разговара со Груевски, но ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски не беше во земјава за време на посетата на специјалниот пратеник на германското министерство за надворешни работи Јоханес Хајндл, кој за разрешување на политичката криза одново разговараше со партиите-потписнички на Пржинскиот договор и со претставници на меѓународната заедница. Еден од потписниците на Пржинскиот договор е токму Груевски. Хајндл е специјален пратеник на сојузниот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штаjнмаер за Македонија. ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека во време на посетата на Хајндл нивниот лидер со семејството бил на свадба кај пријател во Италија. Но на Груевски не му е првпат да избегнува средби со високи германски политичари, пренесува порталот Сакам да кажам. Во февруари, 2013 година, Груевски како премиер не се сретна со тогашниот германски министер за надворешни работи Гидо Вестервеле, иако тоа беше највисоко ниво на германски политичар од извршната власт што дошол во Македонија во последните десетина години. Вестервеле сакал да разговара со ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, по се' изгледа, се приклучи на листата на странски медијатори што не се по вкусот на експремиерот Никола Груевски. Дали Хајндл го доживеал тоа како хендикеп или како комплимент за неговата мисија, не се знае, но според она што може да се дознае бил прилично изненаден од ваквиот неполитички гест. Од ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека високиот гостин бил навреме известен дека Груевски поради свадба во Италија не може да дојде на средбата, но од дипломатски извори стигна потврда дека Хајндл за отсуството на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ дознал непосредно пред таа да се одржи, или поточно еден час пред неа. Хајндл не е првиот странски посредник на кој Груевски му избегал од соочување, бидејќи од слични неуверливи причини не се сретна ни со поранешниот германски шеф на дипломатијата, Гидо Вестервеле, со тројцата европарламентарци Иво Вајгл, Едуард Кукан и Ричард Ховит, еднаш избега дури во Загреб од средба со висок американски функционер, а вакви изненадувања им приреди и на ...
  сите 423 | | | веќе видена

  Поранешниот претседател на Либерално-демократската партија (FDP) и поранешен германски министер за надворешни работи Гидо Вестервеле почина во петокот 55-та година, а многу претставници од политичкиот живот изразија шок и тага поради прераното заминување на истакнатиот и несекојдневен политичар. „Гидо Вестервеле беше полнокрвен политичар, еден од оние кои никогаш не дозволуваа да бидат поколебани и еден од оние кои во тешките времиња стоечки ги застапуваа своите ставови“, изјави по веста за смртта на поранешниот шеф на германската дипломатија неговиот наследник на должноста министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмаер од Социјалдемократската партија на Германија (SPD). Претседателот на Германија Јоаким Гаук го опиша Вестервеле како „голем демократ и Европеец кој ја задолжи својата земја“. Гвидо Вестервеле е политичар кој со својот стил претставуваше новина за Германија, Во релативно безбојното германско политичко секојдневие, овој правник роден 1961 година во Бад Хонеф покрај Бон, внесе елементи од ...
  | | веќе видена

  Гидо Вестервеле, германски министер за надворешни работи од 2009 до 2013 година, почина вчера од леукемија на 54-годишна возраст. Од 80-тите години на минатиот век, Вестервеле беше една од најважните фигури на германската политичка сцена. По многу години поминати во опозиција, во периодот 2009-2013 тој стана министер за надворешни работи во првата влада на канцеларката Ангела Меркел. Вестервеле беше основач на добротворната фондација што го носи неговото име, на чија интернет-страница вчера веднаш беше објавена неговата фотографија, заедно со фотографија од неговиот животен партнер Мајкл Мронц, под која се вели: „Се боревме. Имавме пред очите на цел. Благодарни сме за неверојатното убаво поминато време. Љубовта останува“, пренесоа агенции. Тој беше првиот шеф на европска дипломатија кој ја призна својата хомосексуалност и не криеше дека живее во маж. Вестервеле беше лидер на либералната партија ФДП. Кога влезе во дипломатија немаше речиси никакво искуство. Првите чекори во владата на овој адвокат беа тешки ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Поранешниот претседател на Либерално-демократската партија (FDP) и поранешен германски министер за надворешни работи Гидо Вестервеле почина во петокот 55-та година,а многу претставници од политичкиот живот изразија шок и тага поради прераното заминување на истакнатиот и несекојдневен политичар. „Гидо Вестервеле беше полнокрвен политичар, еден од оние кои никогаш не дозволуваа да бидат поколебани и еден од оние кои во тешките времиња стоечки ги застапуваа своите ставови“, изјави по веста за смртта на поранешниот шеф на германската дипломатија неговиот наследник на должноста министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмаер од Социјалдемократската партија на Германија (SPD). Претседателот на Германија Јоаким Гаук го опиша Вестервеле како „голем демократ и Европеец кој ја задолжи својата земја“. Гвидо Вестервеле е политичар кој со својот стил претставуваше новина за Германија, Во релативно безбојното германско политичко секојдневие, овој правник роден 1961 година во Бад Хонеф покрај Бон, внесе елементи од ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Функцијата шеф на дипломатијата ја извршуваше во вториот кабинет на канцеларката Ангела Меркел, од 2009 до 2013 година. Во 2014 година Вестервеле откри дека боледува од леукемија. Беше шеф на партијата „Слободни демократи“.
  сите 4 | | | веќе видена

  Гидо Вестервеле, германски министер за надворешни работи од 2009 до 2013 година, почина денес од леукемија на 54 годишна возраст. Вестервеле беше основач на добротворната фондација што го носи неговото име. Вестервеле беше лидер на либералната партија ФДП и беше шеф на дипломатијата во вториот мандат на Ангела Меркел. Тој беше првиот шеф на европска дипломатија кој ја призна својата хомосексуалност и не криеше дека живее во маж. Кога влезе во дипломатија немаше речиси никакво искуство. Првите чекори во владата на овој адвокат беа тешки поради несоголасувањата помеѓу него и Меркел за намалување на даноците и реформите на здравствениот систем во Германија.
  сите 10 | | | веќе видена