Велес

  во

  Австриска донација од 370 детски седишта за членовите на АМСМ

  Автомото сојузот на Македонија на своите постојани и новозачленети членови ќе им донира детски седишта кои се добиени од австрискиот клуб ОАМТС. Ќе бидат поделени 370 користени детски седишта од 13 килограми за возраст од две години. Седиштата се хемиски исчистени и хигиенски спакувани. Акцијата е поттикната како резултат на соработката со сите светски автомото туринг клубови од што е произлезена и оваа донација. Ќе се одвива во просториите на Автомото сојузот на Македонија во центарот Чаир и во Велес, а ќе почне од понеделник. Ќе се реализира под наслов „Акција за безбедност на најмладите“. Сите членови на АМСМ кои сакаат да бидат дел од неа треба да приложат лична карта на родителот, извод од матична книга на родените на детето и членски број на АМСМ. (Н.Б.)
  | | веќе видена | слични

  Скулпторот Илија Аџиевски се уште посакува во Велес да се подигне мавзолеј во чест на поп Богомил

  Катерина Богоева

  Скулпторот Илија Аџиевски годинава ќе се презентира пред публиката со две самостојни изложби, со ретроспективната што е во тек во Мултимедијалниот центар „Мала станица“ во Скопје и во Софија, со најавената која на 8 јуни треба да биде отворена во Националната галерија „Средец“.

  Неговото творештво го чинат голем број споменици, монументални керамички релјефи, парковски скулптури, портрети на познати личности од јавниот и културниот живот, статуети во помал формат. Во „Мала станица“ покрај скулптурите можат да се видат и неговите цртежи, во кои како што вели самиот, уште од почетокот на својата творечка работа најбрзо ја фаќал творечката идеја, „за да не му избега“, но никогаш не посакал да биде сликар.

  „Спонтано ме привлече скулптурата. Моите стари по татко беа градители, а од кај мајка ми беа грнчари. Од мал одев кај вујко ми во грнчараната во Струга и со ...
  | | веќе видена | слични

  Откриен осквернувач на гробови

  Велешанецот Г.М. (40) е осомничен дека неколкупати го осквернавил фамилијарниот гроб на семејството Настови на гробиштата во Велес. Полицијата против него поднесе кривична пријава.Тој го извршил вандалскиот чин на Божик, Прочка и по Велигден. Осомничениот првиот пат го оштетил споменикот, следниот пат го бојадисал со мрсна сина боја, сликите на починатите ги прекрил со кит, а ги откопал и коските на починатите и ги расфрлал по гробиштата. Последниот пат ја зел надгробната плоча и целосно ја уништил фрлајќи ја во бездна.
  | | веќе видена | слични

  Четникот ги уништува боровите во Велешко

  Боровиот четник и боровата оса, кои брзо се размножуваат, се сериозна закана за иглолисните шуми во Велешко, предупредуваат стручњаците. Овие штетници зафатиле површина од околу 60 хектари со зимзелени дрвја и околу езерото Младост. Боровата осица и боровиот четник се во четврти, претпоследен стадиум на развој. Потоа стануваат гасеници и може да направат ненадоместливи штети во овој рекреативен појас околу Велес - посочуваат шумарските инженери. Според нив, овие штетници ги напаѓаат иглите на дрвјата и го забавуваат нивниот развој. Дрвјата по некоја година ќе се исушат. Особено лоша е состојбата во Велешкиот регион, кој има мали површини со шума. Стручњаците бараат итна акција од надлежните во Министерството за земјоделство и шумарство, но и од граѓанскиот екосектор, кој би помогнал во уништување на боровата оса и на боровиот четник.
  | | веќе видена | слични

  На плоштадот „Пела“ денеска во 12 часот ќе се одржи манифестацијата „Матурска парада 2008“ во организација на Дирекцијата за култура и уметност на Скопје и Танцовиот клуб „Ритам плус“.

  Македонските матуранти ќе танцуваат на музика од Шуберт истовремено со своите колеги од Словенија, Унгарија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија.

  На годинашната „Матурска парада“ во Скопје ќе учествуваат од 900 до 1.000 ученици од 15 средни училишта. Во Охрид ќе учествуваат матуранти од три средни училишта, во Велес матуранти од четири средни училишта, а во Струмица од три.

  Матурантите од Република Македонија минатата година првпат учествуваа на оваа меѓународна манифестација кога танцуваа вкупно 692 ученици од 12 средни училишта во Скопје и три средни училишта во Охрид.

  „Матурската парада“ е истовремено играње на танцот „Квадрил“ од Штраусовата опера „Љиљакот“ и се игра во четири етапи: „Панталон“, „Ете“, „Пасторел“ и „Финале“ и трае шест минути и 18 секунди. ...
  | | веќе видена | слични

  Пеце Стефановски

  Дваесет и двегодишниот битолчанец Александар Марковски, кој на втори мај се удави во Преспанско Езеро, вчера беше погребан на новите светонеделски гробишта, а од него се опростија стотици нажалени граѓани од Битола. Не се пронајдени траги на насилство, ниту други причини за смртта, освен давење во водите на Преспанско Езеро, утврди обдукцијата во Одделот за судска медицина во Клиничката болница во Битола, по налог на истражниот судија. Александар, по 12 дена потрага, завчера беше пронајден во езерото на оддалеченост на 500 метри од брегот, спроти хотелот „Европа“, откако со двоглед било забележано дека неговиот безживотно тело се појавило на површината. Пред трагичниот настан на втори мај кога Александар исчезна во разбрануваното езеро, тој дошол од Софија, каде што студирал, за да ја сподели семејната радост за пензионирањето на татко му Славко, кој целиот работен век го помина во Центарот за социјална работа. Александар бил галениче во семејството, 11 години помлад од братот ...
  | | веќе видена | слични

  Матурантите напладне ќе танцуваат на плоштадот „Пела“

  Точно напладне, денеска, на плоштадот „Пела“ и улицата „11 Октомври“ пред Собранието, матурантите од училиштата во Скопје, Охрид, Струмица и Велес, ќе го одиграат танцот „квадрил“ истовремено со оние од Европа. Оваа година, матурантите од Македонија по втор пат ќе учествуваат во меѓународната манифестација „Матурска парада“.

  Учениците во 9 часот ќе се соберат пред Музејот на град Скопје од каде што го започнуваат дефилето, па по улицата „Македонија“ ќе продолжат покрај ресторанот „Дал Мет Фу“ и ќе завршат на плоштадот „Пела“. Со преземање на радиосигналот од Македонското радио, официјално ќе започне манифестацијата. Откако ќе го одиграат танцот, матурантите заедно ќе се забавуваат. (В.Д.)
  | | веќе видена | слични

  Власта не може да се амнестира од одговорноста кога се пука во Македонија, без оглед кој го прави тоа

  Ако еден будала фрли камен во бунар, сто паметни не можат да го извадат. Така вели општопознатата народна поговорка што ја имаат за своја сите балкански народи.

  Ако, пак, сто будали секој ден фрлаат камења во изворите, аналогно на математичка прогресија, два милиона луѓе ќе останат без вода. Прашање е само кој е побудала стоте луѓе што фрлаат камења, или два милиона кои не ги спречуваат.

  Со вакво безумие се соочува Македонија пред овие предвремени парламентарни избори. Главна тема на нашата изборна кампања е кој фрли камен во бунарот. Партиите ги осудуваат будалите преку медиумите, а власта ветува нови бунари. Полицијата ветува дека ќе ги фати сите што не оставија жедни, а тие непречено ја исушија земјата до пустина. На крај ќе испадне дека будалите не биле будали, туку си ја вршеле работата според планот. За време на примирјето ќе пиеме загадена вода.

  Зошто и се ...
  | | веќе видена | слични

  Ни треба вашата поддршка за да обезбедиме 61 пратеник во парламентот, со што би ги елиминирале опструкциите на опозицијата, им порача на граѓаните Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, на прексиноќешниот митинг на коалицијата „За подобра Македонија“ што се одржа во Неготино. Тој рече дека Владата во изминативе 20 месеци работела напорно и направила многу за подобрување на економските резултати. Многу проекти реализиравме, но има уште многу за остварување. Имаме и сила и знаење како да ги решиме проблемите на граѓаните - потенцираше Груевски.Носителот на листата во четвртата изборна единица, Зоран Ставрески, истакна дека секогаш кога ВМРО-ДПМНЕ е на власт има пари за субвенции од два денара за килограм грозје за лозарите, пари за тутунарите и средства за сите што егзистенцијата ја обезбедуваат од производство на храна.На митингот во Велес, носителот на листата во третата изборна единица, Владимир Ѓорчев, рече дека лани Македонија го постигна својот најголем економски развој во последниве 17 години од пет ...
  | | веќе видена | слични

  Во Кан, на француската ривиера, сношти започна еден од најголемите филмски фестивали на светот.

  61-то издание на фестивалот ветува вообичаена мешавина од холивудски „блокбастери" и уметнички дела а беше отворено со бразилскиот филм „Слепило".

  Една од очекуваните премиери е и новото продолжение за археологот-авантурист Индијана Џоунс, со Харисон Форд во главната улога.

  Повеќе од 20 филмови ќе се натпреваруваат за главната награда „Златната палма" а за еден од фаворитите се смета „Дваесет и четиричасовен град", кој се одвива во кинескиот град Ченгду, пред некој ден погоден од силниот земјотрес.

  Жирито ќе го води американскиот актер Шон Пен, а покрај другите, членови се и мексиканскиот режисер Алфонсо Куарон, актерката Натали Портман, и германската актерка Александра Марија Лара.

  Македонија

  Иако на овој фестивал се уште немало македонски филм во официјалната конкуренција, беше објавено дека сепак новиот филм на македонската режисерка Теона Митевска ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Основен пакет со 44 канали, а ќе може да се одбере и филмска, детска, спортска или пак програма за возрасни

  Деспина Трајковска

  Кабелскиот оператор „Кабелтел“ од идниот месец ќе стартува со дигитална телевизија, а до крајот на годинава ќе понуди и триплплеј пакети кои вклучуваат телевизија, интернет и телефонија, која ќе овозможи и видеоконференциска врска. Ова се новините кои ги најави вчера, на својот прв роденден, кабелскиот оператор засега присутен во Скопје, Куманово, Велес и Тетово, а наскоро и во Штип.

  Горан Поповски, маркетинг-директор на „Кабелтел“, објасни дека во тек е тест-период на сигналот на дигиталната телевизија на терен што ќе се направи врз избрани корисници на неколку места. Комерцијалниот старт на дигиталната телевизија,пак, се очекува во јуни кога на корисниците за почеток ќе им биде понуден основен пакет со 44 канали. Дополнително секој корисник ќе може да одбере уште неколку канали со филмска, детска, спортска или програма за возрасни. Од „Кабелтел“ ...
  | | веќе видена | слични

  Ја уништувал гробницата на родителите од поранешната девојка

  ВЕЛЕС - Полицијата поднесе кривична пријава против М.Г. (40) од Велес, зашто се сомнева дека во три наврати направил сквернавење на еден ист гроб. М.Г. залепил кит врз сликите на починатите. Потоа, врз мермерната надгробна плоча истурил сина мрсна боја. Еден ден подоцна ја извадил спомен-плочата од лежиштето на гробот, ја однел триесет метри подалеку на место каде што имало стрмна карпа висока десетина метри и ја фрлил. Спомен-плочата целосно била уништила, со што М.Г. направил штета од 90.000 денари. Пред два месеца, М.Г. го раскопал истиот гроб во црквата „Свети Пантелејмон“, ги откопал коските од починатите и ги оставил да стојат врз него. Неофицијално дознаваме дека сторителот се изживувал врз гробот на родителите на својата поранешна девојка, сакајќи да и се одмазди за завршената врска. (С.Ќ.Н.)
  | | веќе видена | слични

  Може да се пренесе само по пакет цигари и едно шише алкохол, а цариниците го претресуваат секој патник, така што нема веќе облекување на шверцуваната стока на себе, велат шверцерите

  Самостотинаторбари,од некогаш околу2.000кривопаланчани што беа активно вклучени во шверцерскиот бизнис, и понатаму преживуваат од пренесувањето торби на граничниот премин Деве Баир-Ѓуешево, на македонско-бугарската граница. Дневно на преминот се забележуваат едвај 50 до100 луѓе, кои главно носат текстилна стока. Тие велат дека торбарењето веќе не е профитабилен „бизнис“ и дека се потешко се заработува, а шверцуваат зашто немаат друг излез од тешката материјална состојба. Многу малку ги има и некогаш многубројните бугарски шверцери, кои нудат стока низ Крива Паланка, Куманово, Скопје и други градови. Кривопаланчани ретко купуваат од нив, зашто и тоа што е поевтино на бугарскиот пазар, тие го продаваат по повисоки цени за да остварат заработувачка. Од овде бугарските шверцерите носат само шеќер, кој е двојно поевтин ...
  | | веќе видена | слични

  Продукцијата „Сестри и брат Митевски“ заедно со францускиот агент за меѓународна продажба „Инсомнија“ ќе ја организираат промоцијата на „Јас сум од Титов Велес“, на претстојниот Кански филмски фестивал. На 17 и на 18 мај, режисерката Теона Стругар-Митевска и Лабина Митевска, актерката и продуцент на филмот, ќе го промовираат филмот во рамките на двете фестивалски селекции, „Павилјон Суд“ и „Асид“. Митевска најави дека промоцијата ќе биде поскромна зашто селекциите во кои е избран да биде прикажан филмот, повеќе се наменети за агенти што сакаат да го купат филмот. Освен Лабина и Теона, на промоцијата ќе учествуваат и белгиските и словенечкиот копродуцент. Тие ќе го промовираат филмот како свој производ на својот штанд. Презентацијата во Кан овој пат ќе биде поскромна, зашто направивме голема презентација во Берлин и во случајов, агентите се фокусираат на продажба на филмот зашто филмската јавност веќе има слушнато за нашиот филм. Селекцијата во која се наоѓаме „Асид“ се фокусира токму на подобра дистрибуција ...
  | | веќе видена | слични

  Штрковите бараат спас

  МЗТ мора да ја победи Струмица, ако сака мајсторка за финале

  МЗТ ФОН Универзитет на свој терен мора да ја победи Струмица 2005 во вечерашниот кошаркарски дуел (19 часот, МТВ-пренос) ако сака да си ја продолжи сезоната барем уште за неколку дена. Од друга страна, струмичани со триумф во Скопје ќе дојдат до својата трета победа во полуфиналето и втора сезона по ред ќе станат финалисти. Вечерашната пресметка ќе се разликува од претходните по неколку работи. Прво, сега веќе едниот тим нема право на пораз, кај „чушкарите“ по суспензијата од две средби ќе се врати крилниот центар Дамир Латовиќ, што треба да биде големо засилување за првакот, а МЗТ ФОН ќе ја има поддршката од трибините. „Штрковите“ сезонава ги добија сите шест меча кога салата „Јане Сандански“ беше празна. Струмичани сезонава еднаш се радуваа на гостување против МЗТ ФОН и тоа со убедливи 50 поени разлика. МЗТ славеше по еднаш во регуларниот дел и плејофот. Ако триумфираат гостите, тогаш со 3-1 ќе се ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија првпат ќе се претстави во Кан со долгометражен филм, со „Јас сум од Титов Велес“ на Митевска

  Сунчица Уневска

  Денеска со бразилско-канадскиот филм „Слепило“ на Фернандо Меирелес ќе се отвори 61. Кански филмски фестивал. Годинава во Кан за „Златна палма“ ќе се борат 22 филма меѓу кои се голем број поранешни лауреати, како: Клинт Иствуд, Вим Вендерс, браќата Жан Пјер и Лик Дарден, Атом Егојан, Стивен Содерберг. Жирито ќе го предводи Шен Пен, а годинешниот фестивал ќе биде во знакот на 1968, кога претставниците на новиот француски бран го прекинаа 21. фестивал во знак на солидарност со социјалните нереди во земјата.

  Меирелес, авторот што ќе го означи стартот годинава, е еден од најинтересните бразилски автори кој го освои светот со својот жесток и вознемирувачки филм „Божјиот град“, со кој освои четири номинации за „Оскар“. Успехот го повтори, иако далеку од оној за „Божјиот град“, со филмот „Грижлив градинар“ кога повторно доби четири номинации, но еден „Оскар“ и освои ...
  | | веќе видена | слични

  Обвинет за убиство починал, судењето без разврска

  Судскиот процес за убиството на скопјанецот Вукашин Каевски (57) е запрен откако неодамна починал Ефтим Медарски (54) од Скопје, единствениот обвинет за злосторството. Судијата во основниот суд во Велес, Илија Танев, по добивањето на изводот од книгата на умрените од СВР Скопје, го запре процесот, кој беше во фаза на главен претрес и сослушување на сведоците, па остана без судска разврска.Убиството и судскиот процес предизвикаа голем интерес бидејќи сведоци беа многу златари, луѓе-авантуристи, па и странци, чија страст била потрагата по изгубено богатство низ Македонија. Според обвинението, Медарски го убил Каевски на 5 август 2006 во автомобил „пежо“, каде што подоцна биле најдени неколку капки крв, од кои форензичарите со ДНК-анализа утврдиле дека му припаѓаат на Каевски. Тој седел на совозачкото место, а бил убиен со пиштол М-70 7,65 мм, кој потоа бил пронајден во домот на Медарски. Телото на убиениот со автомобилот било однесено во реонот на ...
  | | веќе видена | слични

  Велешки ученици произведуваат детергенти

  Течен сапун, течен детергент за миење садови и раствор за чистење стакло се трите нови производи што вчера ги промовираа средношколците од Хемиското училиште „Димитрие Чупоски“ во Велес. Со тоа учениците го зголемија асортиманот на производи од својата реална компанија „Хем-ко“. Со овие хигиенски средства ја дополнивме нашата палета на производи. Со петте производи, дело на учениците, го освојуваме пазарот во градот и земјава. Очекуваме, пред се , училиштата во Македонија да ги прифатат нашите производи, бидејќи тие имаат одлична цена и проверен квалитет. Преку работата во оваа реална компанија, учениците ги подобруваат својата вештина и пракса, учат како да водат сопствен бизнис во иднина, кога ќе го завршат школувањето - вели Маја Хеско, директорка на училиштето. Во реалната компанија се вклучени ученици од прва до четврта година. Досега тие произведуваа дестилирана вода и солна киселина за домаќинството, кои купувачите одлично ги прифатија.
  | | веќе видена | слични

  Владимир Тевчев

  Димитрије Мики Аксентијевиќ, српски бизнисмен кој живее во Швајцарија и е еден од сопствениците на компанијата „Минеко“, која се промовираше за нов сопственик на велешката топилница, е осомничен за финансиски малверзации во Босна и Херцеговина, дознава „Време“. Нашите извори тврдат дека неговата компанија го купила, а потоа и го довела до банкрот рудникот за олово и цинк „Сасе“ од Сребреница, за што бил осомничен и поранешниот премиер на Република Српска.
  Името на Аксентијевиќ се врзува со фирмата „Инвестас“, поранешен сопственик на велешката топилница. Тогашниот менаџер тврдеше дека зад оваа фирма стои швајцарскиот гигант во обоената металургија „Гленкор“, кој во меѓународни размери е познат по сомнителни зделки, велат нашите извори. Аксентијевиќ, во тоа време работел за „Гленкор“. „Минеко“, пак, е мнозински сопственик и на „Фиделинка“ од Суботица, една од најголемите прехранбени компании во Србија, чиишто акции на берзата во последно време вртоглаво паѓаат. Велешкиот суд ...
  | | веќе видена | слични

  Четириесет и осумгодишен скопјанец на 30 април, на граничниот премин Богородица, сакал да пренесе 24.545 килограми цигари, со што ќе го оштетел државниот буџет за 39.238.187 денари. Скопјанецот И. В. е осомничен дека сторил кривично дело при увоз на два контејнери цигари од марката „карелија“, чијшто увоз претходно не го најавил, ниту на граничниот премин ги пријавил цигарите за да ја плати акцизата. Во товарниот лист било наведено дека цигарите се наменети за струмичката фирма „Нави-пром“, чиишто директори изјавиле дека не порачале таков вид акцизна стока и дека немаат никаква врска со увезените 25 тони „карелија“. Царинската служба ја запленила акцизната стока, а СВР Велес поднел посебен извештај против И.В..
  | | веќе видена | слични