Вашингтон

  во

  Кошаркарската репрезентација денеска заминува на ЕП во Полска Мејси ќе ги брани боите на Македонија Натурализираниот Џеремаја Мејси ќе ги брани боите на македонската репрезентација на Европското првенство што в понеделник започнува во Полска. Селекторот на националниот тим Јовица Арсиќ долго се двоумеше помеѓу Мејси и и неговиот сонародник Дариус Вашингтон, но на крајот одлучи дека за тимот во моментов е попотребен крилниот центар Мејси кој во подготовките се покажа како одлично напаѓачко оружје. Синоќа селекторот требаше да одлучи кој нема да настапи во Познан, чекајќи ја разврската на здравствената ситуација со Дарко Соколов. Тој полека ја санираше повредата и ако се биде во ред, тој ќе има загарантирано место на ЕП, а настапот ќе го пропушти Александар Димитровски. Вечерва со чартер-лет македонската експедиција заминува за Познан, а утре ќе го одржи единствениот тренинг пред натпреварот со Грција в понеделник (16.30 ч.). - Формата е задоволителна за добри резултати. Направивме комплетен скаутинг на ...
  | | веќе видена | слични

  По укинувањето на првостепената пресуда за исплата на 200 милиони евра, директорот на ЕЛЕМ Влатко Чингоски вели Не сум рекол дека ќе дадам оставка Ге­не­рал­ни­от директор на ЕЛЕМ Влатко Чингоски вчера изјави дека судскиот процес про­тив ЕВН ќе продолжи, а Владата е таа што треба да утврди дали тој е одговорен ЕЛЕМ нема да ја повлече тужбата за наплата на старите побарувања од "ЕВН Ма­ке­до­ни­ја", откако Апелациониот суд ја укина одлуката на Основен суд Скопје 2, според која ЕВН требаше на ЕЛЕМ да му исплати околу 200 милиони евра, потврди вчера за "Вест" Влат­ко Чингоски, генерален директор на ЕЛЕМ. Чингоски се изјасни дека иако сe уш­те ја нема видено одлуката на Апелација, нема причина да се откажат од по­ба­ру­ва­ње­то и дека процесот ќе продолжи пред Основниот суд Скопје 2, согласно од­лу­ка­та на Апелациониот суд судењето да се повтори. Пре­су­да­та "ЕВН Македонија" на ЕЛЕМ да му исплати околу 200 милиони евра беше по­вод за австриски ЕВН да поднесе тужба против Македонија пред Арбитражниот суд во ...
  | | веќе видена | слични

  Не би коментирале ништо. Ваков е одговорот на Владата, на ЕВН и на ЕЛЕМ по одлуката на Апелациониот суд да се врати на повторно судење случајот со кој ЕЛЕМ бараше 200 милион евра од ЕВН, за ненаплатени побарувања од 1995 до 2004 година. Првостепениот суд пред неколку месеци пресуди во полза на ЕЛЕМ, што предизвика лавина реакции на дел од амбасадорите во земјава. По вчерашната одлука на Апелациониот суд, кој констатирал низа неправилности за текот на судскиот процес, молчат сите. Сега постапката оди повторно од почетокот. Во пресудата на Апелациониот суд до која дојде нашиот весник се вели дека наодите на првостепениот суд се контрадикторни и не е јасно од каде судот утврдил дека долгот на ЕВН кон ЕЛЕМ изнесува 5 милијарди денари. Првостепениот суд не ги ценел доказите со кои располагал, смета Апелациониот суд. Токму судските спор меѓу двете енергетски компании беше причина Австријците да поднесат тужба против Република Македонија пред меѓународниот арбитражен суд во Вашингтон. Како што дознаваме, во судот ...
  | | веќе видена | слични

  Мејси во Полска, Вашингтон отпадна Кошаркарите вечерва со голем оптимизам патуваат на Европското првенство Наум Котевски „Мејси оди во Полска, а Вашингтон отпаѓа“, го откри решението на главната дилема селекторот Јовица Арсиќ на последното дружења на известувачите со кошаркарските репрезентативци во салонот на „Макаутостар“, пред нивното вечерашно заминување на евробаксетот во Полска. Ваквата одлука на Арсиќ значи дека ќе бидеме посилни на крилната позиција и во рекетот на сметка на надворешната линија, каде сега поголем товар треба да падне врз Димитар Мираковски. Новиот играч на Работнички е наполно свесен за својата битна улога и не бега од таа одговорност. „Јасно е дека неиграњето на Вашингтон отвора простор во бековската линија. Можам само да ветам дека ќе направам се да и помогнам на репрезентацијата, особено на Врбица Стефанов“, порача Мираковски. Да потсетиме покрај него и Мејси во авионот за Полска ќе бидат и Врбица Стефанов, Гечевски, Самарџиски, Антиќ, Тасовски, Димитровски, Д.Стојановски, ...
  | | веќе видена | слични

  Арсиќ го отпиша Вашингтон Селекторот на Македонската кошаркарска репрезентација Јовица Арсиќ, еден ден пред заминувањето за Полска ја разреши првата дилема. Од поширокиот список од 14 кошаркари отпадна Дариус Вашингтон, но тој ќе патува за Познањ да ги следи настапите на соиграчите на Европското првенство. Втората дилема ќе биде разрешена по пристигнувањето во Полска, а како стојат работите најверојатно тоа ќе биде Соколов кој се уште ја нема целосно залечено повредата на ногата. Во доцните вечерни часови, со специјален лет, за Полска ќе отпатуваат овие кошаркари: В. Стефанов, Мираковски, Димитровски, Соколов, В. Стојановски, Тасовски, Гечевски, Антиќ, Блажевски, Самарциски, Д. Стојановски, Р. Стефанов, Мејси и Вашингтон. Експедицијата ќе брои 24 лица од кои 18 ќе бидат на товар на ФИБА Европа, а за преостанатите Кошаркарската федерација на Македонија ќе ги покрие трошоците.
  | | веќе видена | слични

  ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО КОШАРКА ЗА МАЖИ (7-20 СЕПТЕМВРИ) Оптимизмот не ги напушта црвено-жолтите Формата на екипата е на задоволително ниво. Овој тим може да одигра уште подобро. Некој посебен скаутинг на противниците во групата немаме правено. Имаме гледано некои натпревари на противниците и сметам дека можеме да се носиме рамноправно со сите нив, вели селекторот Јовица Арсиќ Кошаркарската репрезентација на Македонија која го заокружи циклусот на тренинзи и контролки (вкупно 11 од кои 6 победи и 5 порази) за претстојното Европско првенство(-20 септември) вчера ја имаше последната средба со новинарите пред вечерашното заминување за Познањ, каде ќе ги игра натпреварите во групата А со Грција, Израел и Хрватска. На средбата беа присутни сите играчи и членови на стручниот штаб. Единствено недостасуваше натурализираниот Македонец Вашингтон (дали во прашање е револт поради тоа што одпадна од тесниот круг за Полска или станува збор за нешто друго , останува да видиме). Играчите и стручниот штаб не го криеја ...
  | | веќе видена | слични

  Арсиќ ќе го скрои списокот во Познањ Последниот кандидат за тимот зависи од тоа дали Соколов ќе ја санира повредата, додека пак од двајцата натурализирани Македонци предност доби Мејси Македонската кошаркарска репрезентација вечерва заминува за Познањ, каде што в понеделник стартува на завршницата од Европско првенство во Полска. Селекторот Јовица Арсиќ во последен момент ќе одлучи кој ќе биде последниот кандидат од оние што тренираа, а нема да игра на ЕП. Ако Дарко Соколов не ја санира повредата, тогаш тој ќе биде прекуброен. Од двајцата Американци, на евро-шампионатот ќе игра Џеремаја Мејси. Тој беше попотребен во ситуација кога во тимот има само тројца високи играчи, додека на бековската линија сме нешто пополнети. Мираковски партнер на Стефанов По откажувањето на повредениот Владо Илиевски и отпаѓањето на Дариус Вашингтон, голем товар на бековската позиција ќе треба да преземе Димитар Мираковски како партнер на капитенот Врбица Стефанов. - Максимално сме подготвени за првенството, екипата е мотивирана. ...
  | | веќе видена | слични

  Банкарските бонуси под лупа Велика Британија, Франција и Германија побараа од сите земји-членки на групата Г-20, задолжително да усвојат „обврзувачки правила“ за регулирање на тоа како се однесуваат во иднина банките Британскиот премиер Гордон Браун, францускиот претседател Никола Саркози и германскиот канцелар Ангела Меркел, во заедничко писмо, побараа да се усвојат мерки за однесувањето на банките, јави дописникот на МИА од Лондон. Тројцата европски лидери побараа од сите земји членки на групата Г-20 задолжително да усвојат „обврзувачки правила“ за регулирање на тоа како се однесуваат во иднина банките. Тие се согласија да се истражуваат начините за спречување на банкарските бонуси и премии и за оневозможување од избувнувањето на уште една финансиска криза како онаа во минатата есен која се закани со банкарско-финансиски крах од глобални размери. Групата Г-20 се среќава подоцна во текот на овој месец, во американскиот град Питсбург, за уште еднаш да расправа за состојбите на светската економија. Се ...
  | | веќе видена | слични

  ЕВН должи, спорна сумата За Апелацискиот суд било спорно како граѓанскиот суд утврдил колку точно ЕЛЕМ бара долг од ЕВН кога австриската фирма не доставила целосна документација За скопскиот Апелациски суд не е спорно дали ЕВН му должи на ЕЛЕМ, туку - колкав е долгот. Вака правни кругови ја толкуваат одлуката на скопскиот апелациски суд, кој ја укинал пресудата на Основниот суд Скопје 2 со која ЕВН требаше да му плати 160 милиони евра на ЕЛЕМ како долг за стари ненаплатени побарувања од пред приватизацијата на поранешното ЕСМ оти оценил дека образложението на првостепениот суд не било доволно јасно, дека не биле дадени доволно образложени причини за фактите зошто таа била донесена и „од причина што од доказите изведени во постапката не произлегува таков заклучок каков што дал првостепениот суд“. Ова го пишува во одлуката на скопска апелација, донесена на 1 септември, која експресно беше објавена на интернет-страницата на Судот. Предметот ќе му биде вратен на граѓанскиот суд на повторно одлучување, со ...
  | | веќе видена | слични

  Мирко Трајановски Сериозни забелешки на Апелацискиот суд за пресудата на Основниот суд Скопје 2 ЕВН Македонија да и исплати на државната компанија ЕЛЕМ околу 160 милиони евра. Во образложението на Апелација за укинувањето на првостепената пресуда стои дека таа била нејасна, неразбирлива и дека нема доволно причини врз основа на кои е донесена. Првостепениот суд не ги ценел доказите со кои располагал и не е јасно како утврдил дека долгот на ЕВН Македонија кон ЕЛЕМ изнесува речиси шест милијарди денари, се вели во образложението. Предметот веќе е вратен кај првостепениот суд, кој сега има рок од 45 дена да закаже рочиште за повторување на постапката. При тоа е обврзан да ги земе предвид укажувањатана апелациските судии. Од ЕЛЕМ и од ЕВН засега молчат. Нема да ја коментираат одлуката на Апелацискиот Суд додека не ја добијат и не ги разгледаат детаљите. Ниту од Владата денеска не сакаа да навлегуваат во судскиот процес кој предизвика остри критики од дел од амбасадорите на европските земји во Македонија и ...
  | | веќе видена | слични

  Пресудата е нејасна, неразбирлива, нема доволно образложени причини за решителните факти, а фактичката состојба останала нецелосно и погрешно утврдена. Ова стои во решението на Апелациониот суд, со кое се поништи одлуката на скопскиот основен суд – АД ЕВН да му плати на ЕЛЕМ 200 милиони евра поради непочитување на анекс договорот. Во решението на апелација се констатирало дека ЕВН навистина го оневозможувала утврдувањето на точната сума на побарувањата. Оттука за апелациониот суд е нејасно како тогаш основниот суд утврдил колкава сума пари треба да плати ЕВН на ЕЛЕМ. Второ се забележува затоа што судот не дозволил сослушување на сведоците меѓу кои и потписниците на Анекс договорот. Третата грешка која се посочува кај основниот суд е затоа што не прифатил како доказ материјал за отстапени побарувања снимени на ЦД иако со закон за парнична постапка тоа е дозволено. Од Владата велат дека не коментираат судски одлуки. Опозицијата забележува дека како голем проблем сега останува Тужбата што ЕВН ја поднесе пред ...
  | | веќе видена | слични

  Одлуката на основниот суд со која ЕВН требаше на ЕЛЕМ да му плати 200 милиони евра за апелациониот суд е нејасна, неразбирлива и не се засновала на факти. Случајот се враќа на повторно судење. ~Првостепениот суд не ги ценел доказите со кои располагал, а се од значење за утврдување на релеватните факти – констатираат од апелација во образложение на своето решение за поништување на одлуката на основиот суд. Се открива дека во судското рочиште меѓу ЕЛЕМ и ЕВН не биле земани предвид податоци што ги нудели австриците ниту пак било сослушувани сведоци кои тие ги нуделе. Иако оваа одлука Апелциониот суд напладне ја објави и на својата интернет страна ЕВН и ЕЛЕМ одбија да дадат каков било коментар со толкување дека сеуште чекаат да ја добијат. Остана недостапен и директорот на ЕЛЕМ Чинговски да објасни дали останува на ставот дека ќе си поднесе оставка доколку Апелација ја поништи одлуката. Дали одговорност од него ќе бара и Владата, одбија да одговорат и вицепремиерот за економски прашања Пешевси и премиерот ...
  | | веќе видена | слични

  Ставот на владата за одлуката на Апелациониот суд утре ќе го презентираат министерот Бесими и вицепремиерот Пешевски. Апелациониот суд во пресудата објавена на службената интернет страница оценува дека дека одлуката на Основниот Суд Скопје  2, за случајот ЕЛЕМ против - ЕВН, не е целосно јасна. Според Апелациониот суд  не се дадени доволно аргументи врз основа на кои докази се темели ппрвостепената пресуда со која австриската компанија треба да му исплати долг на ЕЛЕМ во вредност од 220 милиони евра. Апелациониот суд го оспорува и судското вештачење, оценувајќи дека тоа е контрадикторно и утврдил пропусти во постапката со тоа што првостепениот суд не ги прифатил материјалниет докази ма ЕВН доставени во електронска форма, снимени на це-де. Од Владата изјавија дека се уште не ја добиле одлуката на Апелациониот Суд и најавија дека ставот ќе го презентираат утре министерот за економија Фатмир Бесими и вицепремиерот Владимир Пешевски. „Владата на Република македонија како прво се уште ја нема добиено судската ...
  | | веќе видена | слични

  Пресудата на Основниот суд  е контрадикторна и нејасна Контрадикторна, нејасна и без доволно образложени факти. Вака апелациониот суд ја оценил пресудата на Основниот суд со која ЕВН на ЕЛЕМ требаше да му исплати 200 милиони евра. Апелација во вторникот ја укина пресудата прифаќајќи ја жалбата на ЕВН. Повисокиот суд смета дека првостепениот суд направил суштествени повреди на одредбите на парничната постапката. „Првостепениот суд не ги ценел доказите со кои располагал, а се од значење за утврдување на релевантните факти“, стои во одлуката. Апелација забележува дека не биле прифатени докази и сведоци кои биле предложени од ЕВН и затоа спорот го враќа на повторно судење. Двете инволвирани компании денеска не ја коментираат одлуката на второстепениот суд. И ЕЛЕМ и ЕВН со ист одговор, се уште ја немаат добиено судската одлука и не можат да ја коментираат. Владата исто така не ја коментира одлуката. - Во секој случај Владата не навлегува во коментари на судски одлуки, бидејќи се работи за спор меѓу две ...
  | | веќе видена | слични

  Магазинот Форбс објави листа на највредните спортски клубови на светот, на која челната позиција и понатаму ја завзема Манчестер Јунајтед, чија вредност е проценета на 1.87 милијарди долари. Втор на листата е НФЛ лигашот Далас Каубојс чија вредност се проценува на 1.65 милијарди долари, додека на третото место се Вашингтон Редскинси со 1.55 милијарди долари. Зад нив следат Њујорк Јенкис со 1.5 милијарди, Њу Ингланд Петриотси со 1.36, Реал Мадрид 1.35, Арсенал 1.2, Њујорк Џајантс 1.18, Њујорк Џетс 1.17 и Хјустон Тексанс чија вредност е проценета на 1.15 милијарди долари.
  | | веќе видена | слични

  Кошаркарската репрезентација на Македонија денеска во салонот на МакАутоСтар ја одржа последната прес конференција и коктел пред патувањето на Евробаскетот во Полска. Комплетната експедиција на кошаркарската репрезентација на Македонија, денеска присуствуваше на дружење и коктел со медиумите, организиран од Митсубиши Моторс, еден од главните спонзори на КФМ. Раководството на националната кошаркарска куќа, заедно со играчите изразија благодарност до сите кои на било каков начин помогнаа да се реализира подготвителна програма во пресрет на континеталниот собир. Видлива беше позитивната атмосфера во репрезентацијата, а потенцирано беше дека на Евробаскетот патуваме максимално подготвени. Посебен акцент се става на в понеделник против Грција, кој стартува од 16:30 часот, а може да биде и пресуден за пласман во следната фаза. Македоснката експедиција во Познањ патува со примарна цел обезбедување пласман во следната фаза. Иако се очекуваше, селекторот на репрезентација, Јовица Арсиќ не го објави конечниот ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Апелациониот суд Јордан Митриновски во изјава за Дојче веле потврди дека пресудата на понискиот суд е прогласена за неважечка поради бројни пропусти во постапката. “Точно се лоцирани сите повреди и неутврдените факти, за жал, судот пропуштил да изврши увид во приложените докази кои имале суштествено значење за предметниот спор“, вели Митриновски. Спор за кој е заинтересиран и Брисел Станува збор за судскиот спор помеѓу државните електрани и ЕВН кој создаде нервоза на релација Скопје-Брисел. Меѓународната заедница го оцени процесот како контроверзен со многу неправилности и предупреди дека овој случај може да биде темна дамка на македонскиот евроинтегративен пат. Странските амбасадори во Македонија во повеќе наврати кај властите во Скопје, но и јавно лобираа за подобар третман на ЕВН како странски инвеститор. Европретставникот Ерван Фуере бараше расчистување на случајот.  „Независноста на судството е особено важно и ние сме загрижени околу развојот на случувањата со ЕВН, поради пораката ...
  | | веќе видена | слични

  Селекторот Арсиќ ја анализира играта на противниците за ЕП Израел има најтенка клупа Стручниот штаб на синоќешниот тренинг требаше да го дефинира конечниот список на 12 кошаркари кои ќе настапат на Европското првенство, а полека се привршуваат анализите на противниците. Селекторот Јовица Арсиќ призна дека има тешка задача да се одлучи за списокот, зашто се уште се анализираат снимките од контролните натпревари на нашите противници и во зависност од тоа каква игра ќе се гради, ќе се реши за еден од двајцата Американци, Џеремаја Мејси или Дариус Вашингтон. - Ги имаме сите снимки од нашите противници. Штом се дојдени на Евробаскетот, значи се навистина квалитетни. Грција е променета, но не поради тоа што не играат Папалукас и Дијамантидис, туку поради новиот литвански селектор. Се гледа дека им фали Дијамантидис во некои напаѓачки акции, но нивниот состав, иако подмладен, има играчи кои настапуваат во Евролигата. Хрватска ни е добро позната, таа ќе атакува на медал и има извонредни поединци. Израел гради игра ...
  | | веќе видена | слични

  Селекторот се уште калкулира со списокот Соколов го сопира Арсиќ Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Јовица Арсиќ се уште е во дилема со кои 12 кошаркари ќе им се спротивстави на Грција, Израел и на Хрватска на Европското првенство во Полска. Главоболките на Арсиќ му ги задава повредениот Дарко Соколов за кого не се знае дали ќе биде во можност да настапи во Полска, поради што во комбинација за континенталниот шампионат се и двајцата Американци со македонски пасош, Џеремаја Мејси и Дариус Вашингтон. Мејси е прв избор на стручниот штаб и според тоа би требало тој да биде сигурен патник за Полска, бидејќи неговиот стаж во репрезентацијата е подолг од тој на Вашингтон. Доколку Соколов не биде во можност, тогаш шансите Вашингтон да биде во ростерот се зголемуваат. Токму поради таа дилема, Арсиќ планира до последен момент да го чека развојот на настаните со повредата на скочниот зглоб на Соколов и поради тоа не го објавува конечниот список. - Рокот за пријавување на конечниот список истекува ...
  | | веќе видена | слични

  Во ЕЛЕМ велат дека нема да коментираат и оти ќе ја почитуваат одлуката на повисокиот суд. За следните чекори ќе решаваат откако официјално ќе ја добијат. Засега без коментар е и ЕВН - Македонија. Дел од електронските медиуми повикувајќи се на изјава на претседателот на Апелацискиот суд Јордан Митриновски, вчера објавија дека е укината првостепената пресуда. Со одлуката, која била донесена во понеделникот, постапката се враќа во првостепениот суд, а деталите за пресудата треба да бидат објавени наредните денови. ЕВН поради овој случај поднесе тужба против Македонија пред Меѓународна арбитража во Вашингтон. Во ЕЛЕМ велат дека нема да коментираат и оти ќе ја почитуваат одлуката на повисокиот суд. За следните чекори ќе решаваат откако официјално ќе ја добијат. Засега без коментар е и ЕВН - Македонија. Дел од електронските медиуми повикувајќи се на изјава на претседателот на Апелацискиот суд Јордан Митриновски, вчера објавија дека е укината првостепената пресуда. Со ...
  | | веќе видена | слични