Валенсија

  во

  Откако останаа со празни раце во ЛШ, вниманието во Шпанија и Англија е завртено кон вечерашното финале во Лига Европа Атлетико Мадрид и Фулам дојдоа во ситуација да се борат за шпанската и за англиската фудбалска гордост. Тоа е така затоа што гигантите како Барселона, Реал М., Манчестер Ј., Челзи, Арсенал колабираа во Лигата на шампионите, па сега сакале, или не, вниманието на фудбалската јавност во овие две земји е фокусирано на вечерашното финале од Лига Европа, што ќе одигра во Хамбург. Добро, титулата во ова натпреварување има своја чар, но ќе се согласите ништо не може да се спореди со Лигата на шампионите. Како и да е, Атлетико М. и Фулам многу, многу не се замараат со тоа, веројатно и поради тоа што и самите се свесни дека местото им е токму тука - во вториот ешалон. Имено, Атлетико Мадрид никако да стане добар и фаворизиран тим, барем и на хартија пред некој посериозен натпревар, иако на таа иста хартија стојат индивидуални имиња како Серџо Агуеро, Диего Форлан, Симао, Хозе Антонио Рејес, па ...
  сите 46 | | | веќе видена

  Лекувањето на нивните повреди тече според планот и двајцата ќе бидат подготвени за настап во Јужна Африка Селекторот на репрезентацијата на Шпанија, Винсенте дел Боске го објави поширокиот список на играчи на кои смета за претстојното Светско првенство во Јужна Африка (11 јуни - 11 јули). Предводникот на актуелниот европски првак и еден од главните фаворити за светската тиула одбра 30 фудбалери од кои ќе одреди 23 патници за ЈАР. Меѓу избраните фудбалери се и повредните Фернандо Торес и Сеск Фабрегас за кои "црвената фурија" ги извести навивачите дека нивното заздравување тече според планот и двајцата ќе бидат подготвени за настап на Мундијалот. Напаѓачот на Ливерпул поради повреда на коленото ги пропушти неколкуте последни натпревари во сезоната, а плејмејкерот на Арсенал ја скрши ногата при изведување пенал на средбата во Лигата на шампиони против Барселона. Дел Боске ќе смета и на Хесос Навас, кој изјави дека ја напушта репрезентацијата поради напад на паника, а меѓу повиканите се и првотимците на ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Селекторот на репрезентацијата на Португалија, Карлош Кеирош, пријави само 24 играчи за состав на тимот на претстојниот Мундијал, иако има право на 30 и до 1 јуни ќе може да избрише само еден фудбалер. На списокот е и одбранбениот играч на Реал (М), Пепе, кој се уште заздаравува од повреда и не се знае дали ќе може да игра. На списокот се: Голмани: Бето (Порто), Фернандес (Ираклис), Едуардо (Брага); Одбрана: Дуда (Малага), Мигел (Валенсија), П. Фереира (Челзи), Р. Карвалјо (Челзи), Б. Алвеш (Порто), Роландо (Порто), Пепе (Реал М.), Ж. Кастро (Депортиво), Р. Кастро (Лил), Коентрао (Бенфика); Среден ред: Мендеш (Спортинг Л.), Тиаго (Атлетико М.), Деко (Челзи), Мејрелеш (Порто); Напад: К. Роналдо (Реал М.), Симао (Атлетико М.), Дани (Зенит), Лиедсон (Спортинг Л.), Нани (Манчестер Ј.), Алмеида (Вердер).
  | | веќе видена

  Шпанскиот Атлетико (М) важи за благ фаворит на хартија против лондонскиот тим во финалето на новиот формат на ова натпреварување Кој тим ќе биде запаметен како најдобар во првото издание од УЕФА Евро лига ќе дознаеме вечерва по одигрувањето на финалниот натпревар во Хамбург (20.45 ч.) во кој главните улоги ќе ги имаат фудбалерите на Атлетико (М) и Фулам. Шпанскиот преставник важи за благ фаворит на хартија, најмногу поради интернационалниот двоец во напаѓачката линија, Диего Форлан - Серџо Агуеро. За разлика од "јорганџиите", кои сите надежи ги полагаат во офанзивната игра, англискиот премиерлигаш шансата за историски успех ја гледа во дефанзивата и секогаш расположениот крилен напаѓач, репрезентативецот на Ирска, Демјан Даф. На патот до финалето во Хамбург, Атлетико (М) успеа да ги елиминира Ливерпул и Валенсија, додека Фулам беше подобра од Хамбургер, Волфсбург, Јувентус и Шахтјор.- Шанса да го освоиме пехарот, да бидеме најдобри во ова натпреварување и шанса во сенка да го ставиме нашиот голем градски ...
  сите 46 | | | веќе видена

  ФУДБАЛ - ЕВРОПСКА ЛИГА, ФИНАЛЕ Вечерва (20.45 ч.) во Хамбург, англискиот премиерлигаш ќе игра за својот прв трофеј, а подзаборавениот шпански великан во петтиот обид ќе брка втор трофеј Фулам вечерва (20.45 ч.) во финалето од Европската лига во Хамбург ќе игра за својот прв трофеј во 131-годишната клупска историја. Противник на патот кон целта ќе му биде подзаборавениот шпански великан Атлетико Мадрид. Англиско-шпанската пресметка ги враќа спомените од финалето во УЕФА купот од 2006 година, кога Севилја со 4-0 го декласира Мидлсбро. Англискиот претставник Фулам признава дека во новиот дуел со шпанскиот противник Атлетико Мадрид влегува како аутсајдер поради поголемото искуство на противникот.- Во дуелите со Шахтер, Јувентус, Волфсбург и Хамбургер победивме, иако ни беше доделена аутсајдерската улога. Не гледам зошто да не сме третирани така и во финалето - изјави Џонатан Грининг, офанзивецот на лондончани, трудејќи се да го ослободи својот тим од притисокот пред големата вечер за клубот. Фулам ја знае ...
  сите 46 | | | веќе видена

  Лионел Меси верува дека Давид Виља одлично ќе се вклопи во тимот на Барселона а напаѓачот на Валенсија признава дека секој посакува да игра покрај Меси Двајцата фудбалери денеска се појавија на промотивна средна на Adidas и медиумите беа желни да дознаат нешто повеќе за иднината на Давид Виља, кој силно се поврзува со преселба во Барселона. Се верува дека Каталонците веќе имаат вербален договор со Валенсија и претседателот на Барса, Хоан Лапорта посакува да го објави ангажманот на напаѓачот уште следната недела. Утрово медиумите го посочија датумот 19 мај како момент кога Лапорта, кој е на претседателската функција до 30 јуни, на фановите на Барса ќе им даде подарок во името на Давид Виља. “Давид Виља одлично ќе се вклопи во системот на Барселона бидејќи се работи за фудбалер со одличен квалитет.” – рече Меси. Медиумите силно го критикуваат Златан Ибрахимович но Меси застана во одбрана на својот колега од нападот: “Ибра имаше добра сезона, бројките го посочуваат тоа. Тој беше добар играч за тимот и во ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Шпанските медиуми објавуваат информација според која Барселона и Валенсија постигнале договор за трансфер на напаѓачот на тимот од Местаља, Давид Виља. Двете страни не сакаат уште јавно да говорат за тоа, а официјализацијата на трансферот се очекува во текот на јули. Според анонимни извори Валенсија ја прифатила понудата на Барселона од 40 милиони евра додека Виља личните услови за трансферот ги договорил уште многу одамна.Виља на Ноу Камп требаше да се пресели уште минатото лето, но тој сепак реши сезоната да ја мине во дресот на Валенсија.
  сите 10 | | | веќе видена

  Според информациите кои доаѓаат од англискиот таблоид Дејли Мирор, новиот англиски шампион е заинтересиран за младиот играч на Атлетик Билбао, Чави Мартинес. По се изгледа веќе заврши славјето кај лондончани па тие веднаш побрзаа да почнат со составување на таргет цели за наредната сезона, според истоимениот извор Челзи ќе треба да плати 15 милиони фунти доколку сакаат талентираниот фудбалер да го облече синиот дрес на лондончани. Сепак, англискиот шампион не е сам во трката по Мартинес, за играчот на Атлетик е заинтересиран и мадридскиот гигант Реал. Мартинес беше поврзуван и со трансфер во Ливерпул па сеуште е нејасно каде тој ќе ја продолжи својата кариера. Во исто време англиските медиуми се преполни со шпекулации околу евентуалниот трансфер на крилото на Валенсија, Пабло Ернандес во тимот на Роман Абрамовиќ.
  | | веќе видена | слични

  Оскар Табарез, селекторот на фудбалската репрезентација на Уругвај, го објави поширокиот список со имињата на 26 фудбалери на чии услуги ќе смета за Светскотп рвенство во Јужна Африка. На списокот се наоѓаат: Голмани: Муслера (Лацио), Кастиљо (Депортиво Кали), Силва (Дефенсор Спортинг) Одбрана: Лугано (Фенербахче), Годин (Виљареал), Скоти (Коло Коло), Фусиле (Порто), Касерес (Јувентус), Викторино (Универсидад де Чиле), Максимилијано Переира (Бенфика) Среден ред: Гаргано (Наполи), Риос (Пењарол), Егурен (АИК), Перез (Монако), Алваро Переира (Порто), Алваро Фернандез (Универсидад де Чиле), Родригез (Ривер Плата), Алваро Гонзалес (Национал), Игнасио Гонзалес (Валенсија) Напад: Луис Суарез (Ајакс), Форлан (Атлетико Мадрид), Абреу (Ботафого), Кавани (Палермо), Мартинез (Катанија), Себастијан Фернандез (Банфилд).
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на португласката репрезентација Карлос Кеирош го соопшти прелиминарниот список со имињата на играчи кои ќе конкурираат за место во тимот на претстојниот Мундијал. Интересно е Кеирош се одлучи да пријави само 24 фудбалери иако имаше право на 30 и до први јуни ќе мора од списокот да прецрта само еден фудбалер. На спискокот се наоѓаат: Голмани: Едуардо (Брага), Даниел Фернандеш (Ираклис), Бето (Порто) Одбрана: Мигел Брито (Валенсија), Рикардо Коста (Лил), Паоло Фереира (Челзи), Рикардо Карваљо (Челзи), Бруно Алвеш (Порто), Роландо (Порто), Зе Цастро (Депортиво), Пепе (Реал Мадрид) Среден ред: Фабио Коентрао (Бенфика), Дуда (Малага), Мендеш (Спортинг), Тиаго (Атлетико Мадрид), Деко (Челзи), Раул Мирелеш (Порто), Мигел Велосо (Спортинг), Симао Саброса (Атлетико Мадрид), Дани (Зенит), Нани (Манчестер Јунајтед) Напад: Кристијано Роналдо (Реал Мадрид), Лиедсон (Спортинг), Хуго Алмеида (Вердер).
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на Португалија, Карлос Квеироз го објави прелиминарниот список од 24 фудбалери за мондијалот во Јужна Африка Квеироз првично најавуваше дека денеска (понеделник) тој ќе го објави конечниот список од 23 фудбалери за мондијалот во Јужна Африка. Но тој се реши да повика уште едно додатно име откако сака да го провери фитнесто на играчите во тренинг кампот кој започнува во петок. Најверојатно селекторот на Португалија сеуште нема јасна престава за фитнесот на Пепе, откако дефанзивецот на Реал Мадрид е надвор од теренот долго време и неодамна започна со лесен тренинг. Португалија која е во Групата Г, заедно со Бразил, Брегот на Слоновата Коска и Северна Кореја, својата авантура во Јужна Африка ќе ја започне на 15 јуни а до стартот на мондијалот ќе одиграат три пријателски натпревари со Кејп Верде (24 мај), Камерун (1 јуни) и Мозамбик (8 јуни). Квеироз ќе има можност до 1 јуни да се реши кој фудбалер ќе биде изоставен за СП 2010. Прелиминарниот список од 24 фудбалери на Португалија: Голмани: Едуардо ...
  | | веќе видена | слични

  Според медиумите од Шпанија, претседателот на Барселона, Хоан Лапорта сака следната недела да го соопшти ангажманот на Давид Виља Во последните неколку недели силно се шпекулира дека Давид Виља ќе биде нов фудбалер на Барселона откако Хоан Лапорта постигнал вербален договор со својот колега од таборот на Валенсија, Мануел Љоренте. И покрај тоа што ваквиот трансфер е сака да го потврди никој, медиумите од Шпанија велат дека напаѓачот е се поблиску до преселба на Камп Ноу. Marca и Sport утрово најавија дека Хоан Лапорта ќе го соопшти трансферот на Давид Виља веќе наредната недела, веднаш по завшувањето на сезоната во Шпанија. Двата весника велат дека Барселона и Валенсија ќе ги формализираат сите работи веднаш по последното коло и можно е уште на 19 мај Каталонците да го потврдат ангажманот на шпанскиот интернационалец, иако датумот не е фиксен и може да претрпи промени. Но преговорите помеѓу двете страни се одвиваат добро, двата клуба се на прилично иста бранова должина. Се шпекулира дека ...
  | | веќе видена | слични

  Иако до крајот на мандатот има само уште неколку недели, претседателот на Барселона, Жоан Лапорта најави дека во најкус можен рок ќе се обиде да потпише договори со фудбалерите кои имаат намера летово да се пристигнат на Ноу Камп. "Треба бргу да реагираме и веќе имав средба со спортскиот директор Чики Бегиристаин и тренерот Жозеп Гвардиола. Дојдовме до заедничка констатација дека со некои фудбалери треба веднаш да потпишеме договори", изјави Лапорта.Според досегашните написи по медиумите, листата на потенцијални засилувања е долга, но се очекува барем дел од нив да од следната сезона да го носат дресот на Барселона.Очигледно дека приоритет е Давид Виља од Валенсија, а на листата се и имињата на Давид Силва, Хуан Мата, Сеск Фабрегас, Франк Рибери и Андреј Аршавин.
  | | веќе видена | слични

  Покрај Фернандо Торес и Цеск Фабрегас, кои и покрај повредите кои ги мачеа изминатиот период ќе бидат подготвени за Мундијалот, селекторот на Шпанија, Висенте дел Боске на поширокиот список на кандидати за место во тимот на "црвената фурија" за претстојното Светско првенство стави уште 28 фудбалери. На списокот се наоѓаат: Голмани: Касиљас (Реал Мадрид), Де Геа (Атлетико Мадрид), Лопез (Виљареал), Реина (Ливерпул), Валдез (Барселона). Одбрана: Албиол (Реал Мадрид), Арбелоа (Реал Мадрид), Аспиликуета (Осасуна), Капдевиља (Виљарреал), Марчена (Валенсија), Пике (Барселона), Пујол (Барселона), Рамос (Реал Мадрид). Среден рер: Алонсо (Реал Мадрид), Бускетс (Барселона), Фабрегас (Арсенал), Иниеста (Барселона), Мартинез (Атлетик Билбао), Маркос Сена (Виљареал), Силва (Валенсија), Чави (Барселона). Напад: Казорла (Виљарреал), Навас (Севиља), Мата (Валенсија), Педро (Барселона), Гуиза (Фенербахче), Љоренте (Атлетик Билбао), Негредо (Севиља), Торес (Ливерпул), Виља (Валенсија).
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на Португалија, Карлос Квеироз го објави прелиминарниот список од 24 фудбалери за мондијалот во Јужна Африка Квеироз првично најавуваше дека денеска (понеделник) тој ќе го објави конечниот список од 23 фудбалери за мондијалот во Јужна Африка. Но тој се реши да повика уште едно додатно име откако сака да го провери фитнесто на играчите во тренинг кампот кој започнува во петок. Најверојатно селекторот на Португалија сеуште нема јасна престава за фитнесот на Пепе, откако дефанзивецот на Реал Мадрид е надвор од теренот долго време и неодамна започна со лесен тренинг. Португалија која е во Групата Г, заедно со Бразил, Брегот на Слоновата Коска и Северна Кореја, својата авантура во Јужна Африка ќе ја започне на 15 јуни а до стартот на мондијалот ќе одиграат три пријателски натпревари со Кејп Верде (24 мај), Камерун (1 јуни) и Мозамбик (8 јуни). Квеироз ќе има можност до 1 јуни да се реши кој фудбалер ќе биде изоставен за СП 2010.Прелиминарниот список од 24 фудбалери на Португалија: ...
  | | веќе видена | слични

  Селекторот на репрезентацијата на Шпанија, Висенте дел Боске го објави поширокиот список на фудбалери кои ќе ги почнат подготовките за настап на Светскиот фудбалски шампионат што летово ќе се одржи во Јужна Африка. На листата се наоѓаат 30 фудбалери, а конечниот список со патници ќе биде објавен на први јуни. Дел Боске ќе повика пет голмани, пет фудбалери сезонава настапуваат во дресот на мадридски Реал, а на списокот има и седум играчи од Барселона.Најголемо изненадување е повикот за дефанзивецот на Осасуна, Сезар Азпиликуета и младиот голман на Атлетико Мадрид, Давид де Геа.Голмани: Икер Касиљас (Реал Мадрид), Пепе Реина (Ливерпул), Диего Лопез (Виљареал), Виктор Валдес (Барселона), Давид де Геа (Атлетико Мадрид).Одбрана: Раул Албиол (Реал Мадрид), Алваро Арбелоа (Реал Мадрид), Сезар Азпиликуета (Осасуна), Јоан Капдевила (Виљареал), Карлос Марчена (Валенсија), Џерард Пике (Барселона), Карлес Пујол (Барселона), Серхио Рамос (Реал Мадрид).Среден ред: Чаби Алонсо (Реал Мадрид), Серхио Бускетс (Барселона), ...
  | | веќе видена | слични

  Шпанскиот селектор Винсенте де Боске го објави поширокиот список со 30 имиња од кои на конечниот список ќе останат 23 фудбалери кои ќе настапат на Светското првенство во Јужна Африка кое почнува од 11 јуни На списокот на Винсенте дел Боске од Барселона и Реал Мадрид има вкупно 12 играчи, од кои седум се од Барса, и тоа голманот Виктор Валдез, бековите Жерар Пике и Крлес Пујол, играчите од средината Серхи Бускетс, Андрес Иниеста и Чави и напаѓачот Педро Од Реал на списокот се голманот Икер Касиљас, бековите Раул Албиол, Алворо Арбелоа и Серхио Рамос и средниот играч Чаби Алонсо. Покрај двајцата голмана од најдобрите шпански клуба повикани се и Пепе Реина од англиски Ливерпул, Диего Лопез од Вијареал и Давид де Геа од Атлетико Мадрид. Во бековската линија на проба ќе бидат Сезар Азпиливуеата од Осасуна, Хоан Капдевиља од Виајреал и Карлос Марчена од Валенсиа. Во средниот ред покрај „каталонците“ и „кралевите“ за место ќе се борат Цис Фабрега од англиски Арсенал, Хави Мартинез од Атлетик Билбао, ...
  | | веќе видена | слични

  Висенте Дел Боске го објави поширокиот список од 30 фудбалери кои ќе се натпреваруваат за место на мондијалот во Јужна Африка Селекторот на Шпанија го обајви провизорниот список на фудбалери со кои ќе ги започне подготовките на мондијалот во Јужна Африка. Висенте Дел Боске во списокот од 30 фудбалери реши да го повика голманот на Барселона, Виктор Валдес како и чуварот на мрежата на Атлетико Мадрид, Давид Де Геа покрај стандардните Икер Касиљас, Мануел Рејна и Диего Лопес. Во одбраната ново име е Цесар Азпиликуета, во средниот ред е Хави Мартинез додека пак во нападот е Педро. Повик за настап повторно добија Љоренте и Казорла, кои во последно време беа надвор од составот на Шпанија, додека пак изоставени се играчи од типот на Пабло Ернандес, Ираола, Риера и Бојан Кркич. Провизорниот список од 30 фудбалери: Голмани: Икер Касиљас (Реал Мадрид), Давид Де Геа (Атлетико Мадрид), Диего Лопез (Виљареал), Хосе Мануел Рејна (Ливерпул), Виктор Валдес (Барселона) Одбрана: Раул Албиол (Реал Мадрид), ...
  | | веќе видена

  Шпанија Професионалната Фудбалска Лига (LFP) денеска соопшти дека клубовите од Примера Дивизион имаат намера да се раздвојат од оние од Секунда Дивизион Денеска во Мадрид се сретнаа претставници на Примера Дивизион и Професионалната Фудбалска Лига (LFP) под чие покровителство се првите две лиги во Шпанија со цел да се креира одвоена прва лига слична на оние од Премиер Лигата и Серија А. Причината е тоа што клубовите од Примера Дивизион сакаат да обезбедат подобра распределба од ТВ и аудио правата со што ќе станат многу поконкурентни во Европа. “Новиот систем на организација и развој ќе овозможи многу поатрактивна и подобра конкурентност од сегашноста.” – гласеше соопштението. Сепак сеуште не се знае како ќе се врши продажбата на ТВ правата со оглед на тоа дека Реал Мадрид и Барселона индивидуално ги продаваат своите натпревари за разлика од Премиер Лигата, Бундеслигата и Серија А, каде што се склучуваат колективни договори и потоа се дели приходот. Реал Мадрид и Барселона, двата најбогати клубови во светото, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Професионалната Фудбалска Лига (LFP) денеска соопшти дека клубовите од Примера Дивизион имаат намера да се раздвојат од оние од Секунда Дивизион Денеска во Мадрид се сретнаа претставници на Примера Дивизион и Професионалната Фудбалска Лига (LFP) под чие покровителство се првите две лиги во Шпанија со цел да се креира одвоена прва лига слична на оние од Премиер Лигата и Серија А. Причината е тоа што клубовите од Примера Дивизион сакаат да обезбедат подобра распределба од ТВ и аудио правата со што ќе станат многу поконкурентни во Европа. “Новиот систем на организација и развој ќе овозможи многу поатрактивна и подобра конкурентност од сегашноста.” – гласеше соопштението. Сепак сеуште не се знае како ќе се врши продажбата на ТВ правата со оглед на тоа дека Реал Мадрид и Барселона индивидуално ги продаваат своите натпревари за разлика од Премиер Лигата, Бундеслигата и Серија А, каде што се склучуваат колективни договори и потоа се дели приходот. Реал Мадрид и Барселона, двата најбогати клубови во ...
  сите 2 | | | веќе видена