Управниот

  во

  Металург вклучен во машката ракометна репрезентација

  Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија го прифати предлогот на РК Металург, кој сака активно вклучување во финансирањето и водењето на машката сениорска репрезентација. Металург предложи Ристо Чокрев да биде директор на машката селекција, а Јошко Петковиќ активно да биде вклучен во Стручниот штаб на националниот тим кој го предводи селекторот Илија Темелковски. Најавена е средба на досегашниот спонзор Михајло Михајловски со идниот Минчо Јорданов на кој би се усогласиле сите детали околу преземањето на финансирањето на тимот.УО на РФМ го разреши Љупчо Савевски и за нов селектор на женската сениорска репрезентација го назначи Владимир Глигоров кој е главен тренер и во првакот Кометал Ѓорче Петров. За домаќини на СП за јуниорки кое летово ќе се одржи во нашата земја предложени се Виница, Гевгелија, Гостивар, Охрид, Скопје и Струмица. Шампионатот ќе се одржи од 21 јули до 3 август, а завршницата (полуфинале и финале) најверојатно ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Обезбедени се поголем дел од средствата за соодветно претставување на македонската делегација на Евровизија, што ќе се одржи од 20 до 24 мај во Белград. Дознаваме дека претседателот на Управниот одбор на Македонската радио-телевизија, Леонид Наков, за краток период успеал да обезбеди 30.000 евра, како што му било ветено на менаџерот на евровизиската тројка, Емин Гаџа. Со тие пари ќе се покријат најголемиот дел од трошоците на евровизиската екипа што ќе патува во Белград. Годинашниот национален евровизиски избор помина без скандали и забелешки за регуларноста. Не гледам веќе причина да се крева тензија пред одржувањето на полуфиналето во Белград, кога на нашиот тим му треба спокојство. Сите раководни инстанци во куќата дејствуваат координирано и можеме да се пофалиме дека одлично ќе се претставиме и со композицијата, а и како држава, со многу помалку средства во однос на претходната година - вели Александар Сидоровски, уредник на Спортско-забавната програма. Според нашите сознанија, Министерството за ...
  | | веќе видена | слични

  Советниците вчера незаконски го изменија Статутот и за заменик-градоначалник го избраа Зиберовски, поранешен претседател на Советот, кој лани беше разрешен од мнозинството како неподобен за квалитетно водење на седниците

  Советот на Општина Аеродром на вчерашната седница незаконски го изгласа Југослав Зиберовски за заменик на градоначалникот Кирил Тодоровски. По долга дискусија, откако увидоа дека немаат законска основа да избираат некого од свои редови, членовите на Советот пристапија кон измена на Статутот на Општината. Потоа, откако набрзина го изменија, Зиберовски беше избран со тајно гласање. Се работи за професор на Земјоделскиот факултет, а поранешен претседател на Советот на Аеродром, кој лани беше разрешен од мнозинството советници како неподобен да ги води квалитетно седниците.

  МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЛОКАЛНА САМОУПРАВА МОЛЧИ


  Андреј Петров, претседател на ЗЕЛС и актуелен градоначалник на Општина Карпош, е дециден дека ваквата постапка на избор на заменик е без правна ...
  | | веќе видена | слични

  Петар Једиковски

  Собранието на Вардар е легитимно и сите одлуки донесени од него се валидни. Јордан Камчев не поднел писмена оставка и се уште е член на Управниот одбор на клубот, а неговиот дел од управувањето, така наречениот колективен член, не е пренесен на ветераните на клубот. Ова е соопштено на прес-конференцијата на УО на Вардар. Најтрофејниот фудбалски клуб се подели на три спротивставени струи. Новото раководство на чело со привремениот претседател Ванчо Шехтански и со навивачите ја обвини втората страна во судирот, ветераните на клубот, дека се ставиле во функција на поранешните челници и на спонзорот Брацо Вујчиќ. Тие побараа и од Министерството за внатрешни работи, ФФМ и од Управата за јавни приходи да ги испитаат финансиските малверзации во Вардар во изминатите години и запрашаа на чија сметка стигнуваат парите од трансферот на Јован Костовски, во износ од 20.000 евра месечно. Спорни се и трансферите на Влатко Гроздановски, кој се уште се води како фудбалер на Вардар. - Не бегаме од ...
  | | веќе видена | слични

  Љубомир Савевски, селектор на женската ракометна репрезентација во оставка, во понеделникот навечер достави писмо до членовите на Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија, со објаснување за кавгата со Валентина Радуловиќ. Тој поради недисциплина го исклучи капитенот од националниот тим, а како награда за ваквиот потег беше разрешен од функцијата. Савевски појасни дека под притисок на претседателот на РФМ и сопственик на Кометал ЃП, Трифун Костовски, се согласил да ја врати Радуловиќ на тренинзите во интерес на репрезентацијата, но под услов таа да се извини за јавните напади упатени на негова сметка. Одговор на неговиот ултиматум, или извинување или оставка, барање прифатена неговата оставка. „Ваквите постапки на Костовски дозволија поединецот, ракометарката, да се издигне над интересите на државниот тим. Ова мое барање е упатено со цел да се искоренат ваквите појави во ракометот, да не се дозволи манипулација со селекторската функција и личните интереси да не бидат ставани во преден план. За ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот на Босна и Херцеговина Никола Шпириќ во понеделникот отпочна процедура за отпуштање на министерот за надворешни работи, Свен Алкалај, и двајца заменици-министри. Тројцата го прекршија законот на земјата за судир на интереси.

  (AФП, ДПА, Фена, Дневни аваз, Независне новине - 05 05 08; Фенa -- 24 04 08 - 25 04 08)

  „Очекувам парламентот да понуди дефинитивно решение за овој случај“, рече премиерот на БиХ Никола Шпириќ. Getty Images

  Премиерот на Босна и Херцеговина (БиХ) Никола Шпириќ во понеделникот (5-ти мај) побара од парламентот да го разреши министерот за надворешни работи, Свен Алкалај, и двајца помали владини членови, кои добија забрана за вршење јавна функција во следните четири години, но одбиваат да дадат оставка.

  Минатиот месец Централната изборна комисија (ЦИК) на БиХ донесе одлука дека Алкалај, заменик-министерот за одбрана Игор Црнадак и заменик-министерот за цивилни прашања, Сенад Сепиќ, ги прекршиле законот на земјата за судир на интереси. Според ...
  | | веќе видена | слични

  Владо Глигоров е нов селектор на женската ракометна репрезентација. За машката ќе се грижи РК Металург. Трифун Костовски не ги потпишува казните за предизвикувачите на инцидентот на дербито Вардар - Металург.

  Повеќегодишната практика во македонскиот женски ракомет, предводникот на Кометал Ѓорче Петров да биде прв човек и на репрезентацијата продолжува.

  На денешната седница, управниот одбор на РФМ го назначи Владо Глигоров, новиот тренер на Кометал, за селектор на женската селекција.

  Претходно со идентични шест гласа за и два воздржани, на ничие изненадување беше разрешен досегашниот, Љубомир Савевски.

  Се поизвесниот првак, во посилната конкуренција пак, Металург, ќе добие поголеми овластувања во машкиот репрезентативен ракомет. Управниот Одбор го усвои предлогот на Минчо Јорданов, првиот човек на Металург, за финансирање на машката репрезентација.

  Тренерот на „Металурзите“, Јошко Петковиќ ќе биде член на стручниот штаб на репрезентацијата и десна рака на ...
  | | веќе видена | слични

  Петковиќ асистент на Тeмелковски

  Роберт Димитриевски

  Јосип Петковиќ, тренер на Металург, ќе му помага на селекторот на машката ракометната репрезентација на Македонија, Иле Темелковски, почнувајќи од бараж двомечот со Исланд за Светското првенство 2009 година во Хрватска. Така реши Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија кој го прифати барањето на Металург за вклучување со свои кадровски решенија во работата со сениорската репрезентација. „Металурзите“ побараа и да бидат главен спонзор на репрезентацијата, потоа нивниот директор Ристо Чокрев да биде и директор на националниот тим, како и вклучување на лекар, масер и други лица од клубот во Стручниот штаб на репрезентацијата. Со оглед на отсуството на координаторот на машки селекции Михајло Михајловски, претседателот на РФМ, Трифун Костовски, си зеде обврска сето ова да го договори во следните неколку дена на заедничка средба со Михајловски и со главниот спонзор на Металург, Минчо Јорданов. Прв тест за договореното ќе биде ...
  | | веќе видена | слични

  Македонските претставници на Евровизија, Тамара, Врчак и Адријан, сепак ќе настапат на изборот во Белград . Највисока делегација на Македонската радио-телевизија, предводена од претседателот на управниот одбор Леонид Наков, со дел од тимот што го организира националниот евровизиски избор, вчера се сретна со министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски, дознава „Дневник“. На состанокот било договорено дека МТВ има целосна поддршка од Владата и веќе е договорена конкретна помош од неколку министерства за нашето претставување на Изборот на песна за Евровизија во Белград. Целокупниот евровизиски проект чини 60.000 евра, а поголем дел од потребните средства го обезбедила МТВ. Голем дел вложил и менаџерот Емин Гаџа. Остварена е комуникација со највисоката делегација на МТВ со цел да се овозможи достојно претставување на евровизискиот тим во Белград. Владата ќе изнајде начин за да се поддржи нивниот настап - изјави Ивица Боцевски, портпарол на Владата. Како што дознаваме, Министерство за надворешни работи ќе ја ...
  | | веќе видена | слични

  Акциите на интернет компанијата „Јаху“ нагло паднаа откако нивниот ривал „Мајкрософт“ минатиот викенд ја напушти идејата да ја преземе.

  На тргувањето на берзата во Франкфурт акциите во еден момент паднаа дури и за 20%.

  Во февруари, „Microsoft“ ја објави својата намера тешка 45 милијарди долари за преземање на „Јаху“.

  Но ниту тоа, ниту зголемувањето на понудата што се случи во последните неколку дена, не доведе до склучување договор.

  Пред понудата да биде повлечена, вредноста на акциите на „Yahoo“ ја одразуваше можноста дека сепак ќе дојде до преземање од „Мајкрософт“.

  Сега, кога понудата веќе не е на маса, тој позитивен ефект врз цената на акциите се лизга надолу.

  Управниот одбор на „Јаху“ тврдеше дека дури и највисоката понуда за преземање не одговарала на вредноста на бизнисот.

  Но директорот и основачот на компанијата, Џери Јанг, е веројатно да се соочи со тешки прашања на акционерите околу неговата одлука да и одолее на понудата која ја ...
  | | веќе видена | слични

  Сопствениците на привремените објекти се незадоволни од понуденото обесштетување

  Нерасчистени имотноправни односи со два објекта го одложуваат почетокот на изградбата на општинска зграда во Ѓорче Петров.

  Новиот објект, чија изградба беше најавена за пролетва, треба да биде на локацијата помеѓу трговскиот центар и паркот. Во меѓувреме, додека Општината вршеше расчистување на привремените објекти на земјиштето, со двајца сопственици започна и судски спор.

  Општината им понудила обесштетување на сопствениците на објектите кои треба да се урнат, но тие не се задоволни од висината на понудениот надомест. Управниот суд треба да донесе одлука дали на општината ќе и биде доделено целото земјиште од 8.000 квадратни метри. Доколку Управниот суд донесе одлука за уривање на двата објекта, тогаш веднаш ќе се започне со подготовка на земјиштето за градење.

  „Средства за уривање се собрани и откако ќе се добие земјиштето ќе може да се премине на втората фаза од реализацијата на ...
  | | веќе видена | слични

  Валентина Ѓоргиевска

  И додека пред само неколку недели одењето на нашите евровизиски претставници Тамара, Адријан и Врчак се дефинираше како „претстојна бура на евровизиската сцена“, сега, само пет дена пред заминувањето на делегацијата, нивната евровизиска судбина виси на конец. Организаторите од Македонска телевизија, кои досега не обезбедија ни минимална сума пари за достојно претставување, дури овие денови бараат спонзори, а вработените во куќата се повторно револтирани затоа што, поради трошоците за Евровизија, секогаш им скусуваат по една од нивните плати. Поради ваквата конфузна ситуација, менаџерот Емин Гаџа веќе неколку дена се заканува се повлекување на својот син Адријан Гаџа, како и на Тамара и Врчак од настапот, за што конечната одлука ќе ја соопшти утре на прес-конференција.

  ИЛИ- ИЛИ
  Гаџа е решен во Белград или да се оди со соодветен пропаганден материјал, соодветна облека и со квалитетен сценски настап или воопшто да не се оди. Менаџерот остро се спротивстави со ...
  | | веќе видена | слични

  Актерскиот ореол со децении гордо го носи. Не се случило да биде на сцена, а да не ја освои публиката со својата навидум едноставна, но исклучително зрела актерска појава и длабок глас. Мето Јовановски неодамна уште еднаш ја потврди својата актерска величина, кога во конкуренција на стотина хрватски и десетина македонски актери, ја освои наградата за најдобра машка улога на фестивалот Марулиќеви денови што се одржа во Сплит. Несебично ја сподели наградата со своите колеги од Драмскиот театар, кои играа во претставата „Комшилак наопаку“. Сам за себе не би значел ништо ако не беа и моите колеги - вели Јовановски. Досега толкувал стотина театарски улоги, имал неколку режии, улоги во филмови што ги паметат генерациите, како онаа во „Тетовирање“ на Столе Попов.

  Хрватскиот театрски фестивал ви даде награда за најдобра улога. Ви значи ли признанието?

  - Иако бевме гости, ми се чини дека првпат Хрватите доделија награда на странец. Настапот во Сплит ме потсети на времето кога играв во Хрватска. Во ...
  | | веќе видена | слични

  Ако еден нов современ автобус чини до 200.000 евра, за купување 50 возила на ЈСП, покрај 4,4-те милиони евра од Владата, ќе му недостигаат уште шест милиони евра

  Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ по изборите ќе бара од Владата уште пари за набавка на 50 нови автобуси. Владата лани во декември на претпријатието му даде 4,4 милиони евра за обнова на возниот парк, но од ЈСП велат дека тие пари не се доволни за да се набават толку висококвалитетни современи возила со сета опрема, кои го исполнуваат еколошкиот стандард Еуро 4. Се уште не е распишан ниту меѓународниот конкурс за набавка на автобуси со патите што ЈСП веќе ги има на својата сметка, иако според најавите, тоа требаше да биде направено одамна. Сега конкурсот ќе мора да чека да завршат изборите, бидејќи во предизборен период законски не смеат да се вршат вонредни исплати.За неговата подготовка и распишување беше формирана Комисија составена од членови на Владата, од Градот, од Управниот одбор на ЈСП, како и од вработени во ...
  | | веќе видена | слични

  Александар Донски, Скопје

  Еден од најгорливите проблеми со кој се соочува МПЦ последниве години е проблемот со „отцепените“ Македонски православни заедници (општини) во Австралија. Нашата јавност не е многу запозната со причините за овој спор, па овде ќе се обидеме да дадеме краток осврт на она што се случуваше и се уште се случува таму. Ова од едноставна причина, бидејќи станува збор за десетици илјади македонски верници во Австралија, кои поради ваквата состојба, во моментов ги имаат прекинато врските со администраторот на Епархијата за Австралија, г. Петар, а заради тоа и со врвот на МПЦ во Македонија. Според зборовите на претставници на австралиските МПЦО, главна причина за овој спор е тоа што македонската заедница во Австралија сака да ја задржи својата демократска контрола врз имотите и финансиското управување со православните општини, кои со децении служат како основни институции на Македонците во Австралија не само за црковни потреби туку за нивниот долгорочен опстанок и развиток како ...
  | | веќе видена | слични

  За изборни нерегуларности ќе суди Врховниот


  Врховниот суд е надлежен за жалбите и приговорите што ќе ги доставуваат партиите за изборните нерегуларности, одлучило мнозинството на Државната изборна комисија (ДИК) на вчерашната седница. Четворцаи членови биле за тоа Врховниот суд да решава по овие предмети, двајца биле таа надлежност да му припадне на Управниот суд, а еден бил воздржан.Оваа одлука на ДИК се совпаѓа со ставот што беше усвоен на Општата седница на Врховниот суд. Општата седница на Судот се одржа откако ДИК доставил барање врховните судии да се изјаснат за судирот помеѓу Изборниот законик и Законот за судовите, бидејќи едниот закон предвидува Врховниот суд да носи одлуки за вакви предмети, а другиот дека таа надлежност му припаѓа на Управниот суд. Врховниот суд е надлежен да решава за овие предмети и според Изборниот законик, но и според Законот за судовите - вели Дане Илиев, претседател на Врховниот суд. - Во Законот за судовите е наброено за што е надлежен Врховниот суд. Меѓу ...
  | | веќе видена | слични

  „Македонски шуми“ ќе организира уште една акција за пошумување на два хектара во општина Ранковце. Повторно ќе бидат засадени 4.000 садници бидејќи претходните се украдени. Директорот на ова јавно претпријатие, Владимир Бахчовановски, вели дека пошумувањето во останатите региони, со исклучок на Горна Матка, каде што беа обновени 7.000 дрвца, е успешно.На двата локалитета граѓани од необјасниви причини ги искорнаа садниците и направија штета. Инаку, контролата и чувањето на шумите од „Македонски шуми“ и од Шумската полиција се на високо ниво.

  Ги откривте ли крадците?

  - За кражбата на садници на локалитетот Горна Матка поднесена е кривична пријава против непознат сторител. Кражбата во општина Ранковце е пријавена во МВР, а во Македонски Брод е поднесена пријава против еден сторител за напасување стока на пошумениот локалитет.

  Експертите обвинија дека садниците се платени по многу повисока цена од пазарната. Зошто го дозволивте тоа?

  - Ценовникот за шумски саден ...
  | | веќе видена | слични

  Валентина Ѓоргиевска

  Денеска, во 12 часот истекува рокот до кога Македонската телевизија треба да ги исполни усните барања на менаџерот Емин Гаџа, кој пред нив, како организатори на патувањето на нашите евровизиски претставници Адријан, Тамара и Врчак на Евровизија во Белград, пред два дена постави неколку барања. Главното барање упатено до одговорните од МТВ е да му покажат дека обезбедиле пари за хотелското сместување, за пропагандниот материјал (4.000 цедеа и дивидија) , за скапите костими и за хонорари од по илјада евра на тројцата учесници и за тројцата танчари. Во спротивно, Емин е категоричен дека својот пулен и син Адријан Гаџа ќе го повлече од учество. - Од денот кога триото победи на домашниот избор, вложувам максимална енергија и напори да обезбедиме се што треба. Се договаравме со агенцијата „Њу момент“ да ја спроведе целата маркетиншка кампања, а јас обезбедив спонзор кој вложуваше 140.000 евра, но МТВ го одби. Најдов друг кој беше подготвен да вложи 120.000 евра, но и него го одбија, ...
  | | веќе видена | слични

  За изборните тужби ќе решава Врховниот суд. Ова е ставот на Државната изборна комисија што беше потврден со мнозинство гласови од седумтемина членови на вчерашната седница. Со тоа учесниците во трката за пратенички мандати имаат јасна слика на која адреса да ги доставуваат своите поплаки.

  За четворица членови на ДИК: Тања Алтанџиева, Снежана Калевска, Александар Новакоски и Субхи Јакупи немаше никакви дилеми дека Врховниот суд е вистинската институција која треба да решава за жалби. Нивните аргументи беа дека Изборниот законик е лекс специјалис што упатува чија е надлежноста во судската заштита на избирачкото право.

  Александар Даштевски и Илјаз Ибиши беа едногласни во мислењата дека приматот на заштитата треба да го има Управниот суд, а тие се повикаа на законите за судови и за управни спорови.

  Претседателот на ДИК, Јован Јосифовски, потенцира дека за него се подеднакво силни аргументациите и на Врховниот суд и на Министерството за правда, па затоа реши да гласа воздржано.
  ...
  | | веќе видена | слични

  ДИК: Врховниот суд ќе одлучува за изборните нерегуларности

  Скопје 02 05 18:44

  Државната изборна комисија денеска одлучи дека Врховниот суд е надлежен да решава за заштита на избирачкото право.

  Членовите на ДИК одлуката ја донесоа со четири гласа „за“, два „против“, додека претседателот на комисијата Јован Јосифовски се воздржа.

  Комисијата одлучуваше за надлежноста по дилемите дали новоформираниот Управен суд треба да ја презема оваа обврска од Врховниот суд.

  Одлуката на ДИК е спротивна на мислењето на министерството за правда, во кое се наведува дека надлежен за изборните нерегуларности е Управниот суд. крај с ил
  | | веќе видена | слични