Управниот

  во

  По именувањето на Ханиф Зендели за претседател на тетовскиот суд иако има нецела година искуство како судија, Алфа тргна по одговорот на прашањето – кој се пријавувал на претходните два конкурси, кога не беше избран претседател на судот. Така стигнавме до судијата Назиф Илјази, кој веќе 22 години работи како судија во Основниот суд во Тетово. Во биографијата со која конкурирал на изборот за претседател на судот стои дека Врховниот суд досега не му вратил ниту пресуда. Но ни искуството, ни овој факт не биле доволни Судскиот совет да го избере за прв човек на судот, каде важи за врвен во својата работа. И само влеговме во судот да поразговараме со него, вчера именуваниот претседател на судот Зендели му се јави на телефон, по што Илјази не сакаше ништо да зборува на тема – избор на претседател на судот. Илјази вели дека пресудно во изборот на неговиот помлад колега за претседател на судот било нововоеденото правило – да се гласа според Бадентеровото мнозинство. Вели дека на ваквата одлука нема право на ...
  | | веќе видена | слични

  Македонската фудбалска репрезентација утре ќе добие селектор, барем таков е планот со закажаната седница на управниот одбор на ФФМ со единствена точка, избор на нов стратег.

  Разговорите завршија, при крај се и лобирањата, четворката кандидати се преполови, останаа главните конкуренти, Мирсад Јонуз и Чедомир Јаневски.

  Без прецизни проценти, шансите на актуелниот селектор на младата селекција Јонуз, најверојатно се поголеми. Дали како нормален развој на кариерата, како некакво ветување на врвот на раководството на ФФМ, неофицијалните пресметки се дека Јонуз има поддршка од поголем број членови на управниот одбор.

  Свои симпатизери има и Јаневски кои повеќе веруваат во неговото интернационално минато. Во ситуација кога Станојковиќ и Доган не котираат сериозно, проблем може да биде желбата селекторот да биде избран едногласно. Значи, некој ќе мора да попушти, да се откаже од својот фаворит.

  Во фудбалот нема 24 часовен молк, а пресвртите зачестија, па откако ќе преспијат ...
  | | веќе видена | слични

  Антикорупционерите доставиле иницијатива до јавното обвинителство за покренување постапка против бивши директори и членови на управниот одбор на јавното претпријатие за станбен и деловен простор од периодот 2001-2006. поради можни злоупотреби во нивното работење.

  Бил разгледуван и ревизорскиот извештај од 2005-та.

  „Не ги презеле потребните мерки и активности, за заштита на интересите и на средствата на јавното претпријатие, и со тоа му нанеле штета на ова претпријатие, при тоа за себе или за друг, прибавиле имотна корист“, изјави Мирјана Димовска, претседател на антикорупциска.

  Обвинителството ја разгледува и можноста да покрене кривична пријава против екс градоначалникот на Тетово Хазби Лика. За време на изборната кампања унапредил свои соработници во повисоки звања. За ова сметаат антикорупционерите оние кои биле унапредени се стекнале со противправна имотна корист.

  Ќе се гонат и лица од агенцијата за државни службеници бидејќи не ги спречиле незаконските ...
  | | веќе видена | слични

  Антикорупционерите доставиле иницијатива до јавното обвинителство за покренување постапка против бивши директори и членови на управниот одбор на јавното претпријатие за станбен и деловен простор од периодот 2001-2006. поради можни злоупотреби во нивното работење. Бил разгледуван и ревизорскиот извештај од 2005-та. „Не ги презеле потребните мерки и активности, за заштита на интересите и на средствата на јавното претпријатие, и со тоа му нанеле штета на ова претпријатие, при тоа за себе или за друг, прибавиле имотна корист“, изјави Мирјана Димовска, претседател на антикорупциска. Обвинителството ја разгледува и можноста да покрене кривична пријава против екс градоначалникот на Тетово Хазби Лика. За време на изборната кампања унапредил свои соработници во повисоки звања. За ова сметаат антикорупционерите оние кои биле унапредени се стекнале со противправна имотна корист. Ќе се гонат и лица од агенцијата за државни службеници бидејќи не ги спречиле незаконските унапредувања. Вкупно 39 предмети се во обработка ...
  | | веќе видена | слични

  Ова денеска го соопшти претседателката на Комисијата Мирјана Димовска. Првата иницијатива е за директорот на ЈП за стопанисување со станбен и деловен простор, директори на подрачните единици, членови на управен одбор и други одговорни лица, кои на тие функции биле од 2000 до 2006 година. За овој период има сомевања дека ја злоупотребиле службената положба или несовесно работеле во службата, бидејќи не преземале мерки и активности за заштита на интересите и средствата на јавното претпријатие и со тоа му нанеле штета на ЈП, а се стекнале и со имотна корист за себе или за други лица. Другата иницијатива е за кривично гонесње на в.д. директор, членови на управниот одбор и на други одговорни лица во ЈЗУ Градска аптека Скопје поради злоупотреба на службена положба и овластување, со тоа што извршиле отпис на побарувања на ЈЗО во висина од околу 74 милиони денари во периодот од 2001 до 2006 година, без обезбедени средства од ФЗОМ презеле обврски за плаќање на околу 52 милиони денари кон ...
  | | веќе видена | слични

  Од не многу атрактивен веб-сајт, до пренатрупан со „кликања“ за тоа кој ќе биде новиот македонски селектор. Тоа е официјалниот сајт на Фудбалската федерација на Македонија (www.ffm.com.mk), кој во изминатите два дена беше под опсада од „загрижени“ навивачи кои упорно кликаа на анкетата за тоа кој е најдоброто решение за наследник на Среќко Катанец.

  За тоа дека и кандидатите за селектори имаат направено своја „Фабрика“ која пумпа гласови, стана јасно кога за само 48 часа, на веб-сајтот се регистрирани околу 5.000 посети од различни ИП-адреси (народски кажано, од различни компјутери). Но, постои можност тоа да биде направено и од помал број компјутери, со т.н. динамична ИП-адреса, па така полесно ќе се пумпа кој е фаворит за престижната фудбалска функција.

  До вторникот, на официјалниот веб-сајт дневно имаше по 200 до 300 посети, за потоа, кога анкетата беше поставена, посетата достигна фантастични 2.500 посети дневно, според „кликањата“ за нов селектор. Тоа е рејтинг кој го имаат најдобрите ...
  | | веќе видена | слични

  Вчера заврши рокот за пријавување на кандидатите за селектор на нашата фудбалска репрезентација Осуммина тренери во селекторска трка Вчера Хари попушти и го повика Чедомир Јаневски на разговор Македонските тренери Мирсад Јонуз, Вујадин Станојковиќ и Чедомир Јаневски, потоа Турчинот Зија Доган, Украинецот Олег Блохин, Србите Драгослав Степановиќ и Стеван Остоиќ, како и Белгиецот Жорж Лекенс и официјално конкурираат за селекторската позиција на нашата фудбалска репрезентација. Вчера до 16 часот, последниот ден за пријавување на селекторските кандидати, претседателот на ФФМ Хари Хаџи-Ристески во просториите на Федерацијата изврши разговори со Турчинот Доган, актуелниот селектор на младата репрезентација Мирсад Јонуз, како и со помошникот на довчерашниот селектор Катанец, Вујадин Станојковиќ. Сите тие му ги изнесоа своите видувања за перспективата на нашиот национален тим и ги изнесоа своите методи на работа. Во канцеларијата на првиот човек на ФФМ најдолго се задржа Доган кој остана повеќе од два часа. ...
  | | веќе видена | слични

  По откривањето на случајот Александар, скандалозни факти за Клиниката за гинекологија 80 отсто од децата излегуваат слепи од инкубатор Офталмологот Ана Орос од Белград пред две недели ги прегледала бебињата во инкубатор на Гинекологија и кај 7 деца од 11 дијагностицирала ретинопатија ПН Лекарите од Детската клиника тврдат дека проблемот со ретинопатијата, која не е наследна, е исклучиво последица на отсуство на стручен кадар и опрема за дијагностицирање и лекување на болеста Од 11 деца родени пред 32 недели, кои пред две недели офталмологот Ана Орос од Белград ги прегледала на Гинекологија, кај 7 деца била утврдена ретинопатија. Директорката на Гинекологија Адела Поп-Стефанија вели дека оваа бројка на деца со одлепена ретина на окото воопшто не била показател за каква било состојба на детска ретинопатија во Македонија. Проблемот со децата кои излегуваат речиси слепи од Гинекологија го отвори случајот на малиот Александар, чии родители проговрија за "Вест" за своето патешествие за да го спасат видот на ...
  | | веќе видена | слични

  Почнаа разговорите со кандидатите за селектор Странците ги интересираат само пари и премии Претседателот на ФФМ, Хари Хаџи-Ристески, разговарал со домашните кандидати и преку менаџери со странските кандидати за селектор. Сите ја прифаќаат платата од 10.000 евра, која ја имаше Среќко Катанец, но бараат големи премии и бонуси во случај на пласман на некое големо натпреварување. - Непосредно разговарав со Мирсад Јонуз и со Вујадин Станојковиќ, а телефонски со менаџерите на странските тренери. Тие најмногу се интересираат за условите под кои би работеле. Прифаќаат да работат за истата сума за која работеше Среќко Катанец, но поставуваа големи барања во врска со наградата, која би требало да ја добијат ако успеат со Македонија да се пласираат на завршниот фудбалски турнир, без оглед дали е Европско или Светско првенство “ вели Хаџи-Ристески. Некои од кандидатите прифатиле месечната плата да им изнесува 10.000 евра, но само за наредните четири средби, односно до крајот на квалификациски циклус за СП. За ...
  | | веќе видена | слични

  Покрај македонскиот интернационалец, кој во последен миг доби покана, вчера во куќата на фудбалот беа примени Турчинот Доган, Јонуз и Станојковиќ


  Покана во последен миг да се вклучи во трката за селектор на најдобрата македонска фудбалска репрезентација од канцеларијата на ФФМ доби и интернационалецот Чедомир Јаневски. Тоа беше причина Јаневски да го одложи своето враќање во Белгија и вчера доцна попладне требаше да се појави на разговори со претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески. Покрај Јаневски, вчера во ФФМ на официјалните разговори за избор на селектор беа и домашните кандидати Мирсад Јонуз и Вујадин Станојковиќ, кои ја сочинуваат главната тројка меѓу кои ќе се бара наследникот на Словенецот Сречко Катанец. На разговори пристигна и еден странец, Турчинот Зија Доган. Листата со кандидатите од странство кои искажаа желба да седнат во македонската селекторска фотелја е многу подолга. Но од нив вчера немаше абер дека ќе се појават да подигнат стартен број за селекторската трка. ...
  | | веќе видена | слични

  Чедомир Јаневски конечно се кандидира за селектор Тој вчера се сретна со Хаџи-Ристески, кој разговараше и со Доган, Станојковиќ и Јонуз, Блохин не дојде, но остана во игра Сашко Ѓ. Димовски Чедомир Јаневски конечно влезе во игра за испразнетото селекторско место во македонската фудбалска репрезентација. Тој вчера оствари средба со претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Харалампие Хаџи-Ристески, нешто што јавноста со нетрпение и долго го очекуваше и посакуваше. Детаљи од разговорот не се познати, ниту пак е познато кој е иницијатор на средбата. Изминатите денови Јаневски порачуваше дека нема намера сам да се нуди, ФФМ од друга страна, пак, беше во исчекување тој да достави своја кандидатура, правило на игра што беше воспоставено и важеше и за сите други во оваа селекторска кампања. На интеренет страницата на ФФМ стои само дека Јаневски ги презентира своите услови за ангажман како и можностите и шансите на нашиот национален тим за успешно продолжување на квалификацискиот циклус ...
  | | веќе видена | слични

  ВО ФФМ СТАРТУВАА ФИНАЛНИТЕ РАЗГОВОРИ ЗА СЕЛЕКТОР И Јаневски доби „стартен број“ Покрај македонскиот интернационалец, кој во последен миг доби покана, вчера во куќата на фудбалот беа примени Турчинот Доган, Јонуз и Станојковиќ Покана во последен миг да се вклучи во трката за селектор на најдобрата македонска фудбалска репрезентација од канцеларијата на ФФМ доби и интернационалецот Чедомир Јаневски. Тоа беше причина Јаневски да го одложи своето враќање во Белгија и вчера доцна попладне требаше да се појави на разговори со претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески. Покрај Јаневски, вчера во ФФМ на официјалните разговори за избор на селектор беа и домашните кандидати Мирсад Јонуз и Вујадин Станојковиќ, кои ја сочинуваат главната тројка меѓу кои ќе се бара наследникот на Словенецот Сречко Катанец. На разговори пристигна и еден странец, Турчинот Зија Доган. Листата со кандидатите од странство кои искажаа желба да седнат во македонската селекторска фотелја е многу подолга. Но од нив вчера немаше абер ...
  | | веќе видена | слични

  За залоупотреба на службена должност Јакимовски поднесе кривична против Димиќ Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски завчера до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против екс в.д. градоначалникот Сашо Димиќ оти на 10 април незаконски издал одобрение за употреба на надградба на зграда на улица Даскал Камче бр.3. Градоначалникот Јакимовски вчера обелодени дека Димиќ минатиот месец, и покрај пресудата на Управниот суд со која се поништуваат локациските услови за надградба на улица Даскал Камче, ставил клаузула за правосилност на одобрението и лично го потпишал. "Јас и во предизборието и по преземањето на градоначалничката функција најавив дека ќе работам на откривање на сите криминални дејства во Општината во изминатиов период. Досега успеав да откријам еден од најеклатантните случаи, а тоа е надградбата во Карпош 1, но работам на комплетирање на документите за уште неколку кривични дела кои Димиќ ги направил во владејачкиот вакуум-простор", изјави градоначалникот Јакимовски. ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на ФФМ Хари Хаџи-Ристески порачува: Истите правила важат и за Јаневски - Ако сака да конкурира за селектор на македонската репрезентација, Јаневски треба до четврток, денот кој е последен за поднесување на кандидатура, да испрати свое си-ви. Ако го стори тоа, тој ќе биде во рамноправна улога со останатите кандидати. Во никој случај, јас не размислувам да му се јавам и да го повикам да се пријави. Мислам дека тоа нема да биде коректно во однос на другите тренери кои веќе се пријавија - изјави вчера претседателот на ФФМ, Хари Хаџи-Ристески. До вчера, Чедомир Јаневски немаше испратено пријава, а, според последните негови изјави, тешко е да се очекува дека тоа ќе го стори до денеска, последниот ден од рокот што го даде Управниот одбор. Иако за денеска е најавено доаѓањето на Украинецот Олег Блохин во Скопје, тешко е да се поверува дека ќе дојде до договор со Хаџи-Ристески. Како што изјави првиот човек на ФФМ, дел од тренерите се интересираат за оваа функција, односно се пријавија, пред се, за ...
  | | веќе видена | слични

  Коце Трајановски реизбран за претседател на ЗЕЛС Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски повторно е избран за претседател на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). За потпретседатели на ЗЕЛС, пак, на вчерашната конститутивна седница се избрани градоначалниците на општините Чаир и Куманово Изет Меџити и Зоран Дамјановски. Градоначалниците на Гостивар и на Тетово, Руфи Османи и Сади Беџити, реагираа дека во Управниот одбор не е застапен ниту еден градоначалник од полошкиот регион и најавија дека ќе престанат да ги извршуваат обврските во ЗЕЛС. Според Трајановски и Меџити, Управниот одбор на ЗЕЛС ќе работи во интерес на сите општини и региони.
  | | веќе видена | слични

  Сенка на генералното собрание на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС) фрли забелешката на градоначалникот на Тетово, Сади Беџети, кој забележа дека во 19-члениот управен одбор на ЗЕЛС нема ниту еден претставник на полошкиот регион, пред сè од Тетово и од Гостивар, односно од ДПА и независниот градоначалник на Гостивар, Руфи Османи, откако претходно тој праша по кој критериум се избирани членовите на УО. Во овој регион се девет општини со околу 400 илјади жители. Владимир Талевски, како претседавач на верификационата комисија, рече дека се водело сметка во УО да има претставници од сите региони и од опозицијата и од позицијата, од градските и руралните општини. Забележувајќи дека никој и не ги предложил Беџети и Османи за членови на УО. На ова се надоврза и Коце Трајановски, како претседавач на генералното собрание, кој рече дека оние што нема да бидат во УО ќе бидат застапени во надзорниот одбор на ЗЕЛС, со тоа што и членовите можат активно да учествуваат во работата на УО. Но и во ...
  | | веќе видена | слични

  Ако фирмата „Елинг“ ги исплати комуналиите и долговите кон општината Аеродром за нејзиниот недограден станбено-деловен објект на улицата Трета македонска бригада, ќе нема никаква пречка општинарите да и издадат градежна дозвола за зградата и таа да продолжи со работа. Ова е ставот на Ивица Коневски, новиот градоначалник на Аеродром, во врска со објектот поради кој неговиот претходник Кирил Тодоровски доби затворска казна од три години. Тодоровски беше обвинет, а потоа и осуден дека барал од фирмата да префрли 100 илјади евра како донација за црквата „Свети Илија“, каде што тој беше претседател на координативното тело за изградба, за во замена да добие одобрение за изградба. Градоначалникот Коневски објасни дека веќе подолго време размислувал за целата ситуација околу станбено-деловниот објект на „Елинг“ и откако ја разгледал целата документација и утврдил дека сите документи биле чисти, одлучил да и даде шанса на фирмата да ја изгради зградата. - Ќе им дадеме рок да си ги исплатат сите пари за комуналии што ...
  | | веќе видена | слични

  Членови на Федерацијата на фармери на Република Македонија (ФФРМ) од Пелагонија вчера во Битола се сретнаа со раководството на Шведската федерација на фармери (ЛРФ), извршниот директор Јоран Бегстранд и Карола Гунарсон, член на Управниот одбор на ЛРФ, кои престојуваат во Македонија. - Првата половина од посетата ја реализиравме во Гостивар, каде што посетивме сточарска фарма, во Охрид разгледавме живинарска фарма со бројлери, а во Битола остваривме контакт со млекопроизводители. Целта на нашиот престој во Македонија е збратимување на нашата федерација со македонската - изјави Гунарсон на прес-конференција. На новинарско прашање во врска со актуелните проблеми на пелагониските фармери, кооперанти на „Сведмилк“, Гунарсон истакна дека тоа што им се случува на млекопроизводителите во Македонија е идентично со тоа што им се случува на фармерите во Шведска, а е резултат на светската економска криза. - „Сведмилк“ нема никаква врска со нашиот проект. Можеби името на Шведска е извалкано со овој случај, но тоа нема ...
  | | веќе видена | слични

  - Консолидација и поголема финансиска стабилност на локалната самоуправа и натаму остануваат прироитети, изјави Трајановски по седницата на која беа избрани и членовите на Управнот одбор. Градоначалниците на Гостивар и на Тетово, Руфи Османи и Сади Беџити, реагираа дека во Управниот одбор не е застапен ниту еден градоначалник од полошкиот регион и најавија дека ќе престанат да ги извршуваат обврските во ЗЕЛС. Според Трајановски и Меџити, Управниот одбор на ЗЕЛС ќе работи во интерес на сите општини и региони.
  | | веќе видена | слични

  Коце Трајановски и натаму на чело на ЗЕЛС Градоначалниците на Тетово и на Гостивар најавија бојкот на асоцијацијата Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, и натаму останува на чело на ЗЕЛС, а потпретседатели се градоначалниците на Куманово и на Чаир, Зоран Дамјановски и Иџет Мемети. Вака одлучи на вчерашната конститутивна седница Управниот одбор на Заедницата на единиците на локалната самоуправа, асоцијација која ги брани интересите на општините. Меѓутоа, сите градоначалници не беа задоволни од изборот на првите луѓе во раководната тројка. Челниците на Тетово и на Гостивар, Сади Беџети и Руфи Османи, најавија бојкот на општинската асоцијација, незадоволни од тоа што ниту во Управниот ниту во Надзорниот одбор на ЗЕЛС не членуваат градоначалници од Полошкиот регион. Тие прашуваа зошто не се одело по региони и се интересираа кои биле критериумите за избор. Откако не добија одговори, ја напуштија седницата, најавувајќи дека нема да ги исполнуваат обврските спрема ЗЕЛС. „При изборот не одевме по ...
  | | веќе видена | слични