Унгарија

  во

  Не стивнуваат потресите на Вимблдон меѓу редовите на фаворитките и во мечевите од четвртото коло. И највисоко рангираната тенисерка, која досега остана во конкуренција за престижната титула, втората носителка Јелена Јанковиќ се пресели на трибините откако убедливо со 6-3, 6-2 загуби од ветеранката од Тајланд, Тамарин Танасугарн. Повредата на лигаментите на коленото се посочува како главна причина за неуспехот на српската тенисерка да се пласира во четврт-финалето на третиот гранслем-турнир сезонава. - Жалам што ги изневерив српските фанови, но тоа беше се што можев да направам на Вимблдон годинава. Очекував да стасам подалеку од осминафиналето, но поразот беше неизбежен. Имав болки во коленото и останав без сила - изјави разочараната Јанковиќ. Кинеската тенисерка Џи Зенг, која ја елиминира топ-носителката Ана Ивановиќ, обезбеди пласман во четврт-финалето откако со 6-3, 6-4, забележа победа над Агнес Шавај од Унгарија. Пласман меѓу осумте најдобри обезбеди и бранителката на титулата Венус Вилијамс, која исто ...
  | | веќе видена | слични

  Со заедничко македонско оро, во неделата вечерта во амфитеатарот на Младинскиот парк во Велес, заврши Петтиот фолклорен фестивал „Велес 2008“. Многубројната публика на завршната вечер ги проследи фолклорните ансамбли од Македонија: „Јекипе“ и „Вила Зора“ од Велес, КУД „Дримкол“ од Вевчани, „Везилка“ од Прилеп, „Рацин“ од Кичево и КУД од Јегуновци. Посебен интерес привлече настапот на КУД „Завичај“ од Срачинец, Хрватска, кои добија силен аплауз и овации од публиката. Фолклорниот фестивал, што го организира Општина Велес, почна на 26 јуни и на него учествуваа повеќе странски ансамбли: од Сопот, Србија, Срачинец Хрватска, Полска, Унгарија и од Костарика. Претседателот на Организацискиот одбор, Трајко Бабунски, фестивалот го оцени како мошне успешен. Фестивалот се изведуваше на две сцени на отворено во Велес, а го проследи многубројна публика.
  | | веќе видена | слични

  Тенисерката од Тајланд и препушти само пет гема на втората носителка на Вимблдон

  Нерангираната Тамарин Танасугарн од Тајланд предизвика сензација со елиминацијата на втората носителка во Вимблдон, Јелена Јанковиќ од Србија, која ја совлада со 6-3, 6-2 и се пласира во своето прво четврт-финале на гренд-слем турнирите. Женскиот дел од Отвореното првенство на Англија во тенис со тоа остана без првите три носителки, откако претходно својот настап го завршија и светскиот рекет број еден Ана Ивановиќ и поранешната победничка Марија Шарапова. Ова е првпат по воведувањето на системот на носители на неофицијалното светско првенство во 1927 година ниту една од првите три носителки да не се најде меѓу најдобрите осум.

  Тамарин, која во мај наполни 31 година и е најстара тенисерка, се уште во конкуренција на турнирот, вресна од радост и падна на колена кога Јанковиќ со форхенд го испрати топчето во аут уште во првата од трите меч-топки. Шеесеттата на ВТА-листата целосно профитира од новото бледо ...
  | | веќе видена | слични

  Сузуки свифт слави еден милион

  Сузуки соопшти дека за помалку од четири години од производството на актуелната генерација на моделот „свифт“ неодамна ја надмина бројката од еден милион примероци. Во почетокот „свифт“ се правеше само во Јапонија, потоа почна производството и во Унгарија, а подоцна и во Кина, Индија, Индонезија и во Малезија. „Свифт“ што се продава во Европа доаѓа од фабриката во Унгарија, која досега на пазарот понудила повеќе од 306.000 возила.
  | | веќе видена | слични

  ПОДГОРИЦА, Црна Гора -- Данска во петокот (27-ми јуни) објави дека го ратификуваше Договорот за стабилизација и асоцијација (ДСА) на Црна Гора со ЕУ, потпишан на 15-ти октомври 2007 година. Земјата со тоа стана шеста членка на ЕУ што го ратификуваше ДСА на Црна Гора, по Естонија, Словенија, Унгарија, Австрија и Бугарија. (Политика, Вијести - 28 06 08; РТЦГ, веб-страница на владата - 27
  | | веќе видена | слични

  Во рамките на манифестацијата „Скопско лето“, вечерва со почеток во 21 часот на Скопската тврдина „Кале“ ќе се одржи промоција на албумот „Identity“ на групата „Синтезис“.

  Музиката на „Синтезис“ претставува комбинација од корените на македонската фолклорна музика и современи аранжмани со низа оригинални македонски инструменти, како кавал, гајда, зурла, тапан, тарабука и тамбура. Името „Синтезис“ го одразува концептот на групата, кој е комбинација на традиционални звуци со современи аранжмани креирајќи музичка синтеза која вдишува нов живот во културните простори. Во десетгодишната кариера тие имаат одржано повеќе од сто концерти низ целиот свет. Низ Европа настапувале во Унгарија, Словенија, Австрија, Германија, Португалија, Белгија, Полска, Франција, Шведска итн, а настапиле и во САД и Јапонија. Досега имаат издадено неколку албуми и тоа: „DD Sintezis“, „Unblocked-тхе Muzic of Eastern Europe“, „Swinging Macedonia“, „Live in Skopje“, „Let Got Smite Him“, „Live in Skopje with the Macedonian ...
  | | веќе видена | слични

  Кризата на подрачјето на Западен Балкан следува по војните на просторот на поранешна Југославија

  Париз - Меѓународната агенција за енергија соопшти дека секој шести жител на Западен Балкан се соочува со „енергетски недостиг“.

  Агенцијата во најновиот извештај објавен во Париз, каде што се наоѓа седиштето на оваа меѓународна организација, наведува дека енергетската криза на подрачјето на Западен Балкан следува по војните на просторот на поранешна Југославија во текот на минатата деценија.

  Во студијата насловена „Енергијата на Западниот Балкан: пат кон реформи и обнова“ Меѓународната агенција за енергија укажува на потребата за брза обнова на постојните и изработка на нови електроенергетски постројки во регионот.

  Реформите можат да помогнат да се диверзификуваат залихите со енергетски ресурси во многу земји од Западен Балкан кои, како што се наведува во анализата, ја почнаа подоцна обновата на енергетскиот сектор отколку другите држави во Југоисточна Европа.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Виктор Цветаноски

  Александра Цветаноска, по 54 години, го пронајде својот брат Ѓорѓи во далечната Австралија. Тоа дека има брат го дознала откако детството и младоста ги поминала во домови во Полска, каде што била однесена кога имала само две и пол години заедно со другите деца-бегалци од Штрково.

  Доца Гогаревска од Шештево никогаш не ја видела мајка си. По масовната евакуација на децата од Егејска Македонија во 1948 година, нејзината мајка починала од мака неколку години подоцна откако грчките војници и ги зеле сопругот и двете поголеми ќерки и ги интернирале на некои острови. Двете сестри денес живеат во Грција, постариот брат е во Чешка, а помалиот е со неа во Полска.

  „Првата средба со моите родители беше по осум години. Кога ги видов првпат, не ги чувствував како мајка и татко, ниту брат ми како брат. Растена по домови, го загубив тоа чувство“, вели Васка Петровска.

  Кога на Софија Ристовска и соопштиле дека треба да замине кај родителите во Полска, посакала и ...
  | | веќе видена | слични

  Ватерполо - Добра генералка пред ЕП

  Македонските ватерполисти со победа и со реми против комбинираната селекција на Црна Гора ги завршија подготовките во Гевгелија за претстојното 28. Европско првенство во Шпанија, кое ќе се одржи од 4 до 13 јули во Малага. Во првиот натпревар против тимот составен од четири играчи што настапија во Светската лига и со ватерполисти на возраст од 22-23 години Македонија славеше со 15:11 (5:5, 6:1, 3:3, 1:2), реваншот во базенот "Фатаморгана" заврши нерешено 7:7 (2:1, 0:2, 1:3, 4:1). Вуксановиќ и Милиќ со по два гола беа најефикасни во македонскиот состав во втората контролка со популарните "црвени ајкули", а по еден погодок постигнаа Мичиќ, Крстиќ и Петровиќ.

  Избраниците на селекторот Мечкиќ за Шпанија заминуваат на 2 јули, а во своето деби на европските шампионати в петок од 11 ч. во рамките на групата Б за противник ќе ја имаат Романија. В сабота од 9,30 ч. е дуелот со европскиот првак Србија, в недела во истиот термин со Русија, наредниот ден од 12,30 ч. ...
  | | веќе видена | слични

  Меѓународната агенција за енергија соопшти дека секој шести жител на Западниот Балкан се соочува со „енергетски недостиг“.

  Агенцијата во најновиот извештај објавен во Париз, каде што се наоѓа седиштето на оваа меѓународна организација, наведува дека енергетската криза на подрачјето на Западен Балкан следи по војните на просторот на поранешна Југославија во текот на минатата деценија.

  Во студијата насловена „Енергијата на Западниот Балкан: пат кон реформи и обнова“, Меѓународната агенција за енергија укажува на потребата за брза обнова на постоечките и изработка на нови електроенергетски постројки во регионот.

  Реформите можат да помогнат да се диверзификуваат залихите со енергетски ресурси во многу земји од Западен Балкан, кои, како што се наведува во анализата, ја почнаа подоцна обновата на енергетскиот сектор отколку другите држави во Југоисточна Европа.

  Меѓународната агенција за енергија во студијата укажува на значително поголема енергетска потрошувачка во земјите ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалска Европа со нетрпение го очекува новиот суверен. Промоцијата на владетелот за наредните четири години ќе се случи утре вечер на „Ернст Хапел“ стадионот во Виена, по финалниот натпревар на континенталниот шампионат што привршува.

  Грчкото чудо од 2004 веќе е само историја што прашање дали некогаш воопшто и ќе се повтори. Овој пат за европската круна ќе се борат селекциите на Шпанија и на Германија.

  Во пресрет на завршното турнирско соочување, историјата е единствениот аргумент во полза на Германците.

  За нив ова ќе биде 13-то финале на големите натпреварувања во 54-те години откако неочекувано ја победија Унгарија и се искачија на светскиот врв, на мундијалот во Швајцарија.

  Од друга страна, Шпанците само третпат ќе бидат актери на едно финале. Тоа многумина го сметаат за најдобар доказ за огромниот комплекс што со години фудбалерите од оваа земја го чувствуваат во однос на европските и светските првенства, но и аргумент повеќе за неискуството и на оваа генерација ...
  | | веќе видена | слични

  Македонските пејачи Калиопи,Тамара Тодевска, Ламбе Алабаковски и Андријана Јаневска ќе настапат на музичкиот фестивал „Песна на медитеранот 2008“, што викендов се одржува во Будва. На сцената на Плоштадот на сликарите ќе запеат и Тијана Дапчевиќ и Маја Оџаклиевска, кои повеќе години живеат и работат во Србија. Најголема атракција на фестивалот ќе биде концертот на светската латино-ѕвезда Хулио Иглесијас, закажан по завршувањето на финалната вечер на 29 јуни.На ова, 15-то издание на фестивалот, што во последниве години важи за еден од најреономираните летни фестивали во регионот, ќе бидат изведени вкупно 36 композиции, а ќе има пејачи од речиси сите поранешни југословенски републики, и од Унгарија, Израел, Италија и Кипар. Калиопи ќе ја испее песната „Кажи ми“, што ја направи заедно со Дарко Димитров. Тамара ќе ја испее „За тебе чувам се ја“ од Калиопи, а Ламбе ќе се претстави со нумерата „Мене љубов ми треба“ од Дарко Димитров и од Алка Вуица. Андријана Јаневска ќе ја пее „Се мириса на тебе“, чиј автор се ...
  | | веќе видена | слични

  Со концерти на повеќе отворени сцени, деновиве во Скопје се одржуваше 29. Меѓународен студентски фолклорен фестивал, кој, со свечена фолклорна програма, ќе биде затворен утревечер. На фестивалот учествуваа фолклорни ансамбли од Македонија, Полска, Унгарија, Србија и од Турција. Во рамките на овој четиридневен фестивал се одржаа семинари за народни ора и за песни на кои учесниците ги презентираа своите програми, носии и начин на игра. Меѓународниот студентски фолклорен фестивал се организира од 1967 година како фестивал на солидарноста, преку кој студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ сакаа да им ја изразат својата благодарност на земјите кои помогнаа во изградбата на Скопје по катастрофалниот земјотрес. Организатор на оваа манифестација е АКУД „Мирче Ацев“.
  | | веќе видена | слични

  Бугарија и Унгарија денеска се договорија да започнат политичка акција, барајќи од заинтересираните држави конкретна поддршка за изградба на гасоводот Набуко.

  Гасоводот би ја заобиколил Русија, и би се градел од Каспиското море кон Европската унија (ЕУ).

  Набуко, со капацитет од 31 милијарда кубни метри, би и овозможил на ЕУ да ја намали зависноста од рускиот гас.

  Бугарскиот министер за стопанство Петар Димитров и координаторот на проектот од Унгарија Михаљ Бајер, по денешниот состанок во Софија соопштија дека економскиот интерес за Набуко не е спорен, но оти политичките потешкотии се зголемуваат и мора да се надминат.

  Една од првите задачи во рамки на акцијата на двете држави е неопходноста да се убедат заинтересираните држави да ја обноват својата поддршка на проектот и да го гарантираат своето учество.

  Димитров ги наведе Ирак и Египет како потенцијални учесници, заедно со Азербејџан и Туркменистан, коишто ветиле испорака на гас.

  Бајер додаде дека ...
  | | веќе видена | слични

  „Тиквеш“ избран за бизнис-партнер на годината

  Винарската визба „Тиквеш“ ја доби регионалната награда „Бизнис-партнер 2008“, која ја доделува српската компанија „Мас медиа интернешнел“. Вакви признанија им беа доделени на 40 фирми од земјите во регионот, а „Тиквеш“ е единствена од Македонија.Меѓу добитниците се и словенечки „Меркатор“, хрватски „Краш“, рафинеријата за масло „Модрича“ и „Лука Бар“ од Црна Гора. Специјални награди добија Европската банка за обнова и развој, Електростопанство на Србија, фирмата „Бол пекиџинг“ и Природно-математичкиот факултет од Нови Сад.Наградата „Бизнис-партнер“ се доделува 14 години по ред, а годинава меѓу наградените се компании од Македонија,Словенија, Унгарија, Романија, Молдавија, Хрватска, БиХ, Црна Гора, Албанија, Бугарија, Грција, Кипар и од Србија.
  | | веќе видена | слични

  Реинкарнација на Формула 2 од 2009

  Интернационалната автомобилистичка федерација планира од наредната година да ја оживее одамна згаснатата Формула 2 како нискобуџетна серија во која ќе се калат идните возачи на Формула 1.

  „Се надеваме дека ова ќе може да се оствари со буџет од околу 200.000 евра по возило за сезона“, соопшти ФИА по состанокот во Париз на нејзиниот Светски совет за мотоспорт во средата.

  Формула 2 беше признато натпреварување што ја „хранеше“ Формула 1 од првите години на Светскиот шампионат до крајот на 1984 година, кога беше заменето со Формула 3000. На крајот од 2004 таа се трансформира во ГП2, поддржана од Рено, а основана од првиот човек на Формула 1, Берни Еклстоун, и од тимскиот шеф на Рено, Флавио Бријаторе, со трки што се одржуваат за време на гран-при викендите во Европа. Трошоците во ГП2 се многу поголеми од целниот буџет на ФИА и се проценуваат на 1,5 милиони евра по болид за една сезона. Една четвртина од сегашните возачи на Формула 1 се „дипломци“ ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија на СП во ракомет ќе игра во Вараждин

  Организаторот на 21. Светско првенство за ракометари во Хрватска и официјално го потврди Вараждин како домаќин на групата Ц, во која покрај Македонија се и бранителот на титулата Германија, потоа вицешампионот Полска, двократниот светски првак Русија, африканскиот вицепрвак Тунис и „бронзениот“ Алжир од последниот Куп на африканските нации. Вараждин е град во северозападниот дел на Хрватска, има 50.000 жители и спортска сала во изградба со капацитет од 4.000 места за седење. Ако ја поминат групата, избраниците на селекторот Иле Темелковски во втората фаза ќе се натпреваруваат во Задар, каде што ќе вкрстат трите најдобри тима од групите Ц и Д.

  Групата А, во која се Франција, Унгарија, Словачка, Романија, второпласираниот од панамериканските квалификации и Австралија, ќе се одигра во Осиек. Сплит ќе ги нагости селекциите на домаќинот Хрватска, потоа Шведска, Шпанија, Јужна Кореја, Кувајт и третиот од Панамерика, сите од групата Б. Данска, ...
  | | веќе видена | слични

  Наградата „Св. Климент Охридски“ врачена во Португалија

  Интернационалната португалска корпорација за елитен туризам „Аквапура“, која одбра 12 најубави точки на планетата за да ги гради своите архитектонски бисери, од Бразил, Италија, Шпанија, Португалија, Чешка до Унгарија, пред три години го прогласи Преспанското Езеро за седма точка на светските убавини и ангажира еден од најголемите архитекти на Европа, Мануел Ајрес Матеош, да го направи архитектонскиот проект за елитен туристички комплекс од хотел и вили на брегот на Преспанското Езеро. Моментално е во финална фаза процесот на усвојување на урбанистичкиот проект за овој комплекс.

  По тој повод македонската делегација, која престојуваше во Португалија од 18 до 22 јуни, кога на големиот португалски и светски автор Маноел де Оливеира му ја врачи Светската награда за хуманизам што му ја додели Охридската академија за хуманизам, ја искористи оваа прилика за да му додели награда и на Диего Вас Гедеш, претседателот на „Аквапура“, што свечено ...
  | | веќе видена | слични

  Седмиот носител Давид Налбандијан од Аргентина е најзвучното име што прерано ги спакува куферите на Отвореното првенство на Англија во тенис. За најголемото изненадување на стартот од машкиот дел на Вимблдон се погрижи Френк Данчевиќ од Канада, кој неочекувано лесно и во три сета го елиминира големиот противник со 6-4, 6-2, 6-4.

  „Немав никакви шанси. Се обидував, но ова беше еден од оние денови. Сите важни удари ги промашив и тоа за многу малку. Едноставно, не одеше. Секако дека очекував повеќе од оваа сезона на трева, па ова е малку фрустрирачки“, изјави Налбандијан по мечот.

  Двајца од најголемите фаворити што се појавија во првиот натпреварувачки ден на четвртиот Гренд-слем во сезоната, Роже Федерер и Новак Ѓоковиќ, се пробија во втората рунда. Првиот светски рекет немаше милост против својот добар пријател и некогашен соиграч во двојки Доминик Хрбати од Словачка, совладувајќи го со 6-3, 6-2, 6-2. За разлика од Швајцарецот, Србинот мораше да запне за да го оправда статусот трет носител, ...
  | | веќе видена | слични

  Гран-при за КУД „Бранко Чајка“ од Тетово

  ТЕТОВО - На првиот меѓународен фестивал „Дукат“ одржан во Бања Лука, БиХ, КУД „Бранко Чајка“ од Тетово ја освои највисоката престижна награда Гран-при. Тетовското КУД, кое работи во составот на Здружението на Срби и Македонци во Тетово, беше единствено од нашата земја што учествуваше на овој натпревар. Високата награда е освоена за вкупниот настап со кореографијата на „Повардарие“.

  На враќање во Тетово членовите беа одушевени од приемот и успехот, велат, „по нашиот настап, неоспорно беше дека сме апсолутни победници. Пресреќни сме зашто ова е наш прв настап на олку силен меѓународен фестивал на кој учествуваа КУД со различни култури од целиот свет“.

  Меѓународниот фестивал во Бања Лука се одржа во периодот од 19 до 22 јуни со учество на состави од Србија, Црна Гора, Украина, Ирак, Италија, Унгарија, Полска, Грција, Индија, Јордан, Гана, Костарика, Македонија и домаќинот БиХ. На настапите секое друштво го претставувало националниот фолклор ...
  | | веќе видена | слични