Унгарија

  во

  Настаните што доведоа до пад на Берлинскиот ѕид пред 20 години започнаа со пикник во близината на унгарско-австриската граница. Овој таканаречен „паневропски пикник“ на 19 август 1989 година го искористија неколку стотини Источни Германци и пребегнаа во Австрија кај местото Сопронкохида во западниот дел на Унгарија. Годишнината на овој пикник се одржува денеска на истото поле, а најавено е присуство на германската канцеларка Ангела Меркел и на унгарскиот претседател Ласло Солиом. Поранешниот германски канцелар Хелмут Кол на 3 октомври 1990 година, кога се обединија Западна и Источна Германија истакна дека „првиот камен од Берлинскиот ѕид беше отстранет во Унгарија“. Режимите во источна Европа почнаа да се распаѓаат многу порано од настанот на унгарското поле. Советскиот сојуз не реагираше кога Будимпешта почна да се оддалечува од комунистичките насоки и кога донесе одлука да отстрани 246 километри бодликава жица на границата со Австрија. Тогашните министри за надворешни работи на Унгарија Ѓула Хорн и на ...
  | | веќе видена | слични

  Закрепнува по инцидентот Маса се враќа на Интерлагос Повредениот возач на Ферари, Фелипе Маса најави дека се подготвува за враќање на патеките, посочувајќи ја трката за Големата награда на Бразил во средината на октомври како вистинско место за неговото враќање. Тој ги демантира италијанските медиуми дека ќе биде подготвен за Големата награда на Италија на легендарната патека „Монца“ на 13 септември. - Се надевам дека ќе бидам целосно подготвен за моето домашно гранпри. Така на најдобар начин ќе и се заблагодарам на верната публика за искажаната поддршка во тешките моменти кои ги имав. Доколку е можно, враќањето на патеките би го направил и порано - изјави Маса. Бразилските медиуми пренесуваат дека Маса одлично закрепнува, но потенцираат дека видот на левото око не му е вратен 100 проценти. Маса се надева дека по следната рунда на детални медицински прегледи на почетокот од септември ќе му биде дадено зелено светло да се врати на патеките. - Доколку докторите во Бразил кажат дека сум во ред, следна работа би ...
  | | веќе видена | слични

  Укината суспензијата на Рено Фернандо Алонсо ќе плати за да вози во Валенсија Апелациската комисија на Меѓународната автомобилистичка асоцијација (ФИА) ја прифати жалбата на Рено и му дозволи на тимот да настапи на Големата награда на Европа во Валенсија, што ќе се одржи викендов. Суспензијата од една трка за екипата и за возачот Фернандо Алонсо се претворени во парична казна од 50.000 американски долари. Забраната за настап на една трка на Рено и на поранешниот двоен светски шампион им беше изречена откако стјуардите на трката во Унгарија утврдија дека Шпанецот со знаење на механичарите излегол на патеката со лошо прицврстено предно лево тркало. Веднаш по напуштањето на боксовите, Алонсо остана без тркалото загрозувајќи ја безбедноста на патеката. Во согласност со прописите за безбедност на трките, тимот и возачот беа казнети со забрана за настап на следната трка. Челниците на Рено ја признаа вината, но веднаш вложија жалба истакнувајќи дека изречената казна е престрога и дека ќе има дополнителни негативни ...
  | | веќе видена | слични

  Настаните што доведоа до пад на Берлинскиот ѕид пред 20 години започнаа со пикник во близината на унгарско-австриската граница. Овој таканаречен „паневропски пикник“ на 19 август 1989 година го искористија неколку стотини Источни Германци и пребегнаа во Австрија кај местото Сопронкохида во западниот дел на Унгарија. Годишнината на овој пикник се одржува денеска на истото поле, а најавено е присуство на германската канцеларка Ангела Меркел и на унгарскиот претседател Ласло Солиом. Поранешниот германски канцелар Хелмут Кол на 3 октомври 1990 година, кога се обединија Западна и Источна Германија истакна дека „првиот камен од Берлинскиот ѕид беше отстранет во Унгарија“. Режимите во источна Европа почнаа да се распаѓаат многу порано од настанот на унгарското поле. Советскиот сојуз не реагираше кога Будимпешта почна да се оддалечува од комунистичките насоки и кога донесе одлука да отстрани 246 километри бодликава жица на границата со Австрија. Тогашните министри за надворешни работи на Унгарија Ѓула ...
  | | веќе видена | слични

  АПЕЛАЦИСКИОТ СУД НА ФИА ПРЕСУДИ Рено ќе може да настапи во Валенсија Апелацискиот суд на ФИА ја преиначи казната на стјуардите од трката за Големата награда на Унгарија и му дозволи на тимот Рено да настапи на претстојниот гран при викенд во Валенсија. - Овој случај не заслужува повеќе од опомена. Имало ли тука свесно кршење на правилата од Рено? Немало, од никаков вид! Знаеле само двајца механичари. Никој од управувачкиот ѕид не знаел дека има проблем, па дури ни возачот, рекол адвокатот Али Малек. - Болидот не требало да биде пуштен на патеката. Механичарите се вработени од тимот поради нивното знаење кое мора да биде посветено на тимот. Рено не може да се потпре на нивните процедури и да каже дека не можеле да комуницираат. Две грешки не прават една правилна работа, тврдел претставникот на ФИА, Пол Харис. - Тука има серија на несреќни настани, но не и свесно неправилно работење, - гласела последната одбрана на Рено. Во соопштението за медиумите издадено од ФИА издадено поради изрекувањето на казната се ...
  | | веќе видена | слични

  Пералница на пари, која ќе направи штети во фискалниот и монетарниот сектор. Промашен концепт, кој ќе создаде нелојална конкуренција. И покрај ваквите жестоките критики од опозицијата, 72 пратеника изгласаа трансформација на Македонска банка за поддршка на развојот. Вака скроена, Македонската банка ќе биде еден вид државна банка, која директно ќе ги кредитира фирмите и нема да подлежи на контрола на Народната банка, а супервизијата ќе ја врши министерството за финансии. Опозицијата обвини дека со законските измени, банката ќе била пералница на пари, а кредитите ќе се делеле според партиска линија. Власта го бранеше законот, дека бил суштински, за да полесно им обезбеди свеж капитал на фирмите. Во моментов, банката нема можност директно да ги кредитира малите фирми. И по промена на законот, се проценува дека дури од 1 јануари МБПР ќе може да се вклучи во директно кредитирање на стопанството. Во Европа, засега само во Унгарија, Словенија и Хрватска државни банки се вклучени во директно доделување кредити на ...
  | | веќе видена | слични

  Францускиот професионален возач Роман Грожан, во преостанатиот дел од првенството во Формула 1 ќе го замени Бразилецот Нелсон Пике Јуниор. Грожан во болидот на Рено ќе дебитира в недела на големата награда на Европа која ќе се одржи во Валенсија. 23 годишниот пилот во 2006 година победи на трката позната како “Формула Рено“ и после ова стана дел од францускиот тим. Во наредните две сезони Грожан успеа да ја освои шампионската титула во “Формула 3“, додека минатата година победи на шампионатот “ГП-2“ во Азија. Бразилецот Пике кој во “Формула 1“ дебитираше минатата сезона, од почетокот на сезонава не освои ниту еден бод и поради тоа беше отпуштен од работа уште по трката за големата награда на Унгарија која се возеше пред еден месец.
  | | веќе видена | слични

  Енергетската компанија ЕФТ Групацијата која е присутна и на македонскиот енергетски пазар, е една од водечките компании и на унгарскиот енергетски пазар, каде покрива една четвртина од увозот на електрична енергија на овој пазар. Во својот годишен извештај, Канцеларијата за енергетика на унгарското министерство за економија, објави дека ЕФТ е водечка компанија во увозот со електрична енергија на унгарскиот пазар. “Вкупниот удел на ЕФТ на унгарскиот енергетски пазар изнесува 27 отсто. Нашата компанија во 2009 година покрива една четвртина од вкупниот увоз на електрична енергија во Унгарија, што не прави водечки трговец со овој енергенс. Овој факт е дотолку поголем доколку се земе во предвид фактот дека унгарскиот пазар е исклучително конкурентен и на него делуваат и најголемите енергетски компании како што се ЕОН, ЕДФ, Електрабел и ЧЕЗ“, изјави Вук Хамовиќ претседател на ЕФТ Групацијата. ЕФТ Групацијата, преку својата компанија ЕФТ Македонија е присутна и на македонскиот енергетски пазар и е една од водечките ...
  | | веќе видена | слични

  Енергетската компанија ЕФТ Групацијата која е присутна и на македонскиот енергетски пазар, е една од водечките компании и на унгарскиот енергетски пазар, каде покрива една четвртина од увозот на електрична енергија на овој пазар. Во својот годишен извештај, Канцеларијата за енергетика на унгарското Министерство за економија објави дека ЕФТ е водечка компанија во увозот со електрична енергија на унгарскиот пазар. (www.eh.gov.hu). „Вкупниот удел на ЕФТ на унгарскиот енергетски пазар изнесува 27%. Нашата компанија во 2009 г. покрива една четвртина од вкупниот увоз на електрична енергија во Унгарија, што не прави водечки трговец со овој енергенс. Овој факт е дотолку поголем доколку се земе во предвид фактот дека унгарскиот пазар е исклучително конкурентен и на него делуваат и најголемите енергетски компании како што се ЕОН, ЕДФ, Електрабел и ЧЕЗ„ изјави Вук Хамовиќ претседател на ЕФТ Групацијата.    ЕФТ Групацијата, преку својата компанија ЕФТ Македонија е присутна и на македонскиот енергетски пазар и е една ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватска загрижена: Србија планира да купи најсовремени ловци Од Белград до Книн за 25 минути! Воено неутрална Србија има и намера со своите нови авиони да им понуди услуги за воздушен надзор на соседните земји за износ од 40 до 60 милиони долари годишно. Во опкружувањето, без своја воена авијација се Црна Гора, Албанија и Македонија - вели соговорникот на "Слободна" Кога станува збор за воената авијација, Србија за разлика од Хрватска, сериозно размислува. Не е тајна дека состојбата во Хрватското воено воздухопловство е на работ на преживување и дека е крајно време нешто да се направи, бидејќи државата ќе остане без воени крилја. На хрватските "МИГ 21" за две години им истекуваат ресурсите, а одлуката за купување нови летала е пролонгирана на неопределно време. Ловечката ескадрила, во споредба со соседните на Унгарија, Австрија, Италија, па и Србија, не е ништо друго, освен јато "со затапени канџи", пишува "Слободна Далмација". И покрај рецесијата, српското Министерство за одбрана ќе донесе одлука за ...
  | | веќе видена | слични

  ПИЛОТОТ НА ФЕРАРИ ЗАЗДРАВУВА Доменикали: Маса е во одлична состојба Медицинските тестови кои ги направи во последните неколку денови се доста охрабрувачки. Сега е важно само да се биде трпелив и со опоравувањето да се оди чекор по чекор, нагласува Стефано Откако претрпе сериозни повреди на главата во квалификациите за Големата награда на Унгарија, пилотот на Ферари, Бразилецот Фелипе Маса, добро се опоравува. - Фелипе е во одлична состојба и опоравувањето тече одлично, изјави еден од шефовите на тимот, Стефано Доменикали, кој редовно го посетува во неговиот дом во Бразил. -Медицинските тестови кои ги направи во последните неколку денови се доста охрабрувачки. Сега е важно само да се биде трпелив и со опоравувањето да се оди чекор по чекор, нагласува Стефано. Неговото место во болидот на Ферари место најавуваниот, легендарниот возач во Формула 1 Михаел Шумахер ќе го преземе италијанскиот ветеран Лука Бадоер, кој денеска ќе има можност повторно да седне зад воланот на овогодинешниот болид на Ферари Ф60 ...
  | | веќе видена | слични

  НАЈНОВИТЕ ПОДАТОЦИ ПОКАЖУВААТ ЗАЖИВУВАЊЕ НА СВЕТСКИТЕ ЕКОНОМИИ Стегите од финансиската криза полека попуштаат Најновите официјални податоци објавени во Токио покажуваат дека и Јапонија, покрај Франција и Германија, излезе од рецесијата, но овие знаци се изненадување за економистите кои предупредуваат дека забележениот раст се уште не е стабилен Економиите на водечките светски финансиски велесили покажуваат знаци на заживување. Најновите официјални податоци објавени во Токио покажуваат дека и Јапонија, покрај Франција и Германија, излезе од рецесијата што значи дека полека попуштаат стегите од најголемата светска финансиска криза по депресијата од 30-тите години на минатиот век. Јапонската економија во вториот квартал од годинава забележа раст од еден процент. Таквите податоци за двете водечки европски економии и најголемата азиска економија се изненадување за економистите кои предупредуваат дека забележениот раст се уште не е стабилен. Тие прогнозираат понатамошен пад на стапката на економскиот раст во ...
  | | веќе видена | слични

  Бугарија и Романија уште тонат Домашниот бруто-производ во двете нови членки на ЕУ и паѓа и во вториот квартал, а поради драстично намалената домашна побарувачка, аналитичарите не ја исклучуваат можноста да се влошат состојбите Земјите од Источна Европа, од кои повеќето претрпеа рекордни економски минуси во претходниот квартал, се надеваат на подобра иднина, откако нивните главни партнери почнаа да излегуваат од рецесија. Додека индустриското производство во западна и средна Европа покажува знаци на заживување, бруто домашниот производ во Бугарија и во Романија и понатаму паѓа. Двете нови земји-членки на Европската Унија се соочуваат со проблеми поради драстично намалената домашна побарувачка. Во Романија е регистриран пад на економските активности од 8,8 отсто на годишно ниво во вториот квартал од годината. Ваквиот резултат се должи пред се на драстично намалената домашна побарувачка, поради што аналитичарите не ја исклучуваат можноста од влошување на состојбите во романската економија. Дел од економистите ...
  | | веќе видена | слични

  Унгарската новинска агенција MTI ја пренесува изјавата на портпаролот на тамошната полиција дека младата жена во главнито град на Унгарија допатувала од Холандија. Нигеријката им станала сомнителна на царинските службеници па ја ставиле на ласерка контролапри што се утврдило дека во желудникот има 83 капсули со вупно 926 грама кокаин и амфетамин. Горе
  | | веќе видена | слични

  Земјите од Источна Европа, од кои повеќето претрпеа рекордни економски минуси во претходниот квартал, се надеваат на подобра иднина, откако нивните главни партнери почнаа да излегуваат од рецесија. Излегувањето на Германија и Франција од рецесија, што е потврдено со податоците од последниот квартал, дава надеж за очекување на зајакнување на побарувачката, која ќе помогне земјите од источна Европа да започна експанзија. Иако индустриското производство во Унгарија, Чешка, Романија, Литванија, Летонија и во Словачка се намали, тие пазари се зависни од извоз и затоа најавата за закрепнување на запад влијае врз заживување на производствените сектори, а наскоро треба да го поттикне и вработувањето. „Може да се рече дека економската криза ја достигна кулминацијата во регионот“, оцени неодамна финансискиот директор на унгарската ОТП банка, која работи во Бугарија, Хрватска, Црна Гора, Романија, Рудија, Србија, Словачка и во Украина. Знаците на закрепнување се срамежливи, но видливи. Падот на ...
  | | веќе видена | слични

  Земјите од Источна Европа, од кои повеќето претрпеа рекордни економски минуси во претходниот квартал, се надеваат на подобра иднина, откако нивните главни партнери почнаа да излегуваат од рецесија. Излегувањето на Германија и Франција од рецесија, што е потврдено со податоците од последниот квартал, дава надеж за очекување на зајакнување на побарувачката, која ќе помогне земјите од источна Европа да започна експанзија. Иако индустриското производство во Унгарија, Чешка, Романија, Литванија, Летонија и во Словачка се намали, тие пазари се зависни од извоз и затоа најавата за закрепнување на запад влијае врз заживување на производствените сектори, а наскоро треба да го поттикне и вработувањето. „Може да се рече дека економската криза ја достигна кулминацијата во регионот“, оцени неодамна финансискиот директор на унгарската ОТП банка, која работи во Бугарија, Хрватска, Црна Гора, Романија, Рудија, Србија, Словачка и во Украина. Знаците на закрепнување се срамежливи, но видливи. Падот на индустриското ...
  | | веќе видена | слични

  Фелипе Маса постепено се рехабилитира од тешките повреди добиени на 25 јули на квалификациите за Големата награда на Унгарија. Како што велат во Ферари, здравствената состојба на Брзилецот е подобра од ден на ден. "Фелипе се наоѓа во одлична форма и неговото оздравување тече добро. Тестовите кои ги мина изминатите денови се многу добри" - изјавил шефот на Ферари, Стефано Доменикали, кој го посети возачот на "Скудерија" во Бразил. Италијанските медиуми веќе најавија враќање на Маса на стазата за трката "на домашен терен" во Монца, 13 септември, но Доменикали тоа во принцип го демантира: "Најважно е да имате трпение и да правите чекор по чекор, без брзање."
  | | веќе видена | слични

  Земјите од Источна Европа, од кои повеќето претрпеа рекордни економски минуси во претходниот квартал, се надеваат на подобра иднина, откако нивните главни партнери почнаа да излегуваат од рецесија. Излегувањето на Германија и Франција од рецесија, што е потврдено со податоците од последниот квартал, дава надеж за очекување на зајакнување на побарувачката, која ќе помогне земјите од источна Европа да започна експанзија. Иако индустриското производство во Унгарија, Чешка, Романија, Литванија, Летонија и во Словачка се намали, тие пазари се зависни од извоз и затоа најавата за закрепнување на запад влијае врз заживување на производствените сектори, а наскоро треба да го поттикне и вработувањето. „Може да се рече дека економската криза ја достигна кулминацијата во регионот“, оцени неодамна финансискиот директор на унгарската ОТП банка, која работи во Бугарија, Хрватска, Црна Гора, Романија, Рудија, Србија, Словачка и во Украина. Знаците на закрепнување се срамежливи, но видливи. Падот на индустриското ...
  | | веќе видена | слични

  Земјите од Источна Европа, од кои повеќето претрпеа рекордни економски минуси во претходниот квартал, се надеваат на подобра иднина, откако нивните главни партнери почнаа да излегуваат од рецесија. Излегувањето на Германија и Франција од рецесија, што е потврдено со податоците од последниот квартал, дава надеж за очекување на зајакнување на побарувачката, која ќе помогне земјите од источна Европа да започна експанзија. Иако индустриското производство во Унгарија, Чешка, Романија, Литванија, Летонија и во Словачка се намали, тие пазари се зависни од извоз и затоа најавата за закрепнување на запад влијае врз заживување на производствените сектори, а наскоро треба да го поттикне и вработувањето. „Може да се рече дека економската криза ја достигна кулминацијата во регионот“, оцени неодамна финансискиот директор на унгарската ОТП банка, која работи во Бугарија, Хрватска, Црна Гора, Романија, Рудија, Србија, Словачка и во Украина. Знаците на закрепнување се срамежливи, но видливи. Падот на индустриското ...
  | | веќе видена | слични

  Истрага по тврдењата на кумот на Ѓукановиќ Србија и објави војна на тутунската мафија Српската полиција ќе почне одлучувачка акција против тутунскиот картел кој шверцувал цигари во Србија од Македонија, Унгарија и од други соседни земји во 90-тите години на минатиот век, пренесува српскиот весник „Блиц“. - Ќе ги провериме тврдењата на Ратко Кнежевиќ (кум на црногорскиот премиер), кој ги обвинува Станко Суботиќ-Цане, Јовица Станишиќ, поранешен директор на српската Државна безбедност, и Мило Ѓукановиќ, премиерот на Црна Гора, дека организирале шверц на цигари и нарачувале убиства. Ќе преземеме акција во договор со Специјалното обвинителство. Сакаме да се открие вистината и нема да застанеме додека не го направиме тоа - изјави висок функционер во српското МВР. Суботиќ се обвинува дека во 90-тите години на минатиот век цигарите ги купувал од Македонија, а главен човек за таа работа бил Мирослав Пешиќ. Во тоа време Суботиќ на македонската фирма „Македонија табак“ и исплатил осум милиони марки, на име намирување ...
  | | веќе видена | слични