Украина

  во

  На овие 10-дневни подготовки во Словенија, македонскиот шампион оствари две победи, два пораза и еден нерешен исход Ракометарите на скопски Металург со пораз ги завршија 10-дневните подготовки во Словенија, каде што одиграа вкупно пет контролни дуели со тамошни екипи. Во последниот натпревар одигран завчеравечер, металурзите минимално загубија од Марибор со 21-22 и тоа во самиот финиш. Кај Металург, најефикасни беа Младен Ракчевиќ, Златко Мојсоски, Дује Миљак со по четири гола, Ацо Јоноски и Гоце Георгиевски погодија по три, Марко Чурувија два, Велко Маркоски еден, а голманот Петар Ангелов имаше 15 интервенции. - Во текот на целиот натпревар бевме во водство. Во финишот на натпреварот, благодарение на словенечките судии, кои беа наклонети кон противникот, домаќинот се созеде. На пет секунди до крајот израмнивме, откако излезе голманот Ангелов за да имаме играч повеќе во поле. Но веднаш потоа на три секунди до крајот, Марибор од центар упати топка во празниот гол, за ново и конечно водство - ни изјави по ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Повеќе од илјада хористи од четириесетина хора и пејачки групи од 16 држави ќе учествуваат на годинашното трето по ред издание на Охридскиот хорски фестивал Според програмата, во рамките на фестивалот, кој почнува денеска и ќе трае до 29 август, предвидени се десет концерти, со настапи на хорови од Шпанија, Летонија, Србија, Литванија, Украина, Унгарија, Русија, Полска, Романија, Швајцарија, Италија, Бугарија, Словачка, Чешка, Хрватска и од Македонија. Настапите на хоровите ќе се одржуваат на две сцени - во „Дијамантската сала“ во хотелот „Инекс Горица“ и во катедралната црква „Света Софија“. Фестивалот ќе се одвива во пет дела - настапи на отворено, натпреварувачки дел, концерт на фолклорна музика, концерт на црковна музика и поп-музички изведби. Настапите ќе бидат оценувани од жири, а првонаградените хорови ќе настапат на завршниот концерт на фестивалот каде што ќе се натпреваруваат за фестивалското гранпри.
  сите 4 | | | веќе видена

  Ливерпул Во деветото коло од квалификациите во Б групата Македонија е слободна, но очите на нашата јавност ќе бидат завртени кон дуелот на Велика Британија и Босна и Херцеговина кој се игра во 19,30 часот во Ливерпул. Победа на Британците значи и сигурен пласман на ЕП, но и БиХ има мотиви. Нашите соседи се во изедначена бодовна ситуација со Украина и Унгарија а сите три екипи кои загубија шанси за првите две позиции се борат за третото место кое води на дополнителен квалификациски турнир. Во вториот меч од нашата група Унгарија ја пречекува Украина. Табела: В.Британија 5-1 Македонија 5-2, Унгарија 2-5, БиХ 2-4, Украина 2-4. Во групата А се чини дека Израел ќе дојде до нови бодови против аутсајдерот Финска на свој паркет, а неизвесен ќе биде дуелот на Италија и Црна Гора. За Италија ова е последен меч и победа е императив за да ги задржи теоретските шанси, а на Црна Гора која во последното коло го пречекува Израел и е потребна една победа. Табела Ц. Гора 5-1, Израел 4-2, Италија 4-3, Летонија 2-5, Финска ...
  сите 8 | | | веќе видена

  До крајот на квалификациите за Европското првенство во кошарка остануваат да се одиграат уште натпреварите од последните две кола, а вечерва во рамките на 9.коло репрезентацијата на Македонија е слободна. Во нашата „Б“ група се играат дуелите: Унгарија – Украина (почеток 19:00 часот) и Велика Британија – Босна и Херцеговина (20:30). Македонија е прва со биланс 5 победи и 2 пораза, пред Велика Британија 5-1, Унгарија има 2-5, а Украина и БиХ по 2-4. Во „А “групата вечерва е дербито меѓу Италија и Црна Гора (почеток 20:30), додека Израел е домаќин на Финска (18:30). Слободна во оваа група е Летонија. Води Црна Гора со скор 5-1, Италија е втора со 4-3, Израел има 4-2, Летонија 2-5, а Финска 1-5. Во групата „Ц“ во Софија Бугарија ја пречекува првопласираната Белгија (почеток 17:00), додека Португалија игра со Грузија пред своите навивачи (22:30). Слободна е селекцијата на Полска. Белгија води на табелата со биланс 5-1, Полска има 4-3, Грузија и Бугарија по 3-3, а Португалија 1-6. Последното коло од ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Кошарка Навиваме за Босна Ливерпул, 26 август – Македонија во деветото коло од квалификациите во Б групата е слободна, но очите на нашата јавност ќе бидат завртени кон дуелот на Велика Британија и Босна и Херцеговина кој се игра во 19.30 часот во Ливерпул. Победа на Британците значи и сигурен пласман на ЕП, но и Босна и Херцеговина има мотив. Тие се изедначени во бодовната ситуација со Украина и Унгарија, а сите три екипи кои загубија шанси за првите две позиции се борат за третото место кое води на дополнителен квалификациски турнир. Во вториот меч од нашата група Унгарија ја пречекува Украина. Табела: В.Британија 5-1 Македонија 5-2, Унгарија 2-5, БиХ 2-4, Украина 2-4. Во групата А се чини дека Израел ќе дојде до нови бодови против аутсајдерот Финска на домашен терен, а неизвесен ќе биде дуелот на Италија и Црна Гора. За Италија ова е последен меч и победа е императив за да ги задржи теоретските шанси, а на Црна Гора која во последното коло го пречекува Израел и е потребна една победа. Табела Ц. Гора 5-1, ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Јубилејното 25-то издание на Охридски Атлетски маратон ќе биде откажано доколку во наредните денови не стигнат средствата од локалната самоуправа на сметката на Охридскиот АК Охрид. Доколку Општината не префрли пари до крајот на оваа недела нема да има Атлетскиот маратон, вака денес најавија преставниците на организациониот одбор на оваа спортска манифестација која по повод 8 Септември денот на македонската независност традиоционално се одржува во Охрид. Од таму очекуваат градоначалникот да го спасува 25-то јубилејно издание. Велат дека Охридскиот атлетски маратон од минатата година е дел од програмата на локалната самоуправа за Прослава на Државниот празник 8 Септември, а средства за неговата организација се предвидени во буџетот на општина Охрид. - Целата финасиска конструкција на оваа манифестација е сведена на 10 илјади евра, од кој досега се обезбедни околу 7000 евра. Баравме некој од локалната да се вклучи во Организациониот Одбор, но до ден денес немаме никаков одговор. Ние бараме Општината да го ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Повеќе од илјада хористи од четириесетина хорови и пејачки групи од 16 држави ќе учествуваат на годинашното, трето издание на „Охридскиот хорски фестивал“, кое ќе почне денеска, а ќе трае до недела. На програмата се десет концерти, со настапи на хорови од Шпанија, Летонија, Србија, Литванија, Украина, Унгарија, Русија, Полска, Романија, Швајцарија, Италија, Бугарија, Словачка, Чешка, Хрватска и од Македонија. Настапите на хоровите ќе се одржуваат на две сцени, во „Дијамантската сала“ во хотелот „Инекс Горица“ и во катедралната црква „Света Софија“. Фестивалот ќе се одвива во пет делови и тоа: настапи на отворено, натпреварувачки дел, концерт на фолклорна музика, концерт на црковна музика и на поп-музика. Настапите ќе бидат оценувани од стручно жири, а првонаградените хорови ќе настапат на завршниот концерт на фестивалот каде што ќе се натпреваруваат за Гран-при.
  сите 3 | | | веќе видена

  Големата грчко-турска фудбалска војна меѓу ПАОК и Фенербахче му припадна на тимот од Солун со што го турна во очај клубот од Истанбул, кој потроши огромни финансиски средства ова лето за да го засили тимот токму за настапите во Европа. Управата фрли преку 20 милиони и донесе неколку квалитетни имиња меѓу кои најзвучно е Мамаду Нианг, но ни тоа не помогна да се извлече од агонијата во која се наоѓа. Претходно испадна во третото коло од Лигата на шампионите од швајцарскиот Јанг Бојс, а сега се соочува со нов удар, уште во раната фаза да ги заврши европските натпревари. На првиот меч во Грција излегоа на површина сите недостатоци во екипата. Мотивацијата беше на ниско ниво, играчите без желба да надигрување, па поразот беше неминовен. Од друга страна Грците имаа желба за триумф, а ги послужи и среќата кога Виерињо во 20. минута го постигна единствениот гол. Затоа сите во домашниот табор се целосно мобилизирани и очекуваат висок триумф без примен гол. Освен тоа под силен притисок е и тренерот Ајкут Кочаман, кој ...
  | | веќе видена

  Репрезентацијата на Македонија е тим со најмалку примени поени, а погодува најмногу тројки, што покажува дека составот на селекторот Марин Докузовски игра добро и во одбрана и во напад. Спроти вечерашното претпоследно коло во кое Македонија е слободна, „црвено-жолтите“ се лидери во неколку статистички категории во квалификациите за ЕП. Според просекот на ефикасност, Македонија е шеста, но затоа е прва по бројот на најмалку примени поени. Просекот ни е 65,4 поени, Црна Гора ја има втората најцврста одбрана со просек од 70 примени поени на меч. Индивидуално, Бо Мекејлеб е прв стрелец со просек од 24,4 поени на меч, а зад него е Андреа Барњани од Италија со 22,7. Мекејлеб е и втор по украдени топки. Во шутот за три поени, македонскиот национален тим е прв со 9,1 тројки на меч (64 тројки на 7 средби), а од зад линијата за три поени шутираме во просек по 25,9 пати, во што сме втори зад Португалија. Слабо стоиме во скокот. Македонија е дури 12-та од 15 тима по бројот на скоковите. Тој хендикеп се надоместува со ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Македонскиот репрезентативен центар Предраг Самарџиски (24) се обврза на едногодишна соработка со новиот турски прволигаш Олин Генчлик од Едрене. Потписот за овој амбициозен турски клуб за Самарџиски претставува ново поглавје во неговата интернационална кариера. - За мене, всушност, сега почнува вистинската интернационална кариера бидејќи по толку години во Србија се чувствував како дома. Турската е една од најсилните лиги во Европа, ќе играм против многу силни противници и тоа ми е предизвик. Олин е амбициозна екипа и мислам дека таму ќе имам шанса да напредувам во кариерата - изјави Самарџиски, кој потписот на договорот го испрати по факс, а подоцна ќе оди и на редовните медицински тестови пред договорот да биде официјализиран. Самарџиски во изминатите пет сезони го носеше дресот на ФМП Железник од Белград, а претходно играше за Партизан. Со двата белградски тима освојуваше трофеи, а пред неколку години беше кандидат и за влез на драфтот во НБА-лигата. Во минатата сезона во јадранската НЛБ-лига ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Околу 1.100 хористи, членови на 34 хора од 16 европски земји ќе бидат дел од третиот Охридски хорски фестивал, кој ќе почне денеска. Четирите фестивалски дена ќе имаат и ревијален и натпреварувачки дел, а целата програма е поделена во детски, младински и хорови за возрасни. Манифестацијата е вистински празник за љубителите на хорското пеење, велат организаторите. По отворањето, се планира ревијален дел во кој хористите ќе настапат на отворено, на плоштадот и на кејот. Викендов ќе се одржува натпреварувачкиот дел, што ќе го оценува тричлена комисија. Најдобиот хор ќе добие Гран при, а ќе биде прогласен на 29 август. Честа да го отвори натпреварувачкиот дел од фестивалот ќе ја има Детскиот хор „Омнес“ од Летонија. Во хотелот „Инекс Горица“ и во црквата „Св. Софија“ ќе настапат и хорски групи од Шпанија, Летонија, Србија, Литва, Украина, Унгарија, Русија, Полска, Швајцарија, Италија, Бугарија, Словачка, Романија, Конго, Чешка и од Хрватска. Единствен македонски хор што ќе учествува на фестивалот е „Вардар“ од ...
  сите 2 | | | веќе видена

  По поразот од 2:1 на гостувањето против Ајакс, Динамо од Киев не успеа да се пласира во фазата по групи од Лигата на шампионите со што македонскиот репрезентативец Горан Попов настапите во европските купови со Киевски Динамо ќе ги продолжи во Лигата на Европа. Украинскиот состав во Амстердам допатува со реми откако во Киев играше без победник 1:1. Ајакс до предност во дуелот дојде во 43-тата минута со погодокот на Луис Суарез, а во 75-тата минута, Мунир Ел Хамадауи се запиша во листата на стрелците за водство од 2:0. Гостите од Украина почесниот погодок го постигнаа во 84-тата минута по прецизно изведениот удар од 11 метри на Андри Шевченко. Нашиот репрезентативец Попов на дуелот во Амстердам ги одигра сите 90 минути. Во останатите мечеви, Тотенхем на Вајт Харт Лејн го декласираше Јанг Бојс со 4:0 и успеа да се пласира во следната фаза од елитното европско клупско натпреварување, а место обезбеди и Жилина, која и во вториот меч славеше над Спарта од Прага, овој пат со 1:0. Одличен резултат забележа и ...
  сите 45 | | | веќе видена

  Повеќе од илјада хористи од четириесеттина хорови и пејачки групи од 16 држави ќе учествуваат на годинашното трето по ред издание на Охридскиот хорски фестивал. Според програмата, во рамките на фестивалот што ќе се одржува од утре до 29 август предвидени се десет концерти, со настапи на хорови од Шпанија, Летонија, Србија, Литванија, Украина, Унгарија, Русија, Полска, Романија, Швајцарија, Италија, Бугарија, Словачка, Чешка, Хрватска и од Македонија. Настапите на хоровите ќе се одржуваат на две сцени, во прекрасниот амбиент на „Дијамантската сала“ во хотелот „Инекс Горица“ и во катедралната црква „Света Софија“. Фестивалот ќе се одвива во пет делови и тоа: настапи на отворено, натпреварувачки дел, концерт на фолклорна музика, концерт на црковна музика и поп-музички изведби. Настапите на отворено подразбираат слободна програма од 20 до 30 минути што ќе се изведува на неколку локации на отворено пред случајна публика. Настапот во натпреварувачкиот дел подразбира програма од 15 до 20 минути. Настапите ќе ...
  | | веќе видена

  (Reuters) Тотенхем, Ајакс, Оксер, Жилина и Копенхаген се последните пет клубови кои се квалификуваа за Лигата на шампионите по средбите од среда навечер Тотенхем на домашен терен без поголеми проблеми го совлада швајцарскиот претставник Јанг бојс со 4:0, со што ја анулираше предноста на Швајцарците од првиот меч од 3:2. Стрелци за „спарсите“ на „Вајт харт лејн“ беа Питер Крауч со хет-трик во 5., 60. и 77. минута од пенал и Дефо во 32. минута. Ајакс во Амстердам минимално го совлада киевски Динамо на маекдоснкито репрезентаривец Горан Попов со 2:1, така што оваа сезона Македонија во Лигата на шампионите ќе биде претставена од Горан Пандев во шампионот Интер и Александар Лазевски во белградски Партизан . Во Киев првиот меч заврши без победник 1:1. Ајакс поведе со два гола предност, преку Суарез во 43, и Ел Хамаду во 76. минута, додека ветеранот Андри Шевченко во 82., минута создаде шанса за Динамо , но до крјаот киевјаните немаа сила да постигнат уште еден гол што ќе ги однесеше ...
  сите 41 | | | веќе видена

  Струмица - Учениците од прво до осмо одделение во Основното училиште Видое Подгорец" од Колешино, новата учебна година ќе ја започнат во реконструирани училници и други заеднички простории. Преку ПЕП програмата на УСАИД летово беа извршени интервенции за реконструкција на делови од училишната зграда на ова училиште, за што беа обезбедени околу 1,6 милиони денари. Охрид - Повеќе од илјада хористи од четириесетина хорови и пејачки групи од 16 држави ќе учествуваат на годинашното трето по ред издание на Охридскиот хорски фестивал. Според програмата во рамките на фестивалот што ќе се одржува од утре до 29 август предвидени се десет концерти, со настапи на хорови од Шпанија, Летонија, Србија, Литванија, Украина, Унгарија, Русија, Полска, Романија, Швајцарија, Италија, Бугарија, Словачка, Чешка, Хрватска и од Македонија. Крива Паланка - Во рамките на одбележувањето на големите христијански православни празници Успение на Пресвета Богородица - Голема Богородица и Свети Јоаким Осоговски - Чудотворец, до 28 овој ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Леверкузен Без ветераните Михаел Балак и Сами Хипија, и напаѓачот Штефан Кислинг, екипата на Баер Леверкузен отпатува во Украина, на реванш натпреварот во Лига Европа против Таврија. Повратникот во редовите на Баер, 33-годишниот Балак постигна еден од трите гола со кои на првиот меч тимот од Леверкузен забележа убедлива победа. Во клубот одлучиле дека е подобро тој да остане во Германија, и да се подготвува за следните искушенија во Бундеслигата. Во следното коло по стартната победа во Дортмунд, Баер ќе ја пречека Борусија од Менхенгладбах. Од Леверкузен не соопштија кои се причините што Хипија и Кислинг не отпатуваа за Украина.
  сите 2 | | | веќе видена

  Македонската кошаркарска репрезентација, на крилјата на осумилјадната публика во салата „Борис Трајковски“, ја прегази Велика Британија со 75-56, по што е на „милиметри“ од играње на ЕП 2011 Носени на крилјата на осумилјадната публика во салата „Борис Трајковски“ и крајно мотивирани од херојскиот потег на Тодор Гечевски, кој реши да настапи и покрај повеќекратната скршеница на носот, кошаркарските репрезентативци на Македонија, завчера ја прегазија селекцијата на Велика Британија (75-56) и речиси сигурно обезбедија пласман на Европското првенство (ЕП) в година во Литванија. РЕЗУЛТАТИ - 8. КОЛО ГРУПА А Финска - Италија 83-85 Летонија - Израел 56-92 ТАБЕЛА 1. Црна Гора 6 5 1 11 2. Италија 7 4 3 11 3. Израел 6 4 2 10 4. Летонија 7 2 5 9 5. Финска 6 1 5 7 ИДНО КОЛО (утре): Израел - Финска, Италија - Црна Гора. ГРУПА Б БиХ - Унгарија 73-64 Македонија - В. Британија 75-56 ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Вчера скопјани требаше да го одиграат и последниот натпревар со Марибор, по што веднаш се враќаат во Скопје Во претпоследниот натпревар од подготовките во Словенија екипата на Металург, актуелен шампион на Македонија во ракомет, ја совлада екипата на Требње со 25-24. Во редовите на Металург најефикасен беше Златко Мојсоски со 12 гола, Мите Стоилов постигна четири, колку и Младен Ракчевиќ, Марко Чурувија 3, Филип Миркуловски и Милан Левов по еден гол. На голот бил само Петар Ангелов, кој имал 15 успешни интервенции. - Одличен натпревар и неизвесен до самиот крај. Малку опуштено влеговме во овој дуел, но како што одминуваше времето игравме сé поцврсто и попрецизно и успехот не изостана. Настапивме без Наум Мојсоски, кој во претходната средба доби удар во градите, па го поштедивме од овој натпревар. Сé тече според планот, задоволен сум, а покрај средбите секојдневно одржуваме и напорни утрински тренинзи - ни изјави помошникот на тренерот Червар, Александар Петровски. Синоќа Металург остана да го одигра уште ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Селекцијата на Италија со победата од 85-83 на гостувањето во Финска ги задржа шансите за освојување на второто место во групата А. Играчот на Торонто репторс, Андреа Барњани, беше најпрецизен во победничкиот тим со 24 поени, на кои им додаде и седум скока, додека Марко Белинели, кој во финишот не грешеше од линијата за слободни фрлања, на крајот постигна 23 поени. Значајна победа оствари и Израел, кој со високи 92-56 славеше на гостувањето кај Летонија. Израелците на вистински начин ја демонстрираа силата, а победата ја впишаа веќе по втората четвртина, која ја добија со 36-11. Гај Пнини со 14 поени и Давид Блутентал со 12 поени беа најрасположени за игра кај Израел, кој барем засега не ја испушта втората позиција во групата А. Во групата Ц е најнеизвесно во битката за второто место, каде што Полска направи чекор напред со победата од 75-71 над Бугарија. Марцин Гортат со 23 поени и девет скока беше најпрецизен во редовите на Полска, додека кај Бугарија, Филип Виденов уфрли 21 поен. Со овој пораз бугарските ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Напаѓачот на Тотенхем и на англиската репрезентација Џермејн Дефо со сигурност го пропушта квалификацискиот дуел кој Англија го игра со Бугарија на 3-ти септември. Фудбалерот има проблеми со половината и во наредните денови ќе мора да оди на хируршка интервенција која ќе го острани од фудбалкиот терен наредните две недели. Тоа значи дека нема да може да игра за својата екипа на средбите со ВБА и Вилверхемптон како и на средбите кои неговата репрезентација Англија ги игра против Бугарија и Швајцарија. Тој не тренирал нормално последните денови, додека тренирал добро немал проблем, постигнувал и голови но откако направил мала пауза ситуацијата се влошила и сега чувствувал болки. Од друга страна, новиот селектор на репрезентацијата на Италија, Чезаре Прандели, планира еден од младите и перспективни играчи на Италија кој во моментов е играч на Манчестер Сити, Марио Балотели да биде носител на играта во италијанската репрезентација, но нема да смета на неговите услуги во стартните натпревари од ...
  | | веќе видена