Украина

  во

  Самитот на претседатели на држави од Централна Европа денеска официјално почнува во Охрид.

  Македонскиот претседател Бранко Црвенковски е домаќин на делегации од 19 држави, од кои 17 ќе бидат претставени на претседателско ниво на дводневниот самит.

  Претседателите од централна Европа денеска треба да дискутираат на темата „Процесот на проширување на ЕУ и влијанието на тој процес врз националните економии“, утре на дневниот ред е „Енергетските перспективи и предизвици на регионот“.

  Самитот завршува во сабота со усвојување на финалните заклучоци, по што е најавена заедничка пресконференција на претседателите.

  Според претседателот Црвенковски, Самитот е голема можност за афирмација на интересите и позициите на Македонија по клучни прашања кои во овој период претставуваат највисок приоритет, како што се Евро и НАТО интеграциите и разликите со Грција околу името

  На самиот се очекува присуството на претседателите на Хрватска, Молдавија, Бугарија, Чешка, Црна Гора, ...
  | | веќе видена | слични

  Со исклучок на Италија и Романија, кои поради обврските на претседателите Наполитано и Башеску, ќе бидат претставени на ниво на амбасадори.

  Се очекува во Охрид да пристигнат 17 шефови на држави од Централна и Југоисточна Европа, кои утре и задутре ќе дебатираат за најголемите прашања на денешницата.

  На охридскиот аеродром се очекува да пристигнат претседателите на Хрватска, Молдавија, Бугарија, Чешка, Црна Гора, Словачка, Србија, Австрија, Германија, Украина, Унгарија, Полска, Босна и Херцеговина, Албанија и Турција.

  Во меѓународните политички кругови се смета дека самитот дополнително ќе ја покаже солидарноста на најголемиот дел од европските држави со македонските позиции по самитот на НАТО во Букурешт.

  Според домашните аналитичари, самитот, покрај исполнување на формалната агенда, треба да биде искористен и за промоција на македонските потенцијали и зацврстување на блиските односи со голем број на земји кои имаат силно влијание во ЕУ и НАТО.

  Покрај ...
  | | веќе видена | слични

  Полска за забрзан влез во ЕУ за поранешните советски републики

  Варшава 30 04 11:18

  Полска и предложи на Европската Унија (ЕУ) нова програма со работен наслов „Предворје на Европа“, преку која што Украина, Грузија, Молдова, Азербејџан и Ерменија би влегле побрзо во Унијата.

  Новата програма за тие поранешни републики на Советскиот Сојуз, вчера на состанокот во Луксембург пред своите колеги го претстави шефот на полската дипломатија Радослав Сикорски.

  Варшава очекува дека таквата програма, ЕУ би можела да ја одобри веќе на самитот во јуни.

  Петте држави, според сценариото на полската дипломатија, во рамки на програмата „Предворје на Европа“ најпрвин би ги прифатиле правилата кои обврзуваат на единствен пазар на Унијата, вклучувајќи ја тука и слободата на движењето на услугите, стоката и луѓето“, пренесува полскиот весник „Дјенјик“.

  Весникот како следен чекор го наведува вклучувањето на петте држави во новата одбранбена политика на ЕУ.

  Шефот на ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателите загрижени за економијата и за енергетиката

  Петнаесеттиот самит на претседатели од централноевропските земји, чијшто домаќин е претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски, ќе почне в четврток во Охрид и ќе трае до сабота. На самитот ќе присуствуваат шефовите на 18 европски држави, меѓу кои Албанија, Австрија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Чешка, Германија, Унгарија, Италија, Молдавија, Црна Гора, Полска, Романија, Србија, Словачка, Словенија и Украина. Своето учество го откажале претседателот на Италија, Џорџо Наполитано, и на Романија, Трајан Басеску, кои потврдиле дека ќе испратат свои претставници. На годинашниот самит ќе се дискутира за енергетските перспективи и предизвици, можностите за посилна и поконкурентна економија и за предизвиците од проширувањето на ЕУ. Целта и значењето на редовните состаноци на претседатели е заедничкиот ангажман насочен кон подобро заемно разбирање, како и поттикнувањето на соработката и на размената на практични идеи, предлози и ...
  | | веќе видена | слични

  Во Охрид деновиве се прават последните подготовки за одржувањето на самитот на претседатели на централна и источна Европа, кој треба да се одржи на 2 и 3 мај.

  Градот домаќин Охрид за престојниот претседателски самит е подготвен успешно да ги дочека високите странски делегации.

  Дури 17 од вкупно 18 шефови на држави во Охрид ќе пристигнат со сопствени авиони.

  Претседателите од Централна Европа ќе допатуваат со воздухоплови кои подолго време се во комерцијална употреба.

  „Најавени се три делегации кои ќе слетаат со поголеми авиони кои вообичаено не слетуваат на нашиот аеродром, меѓутоа ние сме спремни, нашиот аердром е спремен и за такви авиони со тоа што од Скопје ке дојде специјална екипа заради специфичноста на настанот. Инаку ние и во нормални услови можеме да ги пречекаме тие авиони“, директорот на Охридскиот аеродром Борче Стефановски

  Локалните власти во Охрид активностите за самитот ги започна пред 3 месеци а за шминкање на градот се одвоени нешто повеке ...
  | | веќе видена | слични

  „Лебедово езеро“ на П.И. Чајковски во кореографија и режија на Виктор Јеременко, продукција на МОБ

  Емилија Џипунова

  „Лебедово езеро“ на П.И.Чајковски, еден од најпознатите композитори на руската романтичарска школа, го отвара патот и станува движечки мотив за нови танцови форми во кореографската постапка на кореографот. Ако дотогаш композиторот бил условен од желбите и потребите на кореографот да ја создава музиката, тогаш со „Лебедово езеро“ кореографот станува толкувач на композиторската партитура. Што и придонесува да едни од најпознатите кореографи во историјата на балетската уметност Лав Иванов (Петербург 1834-1901), танчар, педагог и кореограф-диктиран од прекрасната и исклучиво инспиративна музика на П.И.Чајковски, а во име на психологизацијата на ликовите, тој прави поместување на акцентот од дотогаш нормираната вкомпонираност на движењето, ги проширува границите на „порт де брас“, ја проширува развојната линија на рацете со што и ги прави помеки и поеластични и на тој начин ја ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот Путин за осум години посетил 74 држави

  Москва За време на осумгодишното претседателствување, Путин реализирал 192 посети во странство, посетувајќи вкупно 74 земји. Најмногу посети остварил на Украина - 23, на Казахстан - 14 и на Германија - 13. Вчерашната средба со грчкиот премиер Костас Караманлис за рускиот претседател Владимир Путин е последната во графиконот за надворешнополитички контакти, пренесе Итар ТАСС.

  Во текот на осумте години како шеф на државата, Путин имал годишно просечно по околу 145 средби со претставници на странски држави. Во архивата на официјалната веб-страница на Кремљ се чуваат текстовите на 1.393 изјави на рускиот претседател направени за време на надворешнополитичките контакти. (МИА)
  | | веќе видена | слични

  Банките со софтвер и чипови се борат против крадците

  Игор Чавески

  Граѓаните се навикнаа на употребата на платежните и на кредитните картички, но не сакаат да го прифатат и ризикот на пробивање и ограбување на парите, што оди со нив. МВР предупредува дека се зголемува злоупотребата и дека е забележан нагорен тренд на грабежи на банкомати. Само во последнава година се забележани триесетина обиди за нелегално подигање пари од банкомати, најчесто во внатрешноста од државава. Сумата што ја подигале крадците се движи од 30.000 до 150.000 денари. Некои од нив се откриени од службите за организиран компјутерски криминал при МВР, но некои успеваат да побегнат од државава бидејќи најчесто се работи за странски државјани, Романци и Бугари. Ним им помагаат локални криминални групи од овде, т.н. компјутерски кракери, кои добро го познаваат теренот и работат за одреден процент. Таков беше и неодамнешниот случај во Гостивар, кога двајца бугарски државјани од банкомат со фалсификувана картичка украле ...
  | | веќе видена | слични

  Неговото име секогаш се поврзува со титули, победи и трофеи. Кога и да бил тренер на некоја македонска екипа, Јосиф Петковиќ го постигнувал успехот што управата го барала од него. Битолчанец по раѓање, нишлија по жителство, а повеќе од десетина години од тренерската кариера ја поминал во Македонија. Последниот во низата успеси е втората шампионска титула на Металург, освоена во директните дуели со Вардар про најголемиот и единствен ривал сезонава на металурзи.

  Секогаш кога сте биле тренер во Македонија, клубот бил првак. Со некои сте играле и во финалето на еврокуповите. Има ли некој рецепт за тоа?

  - Има, а тоа е да има услови и здрав спонзор што знае што сака и знае како да го следи растот на тимот. Ако основата на екипата е на приближно задоволувачко ниво, заедно со она што можам јас да го дополнам може да се договориме. Тоа секогаш било така. Не би се согласил дека ова е играчки посилен тим од лани. Не може никој да ги оспори квалитетите на Марковски, Ангеловски, Зарков, Дамјановиќ. ...
  | | веќе видена | слични

  Банките со софтвер и чипови се борат против крадците

  Игор Чавески

  Граѓаните се навикнаа на употребата на платежните и на кредитните картички, но не сакаат да го прифатат и ризикот на пробивање и ограбување на парите, што оди со нив. МВР предупредува дека се зголемува злоупотребата и дека е забележан нагорен тренд на грабежи на банкомати. Само во последнава година се забележани триесетина обиди за нелегално подигање пари од банкомати, најчесто во внатрешноста од државава. Сумата што ја подигале крадците се движи од 30.000 до 150.000 денари. Некои од нив се откриени од службите за организиран компјутерски криминал при МВР, но некои успеваат да побегнат од државава бидејќи најчесто се работи за странски државјани, Романци и Бугари. Ним им помагаат локални криминални групи од овде, т.н. компјутерски кракери, кои добро го познаваат теренот и работат за одреден процент. Таков беше и неодамнешниот случај во Гостивар, кога двајца бугарски државјани од банкомат со фалсификувана картичка украле ...
  | | веќе видена | слични

  Хеликоптер „Ми-8“ падна во Црно Море - 19 загинати

  КИЕВ - Украински хеликоптер „Ми-8“ падна во Црно Море, при што 19 лица загинаа, јави руската новинска агенција Итар-ТАСС. Несреќата се случи вчера изутрина кога „опашката“ на „Ми-8“ удри во платформа за гас во близина на крајбрежјето, јавија официјални претставници на енергетската фирма „Нафтогас“ од Украина.

  Едно лице во хеликоптерот преживеа, јави агенцијата Итар-ТАСС. Во хеликоптерот се наоѓаа 20 лица. Минатиот месец 12 лица загинаа кога хеликоптер на украинските граничари се урна во Црно Море.

  Хеликоптерите „Ми-8“ одамна се користат во поранешниот Советски Сојуз за цивилни и воени летови. (Би-Би-Си)
  | | веќе видена | слични

  Украински транспортен хеликоптер од типот „Ми-8“ денеска се урна на пловечката платформа „Таврида“ во Црното Море, соопшти портпарол на украинската компанија „Нефтогаз“.

  Инцидентот се случил кога хеликоптерот со опашката ја закачил платформата.

  Инаку, во хеликоптерот имало 20 лица, од кои тричлен екипаж и 17 работници на платформата.
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот шампион е носител во првото коло од ЛШ

  Македонскиот претставник во Лигата на шампиони ќе биде носител во првото квалификациско коло. Со оглед на ситуацијата во домашното првенство, веројатно, тоа ќе биде Работнички К, кој за противник ќе има условно речено квалитетно послаб противник од себе. Во таа група се Бате Борисов (Белорусија), Левадија (Естонија), Пјуник (Ерменија), Актобе (Казахстан), Ланели (Велс), Рунавик (Фарски Острови), Дуделанж (Луксембург), шампионот на Азербејџан, Северна Ирска, Малта, Андора, Црна Гора и на Сан Марино. Доколку ја помине првата пречка, македонскиот претставник ќе има многу потежок противник во второто коло. Таму го чекаат екипи како Висла (Полска), Бран (Норвешка) или второпласираните екипи од Шкотска, Грција и од Украина. Првите натпревари од квалификациите за ЛШ ќе се играат на 15 јули, а реваншите седум дена подоцна. Средбите од второто коло ќе се играат на 29 30 јули, а реваншите на 5 6 август.
  Претставниците во Купот на УЕФА ќе бидат во ...
  | | веќе видена | слични

  Стихови од поетот Никола Маџиров се преведени и објавени во Индија, на јазикот малајалам, еден од јазиците што се зборуваат во оваа земја. Дел од неговата поезија е публикувана во преглед на современата светска поезија, која вклучува автори од Индија, Израел, Украина, Полска и од други земји. Истовремено, на една од телевизиите во главниот град на американската држава Тексас беше претставен поетски портрет на Маџиров. Во емисијата посветена на поетот се пренесени снимки од негови читања, интервјуа, како и делови од списанија во САД и пошироко. Никола Маџиров следниот месец ќе ја претставува нашата земја на Првиот меѓународен поетски фестивал што ќе се одржи во Истанбул, Турција, на кој ќе гостуваат и поети од Франција, Шпанија, Литванија, САД, Русија, Германија, Боливија, Куба и од други земји.
  | | веќе видена | слични

  Продолжениот празничен викенд да донесе повеќе илјади гости, иако Велигден е семеен празник, Охрид секоја година е привлечен за граѓаните од земјава. А сега уште повеќе по бојкотот на Грција, од страна на македонските туристи.

  Меѓу гостите на охридското крајбрежје, годинава ги нема Грците, кои овде минатите години за Велигден доаѓаа масовно, а сега допатуваа едвај две групи од Грција.

  „За велигденските празници ние во минатиот период имавме резервации, најава од Грција околу 400 гости, но како што знаете во последно време сите групи беа откажани освен една група која веќе престојуваше кај нас и беше на пропатување од Македонија преку Албанија за Хрватска“, изјави Бакал Љуљзим, раководител на продажба во храмот Дрим.

  Низ Охрид денеска шетаа најмногу Срби, Украинци, Словенци, а има најави за доаѓање на православни верници од Бугарија и Албанија, како и за гости од Хрватска, Холандија и други држави.

  „Прв пат сме во Македонија со 40-тина деца преку федерацијата на деца од ...
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот шампион е носител во првото коло од ЛШ

  Македонскиот претставник во Лигата на шампиони ќе биде носител во првото квалификациско коло. Со оглед на ситуацијата во домашното првенство, веројатно, тоа ќе биде Работнички К, кој за противник ќе има условно речено квалитетно послаб противник од себе. Во таа група се Бате Борисов (Белорусија), Левадија (Естонија), Пјуник (Ерменија), Актобе (Казахстан), Ланели (Велс), Рунавик (Фарски Острови), Дуделанж (Луксембург), шампионот на Азербејџан, Северна Ирска, Малта, Андора, Црна Гора и на Сан Марино. Доколку ја помине првата пречка, македонскиот претставник ќе има многу потежок противник во второто коло. Таму го чекаат екипи како Висла (Полска), Бран (Норвешка) или второпласираните екипи од Шкотска, Грција и од Украина. Првите натпревари од квалификациите за ЛШ ќе се играат на 15 јули, а реваншите седум дена подоцна. Средбите од второто коло ќе се играат на 29 30 јули, а реваншите на 5 6 август.
  Претставниците во Купот на УЕФА ќе бидат во ...
  | | веќе видена | слични

  Стихови од поетот Никола Маџиров се преведени и објавени во Индија, на јазикот малајалам, еден од јазиците што се зборуваат во оваа земја. Дел од неговата поезија е публикувана во преглед на современата светска поезија, која вклучува автори од Индија, Израел, Украина, Полска и од други земји. Истовремено, на една од телевизиите во главниот град на американската држава Тексас беше претставен поетски портрет на Маџиров. Во емисијата посветена на поетот се пренесени снимки од негови читања, интервјуа, како и делови од списанија во САД и пошироко. Никола Маџиров следниот месец ќе ја претставува нашата земја на Првиот меѓународен поетски фестивал што ќе се одржи во Истанбул, Турција, на кој ќе гостуваат и поети од Франција, Шпанија, Литванија, САД, Русија, Германија, Боливија, Куба и од други земји.
  | | веќе видена | слични

  Во Македонската опера и балет се работи со полна пареа - претстојат Мајските оперски вечери, за кои директорот Оливер Арсовски има големи планови. Се надева дека Вечерите ќе станат голема меѓународна манифестација, водечка во регионот и пошироко. Затоа, годинава на сцената во МОБ ќе гостуваат значајни светски имиња. Владимир Галузин е адутот на годинашното издание на манифестацијата.

  ПОЗНАТИ ИМИЊА ЗА ДИГНИТЕТ НА МАНИФЕСТАЦИЈАТА

  Веројатно ова е период кога засилено работите на подготовките на меѓународните Мајски оперски вечери. Задоволни ли сте од програмата како понуда на публиката?

  - Сите претстави на Мајските оперски вечери, сите продукции се добро опремени со одлични пејачи. Имаме пејачи од целиот свет, многу познати имиња какви што досега не сме имале. Би ја издвоил „Турандот“ со најдобриот глас што ја изведува главната улога - Владимир Галузин. Тој ни потврди дека ќе дојде, потпишавме договор. За настапот на 24 мај билети се резервираат и од соседните држави.
  ...
  | | веќе видена | слични

  Преговорите за присоединување на Турција кон ЕУ треба да продолжат

  Љубљана 23 04 15:31

  Неопходно е да продолжат преговорите за присоединување на Турција кон Европската Унија (ЕУ), изјави денеска словенечкиот претседател Данило Турк, чија што држава претседава со Унијата.

  „Преговорите за присоединување на Турција треба да продолжат“, изјави Турк во говор пред Европскиот парламент во Стразбур.

  Според него, ЕУ не треба да се откажува од перспективата за присоединување на државата, зашто истата веќе е одобрена.

  „Откажувањето ќе ја стави под прашање довербата во Унијата“, посочи Турк.

  Франција, која што во јули ќе го преземе претседателството од Словенија, се противи на присоединувањето на Турција, но се согласува да бидат продолжени преговорите во областите, кои што не предвидуваат полноправно членство.

  Турк соопшти дека уште Украина и Молдова треба да добијат перспектива за присоединување кон Унијата.
  | | веќе видена | слични

  Станојоски го победи 51. шахист во светот

  Македонскиот велемајстор Звонко Станојоски (рејтинг 2506) во второто коло на 9. Европско поединечно првенство во Пловдив го освои највредниот скалп во својата кариера, совладувајќи го 51. шахист во светот Сергеј Федорчук (2671) од Украина! Со оваа победа Станојоски со 1,5 поен се најде на делба на 37. место во конкуренција на 330 учесници. Таму друштво му прави ВМ Трајко Недев (2518), кој со црни го подели поенот со ВМ Лука Лениќ (2584) од Словенија.

  Најголемиот македонски адут на шампионатот, ВМ Владимир Георгиев (2572), повторно само ремизира со многу послабо рангиран од себе, овој пат со Шпанецот Алберт Муратет (2174). До еден поен од две кола дојде и ВМ Влатко Богдановски (2391), кој со црни славеше на последната турнирска табла против Василис Аристотелус од Кипар.

  По ремито на стартот, интермајсторот Александар Чоловиќ со бели загуби од ВМ Иван Иванишевиќ (2649) од Србија. Втор пораз едноподруго забележаа ИМ Ванчо Стаменков (2350) ...
  | | веќе видена | слични