Твитер

  во

  ЛОС АНЏЕЛЕС (АП) - Документарниот филм за Мајкл Џексон "Тоа е тоа" имаше премиера за почит, како што му доликува на кралот на поп-музиката, а обожавателите аплаудираа на секоја точка како да се на концерт и се воодушевува на неговиот "месечев од" и другите танцови движења карактеристични за него. Џексон, кој имаше 50 години кога почина во јуни, држи чекор со танчарите во позадина, кои се два пати помлади од него, на хитовите "Трилер" (Тхриллер), "Били Џин" (Биллие Јеан) и "Човекова природа" (Хуман Натуре). Филмот се снимаше за време на пробите за маратонскиот блок концерти закажани во лондонската "О2" арена, кои никогаш не се одржаа. Материјалите за филмот Џексон планирал да бидат за негова лична употреба, а сега послужија како последниот настап на музичарот кој владееше со топ листите во 80-тите, а потоа се повлече и живееше самотнички живот и беше обвинуван за злоставување деца. Атмосферата на симултаните премиери на филмот ширум светот вчера и завчерабеше трогателна, но сепак свечена. На премиерата во Лос ...
  | | веќе видена | слични

  ЛОНДОН (Ројтерс) - Корисниците на мрежата за дружење "Твитер" се поканети да пратат прашања за духовите на починатите славни личности, како Мајкл Џексон и Вилијам Шекспир, како дел од првата "Твитер" сеанса во светот. Потоа на сеанса во Лондон, ден пред Ноќта на вештерките, видовит медиум ќе се обиде да контактира со ѕвездите, кои беа избрани од јавноста преку номинации, а меѓу кои се најдоа актерот Ривер Феникс и Курт Кобејн од "Нирвана". Меѓу другите истакнати покојни славни личности номинирани од твитерџиите да одговорат на прашањата од "Твитер" сеансата, се Џон Ленон, Мерилин Монро, Абрахам Линколн и Худини. Корисниците на "Твитер" ќе можат да ја следат сеансата во живо, преку микроблог сајтот, со видовитата Џајен Волас, која ќе се обиде да добие одговори од духовите.
  | | веќе видена | слични

  Вил Смит, Џенифер Лопез, Париз Хилтон, Кети Пери беа на премиерата во Лос Анџелес Семејството на Мајкл Џексон и неговите пријатели и фанови завчера присуствуваа на светската премиера на концертниот документарец This Is It, создаден како колаж од 100 часа снимен материјал од последните проби што ги одржа кралот во пресрет на повратничката турнеја што не се реализира поради неговата смрт. Браќата на Џексон, Џермејн, Марлон, Тито и Ренди, беа на проекцијата во Лос Анџелес, а меѓу гостите на црвениот килим можеа да се видат ѕвезди како Вил Смит, Џенифер Лопез, Париз Хилтон, Кети Пери, Џенифер Лав Хјуит, Бери Горд. Симултани премиери се одржаа во 18 градови, а таа во Лос Анџелес беше реализирана во киносалата спроти „Стејплс центар“, каде што се одржа комеморацијата за пејачот. - Ќе ги видиме сите негови препознатливи движења на сцена иако тоа е само мал дел од она што тој знаеше да го изведе кога ќе се вклучеа рефлекторите - рече Џермејн Џексон пред проекцијата. Режисерот Кени Ортега го опиша филмот како ...
  | | веќе видена | слични

  „Таа изгледаше прекрасно“ изјавија присутните на церемонијата. Таа чекореше кон олтарот во венчаница на Вера Ванг инспирирана од Грејс Кели, пред да ја почне прославата со својот сопруг, таткото и останатите 500 гости кои беа присутни. Според неодамнешната изјава на нејзиниот „Твитер“ профил таа едвај ја чекала свадбата да „игра лудо со своите пријатели“. Трумп ,27, која ја прослави својата венчавка на 15 јули оваа година, изјави за еден невестински портал дека таа одсекогаш си ја замислувала својата свадба како традиционална и елегантна. За да ги издржи сите подготовки околу свадбата Иванка сметаше дека и е потребен луксузен одмор и истиот го оствари непосредно пред свадбата.
  | | веќе видена | слични

  Новите медиумски технологии како Твитер, Фејсбук и Јутјуб го отворија прозорецот кон слободата за луѓето кои живеаат во затворени општества во светот. Kако што пишува Хитер Маер, известувајќи за панелот во американскиот Конгрес, станува збор за нови моќни алатки на демократијата. Кога летото оваа година Иран беше зафатен од масовни протести по претседателските избори, на новинарите им беше забрането да известуваат за нив. Но, лидерот на таканареченото Зелено движење Мир Хосеин Мусави преку својот блог на Фејсбук комуницираше со своите следбеници. Можноста на новите техонологии да ја бајпасираат цензурата на владата го привлече вниманието и на американските законодавци кои деновиве организираа состанок со експерти за таканаречните нови социјални мрежи на комуникација Нејтан Фрајтас е еден од нив: ,,Доаѓам како претставник на безбројна технологија и нови медиумски застапници кои зачудувачките иновации на нашата генерација би требало повеќе да ги користат за доброто во светот, а не само за стекнување ...
  | | веќе видена | слични

  Борба за пребарување во реално време Локацијата „твитер“ потпиша договор што ќе им овозможи на неговите корисници да праќаат електронски пораки преку услугата за микроблогирање преку пребарувачите на „Мајкрософт“ и на „Гугл“. Со договорот, пораките, односно „твитовите“ ќе се појавуваат меѓу резултатите од пребарување кај „бинг“ и кај „Гугл“, и тоа речиси во истиот момент откако ќе бидат пратени на „твитер“. „Мајкрософт“ веќе постави страница за „твитер пребарување“ на пребарувачот „бинг“, каде што може да се бараат најпопуларните теми што се отворени на локацијата за микроблогирање, додека „Гугл“ објави дека таа опција во текот на наредните неколку месеци ќе дебитира на неговиот пребарувач. Новиот договор претставува уште една потврда за се поголемиот интерес од пребарување во реално време, а истовремено го интензивира ривалството меѓу „Мајкрософт“ и „Гугл“. Финансиските услови од договорот со „твитер“ се уште не се откриени.
  | | веќе видена | слични

  Американските медиуми деновиве објавуваат информација според која, во договорите што ги потпишуваат филмските ѕвезди се' почесто се става и клаузула што им забранува да се допишуваат и да ги користат интернет-страниците и блоговите како „Твитер“, „Фејсбук“, „Мајспејс“ и други. Весникот „Холивуд рипортер“ јавува дека студиото „Дизни“ во своите договори им забранува на актерите, да пуштаат информации на која било страницата за дружење. - Холивуд има долга историја на замолчување на ѕвездите, а со новите видови на комуникација доаѓаат и нови видови забрани - изјавил адвокат за весникот. Меѓу најпознатите холивудски имиња што користат вакви сајтови се Деми Мур, Аштон Качер, Парис Хилтон, Џејми Оливер, Ријана, Крис Браун, Елизабет Тејлор и други. Некои ѕвезди прво на своите интернет-обожаватели и пријатели им кажуваат кои им се плановите отколку на своите менаџери.
  | | веќе видена | слични

  Претставници на ЦИА, ФБИ и Стејт департментот пристигнуваат во целосна тајност во Атина, каде на 26 и 27 октомври ќе учествуваат на средба зад затворени врати во врска со проблеми по националната безбедност, пишува грчкиот весник „То Вима“ Средбата е испланирана уште пред неколку недели и е организирана од претставници на грчкиот Центра за истражување на безбедноста при новоформираното Министерство за заштита на граѓаните. На собирот се поканети и претставници на тајни служби од други земји. Едно од прашањата кои ќе се разгледуваат е поврзано со можноста да биде вршен надзор од страна на службите за безбедност врз сајтовите на интерактивните социјални мрежи, како Фејсбук и Твитер. Другите теми за дискутирање се однесуваат од контрола на службите за безбедност врз Интернетот до неспособноста на информациските мрежи да ги предвидат дејствијата на организираниот криминал и на терористи. Весникот тврди дека грчката национална разузнавачка служба ЕИП одбила да учествува на форумот. Се ...
  | | веќе видена | слични

  Поранешниот дечко на Џенифер Анистон, Џон Мејер бил виден како се забавува во еден геј бар во Палм Спрингс. Во друштво на неколкумина пријатели Мејер, наводно, се бакнал со непознат маж, а веднаш потоа истрчал од клубот. Се чини, дека бакнежот не му се допаднал. Иако на својот Твитер профил го демантирал геј бакнежот, Мејер признал дека одлично се забавувал и дека тоа излегување му било многу подобро од оние во другите клубови во кои обично го малтретираат и опседнуваат жени.
  | | веќе видена | слични

  Се разгорува битката на паметните телефони Паметните телефони станаа масовен пазар, кој добива „гориво“ од „незаситниот апетит на јавноста за социјални медиуми“, тврдат аналитичарите. Тие предвидуваат експлозија во продажбата на овие мобилни апарати, кога се очекува нивната цена да падне, во обид да се победи конкуренцијата. Овие податоци беа објавени само по една недела откако беше лансиран најновиот производ на „Блекбери“, телефонот „сторм 2“, и недолго откако мобилниот „палм пре“, познат и како „убиец на ајфон“, конечно дебитираше и во Велика Британија. - Мобилниот интернет денес е на ист стадиум како и интернет во 1998 година - истакна аналитичарот Јан Фог, од истражната фирма „Форестер“. Со тоа се согласува и Бен Вуд, аналитичар при „Си-Си-Ес инсајт“, кој додаде: - Ние сме пред вистинска експлозија на направи слични на компјутери, кои корисниците, буквално, ги разграбуваат. А, во моментов социјалните мрежи се горивото што го подгрева тој тренд. Се побројните мобилни оператори и производителите на ...
  | | веќе видена | слични

  ЛИНДЗИ ЛОХАН Линдзи Лохан, која во последно време е се' подалеку од актерството и од интересната филмска кариера, доби удар и на емотивен план. Наводно, нејзината врска со диџејката Саманта Ронсон дошла до крај. Лохан е убедена дека родителите на нејзината девојка ја спречуваат нивната врска и не и' дозволуваат на Саманта да се гледа со неа. Контроверзната актерка на „Твитер“ со сите оружја ги нападна родителите на девојката. „Саманта не одговара на моите пораки. Нејзините родители и' забрануваат и го контролираат лицето кое го сакам. Ние се сакаме, но тие мразат што таа е среќна“, низ солзи пишува Линдзи на „Твитер“.
  | | веќе видена | слични

  Аренби-пејачката Ријана најавува нов албум кон крајот на ноември. Дваесет и едногодишната изведувачка, која годинава беше актуелна со скандалот со нејзиното момче Крис Браун, кој брутално ја претепа, на својот официјален сајт и на „Твитер“ објави дека чекањето е завршено и дека финалниот датум е 23 ноември 2009. Продуцентот Трики Стјуарт, кој со пејачката го создаде нејзиниот хит Umbrella пред извесно време изјави дека наголемо работат на албумот и се тотално вљубени во новите песни. - Нејзиниот нов звук ќе биде зрел и цврст и нема да има ништо од старата Ријана - додаде продуцентот. Меѓу гостите на четвртиот студиски албум на пејачката од Барбадос ќе се најдат и Џастин Тимберлјек, Срејк, Ејкон, Старгејт и многу други, а Ријана своето враќање на сцена го најави со песната Run this town.
  | | веќе видена | слични

  Целата трибина од РФК стадионот во Вашингтон се претвори во море од „деветки“ со кои беше искажана поддшката кон Чарли Дејвис, фудбалерот со дресот број 9 кој завчера направи тешка сообраќајна несреќа. Во деветата минута од натпреварот илјадници присутни навивачи ги извадија картите на кои со црна боја беше испишан бројот 9, бројот кој Дејвис го носеше се до сообраќајката. Другите навивачи пак, носеа огромни транспаренти на кои пишуваше „оздрави побрзо Чарли“. Картите со деветки беа идеја на навивачката група Балтимор Бригади а биле договорени преку Твитер ден пред натпреварот. ПОсветата од навивачите за малку ќе имаше совршен финиш, кога напаѓачот Конор Кејси за малку пропушти да постигне гол во 9-та минута од натпреварот. Дејвис ќе остане во болница најмалку една недела а рехабилитацијата че трае и до една година. Тренерот на американската репрезентација Боб Бредли го посетил Дејвис во болница каде и му искажал поддршка за побрзо оздравување во името на целата репрезентација.
  | | веќе видена | слични

  Повеќе светски експерти за социјални медиуми ќе гостуваат на третата меѓународната конференција „Глокал“ за друштвени медиуми, која почнува денеска, во просториите на Њујорк универзитетот во Скопје. Во трите дена на конференција за комуникации ќе се дискутира за влијанието што социјалните медиуми го имаат врз модерното општество. Предавачи на форумот ќе бидат Кевин Робинс, Пол Бредшо, Нада Швоб Џокиќ, Нилс Хендрикс, Оливер Хелригел, Даница Радовановиќ и Јоаким Хеинц. Тие ќе зборуваат за интернет-форумите, блоговите и сервисите за социјално вмрежување како „Фејсбук“, „Мајспејс“, „Твитер“ и „Ју тјуб“, кои на корисниците им овозможуваат речиси неограничена комуникација со огромна публика. Учеството е бесплатно, а настанот е во организација на Њујорк универзитетот - Скопје.
  | | веќе видена | слични

  Гугл, Мајкрософт и Јаху, според неофицијални информации, се во преговори со микроблогот Твитер околу имплементација на оваа услуга на нивните пребарувачи. За разлика од актуелното пребарување информации на Интернет, каде податоците и информациите се објавуваат со доцнење, пребарувањето во реално време овозможува содржината на пребарувањето да се појави во оној момент кога и ќе се постави, пренесува МИА. Ова досега беше можно исклучиво со помош на „РСС фид“ или со посета на страницата, од која потекнува информацијата. Твитер во меѓувреме стана вистински шампион во пребарувањето во реално време, бидејќи во себе има вградена технологија, која на посетителите им овозможува следење на твитовите буквално во моментот кога се поставени. Тука се и некои дополнителни услуги, кои на корисниците им овозможува да ги следат „жешките“ теми, трендовите и слично.
  | | веќе видена | слични

  Гугл, Мајкрософт и Јаху, според неофицијални информации, се во преговори со микроблогот Твитер околу имплементација на оваа услуга на нивните пребарувачи. За разлика од актуелното пребарување информации на Интернет, каде податоците и информациите се објавуваат со доцнење, пребарувањето во реално време овозможува содржината на пребарувањето да се појави во оној момент кога и ќе се постави, пренесува МИА. Ова досега беше можно исклучиво со помош на „РСС фид“ или со посета на страницата, од која потекнува информацијата. Твитер во меѓувреме стана вистински шампион во пребарувањето во реално време, бидејќи во себе има вградена технологија, која на посетителите им овозможува следење на твитовите буквално во моментот кога се поставени. Тука се и некои дополнителни услуги, кои на корисниците им овозможува да ги следат „жешките“ теми, трендовите и слично.
  | | веќе видена | слични

  Гугл, Мајкрософт и Јаху, според неофицијални информации, се во преговори со микроблогот Твитер околу имплементација на оваа услуга на нивните пребарувачи. За разлика од актуелното пребарување информации на Интернет, каде податоците и информациите се објавуваат со доцнење, пребарувањето во реално време овозможува содржината на пребарувањето да се појави во оној момент кога и ќе се постави. Ова досега беше можно исклучиво со помош на „РСС фид“ или со посета на страницата, од која потекнува информацијата. Твитер во меѓувреме стана вистински шампион во пребарувањето во реално време, бидејќи во себе има вградена технологија, која на посетителите им овозможува следење на твитовите буквално во моментот кога се поставени. Тука се и некои дополнителни услуги, кои на корисниците им овозможуват да ги следат „жешките“ теми, трендовите и слично.
  | | веќе видена | слични

  Живот Твитер интернет пребарувач на иднината Гугл, Мајкрософт и Јаху, според неофицијални информации, се во преговори со микроблогот Твитер околу имплементација на оваа услуга на нивните пребарувачи. За разлика од актуелното пребарување информации на Интернет, каде податоците и информациите се објавуваат со доцнење, пребарувањето во реално време овозможува содржината на пребарувањето да се појави во оној момент кога и ќе се постави. Ова досега беше можно исклучиво со помош на „РСС фид“ или со посета на страницата, од која потекнува информацијата. Твитер во меѓувреме стана вистински шампион во пребарувањето во реално време, бидејќи во себе има вградена технологија, која на посетителите им овозможува следење на твитовите буквално во моментот кога се поставени. Тука се и некои дополнителни услуги, кои на корисниците им овозможуват да ги следат „жешките“ теми, трендовите и слично.
  | | веќе видена | слични

  „БОЈЗОН“ Почина Стивен Гејтли, пејачот на групата Стивен Гејтли, пејачот на групата „Бојзон“, почина во саботата поради алкохолизираност, по огромното количество пијалаци што ги испил во ноќен клуб на Мајорка, каде што се забавувал осум часа со својот партнер Енди Каулс. Двојката била забележана како пие коктели и бело вино, а потоа забавата продолжила во друштво на Бугаринот Ѓорѓи Дучев во нивниот апартман, вреден милион фунти, каде што продолжиле да пијат. Енди заминал на спиење во собата, а Стивен останал да лежи и таму следното утро неговиот партнер го пронашол мртов. Полицијата верува дека пејачот се задушил во сопствените повраќаници, пишува „The Sun“. Членовите на бендот завчера допатуваа на Мајорка, а гласноговорничката на Ронан Китинг изјави дека „се скршени“. Момчињата го опишаа Гејтли како „свој пријател и брат“. „Минавме толку многу прекрасни моменти заедно, беше прекрасна личност“, изјавија тие. „Се' уште сум вработен - се случуваат многу работи. Моментно ја завршувам мојата книга“, е ...
  | | веќе видена | слични

  Професорот Читкушев е раководител на одделот за компјутерски науки на Бостонскиот универзитет, еден од четирите најголеми и најдобри универзитети во САД. Станува збор за приватен универзитет, кој не треба да остварува профит. Читкушев заедно со премиерот Никола Груевски, во Скопје минатата недела ги претставија постдипломските студии по информатички технологии на Универзитетот Бостон во Скопје. Во разговорот за Форум, освен детали за програмата, професорот дава совети за правилно користење на интернетот и открива детали од информатичката форензика Разговарала: Катерина НЕШКОВА Форум: Како дојде до идејата Универзитетот Бостон од САД да отвора постдипломски студии за компјутерски науки во Скопје? Љубомир Читкушев: Јас сум повеќе од 20 години во САД и некаде пред три години бев во Македонија за да одржам едно предавање на покана на министерот за информатичко општество Иво Ивановски за интернет-безбедноста и сајбер-тероризмот. Тоа беше прилично интересно прашање затоа што на слични проблеми се работи и во САД и ...
  | | веќе видена | слични