ТВ

  во

  Даниела Станоевска- Џидрова

  водителка

  Од оваа недела и официјално почнувам со работа, што значи дека на времето за одмор му дојде крајот. Оваа година не бев никаде посебно, освен до Охрид, но си поминав убаво, така што со задоволство се враќам на работа. Од 10 до 12 часот повторно се дружам со слушателите во емисијата „Во светот на музиката“ на „Антена 5“, а вечерните часови, се резервирани за добро друштво и кафе.

  Александар Блажевски

  ТВ водител

  По враќањето од Турција каде поминав убави моменти со семејството, време е да започнам со редовните активности во телевизијата. Стартувам со работа и со подготвување на есенската програма, а вечерните часови ќе им ги посветам на најблиските и пријателите, некаде на кафе- муабет или во некој ресторан на вечера.

  Ненад Георгиевски

  радиоводител

  Се радувам што се уште имам слободни денови и што можам да заминам на уште еден одмор. Се вратив пред неколку дена од Тунис, каде што си поминав ...
  | | веќе видена | слични

  Во Гори, градот во кој е роден Сталин, Американците изградија современ центар за радиоелектронска борба

  МОСКВА - За воениот пораз на Грузија во кратката војна против 58-та руска армија воените аналитичари сега се погласно ја критикуваат грузиската разузнавачка служба која не направила објективни анализи, па претседателот Михаил Саакашвили навистина поверувал дека за многу кратко време ќе ги освои Јужна Осетија и Абхазија. Дали за тој пораз цената ќе ја плати Гела Бежуашвили, шеф на надворешната разузнавачка служба и поранешен министер за надворешни работи на Грузија допрва треба да се види.

  Факт е дека грузиските разузнавачи се поразени, а десетина нивни агенти се уапсени на југот од Русија. Тие биле упатени кон Северен Кавказ за таму да собираат информации, да го следат движењето на руската армија, да ја снимаат ситуацијата на клучните патишта и секако да врбуваат соработници. Еден од шефовите на агентурата изнајмил кафеана за да има покритие за престојот на Кавказ. Меѓутоа полицијата го ...
  | | веќе видена | слични

  БУКУРЕШТ, Романија САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Романското Министерство за надворешни работи во петокот (15-ти август) потврди дека земјата дала оружје на Грузија. Грузија не е предмет на никакво ембарго или какви било други рестриктивни мерки, соопшти Министерството за надворешни работи.

  Во Сараево, началникот на Здружените босански воружени сили, Миладин Милојчиќ, рече дека БиХ не дала оружје на Грузија. (Независне новине, Б92, Бета - 16 08 08, Meдиафакс, Хотњус, Реалитатеа ТВ, РИА Новости - 15
  | | веќе видена | слични

  Од светот на елитниот фудбал, почеток на новата сезона во англиската Премиер лига.

  Во очекување на утрешните први настапи на шампионот Манчестер Јунајтед и на неговиот најголем конкурент лани, Челзи, победничко отворање на годината оствари Арсенал.

  Киксираа Тотенхем во мидлсброу и Евертон дома со Блекбурн. Од новите членови на елитното друштво, триумфално деби имаше тимот на Хал.

  Резултати од 1. коло: Арсенал - Вест Бромвич 1:0 Болтон - Стоук 3:1 Евертон - Блекбурн 2:3 Хал - Фулам 2:1 Мидлсброу - Тотенхем 2:1 Вест Хем - Виган 2:1 Сандерленд - Ливерпул 18:30

  Утре играат: Челзи - Портсмут 14:30 ТВ Астон Вила - Манчестер С. 17.08 16:00
  | | веќе видена | слични

  Најголемите музички звезди на денешницата Мадона и Мајкл Џексон, поп-кралицата и поп-кралот на 20 век, овој месец ќе го прослават својот 50 роденден. За музичката индустрија тоа е значаен настан, кој го сврте вниманието кон сумирање на резултатите и споредување на нивниот приватен и професионален живот.Мадона денеска ќе наполни половина век, јубилеј што ќе го одбележи со почнување на својата турнеја Sticky and Sweet. Џексон, ќе слави на 29 август со нова колекција на своите најголеми хитови. Двете контроверзни мегаѕвезди чии кариери се одвиваа паралелно изминативе неколку декади, сепак имаа различна судбина. „Тајмс“ направи анализа на добрите и лошите страни во биографијата на најпознатото поп-изведувачи на планетата.

  ТЕШКО ДЕТСТВО

  Раѓањето на Мадона Луиз Чиконе и Мајкл Џозеф Џексон е со разлика од 13 дена во две соседни американски држави. Како трета од шесте деца во своето семејство, Мадона на своја кожа ги почувствувала сиромаштијата и бедата во текот на детството во предградијата на ...
  | | веќе видена | слични

  Се надмина себеси, фрустрацијата и конкуренција и по осум години макотрпна работа конечно дочека да се радува на победа во поединечна конкуренција на Олимписките игри. Јанг Веи во средата го освои златниот медал во гимнастика во повеќебој и стана само вториот Кинез кој триумфирал во оваа дисциплина на Олимпијадите.

  Во Сиднеј се закити со сребро во поединечна и злато во екипна, во Атина имаше разочарувачки настап, освојувајќи го петтото место со неговите колеги во националниот тим. Но, овој пат ја оживеа репутацијата на еден од најдобрите гимнастичари на оваа генерација и со 94,575 поени и го резервира највисокото место на пиедесталот.

  За 28- годишниот гимнастичар од Ксиантао ова е последна олимпијада во кариерата. По обезбедувањето на златниот медал Јанг Веи доби дозвола од неговиот тренер да се венча. Во брак ќе влезе со поранешната гимнастичарка Јанг Јун, освојувачка на два олимписки бронзени медала, а сега репортер во кинеската национална телевизија (ЦЦТВ), со која веќе долго време е ...
  | | веќе видена | слични

  AНКАРА, Турција -- Претседателот Абдула Ѓул во четвртокот (14-ти август) се состана со својот ирански колега, Махмуд Ахмадинеџад, на разговори околу билатералните врски, вклучително и енергетското партнерство и нуклеарната програма на Техеран. Но, двете земји не потпишаа договор за гасовод кој требаше да биде централна точка на работната посета на Ахмадинеџад на Турција. Во средата американскиот Стејт департмент соопшти дека очекува Анкара да го избегне потпишувањето на енергетскиот договор бидејќи истиот би можел да им наштети на дипломатските напори за иранската нуклеарна програма. „Еден ваков договор ќе испрати погрешна порака во време кога иранскиот режим во континуитет не ги почитува своите обврски кон Советот за безбедност на ОН“, вели Стејт департментот. (Заман, Сабах, Прес ТВ, Фајненшал тајмс, Гардијан - 15
  | | веќе видена | слични

  Малезија негира дека го замрзнала процесот на признавање на Косово

  15 08 2008

  ПРИШТИНА, Косово -- Малезија не го прекина процесот на признавање на независноста на Косово, рече Мустафа Мансор, шеф на малезиската канцеларија за врски во Приштина, во четвртокот (14-ти август). Мансор му рече на претседателот Фатмир Сејдиу дека неговата влада не го променила својот став за статусот на Косово, и покрај тврдењето за тоа од страна на српското Министерство за надворешни работи претходно оваа недела. Набргу откако Косово прогласи независност во февруари, Малезија рече дека го поздравува овој потег.

  Исто така во четвртокот, портпаролот на УНМИК Расел Гики рече дека УНМИК и ЕУЛЕКС овој месец ќе испратат меморандум за разбирање за техничките аспекти на реструктуирањето на УНМИК и новите должности на мисијата на ЕУ. ЕУЛЕКС ќе биде распоредена и ќе работи во согласност со резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.

  Во другите вести од четвртокот, лекарите низ цело Косово ...
  | | веќе видена | слични

  По повод 18 август, денот на АРМ, генералштабот на армијата денеска им додели благодарници на А1 телевизија, МТВ, ТВ Ирис од Штип и весникот „Дневник“.

  За остварените резултати во соработката и придонесот на планот на развивањето, осовременувањето и јакнењето на АРМ и афирмирањето на одбраната на Република Македонија, благодарници добија новинарите Никола Чунихин и Милчо Велевски од МТВ, Игор Илиевски од „Дневник“ и Ирина Гелевска од А1 телевизија.
  | | веќе видена | слични

  Сите 56. дечиња облечени во традиционални носии, се припадници на малцинството Хан што е трета лага на Игрите

  Двестоте девојки кои ги предводеа спортистите на секоја земја на церемонијата на свечено отворање на Олимписките игри во Пекинг морале да се соблечат до гола кожа за да се квалификуваат за таа работа.

  Според пишувањето на локалните медиуми, илјадници млади девојки од универзитетите и танцувачките академии се натпреваруваа за да добијат прилика да се појават пред светскиот ТВ аудиториум на свеченоста. На интервјуата од нив се барало да се соблечат и според мерките на нивните тела жирито одлучувало која девојка ќе ја добие работата.

  Весникот „Пекинг Њуз“ пренесува разговор со една од девојките која се пријавила на конкурсот. Таа изјави дека сите кандидатки биле сместени во една соба во која членовите на жирито ги спроведуваа мерењата. Но, никаде не е наведено кои мерки впрочем биле вистинските. Мерењата опфаќале ширина на рамењата и појасот, должина на колковите и висина. ...
  | | веќе видена | слични

  Денеска ги завршувам последните подготовки за традиционалната Галичка книжевна колонија која ќе се одржи во наредните три дена во неповторливиот Галичник, каде што каменот и копнежот разговараат за убавината и за планината, каде што врвот му намигнува на бескрајот слевајќи се во една непореклива хармонија.  Илија Илиовски

  - советник за правни прашања во Агенција за млади и спорт

  Бидејќи е викенд, конечно можам да здивнам од напорната недела. Времето ќе го искористам да се одморам, да поспијам и да ги видам сите драги луѓе кои се вратиле од одмор и кои имаат нешто да ми пренесат. Вечерните часови се резервирани за излегувања во некое од кафулињата во градот и за забавите што ќе ги понуди Скопје.

  Анкица Стојановска

  - ТВ-водителка

  По подолго време, ова ќе ми биде прв викенд во Скопје. Времето планирам да го поминам со пријателите, најблиските и љубовта. Конечно ќе можам малку и да се одморам. Во исчекување сум на еден убав ...
  | | веќе видена | слични

  Летните олимписки игри се во полн ек. Фантастичниот американски пливач Мајкл Фелпс ожнеа шест златни медали од зацртаните осум, проект со кој ќе го урне неговиот легендарен сонародник и колега по професија, Марк Шпиц. Кинските спортисти се на добар пат и тие да го реализираат својот проект. Приредија величествено отворање на Игрите кое, и покрај некои скандали, тешко дека во блиска иднина некој ќе ги надмине. На ред се вкупниот број медали кои Кинезите ќе ги инсталираат на првото место, последен елемент во нивната алка што ќе ја означи нивната спортска доминација за која се подготвуваа десет години и во која инвестираа десетици милијарди долари.

  Со посредство на ТВ-екраните на врвните остварувања на спортистите во Пекинг се воодушевуваме и ние обичните смртници, се до оној момент кога на импозантните пекиншки спортски арени ќе се појави некој наш олимпиец. Во истиот момент почнуваат нашите фрустрации како последица на нивните ужасни резултати со кои завршуваат први, втори или трети, се разбира ...
  | | веќе видена | слични

  Разладување Телевизијата и радиото на едно место, поточно Анкица (ТВ Алфа) и Горан, Дени и Зоки (Антена 5) на фина летна променада во Охрид. Најубав начин да се избегнат горештините е да се биде во добро друштво и со ладен пијалак в рака.

  Закрепнување Тенисерката Ана Ивановиќ се труди да ја преброди одлуката од откажувањето на Олимписките игри во Пекинг. Слатката Ана, поради повредите на десната дланка, беше принудена порано да го заврши својот сон - освојување на олимпискиот медал за својата земја. А за се е виновен одморот во Шпанија и нејзиното тешко приспособување на климата од другата страна на планетата.

  Естрадно пријателство Бидејќи и двете се признати женски вокали кај нас, Биба Додева и Дани отсекогаш ја делеле колегијалноста помеѓу себе. Не се ривалки во ништо и секоја го работи најдобро она што го знае. Во име на естрадното пријателство говори и оваа фотографија

  Високо и ниско Динамична и портабл, наспроти сериозен и висок. Вака еден до друг изгледаат Ноне и ...
  | | веќе видена | слични

  Пливачот Мајкл Фелпс не ги подобрува рекордите само во базенот. Телевизијата со ексклузивни права на пренесување на ЛОИ, американската куќа НБЦ вели дека над 30 милиони луѓе во оваа земја ги гледале натпреварите од првите три дена на Игрите. Тоа е над 26, 7 отсто повеќе од истиот период на ЛОИ 2004. Основната причина зошто Американците се лепат за ТВ-екраните е Мајкл Фелпс, кој веќе собори огромен број рекорди.
  | | веќе видена | слични

  Најголем интерес во првата половина од Олимписките игри отсекогаш привлекувале натпреварите во пливањето, додека крајот и припаѓа на кралицата на спортовите, атлетиката. Како се приближуваат настаните во атлетските дисциплини, така се зголемува неизвесноста околу тартанот. Најдолго очекуван настан на ОИ е машката финална трка на 100 метри каде би требало еден до друг да бидат тројцата најбрзи спринтери во светот, Усаин Болт, Асафа Пауел и Тајсон Геј, а светот со право очекува поместување на границите на возможното. Се претпоставува дека саботната финална трка на 100 метри ќе биде следена од околу 3 милијарди гледачи пред ТВ-приемниците. Тројцата спринтери најавуваат дека за златниот медал можеби ќе мора да трчаат во време на нов светски рекорд, што би значело трка за победникот за помалку од 9,7 секунди нешто што досега се сметаше за нереално. Светскиот рекорд во сопственост на Усаин Болт од Јамајка со време од 9,72, но досега најбрзо трчал Американецот Геј, 9,68 секунди, но со недозволен ветар во грбот. ...
  | | веќе видена | слични

  Победа е членство во ЕУ и во НАТО, а историски пораз е Македонија во балканската крчма

  Личната, најнова офанзивна стратегија на премиерот Никола Груевски за влез во НАТО и во ЕУ предизвика шок не само во Македонија и во Грција туку и кај нашите поддржувачи и пријатели. Мора некој многу моќен да стои зад него советувајќи му да поставува се нови и нови поостри и поостри барања до Грција преку Нимиц. Засега тешко може да се дешифрира доктрината на Груевски.

  За да се откажеме дефинитивно од Европа и од НАТО неопходно е: дописната школа да работи со полна пареа. Сите во Македонија да пишуваат писма како што му пишува премиерот Груевски на Нимиц, па му пишува на Бан Ки Мун во ОН, на Баросо во ЕУ, на Караманлис... Сите сме воодушевени. Им кажавме ли се што требаше. Не. Има уште многу работи што треба да им ги стресеме в очи. Нападот е најдобра одбрана кога не те пуштаат во село, барајќи ја на попот ќерката.

  Пишува и претседателот Црвенковски до парламентот, пишува аболиција, пишува до ...
  | | веќе видена | слични

  Честа да ги затвори Олимписките игри во Пекинг му припадна на Дејвид Бекам, кој воедно ќе ги најави и следните игри во Лондон во 2012 година.

  Спектакуларната точка со која и официјално ќе биде означен крајот на игрите предвидува Бекам да пристигне качен на покривот на двокатен лондонски автобус од кој би требало да шутне фудбалска топка кон гледачите.

  „Се е подготвено за еден од најголемите спектакли кои некогаш биле видени. Бекам беше воодушевен од идејата тој да ги најави ОИ во Лондон“, изјави претставник на Организацискиот комитет Олимпијадата во Пекинг.

  Присутните на стадионот „Птичје гнездо“ и глечите покрај ТВ екраните, на затворањето ќе можат да го слушнат и легендарниот Џими Пејџ од Лед Цепелин, кој ќе пее во дует со ѕвездата Леона Луис.
  | | веќе видена | слични

  Освен неколку текста во весниците за поскапувањето на парното, други реакции нема! А се сеќавам на членка на ЕУ, кога беше најавено поскапување на струјата за 6 отсто, се блокира државата од демонстрации. Се работи за богата земја и граѓаните протестираат за поскапување кое би било играчка за нас, но таму знаат да го штитат ќесето. Некој ќе рече граѓаните се рамнодушни на цените од „Топлификација“ зашто не се сите приклучени на централното греење! Не би се согласил, иако се сеќавам на анкетата по едно поскапување на греењето во Скопје, кога на ТВ еден граѓанин очигледно незасегнат од „Топлификација“, онака насмеан одговори: „малку поскапе, требаше повеќе, нека видат зорт и овие од центарот“ и целиот среќен, смеејќи се, замина! Е во државите од ЕУ го нема нашето - „да му умре козата на комшијата“. Таму народот го штитат сите синдикати што ги имаат, потоа разни организации за заштита на потрошувачите, НВО оформени за заштита на човекот по повеќе основи, и сите заедно се со народот кога му требаат, особено кога ...
  | | веќе видена | слични

  Девојчето што на почетокот на церемонијата на отворањето на ЛОИ пееше, разнежи милиони срца со својот мил изглед и мелодичен детски глас. Откриено е дека всушност девојчето на сцената не пеело, туку само ја отворало устата, а друго девојче зад сцената ја испеало песната „Ода на татковината“. Вистинската пејачка е Јанг Пеји (7) која со својот изглед не се квалификувала визуелно. Лин Миаоке (9), која има искуство од појавување во многу ТВ-реклами, била на сцената и се преправала дека пее.Неодамна беше објавено и дека дел од огнометот при отворањето не бил вистински, туку компјутерски генериран.
  | | веќе видена | слични

  Тоа е мал број од петте милиони колку што се протерани во најлошата бегалска криза во последниве 60 години

  ВАШИНГТОН - Соединетите Американски Држави се на прагот да ја исполнат својата цел за 2008 година и да примат 12.000 ирачки бегалци до крајот на следниот месец. Тоа е добра вест за најлошата бегалска криза на Блискиот Исток во последниве 60 години. Лошата вест е што тие 12 илјади луѓе претставуваат само мал дел од огромниот егзодус на Ирачаните истерани од нивните домови од насилството и етничкото чистење почнато со американската инвазија врз земјата во 2003 година. Варираат процените за нивниот број. Најчесто користената бројка од пет милиони е околу секој петти. Или, да се стави ова во контекст: односно со големината на населението, тоа би било еднакво на принудно раселување на речиси 60 милиони Американци.

  Зошто кризата од ваква големина едвај е забележана во јавноста во САД и ја имаше само неколку насловни страници? За едни бегалците се практично невидливи. Тука нема бегалски ...
  | | веќе видена | слични