ТВ

  во

  Првата детска амбасада „Меѓаши“ и официјално реагираа на сведоштвото на 15-годишно девојче, жртва на семејно насилство во емисија на една од националните телевизии без да и биде заштитен идентитетот. “Согласно Правилникот за заштита на малолетната публика од програми кои можат штетно да влијаат врз нејзиниот физички, психички и морален развој и Конвенцијата за правата на детето Советот за радиодифузија да преземе соодветни мерки поради јавното емитување на интервју со детето жртва на насилство на емисијата Нешто убаво емитувана на ТВ Сител“, велат од Првата детска амбасада “Меѓаши“. Велат доколку Советот не донесе конкретни мерки за овој случај, помош ќе побараат од Народниот правобранител. Од Првата детска амбасада велат откако ја прегледале снимката со интервјуто на девојчето констатирале дека девојчето жртва на насилство собрало храброст да не молчи за случајот и да зборува јавно на телевизија затоа што има потреба од психо-социјална помош и поддршка. “Кај неа се уште се чувствува постоење на чувство ...
  | | веќе видена | слични

  Гледачите беа шокирани. Британскиот илузионист Дарен Браун (38) ги избра „своите“ броеви на ТВ каналот Channel 4, пред вистинското извлекување. Извлечените Лото броеви 2, 11, 23, 28, 35 и 39 беа откриени на BBC во 22.35 часот. Дарен ова го нарече „кулминација на долгогодишната опсесија“. „Ни самиот не можев да верувам“, кажа и вети дека ќе ја открие тајната во петок навечер на телевизијата Channel 4.   Гледачите беа шокирани. Британскиот илузионист Дарен Браун (38) ги избра „своите“ броеви на ТВ каналот Channel 4, пред вистинското извлекување. Извлечените Лото броеви 2, 11, 23, 28, 35 и 39 беа откриени на BBC во 22.35 часот. Дарен ова го нарече „кулминација на долгогодишната опсесија“. „Ни самиот не можев да верувам“, кажа и вети дека ќе ја открие тајната во петок навечер на телевизијата Channel 4.
  | | веќе видена | слични

  Влатко и Магдалена освоија второ место во Молдавија Влатко доби и награда за најдобар машки вокал Влатко Лозаноски е двојно награден на фестивалот за дуети "Златни крилја", кој траеше три дена и заврши завчера во Молдавија. Заедно со Магдалена Цветковска, која е позната како поранешна членка на женската група"Фор плеј", го освоија второто место, а Влатко доби и награда за најдобар машки вокал. Тамошните организатори изведбата на песните "Сонце не ме грее" на Влатко и "Јас сум твојот ангел" (И'м Ѕоур Ангел) од Селин Дион ја оценија како извонредна, а сценскиот настап како интересен, нe информираа од "Република", продуцентската куќа на Лозаноски. Првото место го освоија претставниците на земјата домаќин Молдавија. "Златни крилја" е меѓународен фестивал со традиција, на кој учествуваат млади артисти од сите европски земји што настапуваат во живо во дует. Настапот на Влатко и Магдалена наскоро ќе се емитува на сите ТВ-канали во Македонија. (М.Џ.)
  | | веќе видена | слични

  Италијанскиот ТВ - водител Мајк Бонџорно почина на 85 години ИТАЛИЈА (АП) - Италијанските медиуми објавија дека популарниот Мајк Бонџорно, ТВ-водител кој ги популаризираше квизовите во Италија во '50-тите и '60-тите години, ветеран во неговата професија, почина на 85-годишна возраст во Монте Карло. Кралот на квизовите, како што го нарекуваа, имаше американско потекло, но со слава се здоби во Италија. Тој беше еден од најсаканите и најомилени телевизиски лица во Италија и чест водител на Изборот за мис на Италија.
  | | веќе видена | слични

  Спортската сала во скопската населба Автокоманда, домот на ракометниот прволигаш Металург, вчера беше свечено отворена по двомесечното реновирање. Обновата од “корен” ја доведе салата речиси до непрепознавање, споредено со тоа каква беше до јуни. - Изведен е целосно нов паркет, од славонски храст, излакиран со лак што не сјае, погодно за ТВ-преноси. Набавена комплетна нова опрема од “Елан”, вклучувајќи ги и головите, целосно обновен е таванот со ново осветлување. Внатрешноста е свежо обоена и на барање на тренерот Лино Червар изграден е ВИП клуб за теоретска работа, а монтирана е и сателитска антена. Металург доби и нова, поголема соблекувална, а и останатиот подтрибински простор е целосно обновен - ни изјави Зоран Георгиев, директор на салата, во која “металурзите” ќе ги играат и натпреварите од КПК. На спротивната страна од ВИП просториите наскоро ќе биде изведена мини-теретана, со 12 справи, специјално потребни за ракометот. На трибината, пак, во нејзиниот централен дел, во текот на сезонава ќе се ...
  | | веќе видена | слични

  Се обезвреднува достоинството ТЕТОВО - Откако ДУИ како вазал влезе во Владата, Груевски го обезвреднува албанското достоинство. Уништен е Институтот за културно наследство на Албанците, оттргнат е стратегискиот план за преобразба на објектот на азбуката на албански јазик во Битола. Се финансираат ТВ-спотови во кои Македонија се прикажува како апсолутно македонско и православно место, а од 40 манифестации само три се на албански. Ова се само дел од обвинувањата на ДПА што ги соопшти вчера на прес-конференција членот на претседателството, Арификмет Џемаили. (Г.Е.)
  | | веќе видена | слични

  НА 18 СЕПТЕМВРИ ВО ДОМОТ НА АРМ Филиграни по 16 пат ќе нанижат нови фолк-хитови На 18 септември во салата на Домот на АРМ во Скопје по 16-пат ќе се одржи Интернационалниот фолк-фестивал "Филиграни 2009". Најнапред ќе биде проследена најслушаната песна меѓу двата фестивала "Колку чини тагата", во интерпретација на Блага Петреска напишана од Миле Барбаровски и Ели Танасковска. Потоа ќе следува натпреварувачкиот дел во кој ќе настапат 20-тина учесници: Блага Петреска, Гоце Арнаудов, Петар Нечоски, Благица Павловска, Сузана Спасовска, Новица Василевски, Татјана Лазаревска, Жаклина Узунова, Даниела Темелковска, Круме Спасовски, Вики Среброва, Влатко Вучков, Ани Малинкова, Сузана Гавазова и други. Предвидена е и специјална шоу програма со Благица Павловска и Гоце Арнаудов. Благица Павловска ќе отпее три филигрански хита: "Нема сакање, нема враќање", "Сегде појди дома дојди", "Песна за Христос",, а Гоце Арнаудов ќе настапи со филигранските мега хитови: ,,Топтан", "Да беше стрела песнава" и "Твојот абер". На крај ...
  | | веќе видена | слични

  Уставниот суд се прогласи за ненадлежен да расправа за иницијативата на Центарот за развој на медиуми за поништување на тендерската постапка со која „Телеком Словенија“ беше избран да емитува дигитална телевизија. Со ваквото решение Уставниот суд не прејудицира дали тендерската постапка била во ред или не, туку само се прогласува за ненадлежен да ја оценува регуларноста. Центарот за развој на медиуми бараше да се поништи постапката, наведувајќи дека со неа се прекршува Законот за електронски комуникации, каде децидно стои дека Советот за радиодифузија требало да распише тендер, а не Агенцијата за електронски комуникации, како што сега е случајот. „Телеком Словенија“ преку „Космофон“ во петокот требаше да почне да им нуди дигитална ТВ програма на 480 илјади семејства низ државата. Наместо тоа, компанијата ги проби роковите, грубо прекршувајќи ги условите според кои ја доби лиценцата. Останува нејасно кој во државата треба да го санкционира фрапантното кршење на законите. Центарот за развој на медиуми за утре ...
  | | веќе видена | слични

  Мирјана Димовска со нова антикорупциска кампања. Сега преку ТВ спотови, флаери и плакати ќе ја информирале јавноста за своите активности а преку обуки на административците ќе ги едуцирале како да се справат со корупцијата. Димовска нема одговор на прашањето зошто наместо конкретни активности сега стартува со пропагандна кампања. За неа обуките и кампањите се перманентна потреба во борбата против корупцијата. За крупните корупциски скандали за кои пишуваа медиумите,  таа и денеска побара побара нови десетина дена. Случајот со Маневски таа и по речиси три месеци од отворањето сеуште го истражува. Актуелниот состав на антикорупциска е предмет на постојана критика на поранешни членови на оваа Комисија дека е во функција на актуелната владејачка гарнитура и се грижи единствено за создавање впечаток во јавноста дека се води борба против корупцијата, додека на дело нема никакви ефекти од нивниот ангажман. Забелешки на работењето на државните антикорупционери имаат и невладините. Зачудени се како Димовска ќе прави ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватска фирма ќе го вади бродот за 300.000 евра? Бродот „Илинден“ е регистриран за 60 патници, но затоа што имал само 43 појаси за спасување, бил лимитиран дека не смее да превезува поголем број патници, тврди капетанот Перо Василев Хрватска фирма со седиште во Сплит најверојатно ќе го извлекува потонатиот брод „Илинден“ од езерското дно, за цена од 300.000 евра, тврдат неофицијално извори блиски до истрагата. Од Комисијата за утврдување на причините за потонувањето на бродот не сакаа да ги коментираат ваквите информации. Тие само потврдија дека ново, дополнително снимање на бродот ќе се изврши до крајот на неделата. - Во интерес на истрагата, ќе се настојува „Илинден“ да биде извлечен неоштетен -изјави завчера бугарскиот експерт Георги Илиев, член на комисијата. Во трагедијата што се случи во саботата во близина на кампот „Елешец“ настрадаа 15 бугарски туристи, а 42 ја преживеаја несреќата. Телата на настраданите од прексиноќа со авион беа испратени за Софија. Нивните најблиски роднини претходно извршија ...
  | | веќе видена | слични

  Интересно е што бракоразводната парница ја покренал Андре, бидејќи повеќе не можел да го поднесе нејзиниот бурен начин на живот. „Беше тоа ноќна мора, но конечно е готово. Сакам само да продолжам со мојот живот и да почнам да размислувам на иднината без Пит. Фала му на господ што е готово“, изјавила Кети за Дејли Мирор. Се шушка дека Кети сега сака да приреди голема забава по повод разводот. „Таа сака голема забава со своите славни пријателикако што се Мајкл Хитон, Џенифер Елисон и Алекс Куран. И беше тешко па сега сака добро да се изнажурка“, кажал извор близок на Џордан. Обожавателите на Кети Прајс, преносот од забавата ќе може да гледаат на нејзиното реално ТВ шоу.   Интересно е што бракоразводната парница ја покренал Андре, бидејќи повеќе не можел да го поднесе нејзиниот бурен начин на живот. „Беше тоа ноќна мора, но конечно е готово. Сакам само да продолжам со мојот живот и да почнам да размислувам на иднината без Пит. Фала му на господ што е готово“, изјавила Кети за Дејли ...
  | | веќе видена | слични

  „Грците го избришаа македонското име во ТВ-преносот. Првиот натпревар на Евробаскетот Грција го одигра против Македонија. Но ако се суди според преносот на грчката телевизија, тие играа против – фантоми. Од распадот на Југославија до денеска Грците и Македонците се во голем спор. Грција никако не дозволува Македонија да го носи тоа име, сметаат дека Македонија може да биде единствено и исклучиво нивна покраина. Поради тоа Македонците пред името на државата го носат она ФИР (бивша југословенска република), а истовремено се борат да се ослободат од тој префикс. Политичката борба за името во понеделникот се префрли на паркетот, на кошаркарскиот натпревар помеѓу Македонците и Грците. Додека македонските навивачи преку целата трибина го развиорија црвеното знаме со жолтото сонце, онакво какво го пронашле во гробот на Филип Македонски и кое го сметаат за свое, Грците се „реваншираа“ во телевизискиот пренос. Во дното на екранот стоеа кратенките „MKD“ и „GRE“. Се додека во еден момент тоа „MKD“ не беше ...
  | | веќе видена | слични

  Поради пробивање на роковите „Космофон“ ќе остане без телевизија? Агенцијата за електронски комуникации следната недела ќе ршава дали да му ја одземе лиценцата на „Космофон“, откако компанијата ги проби роковите и не задоволи со комерцијалниот почеток на проектот дигитална телевизија. Перо Ивановски, директор на агенцијата за електронски комуникации, вели дека деновиве ќе се испитуваат причините за доцнењето. - Следната недела ќе се знае крајниот ефект. Агенцијата ќе ги разгледа сите доставени мислења од нивна страна во врска со причините за ненавремено почнување на услугата за дигитална телевизија, и потоа ќе изградиме став дали би се одзела дозволата или не - вели Ивановски. „Телеком Словенија“ преку „Космофон“ во петокот требаше да почне да емитува дигитална ТВ-програма, но место тоа раководството објави само дека ќе пушти тест-сигнал за 500 домаќинства. „Телеком Словенија“ во одобрението на агенцијата за електронски комуникации се обврзал дека ќе почне да емитува дигитална телевизија во рок од 90 дена од ...
  | | веќе видена | слични

  Француските училишта се затворени поради големиот број заболени деца од новиот грип. Француските власти веќе разработиле план за справување со болеста, според кој доколку би дошло до голем број заболени ученици ширум Франција, четири дена во неделата радио станицата France Culture и тв станиците би ги пренесувале предавањата што се доволни за три месеци пропуштена настава. Исто на учениците на интернет страните на Министерството за образование би им биле поставени материјалите наместо предавања. Во Франција градоначалниците и директорите на училиштата можат да ја прекинат наставата во случај на најмалку тројца заболени ученици во одделението.
  | | веќе видена | слични

  Француските власти веќе разработиле план за справување со болеста, според кој доколку би дошло до голем број заболени ученици ширум Франција, четири дена во неделата радио станицата France Culture и тв станиците би ги пренесувале предавањата што се доволни за три месеци пропуштена настава. Исто на учениците на интернет страните на Министерството за образование би им биле поставени материјалите наместо предавања. Во Франција градоначалниците и директорите на училиштата можат да ја прекинат наставата во случај на најмалку тројца заболени ученици во одделението.
  | | веќе видена | слични

  Арсиќ не сака дуелот со Хрватска да биде решавачки Не дај Боже да ни зависи од последниот меч со коцкестите пласманот во следната рунда, бидејќи тешко се бранат нивните центри, вели македонскиот селектор Денешниот натпревар против Хрватска (16.30 пренос ТВ „Сител“) може да биде последен за македонскиот национален тим на Европското првенство во Полска, но може да биде и отскочна штица кон високи дострели. Се' зависи какви исходи ќе донесат синоќешните средби од второто коло, во кои Македонија се сретна со Израел, а Хрватска си ги одмери силите со Грција. Ако Македонија го победи Израел, тогаш тимот на селекторот Јовица Арсиќ сигурно оди понатаму и дуелот со Хрватска ќе го одигра без притисок, во спротивно, императивот ќе биде дополнителен товар за „црвено-жолтите“. - Не дај Боже да треба да решава средбата со Хрватска дали ќе одиме во следната рунда или ќе се вратиме дома. Тешко се бранат нивните центри, тоа ни беше главен проблем на пријателскиот натпревар против „коцкестите“. Тогаш игравме без Антиќ, овој ...
  | | веќе видена | слични

  Хрватска фирма ќе го вади бродот за 300.000 евра? Бродот „Илинден“ е регистриран за 60 патници, но затоа што имал само 43 појаси за спасување, бил лимитиран дека не смее да превезува поголем број патници, тврди капетанот Перо Василев Хрватска фирма со седиште во Сплит најверојатно ќе го извлекува потонатиот брод „Илинден“ од езерското дно, за цена од 300.000 евра, тврдат неофицијално извори блиски до истрагата. Од Комисијата за утврдување на причините за потонувањето на бродот не сакаа да ги коментираат ваквите информации. Тие само потврдија дека ново, дополнително снимање на бродот ќе се изврши до крајот на неделата. - Во интерес на истрагата, ќе се настојува „Илинден“ да биде извлечен неоштетен -изјави завчера бугарскиот експерт Георги Илиев, член на комисијата. Во трагедијата што се случи во саботата во близина на кампот „Елешец“ настрадаа 15 бугарски туристи, а 42 ја преживеаја несреќата. Телата на настраданите од прексиноќа со авион беа испратени за Софија. Нивните најблиски роднини претходно извршија ...
  | | веќе видена | слични

  Ѕвездите ги потврдуваат настапите на концертот за Мајкл Џексон Мери Џеј Блајџ, Натали Кол и „Систер Слеџ“ се дел од ѕвездите што на 26 септември ќе пеат во чест на Мајкл Џексон на концертот што ќе се одржи во Виена, соопштија организаторите. Братот на поп-кралот, Џермејн, вчера на прес-конференција потврди дека 25 изведувачи се очекува да настапат пред палата од 17 век во австрискиот главен град. Уште имиња ќе бидат откриени на средби со медиумите во Лондон и во Берлин до крајот на неделава. Крис Браун, Ејкон, Анџела Басет и „Ју ес фајв“ се меѓу 13 имиња што досега го потврдија своето учество, изјави Џермејн Џексон и промоторот на настанот, Георг Киндел. На бината ќе се качи и придружниот бенд на Мајкл Џексон, како и неговите танчари. Сите артисти ќе изведат дел од најголемите хитови на поп-кралот. Организаторите најавуваат дека ова е централниот глобален настан со кој му се оддава почит на Џексон, кој почина на 25 јуни во Лос Анџелес. Неговото семејство ќе биде во Виена, а концертот се очекува да го ...
  | | веќе видена | слични

  Француските училишта се затворени поради големиот број заболени деца од новиот грип. Француските власти веќе разработиле план за справување со болеста, според кој доколку би дошло до голем број заболени ученици ширум Франција, четири дена во неделата радио станицата France Culture и тв станиците би ги пренесувале предавањата што се доволни за три месеци пропуштена настава. Исто на учениците на интернет страните на Министерството за образование би им биле поставени материјалите наместо предавања. Во Франција градоначалниците и директорите на училиштата можат да ја прекинат наставата во случај на најмалку тројца заболени ученици во одделението. /крај/ап/ст
  | | веќе видена | слични

  КОШАРКАРОТ НА ЛЕЈКЕРС ВО КАНЏИТЕ НА ТВ ВОДИТЕЛКА Одом падна на шармот на Кардашјан Кошаркарот на НБА тимот Лос Анџелес Лејкерс, Ламар Одом падна на шармот на ТВ водителката Клое Кардашијан (25). Двојката е забележана на вечера во еден од луксузните ресторани во Холивуд. Според американските медиуми Одом ја запознал Клое на крајот од август за време на забавата организирана од неговиот соиграч Рон Артест. Клое е сестра на сексапилната манекенка Ким Кардашјан, која беше во врска со рагби играчот на Њу Орлеанс, Реџи Буш. Ким беше таа која на новинарите им откри дека нејзината сестра излегува со крилниот центар на Лејкерс. -Двајцата се многу среќни. Сестра ми и Одом не се двојат последниве две недели. Клое се чувствува прекрасно во негово друштво. Ламар е прекрасна личност и постојано изнудува насмевки од сестра ми, изјави Ким. Ким долго беше во врска со рагбистот и важеа за примерна двојка меѓу славните, меѓутоа неодамна се разделија, а за крајот на љубовната идила, двајцата ги обвинија медиумите кои ...
  | | веќе видена | слични